Yorumların biraz hafiflemesi ile artık toplu yanıt verebilirim.

HGD bildiğiniz gibi canlı değil. Dolayısıyla video sırasında bir aksilik olduğunda baştan alıp, kesebiliyoruz. Mesela aşırı gürültülü bir araba geçiyor, durup baştan başlıyoruz, ambülans geçiyor baştan başlıyoruz, bir haberin içeriği tatmin etmiyor, montajda siliyoruz.

Eğer ki LP'nin lafı sorun olsaydı, o an devam edilse de sonradan kesilirdi. Montajı yapan arkadaşlar bile bir sorun görmediler. Çünkü LP bu lafı daha önce defalarca söyledi. Bazen bana söyledi ama en çok da kendisine söyledi. 2011 yılından beri gündemi takip edenler bunu doğrulayacaktır.

Hatta LP'nin klasik tavrıdır genelde kendisi lafı en çok uzatan kişi olduğundan, 'çok uzattık' der kendine kızar. İzleyici de lafı uzatmadığı için yorumlarda 'keşke uzatsaydın' der. TS ritüeli gibi bir şey.

Bunu bilmek için de sadece iki üç haftalık gündem dinleyicisi olmak bile yeterlidir. Dolayısıyla 'dinleyen kaldıysa' lafı onun daha önce defalarca yaptığı, uzun süren konuşmalara verdiği tepki. Konu Apple bile olsa 10 küsür dakikayı tek kişinin konuşması uzun bir süredir. LP bunu kendisi de yaptığında ki en çok yapandır, rahatsız olduğunu belirttiği gibi gündemin de 1 saati aşmaması konusundaki isteğini defalarca belirtti. İğneyi her zaman önce kendisine batırdı bu konuda.

Hatta LP'nin en meşhur 'atarlarından' birini Serhan Hepşen dostumuz şu şekilde resmetmiş.
https://teknoseyir.com/yuklemeler/ornek/lp.JPG

Bu haftaki gündemde E3 konusunda oyunlara değinmeden geçmemizin sebebi de oydu. Gündem bir saati aşacaktı. O yüzden sadece Xbox konuşup kapattık. Bu LP'nin görüşü, gündemin uzun olmasından yana değil. Ve rakamlar gösteriyor ki LP haklı. Sonuna kadar izleyenler hatta 2 saat olsun diyenler de var ama gündemin izlenme yüzdesi, YouTube'un kritik eşiği olan %30 seviyesinde. Daha ilginç bir istatistik, gündemi sonuna kadar dinleyenler listesinde Türkiye ilk onda bile değil. Yurt dışından dinleyenler sonuna kadar gidiyor, hatta geri alıp tekrar dinliyor. VPN ile bağlananlar da bu listede fakat Lübnan'ın favori VPN sunucuları arasında olduğunu sanmıyorum.

Dolayısıyla LP maddelerin uzamasına her zaman tepki gösterdi ve bunu kamera önünde yaptı. Dinleyen kaldıysa lafı da bu seride Hamdi'nin içeriğine söylendi çünkü bu hafta konuyu o uzattı. Konunun önemi burada etkisiz eleman. Gündemin formatında bunu yapmamaya çalışıyoruz. Aynı konu ve uzun olsa bile mutlaka diyalog olmalı.

Peki Hamdi Apple'ı 15 dakika konuştu diye yanlış mı yaptı?
Hayır çünkü aksi durumda hiç konuşulmadan geçilmiş olacaktı. Ancak maalesef bardak işleri ile ilgilendiğinden 2 saatlik ve şanssızlığına çok fazla dolu olan sunumu ayrı çekemedi. Çekseydi zaten gündemde ilgili videoya bakın denip geçilecekti. Kendisi de bu kadar yoğun geçeceğini beklemediğinden ki genelde donanım kısmı pek olmazdı, gündeme sarktı. Bu konuda en ufak hatası yok. Daha önce de ayrı çekemediğimiz için bazı önemli konular, Apple sunumu dahil, gündeme sarktı.

'TS ya da LP Apple düşmanı' 'siz ne biçim yayınsınız' gibi haddini aşan eleştirileri, bu kişilerin küçük yaşlarına bağlıyorum. Zira eski TS takipçileri asla böyle bir şey söylemez.

Eskiye gidersek işte bir Apple etkinliği. TS Apple konularını bu şekilde her zaman işledi. Podcast'te LP gözükmediğinden millete dert olmadı belkide. Ama bazılarını bizzat kendi hazırladı.

https://youtu.be/gH8vQkkF1d0?t=443

Daha da geriye gideyim. 'Apple düşmanı' LP'nin ağzından bir Apple etkinliği daha.

https://youtu.be/ZDqmbOGsiVA?t=1328

Hamdi'siz dönemi merak edenler için de link var. Videosu yok 3. dakikadan itibaren başlıyor.
https://teknoseyir.com/haftalik-gundem-degerlendirmesi-14-26-ekim-2013

Apple'ın TS ile ilişkisi hiçbir zaman olmadı. Ama TS yayıncılık gereği her zaman Apple'a üstelik de artan bir şekilde yer verdi. Hamdi bu konuda da TS'ye önemli bir katkı sağladı. Hatta kullanıcısı oldu. Ancak esas teşekkür, ederinden pahalı satılan Apple ürünlerini, jelatini dahi açmadan bize gönderen TS izleyicilerinedir. Onlar sayesinde Apple TS'de geniş yer buldu. Bundan sonra da, Hamdi her ürünü alamayacağı için, böyle devam edecek. Apple etkinlikleri de mümkünse ayrı olarak ele alınacak değilse gündemde yer bulacak. Hamdi yokken de ele alındığı gibi.

Hamdi LP'nin tepkisi yüzünden mi gündemden çıktı?
Ben bunu kendisinin söylemesini beklediğimden pek dillendirmedim, gündemde de söylemedim ama hayır. Kendisin de daha sonra söylediği gibi konunun bununla en ufak alakası yok. Bazılarınızın haddini aşarak terbiyesizlik gibi kelimeler kullandığı 'dinleyen kaldıysa' ifadesi eğer gerçekten Hamdi'yi bu derece kırmış olsaydı, o gündem devam etmez ya da o kısım yayınlanmazdı. LP'nin tepkisi Apple haberlerinin uzamasınadır. Apple'ı sevmeyişinden değildir. Apple yerine hangi konu bu kadar detaya girilerek monolog olarak anlatılsa aynı tepkiyi göstermiştir. Dediğim gibi genelde bunu kendisi yapar. Belki ilk defa ikimizden birine bu şekilde yorum yaptığına şahit olduğunuz için şaşırdınız. Ama ilk değil ve son da olmayacak.

Burada, eskisi kadar tahammüllü davranmadığı eleştirisi gelebilir. Eğer eski zamanlara dikkat edilirse genelde LP'nin de katıldığı Apple haberlerinde Apple'ın özellikle donanım anlamında sunduğu yeniliklerin çok olduğu ve çok yer verildiği görülebilir. TS'nin çizgisi yazılımdan ziyade donanım kısmına oldu çoğunlukla. Apple da bu konuda tatmin edici iken, artık yazılıma ve hizmetlere odaklanmış ve gelirini buradan kazanan bir firma olma yolunda. Bu da LP'nin ve benim dahil olmadığım Apple ekosisteminde Hamdi'nin maalesef monolog şeklinde konuşmasına neden oluyor. Verdiğim örnekler incelenirse, Apple'a geçmişte ayrılan süre Hamdi'nin konuşmasından az değil ama üçümüz de sohbet edebilmişiz ve zaman akıp gitmiş. Hamdi WWDC konusunda bence zoru başarıp iki saatlik etkinliği çok güzel özetledi. Ama keyifli bir sohbet oldu mu? Alıştığımız gündem gibi miydi? Örnekler yukarıda.

Hamdi neden HGD'de olmak istemiyor?
Hamdi'nin HGD'ye girdikten sonra en çok aktif olan kısmı bilim haberleri, gördüğü ilgi üzerine artarak yer buldu ve en sonunda kapladığı süre neticesiyle gündemden çıkarılıp ayrı bölüm yapıldı. Fakat bu bölüm de maalesef istikrarlı şekilde sürdürülemedi, üstelik bilim kısmı HGD'den de çıkmış oldu. Dolayısıyla birçok gündemde Hamdi'ye düşen cümle sayısı, parmakla sayılabilir hale geldi.

Dünyanın en geçerli nedeni olan 'artık keyif almıyorum' cümlesini bizzat bana kurmuş ve gündemi bırakmıştır. Zaten bu keyifsizlik, 'küsler mi kavgalılar mı' şekilde yorumlara neden oluyordu. Kötü gözüktüğü için de çözülmesi de isteniyordu. Hamdi çözüm olarak Bilim Gündemini yapmayı tercih etti zira iki gündeme zaman ayıramadığı ortada.

Öte yandan, hem LP hem de Hamdi şirketin eşit sahipleri olarak, uygun gördükleri şekilde işlere yön verme hakkına sahipler. Kendileri ve site için neyin uygun olduğuna karar verip uygulama yetkisi sadece onlarda. Yarın sadece ikisi program çekmeye karar verebilecekleri gibi, ayrı da devam edebilirler hatta canları isterse TS'yi bırakıp başka iş bile yapabilirler. Bu kendilerinin profesyonel kararıdır. Her ikisi de aile babasıdır. Sorumlulukları önce ailelerine sonra diğerlerinedir.

Olumlu ya da olumsuz sonuçlarını hesaplar adımlarını atarlar. Atılan hiçbir adım sadece tek bir kişiye yarar sağlamaz ya da zarar ettirmez. İşin sahipleri eşit şekilde etkilenir.

Burası bir iş yeri ve varlığı, ticari varlığını sürdürebilmesine bağlı. Kimsenin eğlence ya da hobi sahası değil. LP'nin hep dediği gibi, 'görülecek bir şey yok, cenaze evi gibi yer'.

Burada üzücü olan şey, olayların iç yüzünü bilme imkanı olmayaların işi hakaret boyutuna taşımasıdır. Hamdi'ye destek olacağız derken aslında TS'ye zarar verip Hamdi'nin de zarar görmesine sebep olmaktalar ki bazılarının derdi de gerçekten fırsat varken TS'ye zarar vermeye çalışmak.

TS Özkan'ın eski şirketinde iken resmi olarak bir kere iflas edip yok oldu ve yeniden kuruldu. Her ay da var olma mücadelesini bir sonraki aya taşıyarak devam ediyor. Yoksa elbette Hamdi de bardak paketlemek yerine Bilim Gündemi yapmayı tercih ederdi. Var olma çabasının getirdiği baskı insanların bazen sinirini bazen moralini bazen de iş yapma isteğini bozar. Bunların hepsi doğaldır. Hamdi TS 2.0'da zannettiğinizden çok daha fazla emek sahibidir. Ve bizim gibi o da fazlası ile kafa yorup enerji harcıyor.

TS macerasında zaman zaman LP'nin ortadan kaybolmasına da şahit oldunuz, birçok editör işi tamamen bıraktı gitti, Hamdi de HGD'de olacak enerjiyi kendinde bulmuyorsa, çok daha açık söyleyeyim bizle gündemi yapmaktan artık keyif almıyorsa, çekilme hakkını kullanır. Çünkü aksi, kesinlikle daha kötü bir manzaraya yol açar. Kimseden izin almak zorunda değildir. Bize durumu bildirip HGD'den sessizce çekilmeyi tercih etmiştir. Önemli olan bu kararı neticesinde daha mutlu olması ve daha fazlasını yapmak üzere gerekli moral ve motivasyonu tekrar elde etmesi.

Aynı masada yemek yiyen insanlar hakkında daha fazla atıp tutulmamasını rica ediyorum. Bu yorumların en ufak fayda sağlaması mümkün olmadığı gibi, durumu sadece daha kötü hale getirmekten başka bir işe yaramaları da mümkün değil. İş gereği insanlara dokunarak çalışan bu insanlar görüldüğü üzere moralle çalışıyor ve en ufak bir mutsuzlukta iş yapma heveslerini kaybediyor. Bu The Verge'de de böyle TS'de de böyle. Genç arkadaşlar iş hayatına atıldıklarında sadece para ile mutlu olamayacaklarını görecekler.

Burada, Türkiye'de internet üzerinde bilişim yayıncılığını başlatan insanlara ayarsızca edilen hakaretler, kendilerine iş hayatlarında umarım edilmez.

TS'nin nasıl bir yol çizeceğini hep beraber göreceğiz. Dediğim gibi, bizde uzun vade yok. Her ay sıfırdan yeni bir macera, yeni sıkıntılar, yeni isimler ve yeni çözümler. Gittiği yere kadar.

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2015/37

7 - 12 Eylül 2015 Ülkemizden ve Dünyadan Teknoloji Gündemi http://bit.ly/1Kgig0c - Apple Eylül Etkinliği iPhone 6S ve 6S Plus iPad Pro, Pencil ve Klavye Appl...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • eSa @esa

  @gamsizm insanlar herşeyi abartmayı karıncayı deve yapmayı seviyor.

 • Özgür'üm, Özgür'sün, Özgür @ozgurg

  Her şeyde olduğu gibi bunda da abarttılar ve olayın içine edildi. TS ve ben var olduğum sürece buradayım. Umarım daha iyi yerlere gelirsiniz.

 • ahmetmutlu06 @ahmetmutlu06

  Uzun uzun ve gayet net anlatmışsınız. Teşekkürler.

 • omerfidanoglu @omerfidanoglu

  Abi güzel açıklamışsın bu kadro türkiyenin en iyisi ve hgd bence ts'nin amiral gemisi hatta Türkiyede en önemli yayın umarım Hamdi abi kendisini iyi hisseder ve gündeme döner...

 • Koray @koraysuna

  Yazıyı sonuna kadar okudum, çok da güzel yazmış Murat Bey. Dediklerine de sonuna kadar katılıyorum insanlar da hemen bir karalama kampanyası başlatıldı ancak hiç de öyle bir şey yok. Dediği gibi insan bıkabilir, başka işlere zaman ayırmak isteyebilir maddi yükün getirdiği gerginlik olabilir insanız biz sonuçta. Okulda bir sınavdan kalınca hocalara nasıl laflar ediliyor insan dünyayı şaşırıyor. İnşallah TS daima olur bizde onlardan fayda sağlarız.

 • Aykut Ç. @aykut

  Keşke baştan bu tarz birşeye bir çok kişinin yorum yapacağı düşünülüp bu karar daha düzgün bir şekilde açıklansaydı, HK'nun da bulunduğu bir videoda.

 • cengiz @cengiz

  Ben abartmadığımı düşünüyrum. zaten sadece 1 dislike ve yorum attım. Beni Asıl üzen hamdi abinin kırıldığı düşüncesiydi düzgün bir açılama duymak istemiştim. Teşekkürler.

 • bzn7 @bzn7

  @gamsizm ayarı yemeyi özlemişiz, iyi geldi 🙂 Şimdi dislikelar'ı like'a dönüştürerek ilginç bir sinerji yakalayabiliriz.

 • seramik_demlik @seramik_demlik

  İstediğimiz ve beklediğimiz bu açıklamaydı. Eyvallah.

 • Nuri Karakaş (Argo Navis) @nkarakas

  Sonuna kadar haklısınız fakat sizce de HK bu gündemi de yapıp gündemin sonunda "bundan sonraki gündemlerde iş yoğunluğumdan ötürü olmayacağım" diyerek HGD'den ayrılsaydı daha hoş olmaz mıydı? Tabiki böyle birşey yapmaya mecbur değil ama son zamanlarda çıkan dedikodulara malzeme verilmemiş olurdu. Benim eyyorlamam bu kadar hepinizi seviyoruz.

 • okanaytimur @okanaytimur

  Çok güzel bir açıklama olmuş. Umarım artık bu konuyu bırakıp eski halimize geri döneriz.

 • stenben @stenben

  Daha öncede yazıp silmiştim, fırsattan istifade edip yazayım madem. Hadi bakalım, Hamdi abinin de iyi kötü bir gelir elde ettiği videoya, ona destek olmak adına "disslike" atmaya devam edin.

  Yazı çok açıklayıcı olmuş teşekkürler. Videodaki yorumlar bence revize edilmeli. Umarım üçünüz de bu işi yapmaya devam edersiniz. Konu ne olursa olsun bu kadar uzun süredir devamlı takip ettiğim bir yayın yok ve bir çok kişi içinde bu böyle sanırım.

 • Kvothe @kvothe

  Konuyla ilgili simdiye kadar tek bir kelime yazmadim. Banane diye düşündüm. Hamdi abi olmadan cekilin gundemleri severek dinliyordum, bundan sonraki hamdi abisiz olan gundemleri begenmezsem izlemem. Bu kadar basit bir mevzu uzerinde cok dedikodular yapildi.

 • Ender_Yapici @ender_yapici

  Kendini bilmez topluluk nelere sebep oluyor hayret yahu. O yorumları yapanlar MG nin de dediği gibi LP nin hep söylediği sözler ama işte ergen tayfa ya da yeni izleyici kitlesi bunu anlayamıyor. Eeeeee tabi çoğu dinleyici HGD ni uyumak için kullandığı için böyle bir şeyin olması normal. Ne diyeyim, ülke her yönden zaten şucu-bucu olmaya meyilli bari burada yapmayın.

 • kizilsakal @kizilsakal

  @gamsizm @hkellecioglu @leventp Ben bu tartışmaya hiç girmedim gereksiz gördüm sizlere güveniyorumda ama bence bu tartışmalara olumlu yönden bakın seviliyorsunuz demekki insanlar bunu bile dert edip üstüne düşüyor 🙂 inşallah daha büyük daha çok kullanıcıya ulaşmış bol kazançlı TS göreceğiz ilerde sizleri seviyoruz iyi çalışmalar.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   O müthiş yanıltıcı bir düşünce. İlk kim buldu merak ediyorum. Seven insan zarar vermez. Eleştirecekse de yok etmeden bir yolunu bulur belki en ağır lafı eder. Ama bunlar da eğitim işi.

  • kizilsakal @kizilsakal

   @gamsizm Abi haklısında moralleriniz bozulmasın diye biraz polyana bakmak lazım ki Trump 'ı kazandıran Roger Stone'un dedği gibi reklamın kötüsü olmaz insanlar sizi konuşsun yeter 😀 demiştir hatta eşcinsel gösterilerinde başta yürü reklam için bırakın konuşsunlar kötü bile görseler şu an sizi, yarın sizi 2. izlediklerinde sizleri sevmeme şansınız olamaz sizler iyi insanlarsınız boşverin yola devam.

  • Altan Özkan @altanozkan

   Sevgiden ziyade fanatizm oluyor. Yani futbol takımı tutar gibi, birileri yada birşeyler tutuluyor... Bunun da zarar verme potansiyeli var.

  • Burçin BOZKIR @cok_okuyan

   @altanozkan Biz Türkler 'de reis, başkan kültürü var. Fanatik bir biçimde düşünceleri, hal ve hareketleri hoşumuza giden kişiye biat ediyoruz. Dolayısı ile olaylara aynı anda hem olumsuz, hem de olumsuz tarafından bakamıyoruz. Objektif yada analitik olarak yaklaşamadığımızda da sonuç yok edici bir kamplaşmaya dönüşüyor. Halbuki iki tarafında haklı ve haksız olabileceği nüanslar mevcut.
   Bir ikinci konu ise büyük topluluklara karşı yapılan konuşmalarda, yapacağınız espriye vereceğiniz tepkiye çok dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin büyük markaların sunumlarındaki konuşmalar neredeyse kelimesi kelimesine daha önceden yazılır, yanlış anlaşılabilecek bir şey var mı diye üstünden geçilir. Orada konuşan kişi o an aklına gelen espriyi yaparsa risk almış olur. Çünkü onu dinleyen yüz binler yada milyonlar olacağından, illaki birileri için tepki oluşturacak bir durum oluşabilir. TS'de artık yüz binler ile ifade edilen bir takipçi kitlesine sahip olduğundan maalesef samimiyetten belkide biraz ödün verecek dahi olsa, ağızlarından çıkan cümlelere daha dikkat etmeleri gerekiyor.
   Levent bey aynı espriyi kendi için yaptığında sorun olmaz, ama başkası için yaptığında tepki görür doğal olarak. Misal ben kendimle dalga geçecek bir cümle kursam, insanlar güler esprili bulur, ama başkasına yaptığım aynı esprili alaycı ifadeyi yanlış anlayabilir, sıkıntı olabilir. (Ne salak bir adamım ben de, demek ile bir arkadaşıma ne salaksın sen demek arasındaki fark gibi düşünebiliriz.) Abartarak örneklendiriyorum ki daha net anlaşılsın.

 • Ozan Özdemir @ozanzdemirr

  Başından beri olay diye bir şey yoktu zaten bir kaç kişi kendi çalıp kendi oynadı. Teknoseyir'i izleme almak için dram yapacak bir kanala falan benzetti kendini bilmezler herhalde.

  Birde çıkıp babaları yaşındaki adama 'terbiyesiz' demiyorlar mı, çok ayıp.

 • DoctorX @doctorx

  Keşke en başında bu açıklamayı yapmış olsaydınız da (hatta @hkellecioglu bizzat kendi yapsaydı) bu olaylar bu şekilde büyümeseydi..

 • supernova @supernova

  Bizde de uzun vade yok yine sizin aylıkmış bizimki günlük gittiği yere kadar. Anlıyorum sizi , bu hayatta kimseye eyvallah demeden hayatını sürdürebilmek çok zor.

 • Ofpoyraz @redmaner

  Murat gamsız ve güçlü kalemi. Daha önce de TS plus ile ilgili açıklamasında yazısının da aynı yayıncılığı kadar kaliteli olduğunu göstermişti.

  Konu hakkında da yeterince bilgilendirici olmuş. İnsanları istediği şeyi yapması gayet güzel bir şey. Kim neyi istiyorsa o sohbette bulunsun biz de dinleyelim 🙂

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Geç değil aslında. Malum video saati millet toplanıyor. Bir de ne kadar aşağıya inecek seviye diye bakıyorum. Artık küfür etmek için sahte hesap almaya kadar inilmişti.

 • Berkcan GÜL @brkcngul

  Yazıyı tek seferde eksiksiz sonuna kadar okudum. Dislike atanlardan biriydim ve LP'yi ben de eleştirmiştim. Yazıdan sonra yapmamış gibi görünmek istemiyorum, yakışmaz. Eleştirimin temelini sağlayan görüşün %50 gibi bir kısmının gereksiz olduğunu fark ettim. Üstümde kalan algıyla birlikte %50lik payda toplum yönlendirmesine kurban gitmişim zannedersem. Kendim düzeysiz bir eleştiri yapmasam da, düzeysiz eleştiri yapanların yazılarını anlık öfkeyle beğendiğimi de itiraf ediyorum. Oradaki amacım haddi aşmayı desteklemek değil, ortaya çıkan tepkiyi desteklemekti.

  Bu noktada samimi bir TeknoSeyir destekçisi miyim, yoksa kuyu kazmayı bekleyen cellat takımından mıyım sorusunu ispatlamam gerektiğini düşünüyorum.

  Nasıl ki bu olayın yayılmasında bir şekilde rol aldıysam aynı şekilde yukarıdaki açıklamanın da ulaşmasında o şekilde rol alacağım. Takipten çıkma akımına kapılan arkadaşları da uyarmak boynumuzun borcu oldu. Umarım bu olay hepimize bir şekilde ders olmuştur. Sizler için izleyicilerde oluşan izlenime verilecek önem ve verilecek kararlar için en uygun zamanlama konusunda, LP için biraz daha tahammül çabası konusunda(evet iş stresi ama 3 kişiden 1 kişide bu daha bariz) ve bizler için de bir karara varmadan önce bir açıklama gelene kadar daha şüpheci olmamız konusunda.

  TS'ye gelen zarar bize de gelir. O nedenle herkes aynı zararı görmeyecek olsa da aynı trendeyiz. Zaten tepki veren gerçek takipçiler burayı sevdiği için bu tepkiyi verdi. Koruma içgüdüsü ile yapıldı yapılan yanlışlar. Birbirini seven iki insan bile zaman zaman istemsiz karşıdakini kırabiliyor. Umarım taraflar olayı bu şekilde görür. TS ailesi olarak arada bir tatsızlık oluşmaz. Zira o videolar bize çekiliyor. Tatsızlık olduğu an buram buram hissedilir. Entrikacılar, cellatlar her zaman olacaktır ve hiçbir TeknoSeyir takipçisi bu şekilde fişlenmek istemez.

  Ben nasıl yaptığım hatayı açık açık yazıyor ve kabul ediyorsam herkes bence aynısını yapmalı. Sonuç olarak cümleten geçmiş olsun. Takipçiler olarak ofise özür hediyesi mi yollasak ne yapsak 🙂

 • hopeforhumanit3 @hopeforhumanit3

  Yurtdisinda yasiyorum gundemleri gunduzleri !!! sonuna kadar dinleyenlerdenim 🙂 HGD benim icin guncel haberleri detaylari ile dinledigim hatta cogu zaman yeni seyler ogrenebildigim bir podcast yayin. Dinlerken farketmemistim bile kim kime ne dedi cunku beni daha cok icerik ilgilendiriyordu. Masallah millet DEDIKODUCU teyzeler gibi tanimadigi bilmedi insanlarin iliskileri hakkinda ahkam kesiyor. Daha da "Aciklamadan tatmin oldum" diye yazan var. Insanin yuzu kizarir yazdiklarini falan editler ozur diler.

  Levent bey dinazor tabir ettigimiz isinin uzmani bir haberci. Yazilim muhendisi olarak calisiyorum, yasim almis basini gitmis daha pek yorum yazdigim olmamisti ama bu olaylar uzerine sizleri ne kadar takdir ettigimi soylemek istedim.

  Basarilar ve iyi calismalar.

 • Alp @acpcore

  Başından beri ihtiyaç olan bu açıklamaydı. Keşke HK tarafından kendi ağzıyla makul şekilde açıklansaydı. Aylardır gördüğümüz bir soğukluk mevcuttu. Bir çok iyi izleyen takipçi bunu sezdi ve son olayda artık yazma gereği hissetti. Şahsi olarak benim amacım ve isteğim TS nin bu olaylardan zarar görmemesi, bardak olayında olduğu ve diğer olaylarda da olacağı gibi amacımız sürdürdüğünüz yayın kalitesi nedeniyle tam destek. Gerçekten Türkiye'de standartların çok üzerinde bir yayın yapıyorsunuz bu gerçek.

  Ancak bir olay da var ki bu tür seyircinin beklediği açıklamalarda biraz geç kalıyorsunuz sanırım, o nedenle de eleştiri alıyorsunuz. Örneğin bardak seçimi olsun veya bu olay olsun. Ayrıca İzleyiciler olarak hoş gelmeyen bir sözü (kaldı ki bir çok kişi aynı yönde düşündüğünü varsayıyorum) söylemek tabi ki izleyicilerin hakkı her yayında olduğu gibi. Ancak bu işi söylediğiniz üzere terbiyesizliğe vardıran, özellikle LP nin gıyabında ağır sözler söyleyenler TS takipçisi olarak adlandırmıyorum.

  Sizleri seviyor, bundan sonra da başarılarınızın devamını diliyorum. İlerisi için de herhangi bir maddi manevi desteğimiz olacaksa seve seve yapmaya hazırım. İyi akşamlar

 • Yasin @yasin

  Ben sosyalde bu konuyla ilgili yorum yapmış ilk kişi değilim ancak #HamdiAbiGündeme etiketini ilk oluşturup bu etiketle bir yorum yazan kişiyim. Açıkçası #akış etiketini de geçeceğini tahmin etmemiştim. Bu etiketi oluştururken kötü bir niyetim de yoktu. Kendi adıma konuşursam TS'yi açıldığı günden beri takip ediyorum ve Hamdi abi sonradan dahil olmasına karşın onu çok sevdim ilgiyle takip ettim. Bu olaylarda da açıkçası bir kırgınlığının olabileceğini düşündüm. Gündeme renk getiren yorumlarını kaybetmemek ve desteğimi göstermek amaçlı duygularımı yazdım sosyalde. Bir kaç buradan arkadaşımda aynı şekilde. Biz destek ve sevgi amaçlı yazarken tabiki kötü ve zarar verici yorumlar hatta TS reklam yapıyor diyen gülüp geçtiğim saçma yorumlar bile gördüm. Yine de samimi duygularımızı paylaşanlardan olarak bu etiketi açmış olmaktan pişman değilim. Bu açıklama içimi rahatlattı. Umarım Hamdi abi desteğimizi ve sevgimizi görmüştür. İster HGD'de olsun ister olmasın ilgiyle onu takip edeceğiz. @hkellecioglu @gamsizm

 • Ahmed Erdoğan #_# @aerdogan17

  "İş gereği insanlara dokunarak çalışan bu insanlar görüldüğü üzere moralle çalışıyor ve en ufak bir mutsuzlukta iş yapma heveslerini kaybediyor."
  süper cevap olmuş... ellerinde onlarca belki de yüzlerce teknolojik oyuncak geçen insanları robot sanmaktan vazgeçmek gerekiyor en nihayetinde onlarda bizim gibi birer "insan." Bugün bizim sadece resimlerini gördüğümüz birçok ürünü ellerine alıp kurcalıyor olmaları onların insani özelliklerinin sadece hareket edip konuşmak olmadığı gerçeğini unutturmuş birçok kişiye...

 • cicikuş nazmi @cicikus

  arkadaşlar ne oldu kısa bir özet geçebilrimsiniz takip edemedimde

 • gurkank35 @gurkank35

  Takipcilerine deger veren detayli bir yanit olmus. Olumsuz dusuncelerimi geri aliyorum. Bizlerin 15 20 dk eglenmesi icin mutfakta cokca emek var. Ama yine de 3lu videolarda ayda bir de olsa cesitli bahanelerle gelmeli

 • 4ever @joe

  İlk gun yapsaydiniz keske bu aciklamalari. Trolleri engellerdiniz en azindan.

 • Osman Öztürk @ptseeker

  Çok şükür şu konu mantıklı bir şekilde kapanacak artık

 • Tarık KAYA (38) @tarikkaya

  Romanı çıkar mı bu yazının. 🙂 🙂

 • Endoskop @endoskop

  hamdi reis bilim uzay işinin ehli hgd daha çok seviyorum, bilim notları umarım her hafta yayınlanır

 • Leto Atreides @leto

  Açıklama gayet net, düzgün ve konuyu kapatıcı nitelikte ama biraz özeleştiri de yapmanız lazım, kriz yönetiminde eksiklikleriniz var. Bu olay buralara gelmemeliydi. 9 haziranı 10 hazirana bağlayan geceden beri bir şeyler konuşuluyor ve tatmin edici açıklama 18 haziran akşamı geliyor. Ne yapılabilirdi?

  1. Geçtiğimiz haftaiçi bu açıklama yapılır; o laf gayet normal, aralarında sorun yok, saçma sapan konuşmayın, şu sebeplerden dolayı artık Hamdi HGD'de olmayacak, bilim gündemine yoğunlaşacak denirdi.

  2. Bu hafta olan gündem eskisi gibi üç kişi çekilirdi, girişte geçen haftaki laf ile ilgili gereken açıklama yapılırdı, sonunda Hamdi abi açıklamasını yapar "bilim gündemine yoğunlaşmak için artık hgd'de olmayacağım" derdi.

  Bu ikisinden birini yapsaydınız yorumların %90'ı gelmezdi. "LP'nin o tepkisi gayet normal, her zamanki hali, HK de buna alınmadı" demek için 9 gün beklemenin izahı yok. 9 hazirandan 16 hazirana kadar bu laf konuşuluyor, doğru düzgün açıklama yok bir şey yok, sonra 16 hazirandaki gündemde Hamdi abi yok "artık olmayacak" deniyor, ee insanların ne yapmasını bekliyordunuz? Ortada bilgi olmadığı için varsayımlar üzerinden hareket etti herkes. Dışarıdan bakan birine sorun bu tablodan şunu anlar: 'Zaten LP ile HK'nin arası bozuk gibiydi, o olaydan sonra ipler koptu HK bıraktı'. Bunun sebebi insanların kötü niyetli olması, TS'ye zarar vermek istemesi değil. Öyleleri de vardır ama konuşanların çoğunun böyle bir amaç gütmediğine eminim.

  TS'nin olabildiğince uzun soluklu olmasını istiyorum, bunun için lütfen kriz yönetimi konusu üzerinde daha fazla durun. Sevgiler.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Hamdi kararını perşembe günü netleştirdi. Dediğim gibi geçen haftanın gündemi ile ilgili değil konu. O cuma almadı kararı. Sizin dediğinizi söylemek için bile negatif elektriğin dağılmış olması lazım. Böyle çok daha iyi oldu.

  • Leto Atreides @leto

   Son gündemin girişinde "Hamdi bundan sonra gündemlerde olmayacak" yerine kısa ama doyurucu bir açıklama olsaydı bu kadar büyür müydü mesele? "Hamdi'nin gündemlerdeki esas işi bilim konularıydı onları ayrı programa alınca rolü azaldı ama zaman darlığından onu da pek sık çekemiyor bu yüzden artık hgd'de olmayacak bilim gündemine ağırlık verecek, bunun geçen hafta ile hiçbir ilgisi yok o söz gayet normaldi her zaman kullanılıyor" gibi? Bu kadar büyüyecek bir konu değildi gerçekten.

  • Murat Gamsız @gamsizm

   @erdal Hamdi'den önce açıklama yapmam doğru olmazdı.

 • freshmind @freshmind

  Beyinsiz bir toplumun sıradan reflekslerinden birisi... Ana meselenin çıktığı video altına da yorumumu yapmıştım. Bir olay olmadığı gün gibi ortadaydı.

  Bir kaç tane ergenin ortalığı bulandırması ile bu konu buralara gelebiliyorsa yazıklar olsun.

  Çok rezil bir toplumuz vesselam...

 • Airoso @airoso

  Geçen haftaki gündemdeki yorumlar üzerine olmalıydı açıklama bence. Onun dışında genel anlamda açıklamalardan ben tatmin oldum, kimse bir yere gitmez inşallah. Plus getirin 2 gün önce yayınlayın orada videoları siz de rahatlayın biz de rahatlayalım 😀

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  valla ne dislike attım ne saçma sapan yorum yazdım, sadece ekşi sözlük ciddiye alındı ise komik olmuş dedim bu da benim ekşi sözlüğü sevmiyor oluşum, yani tamamen kişisel düşüncem. ama ne yazık ki ekşi sözlük gibi kötü ortamların gazına gelen ve oraları ciddiye alan çok fazla takipçiniz var. ekşi'de düzgün yazı yazan insanlara laf edecek kadar komik biri değilim ama ağırlıklı olarak sahte bilgi, üslup sorunu gibi şeylerin olduğu bir ortam ve onlara tepki gösterişim bile ekşici ergen tayfası yüzünden farklı anlaşıldı. buraya geliyorum, kendi görüşümü yazıyorum, ekşi gibi bir yeri ciddiye mi alıyorsunuz falan diyorum, çok alakasız, reel hayatta yoluma çıksa yüzüne dahi bakmayacağım muhtemelen yaşça ufak olan birileri bana gelip cevap olarak "ekşi'de yazamadığın için isyan eden ergenin tekisin" falan yazdılar. lafı öteki tarafından anlayan çok insan var, bunu da kitap okumamalarına bağlayabilirim sanırım. neyse lafı uzattım ben de, eğer hamdi abi hgd'den keyif alamıyorsa, vakit ayırmak istemiyorsa ki zaten yoğun çalışıyor, mutsuz olacağı birşeyi yapacağına yapmasın daha iyi. umarım sizi çok daha güzel yerlerde görebiliriz bundan sonra.

 • Mikail toretto @mikail-toretto

  Ben memnun kalmadım.1 paragrafta anlatılacak şeyi uzun yazmak sonucu değiştirmiyor.Ben bilim gündemi görmek istemiyorum, ben haftalık gündeme çıktığı zaman konuştuğu konuda detaylı araştırma yapmış birini görmek istiyorum, çekelim diye çıkmış birini değil.

 • Alp Eren @aslansi

  1 saatlik videonun içindeki "artık izleyen kaldıysa"yı duyup tepki veriyosun, 5 dkda okunacak yazı uzun mu geliyor?
  Yazıdaki "felsefe" neresi mesela?
  asıl meselenin sorunu ne?

 • z2900 @z2900

  Kısaca: Bilip bilmeden TS düşmanlarına. TS yi görmek istemeyen SLIME ustalarına fırsat vermiyor. O unlike ları LIKE yapıp insanları yalancı yerine koymadan söyledikeri sözlere eyvallah diyerek. LP HK MG diye ayırmadan sevdiğimiz oluşumu ayakta ve diri tutmaya çalışıyoruz. Bu benim yorumumdur. Olması gerektiğine inandığımdır. TS bir gider bin gelmez. Gitti mi böyle bir oluşumu kuracak adam yok. LP HK MG bunlar nevi şahsına münasır insanlar. Slime cı dedeleriniz olgunlaşıp münevver bilişim editörlerine dönüşmez. Elimizdekinin kıymetini bilelim. İçeriği tüketelim ve yeniden yapılabilmesi için destekleyelim.

 • Alp Eren @aslansi

  @lewbjk bunu HGD'nin altına yazdılar zaten, bu detaylı açıklama :/

 • Ömer Özgür @omc43

  Troll kelimesinin hakkını veren kişileri ilk defa burada gördüm. Pardon buradakilerin hadi yine amaçları iyi diyelim. Ama dış mecralar resmen kontrolden çıkmıştı. Hamdi Abi de keşke burada paylaşsaydı gündemde olmayacağını.

  Bu olay başladığında o videonun altına atılan yorumlara sadece gülüyordum, şimdi sesli gülüyorum.

 • wolfgangg @wolfgangg

  Konuyla alakalı iki insan yerine neden gamsız yapıyor ki bu açıklamayı, aralarında sorun yoksa lp ve hamdi akışta neden açıklama yapmıyor. Gereksiz ve abartılı tepki gösterildi deniliyor ama cuma akşam aniden Hamdi artık yok deniliyor ve hiçbir açıklama yapılmıyor bu tepkiler çok normal.. Ben ts için en iyisini isterim hep destekçisiyim en kısa zamanda yayın normale döner diye umut ediyorum.

 • Fist @fist

  Peki, güzel bir yazı. Ancak, bir sorun var. Neden tüm her şeyi hem LP, hem HK adına siz anlattınız? Onların dili veya parmakları yok mu?

  Neden hala LP o kadar lafa rağmen yazmaya tenezzül etmiyor?

  Siz iş yapıp para kazanıyorsunuz. Amacınız benim gibi eve ekmek götürmek.Mİllette sizden çok sizin işinizi sahipleniyor. Kendi sitesinde yazmayan editör varken, bunu yapmak akıl karı değil.

  Herkes kendince burayı seviyor. Kimi parasal destek veriyor. Kimi de manevi. Peki, millet bu kadar destek verirken, bu kadar sahiplenirken, sahiplenenleri Levent Pekcan neden sahiplenip, onları muhattap almıyor?

  Ben diyorum ki, buradaki üyeler boşa çene yormasın. Parmakları boşa yoruluyor. muhattab alınmıyorsunuz.

  Murat Gamsız dışında adam gibi açıklama yapan yok. Burada üyelerini muhattab alan tek kişi Murat gamsız gibi.

  Yaşım 32 oldu. Kim kendisinden beklenini yapıyorsa, o değer görür. Bunu öğrendim. Kim de, başkalarını kendinden çok önemsiyorsa, önemsiz olur gider.

  Site için hayırlısı olsun.

  Ben bu sosyal bölümünün kalıcılığından bile şüpheliyim. Kendi sitesine, kendi yazmayan bir editör, Dark hardvare forumu sildiği gibi burayı da siler atar.

  • Agab @agab

   Ben de böyle düşündüm neden Murat abi açıklama yapıyor diye, fakat şöyle bir şey de var. Murat abinin asıl ilgilendiği kısım insanlarla ilişkiler, açıklamalar. Bu sitenin hakkında kısmında da yazıyordu sanırım.

  • Fist @fist

   @agab Dostum, dert o değil. KOca sosyal tek sahipli gibi. Tek kişi muhattab alıyor. Gerisi nerede? Levent Pekcan'ın tek işi videolarda arada bir görünmek mi?

   Üyelere dediğim gibi. Sosyal kalıcı değil. Dark Hardware gibi silinecektir.

 • Gump @runforrest

  Ortalığı bulandıran insanlar her zaman olacaktır. Konu o değil bence. İsteyen istediği gibi hareket edebilir takipçilerin ve destekçilerin sizin üzerinizde baskı kurmaya çalışması doğal kimi fazla sevdiğinden kimi nefret ettiğinden kaynaklanıyor. Asıl sorun bu hafta yayınlanan gündemin başında hamdi bey durumu 3-4 cümle ile özetleyerek kendi ağzından dile getirseydi işler bu duruma gelmeyecekti. İstediğiniz kadar haklı olduğunuzu düşünün. Paragraflarca durumu sizin açıklamanız yerine hamdi beyin kendi ağzından 3-4 cümle kurmasıydı doğru olan.

  • Gump @runforrest

   İnsan değer verdiğini saygı duyduğu işini iyi yapan insan ve insanları korumak kollamak ve yaşatmak ister. "Hamdi bey bundan sonraki gündemler de olmayacak, bilim notlarıyla daha fazla ilgilenecek" açıklaması, H.G.D. 'sini sardırıp sardırıp tekrar izleyen biri olarak beni hiç mi hiç tatmin etmedi. Siz isteseniz de istemesiniz de şu an bu sektör de bulunmaz hint kumaşısınız. Fakat siz kendinize slime kanalı muamelesi yapılmasını istiyorsunuz. Kaliteyi düşürün biz de ufaktan dağılalım o zaman ne diyeyim.

 • daldiy @daldiy

  Bizler sizin iç dünyanızda ne yaşadığınızı bilemeyiz. Videolarda ne görüyorsak ona göre değerlendiriyoruz.. Videoyu çeken siz yayınlayan siz . Bunun böyle saçma yerlere gidebileceğini öngörüyo olabilmeniz lazımda sanki. Kolaylıklar iyi haftalar.

 • liberal @liberal

  TS yi 6 yıldır takip eder, neredeyse içeriğin yüzde doksanına ulaşmışımdır. Gündemleri başından beri takip ederim Hamdi @hkellecioglu ve Levent @leventp Beyin ne kadar profesyonel olduklarını biliyorum. Bu durum hakkında Murat Beyin @gamsizm bile konunun netliğini anlaşılmadan açıklama getirmemesi görülüyor ki doğru olanda budur. Ama forumdaki bazı arkadaşlar ortalığı velveleye verdi ve arkalarından konuştu yorumları okudukça ben bile utanmaya başladım. Hamdi ve Levent Beyden bu tatsızlık nedeniyle özür diliyorum. Her ne kadar benim olumsuz bir yorumum olmasa bile, arkadaşlar adına diliyorum. Ekibin keyifle işlerine devam etmeleri dileğiyle..

 • Ekrem @huseyinekrem

  Okumaya üşenen veletler için özet geçeyim. Küslük müslük yok, darılma gücenme yok. Hamdi Abi zaten benlik pek bir şey kalmamış gündemde, bilim konuları da zaten bilim gündeminde ve onu ben yapıyorum diyerek çekilme hakkını kullanmış.

 • Mr. Paramedik @mr-paramedik

  Açıklama için çok teşekkürler. Kesinlikle saygısızlık ve terbiyesizlik yapanları haklı görmesin kimse.

  Ancak büyük bir çoğunluk sadece saf bir şekilde Hamdi'yi sevdiği için gitmesin istedi, hepsi bu. Bu da fırsatçılara gün doğurdu siteye zarar vermek için.

 • Ömer Özgür @omc43

  Geç geldiğini düşünen varsa yine bizleri kırmayıp güzel bir yazı yazmış Murat Abi. Ben olsam hiçbir şey yazmazdım şahsen.

 • Atilla @atilla

  Açıklama için teşekkürler. Öncelikle 4 yıldan fazladır sizleri takip eden ve sizlerin önerileri ile yola çıkan bir takipçiniz olarak bu duruma bende çok üzüldüm. Fakat dilerdim ki bu açıklama daha erken gelerek müdahale edilseydi ve bazı genç arkadaşlar densizlik boyutuna ulaşmasalardı. Umarım daha çok gündem görürüz. Kendi adıma söyleyebilirim ki benim tepkim sizleri kaybetmemek adına idi, çünkü zaten çok az olan kaliteli bir iş yapıyorsunuz. Sağlıcakla kalın.

 • Rotten Pizza @pizza

  Olayı bir cümleyle geçiştirmek yerine şu açıklamanın yarısı hatta çeyreği uzunluğunda dişe dokunur bir açıklamayı gündem değerlendirmesinin başında yapsaydınız belki de bunların hiç birisi yaşanmayacaktı. Asıl sorun iletişim eksikliğiniz.

 • Alperen Tunçeli @alperen141

  Amma uzadı bu konu ya... Ufak bir söz üzerinden büyüttünüz de büyüttünüz olayı sayın takipçiler. İş yoğunluğu, Ramazan Ayı, Sıcak... türlü sebebi olabilir bu gerginliğin. Hemen düşman bellediniz adamları. @gamsizm abi bence hiçbir sıkıntı yok. Olayı millet çok büyütmüş. Zaten bayağıdır Bilim Gündemi ve OtoSeyir gündemi bekliyordum. Daha kapsamlı bir yayın gelecekse HGD'den ayrılmasında benim için sıkıntı yok. Zaten ihtiyaç dahilinde tekrar katılır.

  Bu arada içerik ve TS ürünleri yapma-yaratma kısmında sıkıntı yaşanıyorsa her zaman destek verebilirim-verebiliriz. Ben şahsen bu kadar bilgi öğrendiğim bir platforma borçluymuşum gibi hissediyorum.

  Son olarak bazı isteklerim var:
  -Hobi
  -Gezi ve Aliışveriş
  -Workstation Donanımları
  üzerine içerikler artabilir mi? (Misal Quadro incelemeleri gibi)

  bir tane daha geldi aklıma:
  -Teknoküp için (özel kasanın) daha güncel bir toplama bölümü

 • nox_imperius @nox_imperius

  Ben yıllardır tozlu raflar serilerinizi özellikle takip eden biri olarak; örneğin Tozlu Raflar Soğutucular videonuzun altına "Bunu kim izleyecek, 20 sene önceki soğutucu hakkında 45 dk video çekmişsiniz, geçin bunları zaten izleyen yoktur" tipinde bir yorum atarsam, bu hem içeriği hazırlayıp çekenlere hemde tozlu raflar serilerini takip eden 1 kişi dahi varsa ona yapılmış bir terbiyesizlik olur... Levent Bey'inde "Geçin başka konuya, tabi izleyen kaldıysa" çıkışı, içeriği hazırlayan kişi üstüne alınmasa dahi malesef izleyenlere yapılmış bir saygısızlıktır. Canlı yayın olsa yine bi nebze hak verilir, millet sıkılıp kapatıyor diye ama canlı yayın da değil. E nihayetinde beğenmeyenin ileri atlama lüksü var.. Öyle bir çıkış bence bir takipçiniz olarak saygı çerçevesini aşan bir çıkıştı, hiç gereği yoktu.

 • BirolTOPCU @brltpc

  Açıklama gayet açıklayıcı hepsini okudum burada Murat abinin hatası yeni HGD 'nde Hamdi abinin neden olmayacağını açıklamaması, geçen haftaki yayında o cümle ve ardındam yeni HGD' nde artık Hamdi yok denilince insanlar haklı olarak geçen haftaki lafın buna sebep olduğunu düşündü ben uzun zamandan beri TS'yi takip ediyorum yani eskilerdenim ama ben bile o laftan sonra Hamdi yok denilince LP yüzünden diye düşündüm yani zamanında yapılsaydı bu açıklama kimse bu kadar sert çıkışmazdı sonuçta ofiste olanları biz göremeyiz kamera arkasını bilemeyiz bu yüzden takipçileri eleştirmek yanlış olur diye düşünüyorum. Sonuç olarak iyiseniz bizde iyiyiz. 👍

 • istanbulkargasi @yigitson

  Gerekli açıklama HGD ile aynı anda gelseydi keşke, en azından neyin ne olduğu ortaya çıkar olay bu kadar büyümezdi. Hamdi ile teknoloji gündemini sabırsızlıkla bekliyoruz 🙂

 • sametyukcll @sametyukcll

  Açıkçası ben de bu durum ilk açıklandığında TS'yi yıllardır takip eden birisi olduğum halde (sosyal hesabını yeni açtım sayılsa da) Hamdi abinin gündemde olmasını isteyenlerdendim.
  Fakat buradaki yazıyı okuyup tekrar düşününce, ben de eğer artık gündemlerde olmak istemiyor, işini keyifle yapamıyorsa o zaman gündemden ayrılmasından yanayım.

 • cinnabon @cinnabon

  "Çok uzun hepsini okuyamadım" diyen arkadaşlar bir zahmet dikkatlerini dört dakika kadar odaklamayı öğreninceye kadar okumadıkları ve dolayısıyla anlama fırsatı bulamadıkları açıklamaları eleştirme hakkını kendilerinde görmesinler.

  Bu cümle de onlara uzun gelir özeti aşağıda:

  Okumadığın şeyi eleştirme güzel kardeşim.

 • lesh barbar @italyalibaris

  Murat Bey söyledikleriniz %100 doğru olsa bile-haklı olsanız bile- Gündemden önce takipçilerinizi bilgilendiremez miydiniz? Gündemde Hamdi Bey in artık HGD'de olmayacağından başka bir şey söylemediniz.İnsan tabiatı doğal olarak ''Acaba bir sorun mu var?Akıllara geçen hafta Apple haberleri uzayınca LP nin verdiği tepki geldi doğal olarak.'' Bu gayet normal bir düşünce tarzı.Takipçileriniz orada yaşananları ve olayın iç yüzünü bilemezler.Hamdi Bey'in gündemlerden zevk almadığını nereden bilebilriz?Bize göre gayet keyif alıyor gibiydi.İletişim çağında aranızda anlaşıp bir bilgilendirme yazısı yazmamanız olayları bu hale getirdi.Hepinizi ayrı ayrı Teknoseyir çatısı altında çok seviyoruz.Lütfen siz de bizi sevin,özen gösterin.Kolay gelsin efendim.

 • Fırat ➕ @frt

  Neden bu tarz açıklamaları hep olaydan çok sonra yapıyorsunuz? Bunu gerçekten merak ediyorum.

 • Ali Can @ali-can

  Hamdi reyiz bilim gündemi yapacaksa haftalık gündeme çıkıp çıkmaması çok önemli değil . Yeter ki bilim gündemi yapsın ve keyifle anlatsın.

 • Abdurr Aslan @csharper

  Keşke bu açıklama en baştan bu şekilde yapılsaydı.İnsanların eline senaryo kurma,şehir efsaneleri oluşturma hakkı tanınmasaydı.Şahsen ben bu açıklamadan tatmin oldum.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  Biz belki LP ve HK arasında sorun var, uyumsuzluk var filan gibi hissetmiş, düşünmüş olabiliriz ama ben MG yokken (sanırım yurtdışına gittiği bir hafta) LP ve HK'nın birlikte görüntülü gündem yaptığını hatırlıyorum ve çok da güzel olmuştu. Yani o koltukta yan yana otururken 'acaba bi sıkıntı mı var' fikri geçmiyordu insana. Masada birlikte oturuyorlardı, tabi çok uzun bir gündem değildi ama gayet güzeldi diye hatırlıyorum. Hatta çok uzun zaman da geçmedi üzerinden, belki bulan, bilen olur da link paylaşır.

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Yaptığınız işe saygım var ama iş yapış tarzınız amatörlükten de öte hatalar içeriyor. Bu açıklamadan da anlaşılıyor, şu krizi yaratan sizlersiniz. Ayrılma kararı verilince bir tane adam gibi yazı yazılır, ya arkadaşlar ben bilimsel konularda gündeme ağırlık verecem ondan haftalık gündemden çekiliyorum tarzı bir açıklama yapılır. Süreç sessizce sakince biterdi. En fazla ah be iyiydi HGD 3 kişiyle filan diye söylenirdi insanlar. Siz ateşe benzin döktünüz.

  Ayrıca lafımın hala arkasındayım. Bir insanın sözünün ardından böyle aşağılayıcı bir şey söylenmesi kabul edilemez. Bu kişinin huyu veya tarzı olsun hiç farketmez. Böyle bir şeyi hele iş hayatında müşterinin burada da izleyicinin önünde yapmak? Zaten hakaret etmeyi, saygısızlık yapmayı çok seven bir internet nesili yetişiyor, örnek olması gereken insanların hareketleri böyle mi olmalı? Hele de biz saygın iş yapıyoruz diyen bir kuruluşta.

 • Zdmr @zdmr

  @gamsizm Murat ağabeyim, sitenin sosyal kısmına aylık abonelik gibi bir şey yapamaz mısınız? Gerçek TS takipçileri asla abonelik parasını yadırgamayacaktır. Sosyal kısmın bu tarafı devam etse ve dediğim gibi birde üyelik kısmı olsa ve sadece üyelerin göre bileceği bir bölümde olsun isterdim.

 • Hakan Öztürk @ozturk-hakan

  Selamlar,

  Hakaret derecesindeki yorumlar (ki bende LP ye huysuz virjin tavırları demiştim 🙂 özür dilerim kırıcı olduysa ) bence insanların sizlere verdiği aşırı değerden kaynaklanıyor. Önceki yorumumda da belirttiğim gibi en azından şahsım adına her birinizi ayrı ayrı seviyor ve sohbetlerinizi iple çekiyorum.

  Ben bu üçlünün sohbetinden aldığım keyfi kaybetmekten endişelendiğim için bir serzenişte bulundum ve lütfen bu sorunu çözün, bizi son yıllardaki kalite bilgi ve samimiyet yoksunu yayınlara mahkum etmeyin demek için bir yorum yaptım.

  Eminim ki yapılan sert, yumuşak, kırıcı yada yapıcı tüm yorumlarında en azından %95 i bu amacı güdüyordu. Bence bu kriz zamanını iyi analiz edin ve ne kadar değerli bir iş yaptığınızın ve kıymet gördüğünüzün bir kanıtı olarak yorumlayın.

  İnşallah uzun yıllar sizleri hep beraber izlemeye devam edebiliriz ve yine inşallah sizde bu işi yapmaktan artarak manevi ve de maddi kazanmaya devam edersiniz.

  Saygılar.

 • Altan Özkan @altanozkan

  Yaşadığınız sorunun benzerlerini, başka Youtube kanalları da yaşıyor. Genel olarak Youtube'taki takipçi kitle kalitesizleşiyor. Bunlar bir de birbirinin yorumundan çok etkilenip sürü şeklinde hareket edince, ortaya istenmeyen manzaralar çıkıyor. (Tahminim, yaş ortalaması da düşüyor.)

 • merdogmus @merdogmus

  Valla abim geçen haftadan beri bir ton olay çıkartılmış ''izleyiciler tarafından'' siz ise bu gündemin başında Hamdi bir daha da gündemde olmayacak diyip sallayıp geçiyorsunuz, sanki Hamdi, teknoseyir için ''sıradan'' bir adammış gibi, bizim de aklımız ile alay etmeyin bence bu yönde yorumların gelmesi çok normal değil mi? Yani biraz buradaki insanları ciddiye alsaydınız doğru düzgün bir açıklama yapsaydınız videoda, Levent Abi de onaylasaydı bu işlerin hiçbirisi başınıza gelmeyecekti, bu kadar uğraşmayacaktınız, açık ve net.

  Açıkcası buradaki 3 tane insan, benim zihnimde, videolarda izlediğimden çok daha fazlasını ifade ediyor.

 • Kala Mazoo @kzoo

  @gamsizm Murat abi bu aciklamayi yazdigin icin sagol. Artik butun TS takipcileri isin gercegini bildigine gore daha TSye uzun vadede zarar verecek islerin icine girmemek lazim. Sonucta ne LPsiz ne Hamdi abisiz nede Murat abisiz TS olmaz. Iyi islerinizin devamini diliyorum, Turkce olarak takip ettigim yegane teknoloji ve bilim kanalisiniz.

 • Kenan Baysal @baysalkenan

  ben ikna oldum. güzel, açıklayıcı aynı zamanda gerçekçi bir yazıydı.

 • hasan oztamer @hasan-oztamer

  @gamsizm açıklama için teşekkürler ama geç olmadimi bu millet birbirine girdikten sonra yapılmasını büyük hata olarak görüyorum haftalık gündem değerlendirmesi başına yazı olarak eklenirdi bu metin birde Hamdi kellecioğlu'nun haftalık gündem değerlendirmesiden kendi isteğiyle ayrıldığına üzüldüm ama bilim ve teknoloji gündemi nin düzenli olarak geleceği için sevindim birde sorum olacak haftalık gündem değerlendirmesi MP3 dosyasının​ içine saatli bombamı koyuyorsunuz kullandığım Lenovo s-90 a modelinde MP3 çalar olarak Google play müzik kullanıyorum 3 aydan sonra Google play müzik dosya bulunamadı veya dosyada hata veriyor uyarısı veriyor aynı durum dosya tarayıcı'sı üzerindende oluyor dosya tarayıcı'sı dosya bozuk hatası veriyor

 • gurkank35 @gurkank35

  Bu aciklamadan sonra olumsuz yorumlarimi silmek gerektigini dusunuyorum.
  Teknoseyirsiz olmaz tabi

 • gurkank35 @gurkank35

  Ayrica ben hgd nin ilk 1 dk sini video izleyip tamamni podcast ile dinliyorum. Arabada veya evde is yaparken daha iyi oluyor ama bir reklam ve biraz da video izlemeyi unutmamaya gayret ediyorum.

 • Hasan Yılmaz @coolnquiet

  Geçen hafta gündemde Levent abi "Tabi izleyen kaldıysa" dediğinde ben bunu espri olarak anladım ve hiçbir şekilde Hamdi abinin kırılacağını düşünmedim. Hatta aklımın ucundan bile geçmedi çünkü her zamanki normal bir yorumdu. Dediğiniz gibi aynı şeyi Levent abi kendisine de söylüyordu sık sık.
  Ancak geçen hafta da bu söz yüzünden millet ortalığı birbirine katmış sanırım. Yoğunluktan sadece gündemi izleyebilmiş, yorumları falan takip etmemiştim. Bu sebeple neler oldu bilmiyorum.
  Bence burada yapılan hata Hamdi abinin dünkü olaydan hemen sonra ayrılmış olması ve kendisinin herhangi bir doyurucu açıklama yapmamış olması. Bu sebeple geçen hafta sadece bir espri olarak gördüğüm cümle bu olay üzerine bende de acaba sorusunu sordurdu hatta yorumları da okuyunca arada bir tatsızlık var gibi düşünmeye başladım maalesef. Bu konuda herhangi bir yorum yapmadım ama tepkimi göstermek için ilk kez bir Teknoseyir videosuna dislike attım ben de.
  Bence TS'nin bu olaya mahal vermeyecek şekilde gerekli önlemi alması gerekirdi. Mesela Hamdi abi bu gündemde de çıkıp, ben haftalık gündem değerlendirmesi yerine bilim ve teknoloji gündemine ağırlık vereceğim ve bu sebeple de haftalık gündem değerlendirmesinden ayrılıyorum dese iş buraya gelmeyebilirdi.
  Maalesef ne yazdığını bilmeyen, işi hakarete vardırıp Teknoseyir'e zarar veren bir kitle de var. Ancak sizi seven, size değer veren ve dolayısıyla yapıcı şekilde eleştiride bulunan büyük bir kitle de var burada ve olmaya da devam edecek. İnşallah Hamdi abi bilim ve teknoloji gündemlerinde güzel işlere imza atar. Her zaman başarılı ve bizimle olmanız dileğiyle. Seviliyorsunuz. 🙂

 • Orçun @orcnd

  bu durumda bilim gündemini daha sık bekliyoruz. ayrıca otoseyire de bir el atmanız gerekli. hamdi bey hdg'den boşalan vaktini böyle değerlendirerek dedikoduları bitirebilir

 • Hakan @piranha

  PC.Labs.gen.tr'li yıllardan tabii ki TeknoSeyir'in ilk açıldığın zamandan bu yana tanıdığım bildiğim bu insanların üzerine kopan tartışmayı çok sonradan gördüm, tam olarak da ne olduğunu anlayamamıştım ve bugüne bu açıklamaya kadar sessizce bekledim. Neyse artık bu açıklamayla birlikte ben ikna oldum. Güzel, açıklayıcı aynı zamanda gerçekçi bir yazıydı teşekkürler Murat Gamsız abimiz.

  Şu andan itibaren TeknoSeyir takipçileri işin gerçeğini bildiğine göre artık TeknoSeyir'e uzun vade de zarar verecek işlerin içinde olunmamalı. Sonuçta ne Levent Pekcan ne Hamdi Kellecioğlu ne de Murat Gamsız abisiz TeknoSeyir olmaz! olmamalı! Açıkçası ben kendisini yine yeniden HGD'lerinde görmek isterdim, en az LP ve MG kadar kendisini kabul ettirmişti alışmıştık Hamdi abimize. O kendine özel 'az ama öz' yorumlarını bilgilendirmelerini özleyeceğim.

  Şunu da eklemeden geçmeyeyim Levent Pekcan, Murat Gamsız ve Hamdi Kellecioğlu, TeknoSeyir için yeri doldurulamaz ve önemli kişilersiniz her zaman da sizlerin bir arada olmanızı temenni ederiz. İnşallah bundan sonra da Hamdi Kellecioğlu kendince gönlünce "Bilim ve Teknoloji Gündemlerinde" çok daha güzel işlere imza atar.

  Her zaman başarılı ve bizimle olmanız dileğiyle. Seviliyorsunuz.

 • Egemen Aksu @jobless

  @gamsizm Konu dışında olacak belki ama yukarıda belirttiğiniz bölgesel bazlı video izleme oranlarına bu site üzerindeki podcast indirmeleri de daha dahil mi? Eğer dahil değilse pek sağlıklı bir karşılaştırma olduğunu düşünmüyorum.

 • ilker @gilker

  Kişisel görüşüm 2 kişi az kaçmış bariz eksikliğini hissettim,
  MG okuyor, LP yorum yapıyor. En azından Hamdi olmasada her hafta konuk olarak biri olsa, güzel olur.

 • Tegin @tegin

  @flashock Hatırladığım kadarıyla Elma için TS de içerik üretilmeye çalışıldı. Fakat HGD de olduğu gibi orada da antiler tarafından çokça negatif yorumlar yapıldığı için içerik hazırlayan kişi(ler) kendine ayrı kanal açtı diye hatırlıyorum.

 • Emre K @emre-k

  Öncelikle bu yazıyı sizi beş yıldan fazladır takip eden birisi olarak yazdığımı belirteyim.

  Yukarıda Murat beyin yazdığı şeyler doğru katılıyorum ancak eksik şeyler var. Bir çoğumuz için mesele Apple, Samsung, fanboy, Hamdiciler, Leventçiler, söven sayan, kişilerin dünya görüşüne giydiren sivilceli ergenler, ekşisözlükçüler, inciciler vs. meselesi değil bir kere onu belirtmek isterim.

  Teknoseyir 2.0 döneminde Hamdi bey aranıza katıldı. Kısa bir süre sonra dinleyici kitlesi tarafından benimsendi. Teknoseyir'in içeriğine farklı açılardan katkılarda bulundu. Ancak bir iki istisna olay dışında LP ve HK'yi hiç iki kişi baş başa görmedik. Bu sizin iş modeliniz belli ki ancak takdir edersiniz ki dışarıdan takip edenler için şöyle bir tablo mevcut:

  - İstisnalar dışında LP ve HK'nin bir araya geldiği tek platform haftalık gündem değerlendirilmeleri.

  - 2016 sonuna kadar sadece sesli olan bu değerlendirmelerde HK ile LP arasında yok denebilecek kadar sesli bir etkileşim var. İkisi de yalnızca sıra ile murat Gamsız ile muhatap oluyorlar. Gündemlerin %90'nı bu şekilde.

  - 2017 ile başlayan görüntülü gündemlerde görüldü ki bu etkileşimsizlik ikisinin hal ve hareketlerine de yansıyormuş. Özellikle HK herhangi bir konuda (yani sadece Apple değil) bir dakika aralıksız bile konuşsa LP'nin yüzündeki keyifsizlik ifadesini anlamamak imkansız.

  - Hal böyle iken bunun üzerine geçen haftaki durum ve inceden laf dokundurma olayı da eklendi. Tamam LP lafın uzatılmasına her zaman karşı, bunun özeleştirisini de yapıyor ancak kendisinin lafı uzattığı bölümlerde diğer editörlerin öfleyip püflediğini hiç görmedim.

  - En son olarak da doğru olmayan bir sunum ile HK'nin gündemden ayrıldığı söylendi ve geçildi. Tam bu cümleler söylenirken LP'nin yüzündeki çok küçük tebessüm de gözlerden kaçmadı.

  Şimdi işin içindeki birisi olarak değil de olayı dışarıdan izleyen biz izleyiciler açısında bakın. Yukarıdaki maddeleri peş peşe yaşayınca sizin deyiminizle gerçek olmadığı halde bizim açımızdan görünen şey açık ve net oluyor. Kemikleşmiş TS seyircisi de aynı TS'nin kendisi gibi bir seviyeye gelmiş kişiler. Küçük nüanslar bile gözden kaçmıyor haliyle.

  Hadi yukarıdaki izleyici gözlemleri gerçek değildir diyelim ancak yine de Hamdi beyin gündemden ayrılması haberinin verilme şekli hiç doğru değil. Daha doğrusu profesyonelce değil. Herkesin belirttiği gibi en azından kendi ağzında yazılmış bir açıklama, bir video parçası veya gündeme son bir kez katılıp onun sonunda açıklama yapılması gibi bir şeyi hak ediyor bu izleyici.

  Sizleri çok seven, yıllardır takip eden bir kişi olarak "kişisel" gözlemlerim şunlar:

  - Olaylara biraz daha kurumsal gözle yaklaşıp daha profesyonel olmalısınız. Bu devirde t-shirt satan marka da olsanız, teknoloji sitesi de olsanız işin sosyal medya yönetim kısmı her zaman mevcut ve çok kritik. Aksi taktirde size saldırmak için bekleyen saçma sapan tiplere de aradıkları malzemeyi altın tepside sunmuş oluyorsunuz.

  - Levent bey tarz olarak her zaman eleştiriye yatkın, nobran birisi. Zaten ben dahil bir çok kişi tarafından bu yüzden takip ediliyor. Ancak son altı aydır gördüğüm kadarıyla kişi ve kurumlara karşı gereğinden fazla agresif olmaya başladı. Her şeyin normal dozu en iyisidir. Bu gidişat hiç iyi değil.

  - Hamdi beyin gündemden ayrılma haberinin verilme şeklini doğru bulmadım. Bu kararı almak kolay olmamıştır tamam ancak kendisi yine de doyurucu bir açıklama yapması gerekirdi.

  - Murat Gamsız olmasa Teknoseyir'i bu sıklıkla takip eder miyim bilmiyorum. Hem iki editör arası köprü görevi görüyor. Hem LP'yi video'da izlenebilir kılıyor. Hem de video'ların tamamına yakınında mevcut. Bir iş planında bir kişiye bu kadar sorumluluk düşmesi ne kadar doğru bir organizasyondur bilemiyorum.

  -Teknoseyir olarak çok iyi bir potansiyeliniz var ancak denizi geçip derede boğulduğunuz için iş hacminiz potansiyelin çok altında kalıyor.

 • ozcx @ozcx

  Ben ilk günden beri takip eden birisi olarak bu durum benim hiç hoşuma gitmedi. hatta resmen keyfim kaçti.

  Şunu belirtmekte fayda var. ""Birbirinizi sevmek zorunda değilsiniz ama birlikte çalışmak zorundasınız."" ben değil biz var.

  Her yıl bir facia var. Sürekli birşeyler kaybediyor TS de. Gelenler gidenler. Lp karakter olarak biraz aksi. Yaşla alakalı sanırım. Her gündemde MG soruyor nasılsınız diye. biri cevam veriyor biri vermiyor. tuhaf durumlar. Video lardaki kaç göz hareketleri cabası.

  DH gerçi daha beter oldu. çoluk çocuğun eline kaldı iyice. Hakkımızda hayırlısı. Güzel başlayan şeyler zamanla yitip gidiyor.

  Bence; ya işleri bir düzene koyun, yada kapatın gidin dükkanı insanları meşgul etmeyin.

 • Veysel @spectrum

  O değil de...

  Youtube'da eksi veren, sözde Hamdi Bey'i destekleyen, sözde Teknoseyir'i düşünen arkadaşlar.

  Siz Teknoseyir'i falan düşünmüyorsunuz. Yapıcı olsanız, burda eleştirinizi yapar, aklınızdan ne geçerse, yapıcı olmak adına yazarsınız. Bir çoğumuzun yaptığı gibi.

  Ama yok, onun yerine Youtube videolarına dislike atmak daha kolay. Bunun Teknoseyir'e, dolayısıyla aslında sevdiğiniz ve sözde savunduğunuz Hamdi Bey'e zararı olduğunu bilmezsiniz. Ya da bilirsiniz de, maksat heyecan olsun...

 • balcis @balcis

  bu söylenenlere pek inanamıyorum. occam'ın usturası bize böyle bir sorun olmamış olsa bile bir hafta daha program çekiliirdi dedirtiyor. ondan sonra şüpheye yer bırakmadan herkes kendi yoluna bilim gündemine vs giderdi.

  o birlikte yemek yiyor dediğiniz insanlardan biri diğerinin suratına bakmıyor aylardır, kendine de hatırlatsaydınız keşke teknoseyir'e zarar veren tavrını. ancak burada seyircilerinize yaptığınız giderin en ufağı sanıyorum levent bey'e "abi onu yapmasaydın keşke.." derecesinde bile yapılmıyor ki böyle oluyor. son gündemin en başındaki bıyık altından gülüşü gördük.

  durun siz yorulmayın sizin yerinize yazayım:
  "bırak kardeşim takibi o zaman".

  haklısınız.

  yalnız size bir öneri, her yorumu okuyorsunuz; bu olayda seyirciler arası da ayrıştırma yapanların tavrına dikkat edin, "karşıt fikirler susturulsun, herkes uçurulsun, yorumlara müdahale edilsin" (küfür hakaret silinir ayrı) diyen tipler. ben olsam bu tarz kişilere güvenip arkamda kitle var demem. düzgün insanları böyle giderlerle kaybetmeyin @gamsizm

  • Murat Gamsız @gamsizm

   Takibi bırakan insanlar en sevdiğim insanlardır. Çünkü takip etmeyi tercih eden kadar samimidir. Yapılan işi beğenmez ve tüm internet aleminin yapması gereken tek hareket olan takibi bırakma işini gerçekleştirirler ve bir daha da oraya uğramazlar. Sözlerinin arkasında dururlar. İnternette şikayet edilen içeriklere küfür yazmak yerine hiçbir şey yazmayıp izlemeyi bıraksalar, bu kadar çöp içerik olmazdı. O küfürler bile izleme ve yorum hanesine hareket katıyor.

   İnternette sizi rahatsız edecek şekilde bir içerik üretilmişse tek bir kelime etmeniz dahi gerekmiyor. Takip etmeyi o an bırakın. İstatistiklerde gözükmeyin. Ki o da bir istatistik aslında. Eksi olarak gözükün. Bakın reklam verenler Google'dan çekildi bu saçma içeriklerde adımız geçmesin diye. Bunları kaldırın vs demediler. Burası bozdu, biz gidiyoruz dediler ve gittiler. Şimdi Google tedbir üzerine tedbir alıyor. İkna ederse geri gelirler.

   O yüzden hakarete varan ya da bir anlamı olmayan eleştiriler yapanların burayı takip etmeye devam etmelerini samimi bulmuyorum. Hatta bunlar ortaya çıkınca, gitmiş gibi görünüp başka hesaptan takibe devam ediyorlar. Bunların tamamı siteyi takibi bırakabilir ve neden gittiler diye merak bile etmem.

   Eleştiride yapıcı ve samimi olanların onlarca güzel örneği mevcut. Çok da zor bir şey beklenmiyor. Burada çalışan herhangi birinin moralini bozacak türde içerik istemiyoruz. Bize lazım değil öyle eleştiriler. Daha önce örneğini verdiğim The Verge yorumlarını bu sebeple kapattı 2015 yılında. IMDB bu yıl kapattı. Sebep hep aynı. İnternette yorum alanları çöpe dönüyor. Muhtemelen YouTube'ta da aynı trend olacak. Biz bile yıllar evvel YT yorumlarını kapatmıştık.
   Şu açıklamayı okuyun, bu dünyanın ortak derdi. Daha birçok örnek var gündemlerde yer vermiştim.
   https://www.theverge.com/2015/7/6/8901115/were-turning-comments-off-for-a-bit

   Bunu genel olarak yazdım. Yoksa bizdeki yorum alanları bence 2017 şartlarında en temiz örneklerden.

  • hasan oztamer @hasan-oztamer

   @gamsizm güzel bir yazı sizin teşekkürler keşke verge Google translate açık olsa idi

  • cinnabon @cinnabon

   @hasan-oztamer Buyrun 🙂

   "YORUMLARI BİRAZ KAPATIYORUZ

   En başından beri topluluk Geçmişin tam ortasındadır - büyüklüğümüzdeki hemen hemen her büyük medya markası arasında, kapsadığımız şeyleri, onu niçin örtüştüğümüzü ve neyi kapsadığımızı derin düşünen bir vokal, etkileşimli kitleye sahip olmamız açısından benzersizdir. yap. Geçmiş izleyici, çalışanlarımızı tanıyor ve gerçekten bizi önemsiyor. Siteyi iyileştirmenin yolları ve ne gibi şeyler hakkında uzun mesajlar yazıyorlar ve ayrıldıklarında kırılma mektupları alıyoruz. Müthiş ve yoğun.

   Ve bazen çok yoğunlaşıyor. Son zamanlarda bulduğumuz şey, yorumlarımızdan (ve bazı yorumcularımızdan) biraz aşırı agresif ve negatif olmaktır - GamerGate ile başladığı ve o tarihten beri giderek daha da kötüye gittiğini düşünen bir değişim. Bu ortamda en iyi çalışmalarımızı yapmak bizim için zor ve personelimiz için kitlenizle takılmak ve başta büyük bir topluluğa sahip olmamıza neden olan ilişkileri oluşturmak daha da zor.

   Bu kötü bir geri besleme döngüsüydü ve onu durdurmak istiyoruz. Bu nedenle, bir süre için zaman aşımını arayacağız ve önümüzdeki birkaç hafta boyunca tüm yayınlarda varsayılan olarak yorumları kapatacağız. Süper soğuk bir yaz olacak.

   --"Yorumlar geri gelecektir." "Özgürlük sonsuza kadar sürer."

   Hâlâ topluluğa adamış durumdayız, bu nedenle forumlarımız açık kalacak - aslında, ön sayfalardaki forumlardan ve sosyal kanallarımızdan daha önce hiç olmadığı kadar iyi mesajlar yayınlamak için daha fazla şey yapacağız. Ve biz, şeyleri açmak isteyeceğimizde, post-by post bazında yorumları tetikleyeceğiz, o yüzden arayın.

   Ancak bu arada, hepimiz o dakikayı alalım ve rahatla. Çalma listelerinizi başka birisinin seçmesine izin verin, biliyor musunuz? Yorumlar geri gelecektir. Her zaman başka bir parti olacak. Özgürlük sonsuza kadar sürer. "

  • gurkank35 @gurkank35

   @gamsizm isinizden sogutacak hale getirmemeli kimse. Yorumlari kapatin kurtulun. Hakverdim.

 • cinnabon @cinnabon

  Beni kastederek yorum yapan “balcis” nikli zata cevap veriyorum: Bugüne kadar tek bir kişi için uçurulsun dedim, o da 48 saat boyunca Teknoseyir editörlerinin birinin dünya görüşünden girip terbiye noksanlığından hatta "az vatan sevgisi"nden çıkan, ancak parayla tutulsa bu kadar düşük seviye sergileyebilecek süprüntünün tekiydi. Hamdi Kellecioğlu için de yapılsa ona da uçurulsun derdim, şüpheniz olmasın. Ya da olsun, pek de umrumda diyemeyeceğim.

  “Bu tarz kişi”den kastınızın ne olduğunu iyi bilin de öyle yazın diye söylüyorum. Yoksa ne isterseniz onu yazın, yeter ki düzeyiniz kaale alınıp cevaplanacak kalitede olsun.

  Edit: Arkadaşta maalesef yokmuş o kalite.

  • balcis @balcis

   dönüp baktım, nick'e dikkat etmemiştim, gerçekten işi karşı tarafa zibidi demeye, beğenmediğiniz yorumları ben sıkıldım ban'layın şu kişileri demeye götürmüşsünüz. her şeyi kişiselleştiriyorsunuz, lütfen beni bu üslupla kaale almayın. yaşım müsait değil ötesinde tartışmaya.

   iyi akşamlar.

  • cinnabon @cinnabon

   @balcis Sen o zibidi dediğim küfürbaz şahsın yan hesabısın belli ki. Yaşının da 15-16'dan fazla olduğunu zannetmiyorum, yine cevap verip engellemişsin ve böylece cevap verilmeyeceğini sanmışsın çünkü 🙂

   O zibidi dediğim kişinin Teknoseyir'den atılması yetmez, Levent Pekcan tarafından kişisel olarak hakaret davasına konu edilmesi gerekir. Merak eden @fist kullanıcı adına sahip bu zibidinin profiline girip asıl rahatsız olunması gereken "üslup" neymiş, hakaret dolu mesajlarını silmediyse bakar öğrenir.

   Çoluk çocuğun atar alanı haline gelen Teknoseyir sosyal böyle giderse çok yaşamaz, benden bu arkadaş gibi düşünen takipçilere samimi bir uyarı. Herkes iki kere düşünsün ondan sonra yazsın. Düşünemiyorsa da yazmasın. Burası çöplük değil.

  • cinnabon @cinnabon

   @cinnabon @balcis @gamsizm İşte @fist adlı zibidinin yazdığı bir kısmı cezai sorumluluk doğurması gereken "üslup"taki çerçöpten birkaç kuple:

  • cinnabon @cinnabon

   @cinnabon "Solcuyum l*n diye bağırıyor"muş ... "Ahlaksız"mış... Al sana üslup (!) Ülkeden kovmayı da unutmuyor. Ha bir de "LP önce insan olacak"mış...

 • Saylam06 @saylam06

  Ne güzel her şeyi açık açık anlatmış. Yeterince detay da vermiş. Teşekkür ederiz.

 • Cihan Çetinkaya @cetinkaya

  “dinleyen kaldıysa” olayını yorumlamam gerekirse o lafın hamdi abiye söylendiğini düşünmek için cidden LP’yi tanımamış olmak gerekir, ısrarla o dakika o saniyeyi link atan inanların tezcanlılığına bağlıyorum ben bunu. böyle bi şey olsa en basiti montajda atılırdı zaten.
  söylemem lazım, aynı olay ismi lazım değil başka bi “forum” sitesinde olsaydı editörlerden biri çıkıp yorum yapanlara hakaret + beddua eder üzerine bizi çekemiyorlar derdi. seviyeli seviyesiz bunca yoruma rağmen böyle mantıklı ve samimi açıklama yapmayı başarmanız sizin farkınızı bir kez daha gösteriyor. kendi adıma teşekkür ediyorum. yaptığınız işi yapmaya devam edin lütfen.

 • Baki Karadeniz @bakikaradeniz

  Cevap gibi cevap olmuş. Sonuna kadar okudum. Tam olması gerektiği gibi. Eline sağlık @gamsizm

 • homerusan @homerusan

  LP ve HK yanak yanağa selfi çekmeden inanmayız 😛

 • Fuat Acar @fuatacar07

  İşine geldiği gibi anlayıp da başkasının fikrine ve niyetine aldırmayan insanlar var. Fikirleri sabittir. Hangi site olduğu fark etmez, istedikleri gibi düzenleme yapabilirler. İlla bizlere de açıklama yapmak zorunda değiller. Murat Abi böyle bir açıklamayı yaptıktan sonra takipçiler olarak bizlere de saygı duymak düşer. Kendileri için ne uygunsa onu yaparlar. İnsanların dananın altında buzağı aramaktan vazgeçmesi gerekir.

 • karasimsek @karasimsek

  Arkadaş şu konu beni bıktırdı. Her açıklamada her teknoseyirle ilgili videoda sürekli zaten zar zor döndürüyoruz belki önümüzdeki ay bile olmayabiliriz diye söylemmesi bıkkınlık getirdi. Arkadaş bardak sattınız herkes yardımcı olmak için bir anda tüketti hatta ben 8 haziranda aldım hala kargolammasını bekliyorum. Paralı üyelik dediniz yıllarca bekledik yapmadınız çoğu video formatını istikrarlı şekilde devam ettirmediniz. Bunlar sizin tercihleriniz fakat bundam dolayı sürekli seyircilerinize takipçilerinize belki önümüzdeki ay yokuz demeyin artık. Yada bu manada sözlerden kaçının sizin gibi bir sürü yayın grubu var ve sizden daha zor durumda olnalarıda vardır ama takipçilerine sürekli bix batabiliriz demiyorlar. Ben herşeyden anlamam ama bir iş belki önümüzdeki aya çıkamayız diyede yönetilmez. Eğer haddimi aşan bir beyan olduysa şimdiden kusura bakmayın.

  • ggzmkst1 @ggzmkst1

   katılıyorum. öyle söylendiği zaman takipçi de kendini kötü hissediyor ki. bardak yaptılar, aldık işte, anahtarlık dediler vs. geçen sene de bardak olayı oldu. dediğiniz gibi paralı üyelik muhabbeti oldu, kaç tane insan ben varım, ben alırım dedi onda da birşey yapılmadı. yani hal böyle olunca onları takip eden insanlar yani biz kötü etkileniyoruz. "daha fazla ne yapabilirim? daha ne yapayım?" diyor insan. takipçi yapacağını yapmış zaten, neden halen daha topu takipçiye atar gibi sürekli düzelmeyen durumlar gündeme getiriliyor? madem siz her ay batabiliriz diye konuşacaksınız o zaman bu kadar insan neden bardak aldı?

 • Ruhi @ruhiisci

  Duygularla değil mantıkla yönetilir şirket.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Gundem degerlendirmesindeki yorumlari okurken moralim bozulmustu, 10 defa yazdim sildim.
  Bizim haftalik gundem degerlendirmemiz anlamsiz bir sekilde 'fesatlik degerlendirmesi' oldu.
  Su uc guzel insani birakin da islerini yapsinlar, tek istedikleri bu.
  Bardak satmak isterler denmedik kalmaz, anahtarlik cikar begenilmez.
  Yormayalim artik...
  Yetmez mi?

 • ismilazimdegil @ismilazimdegil

  Teknoseyir’i kurulduğundan bu yana takip ediyorum. Son zamanlarda çok vakit ayıramasam bile orada bir yerde olduğunu bilmek benim için yetiyor.

  İlk duyurulduğu zamanlarda çok heyecan yaratmış bir siteydi benim için Teknoseyir. Yıllarca takip ettiğim iki kaliteli teknoloji sitesinin (PCLabs, DHW ) bir nevi birleşip yeni bir oluşum yaratması çok farklı birşeydi. Murat Gamsız ve Özkan’a zaten Teknoloji TV’den aşinaydım. Levent Pekcan ise Darkhardware’dakinin aksine daha sıcak, daha cana yakın tavırlarıyla yıllardır karşılıklı sohbet etmek istediğim teknoloji adamıydı adeta. Yorumları, eleştrilleri ile bence farklı bir boyut kazandırdı bize. Bunun öncesinde kendisini Darkhardware’daki titiz incelemlerinden tanıyordum.

  Hamdi Bey’i Teknoseyir ile tanıdım. Zamanla kendini çok sevdirdi gerçekten. Konulara akılcı ve bilimsel yaklaşımı takdire şayan. Özellikle uzay ve bilim kurgu konusunda saatlerce dinlenebilecek biri.

  Son dönemlerde Hamdi Bey’le biraz gerilmeler yaşanmış olabilir. Veya biz öyle hissetmiş olabiliriz. Bunların hepsi gözardı edilebilecek detaylar. Sonuçta Murat Bey’in de dediği gibi canlı yayın değil bu gündemler, istenirse kesip atılır, istenirse hiç yayınlanmaz -eğer gerçekten büyük bir sorun varsa.

  Ayrıca Levent Bey’de bir insan ve ne kadar tecrübeli de olsa hata yapma ihtimali her zaman var. Hele ki insanın diliyle hata yapma ihtimali daha yüksek. Günlük hayatta hepimiz yapıyoruz bunu. Bir markaya olan negatif bakış açısı ise sadece o kişiyi ilgilendiren bir durum. Ben Levent Bey’in Apple konusundaki tutumunu anlayışla karşılıyorum. Bu başlı başına bir tartışma konusu zaten. Geçen haftaki olay da bence doğrudan Hamdi Bey’e söylenmiş bir söz değil. Yine de o şekilde söylenmese daha iyi olurdu.

  Hamdi Bey çok değerli ve bilgili biri. Sürekli olmasa da kendisini ara ara gündemlerde görmek hoş olur. Eğer gündemler gerçeketen sıkıcı geliyorsa kendisini zorlamak da çok doğru değil.

  Ayrıca Ekşi Sözlük’te Murat Bey’in Apple düşmanı olduğu gibi cümleler sarfedilmiş. Murat Bey’i önceden tanıyanlar eski bir Apple kullanıcısı olduğunu bilir.

  Ben markalara ölümüne tapmanın ya da ölümünüe nefret etmenin ne kadar saçma bir şey olduğunu bu üç değerli insanın çok iyi bildiğinden adım gibi eminim.
  Burada sorun insanların videolardaki küçük detaylara, anlık ifadelere fazla takılmaları. O videonun bir öncesi ve bir sonrası olduğunu unutmamak gerek.

  Cumartesi’den bugüne gerçekten içim çok fena sıkıldı ve sırf bu düşüncelerimi dile getirmek için kayıt oldum siteye. Bunu bu samimi sitenin temellerini sağlam tutmak adına kendime bir görev saydım. Ve diğer arkadaşların da aynı hassasiyetle bu duruma yaklaşmalarını rica ediyorum.

  Son olarak hep birlikte bir Selfie’nin ilaç gibi geleceğini düşünüyorum. 🙂

 • Aykut Elmas @aykutelmas

  Bence yeni bir TS anketinin zamanı geldi. Takipcilerin ne kadarı ergen bir görmek lazım 🙂

 • IamAlive @interplay

  Yazı çok çelişiyor. Ayıp değil mi emeklerinize? Ölümlü dünya! Levent ağabeye yarın bir şey olduğunda, takipçiler değil Muratla, Hamdi ağabey sahip çıkar. LP öldüğünde biz izleyiciler ve takipçiler unuturuz ama MG ve HK asla unutmaz. İzi kalır, hep kalbinde bir yerde olursun. Birbirimizi kırmaya ne gerek var. Sevelim sevilelim. Yarına çıkacağımızın bir garantisi yok. MG ve LP ön yargılarınızı kırın, sanki HK'ye bi garezeniz varmış, istemiyormuşsunuz onu hissi veriyorsunuz. Şu yalan dünyada dar etmeyin birbirinize yaşamı.

 • IamAlive @interplay

  Ulan h***ı alkan ile r***p baltaş'ı izleyeceğim TS izlerim. Kötünün iyisi yerli olaraktan. Daha iyisi varsa yazın bakalım. İyiler kazansın.

 • bdivrik @bdivrik

  internetteki linç kültürü daha önce de konuşulmuştu.
  canlı olmayan bir videoyu sanki anlık bir olaymış gibi tartışmak düşünen insanların işi değildir zaten.
  sanki kahvede okey masası yayınlanıyormuş orda birbirine gireceklermiş gibi düşünülüyor
  biraz üstüne düşünülse daha önce den bu kısım kesilebilir kavga dövüşü kamera arkasında yapılırdı,aynı zamanda bu adamlar kaç yaşında yıllardır bir birini tanımışlardır bu tür basit tartışmalara girmezler liselimi bunlar
  diye düşünmek gerekir ama ne yaparsınız ki bu durum sık karşılaşılmaya başlandı.
  öküz altında buzağı aramayı ve dedikodu yapmayı çok seviyoruz nedense.

 • Regulus @regulus

  Birazda suç sizde. Bu sanal ortamda işlerin nasıl yürüdüğünü hepimizden iyi biliyorsunuz. İnsanlara polemik yaratacak fırsat verdiğiniz anda saman alevi etkisiyle her olay saçma sapan bir yere gider. Fırsatçılar da bundan istifade linç kampanyası başlatır. Geçen gündem o bir iki saniye açıklamayla kestirip atmak yerine biraz daha ayrıntılı anlatsaydınız derdinizi hiç böyle bir durum oluşmayacaktı. Siz insanlara en sevdikleri fırsatı verdiniz, dedikodu malzemesi çıkaracakları bir ortam. Tabi haklı olarak biz her aldığımız kararda açıklama yapmak zorunda mıyız? diyebilirsiniz. Ama yapılacak bir şey yok ortam bu. Ben o atıp tutan herkesin küçük yaşta olduğuna da inanmıyorum. Çünkü insanlar çok seviyor böyle şeyleri. Bunun en büyük kanıtı TV8 denen kanaldır. Acun bunun üzerine kanal kurup servetine servet kattı. O kadar yazdım da bu kadar yorumu okuyacağınızı hiç sanmıyorum. Saygılar.

 • Salim Kara @wesanxaneronahi

  Bu açıklama en baştan yapılsaydı iş bu noktaya gelmezdi. Belliki özür dilemek ağır geliyor. Murat bey ısrarla açıklamanın geç olmadığını savunuyor. "Açıklama gecikti, haklısınız, özür dileriz yanlış anlaşılmalara sebep olduğumuz için" demek neden bu kadar zor?... Bu kadar egonun kimseye faydası yok. TS şirketleri kötü kriz yönetimi için haklı olarak eleştirir ama çok net ortadaki bu krizi TS çok kötü yönetti. İnsanların niyeti iyi olsun kötü olsun bu açıklama video ile birlikte yayınlansaydı kriz böyle büyümezdi.

 • Burak Doğan @m-burak-dgn

  Keşke açıklama düzgünce video ilk yayınlandığında yapılsaydı. O zaman işler bu kadar uzun bir yazıya gerek kalmadan tatlı bir şekilde sineye çekilirdi. Murat bey internetteki linç kültürünü en iyi bilenlerden ama bu sefer bir hata yaptı. Şimdi herkes anlamıştır ve olay kapanır.

 • soyuhan @riverraid

  Sorun olabilir olmayadabilir bundan kimene... sizler bugüne kadar kendi yolunuzu çizdiniz. bu yolu hep severek izledik. bundan sonrada öncelikle kendiniz sonrada sevenleriniz için en güzel kararları vermeye devam edeceğinize eminiz. sizleri seviyor ve yayın hayatınızın uzun uzun yıllar tozlu raflarda geçmesini diliyorum. hep arkanızdayız... sevgiler...

 • Alperen Tunçeli @alperen141

  @gamsizm Sizi futbol kulübü sananlar var galiba... Bundan sonra koltuk rengini bile değiştireceğiniz zaman duyurun, KAP'a bildirin, önceden canlı yayın yapın, gazeteye ilan verin ki komplo teorilerinin önüne geçilsin.

 • Uğur Doğan @infoman

  @gamsizm Her insan oğlunun yaptığı gibi doğal olarak sizde bir hata yapmışsınız. Bence haftalık gündem değerlendirmesinin başında 30 saniyelik küçük bir açıklama bu yazıya gerek bırakmazdı.
  Biz HK'yi göremeyince "ne oldu sorusuna?" cevap arayışına girdik. Gündemi dinlerken uyumazsak her cümleyi, tepkiyi dikkatle dinleyen insanlarız. Bazen nefes verişinizle o habere olan öffff tepkinizi hissediyoruz.
  Bazılarımız gündemde HK'yı göremeyince aklımıza hemen LP'nin Apple'a bakan ekşi yüzünü ve HK'ye söylediği söz aklımıza geldi. Defalarca HK bu sefer az konuştu dediğimiz HGD'ler oldu
  Ek olarak biz TS'de kimin rolü nedir bilmiyoruz. Ne yalan söyleyeyim ben HK'yı "azıcık arkada dur" denilen maaşlı bir çalışan sanıyordum. Meğer ailenin bir üyesiymiş. Sevindim.
  şahsen ben TS'yi işini layıkıyla yapan ama kapalı kutu olan iOS gibi görüyorum. Bir linux yapısında olmanızı beklemiyorum ama Windows gibi orta yol bir sisteme sahip olmanızı temenni ederim.
  Hepinizi bir birinizden ayırmadan çok seviyordum hala da seviyorum, bir üye olarak kırgınlığım yok. Kredi kartımı nasıl ödeyeceğim diye düşünürken, olan olsun deyip olmayan paramla size yardım etmek için bardak ve anahtarlık aldım. Bu gün olsa yine alırım.
  Ek olarak @can ile yapılan son TBN çok hoşuma gitti 😀
  Dedi kodu olmasın herkesin bilgisi olsun :@leventp @hkellecioglu

 • z4732 @z4732

  o yurt dışından tekrar tekrar dinleyen benim 😀

 • AykutTah @aykuttah

  "Sonuna kadar izleyenler hatta 2 saat olsun diyenler de var ama gündemin izlenme yüzdesi, YouTube’un kritik eşiği olan %30 seviyesinde. Daha ilginç bir istatistik, gündemi sonuna kadar dinleyenler listesinde Türkiye ilk onda bile değil. Yurt dışından dinleyenler sonuna kadar gidiyor, hatta geri alıp tekrar dinliyor. VPN ile bağlananlar da bu listede fakat Lübnan’ın favori VPN sunucuları arasında olduğunu sanmıyorum."

  Haftalık gündem değerlendirmesini podcast olarak indirip öyle dinliyoruz biz hep.
  Youtube deki izlenme süresinin ve izlenme sayısının az olması ondan dolayıdır.