ABD sağlık sistemi güzelleyen arkadaşlar vardı burada.

Tek bir mr için, sigortalı hasta 1200 dolar ödemek zorunda.

https://twitter.com/annamv10/status/1245068188057866240?s=19

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 66
 • Alp @acpcore

  Yani sağlık sistemleri hakkında bir şey söylemeden genel olarak şunu diyebilirim ki birbirinden tamamen farklı sitemlerden bahsediyoruz.
  ABD daha iyi değil, ama batı daha gelişmiş bir toplum olduğu için Batı’yı örnek almak demek Batının doğru işleyen mekanizmalarını örnek almak demek.
  Örneğin Küba dünyanın doktor ve sağlık bakımından en gelişmiş ülkesi ama gel gör ki doktorla çöpçü yakın maaşlar alıyor. Ayrıca bir tartılma konusu.
  Sözün özü, Türkiye sağlık sistemleri konusunda kötü bir ülke değil ancak Çapa ve Cerrahpaşa nın durumu ortada, ülke olarak bilime verilen önem ortada, ülkemizde pataloji alanı da dahil olmak üzere tüm tıbbi araştırma enstitüleri ve bilim merkezleri olarak yetersizliğimiz ortada.
  Bu hal böyleyken hepimiz daha iyi olur nasılı tartışmalıyız, kafamızı kuma gömüp ölürüm Türkiyem şarkısı dinleyerek gelişimiyor

  • Daviance @daviance

   oraları bilerek güdük bırakıldı ,özeller öne çıkarıldı ,bezmi alem bile yarı özel artık ama hizmet devlet gibi.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   Hayır bu ülkede özellikle bir cahillestirme projesi var.

  • kei @kei

   Küba tıpta gelişmiş falan değil. Yüzyılın şehir efsanelerinden sadece biri. MR makinesi sanırım hiç yok, röntgen de sınırlı. Mesela ben 3 ay önce burada bir devlet hastanesinde VATS ile robot yardımıyla akciğer ameliyatı oldum, kübada bu teknolojinin olmadığını hepimiz biliyoruz.

   Ayrıca kübanın yurt dışına yolladığı hekimlerin arkasında o hekimlerin o ülkelerde aldığı maaşları küba devletine "bağışlama" zorunlulukları yatıyor.

   Biz tabi ki bir amerika veya almanya değiliz ve muhtemelen asla yakalayamayız ama tıp konusunda o kadar da kötü bir konumda değiliz. Her ne kadar tus tercihlerine bakınca genel cerrahtan çok plastik cerrahlık revaçta olsa da benim en azından ölecek duruma gelene kadar hekim bulabileceğime inancım var.

  • Alp @acpcore

   @kei Küba tıp konusunda ileri. Bu kadar ileri çok az toplum var. Hani kanser araştırmaları ve ilaç etkisi konusunda babamdan alına örnek oralara gönderildi ve yazı geldi oradan biliyorum. bir çok kanser hastası oralara gidip çare bulmaya çalışıyor. yine geçtiğimiz günlerde italyaya bir takım kübalı doktor geldi yardımcı olmaya vs vs.

  • Daviance @daviance

   @kei akciğer ameliyatı neyle ilgiliydi acaba ?

 • Cem Oğuz @cem_oguz

  Michael Moore'un Sicko diye bir belgeseli (sanırım belgesel!) vardı. İzlediniz mi?

 • Gorunmez @gorunmez

  Şimdi bazı arkadaşlar yok abd kötü vs diyor ama bilmedikleri bir şeyler var söyle:
  Bizde sigorta için her ay 500-600₺ en düşük kesilir ama adamlar min 600 dolar verip yılda kendisi özel yaptıra biliyor
  Ama söyle ki o 600 olanda düşük pakettir indirimi ve kapsamı az olur örnek veriyorum 3000 bin olanı yaptırsa belki hiç eli cebine gitmez bir de böyle düşünün bizde bile özel sağlık sigortasında bu sistem bar poliçeniz Genişler ise fiyat artar

  • Daviance @daviance

   Evet bizdede böyle ama bizde mesela 2. kere ciddi hastalık tekrarında ödemiyorum yada bir kısmını öderim diyebiliyor 3. kerede tamamen kapsam dışısında diyebiliyor.

  • Gorunmez @gorunmez

   @daviance işte o poliçe kapsamı içinde mesela bu arada o 1.200$ cıkan kadın belki poliçesinde mr çekimi yoktu yada indirim vardı ama onu anlamıyor bizimkiler

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   Bizdeki sigortanın(SSK) karsilamadigi ilaclar ve birsuru nadir hastaligi kapsam disi biraktigini unutmayalim

  • Daviance @daviance

   @extreme Neler neler var ,özel sigortası var adamın hastane hastnaın öleceğini bile bile sigortayı boşaltmak için tedavi uyguluyor hasta kimsenin umrunda değil.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @daviance Benden MR istemişlerdi 1 hafta sonraya Gün verdiler durum biraz ciddiydi sol kol ve ayaklarda ani baş gösteren güçsüzlük ve ağrı vardı. Devleti beklemedim özele gittim hemen MR çektiler boynumda sinir sıkışması tespit edildi. Fizik tedavi gördüm düzeldim. Sonradan öğrendim ki bu tür omurilik problemleri ciddi sonuçlara neden olabiliyor. Devlet hastanelerinde bir standart yok malesef. Çok iyi olanlar ya çok kalabalık oluyor, kalabalık olmayanlarda da iyi hekim olmayabiliyor. Ben ciddi durumlarda önce Özele gidiyorum artık çünkü geç kalınmaması gereken tadavilerde zaman çok onemli hele geri döndürelemeyen sinir hasari gibi.

 • onelitersoftears @onelitersoftears

  Ya arkadaşlar kime sorarsanız sorun Amerika ve Avrupa genelinde sağlık sektörü rezalet bu gerçek 1+1=2 gibi birşey.Ülke olarak nasıl teknolojide,ekonomide,askeriye,sosyal yaşamda iyiyiz ya onlara göre deme gafletinde bulunmak kadar saçma.

Android telefonun kamerasını, wifi alıcısı olmayan masaüstü bilgisayarda webcam olarak kullanma yöntemi var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Iphone Xs'in fiyatı neden bu kadar düştü bilen var mı? 6100-6200 civarına satılıyor. Tr'ye özgü mü dedim ama ingiltere ve almanya'da da xr ile benzer fiyatlardan satılıyor.

@umtk @electric

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

#OtoSeyir araba ilk çalıştırmada yağ göstergesi sönmüyor ve "yağ basıncı düşük, aracı durdurun" uyarısı veriyordu. fark ettim ki aşırı soğuk olunca bu uyarıyı veriyor, 2-3 derecenin üstünde çalıştırınca sorun yok.

ayrıca çok soğuk da olsa (yani normal şartlarda uyarı verecekken) arabayı çalıştırır çalıştırmaz biraz gaz verince yağ göstergesi sönüyor ve uyarıyı vermiyor.

normal bir şey mi bu? araç punto 1.4 atmosferik benzin&lpg.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8
 • eaydogan @eaydogan

  Yağ çok soğukta kalınca viskozitesi azaldığı için motorun tamamen yağlanması (bunun algılanması için konulmuş sensöre ulaşması) biraz gecikiyor olabilir ama çok çok soğukta bunun olması gerekir. Bu yüzden de araç kitapçığında sıcaklık koşullarına göre hangi yağın (aşırı soğuk iklimlerde daha viskoz yağ) kullanılacağı yazıyor.
  Fakat, motor yağının seviyesi minimum altına olmasa da biraz düşmüş olabilir, yağ filtresinin geçirgenliği azalmış olabilir veya pompa mekanizmasında tıkanma yahut aksama da olabilir. Ayrıca kilometre olarak dolmasa da yağın kullanım ömrü dolmuş veya aşırı yüksek sıcaklığa maruz kalarak (kötü LPG ayarı ve fakir karışım gibi senaryo sonucu) viskozitesini bu yüzden de kaybetmiş olabilir. Bu hususları kontrol etmekte fayda var.

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Çok bilgim yok fakat yağı azalmış olabilir o yüzden belki de geç yükseliyor. Bir kontrol etmekte fayda var. Ayrıca gaza basınca sönmesi de buna delalet bence çünkü motor devri yükselince yağ basıncı yükseliyor ışık sönüyor.
  Hangi tip motor yağı kullanıyorsunuz ?

 • user.cm @user-cm

  Yağ eksiği veya kaçağı olmadığını varsayıyorum, yağlama ile ilgili sıkıntı vardır hocam. Bir sonraki bakımda motor içi temizleyici ürün ile eski yağı tamamen sistemden çıkarın, ve mümkünse daha ince ve marka yağ ile değişim yapın. Eğer sorun devam ederse, yağ pompası, contalar, karter ve gerekiyorsa üst kapak kontrolü yapılmalı.

 • Rasko @rasko

  Yağ seviyesini kontrol ettiniz mi? Yağı en son ne zaman değiştiniz? Bu iki sorunun cevabı olumluysa yağ pompasına baktırın. O da sağlamsa yağ basınç sensörünü temizleyin, düzelmezse değiştirin.

Bu lastik 2010'un 17. Haftasında mı üretilmiş? Doğru yere bakıyorum değil mi? Ustaya attım 2017'nin 10. Haftası dedi ama ben tam tersi diye biliyorum. Lassa snoways 2 plus lastikler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

Soğuk havalarda dışarıdayken telefonun ekranına bir şeyler oluyor, geçişler yavaşlıyor, sanki iz bırakarak ekran değişiyor. Normal mi bu? Lokasyon Ankara, telefon Mi 6.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

#OtoSeyir şu arabayı tamir ettirmeye çalışıyorum. iki kapı değişecek (boya yok aynı renk takılacak diyelim), marşpiyel onarılacak, rot-aksla ilgili bir şeyler var tam anlamıyorum, işçilik ne kadar tutmalı? bugün çok uçuk bir fiyat aldım da benim bilmediğim bir şey mi var anlamıyorum, kapılar onarılacak olsa işçiliğin fazla tutmasını anlarım da değişecek sonuçta çok aşırı işçilik gerektiren bir şey var mı bu işlemlerde?

https://teknoseyir.com/durum/1179904

Şerefsizin biri dün gece cadde üzerinde park halinde duran arabama çarpıp...

Şerefsizin biri dün gece cadde üzerinde park halinde duran arabama çarpıp kaçtı. Sol iki kapı değişecek, 3 jant yamulmuş, marspiyel, camurluk, tampon
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8
 • empty @empty

  Bizim pejo 301'e yandan girdi biri, tek kapı 1600 TL tuttu. Sizin arabadan piyasada daha az vardır çift kapı her şey dahil 4 bin tutar işte. İlaveten direk yamukmuş. Marsipyel yamukmuş. Oda rahat 1k isterler diye düşünüyorum. Malum istanbulda ustalık pahalı. Tamponda bir şey yok görünüyor. Değiştirmeyin derim.

  (Rot - aks kısmını bilmiyorum, sadece başıma gelenden yola çıkarak anlatıyorum.)

  • empty @empty

   Verebileceğim en iyi öneri ise, arabanızdan öncesinde memnun iseniz arabayı yaptırın. Kendiniz binmeye devam edin. Araba piyasayı aldı başını bitti. Arabayı vuracam sürtecem derdiniz de kalmaz. Koy gitsin dersiniz. Araba sürmenin keyfine asıl o zaman varırsınız. Satmaya kalkarsanız. Masraflarıda düşünce sattığınız fiyata anca 3'de 2'si kadar araba alırsınız. Aldığınız arabada illa hasarlı olacak. Çünkü bütçe az. Arabadan soğudum satacam derseniz zararlı çıkarsınız işte... 🙂

 • Orcun @orcun

  Tamponun taşıyıcıları vs plastik kaynağı ile tamir edilecek gibi duruyor. Ona işçilik 250 lira yaz. Kapılar boyasız zaten düzelmez ama çıkma bulunacak o da aynı renk aynı model olacak çıkma fiyatlarına bakmak lazım. Marşpiyer çamurluğa kadar gitmiş ona sağlam ücret çıkar 1000 tl diyelim. Lokal boya olacak ama öncesi doğrultma yapılacak işi çok uzun. Kapılar mesela çıkma aldığın kapıda ayna iç contalar kapı kolu kilit mekanizması iç kısım cam bunların hiçbirisi yok sadece kaportası var eskisinden taşınacak + işçilik demek. Hani sana temizinden 10 liraya bu iş patlarsa şaşırma derim. Birde kapıyı açabiliyor musun ? iç orta direkte göçük vs var mı ? varsa ona da yaz masraf.

 • Joe @joe

  Durduk yere kazalı araba gibi olmuş. 🙁

 • TongYabguHan @tongyabguhan34

  Kamera filan hiç bir şey çıkmadı mı?

Şerefsizin biri dün gece cadde üzerinde park halinde duran arabama çarpıp kaçtı. Sol iki kapı değişecek, 3 jant yamulmuş, marspiyel, camurluk, tampon tamir görecek. Daha belli olmayan masrafları bilmiyorum bile. Araba kaldırımla çarpan araba arasında kalmış ve kaldırıma çıkmış darbenin etkisiyle. En az 7 8 bin tl masraf var ve kasko yoktu. Bütün gün uğraştım durdum aracın modelini rengini bulmama rağmen plakayı bulamadım. Umarım mobeseden bulabiliriz.

Şu yüzden yazdım: 5 yıldır araba kullanıyorum ve hiçbir kazam yok. Araba da çok pahalı bir şey değildi (39500'e aldım 3 ay önce) o yüzden kasko yaptırmayı düşünmedim. Tereddütte olan varsa tavsiyem kesinlikle aracınıza kasko yaptırın. Gecenin bir vakti şu manzarayla karşılaşınca yaşayacağınız çaresizlik kasko bedelinden çok daha ağır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 47

Arkadaşıma 2000 liraya kadar televizyon bakıyoruz da önerisi olan var mı? En düşük 42" düşünüyoruz (ürün çok iyi olursa 40" de olabilir), smart tv olmasına gerek yok. Pek bilinmedik markalar çıkıyor genelde hi-level, axen, sunny gibi, bunlara güvenilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6