#bimcell 1 şubat itibariyle %30 ve üstü zam yapıyor. çok reklamını yaptık, şimdi bim hasat etmeye başlamış.

küçük: 26 > 34
orta: 30 > 39
büyük: 35 > 45
mega: 43 > 56

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 39

pazartesi ve salı istanbul'da eğitime ve sınavlara ara verilmiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Johan @johan28

  Geç ve eksik oldu maalesef. Üstelik yüzlerce yıllık geleneğimiz var diye geçinen üniler ertelenecek tarihleri bir kararlaştıramadı ortalık hep karıştı. İki elleriyle bir işi beceremedi okulların koordinasyon ekipleri.
  Ya online seçeneği veya take home seçeneği sunun ya da bir oylama yapın sene 2022, öğrencilerin çoğu biletlerini almış çoktan. Yarın sabah sınava girip havaalnına gidecek kişinin iptal veya iade şansı da kalmadı

  • ammavelakin @ammavelakin

   finalleri bile online yapamadılar, birçok ünide omicron vakası artmış öğretmenler ve öğrenciler hasta olmuşken.

  • Johan @johan28

   @ammavelakin maalesef, test vermezsen karantina olmaz diyen araştırma görevlisi var. Bazı özel okullar bütleri ve telafileri öyle ayarlamışlardı ki 14 gün karantina ile yine de giremiyordun sonra devletle beraber 7 güne düşürülünce o iş çözüldü. Yani yap online en azından öyle bir seçenek sun, dekanlar baskı kuruyor resmen online veya takehome olmasın diye.

  • ammavelakin @ammavelakin

   @johan28 açıkçası anlam veremiyorum. herkes kendisini stanford harvard oxford falan sanıyor sanırım, ki onlar bile bu kafada değildir. Kopya falan denmişte kopya çekilse ne olur çekilmese ne olur, kaliteli bir sınav yapasalar ya da ödev tarzı sistem getirseler büyük oranda çözülebilecek bir şey.

  • lterlemez :) :\ :( @lterlemez

   @ammavelakin: Yok ya, ne Oxford'u, Standford'u; olay tamemen e-k-o-n-o-m-i-k işte. O öğrenci gelecek ve para harcayacak bu yoklukta. Daha dün el değiştiren evin kirasının 4'ten 9'a yüksetilmesini kabul etmeyen 4 kadının, kışın ortasında kapı dışarı adilmesi haberi okuduk.

 • Airoso @airoso

  bizim okul da (ankara üni) yarın olacak olan bütleri 1 saat önce 29una ertelediğini duyurdu, bu kadar saçma bir karar olamaz, bütüm yok ama toplulukta sorumluyum milyon tane mesaj geldi, bilet aldım diyor öğrenciler falan 😀

  • Johan @johan28

   Evet, öğrenciler haklılar valla. Son bir kaç saat kala neyin iptali. Teknoloji var yap onlinei kopya mı diyorsun o zaman proje veya ödev gibi ver ak kara ortaya çıksın yine. Sınavda sırf ezberi ölçen zihniyet bunu yapmaz tabi.

  • Airoso @airoso

   @johan28 değerli senato üyeleri yine ne fakültelere ne bölümlere danışmadan karar aldı son dakika 😀 öğrencileri takan yok zaten. Hayatımda girdiğim en zor sınavlar online sınavlardı, adam araştırma sorusu veriyor, makale yazar gibi kaynaklar gösterip özgün cevaplar vermek gerekiyor, evet ortalamamı yükselttim (yüzyüze 3.82 idi şu an 3.90) ama bunun sebebi kopya değildi, bunun sebebi potansiyelimi onlineda daha iyi gösterebilmemdi 😀

  • Johan @johan28

   @airoso ya kopya çeken belli oluyor 99% hele araştırmalı ödevlerse karpuz gibi ortada. Şuan sınavları online yapıp hem öğrencilerin hem de diğer insanların gönlünü hoş tutmak varken. Diğer sınavlarla çakıştıracak şekilde günlere atıyorlar, hayır onlara da ek mesai. Bir kere bir hoca için ayarlama yapmasında yardımcı olmuştum cehennem gibi takvimleri var tüm okulu ortak dersleri falan düşünemiyorum

  • august @august

   @johan28 O sınavları yapabilecek öğretim kadrosu yokta ondan yapmıyorlar.

 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Bizim okul herkesten 1 hafta önce tatile girdi şimdi 1 hafta sonra açılacak. Bakalım o zamanda Ankara da durum ne olacak.

arkadaşlar, yoldaşlar, dadaşlar, kuzeyliler, güneyliler, doğulular, batılılar, azınlıklar, çoğunluklar, teknoloji sevdalıları; burası teknoloji forumu, düz mantıkla bilimin sırtlarında yükselmiş teknolojinin konuşulduğu forum. zaman zaman teknoloji dışı konuları da sohbet amaçlı konuşuyoruz, birbirimizin bilgisinden faydalanıyoruz, zaman zaman başkasının sorduğu fakat bizim de bilmediğimiz konuları araştırıp hem öğrenip hem de bilgilerimizi paylaşıyoruz. fakat bu bilgiler her zaman doğrulanabilir bilgiler olursa birbirimize faydası olur, aksi durumda kahvehane muhabbetine döner, o zaman da kimseye faydası olmayan saçmalıklarla dolu bataklığa düşeriz. bu minvalde bilim her zaman sorgulanabilir, gerekirse yanlışlanabilir olmasıyla hassas noktamız. bilime aykırı düşünceleriniz varsa buraya s.çmayın, burada parmaklarınızı yorup vakit kaybetmeyin, direkt gidip bilimsel araştırmanızı yapıp makalenizi yazıp yanlışlayın, toplum da biz de o zaman size saygı gösteririz. o zamana kadar ben elimden geldiğince kendinize faydası olmayan fikirlerinizle beynimi kirletmemek, asabımı bozmamak, daha değerli yorumlara daha fazla vakit ayırabilmek için sizleri engellemek zorunda kalacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2022 yılında online sgk ödemesi için hala abes hizmet tutarları tahsil eden bankalar var, akıl alır gibi değil. neyin hizmeti bu acaba? şubedeki personelin işini yapıyorum, kendi elimle kartını kullanıyorum, çıkan ücrete bak :/ taksit var diye ziraat karttan çekeyim dedim ama enpara'ya döneceğim sanırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11
 • Omer @omerf97

  sgk oderkende bu cikiyor devlet demiski biz ugrasamayiz al bkm sen pompala vatandasa.

 • qubit @qubit

  Tahminim: kart ile ödeme hesabından öde diyorlarsa arada bankayı zarar ettiren bir eylem var demektir. SGK normal kart ile ödeme kabul edilen ticarethaneler gibi beklemeden parayı bankadan tahsil ediyordur, bunun komisyonunu sizden alıyorlardır.

  • Alim Bozkayalar @sqn

   enpara'da aynı işlem hizmet ücreti olmadan 6 taksite bölünerek yapılıyor. enpara babasının hayrına mı yapıyor bunu :/ neyse enpara'dan devam. kdv ödemesi gelince tekrar deneyeceğim, bakalım orada da kesecek mi?

  • qubit @qubit

   @sqn örneğin Banco Bilbao Vizcaya Argentaria'nın ülkemizde 17 milyon müşterisi var. Bahsettiğiniz şirketin ne kadar? Sizin gibi bu ödemelerde canı yanan müşterileri kazanma peşindedirler. Şubeleri yok, personel sayıları çok çok daha az. 37 TL'yi dert etmiyorlardır.

 • Alim Bozkayalar @sqn

  kdv ödemesi için hizmet bedeli çıkmadı, ülkede standart saçmalıklardan biri daha. halbuki birini ivd.gib.gov.tr'den öderken diğerini sgk.gov.tr'den ödemeye çalışmıştım, buradan bakınca arada fark olmaması gerekiyor.

 • Fikri @fikri

  Bir ara vergiler tüm bankaların hesabından ödenebiliyordu. Dört dörtlük olmasa da düzenliydi.
  Ekonominin sıkıştığı bir ara sadece devlet bankalarından ödenebilecek dediler. Firmalar devlet bankalarında hesap açtırdı.
  Geri bir şeyler yaptılar da hepsini düzeltmeyi unuttular muhtemelen. Firmalar da devlet bankalarına geçtiği için şikayet eden olmamıştır.

  • Alim Bozkayalar @sqn

   kredi kartıyla ödüyorduk, onu da bankalar son güne kadar tutuyormuş, bu yüzden nasılsa kimse ses çıkarmaz diye özel bankalardan kaldırdılar. kendi elimizle vergi ödemek için kamu bankasında hesap açtık, şaka gibi. ödemeyenin borcunun silindiği ülkede bizim de çabamız takdire şayan. sonra ivd açılınca oradan ödemeye başladık, yine kredi kartıyla ödüyoruz, ne değişti anlamadım. vergi öderken hizmet bedeli çıkmıyor ama sgk'da çıkıyor, enpara düzgün taksit yapmış olsa yine umrumda olmayacaktı.

13 Ocak 2022 itibariyle ötv düzenlemesi resmi gazete'de yayınlanmış. buna göre çıplak fiyatı 150k'yı geçen arabalar direkt %80 ötv ile hesaplanıp 265k'dan 320k'ya fırlıyordu, araya 175k'yı aşmayanlar için %60 ve 200k'yı aşmayanlar için %70 olmak üzere 2 ara kademe daha eklenmiş. olması gereken %45'lik en alt verginin insanı değer olan sıfırlanması idi, pas geçilmiş. ayrıca bu yakıt fiyatlarıyla bu zamanda kim alır o da ayrı konu, alan pişman oldu bile :/

kaynak: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/01/20220113-2.pdf

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 15

faizsiz taksitlendirme yapan kredi kartı ihtiyacım var, enpara'nın 1000*3 limiti yetmiyor, bilgisi olan var mıdır? enpara kullananlar, 2017'den beri değişmeyen şu limitin arttırılması için baskı yaparsak da ne güzel olur. 1000 lira sgk ödemesine yetmiyor :/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

faiz oranlarından resmi enflasyon oranı silinsin, çıkan tutar gösterilsin. enflasyonun %36 olduğu ülkede %15 faiz oranı +15 değil -21 olarak gösterilmeli. belki bu sayede düzgün faiz oranı vermeyi akıl ederler de piyasa kendine gelir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • Alim Bozkayalar @sqn

   belki bu sayede birileri de -21 faizin haram olmadığını farkedip fetvasını verir.

  • qubit @qubit

   @sqn -21 olarak gösterilmeli, katılıyorum da İstanbul'da 1261 TL'ye kiralık daire nerede onu bulursan -21...90'lara döndük.

   Dini faiz konsepti ise kompleks bir konu, hurmanın düşük kalitesini yüksek kalite ile takasa bile müsaade yok. Altının düşük ayarlısını gidip yüksek ayar olan ile takasa izin yok. İlla ki birini önce satacaksın, parasını eline alıp sonra diğerini alacaksın. İslam dininde finansal olsun olmasın karşılıklı bir akit varsa bir tarafın lehine ya da aleyhine bir fazlalık-eksiklik olmaması gerekiyor.

   Ki diyelim enflasyon vs rakamını hesap açan birey iyi biliyor, olayın farkında. -21 faize para yatırıyorsa parasını diğer araçlara yatırdığında daha çok değer kaybedeceğini ya da daha riskli bir yatırım olacağını öngörüyor ve bundan paranı bankada tutuyor demektir. Örneğin USD için Biden'e baktı, yaptığına baktı dedi ki kardeşim USD bu yıl çok çalkantılı ben en iyisi risk almayayım. Özetle yine bir faiz var.

   (Yatırım tavsiyesi değildir. Yaratan'ın bu kadar lanet ettiği bir konuda icazeti olan din ilim adamlarına danışınız)

  • arandur @arandur

   @qubit İslamiyet zamanında kapitalizm ve enflasyon yok. Tüm zamanlara ve insanlara gönderilen kitapta da bahsedilmemiş. O bakımdan İslamiyet'in günümüz faizine yanıtı yok diyebiliriz.

  • qubit @qubit

   @arandur günümüzün finansal araçları, fx'i hedge'i vs. bunların isimleri yeni olabilir ama Hammurabi'den beri değişen fazla bir şey yok. İnsanlar ilk defa Adam Smith ile borç alıp vermeye başlamadılar. Enflasyon da eski bir kavram, niye böyle yazdınız anlamadım. Savaşa giden, parası biten tüm hükümdarlar "para" bastılar ya da paranın içindeki madenin yüzdesini azalttılar.

   Kuran'da da ayetler açık, sadece 2 tanesi:
   https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Bakara-suresi/282/275-ayet-tefsiri
   https://kuran.diyanet.gov.tr/tefsir/Âl-i%20İmrân-suresi/423/130-132-ayet-tefsiri

  • arandur @arandur

   @qubit oradaki faiz sıfır enflasyon ortamı faizi. Günümüzü açıklayamıyor. O yüzden de kıvırıp İslami Bankacılık ile faiz isminden farklı faizler uygulanıyor.

  • Alim Bozkayalar @sqn

   @qubit "Borçlunun alacaklıya enflasyon farkını ödemesi faiz değildir. Çünkü bu fark reel bir fazlalık değil, alınanla ödenenin eşitlenmesini sağlayan, adaleti gerçekleştiren bir rakam fazlalığından ibarettir."

   diyanet de kabul ve ifade ediyor zaten, benim de bahsettiğim bu.

  • qubit @qubit

   @sqn öncelikle metni okuduğunuz için teşekkür ederim. Bu sayede çok daha önemli olan bir konuyu vurgulama şansı verdiniz :/ (şansıma küseyim) Şimdi bu ayetin altına o metni yazan heyetin başındaki kişi kim biliyor musunuz? Son 20 yıldır yaptığı hiç bir açıklamayı kabul ettiğinizi sanmıyorum. Ben de şahsen "hayretler" içinde takip ediyorum.

   Eh o zaman inanan bir bireysen nasıl yol alacaksın? Hele de bu faiz "Allah'a ve Peygamberine harp ilan etmek" olarak tanımlanmış iken? Şüpheli işten kaçacaksın. Önerilen de bu. Kendi kafana göre yorum çıkartmaya kalkmayıp konunun uzmanına danışacaksın. Politik baskı görmüş olma ihtimali olan, finans kurumundan herhangi bir şekilde geliri olan..bunların görüşlerinden uzak duracaksın. Zaten o nedenle çoğu din adamı halka Atatürk'ün Elmalılı Hamdi Yazır'a yaptırtığı tefsiri önerir.

   @arandur Kuran'da mesaj net. Yukarıda da yazdım, bugün adı X olur Y olur bu önemli değil. Bitcoin kazmanın yeni bir icat olması bir şeyi değiştirmiyor. İnsanoğlu parayla yeni tanışmadı, ilk defa da bugün borç vermiyor. Yaratan paradan para kazanmayı yasaklamış. Yapma diyor.

   Tabii ki müslümanım diyenlerin elinde ciddi bir servet var. Yastık altında bizim ülkede bile kaç ton altın var belli değil. Bunları tabii ki küresel finans piyasasına çekmek için her türlü iddia ortaya atılacak, kafa karıştırılacak. İslami bankacılık lafını ortaya ilk atanlar da zaten küresel finans sisteminin meşhur bankaları. Kuran 23 yılda indiği halde savaşlar vs. yaşandığı halde enflasyon hep sıfırdı veya o enflasyon bugün yaşadığımız ile aynı değildi vs. iddiaları...

   Hadi farzet enflasyonu düştün artık ENAG'ın mı kimin enflasyon hesabına güveniyorsan bunlardan birini doğru kabul ettin, inandın. Öyle de bir ekonomik ortama düştün ki yılın her ayı enflasyon aynı, öyle de mübarek bir ekonomi, değişme yok. Dedin ki bu benim bankadan aldığım yüzde X faiz değil, helal. Eheh. Peki banka bunu kaçtan borç verecek? Tabii ki enflasyon üstü bir rakam ile. Deli mi banka? Ne oldu? Faize aracılık ettin. Faiz işleminin şahidi bile dine göre haram işlemiş oluyorken sen de bu sistemin çalışmasına katkıda bulunmuş oldun.

 • Ali @norego

  "reel faiz" terimi bunu karşılamak için var. Tcmb reel faiz oranı -21.

  "Reel faiz, nominal faizin, enflasyonun etkilerinin çıkarılması sonucu çıkan faiz oranıdır."

Bu sabah 0850240306 tarafından arandım, 5 sene önceki eski sevgilimin adını ve telefonunu söyledi, borcunuz var ödeyecek misiniz dedi, ben de ilgilenirim dedim. Sabahtan beri mesaj geliyor, koskoca TT hat kimde, borç kimde takip edemiyor, üzerimde böyle bir hat yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

10'da döviz shortlayıp 11'de longlama ayyuka çıkınca uygulama kaldırılmış:

"Merkez Bankası, TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşüm tebliğlerinde değişiklik yaptı. Buna göre, döviz ve altın hesaplarından TL mevduat ve katılım hesaplarına dönüşümde, her gün TCMB tarafından 11.00'de kur belirlenmesi uygulaması kaldırıldı."

bunun yerine "Merkez Bankasınca belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen" cümlesi eklendi.

https://www.haberler.com/tcmb-den-tl-mevduat-ve-katilma-hesaplarina-donusum-14635713-haberi/

bakalım 3 ay sonra döviz alış kurunu nasıl belirleyecekler, MB de makas koyacak mı, açılırken satış fiyatı kapanırken alış fiyatı mı dikkate alınacak?

Döviz ve altından TL'ye dönüşen hesaplar için yeni karar! Merkez Bankası...

Merkez Bankası, TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşüm tebliğlerinde değişiklik yaptı. Buna göre, döviz ve altın hesaplarından TL mevduat ve katılım hesaplarına dönüşümde, her...
BeğenFavori PaylaşYorum yap