merhabalar,

5-6 aydır uygun fiyatlı olmasına rağmen bakımsız olduğu için sahibinden'de satılamayan bir evimiz var. sonunda benim önerimle evin biraz bakımını yaptırmayı ve bu şekilde satmayı kararlaştırdık. Yüzeysel olarak laminat parke döşenecek, epey eskimiş olan kapılar sökülüp amerikan kapı takılacak ve mutfak dolabı sökülüp yenilenecek.

dün usta çağırdık ölçüm yaptı ve fiyat verdi, şöyle ki:

62 m2 parke, alt döşemesi, süpürgelik dahil: 3300 lira (48 lira maliyet)
6 tane amerikan kapı, tanesi 800, işçilik dahil: 4800 lira
çelik kapı 1000 lira, 100 lira işçilik: 1100 lira
mutfak dolabı 200 cm: 2400 lira

Toplam maliyet: 11600 lira

aynı ürünleri koçtaş'tan sepete eklediğimde ise 11600 yerine 6535 lira sonucu çıkıyor. bunların üzerine 600 lira parke işçiliği ve 700 lira kapı takma işçiliğini eklediğimde ise 7835 liraya ulaşıyorum. bizimkiler "görmediğim ürüne güvenemem" noktasında. koçtaş'tan sipariş versem ne zamana gelir belirsizliği ise bir yana, sizce neden bu kadar fiyat farkı var ve nasıl ilerlemeliyim?

şimdiden teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 26
 • Nostromo @nostromo

  2 ay önce parke yaptırdım metrekaresi 38 liraydı. Malzemeyi de ustayı da İmç çarşısından temin ettim. Nakliye bile bulunduğunuz yere göre cidi bir maliyet olabiliyor. Ayrıca Koçtaş malı toptan aldığı için, yani hacimli mal aldığı için daha ucuza alıyor bu da fiyata yansıyor tabi. Sokak arasındaki yerel esnafın Koçtaş büyüklüğündeki devlerle fiyatta rekabet edebilmesinin mümkünatı yok. Siz doğal olarak cebiniz odaklı düşünüyorsunuz ancak işin bu boyutunu gözardı ediyorsunuz. Ayrıca Koçtaş ta satılan o kapılar seneye kalmaz bir güneş görünce zamanla yamulmaya esnemeye başlıyor. Bildiğin kağıt gibi kapı satıyorlar. Mal var, mal var. GT I030 da ekran kartı, RTX 2080 de ekran kartı, niye aynı para değil ?

  • Alim Bozkayalar @sqn

   hacimden dolayı mı fiyat farkı var yoksa kaliteden dolayı mı? yazının ilk kısmında hacim olarak rekabet edemez derken ikinci kısımda koçtaş malı gömülüp esnaf malı pas geçilmiş, düşük hacimli esnafın ürünü 10 yıl dayanıklı olduğunu mu anlamalıyız buradan?

  • Nostromo @nostromo

   @sqn Kimi zaman toptancı olduğu için, kimi zaman da mal dandik olduğu için, bazen her ikisi de. Malına göre yani. Yıllar evvel marangozluk yapmıştım. Biz o dönem bir amerikan kapıyı 280 liraya satıyorduk, yine aynı dönemde Koçtaş 90 liraya satıyordu. Biz kapının içini dolduruyorduk bayağı ağır oluyordu. Koçtaş'ın 90 liraya sattığı kapı kağıt helva gibiydi. Her küçük esnaf kaliteli mal/hizmet satar diye bir kesinlik söz konusu değil tabi.

 • Daviance @daviance

  Evi alan kendi yaptırmak isteyecektir bence ,satılmaması nakit sıkıntısından bana kalırsa ,ne yaptırırsanız yaptırın alıcı yapmışsın demez gene düşmek ister ,bence gereksiz masraf.

 • ofis @ofis

  Armuttan da teklif alın derim.

 • rozabay @rozabay

  @sqn zaten 2-3 aydır millet hastalık derdinde. Evin satılmaması gayet doğal. İsterseniz biraz daha sabredin ortalık durulsun. Evi yaptırsanız bile satamayabilirsiniz.

geçenlerde burada ölüm oranlarının yanlış hesaplandığı belirtilmişti. tek doğru hesap burada, toplam vaka sayısına göre değil toplam sonuçlanan vaka sayısına göre hesaplanmalı, mevcut vakaların nasıl sonuçlanacağı bilnmiyor çünkü. buna göre globalde oran %16.3, TR'de %74.3 olarak çıkıyor. #evdekal #ciddiyeal

ps: hesabın yanlış olduğuna dair yorumlar var. Almanya'da 5940 vaka şimdiye kadar sonuçlanmış, sadece 267 ölüm var ve 5673'ü tedaviye olumlu cevap vermiş. buradaki amacım korkutup paniğe sevketmek değil, mevzunun ciddiye alınmasını sağlamak, bunu da iyi yapan ülkeleri örnek alarak başarabiliriz. aksi halde vaka sayısını arttırıp ölüm sayısını buna bölerek düşük de gösterebiliriz ama bu kısa vadeli işe yarayacaktır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 23
 • Martin @martin

  Katar'da %0 iken Hollanda'da %99 ölüm oranı mı olur allah aşkına ya. Bu daha çok ülkenin sağlık kaabiliyeti, sağlık sektörünün imkanları, ilgili ülkenin hava kirliliği, sigara içme oranı, halkın yaş durumu, yıpranmışlığı gibi konularda fikir verir. Bu ölüm oranı değildir. WHO ne demiş;
  --
  We don't know how many were infected ("When you look at how many people have died, you need to look at how many people where infected, and right now we don't know that number. So it is early to put a percentage on that."[1][2]).
  The only number currently known is how many people have died out of those who have been reported to the WHO.
  It is therefore very early to make any conclusive statements about what the overall mortality rate will be for the novel coronavirus, according to the World Health Organization [1][2].
  --
  Gerçek vaka sayısını bilmeden ölüm oranı hesaplanamaz.

  • Alim Bozkayalar @sqn

   bildiğim kadarıyla öldükten sonra da test yapılıyor. Aytaç Yalman'a öyle yapılmıştı hatta.

  • urzais @urzais

   @sqn Gazeteci ortaya çıkarmasaydı açıklanmadan iş biticekti.

  • Martin @martin

   @urzais
   Aytaç yalman'a hiç test yapılmadı ama öldükten sonra;

   * Hastanın kliniğinin ve tetkiklerinin bakanlık COVID 19 rehberinde tarif edilen olası vaka tanımına benzemesinden dolayı filyasyon yapılmasına karar verilmiş, yapılan filyasyon sonucunda eşinde semptomlar görülmesi üzerine 15.03.2020 tarihinde aynı hastaneye yatışı yapılmıştır.

   * Hastaya daha önce takip edildiği sağlık kuruluşu ve orduevinde tedavi uygulayan sağlık profesyonelleri, ev temaslıları, iş yeri temaslarına filyasyon yapılmış numuneleri alınmış gerekli izolasyon tedbirleri uygulanmıştır.

   * Eşinin test sonucunun Covid pozitif gelmesi üzerine merhum Aytaç Yalman’ın klinik tablosunun da uyumlu olduğu dikkate alındığında Covid-19’a bağlı vefat ettiği kanaati oluşmuştur.

  • urzais @urzais

   @martin Ya bunlarr bişey ifade etmez gazeteci ben COVID 19 öldüğünü biliyorum demeden önce açıklandı mı?

  • Martin @martin

   @urzais Neyi açıklayacaklar, test yapılmadı ki. Hangi gazeteciymiş o?

  • urzais @urzais

   @martin Saygı Öztürk gazeteci.
   Aytaç Yalman 15 Mart'ta vefat etti.
   İlk ölüm resmi aciklama bizde kaçında?

  • Martin @martin

   @urzais aynısını yazıyorum. İp uçlarını birleştir.
   Aytaç yalman'a hiç test yapılmadı ama öldükten sonra;

   * Hastanın kliniğinin ve tetkiklerinin bakanlık COVID 19 rehberinde tarif edilen olası vaka tanımına benzemesinden dolayı filyasyon yapılmasına karar verilmiş, yapılan filyasyon sonucunda eşinde semptomlar görülmesi üzerine 15.03.2020 tarihinde aynı hastaneye yatışı yapılmıştır.

   * Hastaya daha önce takip edildiği sağlık kuruluşu ve orduevinde tedavi uygulayan sağlık profesyonelleri, ev temaslıları, iş yeri temaslarına filyasyon yapılmış numuneleri alınmış gerekli izolasyon tedbirleri uygulanmıştır.

   * Eşinin test sonucunun Covid pozitif gelmesi üzerine merhum Aytaç Yalman’ın klinik tablosunun da uyumlu olduğu dikkate alındığında Covid-19’a bağlı vefat ettiği kanaati oluşmuştur.

   --
   Bu kanaatin oluşmasını o gazeteci sağlamamış. Hastanedeki bu süreç işlerken gazeteci dışardan, çevreden müdahil olmaya çalışmış, kendi kendine çıkarımlarda bulunmuş. Ayrıca Özel hastanelerde böyle Vip hastaların istekleri ön planda tutulur. Ailesi duyulmasın da demiş olabilir. Ama test yapılmadığı gerçek. Yani bu test yapılmadan coronadan gitti kimse diyemez. Sonuç olarak zatürreden gitti denir.

  • urzais @urzais

   @martin Konu gazetecide değil aslında sürecin ne kadar bulanık gittiği.
   Madem şeffaf her şey Dilek Tahtalı Aytaç yalman bunlar ilk vaka ve ilk vefat.
   Tabi bunlar insanların kendi çabasıyla ortaya çıkardıkları.
   Kim bilir daha neler varda Allah rahmet eylesin defnedildiler.
   Neden hala ilk vakamız ve ilk vefatımız düzeltilmedi.
   Kısaca ortada bulandırılmış bir süreç var.

 • Umut @umut

  Hasta sayısına oranlamak daha mantıklı değil mi ?
  Ülkelerdeki hasta sayısı çok olduğu için ölümlerle iyileşmeleri karşılaştıran tabloları ön plana çıkarıyorlar. Herkes işine gelen tabloyu yayıyor.

 • Equitatus @equitatus

  İki hesaplama da yanlış. Bir salgının mortalitesini hesaplayabilmek için önce o salgının bitmiş olması gerekir. Hala devam eden salgın üzerinden mortalite hesaplanamaz. Covid-19'un tam mortalitesi ancak aylar sonra belirlenebilecek çünkü şu anki hastaların iyileşip iyileşmeyeceğini bilemeyiz.

 • ARMv7 @armv7

  Demek ki iyileştiren iyileştiriyor yorumunu okuyunca cevap veresim kaçtı.

#iphonedo beycigim başta dirsekciler olmak üzere hemen hemen bütün sitelere fena geçirmiş 😅

https://youtu.be/K0iy1TSECmg

Samsung Galaxy S20 Ultra Mükemmel Amiral Gemisi İncelemesi

Mükemmel olmuş. 🇹🇷iPhonedoTR // Türkçe 🎥YouTube: http://www.youtube.com/iPhonedoTR 📘Facebook: http://www.facebook.com/iPhonedoTR 🐦Twitter: http://www.twitter...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#oneplus #oneplus5

2.5 yaşında olan oneplus 5 cihazım hala yazılım ve güvenlik güncellemesi alıyor. bir sonraki çeyrekte de android 10 alacak. başarının sırrı ise çok az model çıkarmalarından geçiyor, böylece çıkardıklarını takip edebiliyorlar. android'in en güzel kullanımı hala bu markada bence.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 17

#Findeks #KrediNotu #bankacılık

Findeks mobil uygulaması yenilenmiş ve 13 mart'a kadar 3 günlük ücretsiz üyelik veriyorlar. girdiğiniz ilk gün ve sonraki 2 gün olmak üzere.

https://www.findeks.com/kampanya/findeks-mobil-yenilendi

ben de epeydir bakmadığım için merak edip yükledim. en son 2014'te kredi kartım yokken 1700 küsur puanım vardı. bu süre zarfında 3 kredi kartı çıkarttım ve düzenli ödemeye çabalıyordum, sadece cepteteb son ödeme günü bildirim geçmediği için son 5 ayın 3'ünde 2-3 gün geciktirmiştim. toplam borcum da limitimin %41'indeydi (mümkün mertebe limit arttırmıyorum güvenlik amacıyla). başka ekstra kredim, hacze düşmüşlüğüm yok. bu bilgiler ışığında kredi skorum 1584'e düşmüş. bugün cepteteb'in son ödeme günüydü, hemen kapattım, hesap kesimi bugün olan enpara'ya ise borcum kadar ödeme yaptım, yani toplam borcumu 0'a indirdim, sırf bugün tekrar nereye yükseleceğini görmek için, fakat ücretsiz üyelik 72 saat değil yukarıda yazdığım gibi olduğu için rapor çekemedim.

kredi notu ile ilgilenenler için kendime aldığım çıkarımlarım:
* kredi kartınızın ödemesini 1 gün bile olsa aksatmayın, mümkünse hesap kesiminde bildirim gelince ödeyin. son 2 senede kaç tanesini aksattığınıza bakılıyor.
* toplam borcunuzun limitinize oranı yüksek olmasın. ya kredi çekeceğiniz günden önce kartlarınızın borcunu ödeyin, ya da öncesinde limit arttırın.
* aidatsız kart alın ve limitini yüksek tutmayın (kenarda garanti'nin var bir tane, hiç kullanmıyorum).

bankacılıkla ilgilenen varsa bilgilerini ekleyebilir, biz de faydalanmış oluruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Temp 🔚 @temp

  Mesela 1000 tl limitli bir öğrenci kredi kartını iptal ettirdiğimizde kredi puanımız artıyor mu bunu merak ediyorum ben.
  Yani 1000 tl yi iptal ettirdğimiz için bidahaki kredi kartı başvurusunda herhangi bir banka 1000 tl limiti yine veriyor mu yoksa yine düşükten başlatıp limiti zamanla mı artırıyor?

  • Alim Bozkayalar @sqn

   * kartı iptal ettirdiğinde puan artmaz. kapatılmış kart olarak kenarda tutulur, ödemelerin-geciktirmelerin yine puanına yansır.

   * bütün bankalar aynı havuzu kullanıyor, yani toplam kredi kartı limitin var. 1000 tl'lik kartı iptal ettirdiğinde başka kartını 1000 tl arttırabilirsin. cepteteb'de ve garanti'de yüksek limit varken, enpara'yı arttırmak istediğimde reddedilmişti, sonradan farkettim, garanti'yi 500'e düşürdüm, toplam limitte yer açınca arttırabildim. bu arada kredi reddedilince de puan düşüyor, yükseltmek için önce bankacı arkadaşınız varsa arayıp toplam limitinizi öğrenin.

 • castiel @castiel

  O puanlar günlük güncellenmiyor maalesef. Borçları bankalar genelde ayda bir falan bildiriyor o kuruluşa. Mobilde görünmüyor sanırım ama webden girince hangi banka en son ne zaman bilgi vermiş çıkıyor. Yeni bilgi gelmeden de puan güncellenmiyor o yüzden puanınızın 1-2 günde değişeceğini pek sanmıyorum. Ek olarak notlarınıza katılıyorum puan dediğiniz şeylere göre artıp azalıyor büyük oranda 🙂

 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  O puanlar anlık güncellenmiyor. Aydı 1 veya 2 kez güncelleniyorlar ancak.

  Kredi puanını yüksek tutmak için benim önerilerim;

  - Kritik puanlarda (1300-1500 arası) iseniz belki çıkar diye sakın olan internet üzerinden veya sms ile falan krediye veya kredi kartına baş vurmayın. Birinde çıkmaz illa birinde çıkar demeyin. Zira bu otomatik değerlendirmeler tanımlanan sınırlar içinde iseniz onay verirler. Mesela 1.500 puan altında iseniz kesinlikle onay alamazsınız. Ya da Kredi oranınız gelirinizi %60 ının üzerinde ise.

  Böyle durumlarda sürekli çalıştığınız bankada müşteri temsillcisi aracılığı ile başvuru yapın. Bazı bankalar şube garantisi altında bazı kuralları esnetebiliyorlar.

yahu rakibin yıllardır 2, son bir kaç yıldır 3 model çıkarıyor. yapman gereken basit, tüketici kitlesini altıya bölecek, ona göre segmentasyon yapacak, düzgün zamanlarda tanıtımını yapacak, ürününün arkasında duracaksın. fiyat konusunda bir şey diyemem, onu da sen düşün, taşın, hesapla. hatta al modem isimlerini de vereyim. s20, a20, m20, u20, n20, g20, seneye çıkaracağın modelleri de 21 diye isimlendirmeyi akıl edersin heralde. s serisini şubat'ta, n serisini ağustos'ta duyurup piyasaya sürecek şekilde, diğerlerinin lansmanını da 2 ay aralıklarla yap, hem piyasada reklamın yapılsın, hem müşteri kitlesi canlı tutulsun. bir de gözünü seveyim, şunlara en hızlı şekilde minimum 3 sene güncel yazılım ve güvenlik desteği ver. Yılda 6 modelle (7 değil, plus yok, Max yok, lite yok) 2 sene içinde pazarın %50'sini almazsan gel konuşalım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Mobil telefon olayı doyuma ulaştı. Yani bu birgün yavaşlayacaktı çünkü yapılan şeyler belli daha ne kadar iyisi olabilir ki ? https://www.notebookcheck.net/Samsung-Galaxy-S6-sales-forecast-now-down-to-45-million-units.145111.0.html s6 serisi 70 milyon ünit satmış diyor haberde, peki s10 ne sattı ? https://bgr.com/2019/07/02/samsung-galaxy-s10-series-sales-better-than-s9/ net anlayamadım ama s6 serisi kadar satmamış onu anladım.

  Bunlara ek olarak, android dünyasında kaçtane üretici var ? huawei samsung oppo one plus xiaomi realme vs. vs. daha birton böyle var. Bu markalar özellikle çinliler eskiden telefonları kopyalıyordu. Çakma iphone çakma nokia n99 vs. vs. adamlar çakma yapa yapa bu işi öğrendiler. Yetmedi markalar apple samsung şu bu çin'e dayadı fabrikaları vs. vs. e adamlar salak mı ? öğrendi. Ne oldu işte büyük markalara tehdit oluşturmaya başladılar. Özellikle alt ve orta segmentte samsung huawei falan kalmadı. Htc vardı bir ara premium markayız diyordu yok oldu gitti çünkü insanlar keriz mi ? o da aynı android bu da aynısı donanım aynı eee niye 200 300 dolarlık cihaza 600 dolar versin ? tüketici salak değil ki aynı sistem aynı android eee niye çok para veriyor ? vermez, vermedi ki samsung huawei falan liteymiş işte farklı farklı isimlermiş vs uydurmaya baktılar çünkü amiral gemi note s mate p serisi vs. vs. satışları düşüyordu.

  Tamam uydurdu etti yaptı iyi de çinliyle rekabet edemezsin ki adam herşeyini üretiyor ? belki cihaz başı 1 dolar kar ediyor ? koca koca samsunglar huaweiler nasıl rekabet eder ki ? edemez edemiyor. O yüzden toplam satışlara bakarsanız genele kimse samsung s serisi note serisi huawei p 30 lar mate 30 lar vs umurunda değil satmıyor. Sadece gösteriş ürünü bakııın benimde böyle malım var lap diye masaya koymalık üretiyor. Tamamen gövde gösterisi. Millet 200 300 dolara telefon bakıyor alabileceği en iyi donanıma bakıyor geçiyor neticede hepsi android.

  Iphone ise her zaman pahallıyım dedi ve az miktarda çeşit sunup diyor ki en ucuz yeni telefonum iphone 11 alacan mı ? almıyorsan bas git hemşerim bende ios var ben 5 sene destek veriyorum işine gelirse ? gelmiyorsa de get samsung al huawei al şayomi al bana ne hepsi android diyor geçiyor oturuyor. E toplama bakın ios sistem işte iphone aslında mobil kısımda küçük bir dilimi oluşturuyor ama adamların satış miktarı model bazında çok yüksek olduğu için löp et adamlara kar kalıyor. Android tarafı için malesef marka çeşitliliği işte model isimnleri vs yapacak birşey yok. Hepsi tek bir fanusta yaşamaya çalışan 50 bin çeşit mikro organizmadan farksız. Biri birini yiyor orada hayatta kalmaya çalışıyorlar. Apple öyle derdi yok benim diyor 500 litre akvaryumum var 5 çeşitte balığım zaten başkası umurumda değil kavga dövüş yok istediği gibi takılıyor.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Samsung en büyük hatayi note ile s serisini ayri tanitarak yapiyor zaten 😂 bana gore soyle olmaliydi.
  S20, S20 Plus (ama ultra olani bu isme koyacaktin) birde Note 20 oldu bitti gitti. Note serisini zaten note cihaz kullananlar aliyor genellikle. Hemde milletin içi daha rahat olur.

 • CimAdam @cimadam

  Apple daha dayanıklı, güncelleme geldi gelmedi derdi yok ve yazılımı daha düzgün. İstediğin kadar model çıkart böyle telefon yaparsan satarsın. Android cephesinde bence bu algı hiçbir zaman oluşmayacak ama. 2018 model samsung telefonuma hala android 10 gelmiyorsa yapacak bir şey yok. Geçenlerde paylaştım burada iphone 5s'ime güncelleme geldi. Yap-sattan ziyade apple yaptıktan sonra da ürünlerini takip ediyor ki bence premium olayı buradan geliyor.

#PhoneBuff #iphone #iphone11promax #iPhone6sPlus

PhoneBuff güncel 11 pro max ile 5 yaşındaki 6s plus'ı karşılaştırmış:

https://www.youtube.com/watch?v=aTh9LA_vKq4

her ikisinin de 13.3.1 kullanması takdire şayan hareket apple adına.

sonuçta 11 pro max 2 turu 2:41'de bitirirken 6s plus 4:43'te bitiriyor. dikkatimi çeken her bir uygulamanın ilk turda harcadığı süre oldu, buna göre kamera aynı sürede çalışırken, facebook, starbucks, subway surfers, filp diving, fit the fat yakın sonuçlar almış. dolayısıyla 6s plus kullanıcıları eğer adobe rush, word, excel, espn, hulu kullanmıyorsa pek bir zaman kayıpları da yok gözüküyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Antutu #AntutuBenchmarkv8

şimdiye kadarki sızan antutu puanları:

Black Shark 3: 621k
Xiaomi Mi 10 Pro: 611k
Vivo IQOO 3: 598k
Realme X50 Pro: 575k
Xiaomi Redmi K30 Pro: 569k
ZTE Axon 10s Pro: 568k
Samsung Galaxy S20 5G: 568k
Sharp Aquos R5G: 568k
Sony Xperia 1 II: 565k

bu ay başına kadar rekor 507k ile Asus Rog Phone 2'de idi, görünen o ki Snapdragon 865 %20 performans artışı sağlayacak. Asus Rog Phone 3 de 865 alacaklar listesinde gözüküyor. siz ne düşünüyorsunuz benchmarklar hakkında, takip ediyor musunuz? telefon alım tercihinizi etkiliyor mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • cestlavie @cestlavie

  en son 30-40 binleri hatırlıyorum yıllar önce sonra bakmaya gerek duymadım 🙂

  • ad33p @ad33p

   Ben de 100bin barajı geçildiğinde olay olmuştu onu hatırlıyorum. Çok çabuk 1 milyona ulaşacaklar demek.

  • Temp 🔚 @temp

   @ad33p Yalnız atladığınız nokta bu programlar güncellendikçe puanlama sistemleri de değişmişti diye hatırlıyorum.
   Bide bu sentetik test yapan yazılımlar 3 aşağı 5 yukarı belli.
   Bunların gerçek bir veri olduğu da şüpheli.
   Daha önce duyulmayan şeyler değil. Samsung bunlara parayı verip puanı yüksek çıkartıyordu zamanında. O yüzden pratikteki duruma bakmak lazım. Mesela Iphone lerdeki o akıcılık hissi çoğu telefonda yok.
   Oyunlar için de geçerli bu dediğim, menü içi geçiş efektleri için de geçerli.

  • Alim Bozkayalar @sqn

   @temp http://www.antutu.com/en/ranking/rank1.htm
   http://www.antutu.com/en/ranking/ios1.htm

   platformlar arası karşılaştırmayınız deniyor gerçi ama yine de iphone 11, android'in tepe seviyesinden %10 performanslı gözüküyor. pratikteki durumu da üç aşağı beş yukarı yansıttığını düşünüyorum.

  • ad33p @ad33p

   @temp Ben zaten ilgilenmiyorum benchmark skorlarıyla artık. Ama o zamanlar öyle bir yarış vardı 100bin sınırını geçmek gibi. Artık 2-3 saniyelik ekran görüntüsü verilip geçiliyor.

  • Temp 🔚 @temp

   @sqn Evet, Iphone'lar gerçekten de androidlerden daha performanslı hem sentetik testlerde hem de pratikte.
   Geçenlerde bir paylaşım yapmıştım.
   Samsung Internet Browser'da en fazla 50 sekme açılıyorken Apple Safari Browser ile 500 sekme açılabiliyor.
   Bu da pratikte 10 kat bir fark sunuyor mesela.
   Tabi bu en basit örneklerden biri. Buna benzer çok fark var. Ne yazık ki Android'in şu klasik yavaşlama söylentisini çözemediler. Özellikle Samsung telefonlarda çok görüyorum.
   Telefonlar yıllar geçtikçe yavaşlıyor.
   Tabi telefonu uzun süre kullanmadıysanız pek hissetmessiniz ama ben çevremdekilerden görüyorum.
   @ad33p Katılıyorum, aslında aynısı masaüstü işlemciler için de geçerli. Sentetik testleri dert edenlerin uğrak noktası Amd oluyor genelde.

 • Jubei @jubei

  Telefon alım tercihinizi etkiliyor mu? Hayır.

#120hz #60hz #batarya #samsung #galaxy #s20ultra

Samsung Galaxy S20 Ultra'da 60 hz ve 120 hz'in batarya tüketimini incelemişler, sonuç:

60 hz: 12s 23d
120 hz: 10s 2d

sonuç: 120 hz'e geçildiğinde süreden yaklaşık %20 feragat ediliyor. merak etmiştim, merak eden varsa diye burada da paylaşayım. yine de s10 plus'ın 10s 33d'lık süresine yakın bir değer.

https://www.phonearena.com/news/Samsung-Galaxy-S20-Ultra-120Hz-vs-60Hz-Battery-Life-Drain-Test-Comparison_id122465

Samsung Galaxy S20 Ultra: 120Hz vs 60Hz Battery Life Comparison

In this Galaxy S20 Ultra 120Hz vs 60Hz battery drain test, we compare the effect of the higher refresh rate on that massive, 5,000mAh battery inside Samsung's flagship...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

OLED TV'nin AMOLED ile aynı şey olmadığını QLED ve Mini-LED teknolojilerini öğrenince farkettim. Akşam eve gidince TV'ye baktım, radyo açık ve ekran resmen gri idi, teknolojinin bu kadar takip gerektiren kompleks bir mevzu olmasından mutsuzum 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Aslında oled ile amoled aynı şey sayılır. Kabaca her piksel kendi ışığını üretiyor. Arkasında yani düz bir aydınlatma yok. O yüzden siyah olan kısımlar sahnelerde piksel ve ışık kendini kapattığından simsiyah oluyor.
  Ama lcd teknolojisinden arkadan bir aydınlatma lazım. Pikseller siyah için arkadan gelen ışığı kesmeye çalışırlar. Lcd diyorum çünkü bu led işinin öncesi arkada ledli aydınlatma yoktu, bildiğin floresan vardı. Led sisteme geçtiler inceldiler güç tüketimleri azaldı vs vs. ama işte baktılar ki sabit ışık olmuyor. O siyahlarda gri olma durumu olduğundan edge led bilmemne led gibi gibi isimlendirip bölgesel olarak siyahlarda o ledleri kapattırabiliyorlar. Oled yada amoled'in tv için üretimi zor olduğundan vs e birde lcd gibi dayanıklı pek değil tv için e haliyle işte böyle mini led mikro led zart led zurt led olarak deniyorlar ama temelde hepsi bildiğin led arka aydınlatmalı lcd ekran o kadar.

  • Alim Bozkayalar @sqn

   Samsung 40JU6070 40" 102 Ekran Ultra HD [4K] Uydu Alıcılı Smart [Tizen] 4 Çekirdekli LED TV

   bunu 3-4 sene önce aldım, hala led sanıyorum, bu cihaz tam olarak ne peki?

  • Orcun @orcun

   @sqn Bu sıradan bildiğin lcd led arka aydınlatmalı bir ekran. Eğer samsung yazılımsal olarak çözücü kullanıyorsa mesela arka aydınlatması filmlerde vs. bant oluyor ya onlarda kapanıyordur aydınlatmasını ayarlayabiliyordur ama tam böyle pikseli pikseline onu daha yapamıyorlar. Samsung QLED dediği teknoloji kabaca bu arkadan gelen ışığın ön panelde siyahlarda kapatmasını sağlıyor. Oled gibi davranıyor ama oled değil. Oled veya amoled de piksellerde tek tek ışık var, ve tek tek kapatılabiliyor o da 4k ise milyar renk demek hepsini panel yapamıyor.

 • Ahmet Erdoğan #123+ #180+ @aerdogan17

  bu micro-LED için Elma bile yatırım yapıyordu ama hala bi meyvesini göremedi dünya...