#amazon'dan 3 adet melatonin aldım (orta 3lü), sağ ve soldaki şişeler de başka satıcıdan aldığım ve kullandığım ürünler. ortadaki şişenin boyutu itibariyle orijinal olmadığından şüpheleniyorum (geçmişte de aynı şişe formu ve nişastalı yapı tecrübem mevcut) ve iade oluşturuyorum. amazon iade için yazdırmam gereken bir çıktı veriyor ve "kendi kendine gönderim" seçeneği sunuyor sadece. diğer satıcılarda (trendyol) kurye gelip kapıdan alıyorken amazon'un bu kadar zorluk çıkarması normal mi? bir şeyi yanlış mı yapıyorum?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TOGG CEO'su Gürcan Karakaş: "halkın maddi olarak daha rahat ulaşabileceği model 2027’de gelecek, kamuya sadece yılda 2 bin araç verilecek"

https://www.karar.com/ekonomi-haberleri/toggun-uretim-bandi-yok-iddialarini-tesisi-gezen-gazeteciler-1707619

ahahaha seçimin geçmesini bekleseydiniz keşke, malumu erkenden ilam etmişsiniz 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 21

herkesi uzman yapmak yerine başarısız olan 10 bin kişiyi meslekten atsanız daha iyi olmaz mı? 432 binden 422 bininin geçtiği sınavdan kalan %2.3lük kitleye kim çocuğunu emanet etmek ister ki?

vakti olan, 100 soruyu çözmek isteyen buyursun: https://www.meb.gov.tr/ogretmenlik-kariyer-basamaklari-yazili-sinavi-soru-kitapcigi-ve-cevap-anahtari-yayimlandi/haber/28209/tr

BeğenFavori PaylaşYorum yap

sevgili #migros, iphone 13'ü piyasadan 3500 tl aşağıya satıyorsun, teşekkür ederiz. Lakin ilk maddedeki iade uyarısını nerenden uydurduğunu merak ediyorum. aşağıya da uzun uzun cayma hakkını geçersiz kılan kanun maddelerini yazmışsın ama hiçbiri sattığın telefonla alakalı değil. elin değmişken tck'dan bir kaç madde daha ekleseydin, seni durduran ne oldu? sevgiler.

bahsi geçen uyarılar: https://www.migros.com.tr/elektronik/apple-iphone-13-128-gb-yildiz-beyaz-cep-telefonu-p-255ebc2

BeğenFavori PaylaşYorum yap

migros'ta palamut 19.90 tl, haftalık omega 3 yüklemesi yapılabilir.

linke tıklayınca çıkmıyor, fiziksel mağazadan aldım. https://www.migros.com.tr/yetisen-aliyor-indirimleri-l-b6f399b

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 10

"ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Eylül ayında %5.30 arttı.

E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı %186.27, yılın başından itibaren ise %101.63 olarak gerçekleşti."

Öyle bir noktadayız ki ENAG'ın oranları bile gerçeklikten uzak kalıyor sahiden. Eski fişlere baktığımda 6 aylık artış bile %100'den çok daha fazla geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • AB9 @sqn

  İTO: "İstanbul'da eylülde önceki aya göre perakende fiyatlar yüzde 6,06, toptan fiyatlar ise yüzde 2,94 arttı. Yıllık bazda artış ise perakendede yüzde 107,42, toptan fiyatlarda yüzde 98,17 oldu."

 • AB9 @sqn

  TÜİK: "Enflasyon eylülde aylık bazda yüzde 3,08 artarken yıllık bazda yüzde 83,45 oldu. TÜFE'deki değişim bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 52,40 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 59,91 olarak gerçekleşti."

https://youtu.be/OfM0GqsIB6c #samsung #batarya #şişmesi #battery

Arun haricinde, MKB, Jerry ve diğer bazı youtuberlar da Samsung telefonların bataryalarında bir sorun olduğunu, hatta aynı rafta duran sadece Samsung'da bu problem olduğunu onaylamış. Yorumlardan anladığım, Samsung daha fazla batarya kapasitesi için voltajı yüksekte şarj ediyormuş, youtuberlar da telefonları %50 seviyesinde saklamak yerine daha yüksek batarya yüzdeleriyle sakladıkları için böyle bir soruna yol açıyormuş. s20 fe'de, hatta fold 2'de bile bu sorun varmış. güzelim oneplus'ın 5 yıl sorunsuz giden telefonlarından samsung'a kaldık ya ona yanarım. dilerim artık buradan dersler çıkarılır da batarya teknolojisi komple başka materyal üzerine (karbon lütfen) yoğunlaşır, biz de daha kapasiteli, daha verimli, daha ince bataryalara, telefonlara ulaşır; buradan diğer sektörlere de (otomotiv, bisiklet, havacılık) yansır, komple elektrikli düzenine kavuşuruz.

Samsung phones are Blowing Up - Here’s Why.

It looks like Samsung Phones have a (Dangerous) Problem. Let me know if you've experienced anything similar!Subscribe for more content (IT'S FREE)!It would m...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • yah erşeyim yah içim @sormadunyamnebicim

  Şarj edilebilir pillerim AA AAA harici hiç bir pili %100 şarjda bırakmıyorum. Telefonların pili bitik halde kutusunda saklıyorum. İyiki yapıyormuşum baksana durup dururken telefonların arka kapağı atıyo.

 • Höşelek @benvaryaben

  s20 için bir şey denmemiş. yaşason...

 • sawgent @sawgent

  İstatistiksel olarak bakmak lazım.

  Twitter'da bu videonun paylaşımlarının altında her türden telefon marka ve modelinde bu sorunu yaşadığını yazanlar var. En çok da Samsung ve iPhone gördüm. Çünkü en fazla satılanlar. Koleksiyonun içinden de 100 Samsung'un 3'ü, 50 iPhone'un 2'si, 1000 Huawei'nin 30'u bu sorunu yaşatıyorsa oransal olarak normal denilebilir.

  Tabi üreticiler hiç olmayacak şekilde tedbir almaları gerek.

  • AB9 @sqn

   3 farklı youtuber'ın elinde her modelden birer tane var, hepsi de samsung'da oluyor diyor, bence 3-4 senede bir telefon değiştiren sıradan vatandaşın yorumundan daha değerli.

  • sawgent @sawgent

   @sqn Bence tam tersi. Milyon izlenebilecek bir video için manipülasyon yapma olasılığı yüksek olana daha az güvenirim. Ama matematik yalan söylemez.

  • AB9 @sqn

   @sawgent böyle bir konuda manipülasyon yaparsan samsung içinden geçer. su götürmeyecek şekilde firma ismi veriyorsun. ayrıca istatistik böyle çalışmıyor. en basitinden imdb'nin puanlama algoritması en çok film oylayan 1000 kişiye diğer standart puanlamadan daha yüksek ağırlık veriyor. hayatında 3-5 film izlemiş / telefon kullanmış kişinin mi görüşleri dikkate değerdir, yoksa bir insanın ömrü boyunca kullanacağı telefon adedini 1 haftada elinden geçirip kenara atanların mı?

  • sawgent @sawgent

   @sqn Film izlemek ve kişisel görüş bildirmekle buradaki aynı olay değil. Ortada şişmiş fiziksel bir batarya var. Karşısına neyi koyarsan koy bunlardan daha az değerli değil. Boşuna örneklemeye çalışmaman için peşinen söyleyeyim.

  • AB9 @sqn

   @sawgent elimde bir tane s20 fe var, 1 seneden fazladır kullanıyorum, şişme gibi problemi yok, ne diyeyim şimdi, samsung'da problem yok mu diyeyim? kim takar benim görüşümü?

#izaleisuyuu mirasçılar arasında açılmış izale-i şuyuu davasında mahkeme öncesinde bir tarafın anlaşıp belirli bir bedel karşılığında payını diğer hissedara devretmesinde dikkat etmesi gereken bir şey var mıdır? diğer hissedarların payı devredilmeyeceği için mahkeme devam ettiğinde payını devredene mahkeme masrafı rücuu ettirilebilir mi? bundan kaçınabilmek için şart sürülebilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2020 Ağustos'ta aldığımız yazlık evin ait olduğu sitenin 2019'dan havuz davası varmış ve mahkeme sonuçlanmadan taraflar anlaşmaya varmış, avukat, dosya masrafı, yukarı yuvarlama derken 620*2=1240 TL ödememiz gerekiyormuş. Bunun yasal zeminde bağlayıcılığı nedir? zaten 2021 aralıkta 100 tl olan aidat, ocakta 130, haziranda da 300 tl oldu, şimdi bir de bu çıktı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 20
 • Johan @johan28

  Sizi bağlayıcı olması lazım yoksa satışta karşınıza çıkardı.

  Anlaşma olduğu için iş farklı olabilir. Yani dava bitse belki açıldığı tarihe bakarlar ama şimdi anlaşma sağlanmış bu nasıl bir anlaşma oldu, mahkrmeden çekildiler sona mı anlastilar vs. uzmanlar yazar yine.

  Aidat ise bu ekonomide maalesef normal

  • AB9 @sqn

   anlaşma kağıdı da şu şekilde. iki tarafın da davadan feragat ettiği yazıyor. kısıtlı hukuk bilgimle tertemiz dolandırıcılık yolu açılıyor gibi geliyor bana, nasılını da bir yukardaki yorumda yazdım.

   aidat için ise 6 aylık periyotta %200 zam bana normal gelmiyor, 3 katına çıktı. 108 bağımsız yapı var, ayda 32400 tl toplanıyor ve tahmin edeceğiniz gibi gelir-gider tablosunu görmek mümkün değil. malesef bu ülkedeki aidatlara güvenmiyorum, zira bir sürü vaka gördüm ve inanmam mümkün değil.

  • Johan @johan28

   @sqn ben bu anlaşma kağıdından anladığım siz ödeyeceksiniz ama dediğim gibi hukukçu değilim.

   Gelir gider paylaşılmaması suç olmalı. Bizim şirket o konuda iyi.

  • AB9 @sqn

   @johan28 başa gelsem apartman, kooperatif kanunu çıkarırım, kimin sorumluluğu ne, neler suç açık seçik yazılmalı, maddelerden biri de "yönetici, panoda güncel gelir gider listesini sürekli bulundurmak zorundadır" olacak.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  uuu kooperatif, en sevdiğim. herkes kendi istediği yapılsın istediğinden havuz gibi büyük işler mutlaka davalık olur. aynı şey arkadaşın başına gelmişti, onun evde kooperatifti. havuz yaptırdılar ama her kafadan ses çıktığı için yapan firma işi tamamlamadan aldı parasını çekti gitti. mahkemelik oldular. kooperatif yönetimi yine bu süreçte her kafadan ses çıkması ve benim avukatım iyi, hayır benimki iyi gibi saçma sapan sebepler yüzünden birlik olamadı ve yüzde yüz kazanacakları bir davayı da kaybettiler. kooperatif işinden koşarak uzaklaşan ömrüne ömür katar bu ülkede. ha arkadaşım sonunda sattı evi kurtuldu o salaklardan.

 • salihcln @salihcln

  Evi alırken bir avukata gidip “ya bu evi alıyoruz biz ama gelecekte başımıza ekstra ödeme ve/veya sorumluluk çıkma durumuna karşı durum tespit raporu hazırlar misiniz?” Demeniz gerekiyordu.
  Avukat olarak söyleyeyim size, evet mecburen ödeyeceksiniz. Çünkü mala bağlı bir borç olarak ödeme talep ediliyor. Kolay gelsin.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   durum tespit raporu nasıl çıkarılacak? bilgi vermiyorlar.

  • salihcln @salihcln

   @hamitozlu Avukatlık yaptığım dönemde ben bilgi alıyordum. Ben avukatlığı bıraktım fakat geçen ay kendi avukatımda inceleme yapıp raporu hazırladı.

  • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

   @salihcln bizim bir arkadaşın başına gelmişti. Yönetim kurulu (koop.) denetim kuruluna KVKK dan dolayı bilgi vermiyor. İçinde avukat mali müşavirler var denetimde 🙂 KVKK dan istisna bu insanlar.

  • AB9 @sqn

   @salihcln Tesekkurler, tam olarak bunu öğrenmek ve bilmeyenlerin de öğrenmesi için paylaştım aslında, yoksa buradaki her soruya "uzmanına sorun" cevabının verilebileceğini ben de biliyorum. peki anlaşma tutanağında Eylül denmesine rağmen Ağustos ve Eylül olarak iki taksit istenmesine, avukatların söylediği tahmini değerlerin ve çıkan son toplamin yukarı yuvarlanıyor olmasına dair yorumunuz var mıdır? Açıkçası bu detay kisimlariyla birleşince usulsüz gibi gozukmustu gözüme. Bir soru daha, odenmediginde yasal faizden mi işler yoksa aidattaki gibi aylık %5'ten mi?

  • salihcln @salihcln

   @sqn size lafım yok. insanlar sonuçta burada yazılanları okuyor, en azından gelecekte ev alacak birinin aklına gelir. Belki gidip kontrol eder diye yazdım durum raporunu alma gerekliliğini. Bir nevi kamu hizmeti oldu.

   Ödeme icin verilen son güne icra dosyasından bakmak lazım.
   Yukarı yuvarlama hukuki degil.
   Yasal faizden isler fakat icra durumu olduğundan ekstra vekalet ücreti ile astarı yüzünden pahalıya gelir.

  • AB9 @sqn

   @salihcln estağfurullah, ben de size dememistim aslında, tam olarak aynı noktadayız, kamu bilinci için sorup cevaplandiriyoruz. Mahkeme değil, anlaşma olduğu için icra dosyası yok, ben de bu noktada şüpheye düştüm, yukarda da bir tanıdığa dava açtırıp 10 sene sonra anlaştık diye para kaçırma yolunun da açık gözüktüğünü ifade ettim.

 • RockandRage @rockandrage

  Bir ara sitede yöneticilik yaptım buna benzer durumlar başıma geldi.Avukatımız söyle demişti "Yeni ev sahibi taşınmazı alırken ona ait olan tüm hakları ile devir alır. Bu durumda taşınmazın bir alacağı veya borcu varsa onu da devir almış sayılır "

  Sizde de benzer bir durum söz konusu örneğin bu davadan size verilcek bir para çıksaydı onuda siz alacaktınız ama borç çıktığı için ödemeniz gerekecek.