Tüm araçlara yeni güvenlik standartları getiren GSR zorunluluğu Türkiye’de otomotiv sektörünü karıştırdı…

Nasıl mı, madde madde anlatayım;

☑️ Temmuz 2024’ten itibaren Avrupa’da trafik kazalarında can kayıplarını ve yaralanmaları azaltmak için tüm otomobil ve ticari araçlarda zorunlu hale gelecek ‘Genel Güvenlik Yönetmeliği' (GSR) 7 Temmuz’dan itibaren Türkiye’de de geçerli olacak.

☑️ Tüm firmalar 7 Temmuz tarihini 2 yıldır bildiği için buraya kadar bir sıkıntı yok. Ama bugüne kadar Avrupa mevzuatına uygun regülasyon geçişlerinde 1 yıl geçiş süresi tanındığı için firmalar yine aynı olacak diye yılın başından itibaren siparişlerini ona göre verdiler.

☑️ Ama yeni uygulamada 7 Temmuz’a kadar araçların GSR’a uygun olarak ‘tescil’ edilmesi istenince ortalık karıştı. Çünkü Türkiye’de ilk defa son tescil tarihi olarak uygulanma kararı alındı ve bu da sadece 2 hafta önce duyurulunca bütün planlar altüst oldu.

☑️ Hali hazırda siparişler verildiği ve gemiler yolda olduğu için mayıs ve haziranda yüz bine yakın araç Türkiye’ye gelecek. İşte kriz bu noktada patlayacak. Çünkü bakanlık 7 Temmuz’dan önce gelen bu araçların çok az bir kısmına 7 Temmuz’dan sonra satış izni veriyor.

☑️ Satış sınırı ise her markanın 2023 yılında yaptığı toplam otomobil satışının yüzde 10’u, ticari araç satışının da yüzde 30’u kadar aracı satabileceği yönünde.

https://twitter.com/eozpeynirci/status/1786288411101233569

"Peki 7 Temmuz'dan itibaren hangi taşıtta hangi özellikler mecburi olacak?

Bütün taşıtlar: Akıllı hız yardımı, geri görüş kamerası ve arka park sensörü, ani frende yanan flaşörler, kaza veri kaydedicisi, sürücü yorgunluk algılama sistemi.

Arabalar ve kamyonetler: Şerit takip asistanı ve acil durum frenleme asistanı.

Otobüs ve kamyon: Olası kör noktaları daha iyi tespit etmeye yönelik teknolojiler, yaya ve bisikletliler için çarpışma önleme teknolojisi, lastik basıncı izleme sistemi.,"

ya yasa delinecek ya da bu standartları karşılamayan araçlar için haziran sonu-temmuz başında deli gibi kampanya yapılacak olarak yorumladım, sizlerin de yorumlarını merak ederim. bir diğer konuşulan da bayilerin ÖTV indirimi için bastırıp talep patlaması yaratıp parayı cepleyecekleri yönünde.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

160 kw güç ile sınırlandırılmış Tesla Model Y 1.791.451 TL'den sitesinde satışta:

https://www.tesla.com/tr_tr/modely/design#overview

lansman günündeki yazım: "ah be tesla, buraya kadar gelmişsin, şu motorların gücünü 160kwh ile sınırlayıp %50 vergi yerine %10 vergiyle satsan piyasanın içinden geçerdin. düşünmemiş olamazsın di mi bunu?
sr 255 kW, lr 378 kW, perf de 393 kW gücünde. en azından sr'yi 160 kW motor gücüyle limitlese düz hesapla (1548732/1,50)*1,10=1.135.737 TL'ye satılabilirdi."
https://teknoseyir.com/durum/1628615

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Greenote GSC60 her şey dahil 5278 tl: https://www.amazon.com.tr/gp/product/B0CHFMLNCY

3 ay önce anneme 23kpa modelini almıştım, şimdi de kendi evime 33 kpa modelini aldım, güzel fırsat.

Greenote GSC60 Akülü Elektrikli Süpürge 33KPa, 10'u 1 Arada çok aksesuarlı...

Greenote GSC60 Akülü Elektrikli Süpürge 33KPa, 10'u 1 Arada çok aksesuarlı süpürge, 55 Dakikaya Kadar Çalışma Süresi, kontrol ekranlı ekran,Yatak fırçası ile, esnek uzatma hortumu,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

ilk yapay zeka yazılım mühendisi Devin ile tanışın. github'daki gerçek dünya problemlerinin %13.86'sını yardımsız çözmüş şimdiden, bir önceki zirve ise %1.96 imiş. tweet'te 4 ayrı örnek verilmiş ve sonuncuda yapay zekayı eğitiyor, muazzam 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 13
 • Osman Öztürk @ptseeker

  Kaymağını yiyemeden öldü bizim meslek

 • MegaWindows @megawindows

  Abi ben anlamadım bu işi. Kimisi öldü diyor kimisi yok kendini geliştiren aç kalmaz diyor. Bu teknoloji bu şekilde gelişmeye devam ettikçe nereye kadar kendini geliştireceksin ki?

  • Çateş @cates

   Çare kaynakçılık elinde sertifika olan ve derdini anlatabilecek kadar Türkçe bilen bir kaynakçı memleketteki mühendislerin yüzde 85 inden yüksek maaşla ve daha iyi şartlarda çalışır.

  • formulaz @formulaz

   Ben bilgisayar programcılığı bitirdim. Açıkcası bilgisayar mühendisliği en çok tercih edilen 2. meslek olduğundan geçen yıl bu mesleğin şimdiden miadını doldurdular. Sadece bölümler 1 tane ile sınırlı kalsa. En az 20-30 farklı bölümden yazılım alanına kayma var. Öğretmenler bile yöneliyor. Mesleği bitirdiler doğal olarak. Kendini geliştiren aç kalmaz diyenler sektörde en az 5-10 yıllık deneyimi olanlar yani bir işten çıksa başka bir işe havada karada girebilecek olanlar diyebiliriz. Şuan sektörde junior yazılımcı alımı bile yok adam akıllı. 1 tane pozisyon açılıyor 1k kişi başvuruyor bu sayı her geçen gün artıyor. @cates'in dediği gibi olacağını düşünüyorum el işleri daha çok para kazanacak. Ben de cnc operatörlüğü felan düşünmeye başladım.Ek olarak da el işleri ile ilgili ne yapılabiliyorsa öğrenmeye çalışacağım. Birçok insan çocuğum üniversite okusun gözüyle bakıyor fakat eskinin tam tersini göreceğimiz günler geleceğini düşünüyorum. Yani üniversite okumayan parayı bulacak. Üniversite okuyan da 4 yıl kendini boşa oyalayacak.

 • macuser @macuser

  Bilgisayar mühendisi olarak sonumuzun beklediğimizden çok daha yakın olacağını düşünüyorum.Özellikle makineden çıkmış gibi hep aynı şeyleri yazanların sonu çok daha yakın.Birde özellikle ülkemizde 3-4 yıl içinde işletme mezunları gibi olacak.Herkes sırf parası güzel diye bu bölümü seçiyor.

  • formulaz @formulaz

   İnşaat mühendisliği gibi de olabilir asgari ücretle çalışmaya devam ederiz artık. Adamın sektörde 10-15 yıl deneyimi var diyor ki kendini geliştirmeyen elenir. Yav senin deneyimin var birisi almasa öteki alıyor zaten. Yeni mezunu alan firma sayısı bir elin parmağını geçmiyor. Ya el emeği olan meslekleri ya da memurluğu tercih edeceğim gibi gözüküyor benim ilerleyişim. Sektörde nerede bi ortalaması düşük olan varsa iş buldu ya da tipi düzgün olan. Bi ben kaldım bulamayan. Onu da mesleğimizi elimizden alarak bitirecekler gibi zaten. Ben bu sektörde şunu gördüm ya referans ya ortalaman düşük olacak ya da tip.

  • macuser @macuser

   @formulaz Pandemi başında mezun olup işe girenler çok şanslı.Ülkemizde artık diplomanın önemi kalmadı bence.Boğaziçi ekonomi mezunu arkadaşıma teklif edilen maaşları duysanız ben boşuna mı okudum derseniz. Ben üniversite hocam sayesinde mezun olduktan 1 gün sonra çok iyi iş buldum ama herkes bu kadar şanslı değil.Hem ülke hem sektör olarak sonumuz pek iyi değil o yüzden imkan varsa bu ülkeden gitmek en iyisi.

  • formulaz @formulaz

   @macuser Bana genel olarak görüşme yaptığımda "ben yeni mezuna asgari ücret veriyorum" diyen de oldu "asgari ücretin bir tık üzeri" 20-25k aralığını kabul eden de oldu ama ne hikmetse ben mesai vs. her şeyi kabul etmeme rağmen 7-8 aydır işe başlayamadım. Bana bir alanda uzmanlaş diyenler var, ülkemizde tek bir alanda uzman olursan tek bir iş ile sınırlı kalırsın. Yarın işten çıkarsalar sadece o alanda iş aramış olursun diyorum cevap yok. İşi işte öğrenirsin diyorum bunu der demez gülüyorlar sonrasında diyorum ki ben bu mesleği evet öğreniyorum fakat bu meslekten para kazanmadıktan sonra kendimi bu alanda çok çok iyi geliştirmenin de bi anlamı yok diyorum. Bu işten para kazanmaya başlarsam o zaman kendimi çok daha iyi seviyeye getirmek için çabalarım diyorum. Ondan sonra gülmenin yerini bi somurtganlık almaya başlıyor. Temel olarak bilgi sahibiyim yani github hesabımda boş değil. Junior seviyesinde bitirme projelerim, bootcamp projelerim, açık kaynak destek attığım projeler vs.var. İş görüşmesinde sadece akıl veriyorlar. Madem çevirmenlik de yapıyorsun upwork den bi hesap aç oradan da ürün sat diyorlar. Ya arkadaş orada ilan açınca hemen sipariş mi geliyor? İş başa düştü mü herkes akıl veriyor. İş veren yok.

 • Hybrid @hybrid

  @tunakaner @theo ustam bu konuya bakabilir misiniz? Buradaki sistem can sıkacak bir şey değil değil mi?

Mahsun J baya sağlam dizi olmuş, ilk bölüm orta karar geçiyor ama ikinci bölümün daha 10 dakikasında helal olsun dedirtti, ekşi'deki yoruma göre 3. bölüm 2den, 4. bölüm de 3ten iyiymiş. 2. bölümün 10. dakikasında durdurup yazıyorum, şans verin.

Mahsun J | Şimdi ve Sadece GAİN'de! 🎈

GAİN Kanalına Abone Ol: https://bit.ly/3FV38GS 🎈Mahsun J, Şimdi sadece GAİN'de! 🎈 @RoportajAdam GAİN içeriklerini izlemek için: https://www.gain.tv/guncel˜...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 13

trafikte uzun farların kullanımını merak ediyordum, karşıdan araç gelirken veya önde başka bir araç varken yanyana gelinceye kadar kullanılması yasakmış. merak edenler için bırakıyorum.

karayolları trafik kanunu madde 64:

a) Zorunluluklar:

1. (Değişik: 17/10/1996 - 4199 - 24 md.) Yerleşim birimleri dışındaki karayollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve hallerde uzağı gösteren ışıkların yakılması,

2. (Değişik: 17/10/1996 - 4199 - 24 md.) Geceleri, yerleşim birimleri dışında karayollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda yakını gösteren ışıkların yakılması,

3. Kuyruk (arka kenar) ışıklarının uzağı veya yakını gösteren ışıklar veya sis ışıkları ile birlikte kullanılması,

Zorunludur.

b) Yasaklar:

1. Gece sis ışıklarının; sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakılması,

2. Dönüş ışıklarının geç anlamında kullanılması,

3. Karşılaşmalarda, ışıkların söndürülmesi,

4. Öndeki aracı geçişlerde uyarı için çok kısa süre dışında uzağı gösteren ışıkların yakılması,

5. Yönetmelikte belirlenecek esaslara aykırı olarak ışık takılması ve kullanılması,

6. Sadece park lambaları ile seyredilmesi,

Yasaktır.

kaynak: https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.5.2918.doc

ps: gözünüzü alan foto için özür dilerim. trafikte ettiğiniz küfürleri etmemenizi rica ederim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

BİM'de bugün 1 kg salam sadece 47.50 tl. 2 adet tavuk burgerden daha ucuz bir ürün 🙂

dünkü tavuk burger postu: https://teknoseyir.com/durum/1701375

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 27

FAST Ödeme İste Katman Servisi kullanıma sunuldu.

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Duyurular/Basin/2024/DUY2024-08

"Ödeme İste" sistemiyle, para göndermesi istenen kişinin IBAN numarası, ismi, talep tutarı ve talep geçerlilik süresi banka üzerinden giriliyor. Karşı tarafa kendi bankası, uygulama üzerinden uyarı yolluyor ve gönderi yapılıp yapılmayacağını soruyor. Onay verildiği takdirde FAST üzerinden para hemen yollanıyor.
https://www.ntv.com.tr/galeri/ekonomi/bankacilikta-yeni-donem-odeme-iste-nedir-odeme-iste-sisteminin-kullanabilmek-icin-neler-gerekli,s0GLz-MXT0unlEM5SLmMwQ/v-orUuIAnEuRuue25WDcJA

yakın zamanda popup ile onay mekanizmasını da çözerler, "yanlışlıkla onayladım, hesabım boşaldı" haberlerini okuruz gibime geliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Bunun hukuki açısından bir sıkıntısı olacak bence. Atıyorum ben a kişisiyim güya bana borcu olduğunu iddia ettiğim kişi de b kişisi olsun.

  A: bana senin 20 bin borcun vardı kafamdan uydurdum ver bakalım 20 bini isteyem hemen senden
  B: ne borcu ya hayal mi görüyor bu herif reddet

  A : icraya vereyim de görsün bakalım, icra dairesine gidem borcunu talep ettim aha da şeyi bu çıktısı vereyim ilamsız icra başlatayım bu da delilim olsun.

  Ne oldu bu senaryoda ? yani süper saçma birşey olacak bu iş ? borcunu istemesi için bence önceden a kişisine b kişisinin bir şekilde fast yapmış olma şartı olması lazım.

  • AB9 @sqn

   bu kadar uğraşmaya gerek yok. telefonunu ve yaşını bildiğin 65 yaş üstü kişilere sürekli 1000 tl borcunuz vardır diye istek gönder, yanlışlıkla onaylarsa ne ala, gelmezse boşver gitsin. değil 65 yaş üstü, bir boşluk anında reddet ile kabul et butonlarını okumasak sen, ben bile düşeriz buna. hatta para gönderenleri kenara not et, ertesi gün 2000 tl iste, nasılsa düşüyorlar. yarın popup sistemiyle entegre etmeyi çözerlerse ne olacak? bugün bile popup ile telefona bildirim gönderip reklam yapıyorlar.

  • oniki @oniki

   Para istemenin hukuki açıdan böyle bir anlamı olacağını sanmıyorum, yani istemek sadece istemiş olduğunuzu gösterir, o parayı hakettiğiniz gösteremez. Önceden yapılan FASTın borç olduğu ne malum?

  • oniki @oniki

   @sqn Dolandırıcılık çok artacak o kesin. Dolandırıcıların işini kolaylaştırıyorlar.

  • Orcun @orcun

   @sqn Bu sistemi tamamen ticari hesaplara yapmaları lazımdı. Sana bana herkese gelirse bu sistemin açığını zaten saniyesinde bulacaklar.

  • okanaytimur @okanaytimur

   @orcun Şöyle bir durum var. Gönderen de alan da sistemde kayıtlı. Ben sana para isteği atsam sende yanlışlıkla onaylarsan sonra gidip bankadan chargeback istesen ya da beni dolandırarak aldı desen bankada bütün bilgilerim mevcut. Polis yakalamak istediği an tepeme çöker.
   Ha bunu sadece bir kereliğine yapsam ve daha önce suç kaydım olmasa belki bir ihtimal yırtabilirim ama o da zor. Tek kurtulma olasılığı karşı tarafın herhangi bir şekilde itiraz etmemesi

  • AB9 @sqn

   @okanaytimur sen benim vereceğim papara hesabına para yolla, sonra ister polise, ister mahkemeye, istersen ülke başkanına git, her şeyin üstüne iddiaya girerim ki o parayı alamazsın.

  • Orcun @orcun

   @sqn Alamaz, ha çok uğraşması lazım. Ben 2 hafta önce avukatımla çok ciddi haberleştim konuştum çünkü başıma benzer şeyler gelebilir diye konuştuk bana avukatın sorduğu tek şey şuydu açıklama kısmında ne yazıyordu ? dedim boş. Tamam dedi istediğini yapsın 1 lira alamazlar. Açıklamada zaten birşey yazmıyorsa artık savcılık bile işleme almıyormuş. Ha dedi kalantor koltuklu birisidir uğraşır ama en kötü dedi senin vereceğin ifade belli borç değil dersin sonuçta sen internette yorum yazıyorsun, insanlara yardım ediyorsun ama bu işten de para kazanıyorsun sonuçta diye hizmet bedelin diye ifade verirsin oldu bitti hiçbir sorun yok dedi. Ha dedi ki eğer sallıyorum açıklamaya yazdı bu ... kişiye verdiğim borçtur diye ekledi açıklamaya tamam dedi o zaman icraya da gider dekontu da verir gerekirse suç duyurusunda da bulunabilirmiş. O dedi tamam onda sıkıntı olur. 😀 Ama gene dedi bunu alacaklı uğraşacak yani o işler öyle kolay değilmiş. 😀

  • AB9 @sqn

   @orcun yine çok uğraşıyorsun. adamlar birilerinin papara hesabını kiralıyor, onun hesabına parayı çekiyor, kendi adını dahil bile etmiyor, muhtemelen kiraladığı veya patlattığı hesap da sokakta kağıt toplayan eleman, hangi mahkeme ondan bir şey alacak?

 • huseyin/azuren @hegemen

  Sistemi her gün milleti daha rahat dolandırılmak üzerine değiştiriyorlar.Bknz youtube da dönen videolardan ülkemizde gezen başka milletin dolandırıcılarına kadar.
  Bunları ülkeye ben sokmadım.

 • Krycek @krycek

  Özellik kapalı gelsin. İsteyen açsın kullansın.

freelancelerin aylık muhasebeci ücretleri ne durumda 2024 itibariyle?

BeğenFavori PaylaşYorum yap