selamlar #otoseyir guruları. 2012 linea aracımız 270k kilometreyi geçti, son zamanlarda sorun da çıkarmaya başladı, trigger kayışı değişti, bujiler değişti. kısacası beni emekliye ayırın demeye başladı. piyasa binicilere kalmışken araç bakalım dedik. yıl kapanmadan bir tane araç alma niyetindeyiz. babam dacia duster'a niyetleniyor, benim için sorunsuzluk birinci sırada olduğu için 1.002 tl fiyatıyla toyota corolla'ya daha yakınım. fiyatı bu civarlarda, otomatik, muhtemelen 2 sene sonra lpg de takılacağı için lpg'ye de uyumlu ne alalım, tavsiyeniz ne olur?

peder bey her gün 50 km şehir içi kullanır, son 3 senede de 2 ayda bir aydın-denizli olmak üzere en fazla 200+200 yol yapmışlığımız var. müstakil evde şarj imkanı da olduğu için bir yanım elektrikli al diyor, diğer yanım teknoloji henüz emekleme aşamasında, 1-2 sene daha bekle diyor. fiyatlar uygun olsa en mantıklısı 50 km menzilli phev modeller ama onların fiyatları da 2'den başlıyor. kısacası tam araftayım düşünce olarak. bir de piyasası olan bir araç olmalı ki elektrikliye geçme durumunda fazla zarara girmeden elden çıkarabilelim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 36

otobüs bileti bakıyorum, kuşadası'ndan 600 tl'ye olan bilet bir önceki durak olan söke'den 500 tl, aynı firma, aynı araç, aynı yolculuk. tüketici olarak bu tarz çakallıkları tespit etmek inanılmaz sinir bozucu ve yorucu.

söke: https://www.obilet.com/seferler/695-350/2023-11-26/662965825?departure=e
kuşadası: https://www.obilet.com/seferler/630-350/2023-11-26/664514294?departure=e

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • AB9 @sqn

  5'te gebze'de, 4'te ataşehir'de olacakmış bir de. zamanı büken seyahat firması.

 • RayTracer @saliherk

  Kuşadası'nın güzide esnafları. 🙂

 • Türker Sezer @dirigeant

  Bu tarz acayiplikler her yerde oluyor.

  Istanbul-Almanya bileti 300€ iken, Yunanistan-Istanbul-Almanya bileti 250€ olabiliyor. Bunu tespit edip biletleyen firmalar oldugu gibi, buna karsi tedbir alan havayollari da var. Ilk ayagi ucmayinca ikincisine izin vermiyorlar vs.
  Ingiltere’de de tren biletleri yakin sehirler arasinda daha ucuzken, uzun mesafe alinca daha pahali oluyor. Bu yuzden split ticket diye bir yontem gelistirildi. Edinburgh-Londra bileti aliyorsunuz, sistem trenin yolu uzerindeki sehirler icin edinburgh-durham, durham-york, york-cambridge, cambridge-london seklinde 4 bilet kesiyor. Toplamda daha ucuza almis oluyorsunuz. Aktarma vs yapmadan, konduktore farkli biletleri gostererek ilerliyorsunuz.
  Bahsettiginiz sitelerin API’si vs varsa merakli bir programci TR icin de boyle birsey yapabilir belki.

4. vitesin oranının 5. vitesten düşük olmasının mantığı nedir? yanlış yazıldığını düşünüyorum ama sportage'ın 5. vitesi de 6'dan daha düşük, çok ilginç geldi.

kaynak: https://www.kia.com/content/dam/kwcms/tr/tr/files/brosur/2023/Kia-Niro-HEV-Foy.pdf

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Netspeed'de 76-10 alıyordum, aradım upload'in 20 olması bizi de kapsiyor mu dedim, 100-20 yapabilirim dedi, şimdi de SNR margin düşük kaldı. Internet sayfalarında ping olmaya başladı dünden beri. Hızı geri düşürmek haricinde çözüm öneriniz ne olur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ddr4 3200mhz cl19 ram var mıdır? sadece twinmos'ta böyle bir model var fakat wikipedia'da cl20'den başlıyor: https://en.wikipedia.org/wiki/DDR4_SDRAM#JEDEC_standard_DDR4_module

tek ürün olunca sahte gibi de geldi ama bir sürü sitede satılıyor, var mı bileniniz? @bilendenaldestek

ps: hazır soru imkanı bulmuşken sorayım, HP Victus 16-e0073nt'nin maksimum desteklediği ram miktarı nedir? 32 diyen var, 64 çalışıyor diyen de var, dokümanda bulamadım. ona göre 32*2 ya da 16*2 alacağım. https://www.hp.com/tr-tr/products/laptops/product-details/2101247179

BeğenFavori PaylaşYorum yap

WD Blue Sn570 Nvme Ssd 500gb S500g3b0c Fiyatı, Yorumları - Trendyol

WD Blue Sn570 Nvme Ssd 500gb S500g3b0c yorumlarını inceleyin, Trendyol'a özel indirimli fiyata satın alın.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

sabah sporunuzu yaptınız mı gençler?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ters psikoloji her zaman işe yarar 😅

BeğenFavori PaylaşYorum yap

forumda aktif olarak soru sorup işi bitince silen bir diğer üye: @cansag

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 18
 • Nakahella @nakah

  İnternet kültürünü de bilmiyor milletimiz maalesef.

 • Orcun @orcun

  Bir arkadaş daha vardı zamanında, aynı böyleydi. İsmini falan biliyorum ama yazmayacağım eskiler hatırlarlar, adam anahtarlık alacak onu bile soruyordu. En son birileri patladı en son ya yeter artık gibisinden falan adam siyasete girdi. En son terörü övüyordu derken sildi üyeliği gitti. Hala bakıyorum youtube'da canlı yayınlarda aktif birisi yazıyor falan gene aynı şeyler soru soruyor falan. Bizim sorunumuzda bu zaten ya, kitlemiz çok ufak yani youtube'da bile canlı kitle çok çok az birde üstüne ts'de ki kitle minnacık. Aktif 100 kişi bile yok burada, max 50 60 kişi ile akış dönüyor. O yüzden böyle şeyler yapanlar çok dikkat çekiyorlar. Halbuki akışta aktif 200 300 kişi olsa o zaten durumu vs arada kaynayıp gidecek yok olacak.

  • AB9 @sqn

   engelleyeceğiz, engellediklerimizi paylaşacağız, gerekirse 50-60 kişiyle devam edelim, böyle büyüyeceksek büyümeyelim bence, site sahipleri de pek büyüme taraftarı değil zaten. ben burada fikrine değer verdiğim kişileri okumaya, onların haklarını savunmaya, elimden geldiğince de bilgi paylaşmaya çabalayacağım. bu siteyi değerli görüyorum, cevap yazdığım konuların yarısında muhakkak araştırma fırsatı sunduğu için bile önemsiyorum. bildiğimi değil, bildiğim şeyi bile bir kez daha araştırıp sonra yazıyorum, bu sırada bilgilerimi tazelemiş, sağlamlaştırmış oluyorum.

  • Orcun @orcun

   @sqn Haklısın ama engellemekte çözüm değil. Bak benim bile bilmediğim sebepten beni engelleyenler var. Niye engelliyor ? neden engelliyor ? bilmiyorum. Şöyle öğreniyorum sonra, bazıları soruyor etiketliyor beni bilirse yardım ederse orçun yazar gibisinden falan, adam diyor ki ya onu sevmiyorum uzun yorum yazıyor. 😀 İşte bencil birisi çok vs. böyle abidik kubidik yorumlar geliyor. E ama tamam da aynı herif çaresiz kalıyor bana özelden ulaşıyor. Soruyorum kimsin diye ? bana 5 senedir ts'e girmemiş adamın nikini yazıyor. 😀 Belli yani o olduğu yazısından anlıyorum. Ama çaktırmıyorum. 😀 Ama işte engel sorunun sadece gizliyor ama o sorun gene devam ediyor. 3 ay önce burada aktif olan birisi vardı, ama baya aktifti. Deprem oldu safını belli etti sitedeki aktif üyelerde zaten engellemiştir o yüzden herif puf buhar oldu. Belki şuan aramızda 5. üyeliği ile akışta takılıyordur bilmiyoruz. Genelde çünkü engel yiyenler farklı nick alıyor geri geliyor. Bu sitede ben eminim 20. üyeliği ile takılanlar var. İşin garip yanı birde 3 4 farklı nick alıp onlarla takılan birkaç kişi de var. Kişilikleri nasıl ayarlıyor bilmiyorum. Site sahipleri daha çok akmasa da damlasın hesabı takılıyor ama ben şu son öğrendiğim olaylardan sonra felaket soğudum. Yazmakta istemiyorum ama işte insanlara yardım ederim düşüncesiyle de yapınca o da olmuyor. Yoksa o öğrendiklerimden sonra siteyi çoktan bırakmıştım.

 • Ali Mali @mali5481

  arkadaş böyle düşündüğü için siliyormuş, kötü niyet aramayın
  https://teknoseyir.com/durum/1621708#comment-5831002

  • AB9 @sqn

   bu düşüncesi kötü niyetli değilse bile bencilce, insanımızın diğer bir sorunu da empati yeteneği işte. biz niye silmiyoruz, başkaları da okusun, bilgilensin, aynı sorular dönüp herkes her sabah amerika'yı keşfe çıkmasın diye. orada işte, biliyoruz, illa her sabah gidip görmemiz gerekmiyor. malesef insanımız en temel değerleri bile eksik ve bu eksikliğinin farkında bile olmadan ömrünü tüketiyor.

   ps: offf @orcun'un konusunu şimdi hatırladım, geçen ay "silme" demişti, yine dinlememiş. daha fenası tavsiyeyi de dinlemiyor, sadece sormuş olmak için sorup milletin vaktini çalıyor. ben bu sitede fikrine değer verdiğim insanlar tavsiye ediyor diye 13k'ya telefon almışım, benim bu kafayı anlamam mümkün değil.

  • Orcun @orcun

   @sqn Ben oradan işte gördükten sonra da dedim ki tamam bu arkadaşa pek yorum yapmıyorum. Çünkü boşuna gidecek.

  • okanaytimur @okanaytimur

   @sqn Benim kendi kendime çözdüğüm sorunları bile önce sorunu yazıp sonra da çözümü yazıp paylaşıyorum. Uzun zaman sonra tekrar ihtiyaç duyunca "sorun adı site:teknoseyir.com" şeklinde aratınca tak diye çıkıyor. Ben paylaştıktan sonra durumu sileni engeller geçerim.

  • AB9 @sqn

   @okanaytimur insanlığın %10'u şu bilinçte olsa şu anda dünyada değil cennette yaşıyor olurduk. dilerim bu iyi niyetin hiç sönmesin hocam.

  • Aiberg @aiberg

   @okanaytimur ben de mümkün oldukça öyle yapıyorum. Hatta @gamsizm den öğrendiğim bir tabir olarak, "fikri takip olsun" diye lafa giriyorum.

 • AB9 @sqn

  bu sitenin forum olduğuna dair yorumumu sen mi sildin @mustafa35?

bu grafik yıllar içindeki M2 para arzını göstermektedir, dolayısıyla ekonomiyle ilgisi olduğu kadar ister istemez siyasetle de alakası vardır.

enflasyon nedir diye soranlara çıkarılıp gösterilmesi gereken tek göstergedir. yarın ülke battığında sebebi neydi diye soranlara gösterilmesi gereken tek göstergedir.

bu grafik yatırım tavsiyesidir.

https://tr.tradingview.com/chart/?symbol=ECONOMICS%3ATRM2

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11