Youtube uygulamasına "dinleme kontrol düğmeleri" diye bir seçenek gelmiş. Basınca böyle büyük tuşlar çıkıyor bazı işlevleri olan. Sadece Premium kullanıcılar yararlanabiliyor anladığım kadarıyla ama aşırı gerekli bir şey değil, zaten tam ekran izlemiyorsam ekranı kapatıyorum, telefonun tuşlarıyla yönlendiriyorum. Yine de ekstra bir özelliğe hayır demeyiz. 😀 Tuşlarda "beğenmeme" olmaması dikkatimi çekti sadece beğen tuşu var.

#youtube #akış #HaftalıkGündemeMalzeme #youtubepremium #güncelleme #uygulama

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arabalar 60-70 bin lira zamlanacak!
Araba almayı düşünen varsa ve 200 bin lira civarında araba alacaksanız elinizi çabuk tutun. 230.000 lira üstüne çıkan arabalar 60-70 bin birden yükseliyor çünkü üst ötv'ye giriyorlar. Yeni öğrendim bunu, fiyatı 228 bin olan arabaya 5 bin lira zam yapınca fiyatı 288 bin oluyor. Korkunç bir durum, boş paket sıfır arabalar 200.000 civarında şu an. 1 ya da 2 zam sonrasında 300 bin olacak sıfır arabalar. #bilginizolsun

#akış #zam #araba #fiyat #toyota #renault #hyundai #kia

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

Mayıs ayında memurlara maaşların 5 gün erken ödenmesinin tam olarak nedeni nedir? 10 Mayıs'ta ödeyince ne değişecek, neye çare olacak ciddi merak ettiğim için soruyorum aklıma bir şey gelmiyor. Bayram öncesi alışveriş olmayacak her yer kapalı, bayramlaşma olmayacak dışarı çıkılmayacak. Kurban da değil ki koyun falan alasın. Neden 5 gün erken ödeniyor, mantığı nedir?

#akış #maaş #kamupersoneli #memur

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 18
 • CanSimit @cansimit

  Bayramda harçlık vermeye para olsun.

  Öte yandan ben dini bayramlara göre iş yapılmasını yanlış buluyorum.

  • CanSimit @cansimit

   Beri yandan alışveriş de olacak, internet açık. Aynı şekilde anneler günü alışverişi de internet üzerinden tüm hızıyla yapılıyor.

   (Ek: Kredi kartıyla yapılan alışveriş için çok farketmez tabi)

 • OLDBoy @oldboy

  Bayramda insanların harcamaları artacağından memura erken ödeme yapılması güzel bir uygulama. Ama en fazla ince düşünülmüş birşey denebilir daha da abatılamaz bence. Ama birileri bu uygulamayı "Hadi yine iyisiniz, bak sizin için neler yapıyoruz" tarzında pazarlıyorsalar tamamen saçmalık.

 • qubit @qubit

  İnternetten alışveriş yapan olur?

  • qubit @qubit

   @nakah ne alışverişi mi? Bin türlü ihtiyaç var, o para anında tüketilir. 1TB disk eski tip SATA SSD alsan bin TL bugün.

  • Nakahella @nakah

   @qubit Ajdkdk yahu tamam da bunun bayramla ne alakası var onu diyorum, bayrama özel ek ne alınabilir ki erken ödeniyor?

  • qubit @qubit

   @nakah ?

   Her şeyi alabilirsin. Yukarıda @oldboy bir kısmını yazmış. En az 800-900 yıldır bu topraklarda bu iki dini bayram öncesi bayrama özel harcamalar yapıyoruz. Salgın bunu değiştirecek değil. İnternet olmasa evet değişebilirdi.

   Akrabana hediye alırsın, internet-kargo zaten çalışıyor, hediye gönderirsin. Salgın var, ekonomik kriz var ve büyükleri ziyaret edemeyeceksin diye bir kısmı aksayacaktır o kadar. Bayram 13'ünde. 15'inde değil de bir iki gün önceye alırsan her türlü ticari müessese de bu zor dönemde iş yapmış olur. İlk hangi parti ile başladı bilemiyorum ama yıllardır buna dikkat edilmekte.

   Bunun dışında bir de çok önemli dini harcamalar var. Kişisel olarak tüm gezegende uygulanması gerektiğine inandığım zekat mesela: malının kırkta birini o yıl ihtiyaç sahibine doğrudan vermek. Yaratan senin malını ne edecek, gezegende barış-huzur içinde yaşa, aç-açık kalmasın diye kural getirmiş, üstüne yaparsan ödüllendiririm demiş 🙂 Bunun bir kısmı Ramazan'da dağıtılır ki sevabı yüksek olsun.

   Ek olarak rahatsızlığı vs. nedeniyle oruç tutamayan tutamadığı gün kadar "fitre" ödüyor yani bir başkasını yedirip-içirecek miktarı ihtiyaç sahibine ulaştırıyor. Bu da bayram namazından önce yapılması gerekiyor (diye biliyorum).

  • CanSimit @cansimit

   @qubit Doğru, bunlar din devletlerinde olacak işler, zaten oraya gidiyoruz, neyse... Keşke insanlara hak verseler yılda 2 ya da 4 defa istediklerinde maaşlarını avans olarak erken alabilseler, sadece bir dinin bayramına özel uygulamalar olmasa.

  • qubit @qubit

   @cansimit Bu uygulama son 20 yılda şu an iktidarda bulunan parti tarafından icat edilmiş yeni bir uygulama değil, ilk cümleniz siyasi ve yanlış bir söylem. Zaten Meclis'teki partiler de buna karşı değil.

   Geri kalan cümlelerinize cevap verebilirim. Örneğin Ortodoks bir memur Ocak'ın 3'ünde 4'ünde maaşımı almak istiyorum diyorsa tabii ki çekebilmeli. Bunun için STK'larının temsilcileri (yani patrikleri) gerekli adımları atar, bu ülkenin vatandaşları da buna onay verirse gerçekleşebilir.

  • CanSimit @cansimit

   @qubit Azınlığın, çoğunluğa (ya da beli bir zümreye) tanınan bir hakka (imtiyaz demek daha doğru buna tabi) sahip olması için yeniden çoğunluktan onay alınması gerekiyor diyorsunuz katılmak mümkün değil. Ateist bir memur, yılda 2 kere, istediği ayda maaşını erken çekebilmeli, hatta aslında bunu dinle ilgilendirmek yanlış olan. Herkese bu hakkı verirsiniz, isteyen dinine göre kullanır, isteyen ekonomik olarak başka düşüncesine göre.

   Ben belli bir siyasi partiyi 'suçlamıyorum', hepsi aynı benim gözümde, zaten dediğiniz gibi bu duruma itiraz eden yok mecliste. Bana göre dini bayramların şu anki gibi top yekün resmi tatil olması da yanlış. Devletin dine (ve tabi din derken sünni İslam'a göre) aldığı karar bir değil, iki değil. Laikliğin sadece adının kaldığı bir devirde yaşıyoruz Beğenip beğenmemek ayrı, ama farkında olmak gerek.

  • qubit @qubit

   @cansimit istişare sonucu çoğunluğun kararı ile iş yapılması, adım atılması ayrı şey, çoğunluğun çoğunluğunu kullanıp azınlığa baskı kurması ayrı şey. İkisini karıştırıyorsunuz. Bu da maalesef son dönemde çok normal. Herkesin kafası karışık. Bilhassa internet üzerinden saçma sapan yarı yanlış yığınla girdi sunuluyor, insanlık için aşırı zor bir dönem.

   Dine inanmayan bir birey için zaten bir zorunluluk söz konusu değil, dindarlar sayesinde yılda 2 kere 2-3 gün önceden o da parasını erken çekmiş oluyor. Sadece dindara bu parayı erken veririm dersen o zaman bir ayrıcalık olur, düzeltin denir. Ortodoks örneğini ondan verdim; böyle bir ihtiyacı varsa burada da ilgili STK'nın çalışması lazım. Ortodoks memur dini bayramımı çalışarak geçirmek istemiyorum diyebilir, kimse de itiraz etmez. Ona bu hak tanınırsa laiklik de zeval görmez. Ama Meclis'e gelmesi ve tartışılıp vatandaşların seçtiği vekillerce onaylanması şart.

   Ülkenin (bilhassa ekonomik olarak) bu kadar ciddi sorunu varken doğrusu bu kadarlık yeter, bana müsaade. Asıl tartışılması gereken maaşların düşüklüğü yahu. 2 gün önce versen ne olacak.

 • nogad @nogad

  Ay başından maaşlarını önceki ayın içindeki bayrama harcayacak insanlar, erken verilmesini iyi bir şey gibi görüp mutlu olsunlar diye yapılıyor bence.

Amazon indirimlerinde şu monitörün fiyatı güzelmiş 500 lira indirim resmen, laptop kullanıcısıyım ama bunu alıp laptopu buna mı bağlasam diyorum ileride de kasa toplamak istersem kullanışlı olabilir. LED monitörler gelecekte çöp olurlar mı, hiç monitör dünyasını bilmiyorum.

https://www.amazon.com.tr/dp/B08XJP4P42?tag=web-desktop-forum-21&ie=UTF8&language=tr_TR

#akış #amazon #monitör #msi #gaming #144hz

MSI 23.8 OPTIX G242 Gaming Monitör, FHD, IPS, 144HZ, 1MS, HDMI+DP:...

MSI 23.8 OPTIX G242 Gaming Monitör, FHD, IPS, 144HZ, 1MS, HDMI+DP: Amazon.com.tr
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İçerik hırsızlığıyla ilgili benim de başıma gelen bir şey anlatayım. Yine hırsızların savunulduğu bir hikaye. Bu sefer hem hırsız olan hem de savunanlar "öğretmen" siz düşünün gerisini.
Öğrenciler için dijital içerik üretiyoruz arkadaşımla ve sitemiz üzerinden paylaşıyoruz görselleri. İçeriklerdeki çizgi karakterlerden tutun da tablo yerleşimleri vs her şey tamamen özgün kendi çizimimiz. Başka içeriklerden fikir elbette alıyoruz ama özgün bir ürün ortaya koyuyoruz, çalınmaması için de alt tarafına küçük bir şekilde site ismimizi yazıyorduk. Bir gün Telegram'da öğretmen gruplarından birinde benim etkinliğin paylaşıldığını gördüm. Sevindim hani demek ki popüler oluyoruz diye. Başka bir siteye eklenmiş ama olsun dedim, linke bir girdim adam bizim etkinlikte hiçbir değişiklik yapmadan almış alttaki site ismimizi silip kendi adını yazmış resme. 😀 Linkimizi silmese mutlu olup devam edecektim hayatıma, hadi sildin bari kendi adını yazma. Düzgün bir üslupla yaptığı şeyin yanlış olduğunu ve ismimizi silmeden paylaşması gerektiğini ilettim gruptan kendisine. Gruptaki diğer öğretmenler bir sürü mesaj attılar bana, hocamız bizle içerik paylaşıyor sen ne karışıyorsun, senin yaptığın gibi bir sürü etkinlik var internette, ne değerliymiş etkinliğin falan gibi bir sürü mesaj yazıldı. 🙂 Şok oldum, hepsi baya atanmış öğretmenler ve hırsızı savunuyorlar. Diyorum ki paylaşılmasında sıkıntı yok, ismimi silmiş kendi adını yazmış bu problem diyorum. Ama öğretmen emek verip bizle paylaşıyor ne olmuş yani büyütmeyin dediler. 🙂 Hırsız ise yakalandığını anlayınca biraz geri adım atıp özür diledi, ben de çok üstüne gitmedim uğraşmak istemedim.

Hani cahil, üretemeyen, topluma faydası olmayan insanların hırsızı savunmasını bir nebze anlayabiliyorum ama öğretmenlerin bile bunu yapıyor olması şaşırtıcı.

#hırsızlık #içerikhırsızlığı #akış #öğretmen #sorucevap #eğitim

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12

Dün sabah 10 gibi Biontech aşısı vurulduğumu söylemiştim. Yan etki olarak sadece iğnenin girdiği bölgenin çevresinde yumru şeklinde bir ağrı oluştu birkaç saat içinde. Akşama doğru arttı, kolumu kaldırırken falan ağrıyordu ama öyle aşırı da değil. Durduğu yerde ağrımıyordu, bir şey kaldıracaksam ya da biri vurursa falan öyle. Uyudum uyandım sabaha ağrı azalmıştı epey. Şu anda da yok denecek kadar az sadece denemek için bölgeye çok bastırınca hissettiğim çok az bir ağrı var. Yani yan etki yok denebilecek düzeyde, koluma herhangi bir cisim çarpsa bile bundan fazla süre ağrırdı yani. 😀 Öyle bilgilendirmek istedim, 28 yaşındayım hiçbir rahatsızlığım yok.

#aşı #akış #covid19 #biontech #sinovac #yanetki

https://teknoseyir.com/durum/1408120

Biontech aşısı vuruldum yarım saat kadar

Biontech aşısı vuruldum yarım saat kadar önce. 10.10’a randevu almıştım, 9.50’de gittim 10.11’de bitti iş. Çok sıra yoktu ama az da olsa bekledik. Bir form var yan etkilerini falan...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12

Biontech aşısı vuruldum yarım saat kadar önce. 10.10’a randevu almıştım, 9.50’de gittim 10.11’de bitti iş. Çok sıra yoktu ama az da olsa bekledik. Bir form var yan etkilerini falan yazıyor ve gönüllü olarak vurdurduğuma dair taahhüt alıyor imza alıyor. İçeri girince görevli bir karekod çıkarıp ilgili yere yapıştırdı falan. Enjekte etmesi 30 saniye bile sürmedi zaten klasik iğne işte. Vurulurken de sonrasında da herhangi bir acı olmadı şimdiye kadar. Vurulduğum an mesaj geldi aşınız oldu, değerlendirmek için hes uygulamasına gidin falan diye. Sorunuz varsa alayım. 😀

Not: Öğretmen kontenjanı. 2-3 aydır hakkım vardı vurulmayacağım diyordum ama Biontech de gelince kararımı değiştirdim. Hakkımızda hayırlısı.
Not:2 Bence Microsoft dünyanın en iyi markası, Office satın alma isteği var içimde. Neden ki?

#biontech #aşı #sinovac #microsoft #billgates #aşı #covid19 #koronavirüs #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 27

Şehirler arası seyahat yasak DEĞİL. Birçok insan dünkü açıklamadan sonra yasak sanıp şehir değiştirmeyecek ama genelgede yasak olmadığı açıklanmış, nedense dün Erdoğan yasaklandı gibi konuşmuştu. Sadece akşam 19’dan sonra ve hafta sonu şehir değiştiremezsin, bu zaten böyleydi çünkü sokağa çıkma yasağında zaten dışarı bile çıkamıyorsun nasıl şehir değişeceksin? Otobüsle falan zaten izin bile almadan tamamen serbest, özel araçla da yasak saatleri dışında serbest.

#akış #haberinizolsun #şehirlerarası #seyahat #genelge

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 30

Uber'de başkasının hesabını kullanmak sorun oluyor mu? Eşim Ankara'da otogara gidecek ve benim hesaba tanımlı 40 lira indirim kuponum var, benim hesabı kendi telefonunda açsa ve indirimli seyahat etse bir sorun olur mu? İsim falan çıkıyor çünkü.

#uber #akış #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap