Şehir mavi görünsün diye bundan sonraki vaka sayılarını düşük gösterme talimatı veren vali görevden alındı haberini tahmini kaç gün sonra okuruz? 🙂
Kırmızı illerdeki esnafın sokağa çıkıp maske mesafe kontrolü yapması haberine peki? (Vaka az olsun, restoran açılsın diye)
Okulların açıldığı illerdeki öğrencilerin uzaktan eğitime geçmek için birbirlerine virüs bulaştırmaya çalıştıkları haberi yarından itibaren gelir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu anda aşı sırası size gelmiş olsaydı ve bu hafta vurdurmanız gerekseydi, ne yapardınız? Aşı olur muydunuz? Buradakilerin aşıyla ilgili yorumlarını merak ediyorum. (Sadece Çin aşısı)

Not: Öğretmen olduğum için sıram geldi ama Çin ve Türkiye'ye çok güvenemediğim için kararsızım. Vaka sayıları bile her yol denenerek gizlendi aylarca, hâlâ düzgün değil zaten veriler. O yüzden aşıda da dürüst olacaklarını sanmıyorum. Aşı karşıtı falan değilim, Faz-3 çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgilere de ulaşamadım. Türkiye Faz-3 açıklasa bile zaten güvenmem. Çok kararsızım. Olmamaya daha yakınım.

#aşı #covid19 #coronavac #sinovac #sarscov2 #akış #konudışı #sağlık

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 54
 • qubit @qubit

  Tabii haklısınız, güven bir kere kaybedildi mi artık bir daha tesis etmek çok zor oluyor. Bu bilgi açığı da internet forumlarında uzman olmayan tanımadığın bireylere sorarak kapatılamaz. Sağlık feci önemli.

  Fakat elimizde de bir veri mevcut. 1.5 milyon civarı sağlığını en iyi bilecek olan sağlık personeli aşılandı, 2. dozları oldular. 6 milyona yakın kişi aşı oldu toplamda. Bunlarda bilhassa sağlık çalışanlarında bir yan etki çıkmış olsa saklanması mümkün değil. 2 ay oldu. Herkesin Twitter'ı var, Insta'sı var. Ancak uzun vadeli bir yan etki riski olabilir; bu aşı da eski tip olduğu için böyle bir şey beklenmiyor. Uzmanların söylediği bu.

  Bu aşının sorunu etkisinin yeni teknoloji mRNA'lar gibi çok yüksek-uzun süreçli olmaması ihtimali. Yani her aşı olan da antikor çıktı mı çıktıysa kaç ay yeterli miktarda kalacak bunu bilmiyoruz. 42. günden itibaren demiş bakan. Bence ancak yıl sonu anlarız etkisi yeterli mi değil mi...Ama ağır hasta olmayı azaltsa bu da bir şeydir.

  Evden çalışan, kimseyle teması olmayan, yaşlı insanlarla görüşmeyen, sağlık sıkıntısı riski düşük yaşı çok genç olan belki biraz sonra olayım diyebilir sonuçta %100 risk yok demek imkansız. Ama diğer riskli meslek gruplarında bu kadar ölüm yaşanmışken akılcı olmaz. Yatırım tavsiyesi değildir.

  Keşke bu aşıyı biz üreteydik de bu tarz güven sorunları yaşanmasaydı. Çin de sonuçta süper ileri bir teknoloji ile bu işi yapmıyor.

 • aaxoy @aaxoy

  bence olma aşı ziyan olmasın

 • seda @seda

  @nakah
  Daha fazla kaynak için birkaç cep telefonu uygulamasına erişmeye çalışabilirsin
  Örneğin bendeki tam sürüm aboneliklerimden bazıları:
  The Lancet medical Journal
  BMI (Journal of Britain’s Doctors)
  The Guardian Daily
  New Scientist Weekly
  The Washington Post Daily
  WHO WhatsApp Updates
  Scientific American Monthly

  Buradaki ve de benim açtığım
  http://teknoseyir.com/durum/1387667
  başlıktaki bilgi ve görüşleri incele,
  sorgula,
  içine sinecek bir karara varacağına eminim.

  Benim için karar vakti çok uzaklarda bir yerlerde gözüküyor
  Çünkü sıram bu gidişle yaş ve meslekten dolayı yıl sonunu bile bulabilir

Özel hastanede covid-19 aşısı olmak için muayene ücreti ödemek gerekiyor mu? Sıram gelmiş, özelde olayım diyorum ama muayene ücreti gibi bir şey alırlar mı yoksa tamamen ücretsiz mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Linkteki ürünü alıp, fotoğraftaki kablonun USB-A ucunu ürüne takıp elde ettiğim Type-C portunu şarj adaptörüne takıp, micro-usb ucuyla kulaklık veya powerbank falan şarj edebilir miyim? Yoksa linkteki ürün sadece veri aktarımı için mi?

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07PNS821T/

#akış #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Bir ucu Type-C diğer ucu Micro Usb olan kablo yok mu? Bulamıyorum hiçbir yerde. Powerbank'im MicroUsb ile şarj oluyor ama adaptörümün girişi type-c olduğu için bu kablo lazım. Microusb uçlu kabloların hepsinin girişi normal Usb girişi çünkü.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Özet: Miles Morales oyununun olduğu hesap hiçbir PS4'te Pri olarak etkinleştirilemiyor.

Geçen ay aldığım Miles Morales oyununu bugün başkasına sattım. PS4 Pri olarak almıştım ve ana hesap olarak etkinleştirmiştim, kendi hesabımdan girip oyunu bitirdim ve bugün hesaptan çıkış yapıp kendi ana hesabımı Ps4'ümde etkinleştirip sattığım kişiye hesap bilgilerini verdim. Sattığım kişi giriş yaptıktan sonra ana hesap olarak etkinleştirmek istediğinde alttaki hatayı aldığını söyledi. (Bir Hata Oluştu, Hata Kodu: NP-38551-2) Sonra sen çık ben gireyim tekrar dedim ve az önce silmiş olduğum hesaba tekrar giriş yapıp ana hesap olarak etkinleştir dediğimde yine aynı hatayı verdi, ben de pri yapamadım. Yani hiçbir ps4'te pri hesap yapamıyoruz şu an hesabı. Sebebi nedir, nasıl çözülür fikri olan var mı? PS4 Sec ve PS5 Pri hakları başkasındaydı hesabın.

#sony #spiderman #milesmorales #ps4 #ps #ps5 #ps4pri #kardeşlik #psnkardeşlik #psn #teknoyardım #np38551-2

BeğenFavori PaylaşYorum yap

25W şu hızlı şarj adaptöründen aldım. Eşimin Redmi Note 8'de deneyeyim dedim hızlı şarj ibaresi falan çıkmıyor. İçinden Type C to Type C kablo çıkmıştı onla deniyorum. Özel bir ayarı falan mı var telefonun, hızlı şarj alması için ne yapmak gerekir?

#akış #hızlışarj #fastcharging #redminote8 #samsung

https://www.amazon.com.tr/gp/product/B07TV8N1HR/

SAMSUNG EP-TA800XWEGWW TypeC 25W Hızlı Şarj Aleti, Beyaz: Amazon.com.tr

SAMSUNG EP-TA800XWEGWW TypeC 25W Hızlı Şarj Aleti, Beyaz: Amazon.com.tr
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Eminentia @eminentia

  Redmi Note 8, 18 watt qualcomm quickcharge destekli imiş. Bu teknoloji 3 ile 20 volt arasında volt değişimi yaparak daha hızlı şarj etmeyi sağlıyor. Ancak aldığınız üründe qualcomm quickcharge ile ilgili bir ibare göremedim ben.

  Benim telefonumun (Realme, VOOC şarj teknolojisi) 20 watt hızlı şarj desteği var ve adaptör sabit 5 volt 4 amper veriyor.

  Demek istediğim, teknolojileri aynı olmayabilir.

  • Nakahella @nakah

   O ne saçma işmiş öyle ya. Daha fazla W ama teknoloji desteklemiyor diye yavaş mı şarj oluyor yani? Peki hangi teknoloji daha gelişmiş? Benim aldığım mı iyi yoksa qualcomm dediğiniz mi? İleride hangisi daha çok kullanılır yani? Ona göre iade edeyim adaptörü.

  • Eminentia @eminentia

   @nakah İkisi de hızlı şarj ediyor ama cihazın desteklemesi lazım. Kimi firma kendi yöntemini kullanırken kimi firma qualcomm'un yöntemini kullanıyor. Bence bunu iade edin, cihazınız qualcomm 3.0 veya 4.0 mı onu kontrol edin ve kendinize uygun olanı satın alın.

 • sawgent @sawgent

  Her hızlı şarj her cihazı hızlı şarj edemiyor. Bende de 100 watt'a çıkabilen bir şarj istasyonu var. Ancak ne Tab S7 Plus'ı ne de Note 10 Plus'ı 45w'lık "Süper Hızlı Şarj" moduna sokamıyorlar. Kendi adaptörü ve 45w'lık powerbank o moda sokabiliyor sadece. Şarj değerlerine bakmak gerekli almadan önce.

 • Mustafa N. @mustafanr

  PD standardında şarj ediyor galiba bu Note 8 destekli olmayabilir.

 • ARMv7 @armv7

  Protokol farkı var, samsung adaptive fast charging kullanıyor, Xiaomi quick charge kullanıyor. Şarj aletiyle telefon aynı dili konuşmadığı için şarj aleti telefona zarar verme riskini almayıp güvenli voltaj olan 5v'u gönderiyor telefona.

Gaziantep'te elimde bir anahtar var, bunu Mersin Tarsus'taki aileme ulaştırmak istiyorum perşembeye kadar. En hızlı, en masrafsız ve en kolay nasıl hallederim? 😀

Not: Otobüse verme işi sakat biraz, muhatap olmak istemiyorum şoförle falan.
#akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 22

Gözlerimde çok sorun olmamasına rağmen (1.5 astigmat, yani gözlüksüz hafif bulanık görüyorum ama çok kötü değil) uyanık olduğum her dakika gözlük gözümde olur. Alışkanlık gibi, gece gözümü kapatana kadar gözlüğü çıkartmam ve uyandığım an ilk iş gözlük takmak olur. Bu göz tembelliğine falan sebep olur mu? Bazen gözlüksüz bir gün geçirmek falan iyi gelir mi yoksa herhangi bir farkı yok mu? Gözlük takmadığımda görebiliyor olmama rağmen gözlük takasım geliyor, alışkanlıktan ötürü gözüm boşmuş gibi oluyor. Sürekli gözlük takanların gözü düzelir derler ama yalan, senelerdir hiçbir şey olmadı. 😀

#gözlük #göz #akış

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10
 • sawgent @sawgent

  İlk gözlük yazıldığında ben de aralıksız kullandım aynı şekilde. Ertesi sene numara 0.25'ten 0.50'ye arttı. Bir daha da takmadım.

  Gözlük sadece varolan durumu telafi etmek içindir. Olumlu yada olumsuz hiçbir etkisi olmaz hastalığa.

 • Emir Akdemir @emir-akdemir

  Hastalıkta ilerleme ya da gerileme olmaz diye biliyorum. Gözlük taktım gözlüksüz göremez oldum diyenler, gözlükle etrafı net algılamaya alıştıklarından dolayı gözlüksüz sıkıntı çekiyorlar.

 • Eminentia @eminentia

  Göz tembelliği denilen şey, merceği çekiştirerek yakını-uzağı odaklayan kasların artık yeteri kadar çalışmaması. Ancak astigmat yakını veya uzağı görmeyi spesifik olarak engellemez. Merceğin yüzeyi pürüzsüz değil, pütürlüdür. Yakın da olsa uzak da olsa görüntüyü bozar. Derslerimizde miyop-hipermetrop için göz tembelliği konusunu görmedik ancak fizyolojisine bakarak fikir yürütecek olursam miyop-hipermetrop kişi gözlük takmazsa odaklayabilmek için kasları daha çok kasacak. Bu durum gözün bozulmasının ilerlemesini durdurabilir. Astigmatta ise bu kasların önemi çok daha az olduğu için gözlük taksan da takmasan da kas gerginliği miyop kadar değişmeyecektir bu sebeple 'tembellik' konusunu çok etkilemeyecektir diye düşünüyorum. Yukarıdaki fikirler tamamen bana ait teorik düşünceler, konu hakkında bir deney var mı bilmiyorum.

  • Zrrck @zrrckkk

   Bu yorumunuza canli bir ornek benim. 2014 yilinda hipermetropum sol goz 4.25 iken simdi 1.50. sag goz 1.25 iken 0. Astigmatim ama ayni kalmis. Sol gozum hatta 0.75 artmis. Bu zamana kadar hic gozluk takmadim.

 • Recai @recai

  benim sol göz bildim bileli astigmat, bulanik göruyorum, yillar önce gözluk kullanmaya basladim.
  ilk farkettigim sey ise gözluge alismaya basladiktan sonra gözluksuz daha bulanik görmeye baslamadigimdi.
  sonra baktim gözluk fayda etmiyor artik, yenisini aldim, numarasi buyumustu, kisa bir sure kullandim biraktim. gözluksuz daha iyi görebildigimi farkettim. gözluk kullandikca numarasi buyudu ve gözlerim daha da bozuldu.
  not: gunde en az 10 saat kadar ekran basindayim

Youtube TV uygulamasında reklam çıkmaya başladı, Premium kullanmama rağmen. Hiç olmazdı. Uygulamayı silip geri yükledim, doğru hesapla bağlandığıma da eminim ama reklam çıkıyor. Telefonda ve bilgisayarda sorun yok, lg webos televizyonda reklam çıkıyor sadece. İlginç, düzeltirler umarım. Dünden beri reklam var kabus gibi. 😀

#youtube #youtubepremium #lgtv #lgwebos #webos #reklam #akış #premium

BeğenFavori PaylaşYorum yap