bir soru,
saas bir projemiz var ve bunu kiralamak istiyoruz, şimdi nasıl bi yol izlersek başımız daha az ağırır, sunucu bizde mi olmalı yoksa müşteride mi? biz aynı zamanda kodu da vermek istemiyoruz, şifrelesek te onlarda oluyo sonuçta, sunucu bizde olsa bu sefer sunucu yükü de bizde olacak, nasıl bi yol izlemeliyiz var mı tecrübesi/önerisi olan?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • castiel @castiel

  Bu tür sürekli getirisi olan ve dışarı sızmaması gereken sistemler için mümkün mertebe kendi sunucularınızı tercih edin. Olası problemlerden birisi de müşteri kurup hazırladığınız sunucuya başka şeyler de kuruyor sonra çakışmalardan kaynaklı yazılımda problem çıkıyor ve çözmeye sen uğraşıyorsun. Dolayısıyla kafan rahat olsun ve süreç kontrolün altında ilerlesin istiyorsan kendi sunucunu seçmen daha mantıklı olacaktır. Sunucunun karşı tarafta fiziksel olarak bulunması gerektiren bir durum olursa da root şifresini karşı tarafa vermeyin. Son olarak ödeme aksaması durumunda hizmeti askıya almak gibi işlemler için de sunucunun sizde olması büyük kolaylık sağlayacaktır.

 • turker @turker

  saas'ın mantığı o zaten. sunucu ve kodlar sende. Kodları müşteriye teslim edince saas olmuyor. ürün satıyorsun doğrudan.

 • Hasan Kusdil @hasan-kusdil

  en güzeli ve sorunsuzu kendi sunucularınızı tercih etmeniz.

 • fikri @fikri

  Karşı tarafa verdiğiniz zaman desteğe çok çok fazla vakit ayırmanız gerekir.