Yorumlar ayağını denk alsın

Yorumlar Teknolojiye dair son haberleri kaçırmamak için ABONE olun ► https://goo.gl/z4MuvY Web Sitemiz: http://teknoseyir.com/ TeknoSeyir Ailesi Kanalları: O...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

LG G4 telefonumun şarj dolum süresi gittikçe uzuyor. Normalde 2A ile 1.5-2 saat arası fullenen şarj önce 3 saate çıktı. Şimdi ise akşam bıraktığım telefonun sabah %20 kadar şarj olduğunu gördüm. Daha önce telefonu şarjdayken pek çok kez düşürdüm ama şarj sorunu olmamıştı. Şimdi asıl sorum şu acaba sadece şarj soketinde mi sorun vardır, yoksa şarj eden entegrede vs. mi? Eğer entegrede değilse sorun ciddi gibi. Bunu merak ettim sadece.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar teknik olarak benim bilmediğim bir şey mi var yoksa bu yorum gerçekten aptalca mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8
 • Alim Bozkayalar @sqn

  "1-) avc(advanced video coding) yerine svc(scalable video codec) kullanın. avc protokolünde gönderilen her stream'in kendine ait bitrate'i olur, birden fazla bitrate göndermek istersen birden fazla stream de göndermen gerekir.

  2-) svc denilen şey aslında yine tek bir stream fakat birden çok katmana sahip, bu sayede her stream ile 1.2 mbs'e kadar çıkabilirsiniz, bu sayede kullanıcının ağ koşullarını kendi koşullarına uydurmaya çalışmak yerine, bunu yazılım içerisinde(svc hallediyor), resolution ve bitrate'i ayarlayabilir hale geliyorsunuz, eskiden bu sadece asıc kullanılarak yapılabiliyordu.

  3-) zoom'un kullandığına benzer bir multimedia routing kullanmak, bu avc'nin en geleneksel problemlerinden birisi ve zoom'un da avc yerine svc'yi tercih etmesinin en temel nedeni, mr(multimedia routing) sayesinde transcodingi tamamen keserek gecikmeyi düşürüp scalingi arttırabiliyorsunuz.

  4-) zoom'un da kullandığı multimedia routing sayesinde websocketları direkt kullancılar arasında paylaştırmak yerine, kullanıcı kendi görüntüsünü cloud'a gönderip orada diğer kullanıcıların internet koşullarına göre oradaki katmanlardan birisine dahil olup(katmanlar stream edilen görüntü kalitesi) buradan dağıtım yapılıyor, her şeyi zoom daha kullanıcıya ulaşmadan daha infrastructure'da halletmiş oluyor. tabi dolar bu seviyedeyken bu kadar fazla cloud servisine para ödemek zor olur tabii ki, imam yetiştirmeye devam(developer arkadaşlara kesinlikle bir isyan değil bu).

  5-) bir qos(quality of service) worker'ı çalıştırıp kullanıcının ve cloud servisinin o anki durumuna göre packet loss, cpu, jitter vs gibi değerleri process edip ona göre sistemi güvenli bir şekilde downscale etmek en mantıklısı gibi duruyor.

  6-) yukarıda çalıştırdığımız worker sayesinde kendi bandwith videonun kalitesini otomatik olarak downsize edip, downstream bandwith'te yüklü data göndermeye çalışıp kullanıcıya gecikme yansıtmaktansa ve servera yüklü bir process bindirmektense direkt infrastructure'da bunu halledip daha düşük bir video gönderilebilir (yine zoom böyle yapıyor).

  7-) ux kasmaya çalışıp udp'e forse etmektense udp'in uygun olmadığı durumlarda sırasıyla https ve http'ye düşülebilir yine bu kullanılacak bir worker sayesinde kolayca uygulanılabilir.

  not: bazı yazar arkadaşlar bilgilendirdi, zaten zoom altyapısı kullanıyorlarmış ve konferansa katıldıkları anda çökmüyormuş burayı kadar olan kısmı cahilliğime verin. zoom tercihi ise aslında çok doğru, dünyada video yayınlarına seviye atlatan bir altyapı kurdular, şimdi asıl sorum ise böyle bir şeyin yükü bile kendilerinde değilken bu sistem nasıl çöküyor?"
  https://eksisozluk.com/entry/113333824

 • altalena @altalena

  Popülizmden beslenip her şeye yorum yapma kaygısından kaynaklanan bir tweet.

 • heegee @heegee

  Doğrudan hızla alakası yok elbette. Ülkemizde bu işin bakanı da internetten, bilişimden anlamıyor habercisi de. Çok acı. Teknoloji bakanı 20-30 yaşında genç biri olmalı. Siyasetten bağımsız olmalı bence.

 • merakli @merakli

  Bu Nezih ve Nevşin twitter'ın en çok saçmalayan çarları zaten. Nezih'in reklamını yapmak için önce TV'de gösterdiler şimdi RT atıyorlar falan.

Bu oyunda ağlamayan var mı çok merak ediyorum. #BirazMüzik

Ori and the Blind Forest (Gingertail Cover)

Вистл D от Killarney Whistle http://www.killarneywhistle.com Become my Patron and get all the songs mp3 and wav! https://www.patreon.com/gingertail ♬MUSIC ▹ ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Meşhuur Evangelion bunlardan hangisi? Ve bunları hangi sırayla izlemem lazım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şahsen Prime'ımı Tarih Obasına bastım. Açıkçası oyun oynayıp video izleyen birine neden para vereyim ki? Güzel güzel tarih anlatıyor kadın.
https://www.youtube.com/c/TarihObas%C4%B1/videos

Tarih Obası

Orta Asya'dan Anadolu'ya Türk tarihi, kültürü, mitolojisi; destanlar, masallar, hikâyeler...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 19

Amazon Prime münasebetiyle The Office izlemeye başladım da, bu kameraya atılan ufak bakışlar çok hoş olmamış mı ya. 😄 Hani düşünce olarak ortaya atıldığında, oyuncuların kamera yokmuş gibi davranmak zorunda olmaması kulağa gayet saçma gelir ve yapmacık olacağını düşündürür. Halbu ki daha doğal geliyor. 😄

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 16

Bu adam da kendini bir şey zannetmeye başladı böyle kaliteli işler falan...

CALL OF DUTY MODERN WARFARE 'in Hikayesi - #OyununHikayesi

Oyunun Hikayesi serisinde sizlere farklı oyunların hikayelerini derleyip, en şık şekilde sunmayı planlıyoruz. Bu bölümde, Call of Duty oyunlarında senaryo be...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şu kulaklığın bass performansını öve öve bitiremiyorlar. Ses detayı olarak ise iyi diyen var yetersiz diyen var. Ama her halükarda 150 TL'ye çok iyi. Piyasanın aşağısında.
https://www.amazon.com.tr/gp/product/B014R2XVDY/ref=ox_sc_saved_title_3?smid=A1UNQM1SR2CHM&th=1

BeğenFavori PaylaşYorum yap