Counter Strike: Global Offensive

Merhaba. Artık aslında neredeyse çoğu kişide olsa da almayı düşünenler hala vardır diye düşünüyorum. Onun için ufak bir Cs:Go incelemesi yapacağım.

Öncelikle oyunun çok ciddi bir oyuncu kitlesi olduğunu söylemeliyim. Aktif olarak ortalama 100 bin oyuncusu var her an. Yani CS:GO çatısı altında "şunu oynayayım ya" dediğinizde er yada geç oraya oyuncu bulmanız mümkün.
Oyunun tüm dinamikleri Counter Strike 1.6'nın aynısı. oradaki AK47 nasıl geri tepiyorsa aynen Global Offensive'e taşınmış. Yani eğer 1.6 oynadıysanız uzun süre, Global Offensive'e geçtiğinizde pek sıkıntı yaşamazsınız. Oyunun çıkış amacı bu aslında birazda. 1.6'nın çok ciddi anlamda oyuncusu vardı ve 1.6 oldukça ve oldukça yaşlanmış haldeydi. Ayrıca malum oynayanların çoğu internetten ücretsiz edinip oynuyordu. Böyle bir değeri canlandırmak adına yapılmış girişim.

Oyunun arayüzüne gelirsek, ilk fotoğraf bizi karşılayan ekran. Sol üstte istatistikleriniz, altında arkadaş listeniz sağda haberler var. Üstteki barlardan seçim yaparak ilerleyebiliyorsunuz. Soldaki istatistik barına gelirsek nickinizin altındaki kısım achievement ilerlemesi altında ise rekabetçi modundaki sıralamanız görünmekte. Açıkcası sıralamam benim rezalet 😀
Diğer ekrana gelirsek oyna kısmından oyun bul dediğinizde oradan oyun seçerek katılıyorsunuz. Ölüm Maçı klasik Deathmatch. Öldüğünüzde rastgele bir yerden tekrar doğup devam ediyorsunuz. Silah yarışı ise CS 1.6'daki Gungame. Karşınızdakini vurdukça silahınız değişiyor ve en son altın bıçakla birini bıçaklayıp oyunu kazanıyorsunuz. Yıkım modu bir kaç ufak haritada bombalama görevi. Onun yanındaki basit eğlence de standart maç. Rekabetçi modu ise oyunu bana kalırsa oynatan kısmı. Sizin seviyenize eşit 9 kişi daha bulup maç 5 e 5 maç yaptığınız bir mod. Arkadaşlarınızla da oynama şansınız var bu modu. 5 kişi anlaşıp takım olarak girebiliyorsunuz. Kazanma kaybetmenize göre liginizde değişiyor bu arada.
Atölye kısmında ise oyunun atölye desteğide mevcut. Atölyeden indirdiğiniz mapleri oynayabiliyorsunuz.
Bu arada Topluluk Sunucuları diye bahsedilen kısım var, orası da 1.6'daki standart oyunun aynısı. Yine oturup saçma saçma müzikte indirtiyor yada skin falanda indirtiyorlar da yine de çok sıkılınca değerlendirilebilir olmuş. Surf_Ski_2 nin olması bile orada bi tercih.

Rekabetçi modda oynamak ciddi anlamda keyifli. Fakat diğer modlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Sebebi de zamanında çok fazla 1.6 oynadım ve bu modların hepsini hatta daha fazlasını orada oynadım. Şimdi bakıyorum yeni bir ürün olarak CS:GO oyun olarak çok fazla bir artı getirmiyor 1.6'ya göre. Tek farklılığı Valve Anti Cheat yazılımının otomatik olarak yenilenmesi, herşeyin tek platformda toplanması ve rekabetçi modu.

Birde yeni olarak silahlarda ufak değişiklikler var. Bir kaç silah farklı tercihlere bırakılmış. Misal USP'nin P2000 adlı alternatifi var. Veya M4A1 yerine M4A4 seçme şansınız var. Bunları tercih etmek için ekstra ücret vs ödemenize gerek yok. Fakat oyunun asıl para kazandığı diğer kısım, silahların skinleri kısmı. Her silahın farklı farklı skinleri var. Her birinin de değerleri farklı. Bir silahın skini 0.06 TL olabilirken başka bir silah 900 TL'lerde satılabiliyor. Görüntü dışında kattığı birşey yok silahların belirtmekte fayda var.

Toparlarsak Rekabetçi modu, Source Motoru ve ufak değişikliklerle fena olmayan bir yapım ortaya çıkmış. Maplerde falanda 1.6'ya göre yeni olan motorun getirdiği artılar ile güzel eklemelerde yapılmış. Düşünen varsa her platform için mevcut ve 24 TL fiyatı bulunmakta. İndirimlerde 12 TL'ye almanız mümkün.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler