Android'de Ekran Yoğunluğunu (DPI) Değiştirme

Android'in güzel yanlarından biri de ekran yoğunluğunu değiştirebilmektir. Eskiden bunun için root gerekiyordu, Android 7 ve üzerinde root olmadan da değişiklik yapılabiliyor. Bunu bilenler elbette vardır ama bilmeyenler için kısa bir rehber hazırlayayım dedim. Yalnız bazı sorunlar çıkabilir, yazının sonunda bahsettim.

  1. Önce geliştirici ayarlarını açmak gerekiyor. Bunun için Ayarlar- Hakkında altında Yapı Numarası yazan yeri bulun. Bunun yeri markaya göre değişebiliyor, ama genelde "Hakkında" kısmı içinde bir yerlerde olur. Buna 7 defa dokunun, geliştirici ayarları açılacaktır.
  2. Ayarlar altında "Geliştirici Ayarları" kısmına gelin, genelde altlarda, Hakkında kısmının hemen üstünde olur.
  3. Ekran görüntüsünde de görülen "En Küçük Genişlik" ayarını bulun. Bu ekran HTC 10'dan alındı, ekran çözünürlüğüne de bağlı olarak buradaki varsayılan değer değişebilir, bende 423.                                                                                                                                                       

Bu değeri artırırsanız ekrandaki herşey küçülür. Değişiklik yapmadan önce varsayılan değeri bir yere not edin veya ekran görüntüsü alın. Örnek olarak ben 550 yaptım (sistem buna en yakın uygun değer olarak 551 seçti), görünüş aşağıdaki gibi olacaktır. Farklı değerler deneyerek istediğiniz ölçeği yakalayabilirsiniz. UYARI: Buraya rastgele rakamlar girmeyin, mevcut rakamdan çok uzaklaşmadan denemeler yaparak ilerleyin. Aksi halde arayüz kullanılmaz hale gelebilir ve telefonu sıfırlamak zorunda kalabilirsiniz.                                                                       

  1. Yazılar çok küçük oldu derseniz onun için bir çözüm var. Yine örnek olarak bu haldeyken fontu büyüttüm, bunun ayarı genelde ekran ayarları altında olur. En büyük haline getirince aşağıdaki gibi oldu. Bu durum telefonun markasına göre değişebilir, yine deneme yanılma ile istediğiniz ölçeği bulabilirsiniz. Gördüğünüz gibi font büyüklüğü varsayılan DPI ayarı ile neredeyse aynı oldu, ama ekran ölçeği hala 551'e göre, bildirim çubuğunun daha ince olmasından anlayabilirsiniz.

 

Gelelim yaşanabilecek sorunlara. Özellikle üreticinin kendi eklediği uygulamalar farklı DPI değerlerine uyumlu olmayabilir. Mesela HTC 10'da telefon uygulaması sorunsuz iken (eskiden o da sorunluydu) kamera uygulamasında ikonların yerleri kayabiliyor. Ekran görüntüsünde deklanşör tuşunun sola kaydığını görebilirsiniz. Bende görsel sorunlar olsa da her uygulama çalışıyor. Ama bazı uygulamalar hiç çalışmayabilir.

Umarım birilerinin işine yarar.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör