Deprem anında kullanılabilecek mobil uygulamalar

Hepimize geçmiş olsun. Yaşananlar çok ağır ve kalbimiz deprem bölgesindeki canlarımızla.

Konumuz teknoloji gündemimiz deprem olduğu için, deprem anında faydalı olabilecek mobil uygulamaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

LASTQUAKE

Depremleri anlık öğrenebilmenizi sağlıyor. Bu uygulamada aynı zamanda ailenizle ve yakınlarınızla iletişime geçebilirsiniz.

BRIDGEFY

İnternet yerine Bluetooth bağlantısı ile çalışan bu uygulamada yüz metreye yakın olan kişilerle iletişime geçebiliyorsunuz. Uygulama ne kadar çok kişi tarafından kullanılırsa mesafe o kadar genişliyor çünkü akıllı telefonlar o sırada baz istasyonu görevi görüyor.

GÜVENDEYİM

Deprem anı için belirlediğiniz beş numaraya GPS üzerinden konum bilgisi SMS olarak iletiliyor. Güvende olduğunuza dair ve konum bilginiz seçtiğiniz kişilere gönderiliyor.

VOXER

Bas-Konuş özelliğine sahip olan uygulamada, Wi-Fi, 3G, 4D ve EDGE dahil pek çok bağlantı destekleniyor.

AFAD ACİL

Afet ve acil durumlarda vatandaşlar, AFAD acil mobil uygulaması ile toplanma yerlerinden 112 ile mesajlaşma bağlantısına kadar pek çok bilgiye erişebilirler.

112 ACİL YARDIM BUTONU

Sağlık Bakanlığı tarafından sunulan 112 Acil Yardım Butonu, acil durumlarda konum bilginizi belirtmenize gerek kalmadan size en kısa süre içerisinde ulaşılmasını sağlar.

DEPREM BİLGİ SİSTEMİ 3.0

Geliştirilen bu uygulama, Türkiye ve yakın çevresinde gerçekleşen depremler hakkında kullanıcılarını bilgilendirmekte ve Türkiye’de herhangi bir noktanın veya kullanıcının bulunduğu konumun depremsellik tarihinin verilerine ulaşma imkânı sağlamaktadır.

LIFE360

Bu uygulama sayesinde ailenizdeki bireylerin konumlarına ulaşabiliyorsunuz. Hatta sohbet etme imkanı da bulunuyor.

BİP

Turkcell’in tüm operatörlerin kullanımına sunduğu BİP için Acil Durum Butonu güncellendi. Herhangi bir acil durumda, bu butona basarak konumuzu aile bireylerinize gönderebilir, internet üzerinden arama yapabilirsiniz.

8.2.2023

Kaynak: habertürk

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ARMOURY CRATE Ve sorunları giderme. (2023)

ARMOURY CRATE Ve sorunları giderme. (2023)

 

Asusun beğenerek kullandığım programı Windows Mağaza sürümü olarak geliyor. Kullanıcılar bu progama windows olağan yazılımı mantığında yaklaşıyor. Programda canınızı sıkan bir durum oluşuyorsa sürekli en güzel ve en etkin çözüm sıfır temizleme. Aşağıda ki araçları indirelim.

 

Asus Armoury Create Web sitesine git. TIKLA

 

Burada işletim sisteminizi seçin. Ve şu iki paketi indirin.

Armoury Crate & Aura Creator Installer  ve Armoury Crate Uninstall Tool.

Armoury Crate Uninstall Tool seçerek sağ tık yaparak yönetici olarak çalıştırın. (Ekstra güvenlik yazılımı kullananlar devre dışı bıraksın.) Ve Unistall butonuna tıklayalım ve bekleyelim.  İşlem tamamlandığında yeniden başlatmayı soracak. Sistemi yeniden başlatın.

Ve Masaüstü açıldığın da İnstaller uygulamasını yönetici olarak açın. Ve kurulumun bitmesini bekleyin. 10 dakika kadar sürüyor. Kendini SQL server zannediyor. 🙂

Sistemi yeniden başlatın. Ve kurulum işlemi yaparken sistemi rahat bırakın. Ve böylece eğer donanımsal arıza yoksa yaşadığınız sorunlar devam eder. Bu temizeme aracı dümdüz ediyor programı.

Program ekle kaldır değilde bu yönemi uygulayın. Sorunsuz çözüme kavuşun.

Araçlar sürekli güncelleniyor. O yüzden sürekli bu işlemi programları indirerek yapın. Diske tıp oradan kullanmayın benim gibi. :). Bu sorun yüzünden format atanı gördüm ya. Yedekli çalışın arkadaşlar.

 

İyi günler.

 

#ARMOURYCRATE  #ARMOURYCRATEhatası  #turhill #turhillvideo

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Milis Linux 2.1 şubat 2023 sürüm duyurusu

Dönemlik çalışmalarımız ardından 02-02-2023 tarihli yeni çalışan ve kurulan imaj dosyamız hazırlanmıştır. Bu sürümde temel sistem aynı kalmak üzere genel olarak masaüstü ve ilişkili uygulamalar üzerinde çalışma yapılmıştır. Bu güncellemelerle beraber masaüstü yapımız soyutlanarak farklı pencere yöneticilerini destekleyen yeni bir ayar yapısı geliştirilmiştir.

#MilisLinux #Linux

Ayrıca bu sürüm için yapılan çalışmalar aşağıda ayrıntılı olarak listelenmiştir:

 • Farklı pencere yöneticilerini destekleyen yeni masaüstü yapılandırmasına geçildi.
 • Bu yapılandırma ile masaüstü açılışını kontrol eden dinit uygulaması geliştirildi.
 • Yeni masaüstü yapılandırmasında Wayfire(Tiling) ve Labwc(Stacking) pencere yöneticileri kullanıldı.
 • Ly giriş yöneticisi yerine Greetd arkauç uygulamasını kullanan yeni masaüstü giriş yöneticisi arayüzü geliştirildi.
 • Yeni giriş yöneticisi ile masaüstüne girerken farklı pencere yöneticisi ve dil seçme seçeneği sunuldu.
 • Ayar Merkezi(Ayguci) uygulamasına Uygulama Atama ve kullanıcı tanımlı Klavye ayar modülü eklendi.
 • Masaüstü paneline hızlı ekran kayıt edici, ekran alıntılama ve hava durumu eklentileri eklendi.
 • Fterm uygulamasına alternatif işlevsel dosya yöneticisi olarak kullanabilme özellikleri eklendi.
 • PDF belgelerinin okunması için MPDF uygulaması geliştirilerek uygulama menüsüne eklendi.
 • Yazıcı yönetim arayüz uygulaması, Milis servis destekli system-config-printer uygulaması olarak ayarlandı.
 • Panelde MEG ekran alıntılama uygulamamıza işlevsel destek sunması için Swappy uygulaması da kullanıldı.
 • Farklı pencere yöneticilerini destekleyecek şekilde ekran yönetim yapılandırmamız güncellenerek Ayar Merkezine eklendi.
 • Wayland-logout uygulaması yerine kendi masaüstü çıkış betiğimiz yazıldı.
 • Komut satırına; Go, Rust ve Zig programlama dillerinin hızlı kurulum betiklerini eklendi.
 • Uçbirim uygulamasına farklı yollarla çoklu sekme açma özelliği eklendi.
 • Geany metin düzenleyicisine terminal desteği eklenerek 1.38 sürümüne güncellendi.
 • Firefox tarayıcısı 105.0.1 sürümüne güncellendi.
 • QT grafik paketleri 5.15.6 sürümüne güncellendi.
 • Celluloid video oynatıcısına ek olarak VLC uygulaması da depoya eklendi.
 • Htop süreç yöneticisi 3.2.1 sürümüne güncellenerek menü yerine konsoldan erişilecek şekilde ayarlandı.
 • Masaüstü uygulama ve menüleri Türkçe ve İngilizce destekleyecek şekilde yeniden ayarlandı.
 • Linux çekirdeği olarak halen 5.16.14 sürümü kullanılmakta olup ilerleyen sürümlerde 6.x sürümüne geçiş planlanmaktadır.
 • Masaüstünde kullanılan varsayılan uygulama listesine buradan erişilebilir.

İndirme adresi:

Milis Linux 2.1 2023-02-02 Masaüstü

İmaj Doğrulama

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Acer, Türkiye pazarı için 2023 hedeflerini paylaştı

Acer, Türkiye pazarı için 2022 yılına dair değerlendirmelerini ve 2023 hedeflerini aktardığı toplantıda, ocak ayında tanıttığı yeni ürünleri de ilk defa Türkiye’de görücüye çıkardı.

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden Acer, pandeminin etkisini yitirmesi ve küresel çip tedarik sorunlarının baş göstermesi ile pazarda satışların düştüğü geçtiğimiz yıl sektördeki olumsuz havaya rağmen en son teknolojilere sahip yeni ürünleri kullanıcıları ile buluşturmaya devam etti. Bu olumlu tablonun yansımaları globalde olduğu gibi Türkiye’de de rakamlarla kendini gösterdi.

2022 yılında pazardaki geliri dolar bazında yüzde 24 artan Acer’ın GFK verilerine göre 2022 yılı 4. çeyrek dizüstü bilgisayar satışlarındaki payı yüzde 10’u geçti. Acer’ın elde ettiği gelire en büyük katkıyı yapan ürün grubu ise başta oyun kategorisi olmak üzere bireysel tüketicilere yönelik sunduğu dizüstü bilgisayarlar oldu. Acer’ın oyun dizüstü bilgisayarlarındaki geliri yıllık bazda yüzde 105 arttı. Her zaman tüketicisinin ihtiyaçlarına karşılık gelen ürün ve teknolojiler geliştiren bir marka olan Acer’ın geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni ürünlerinde, oyun başta olmak bireysel tüketici segmentindeki dizüstü bilgisayarlara artan talebin etkileri somut bir şekilde görülüyor.

Ocak ayında Las Vegas’ta düzenlenen dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES öncesinde gerçekleştirdiği etkinlikte yeni ürünleri ile sahne alan Acer, özellikle bireysel kullanıcılar için sunduğu dizüstü bilgisayar serilerinde yaptığı performans ve tasarım odaklı geliştirmeler ile dikkat çekiyor. Bu etkinlikte tanıtılan Predator, Aspire, Nitro ve Swift serilerinin en son üyelerini Acer, yakın zamanda Türkiye’de de satışa sunmaya hazırlanıyor.

Türkiye pazarının kendileri için öneminin altını her fırsatta çizen Acer EMEA Başkan Yardımcısı Grigory Nizovsky, “Acer olarak son kullanıcıya ne sunduğumuza her zaman öncelik veriyoruz ve son kullanıcı için en uygun, erişilebilir cihazları onlarla buluşturuyoruz. Yeni dizüstü bilgisayarlarımız, modern, çarpıcı bir görsel çekicilik sunan yepyeni tasarımlarının yanında gelişmiş performans özellikleri ile de dikkat çekiyor. Mevcut durumda Acer ürünlerinin Türk tüketicisinde iyi bir algısı olduğunu biliyoruz. Bu noktada bizim için her zaman çok önemli bir pazar olan Türkiye’deki kullanıcılarımıza en iyi teknolojiyi ve en iyi deneyimi, en iyi fiyatlarla sunmaya devam edeceğimizi belirtmek isterim.

2022 yılı 4. çeyrek verilerine göre grup düzeyinde, bilgisayar dışı ürünlerimizin payı yüzde 26,3'e ulaştı. Bu bizim için son derece sevindirici bir gelişme. Türkiye’de de bu yıl bilgisayar aksesuarlarından e-mobilite cihazlarına ve Altos sunucularına kadar birçok yeni ürünü Türk kullanıcılarımız ile buluşturmayı hedefliyoruz. Bu ürünlerin bazılarını EMEA ülkelerinde sunmaya başladık. Türkiye’deki 2023 yılı için dizüstü bilgisayar pazar payı hedefimiz yüzde 12. Ancak belirttiğim gibi yol haritamızda bundan çok daha fazlası var. Tüm bu yeni gelişmelerle birlikte Türkiye'de 2023 yılındaki gelirimizin 100 milyon doların üzerine çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Yeni Predator Helios 16 iyi bir oyun bilgisayarında olması gereken tüm özellikleri taşıyor

Acer’ın güçlü oyun portföyünü daha da zenginleştirdiği, Predator Helios 16, yepyeni tasarımı ve 16 inç ekranı ile dikkat çekiyor. Cihaz, en yeni 13. Nesil Intel® Core™ mobil işlemciler ve NVIDIA® GeForce RTX™ 40 Serisi GPU'lardan güç alıyor ve bu özellikleri ile Acer'ın bugüne kadarki en güçlü oyun dizüstü bilgisayarları olma özelliklerini taşıyor. Bu yeni güçlü bileşenleri serin tutmak için Predator dizüstü bilgisayarlarda, özel olarak tasarlanmış ikili 5. Nesil AeroBlade™ 3D metal fanlar ve daha iyi ısı transferi için dikdörtgen şeklindeki vektör ısı boruları ile gelişmiş termal çözümler bulunuyor. Ek olarak, sıvı metal termal gresin soğutma etkileri, cihazın gelişmiş termal performansını tamamlıyor.

Hareket halindeyken üretken ve bağlantıda kalmak isteyenlerin tercihi Acer Swift Go

Acer’ın yeni Swift Go 14 modeli en son teknolojileri, 2880x1800 çözünürlük ve 90 Hz yenileme hızına sahip 14 inçlik 2,8K OLED ekranla bir araya getiriyor. 13. Nesil Intel® Core™ işlemcilerden güç alan cihaz, 9,5 saatten fazla pil ömrü sunuyor. Cihazın 1,3 kg'dan daha hafif olan 14,9 mm inceliğindeki alüminyum kasası, yüzde 90 ekran-gövde oranı ve ultra ince yan çerçevelerle optimize edilmiş zarif tasarımları ile öne çıkıyor. Ayrıca TwinAir çift fan sistemi, çift D6 bakır ısı boruları ve cihazları düşük sıcaklıkta tutmak için ısıyı dışarı atan, gittiğiniz her yerde performansı ve güvenilirliği artıran bir hava girişli klavye yer alıyor.

Yeni Nitro 16, zorlu oyunlardan keyif alan oyuncular için tasarlandı

Acer’ın, 13. Nesil Intel Core işlemciler ve NVIDIA GeForce RTX 40 Serisi GPU'lar ile güncellediği 165 Hz yenileme hızına sahip, 16 inç ekrana sahip yeni Nitro dizüstü bilgisayarı daha kompakt, ince ve hafif form faktörleri yanında yüzde 84 ekran-gövde oranı ile dikkat çekiyor. Cihazın çift fanları, yanlarında ve arkalarında bulunan dört fan çıkışı, üst hava girişi donanımın soğuk kalmasını sağlarken, sistem ayrıca yoğun oyun dönemlerinde soğutmaya yardımcı olmak için sıvı metal termal gres ile desteklenir.

Yeni Aspire 5 serisi, tüm aile için üretkenlik ve kullanım kolaylık sunuyor

Acer Aspire 5 serisinin yeni modeli, güçlü 13. Nesil Intel Core işlemciler ve ışın izleme için gelişmiş yapay zekâ teknolojisi ile donatılmış NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU'lardan güç alıyor. Bu özellikleriyle Aspire 5, performans ve çok yönlülük isteyen kullanıcılar için ideal bir seçim oluyor. 15 inçlik QHD bir ekrana ve 16:9 en boy oranına sahip olan cihaz kullanıcılara net ve rahat bir izleme deneyimi sunuluyor. 1080p FHD web kamerası ve dijital mikrofonları, yayın veya konferans görüşmeleri yaparken yüksek kaliteli video ve net ses çıkışı sağlıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

The Art of The Last of Us Part II Deluxe Edition ve The Last of Us Çizgi Romanı

Herkese selamlar

Profilimden de anlayacağınız üzere TLOU hayranı birisiyim. Öyle ki oyunla alakalı YouTube'dan rastgele bir sahne açar seyrederim.

Amazondan şöyle bir şey satın aldım

ve bunu

 

Kargo bugün elime ulaştı

Çizgi romandan örnek bir kaç sayfa:

 

 

Deluxe Edition içeriği:

Sağdaki ürünün kapağını açtığınızda sizi şöyle bir çizim karşılıyor:

The Art of The Last of Us Part II içeriği şu şekilde:

   

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Modem Hatası 2023 (Modem sürekli reset atıyor)

Modem Hatası 2023 (Modem sürekli reset atıyor)

 

Kullandığım Asus AC51 modem bu sabah 21-01-2023 de sürekli reset atıyordu. Döngü içinde sürekli 40 saniyede bir tüm ışıklar açılıp kapanıyordu. Modeme pc üzerinden ulaşamıyordum.

Sürekli yeniden başlatıyordu. Siyah güç fişini aldım ve elektronikçiye gittim. (TV pc onaran yer) Elimde ki fişi kontrol ettiklerinde 4 volt veriyordu. 12 volt değildi. Hemen 12 volt 1 amper fişi verdiler. Mini girişte uyumluydu 40 TL verdim. Geldim eve taktım fişe. Modem güzelce çalıştı.

 

Sizde de modem fark etmeksizin bu sorunu yaşadıysanız çözümü budur.

 

İyi günler.

#asusac51modemreset  #modemreset  #modemaçılmamasorunu  #modeminışıklarısürekliyanıpsönüyor

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Vivo’nun Altın Çağı Gelecekte

Dünyanın en çok satan ilk 5 akıllı telefon markasından biri olan vivo’nun kurucusu Shen Wei,
deniz aşırı pazarlara rakiplerinden daha sonra açılmış olmasına rağmen hızlı bir büyüme
gerçekleştiren markanın 2022 yılında atılım dönemini tamamladığını, altın çağının yeni
başladığını söyledi. vivo’nun istikrarlı, uzun vadeli organizasyon olma temel hedefine dikkat
çeken Wei; fiyat savaşlarından kaçınarak, inovasyonla yarattıkları değeri iş ortakları ile
paylaşarak vivo’yu daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir yapıya kavuşturacaklarını vurguladı.

vivo Kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Shen Wei, önemli eşikleri aştıkları 2022 yılının vivo
için çok önemli bir atılım yılı olduğunu ifade etti. Tüm başarılarına ve büyümelerine rağmen vivo’nun
ulaşması gereken birçok hedef olduğunun altını çizen Wei, “Temel arzuya sadık kalarak uzun vadeli
planlarımızı takip edeceğiz, yenilikçi ruhumuzu besleyerek, verimliliğimizi sürdürerek ve maliyetlerimizi
düşürerek vivo için başarılı sürdürülebilir bir iş modeli oluşturacağız” dedi.

Shen Wei vivo’nun uzun vadeli hedefini “vivo’nun 28 yıllık geçmişine baktığımızda, zorluklar ve krizlerle
karşılaştığımız dönemlerin bu krizleri fırsata çevirdiğimiz en verimli dönemler olduğunu görüyoruz.
Karşılaştığımız her zorluk vivo'nun farkındalığını yükselten, becerilerini pekiştiren ve daha uzağı görüp
daha uzun bir yol gitmesine olanak tanıyan teşvik edici bir faktör oldu. Önümüzdeki on yılda akıllı
telefon sektörünü zorlu dönemler bekliyor. Ancak vivo olarak öngördüğümüz güçlüklerin aynı zamanda
sınırsız bir fırsat alanı yarattığının da farkındayız. Merkezimize kullanıcıları alarak, BenFen felsefesi
doğrultusunda yapmamız gerekenleri doğru yöntemlerle ve doğru şekilde yaparak, karşılıklı kazan-kazan
anlayışını sürdürerek, hedef odaklı yaklaşımımızla tüm zorluklara göğüs gererek uzun soluklu büyük bir
şirket olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz. vivo'nun altın çağının geçmişte değil,
gelecekte ve önümüzdeki bu yolculukta atacağımız her adımda olduğuna yürekten inanıyoruz” sözleriyle
anlattı.

“2022 yılında vivo global marka olma yolculuğunda önemli kilometre taşlarını aştı”

Shen Wei vivo ekosistemi ile gerçekleştirdiği toplantıda 2022 yılında karşılaştıkları birçok zorluğa
rağmen yüksek donanımlı modellerinin kayda değer başarılar kazandığını, böylece vivo’nun başarılı bir
global marka yaratma ideali yolculuğunda önemli kilometre taşlarını aştıklarını söyledi. “2022 yılında
vivo Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesinde kullanıcı inovasyon laboratuvarı, XR laboratuvarı, çip
laboratuvarı ve deniz aşırı pazarlardaki iş birliği merkezi gibi kuruluşları hayata geçirdik. Temel
teknolojiye yaptığımız birkaç yıllık stratejik yatırımın ardından vivo; tasarım, görüntüleme, sistem ve
performanstan oluşan dört uzun yolda niteliksel değişiklikler başlattı. Temel teknolojinin iyileştirilmesi,
vivo’ya büyük bir ivme kazandırdı. vivo X80, X90 ve X Fold serilerinin yanı sıra S16 serisi ve iQOO dijital
serileri de geniş kitlelere ulaşmamızı sağladı. Kullanıcı tavsiye skorları (Net Promoter Score) yeni
zirvelere ulaşırken pazar sonuçlarımız da her geçen gün daha iyi bir noktaya geliyor” diye konuştu.

“Fiyat savaşlarından kaçınmalıyız”

vivo'nun stratejik fırsatının markanın üst segment modellerdeki atılımında yattığına dikkat çeken Shen
Wei, “Kullanıcıların temel ihtiyaçlarına ve sıkıntı yaşadıkları noktalara ve hem donanım hem de yazılım
tarafında harika ürünler yaratmaya odaklanmalı, önemli teknolojilerde çığır açmalı, trendlere öncülük
etmeli, kullanıcılar için sürprizler yaratmaya ve vivo'nun sürdürülebilir bir marka olarak gelişmesine
hizmet etmeliyiz” dedi.

Kusursuz ürünlerin ve yüksek kaliteli servisin rekabette fark yaratmanın anahtarı olduğunu belirten vivo
CEO’su, satış rakamlarının cezbedici büyüsüne kapılmamaları ve fiyat savaşlarından kaçınmak için
ellerinden geleni yapmaları gerektiğini vurguladı. Wei “vivo’nun temel misyonu; kullanıcılarını,
çalışanlarını, ortaklarını ve paydaşlarını mutlu etmektir. Maliyetleri düşürmek için; kaliteyi düşürmek,
riskleri başkalarına aktarmak ve paydaşların çıkarlarını aşındırmak gibi kısa vadeli ve sağlıksız
yöntemlere asla başvurmamalıyız.

Lider teknoloji markası yaklaşımıyla yüksek teknoloji geliştirmenin ve inovasyona devam etmenin önünde bir darboğaz olan düşük kâr marjı tuzağından kurtulmalıyız.
İnovasyonun kaldıraç etkisiyle değer yaratmaya ve yarattığımız bu değeri iş ortaklarımız ile paylaşarak
vivo’yu daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir yapıya kavuşturmalıyız” diye konuştu. vivo’nun temel hedefinin
istikrarlı, uzun vadeli ve sağlıklı bir organizasyon olmak olduğunu kaydeden Wei, rekabetten büyük pay
almak için asla kısa vadeli çıkarları hedeflemeyeceklerinin de altını çizdi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sinema yasası nedir? Vizyonda olan bir film Dijitale ne zaman sonra düşer? İşte Cevabı

Yeni yasalar gereği bir film vizyondan 5 ay sonra ücretli dijital platformlara (Netflix, Disney vs vs) gelebilir. Ücretsiz dijital platformlara (YouTube) ise 6 ay sonra gelebilir.

Bu yasa sinemayı korumak adına çıkartılmış bir yasa.

Örnekler ile devam edelim.

İllegal Hayatlar: Röportaj Adam, Vizyon tarihi: 13 Ocak 2023

Bu sinema filmi 13 Hazirandan önce hiçbir dijital platforma gelemez. 13 Haziranda ise de yapımcının anlaşmasına göre bir dijital platforma gelebilir ya da filmini koruyabilir.

Kutsal Damacana 4, Vizyon tarihi: 20 Ocak 2023

Bu sinema filmi de 20 Hazirandan önce hiçbir dijital platforma gelemez.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 11 maceram 9 gün sürdü. (23-01-2023)

Windows 11 maceram 9 gün sürdü. (23-01-2023)

Senelerdir Windows kullanan birisi olarak tahminlerimde yanılmadım. Hem yükseltme hem de sıfır kurulum yaptım. Ama bana mısın demedi. Kişisel kullanım senaryoları farklılık gösterebilir. Fakat olağan bir performans beklentisi oluyor. Mikrozort ne yapmış anlamadım. Windows 11 kulanan 14 farklı bilgisayarda 3 4 saat geçirdim. Performanssızlığı akıcılık ve keyfi şuan ki performans zannediyorlar orası da ayrı bir muamma. Kullanıcıları üzmez fakat olmamış bir pastanın üzerine en güzel kremşantiyi dökmek ve taze meyveyle süslemek sadece görseli ve üst tabakayı pastanın lezzetli yapacaktır. Fakat içi pastanın tabağı bırakma eğilimi gösterecektir.

Tıkladım şaak diye açıldı..... Bırakta açılsın. Heeeeaaaayvan gibi cpu rem gpu kombinasyonunda onu yapıyor. Ama Windows 11 çok ekisiği var. Kullanılan mağaza uygulamaları ideal çalışıyor fakat Fan yönetimi, performans vites geçişleri vs.. Windows 10 da ki tadı vermedi. 1 tık daha gürültülü çalıştı kasa da. Abi ben napaaam Windows 11 ile. En aşağı 2 sene daha bekleyeceğim.

Ben pc kullanımımda ultra piskopat performans isterim. Bir yere tıkladığımda diğer tıklayacağım şeye anında geçmeli görüntü. Hayatım neredeyse pc önünde geçiyor.

14:05 de EaseUS Todo Backup Home ile yedeği geri çağırdım. 14:25 da Windows 10 yedeğinden şaaaaaaaaak diye açıldı. 20 dakika sürdü. Çünkü ssd optimizasyonda yaptırdım. (4K birleştirme)

Zaman nakittir. Ve oyanacak pek zamanım yok.

Windows 10 de çalışan usb 3 girişi Wİndows 11 de 16 saniyede tanıma yaptı. Explorer dosya organizasyonu sırasında durdu. Tengirinin belası whaaaatttt meaaaann hatası. (Birdaha tövbe amd ekran kartı alırsam.) Windows 10 da sorunu çözdüm.

 

Açtım sanal makineyi. 5 bilgisayar. Dondu pc. Windows 10 da 6 tane açtım. Sorun olmadı. Ki 8 aydır kullandığım sanal makinelerdir. Aynı anda photoshop açtım explorer açıldı kapandı. Manasız buga girmeler. Fare imlecinde dönen girdap ile başlat çubuğuna tıklayamama. Movavi de ekran kaydı yapmada fanların coşması. Fare imlecinin rem olmayan pc de takılması gibi takılması.

Şunu iyi anladım. Yeni bir diz üstü alırsam Windows 10 a geçiririm. 🙂

 

Windows 10 dan %20 daha yavaş kanısına vardım. Windows 10 a devam.

Bilgisayarda ne yaptığınız önemli hale geliyor.

İyi günler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 15

Amazon’un Kullanılmış İade Ürün Gönderdiğini Nasıl Anlarsınız ?

Yasal kanuna göre iade süresi 15 günken Amazon kendi insiyatifiyle bu süreyi 1 ay kabul ediyor. Müşteri memnuniyeti için yapılan bu güzellik maalesef bazı çakal müşteriler tarafından suistimal ediliyor. Hatta 40-50 liralık ucuz ürünlerde iade almakla uğraşmayıp ürünü hediye edip direk parayı iade ediyorlar.

Ürünü beğenmeyip orijinal kutusunda paketleyip gönderenlere lafım yok fakat 20-25 gün kullanıp iade edenlerde oluyor ve Amazon bu iadeleri sorunsuz alıyor. Daha sonrasında bu iade edilen ürünler olaydan habersiz müşterilere satılıyor. Amazon müşteri hizmetleri bu durumu katiyen kabul etmeyip iade edilen ürünler imha edilir diyor.

Şimdi bu yazımda size size ikinci el ürün gelip gelmediğini direk anlamanızı sağlayacak yöntemi anlatacağım. İade edilen ürünler Amazon deposuna varınca ürün kontrol edilir ve kutusuna aşağıdaki örnekteki gibi LPN ile başlayan barkodlu bir etiket yapıştırılır. Bu barkod varsa anlayın ki ürün iade edilmiştir, yani kutusu açıldıysa ikinci eldir. İşte burada yukarıda bahsettiğim sorun yaşanıyor. Kimi müşteri var adam kutusunu bile açmadan iade eder veya kutuyu açıp şöyle bir bakar beğenmeyip kutulayıp iade eder. Ama birde ürünü 20-25 gün kullanıp canına okuduktan sonra iade edenler var. Bu tarz bir ürün geldiyse tekrardan paketleyip kargo şubesine gidip iade ile uğraşmanız gerek. İadeyi MNG kargoyla alıyorlar ve şube size uzaksa işin gücün arasında gitmek zor ve uğraştıcı oluyor.

Yurtdışında Amazon bu tarz iade ürünleri Outlet kategorisinde kullanılmış ürün olduğunu belirterek daha ucuza satıyor veya depoya yığıp palet olarak satıyorlar. Paleti direk depodan içeriğine bakmadan belli bir ücrete alıyorsunuz. Artık içinden neler çıkarsa şansınıza. Ülkemizdede böyle olmalı. Daha ucuza sattıkları sürece çoğu kişinin ikinci el, iade ürünü umursayacağını sanmıyorum. Sonuçta iade etmek isteyince direk iade alıyor Amazon.

BeğenFavori PaylaşYorum yap