2. Dünya Savaşının Faturasından Sadece Bir Kısım #WW2 #İkinciDünyaSavaşı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Orijinal iPhone Şarjı Nasıl Anlaşılır ?

Geçen yazımda orjinal Samsung adaptörler nasıl anlaşılırı anlattım şimdide orjinal Apple adaptör nasıl anlaşılır onu anlatmak istedim.

Öncelikle yaygın bir yanlış anlama var. Güya adaptörün prize giren kısmında Apple logosu varsa orjinaldir, yoksa çakmadır.

Hayır efendim Apple’ın bazı adaptörlerinde Apple logosu yok.

Peki nasıl anlarız ?

Öncelikle adaptörden şarj kablosunu çıkartın ve telefonun flaş ışığını açıp içine tutun şöyle bir görüntüyle karşılacaksınız :

Görüleceği üzere içeride şarj cihazının seri numarası yazıyor. İçeride seri numarası varsa orjinaldir.

Mutlaka orjinal Apple ürünleri kullanın yoksa aşağıdaki gibi bir durum ile karşılaşmanız ihtimal :

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Orjinal Samsung Şarj Aleti Nasıl Anlaşılır ?

Bildiğiniz gibi şu an mobil cihazlar piyasasında binlerce farklı ürün bulunuyor. Eskiden bu cihazların hepsinin kendine özel kulaklık girişi ve şarj girişi bulunuıyordu. Fakat Android işletim sisteminin çıkışıyla birlikte “ince uçlu şarj aletiniz var mı?” dediğimiz günler artık geride kaldı. Bu işletim sistemini kullanan bütün telefonlar, aynı kulaklık girişini ve şarj girişini kullanmaya başladılar. Yani artık telefonumuz Samsung olsa da bir Sony şarj cihazını kullanabiliyoruz.
Durum böyle olunca da sahtecilik yapanlara büyük fırsatlar doğdu. Cihazların kullanımıyla birlikte aynı oranda artan sahte şarj cihazı üretimi, kalite ve güvenlik açısından oldukça kötü değerlere sahip. Bu cihazlardan uzak durmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Peki bir cihazın sahte olup olmadığını nasıl anlarız? Bunu, dikkat edeceğiniz birkaç ince detay sayesinde anlayabilirsiniz.
1. Marka İsmi : 

Samsung şarj cihazlarında “Samsung” yazısı belirli bir düzene sahiptir. Sağ tarafta görebileceğiniz örnekteki cihaz gibi “A” harfi “S”ye “M”den birazcık daha yakınsa cihaz sahtedir. Bu durum, şeklinden dolayı en çok “A” harfinde gerçekleşir.

2. Üretim Yeri :

Samsung’un açıkladığına göre bu cihazlar sadece Vietnam’da üretiliyor ve asla Çin’de değil. Bunun yanı sıra net bir şekilde görülen “A+” simgesi de cihazın sahte olduğuna işarettir.

3. USB Kablosunun Adaptöre Giren Kısmı :

Telefonlar için özel olarak üretilen şarj cihazlarının USB başlıklarında küçük bir delik bulunur. Bu delik kıvrımlı bir kareyi andırıyorsa cihaz orijinaldir, aksi takdirde ya sahtedir ya da telefon için üretilmiş olan bir şarj cihazı değildir.

4. Boyut ve Renk :

5. Fiş Kısmı :

Orijinal şarj aletlerinin uç kısımlarının altlarında bulunan yerde kesinlikle bir çentik vardır. Bu çentik göze çok batmasa da elinizle kolayca anlayabilirsiniz.

6. Adaptörün Kasa Tasarımı :

Sahte şarj cihazlarının dış kaplaması genelde kalitesizdir. Bu nedenle cihazın iç kısmının doğru yerleştirilmediğini ve kaplamanın yamuk kesimlere sahip olduğunu görebilirsiniz.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Samsung Galaxy A 2017 Serisinin Türkiye Satış Fiyatları Belli Oldu

Galaxy J serisi ile beraber Türkiye’nin en çok satan telefon serisi olan Galaxy A’nın 2017 versiyonlarının Türkiye satış fiyatları da belli oldu.

Samsung’un Galaxy S ve Galaxy Note serisi popüler olsa da satış bazında Türkiye’de özellikleGalaxy J ve Galaxy A serisi çok daha dikkat çekiyor. Orta seviyeye premium hissiyatı getirten ve özellikleriyle dikkat çeken Galaxy A ve uygun fiyatlı sağlam bir fiyat/performans canavarı denebilecek Galaxy J serisi yenilenirken Galaxy A3, Galaxy A5 ve Galaxy A7’nin 2017 versiyonları Türkiye’de ön satışa çıkmasıyla fiyatları da belli oldu.

 

N11’de ön satışa çıkan Galaxy A3 1.599TL, Galaxy A5 1.999TL ve Galaxy A7 ise 2.299TLfiyatlandırmaya sahip olacak. 30 Ocak 2017’de kargoya verileceği bilgisi geçilen Galaxy A serisi görünüşe göre Şubat ayı içerisinde de teknoloji mağazaları ve operatörler tarafından satışa çıkarılacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sony Xperia Z5 ve Z5 Premium İçin Android 7.0 Nougat Güncellemesi Geldi

Sony’nin 2015 yılında piyasaya sürdüğü Xperia Z5 ve Z5 Premium için Android Nougat güncelleme dağıtımı başladı.

Son dönemde telefon üreticilerin artan Android Nougat güncelleme dağıtımına bir halka daha eklendi. İlk olarak geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan Xperia XZ’ye Android 7.0 Nougat güncellemesini veren Sony, şimdi de Xperia Z5 ve Xperia Z5 Premium modelleri için Nougat dağıtımına başladı.

Kısa süre içerisinde Xperia Z5 Compact, Xperia Z3 Plus ve Xperia Z4 Tablet modellerine de gelecek olan 1.2GB boyutundaki güncelleme ile Xperia Z5 ailesi Android 7.0 Nougat deneyimine resmen geçiş yapacak.

32.3.A.0.372 yapı numarasına saihp olan güncelleme çoklu pencere desteği, daha uzun batarya ömrü, mesaj ile video ve ses dosyası gönderme, ana ekran ve kamera deneyiminde geliştirmeler içeriyor.

Google Now desteğini de kazandıran bu güncellemeyi telefonunuzdaki Ayarlar > Hakkında bölümünden kontrol ederek indirebilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

CEYD-A ile Sıradışı Komutlar

CEYD-A, size sesle cevap verebildiği gibi kendi ekranında değişik hizmetler de sunabilir. Kendi oyunlarınızı, sayfalarınızı, web uygulamalarını CEYD-A üzerinde sunabilirsiniz.

 

 

Kaynak:http://ceyd-a.net/c/tr/2017/01/17/ceyd-a-ile-siradisi-komutlar/

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoseyir’de profil fotoğrafı nasıl değiştirilir?

 Son zamanlarda sitede bol bol beyaz (boş) profil fotoğrafı görüyoruz malüm.
Ben de arkadaşları hem teşvik edeyim hem de nasılını anlatayım istedim.

 

 

1. Sağ üstten Ayarlar kısmına giriyoruz.

 

 

2. “Resim seç” düğmesine tıklıyoruz.

 

3. Açılan pencereden profil fotoğrafı yapmak istediğimiz dosyanın olduğu klasörü açıp, dosyamızı seçiyoruz ve alttaki “Aç” düğmesine basıyoruz.

 

 

4. “Resim seç” düğmesinin sağında dosyamızın adı yazılıysa şimdi alttaki “Kaydet” düğmesine basıyoruz ve sayfanın tekrar yüklenmesini bekliyoruz

 

5. Eğer sayfa tekrar yüklendiğinde “Profil güncellendi” yazısı ve yeni fotoğrafınızı görüyorsanız, sorunsuz olarak işlem tamamlanmış demektir.
Güle güle kullanabilirsiniz profil fotoğrafınızı.

 

Not: Örnek ekran görüntüleri Windows 10 işletim sisteminden alınarak aktarılmıştır.
Farklı sistemlerde benzer işlemler ile sonuca ulaşılabilir.
Dip Not: Bu yazı kinaye, ironi, sarkazm, iğneleyici gibi kelimeleri ihtiva eden yazım sanatı gözetilerek icra edilmiştir. 🙂

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 24

Türk Telekom Fiber İnternet Saha Dolabı

Merhaba,

 

Yaklaşık 5 aydır lokasyonumda boş port olmamasından mütevellit ADSL internet dahi alamıyorum…

Sayısız yere şikayet ve başvuru yapmama rağmen halen internet alabilmiş değilim. Ancak geçtiğimiz aylarda sokağın başına Tip-7 erişim kabini koymuşlardı. Onun aktif olmasını beklerken, bugün apartmanıma fiber (tip-21 genişbant erişim kabini) koyulduğunu gördüm.

Aranızda bu dolabın ne kadar sürede aktif olduğunu, kablolarının ne kadar süre içinde bağlandığını bilen, daha önceleri tecrübe etmiş olanlardan bilgi istiyorum..

Zatıalimi aydınlatan olursa, müteşekkir olacağım…

(Tip-7 erişim kabini)

 

Bu da apartmana bugün koyulan Fiber genişbant saha dolabı;

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Google Play Store Üzerinde Bir Milyar İndirmeye Ulaşan Uygulamalar

Öncelikle bu yazı http://www.androidauthority.com/billion-install-club-installed-apps-739754/ adresindeki yazının Türkçeleştirilmiş halidir ve baya yorum/eleştiri içerir.

Android Google’ın satın almasıyla çok yol kat etti. KitKat (4.4) ile performans, Lollipop (5) ile tasarım ve Nougat (7) ile kullanıcı deneyimi konusunda çılgınca ilerledi. Hala saçma sapan tasarım diline uymayan uygulamalar var, dışlayalım onları. 🙂 Neyse, Android’in iOS’ten bir diğer farkı da uygulama güncellemeleri. iOS’te sistem uygulamalarına bir güncelleme gelecek ise Apple öncesinde onu tanıtır ve sistem güncellemesi ile gelir. Android’te durum tamamen farklı. Önceki sürüm Android ile yeni duyurulan Android arasında zaten sistem uygulamaları güncellenmiş olur bile. Bu durum böyle olunca Google sistem uygulamalarını da zamanla markete koymaya başladı.

Üreticilerin cihazlara Google uygulamalarını yüklemesi marketteki indirme sayısını arttırmıyor, bunu belirteyim. Ne zaman kullanıcı uygulamayı günceller, indirme sayacı o zaman 1 artar. İndirme sayısına sadece kullanıcı değil, silinin kurulumlar da dahil edilir. (Biraz fazla Google’dan bahsettim çünkü listede çok fazla Google uygulaması var. İnsanlar güncelliyor…)

 

1) Google Play Servisleri (Ocak 2014)

İlk bir milyar barajını aşan uygulama Google Play Servisleri. Sistemin tamamını kontrol eden bu uygulama Android’in olmazsa olmazı sayılır. Telefonunuz kaybolduğunda veya hesabınıza izinsiz giriş yapıldığında güvenlik olarak cihazda bulunur. Ayrıca Google Play Store uygulamasının ve Google servislerinin düzgün çalışması için gerekli.

 

2) Gmail (Mayıs 2014)

Hemen hemen herkesin bildiği Gmail Mayıs 2014 tarihinde o da bir milyar indirme sayısına ulaştı. (Ne sayı ama.) Kendisi hiç kullanmadım ama denedim. Mail yönetimi ve takibi için Inbox kullanıyorum. Gmail’den çok daha başarılı ve hızlı.

 

3) Google Haritalar (Mayıs 2014)

Hayatımızı daha kolay yapan Google Haritalar Gmail ile aynı ay bir milyar indirmeye ulaştı. Zaman geçtikte sadece harita uygulaması olmaktan çıkan Google Haritalar bence en iyi harita uygulaması.

 

4) YouTube (Temmuz 2014)

En büyük video paylaşım platformu YouTube’un uygulaması Temmuz 2014’te bir milyar indirmeyi gördü. YouTube Red ile arka planda indirme ve izleme işlemi sunan uygulamaya hala bir kanal engelleme sistemi, gelişmiş arama ve daha bir çok masaüstü özellikleri gelmedi. Arayüzü güzel ama.

 

5) Facebook (Eylül 2014)

Listeye bir virüs de girmiş. Berbat bir uygulama olarak karşımıza çıkan Facebook, bize virüsü hediye paketinde sunmayı hedefliyor. Eğer bitirecek bir bataryanız, saçılacak verileriniz ve ısıtacak bir telefonunuz varsa Facebook sizin için biçilmiş kaftan.

 

6) Google Uygulaması (Aralık 2014)

Tüm Google arama işlevlerini ve Google Now ile daha fazlasını sunan Google Uygulaması, artık benim için kullanılmaz oldu. Google’ın Pixel telefonlarında harika çalışan uygulama diğer telefonlarda son güncellemeler ile ölmüş. Detaylı bilgi için: https://teknoseyir.com/durum/629894

 

7) Google+ (Ocak 2015)

İsmi yüzünden bir bakayım dedirten Google+, Ocak 2015’te bir milyarı gördü. Hala can çekişen bir servis olan Google+ kapatılmayı bekliyor. Hala da kapanmadı.

 

8) WhatsApp (Mart 2015)

Facebook’un satın aldığı WhatsApp SMS’in yerini aldı. Çevremde herkesin kullandığı ama benim kullanmadığım uygulama, abisi gibi virüs de değil ilginçtir. Henüz veri götürmüyor ya, o yüzdendir.

 

9) Google Metin Okuma (Mart 2015)

Cyanogenmod’un içinde gelen alternatif uygulamayı gördükten sonra Google Metin Okuma size mucize gibi gelecek. Adı üzerinde, metini veriyorsunuz okuyor. Bunu kullanan uygulamalara API desteği sunuyor ve geliştiricileri metni okumak için daha fazla uğraşmaktan kurtarıyor.

 

10) Messenger (Haziran 2015)

Listemizde bir virüs daha var. Virüs abisiyle beraber kullanıldığında telefonunuzu Android 2’ye geri götürebiliyor. Nostalji seven Mark, bunun iyi bir şey olduğunu düşünüyor. ($$$) WhatsApp’te bir gün bunun gibi virüs olursa ve hepsini kullanırsanız telefonunuz Note 7’ye dönüşebilir.

 

11) Google Hangouts (Haziran 2015)

“Google = Başarısız servis” ilkesini devam ettirmeyi amaçlayan Google Hangouts SMS ve metin mesajı gönderme gibi işlere olanak sağlıyor. Amacını başarmış gözüküyor. Neden Google, neden bu varken bir de Allo çıktı?

 

12) Google Play Kitaplar (Haziran 2015)

Kitap, dergi gibi yazılı içerikleri satın almanıza olanak sağlayan Google servisi. 1-2 kez kullandım.

 

13) Google Chrome (Haziran 2015)

Masaüstünde RAM yemesiyle ünlü ve benim bunu sorun etmediğim dünyanın en çok kullanılan tarayıcının mobil versiyonu. Bir süre sonra Android’in varsayılan tarayıcısı olan uygulama Google’ın işletim sistemi felsefesini koruyarak sadeliği eksik özellik olarak devam ettiriyor. En hızlı mobil tarayıcı ama rakiplerine göre çok eksiği var. Bu halinden memnunum ama genel kullanıcılar memnun değil. Ek bilgi: masaüstü ile aynı alt yapıyı kullanıyor. (RAM yeme yapısını değil tabii ki)

 

14) Google Play Oyunlar (Ağustos 2015)

Mobil oyunculara adeta bir sosyal platform sunan uygulama, mobil oyunlar için başarım, oyun görüntüsü kaydetme, oyunu canlı yayınlama gibi özellikleri barındırıyor.

 

15) Google Play Müzik (Ağustos 2015)

Klasik Google olarak Türkiye’de aboneliği kullanıma açık olmayan bir stream servisi. Ayrıca çok ciddi miktarda yerel şarkılarınızı ücretsiz depolayabiliyor. Bu özelliği rakiplerinin önüne geçiriyor ama hala yeterince yaygın değil. İşletim sisteminin kendi bileşenlerini kullandığı için de hafif, stabil ve düzgün.

 

Listelenen ilk 15 uygulamayı ekledim ve kendimce yorumladım. Dahasını görmek isterseniz orijinal makaleye gidebilirsiniz: http://www.androidauthority.com/billion-install-club-installed-apps-739754/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 24

Yasımız Büyük Yaramız Derin…

Her gördüğümde imrenirdim. Şuraya bak o kadar mesafeden ne kadar net ne kadar pürüzsüz olarak iletiyor ve harika bir şekilde görevini yerine getiriyor diyordum. Kim bilir içinde hangi teknolojiyi barındırıyor ve fiyatı kim bilir ne kadardır diyordum. Acaba benim gibi düşünen bir çok kişi yüzünden nazar değip mi olmuştur bilemem ama bugün öğrendik ki kayıp ve yerine yenisini takmışlar.

Güncel gelişmeleri takip ediyorsanız Neyden bahsettiğimi sanırım anladınız. Kırılan kürsüyle heba olan meclis kürsüsünde bulunan mikrofondan bahsediyorum. Yazık oldu mikrofona. Üstelik bugün öğrendik ki …

Makalenin devamı : https://goo.gl/Ek0Ruz

BeğenFavori PaylaşYorum yap