AOC, E2 serisinden üç yeni yüksek çözünürlüklü monitörü piyasaya çıkartıyor

Ekran uzmanı AOC, E2 serisi monitörlerine hem iş/profesyonel kullanıcılara hem bütçesi kısıtlı ancak beklentileri yüksek ev kullanıcılarına yönelik üç yeni monitör daha ekliyor. E2 serisinden yeni “temel” modeller arasında 80 cm’lik (31.5”) QHD modeli Q32E2N ve 4K (UHD) modeli U32E2N bulunuyor. Daha fazla ekran alanına mı ihtiyacınız var? 86.4 cm’lik (34”) Q34E2A modelinin 1080p ultra geniş (21:9) IPS paneli, göz alıcı renkler ve çalışacak geniş bir tuval sunuyor. Şık ekranlar, eğilebilir bir ayak ve VESA montaj
seçeneği, ayrıca dahili hoparlörler ve en önemli bağlantılar ile de
sunuluyor.

AOC QHD ve UHD E2 serisi: Çekici tasarım, yüksek çözünürlük ve canlı renkler

Üretkenliğinizi takının
Ekrandaki Full HD çözünürlüğün artık yetmediğini mi düşünüyorsunuz ya da 24 inçlik ya da 27 inçlik ekranda sıkıştırılmış hissine mi kapılıyorsunuz?
Yoksa ikisi de mi? AOC, daha fazla ekran alanı ve çalışacak daha fazla
piksel için geniş ekran ölçüleri ile birleştirilmiş, yüksek çözünürlüklü, yeni
ekranlarını sunuyor. 31.5 inçlik Q32E2N, VA ekranında, daha fazla ayrıntı ve keskinlik için Full HD’den %77 daha fazla piksel sunan QHD çözünürlüğe sahip (2560 x 1440 piksel).

VA paneli, derin siyahlar ve 3000:1 doğal kontrast oranı üretir. 75 Hz yenileme oranı ve Adaptive-Sync sayesinde, imleç hareketleri ya da ekranda görüntü kaydırma çok akıcıdır. Üstelik ekran, ara sıra oyun oynama için uygundur. Dar çerçeveler ekranı çevreler ve 2x 3W hoparlörler de paketi tamamlar.

Apaçık ayrıntılar için ise, 31.5 inçlik U32E2N bir adım daha öteye gidiyor ve
140 ppi piksel yoğunluğu veren bir UHD (3840 x 2160 piksel) VA paneli
kullanıyor. Panel, 60 Hz yenileme oranı ve 2500:1 doğal kontrast oranı
sunuyor. 3 taraftan çerçevesiz tasarımı ise modern ofisler ve evler için zarif
görünümü perçinliyor.

İyi aydınlatılmış ortamlarda yüksek ayrıntılı görüntülerin gerçekten keyfini sürebilmek için, U32E2N modelinin arka aydınlatması 350 nit parlaklık üretiyor. Geniş ekran 16:9 görüntü oranı yeterli değil, daha geniş olsun mu
istiyorsunuz? Q34E2A modeli, 21:9 görüntü oranına sahip 34 inçlik, düz bir
IPS paneli ile donatıldı. Bu model, 75 Hz yenileme oranında çalışır ve ultra
geniş bir 2560 x 1080 piksel çözünürlüğü kullanarak Full HD’den %33 daha
fazla piksel üretir.

Üç taraftan çerçevesiz tasarım, ayağın fırçalanmış
alüminyum yüzeyi ile birleştiğinde modele modern bir görünüm de veriyor.

Temel ihtiyaçlar

E2 serisi, iyi bir panele sahip ve fazla süslü olmayan bir monitör isteyen
kullanıcılar için tasarlandı. Bütün modeller, temel, eğilebilir bir ayak ile
donatıldı. Buradaki kablo organizasyonu ile yayıntıyı azaltmak mümkün.
VESA 100 x 100 mm montaj delikleri sayesinde, modeller artırılmış ergonomi ve tam esneklik için monitör koluna ya da duvar montajına kolayca takılabilir. Daha ergonomik çözümleri tercih eden kullanıcılar AOC’ nin P2 serisi monitörlerine göz atabilirler ya da kurulumlarına AOC’nin monitör kollarından birini ekleyebilirler.

E2 modellerinin üçünün de VA ve IPS panelleri 16.7 milyon renk
görüntülüyor, NTSC renk gamının %72’sini ve sRGB renk gamının da
%+100’ünü kapsıyor. Ek olarak, modellerin hepsindeki 178/178° görüntüleme açıları eğik açılardan herhangi bir renk ve kontrast kaymasını en aza indiriyor. Monitörlerin bağlantıları arasında HDMI, DisplayPort girişleri ve bir kulaklık çıkışı bulunuyor. Ayrıca, modellerin tümünde 4 ms tepki süresi ve yırtılmayı ve tutukluğu ortadan kaldırmak için Adaptive Sync desteği bulunuyor.

Modeller, Flicker-Free teknolojisi ile donatılmış olarak sunuluyor. Parlaklığı
PWM (Darbe Genişlik Modülasyonu) yerine DC (Doğru Akım) kullanarak
ayarladıkları için, gözleri daha az yoruyor ve titreme kaynaklı baş ağrılarını azaltıyor. Ek olarak, monitörlerde ekran menüsü üzerinden ayarlanabilen Düşük Mavi Işık modu bulunuyor. Bu mod, kullanıcının gözlerini olası bir zarardan korumak için kısa dalga boyundaki mavi ışığı azaltıyor ve karanlık ortam ışığında rahat bir görüntüleme sağlıyor.

AOC’nin 31.5 inçlik Q32E2N, U32E2N ve 34 inçlik Q34E2A modelleri,
sırasıyla 279 USD, 489 USD ve 329 USD üretici tarafından tavsiye edilen
perakende fiyatlarından Eylül 2020’de piyasada bulunabilecek.

BeğenFavori Paylaş

Gigabyte z490m gaming x Anakart sıcaklık değerleri

Merhabalar sizce sıcaklık değerleri çok mu yüksek? Ortalama 30 dakika oyun oynadıktan sonra çektim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Elon Musk İnsanları Mars'a Nasıl Götürecek?

2024 Yılında SpaceX (Elon Musk'ın uzay teknolojileri şirketi) ilk insanları Mars'a göndermeyi ve Mars insan kolonisinin ilk adımlarını atmayı planlıyor. İlk insanın Ay'a gönderilmesinden 55 yıl sonra. Ay'a yapılan yolculuk kısa süreli bir git gel idi sadece. Fakat SpaceX insanları uzaya uzun dönem göndermeyi planlıyor. İlk gönderilecek olan astronotların Mars seyahatinin 5 ay kadar süreceği tahmin ediliyor. Peki oraya vardıklarında ne yapacaklar?

 

Öncelikle Mars'a gitmek için kullanılacak teknolojiden biraz bahsedelim. BFR (Big Falcon Rocket) Mars'a gitmek için kullanılacak ulaşım aracı. BFR 100m uzunluğunda olacak ve toplamda 31 motora sahip olacak. Bu motorlar ile 150 ton faydalı yük taşıyabilecek. Apollo görevlerinde astronotları Ay'a götüren Saturn V roketinden biraz daha büyük. Yükleme bölümü ise bir Airbus A380 in yolcu kabininden daha büyük.
https://www.youtube.com/watch?v=-796XjlVShA&t=398s
Basınçlı; yani insanların içinde yaşayabileceği bölüm 825 m2. Bu kadar özelliğine ve en büyük roket olmasına rağmen diğer roket tiplerinin hepsinden daha düşük maliyet ile uzaya gidecek. Bunun sebebi ise tekrar kullanılabilir olması. BFR sadece Mars için kullanılmayacak. Dünyada hızlı seyahat ve aya üs kurma gibi bir misyonlarda planlanıyor.
Elon Musk zaten milyonlarca dolar harcayıp sadece bir kere kullanılabilen roketleri en başından beri delilik olarak görüyor. Bu bir uçak ile bir kere seyahat ettikten sonra onu parçalamaya benziyor. Her seyahat sonrasında parçalansaydı uçuş maliyetler ne olurdu? Uzayda da benzer durum var, ve bu sık ziyaretlerin önünde bir engel idi.
BFR ile büyük yüklerde uzaya tek parça olarak taşınabilecek. Böylece parça parça gönderilip uzayda birleştirme işlemlerine gerek kalmayacak.
BFR'ın bir diğer adı da Starship. Koşun hanımlar koşun bilim kurgu ayağınıza geldi 🙂
İlk astronotlar Mars'a varmadan önce bazı temel ihtiyaçların hazır edilmesi gerekiyor. Bunlar öncelikli olarak su ve enerji kaynakları. SpaceX 2022 yılında bu ihtiyaçlar için Mars'a insansız görev planlıyor. Bunların arasında geniş güneş panelleri ve madencilik sistemi. Bu madencilik sistemi marsa kurulacak istasyonun ilk ve en kritik parçalarından bir tanesi olacak. Bu istasyon Mars'taki su ve karbondioksit kaynaklarını işleyecek. Bu sistem Sabatier yöntemini kullanarak oksijen ve metan üretecek. Buda astronotları tekrar dünyaya geri döndürebilmek için yakıt üretebilmek anlamına geliyor. Eğer bu temel işlemleri yapabilecek olan istasyon düzgün çalışır ise SpaceX ilk insanları 2024 yılında gönderecek.
2024 de yapılması planlanan bu kalkışın 2 kargo ve 2 mürettebat gemisi olacak. Her biri 6 - 8 arasında astronot taşıyabilecek. Astronotlar 1-2 ay ve ya bir kaç yıl Mars'da kalabilecekler.
Astronotlar ilk Mars'a indiklerinde ilk yapacakları iş bir istasyon oluşturmak. İlk istasyonun neye benzeyeceği net değil fakat genel görüş uluslararası uzay istasyonuna benzeyeceği yönünde. Genişlemeye müsaade eden küçük odacıklar biçiminde. Fakat bazıları da bu istasyonun Mars'ın yoğun radyasyon ve olumsuz hava koşullarına karşın yer altında inşa edilmesi gerektiğini savunuyor. Elon Musk büyük ihtimal ile istasyonun yer altında kurulmasını tercih edecektir.
Diğer bir sorun ise astronotların yiyeceği nereden bulacağı. İlk giden astronotlar yanlarında 2 yıl yetecek vakumlu paketlerde yemek götürecekler. İlk etapta Mars'da bitki yetiştirmek gibi bir plan yok fakat astronotlar yinede bitki yetiştirmek ile ilgili deneyler yapacaklar.
Mars üzerinde hareket edebilmek için astronotların  araç ihtiyacı olacak. Bu araç zorlu arazi koşullarında dahi çalışabilir olmalı. NASA'nın bu amaç için ürettiği bir "Uzay Kaşifi" aracı var. Bu araç basınçlı ortama dayanabilecek ve oksijen kaynakları bulunan bir araç tabii. Kaynakları ise 4 astronota 72 saat yetecek biçimde planlanmış. Bu aracın herhangi bir yöne 200 km civarı menzili olacak.
Tabii ki ilk insanlar Mars'a ayak basmadan önce üstesinden gelinmesi gereken mühendislik zorlukları var. Fakat ben bu zorlukların aşılacağını düşünüyorum.
Mars'a gitmek için kullanılması planlanan bu teknolojiler sadece Mars için kullanılmak ile sınırlandırılmayacak tabii ki.  BFR (Big Falcon Rocket)'in biz ölümlü dünyalılar içinde faydaları olacak. Kıtalar arası 15-20 saatlik uçuşları dakikalar seviyelerine düşürülerek ticari insan taşımacılığı da planlanıyor. 10-15 saatlik uçuşlar dakikalar seviyesine gerileyecek. Ayrıca Ay'da üs kurup orada büyük teleskoplar kurmak bilimsel araştırmalara katkı sağlamak gibi planlarda var.
Elon bizi Mars'a götür marşı ile yazımı sonlandırırken hepinize sağlıklı günler dilerim. Seviyle kalın.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Klavye Kısa Yolu ile Uyku Modu

Öncelikli not : Yapacağınız bu işlemden dolayı oluşabilecek hatalardan sorumluluk kabul etmiyorum.

Üst edit 1 : Adım 1’deki işlemden dolayı bilgisayarın aşırı yavaş bir şekilde açıldığını keşfettim. Hızlı başlat özelliğini etkiliyor olmalı. off yazan yeri on yazıp komut istemini yönetici olarak çalıştırdıktan sonra girerseniz eski haline çevirebilirsiniz.

Adım 1

Öncelikle komut istemini yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komutu girin.

powercfg -h off

Bu adım işlemin daha hızlı olmasını sağlayacaktır ve hazırda beklet özelliğini kapatacaktır.

 

Adım 2

 1. Masaüstü - sağ tık - yeni - kısayol adımlarını izleyin.
 2. Karşınıza çıkan boşluğa aşağıdaki komut setini yazın.

rundll32.exe Powrprof.dll,SetSuspendState Sleep

 

Adım 3

 1. Oluşturduğunuz kısayola gelip sağ tık - özellikler adımlarını izleyin.
 2. Kısayol sekmesi altında kısayol tuşu boşluğuna gelip istediğiniz harfe basın bu işlem sonucunda Ctrl + Alt + (istediğiniz harf)  kısayolu oluşacaktır.
 • İsterseniz Ctrl + Shift klavye kombinasyonuna aynı anda basarken kendi isteğiniz harfe basarak  Ctrl + Shift + (istediğiniz harf)  kısayolunu oluşturabilirsiniz.

 

Adım 4 Kısa yolu gizleme

 1. Oluşturduğunuz kısayola gelip sağ tık - özellikler adımını izleyin.
 2. Genel sekmesi altında en altta bulunan gizli kutucuğunu işaretleyebilirsiniz.
 3. Uygula butonuna tıklamayı unutmayın.
 • Kısayol saydam hale dönüştü ise aşağıdaki adreste bulunan yönergeleri uygulayın

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/14201/windows-show-hidden-files

 

 • Lütfen bulduğunuz hataları ve önerileri yorumlarda belirtin. İyi günler dilerim.

#teknoyardım #akış

 

teknoseyir @kortex

22 Eylül 2020

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamün aleyküm beyler. Bu gün bilgisayarımı açtığımda windows açılır açılmaz, windows logosunun o alt köşelerindeki kısayol kutucukların birinde eski sürüm mozilla firefox simgesi görünüyor. tıklıyorum hiçbirşey açılmıyor, üstüne gelince  hkkrwqejqwjdrasjdjas gibi saçma sapan şeyler yazıyor üstünde. sanırsam bu %100 virüs. sistemi kurcaladım yaptım ettim, eski logolu mozilla simgesini bu dosyanın içinde yakalayı verdim. sanırım virüs buradan peydahlanmış. launchpadwb isimli dosya bana hiç güvenli gelmiyor. bu illetten kurtulmak için nasıl bir yol izlemeliyim ?

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TeknoSeyir Üyelerine Özel 1more Ürünlerinde 30TL Gerçek İndirim

Bu yazı bir reklam içeriği değildir sadece yardımcı olmak isteyen bir firmanın gerçek anlamda bir indirim yapma çabasını gördüğüm için TeknoSeyir üyelerine yaptıkları bu hoş jeste yer vermek istedim.

1more markasına TeknoSeyir üyelerinin özel bir ilgisi olduğunu görmüşler. MIUI Türkiye ekibi de bu ilgiyi karşılıksız bırakmak istemedi ve pek çok 1more ürününe gerçek bir indirim hazırladılar. MIUI Türkiye sitesi üzerinde yer alan aşağıda bulunan ürünleri satın alırken ts30TL kodunu kullanırsanız ürünlerde size özel anında 30TL indirim uygulanacak. TeknoSeyir üyelerine bu özel indirimi hazırladıkları için teşekkür ederim. DonanımHaber sıcak fırsatlar konusunun açılmasını bekliyorum bu arada 😀

1MORE E1028 BT Piston Fit Kulak Içi Kulaklık 150TL
https://market.miuiturkiye.net/1mor-kulakliklar/1more-e1028-bt-piston-fit-kulak-ici-kulaklik

1MORE E1025 Çift Sürücülü Stereo Kulaklık 154TL
https://market.miuiturkiye.net/1mor-kulakliklar/1more-e1025-cift-suruculu-stero-kulaklik

1More MK801 Kulak Üstü Kulaklık 229TL
https://market.miuiturkiye.net/1mor-kulakliklar/1more-mk801-kulak-ustu-kulaklik

1MORE ESC3001 Gerçek Kablosuz Kulaklık 239TL
https://market.miuiturkiye.net/1mor-kulakliklar/1more-true-wireless-earbuds-ecs3001

1MORE Spearhead VR Gaming H1005 USB Oyuncu Kulaklığı 437TL
https://market.miuiturkiye.net/1mor-kulakliklar/1more-h1005-usb-oyuncu-kulakligi

1MORE E1010 Quad Driver Kulak İçi Kulaklık 669TL
https://market.miuiturkiye.net/1mor-kulakliklar/one-more-E1010

Xiaomi 1MORE EHD9001BA Çift Sürücülü ANC Pro Bluetooth Kulaklık 770TL
https://market.miuiturkiye.net/1mor-kulakliklar/1more-ehd9001ba-cift-suruculu-anc-pro-bluetooth-kulaklik

Xiaomi 1MORE EHD9001TA ANC Kablosuz Bluetooth Kulaklık 870TL
https://market.miuiturkiye.net/1mor-kulakliklar/xiaomi-1more-ehd9001ta-anc-kablosuz-bluetooth-kulaklik

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 30

Kompakt Amiral Gemisi Sony Xperia 5 Mark 2

 • 6.1inç (2520×1080) FHD+ OLED HDR 21:9 ekran (CGG6)
 • 120Hz tazeleme, 240Hz hareket bulanıklığı, 240Hz örnekleme
 • Qualcomm Snapdragon 865 mobil platformu
 • 8GB RAM ve 128GB UFS depolama (microSD)
 • Hibrit çift SIM (nano + nano / microSD)
 • 3.5mm ses jakı, öne bakan stereo hoparlör
 • Yan taraftan parmak izi okuyucu
 • IP65/IP68 suya toza dayanıklılık
 • 5G (sub-6GHz) / 4G VoLTE iletişim
 • Wi-Fi 802.11ac 2x2 MIMO, Bluetooth 5.1, NFC
 • USB 3.1 Type-C görüntü, şarj ve bağlantı portu
 • 4000mAh batarya / USB-PD 21W hızlı şarj
 • Qi kablosuz şarj desteği
 • Android 10 işletim sitemi
 • Google Asistan ve deklanşör tuşu
 • Ölçüleri 158x68x8mm; ağırlık 163g
 • Satış fiyatı $950 olarak listelendi.
 • Ön sipariş başlangıcı 29 Eylül 2020
 • Teslimat tarihi 4 Aralık 2020

Sony Xperia 5 II Kamera Özellikleri

 • 12MP Exmor RS f/1.7, Hybrid OIS/EIS ana kamera
 • 12MP f/2.2 124° geniş açı kamera
 • 12MP f/2.4 Hybrid OIS/EIS telefoto kamera
 • 3x optik zoom kabiliyeti
 • 8MP f/2.0 ön kamera
 • 4K 120fps HDR video kaydı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 10

Realtek & Microsoft audio driver karmaşası

Merhabalar bilgisayarın (HP Pro 3010 MT ) ses portuna kulaklığı bağladığımda sesi az geliyor. Hem kulaklık hem de mikrofon sesi olarak. Sürücü ile alakalı diye düşündüm ve baktım Microsoft'un kendi sürücüsü yüklü gözüküyor. Anakartta yonga olarak Realtek ALC888S yongası var. Hp'nin sitesinde 2010'daki sürücü var. Daha güncel bir sürücü bulamadım. Anakartım eski bir anakart Microsoft'un sürücüsü yeni acaba Realtek'i mi yüklemeliyim ?. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mikro Ödemeler Makro Olmuş, Haberimiz yok.

Daha önce mikro ödemeler ile ilgili bir yazı paylaşacağım demiştim. . Özetle; oyundan oyuna değişmekle birlikte, en pahalı oyun içi para paketini bile alsanız size hiç ama hiçbir fayda sağlamayabilir. (Yazı uzun) Açıkcası yazmayı beceremedim o yüzden özetleyerek konuyu halletmek istiyorum. Yine de hayalimdeki kadar olmasa da uzun, haberiniz olsun

Ben oynamaya başladığımda yeni çıkmış olan bir oyunu konu edineceğiz: Winwing. Ivy isimli Çinli bir firmanın oyunu, yapımcının GooglePlay adresi

Bullethell türünde bir uçakla önümüze geleni vurma oyunu. Oyun bedava, ama kutu - elmas satarak, görev hakkı ve enerji almak için elmas harcatarak para kazanıyor esasında. Hiç para harcamadan 3-4 gün saatlerce oynatıyor, zorlamıyor. Ama sonra çok deli bir mikro ödeme tuzağına düşüyorsunuz. Lucky Patcher ile hile yaparak (artık yapılmıyor) oyunun nerelere uzandığını denedim ve sonuç olarak bundan sonra bir daha çok sevdiğim firmalara destek olmak dışında hiç bir şekilde ücretsiz oyunlara para kaptırmayacağıma yemin ettim. 😀

Şöyle ki: Oyunda gemimize parçalar(itemler) takıyoruz, her parçanın nadirlik seviyesi var, bunları aynı itemden ve nadirlik seviyesinden 3 tanesini birleştirerek elde edebiliyoruz. Ama çok zor, o yüzden kutu açmak en mantıklısı. Klasik; Beyaz-yeşil-mavi-mor-altın-kırmızı seviyeler var. Ama nadirlik seviyesi'nin kırmızı olmasıyla mor olması arasında item olarak hiçbir fark yok. Sadece kırmızıları 60 kere, morları ise 40 kere geliştirebiliyoruz. Aradaki 20 geliştirme seviyesi ise %10 falan etkiliyor, öyle kulağa geldiği kadar hoş değil.

Kabaca uçağın bölümleri rahatça ilerlemesi için bütün itemleri mor ve silahı son seviye yapmak gerekiyor. Bunun için de para harcamak gerekiyor. Peki kutu açarak bunu ne kadara başarabilirsiniz? Çok değil, sadece 1200 tanecik kutu açarak, ya da bende bu kadar tuttu. Eğer istediğiniz spesifik itemleri bulmak için çabalarsanız bu sayı katlanarak artıyor.

Peki bu kadar kutu ne kadara alınabilir?

 

10 tanesi 2600 elmas, marketten 2500 elmas alınabiliyor en yakın, yada daha fazla ödeyip 6500 alınabiliyor. Fiyatı daha ucuza gelsin, daha net hesaplansın diye en pahalı olan paketi alıp ona göre gidelim. 1200 kutu için 312.000 elmas gerekiyor. 14 bin elmas almak isteseniz 820 lira vermeniz gerekecek. Bununla 50 tane kutu açarsınız ancak. Bu da size hemen hiçbir şey kazandırmıyor oyunda…

Oyuna sonradan seçmeli satın alma diye bir şey eklediler. Zaman zaman etkinlik olarak geliyor. Fiyatını bilmiyorum zira hile yaparken görünmez oluyor fiyatlar ama diğer rastgele item satışı olan sözde kampanyalardan yola çıkarsam bir tane rastgele mor item (silah,zırh,dron vs) ve yanında gelen extra incik boncuk için 200tl+ bir para söz konusu.

Altın da öyle, Bir tane mor itemi 40 lvl yapmak için yarım milyon altın harcamak gerekiyor. Bir görevden benim gözlemime göre alınabilecek en yüksek altın miktarı 15bin, o da 1000 elmas biriktirerek alabileceğiniz ekstra altın veren gemiyle. Bunu kazanması da 30 dakikadan fazla sürüyor. Bir tane item için haftalarca oynamak gerekiyor yani.

Leaderboard, yani sıralamalar. Her modun kendi sıralaması var. Sonsuz mod, sırf boss modu, farklı ödülleri olan modlar falan var. En yükseği oynamak isterseniz Arap bir şeyhin çocuğu falan olmanız lazım. Ya da benim de tahmin ettiğim gibi sıralamalar yalan dolan veya hepsi hileci. Toplamda 20milyondan fazla altın, 2 milyondan fazla elmas harcadığım, bütün itemleri kırmızı ve son seviye olan 60’a çıkardığım halde ilk 100’e giremedim. Sıralama da hiç değişmedi. Sıralamadaki adamların seviyeleri, eşyaları falan görünüyor. Benim gemi 40 seviye, bütün itemler full ama hiçbir özelliği olmayan adam orada 22. Sırada duruyor 😀

Bir de bize ekstra vergili dolar kuru yansıyor. 10 dolarlık şeyler 80 liralardan başlıyor. Yakında bir zam bekliyorum ben çünkü dolar 6 lirayken de fiyatlandırma bu şekildeydi. Oyunların kendisi, kendi fiyatlarını belirleyebiliyorlar sanırım ama oyun içi mikro ödemelerde ben bu tarz bir durumla karşılaşmadım daha.

 

İşte, böyle takılırken yeni gelen bir oyun modu olan sonsuz modda 17. olmayı başardım. Sırf denemek için yoksa hiçbir amacı yok. Ben 1 saat 15 dakika’da 178’inci dalgaya kadar geldim ama 50’inci dalgadan sonra ödül vermiyor, sadece sıralamada görünüyorum. Birinci ise 5 saat 38 dakika’da 1011. Dalgaya kadar gelmiş. Teknik olarak mümkünâtı yok, 5 saatte olmasının imkânı yok. Neyse tabi böyle olunca da banı yedik 😀 Benim bütün bu hile hurda işine girişmem; oyunu sevmem ve adamlara yardımcı olmak içindi. “Bakın böyle böyle bir açık var, şu programla şu şekilde şeyler yapınca oyun parası ve kutu alabiliyorum.” gibisinden yardımcı olmuştum. Onlar da teşekkür edip oynamaya devam etmeme izin vermişlerdi. Nasılsa hiçbir şey yapamıyordum, diğerlerinin oyununu etkileyemezdim ya? Tabi bu banı yedikten sonra “Buraya kadar mı?” diye soran bir e-mail daha attım. Daha önce izin vermiştiniz her halde caydınız dedim. Önceki mesajlaşmalar 1-2 günde gerçekleşirken tekrar özür dileyip banımı açmayı teklif ettikleri mesaj 10 dakika sonra geldi 😀 Mesaj dediysem mail işte. Ama ortada bir sıkıntı vardı. Sıralamaya girecek kadar yüksek puan alma demişlerdi bu sefer. Anlaşılan yeni modlara daha az müdahale ediyorlardı. Diğer oyuncuları kaçırmamak ve adil bir sıralama için… diyordu mailde. Hasterolog oradan 😀

Neyse, hesabı açtırdım, o kadar uğraştım hile de olsa. Arada bir beklerken falan 3-5 dakka girip bir şeyler patlatıp çıkıyorum. Bu tecrübe sayesinde de bedava oyunlara artık acınası bir öcüden ziyade korkunç bir canavar gözüyle bakıyorum. Sonuçta bu oyunların hedef kitlesi ya ailesinin parasıyla geçinen çocuklar ya da yeni maaş almaya başlamış, dünün çocukları. İkisi de paranın değerini o kadar iyi bilmiyorlar ve sadece bu gibi insanlardan cüzi miktarlar koparmak bile çok çok yeterli demek ki…
#mobiloyun #Microtransactions

BeğenFavori PaylaşYorum yap