BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 21
 • Deniz Fidan @deniz-fidan

  Tüketir. Çok azdır fakat tüketir. Belki yılda 50 kuruş bile değildir. Prize taktığınız adaptöre kulak verin ince bir ses çıkartıyor zaten. Prize eğilmek istemiyorsanız adaptörü çıkartıp kulağınıza da yaklaştırabilirsiniz yavaş yavaş yok olduğunu duyacaksınız sesin. O sesin çıkıyor olması bile elektrik çektiğine işarettir. Ha o kadar az akımı sayaç anlar mı size elekteik parası yazar mı emin değilim ama adaptörün ömrü için ve çok düşük olsa da yangın vs. risklerine karşı ben çıkartıyorum her zaman.

 • Orcun @orcun

  Bunlar ama kesin sonuç vermezler. Yani kuyumcu terazisi ile manavın terazisi nasıl aynı hassaslıkta değilse bunlarda öyledir. Elektrik tüketimi çok az da olsa olur ama bunu o alet hesap edemeyecek kadar ufak bir değer olduğunu için göstermez.

 • duran can @dcdc

  Adaptör 220v elektriği sürekli olarak 12v a dönüştürür. Buda zamanla enerjini bir kısmını ısıya dönüştürür. Isıya dönüşen enerji de faturanızda krş farklarla gözükür. Bu yaptığın deney çıplak gözle uzaya bakıp 1 tane güneş var uzayda demek gibi bir şey.

 • Tarık @xahve

  1 liralık elektrik anca yakar, çok kafaya takmamak lazım

iOS Sürümü Desteklenmeyen iPhonelara Uygulama Yükleme

iPhone 4, 4S, 5, 6 gibi artık güncelleme desteği kesilmiş iPhonelara Uygulama Yükleme Yöntemi

iPadler içinde geçerlidir.

 • İlk olarak ihtiyacınız olan şey; indirmek istediğiniz uygulamayı indirebilecek sürümde olan bir başka Apple cihaz ya da;
 • İndirmek istediğiniz uygulamanın daha önce indirildiği bir cihaz. (Uygulamayı silmiş olmanız önemli değildir, daha önce indirilmiş olması yeterlidir.)
 • Ardından güncelleme almayan eski Apple cihaza, güncel ya da uygulamanın daha önceden indirilmiş olduğu cihazın iCloud hesabını giriyoruz.
 • Karşınıza Apple Kimliği Doğrulama Kodu gelecektir.
 • Ekrana gelen hüküm ve koşullar sayfasında Kabul Et butonuna tıklamalısınız.
 • iCloud’ını girdiğiniz cihazın parolasını eski sürüm cihazınıza girmenizi gerektiren bir ibare çıkacak.
 • “iCloud Ayarları Güncelleniyor” yazan bir ekran karşınıza çıkacak.
 • Son olarak AppStore‘a giriş yapmanız gerekmektedir.
 • AppStore’da direkt olarak indireceğiniz uygulamayı aratırsanız yine Satın Alınamıyor Bu iPhone ile Uyumlu Değil hatası ile karşılaşırsınız.
 • AppStore’da en alt kısımda yer alan “Satın Alınanlar” kısmına girin.
 • Sayfanın en üst kısmında “Hepsi/ Bu Cihazda Olmayanlar” seçeneklerini göreceksiniz.
 • “Bu Cihazda Olmayanlar”a girmeniz gerekmektedir.
 • Karşınıza daha önce indirilmiş tüm uygulamalar çıkacak. Bu kısımda indirmeyi planladığınız uygulamayı bulup, indir tuşuna basmalısınız.
 • “Son uyumlu sürümü indirmek ister misiniz?” yazacak, “İndir”e basmanız yeterli.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Acer, 3D İçerik Üreticiler için Yeni ConceptD 7 SpatialLabs Edition Dizüstü Bilgisayarını Tanıttı

Acer, tasarımcılar ve içerik üreticilere gözlüksüz, çarpıcı bir stereoskopik 3D deneyimi sunan yeni ConceptD 7 SpatialLabs™ Edition dizüstü bilgisayarını (CN715-73G) duyurdu. Mobil iş istasyonu, gözlüksüz bir stereoskopik 3D deneyimi sunmak için, gerçek zamanlı görüntü işleme özelliklerine sahip en gelişmiş optik çözümler ile ekran ve duyusal teknolojilerle desteklenen bir dizi deneyimi kapsayan Acer SpatialLabs sayesinde, içerik üreticilerin performanstan ödün vermeden çalışabilmesini mümkün kılıyor. Cihaz, optimum performans ve güvenilirlik için yaratıcı uygulamalar geliştiren özel sürücü teknolojili NVIDIA® GeForce RTX™ 3080 Dizüstü Bilgisayar GPU’larına sahip NVIDIA Studio ekosistemi tarafından da destekleniyor. Kısaca; 3D modelleme için ideal bir dizüstü bilgisayar olan yeni ConceptD 7, içerik üreticiler için de mükemmel bir seçenek sunuyor.

Acer, ConceptD 3 Ezel’in 15,6 inç ekranlı ve ConceptD 3’ün 16:10 en boy oranlı modellerini de duyurdu.

Acer’ın Eş COO'su Jerry Kao, “Acer, insanlarla teknoloji arasındaki engelleri aşmaya kendini adamış bir şirket. SpatialLabs, yaptığımız her şeyi bu hedefe nasıl yönlendirmeye çalıştığımızın harika bir örneği. Bu uygulama ile tasarımcılar bilgisayar destekli ürün ve mimari tasarımlardan 3D grafik projelerine kadar iş akışları kapsamındaki tüm 3D üretimlerini üç boyutlu görüntüleyebiliyorlar. Bu sayede karar alma noktasında başarı yüzdeleri artıyor. SpatialLabs hikaye anlatmanın ve fikirlerini hayata geçirmenin yeni yollarıyla da içerik üreticilerin elini güçlendiriyor” dedi.

Güçlü Donanım, Yenilikçi Teknoloji

3D modelleri gerçek zamanlı olarak oluşturmak için içerik üreticiler güçlü cihazlara ihtiyaç duyuyorlar. ConceptD 7 SpatialLabs Edition dizüstü bilgisayar, bu ihtiyaca cevap verebilmek için 11. Nesil Intel® Core™ i7 işlemci ve NVIDIA® GeForce RTX™ 3080 Dizüstü Bilgisayar GPU’su ile 64 GB’ye kadar DDR4 bellek ve 2 TB’ye kadar NVMe PCIe SSD depolama[[i]] özelliklerini taşıyor. Bu güçlü donanım özellikleri Adobe® RGB renk gamının yüzde 100’ünü kapsayan ve Delta E <2 renk doğruluğu derecesine sahip UHD 4K PANTONE onaylı ekrana güç vererek, içerik oluşturucuların 3D tasarımları eksiksiz olarak stereoskopik 3D ortamda görüntüleyebilmelerine imkan veriyor.

Cihazın ekranında, görüntüleri stereoskopik 3D olarak görüntülemek için kullanıcıların göz konumlarını, göz ve kafa hareketlerini izleyen bir stereo kamera sistemi yer alıyor. 3D görüntüler iki farklı görüntünün, her biri farklı bir göze doğru kırılan, ekran panelindeki bir optik lens aracılığıyla iki farklı görüntü yansıtarak elde ediliyor. Gerçek zamanlı işleme teknolojileri, bu işlemin anında gerçekleşmesini sağlıyor. Örneğin kullanıcı başını çevirirse, stereoskopik 3D görüntü kullanıcı etrafına bakıyormuş gibi ayarlanıyor. Ayrıca bilgisayar, stereo görüntü oluşturma gibi görevleri gerçekleştiren ve kullanıcıların standart 2D içeriği stereoskopik 3D içeriğe dönüştürmesine olanak tanıyan yapay zeka teknolojileri desteği ile geliyor.

Tasarımcılar için Kullanıma Hazır Stereoskopik 3D Yazılımı

ConceptD 7 SpatialLabs Edition dizüstü bilgisayarlar kutularından çıkar çıkmaz, tasarımcılara SpatialLabs™ projelerini gerçek zamanlı olarak hayata geçirme konusunda güç veriyor.  Tüm ana 3D dosya formatlarını[[ii]] destekleyen uygulama, içerik üreticilerin 3D modellerini SpatialLabs Model Viewer’a aktararak stereoskopik 3D'ye dönüştürmelerine imkan verirken, en uygun sunum ayarlarını bulmak için ışıklandırma, doku ve HDRI arka planları da ayarlanabiliyor. Bunlara ek olarak; Autodesk Fusion 360, Rhinoceros ve Zbrush da dahil olmak üzere 8 adet 3D yazılım paketi[[iii]] için SpatialLabs Model Viewer eklentileri kullanılabiliyor. Bu uygulamalarda oluşturulan modeller, tek bir tıklamayla stereoskopik 3D görüntüleme için SpatialLabs Model Viewer'a aktarılabiliyor.

Dizüstü bilgisayar, genişletilmiş 2D ekranla birlikte de kullanılabiliyor. Bu özellik, 2D monitörde içerik oluşturmayı veya düzenlemeyi ve ardından SpatialLabs ile gerçek zamanlı olarak stereoskopik 3D olarak yapılan değişiklikleri görüntülemeyi mümkün kılıyor. Bu sayede tasarım sorunlarını keşfetme süreci hızlanırken, iş akışları da iyileştiriliyor. Ürün tasarımcıları, ürün çıktıları ile ilgili zaman ve kaynak yatırımı yapmadan önce tasarladıkları öğenin nasıl görüneceği hakkında bir fikir edinmek için de SpatialLabs Model Viewer’ı kullanabiliyor. Böylece yöneticiler ve ekip üyeleri, bir projenin her aşamasında daha net geri bildirimler sağlayabiliyor. Müşteriler de tasarımın beklentilerle uyumlu olmasını sağlamak için görselleştirmeden faydalanabiliyorlar.

Acer’ın tescilli çözümü SpatialLabs Go, fotoğraflar, videolar, basit oyunlar ve video konferanslar gibi tam ekranda görüntülenebilen çoğu 2D içerikten stereoskopik 3D içerik oluşturmayı mümkün kılan AI teknolojisi ile güncellendi.

Acer’dan Unreal Engine Eklentisi ve Ultraleap El Takibi Çözümü ile SpatialLabs Geliştirici Programı

Acer, Mayıs 2021'de Unreal Engine platformu için SpatialLabs Geliştirici Programını duyurdu. Bu gerçek zamanlı 3D araç ile içerik üreticiler ve ekipler, kaliteden ve ölçeklenebilirlikten ödün vermeden, her zamankinden daha hızlı iş birliği yapabiliyor ve ürün versiyonları oluşturabiliyorlar. Şirket, ayrıca ConceptD 7 SpatialLabs Edition dizüstü bilgisayar ile birlikte içerik üreticilerin Unreal Engine eklentisi ve Ultraleap Hand Tracking desteği de dahil olmak üzere tüm araçlara erişebilecekleri SpatialLabs Geliştirici Sitesi’ni de kullanıma açtı. Kullanıcılar, Ultraleap’in donanım ve yazılımını kullanarak, komutları fare veya kumanda yerine el hareketleriyle girebiliyor. Bu, çok daha sezgisel bir deneyim sağlıyor ve özellikle müze veya eğlence merkezleri gibi yerlerdeki "yüksek trafikli" ekranlar için yararlı olan, kullanıcıların cihazın kendisine dokunma ihtiyacını azaltıyor. 

İçerik üreticiler, program dahilinde tümü ConceptD 7 SpatialLabs Edition dizüstü bilgisayarla oluşturulmuş bir dizi yenilikçi içerik, uygulama ve proje üzerinde Acer ile çalışma fırsatına sahip oluyor. Örneğin;

 • Bir otomobil konfigüratörü, arzu edilen tasarımlar portföyde mevcut olmasa bile bayilerin müşterilerine farklı modeller ve seçenekler göstermesini sağlayabiliyor.
 • İç mimarlar, daha iyi bir alan hissi ve o alandaki her bir öğenin ölçeğini vermek için tasarım adımlarını müşterilerle paylaşabiliyor.
 • Hareket yakalama teknolojileri, kullanıcıların dünyanın her yerinden 360 derecelik sinematik deneyimlerin keyfini çıkarabilmeleri için hacimsel derinliğe sahip videolar oluşturmayı mümkün kılıyor.
 • Jeo-uzamsal dünya gözlemi, uydulardan, hava platformlarından ve batimetrik sensörlerden gelen yüksek çözünürlüklü verileri gerçek 3D manzaralar oluşturmak için birleştirebiliyor.

ConceptD 3 Serisi Yeni Ürünlerle Büyüyor

Acer bunlara ek olarak, ConceptD 3 serisini, 16:10 en boy oranlı ekrana sahip yeni 16 inç kapaklı model (CN316-73G) ve Wacom EMR kalemine sahip 15,6 inç dönüştürülebilir model (CC315-73G) ile genişletti. Hem ConceptD 3 Pro (CN316-73P) hem de ConceptD3 Ezel Pro (CC315-73P) 4,6 GHz'e ulaşabilen Intel® Core™ i7 işlemci ve NVIDIA T1200 Dizüstü Bilgisayar GPU’sundan[2] güç alıyor.

Modern tasarımları öne çıkan yeni ConceptD 3 dizüstü bilgisayarların tamamı alüminyum MgAl kasaları[2], lekelere ve aşınmalara karşı dayanıklı, bozulmamış beyaz MAO (Mikro-Ark Oksidasyon) kaplamaya sahipler. Delta E<2 renk doğruluğu derecesine sahip PANTONE® onaylı ekranları tüm ince ayrıntıların bir içerik oluşturucunun tam istediği gibi görünmesini sağlıyor.

Fiyat ve Bulunabilirlik

ConceptD 7 SpatialLabs Edition (CN715-73G), aralık ayında EMEA bölgesinde 3.599 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

ConceptD 3 (CN316-73G), ekim ayında EMEA bölgesinde 1.799 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

ConceptD 3 Pro (CN316-73P), aralık ayında EMEA bölgesinde 1.899 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

ConceptD 3 Ezel (CC315-73G), ekim ayında EMEA bölgesinde 2.099 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

ConceptD 3 Ezel Pro (CC315-73P), kasım ayında EMEA bölgesinde 2.199 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. 

Teknik özellikler, fiyatlar ve bulunabilirlik bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Belirli pazarlardaki bulunabilirlik, ürün özellikleri ve fiyatlar hakkında daha fazla bilgi için lütfen http://www.acer.com.tr adresi üzerinden en yakın Acer ofisiyle iletişime geçin.

Ürün görselleri ve teknik özellikleri için Acer basın kitini inceleyebilir, [email protected] basın odasından tüm duyuruları görebilirsiniz.


[i] Özellikler modele ve/veya bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Tüm modeller stoklarla sınırlıdır.

[ii] Formatlar OBJ, FBX, STEP, STL, COLLADA, IGES, glTF, 3DS, BLEND, PLY, DAE ve IGS'yi içerir.

[iii] Eklentiler arasında Autodesk Fusion 360, Autodesk Inventor, Autodesk 3Ds Max, Rhinoceros, Cura, Blender, SketchUp ve Zbrush bulunur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ahmeturan @ahmeturan

  AAAA sponsorlu gönderide yorumlar açık kalmış 😀

 • BurakDC @burakdc

  İcinde 3D lafı gecen her baslıga heyecanla yazarım . Cunku ne 4k ne HDR nede 120 Hz yada RTX ve DLSS vb beni buyuledi. Benim için en devrimsel goruntu teknolojısı 3D teknolojisiydi ama onuda benden baska kimse begenmedi diye duusnurken yeni 3d urunler gelmeye basladı. Bu benim için cok sevindirici olmasına ragmen sistemde kullanılan gpu 3080 oldugu bahsedılmış. fakat nvidia 3d vision surucu destegını sıstemden kaldırdı 3d stereoskopik 3d goruntuyu nasıl elde edıyor cıhaz ekran kartından onu anlayamadım. Sanırım ılerıkı gunlerde 3d vision yeni adı ve surumuyle tekrar gundeme gelecek.

Acer, Antimikrobiyal Ürün Ailesini Yeni Ürünlerle Genişletti

Acer, antimikrobiyal ürün ailesini hem tüketici hem de çalışan odaklı hedef kitlelerini kapsayacak şekilde çeşitli kategorilerde yeni ürünlerle genişlettiğini duyurdu. Ofis çalışanları için TravelMate dizüstü bilgisayarlardan dış mekan sevenler için Enduro Urban cihazlarına ve “Works with Chromebook” sertifikalı klavye ve fare seti gibi aksesuarlara kadar antimikrobiyal cihazlar, artık çok daha geniş bir kullanıcı kitlesinin beğenisine sunuldu.

Acer TravelMate Spin P4 Antimikrobiyal Dönüştürülebilir Dizüstü Bilgisayar

İş dünyasına yönelik dönüştürülebilir dizüstü bilgisayar olan Acer TravelMate Spin P4 (TMP414RNA-51), kasa, klavye, dokunmatik yüzey ve diğer yüksek temaslı bölgelerin üzerini gümüş iyon (temas halinde mikropların çoğalma hızını önemli ölçüde düşüren, reaktif özelliği yüksek maddeler) temelli antimikrobiyal madde ile kaplayan Acer Antimicrobial 360 Design[[i]], [[ii]]  özelliğini taşıyor. Dizüstü bilgisayar, gücünü çoklu görevler için fazlasıyla yeterli olan 11. Nesil Intel® Core™ i7 vPro işlemciden alıyor. Cihazda bulunan 1 TB’ye kadar M.2 SSD, kullanıcılar için geniş bir depolama alanı sunuyor. Sıvı dökülmesine karşı dayanıklı bir klavyeye sahip olan Acer TravelMate Spin P4’ün MIL-STD 810H[[iii]] askeri standartlarda dayanıklılık sertifikası da darbelere karşı yüksek koruma düzeyini gösteriyor.

Dizüstü bilgisayarın 14 inçlik FHD (1920x1080) Antimikrobiyal Corning® Gorilla® Glass dokunmatik ekranı, çizilmelere karşı dayanıklı olması ile dikkat çekiyor. 360 derece dönüştürülebilir cihaz kullanıcısına stant, bilgisayar, çadır ve tablet olmak üzere 4 farklı kullanım modu sunuyor. TravelMate Spin P4’ün 1,53 kg ağırlığı ve 17,9 mm inceliği, hareket halinde çalışanlar için mükemmel bir seçenek olmasını sağlıyor.  Kullanıcıların 13,5[[iv]] saate varan pil ömrü ile tam gün rahatlıkla çalışmasını sağlayan dizüstü bilgisayar, yalnızca bir saat içinde yüzde 80'e kadar hızlı şarj[[v]] edilebiliyor.

Dizüstü bilgisayar, bir adet RJ45 ethernet, bir akıllı kart okuyucu ve birden fazla sayıda USB Type-C ve Thunderbolt™ 4 bağlantı noktası ve isteğe bağlı LTE desteği (eSIM ve DSSA) içeren zengin bağlantı seçenekleri sunuyor. Ayrıca Güvenilir Platform Modülü (TPM) 2.0, parmak izi ile oturum açma ve Windows Hello gibi, bir iş bilgisayarından beklenen tüm güvenlik özelliklerini de taşıyor.

Acer Enduro Urban N3 Antimikrobiyal Dizüstü Bilgisayar

Her türlü zorlu hava koşulu ve ortamda kullanılmak için tasarlanmış dayanıklı bir dizüstü bilgisayar olan Acer Enduro Urban N3 (EUN314A-51W(G)), 14 inçlik ekranına karşın yalnızca 1,85 kg ağırlığında ve 21,95 mm inceliğinde olup, askeri standartlarda (MIL-STD 810H[3]) dayanıklılık ve toza ve suya karşı endüstriyel standartlarda (IP53[[vi]]) dayanıklılık sertifikalarını taşıyor. Bu özellikler, cihazın pek çok zorlu şartta dahi güvenle kullanılmasını sağlıyor. Cihazın güçlendirilmiş köşeleri düşmelere (122 cm'ye kadar) karşı dayanıklılık sunarken, giriş-çıkış bağlantı noktalarının, hoparlörlerinin ve düğmelerinin su geçirmez tasarımı, benzersiz drenaj sistemi ve Acer'ın su geçirmez Aquafan™ özelliği, kullanıcıların hava durumu hakkında endişelenmeye gerek kalmadan her ortamda bilgisayarlarını kullanmasına imkan veriyor.

Enduro Urban N3’ün bu modeli, Acer’ın Antimicrobial 360 Design ve Antimicrobial Corning® Gorilla® Glass[[vii]] özellikleri ile korumayı bir adım öteye taşıyarak, zorlu dış koşullarda dahi ekranın temiz kalmasını sağlıyor. Cihazın dokunmatik yüzeyi, klavyesi ve kalan diğer kısımlarının üzerindeki kaplamada kullanılan gümüş iyon partiküller sayesinde antimikrobiyal bir koruma sunuyor. 11. Nesil Intel® Core™ i7’ye[[viii]] kadar işlemci, NVIDIA® GeForce® MX3308 GPU ve 32 GB[[ix]] DDR4 bellek şeklindeki konfigürasyonu tüm görevler için cihaza güç verirken, 13 saatlik[4]  pil ömrü ve 450 nit parlaklığa sahip FHD ekranı, kullanıcılara diledikleri yerde çalışma özgürlüğü sağlıyor.

Acer Enduro Urban T3 Antimikrobiyal Tablet

Acer Enduro Urban T3 (EUT310A-11A), ister kampta, doğanın içerisinde, ister oturma odasında online derste olsun, keşfetmeyi ve öğrenmeyi seven aileler için üst düzey dayanıklılık özellikleri sunuyor. 10 inç büyüklüğünde bir ekrana sahip tabletin köşelerinde yer alan tampon koruyucular, cihazın 122 cm[3] yükseklikten 26 kez düşme testinin de dahil olduğu MIL-STD-810H sertifikalı dayanıklılığını artırıyor. IP53 sertifikası da bulunan cihaz, su geçirmez giriş-çıkış yuvaları, hoparlörler ve tuşlara sahip olmasının yanı sıra, toza ve suya karşı genel dayanıklılık sunuyor. Tablet, ekran, kapak, çerçeve, köşeler ve tuşlar dahil olmak üzere neredeyse tüm dokunulabilir yüzeylerinde antimikrobiyal[1] çözüm sunan Acer Antimicrobial 360 Design özelliği ile geliyor. Enduro Urban T3’ün sadece 9,92 mm’lik inceliği ve 595 g’lık ağırlığı, uzun çalışma sürelerinde bile sizi yormuyor ve tabletin her yere kolayca taşınmasını sağlıyor.

Antimikrobiyal tabletin 10 nokta dokunmatik FHD (1920x1200) ekranı, dış ortamda bile sezgisel ve net bir deneyim sağlamak için 600 nit parlaklık sunuyor. Ekranın üst kısmında ise 5 MP çözünürlüklü, geniş açılı bir kamera yer alıyor. Yapay zeka destekli gürültü azaltma ve çift bant WiFi özellikli mikrofonu, Enduro Urban T3'ü görüntülü aramalar ve uzaktan öğrenme için harika bir seçenek haline getiriyor. MediaTek sekiz çekirdekli işlemcisi ve 4 GB RAM ise kullanıcılara sorunsuz bir deneyim yaşatmak için tablete yeterli gücü sunuyor.

Acer VE246Q Antimikrobiyal Monitör

Hem çevre hem de göz dostu Acer VE246Q antimikrobiyal monitör 178 derecelik geniş izleme açılarını destekleyen ve inanılmaz keskin görüntüler için 100.000.000:1 kontrast oranı sunan 23,6 inçlik bir FHD VA panele sahip. Antimicrobial 360 Design özelliğine sahip monitörün kasası ve ön camı, gümüş iyon temelli antimikrobiyal maddeyle kaplanmış geri dönüştürülmüş plastikten bir malzemeden üretildi. Monitör, JIS Z 2801 ve ISO 22196 test protokolleri kapsamında bir dizi bakteriye karşı yüzde 99 azaltma faktörü sağlıyor. Ayrıca, LED arka ışığın güç tasarrufu sağlayan tasarımına ve üretiminde kullanılan malzemelerle ilgili sorumluluk yönetimini belgeleyen ENERGY STAR®, TCO ve EPEAT gibi çevre dostu sertifikalar taşıyor.

Cihazda yer alan Acer ComfyView teknolojisi, parlamayı ve ortam ışığını azaltarak daha rahat bir izleme deneyimi sağlarken, Acer BlueLightShield teknolojisi ise zararlı olabilecek mavi ışık emisyonunu azaltıyor.

“Works with Chromebook” Sertifikalı Aksesuarlar

Acer, Google'ın uyumluluk standartlarını[[x]] karşılamak için test edilmiş ve onaylanmış cihazlar olan Chromebook sertifikalı bazı aksesuarlarına antimikrobiyal özellikler ekledi. Chromebook ile sorunsuz çalışmak üzere onaylanmış olan ve güncellenebilir yazılımına sahip Chromebook Sertifikalı cihazlar tüm çevre birimleriyle uyumluluklarıyla dikkat çekiyor. 

Chromebook sertifikalı aksesuarlar kategorisinde Acer Bluetooth Klavye ve Fare KM501 öne çıkıyor. Acer, Chrome OS ile tam uyumlu kompakt bir tasarıma sahip klavyenin yüzeyinin neredeyse tamamında[[xi]] Antimicrobial 360 Design özelliği kapsamında antimikrobiyal[1] gümüş iyon çözümü[2],[7] sunuyor. Ayrıca enerji tasarrufunu destekleyen klavye ve fareyi, pillerini değiştirmeden bir yıla kadar kullanmak mümkün. 

Antimicrobial 360 Design özelliği kapsamında yüzey kaplamalarının neredeyse tamamında[11] antimikrobiyal[1] gümüş iyon çözümü[2],[7] kullanılmış olan, 1.000 DPI’lık Acer Bluetooth Mouse B501, sağ ya da sol elini kullananlar tarafından rahat bir kullanıma imkan veren çok yönlü tasarımı ile dikkat çeken 1000 Fare, Bluetooth Klavye ile KM501 kombo paketinin bir parçası olarak edinilebileceği gibi ayrı olarak da tüketicilerin beğenisine sunuluyor.

Acer Eco-Shell Koruyucu Ceketler

Acer'ın sık seyahat edenler için sunduğu Eco-Shell Koruyucu Ceket[[xii]] nefes alabilir ancak suya dayanıklı oluşuyla dikkat çekiyor. Ceket, aerosol damlacıklarının kullanıcının yüzüyle temas etmesini önlemeye yardımcı olan şeffaf bir PET kapüşonlu örtü ile geliyor. Bir akıllı telefona veya pasaportun rahatça sığabileceği kadar büyük iki ön cebe sahip olan ceket, yumuşak, rahat, deri benzeri bir dokuya sahip. Ceketin içi, üzerine gümüş yapıştırılmış iplikten yapılmış antimikrobiyal koruma[1] için gümüş kumaş kaplamasıyla dikkat çekiyor.

Bir giysiden çok daha fazlası olan Eco-Shell ceket kısmen (yüzde 26) kahve çekirdeklerinin özlerinden üretiliyor. Bu malzeme, kullanılmış kahve telvesinden kahve yağının çıkarılarak kahve yağı poliolüne dönüştürülmesi ve ardından poliolün kumaş olarak kullanılmak üzere, bir PU filmde sentezlenmesiyle elde ediliyor.

Fiyat ve bulunabilirlik

Acer TravelMate Spin P4 (TMP414RNA-51), bu yılın dördüncü çeyreğinde EMEA bölgesinde 1.119 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Acer Enduro Urban N3 (EUN314A-51W), bu yılın dördüncü çeyreğinde EMEA bölgesinde 799 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Acer Enduro Urban T3 (EUT310A-11A), 2022’nin ilk çeyreğinde EMEA bölgesinde 299 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Acer Bluetooth Klavye ve Fare KM501, Şubat 2022’de EMEA bölgesinde 59,90 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Acer Bluetooth Mouse B501, Şubat 2022’de EMEA bölgesinde 24,90 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Teknik özellikler, fiyatlar ve bulunabilirlik bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Belirli pazarlardaki bulunabilirlik, ürün özellikleri ve fiyatlar hakkında daha fazla bilgi için lütfen http://www.acer.com.tr  adresi üzerinden en yakın Acer ofisiyle iletişime geçin.

Ürün görselleri ve teknik özellikleri için Acer basın kitini inceleyebilir, [email protected] basın odasından tüm duyuruları görebilirsiniz.


[i] Acer Antimicrobial Design modellere/bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Antimicrobial Corning® Gorilla® Glass ve gümüş iyon antimikrobiyal teknolojisi dahil olmak üzere tüm antimikrobiyal çözümler, kullanıcıları koruduğunu veya herhangi bir doğrudan veya zımni sağlık yararı sağladığını iddia etmez. Antimikrobiyal koruma dokunmatik yüzeyle sınırlıdır. Acer Antimicrobial 360 Design'a sahip ürünlerde, antimikrobiyal çözümler çok temas edilen yüzeylerde ve dış alanın çoğunda uygulamıştır.

[ii] Gümüş iyonlarının miktarı nem ve sıcaklıktan etkilenebilir.

[iii] MIL-STD-810H, kontrollü ayarlarda yürütülen bir test protokolüdür ve her durumda gelecekteki performansı garanti etmez. Kullanıcılar testleri simüle etmeye çalışmamalıdır, çünkü bundan kaynaklanan hasar Acer'ın standart garantisi kapsamında olmayacaktır.

[iv] Pil ömrü, MobileMark 2014 uyarınca işlemci, RAM kapasitesi, depolama, ekran ve çözünürlük vb. belirli test ayarları ve koşulları ile sınırlı değildir. Gerçek pil ömrü, ürün modeline, yapılandırmaya, uygulamalara bağlı olarak güç yönetimi ayarları, çalışma koşulları ve kullanılan özelliklere göre önemli ölçüde değişebilir. İşlemci, RAM kapasitesi, depolama, ekran ve çözünürlük vb. içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan kullanımdaki bileşenlere bağlı olarak performans varyasyonu da ortaya çıkar.

[v] Hızlı şarj özelliği yalnızca 56 WHr pilli modellerde mevcuttur. Sistem toleransı nedeniyle şarj süresi +/-yüzde 10 değişebilir

[vi] IP53 derecesi, cihazın "toza karşı koruma" sağladığını çoğunlukla toz girişini sınırladığını ve suya karşı dayanıklı olduğunu gösterir.

[vii] Antimikrobiyal çözüm özelliği isteğe bağlıdır ve modele ve/veya bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Antimicrobial Corning® Gorilla® Glass dahil tüm antimikrobiyal çözümler, kullanıcıları tamamen koruduğunu veya herhangi bir doğrudan veya zımni sağlık "faydası" sağladığını iddia etmez.

[viii] Özellikler modele ve/veya bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Tüm modeller stoklarla sınırlıdır.

[ix] İki SODIMM modülü kullanılarak 32 GB’ye yükseltilebilir.

[x] Bu ürün, Chrome OS'in en son sürümünü çalıştırabilen cihazlarla çalışır ve Google'ın uyumluluk standartlarını karşıladığı onaylanmıştır. Google, bu ürünün çalışmasından veya güvenlik gereksinimlerine uygunluğundan sorumlu değildir. Chromebook ve Works With Chromebook rozeti, Google LLC'nin ticari markalarıdır.

[xi] Farenin LED'i ve ayaklarında antimikrobiyal çözüm uygulaması yapılmamıştır.

[xii] Yalnızca belirli pazarlarda mevcuttur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Google Earth Yerimlerini Yedeklemek

Google Earth Yerimlerini Yedeklemek

#GoogleEarth  #GoogleEarthYerİmleri

Merhaba arkadaşlar.

Google Earth da sol tarafta yer alan yer imleri çok faydalı bir özellik. Format atmada veya yeni sisteme geçildiğinde aynı yerimlerini program içinde eklemek yerine komple yedek alabilirsiniz.

C:\Users\Kullanıcı Adı\AppData\LocalLow\Google\GoogleEarth  dizinine gidin.

myplaces.backup.KML   ve myplaces.KML dosyalarını yedekleyin. Yeni sistemde programı kurduğunuzda ilgili dizine bu iki dosyayı atarsanız programı aynı yerimleriyle devam edebilirsiniz.

 

İyi günler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Formula 1 2021 Türkiye GP Değerlendirmesi

2011 yılında son kez seyircili olarak düzenlendiğinde gittiğim ve son derece etkilendiğim yarışlar 2021 senesi itibarı ile 10 yıl aranın ardından tekrar İstanbul Park'ta seyircili olarak düzenlendi. Senede bir kez uluslararası olarak düzenlenen bu organizasyon Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri olmak üzere üç günlük süreyi kapsamaktadır. Aldığınız bilet üç günde düzenlenen etkinliklerde geçerlidir. Ben gerek mesafe gerekse ilk iki günde yapılan etkinliklerin ilgimi çekmemesi sebebi ile sadece Pazar günü yapılan yarışı izlemeye gittim.

Öncelikle organizasyona sağlam bir eleştiri yapmak elzem. Zira ben Manisa'dan kendi aracımla sabah 7'de yola çıktım ve erken varıp otopark vs sorunlarından biraz kurtulmak için ücretli yol üzerinden 3 saat 15 dakika içerisinde İstanbul'a giriş yaptım. Ancak sorunlar buradan itibaren baş gösterdi. Ben otoban üzerinden İstanbul Park Gişeleri'ne kadar giderek orada son ücreti ödeyip pistin önüne kadar devam edecektim. Sevgili jandarma ekipleri hangi mantıklı sebeple yaptıkları belli olmayan bir şekilde otobanın İstanbul Park dönüşünü keserek gelen herkesi şehir merkezine doğru ara sokaklara ve normal trafiğin içerisine yönlendirmişler. Bütün herkesi tek bir yöne kanalize etmenin sonucu olarak kilometrelerce kuyruğa sebep oldular. Saat 10:15'ten 13:20'ye kadar araçla bu kuyruğa katlandım. Ancak sonra Google Haritalar'dan baktığımda araçla 48 dakika, yürüyerek 46 dakika süreceğini görünce, aracı müsait bir yere çekip kalan 7km mesafeyi yürüyerek tamamlamak zorunda kaldık. Bu süreçlerin en başından beri hafif hafif yağmur yağışı devam ediyordu. Gün sonunda baktığımda 15km yol yürümüşüz... 

Tabi bu esnada bizim gibi aracını sağa sola, çalı çırpının içine, çamura, yola, ize bırakanlar bolca vardı. Tarlanın içinde duran Porsche'lar, çamurda bırakılıp giden Aston Martin'ler daha neler neler...

Kalan 7km mesafeyi yağmur altında yaya geçtikten sonra pist önüne geldik. Burada da girişte resmen bir facia karşımızdaydı. Her anlamda bir karmaşa vardı. Yoldan, otoparklardan ve otobüs duraklarından gelen yaya herkes üst geçit bölgesine yönlendirilmiş ve burada önce HES kodu sorgulaması yapılıyor, sonrasında bilet kontrolü yapılıyor, arkasından da x-ray bölgesinden geçiyorsunuz. Üç kademeli bir geçiş ayarlanmış. Sonrasında herkes üst geçitten pist tarafına geçiyordu. Oradan da ya otobüslerle kendi izleme alanınıza gidecek yada ikinci üst geçitten geçip etkinlik alanına geçeceksiniz. Buralarda 1. Açık Alan'a nasıl gideceğimize dair herhangi bir yönlendirme göremedim. Otobüs mü götürecek, yaya olarak ulaşabilecek miyiz, giriş nerede hiçbir bilgim yoktu. Önceden etkinlik alanının kenarından Silver 1 Tribün önünden kendi alanımıza geçiyorduk. Etkinlik alanına geçip oradan sora sora tekrar dışarı çıkıp iç otopark tarafına doğru baya bir yürüyerek tam ters istikamette 1. Açık Alanın arka köşesinden giriş yapıldığını öğrendim. 7km yürüyüşten sonra çok iyi oldu bu nispeten kısa ikinci yürüyüş... İzleme alanlarında insanlar birbirlerine çok yaklaşmasın diye girişleri birbirlerine karıştırmamak adına fizana taşımışlar. Ama ne hikmetse girişte herkesi dipdibe, burun buruna kontrol noktalarından geçmeye zorlamışlar...

Zor da olsa nice kalabalığın içinden geçip kilometrelerce yol yürüdükten sonra kendi alanımıza giriş yaptık. Kendi alanımızın girişinde de bir bilet kontrolü yapıldıktan sonra bileklikler takılıyor ve artık alanın içlerine doğru gidiyorsunuz. Bu arada şunu farkediyorum ki yukarıda anlattığım üst geçit mevzusuna girmeden yolun kenarından iç otoparka yürüyüp, 1. Açık Alan girişinden sadece bileti okutarak doğrudan kendi alanımıza gidebilirdik aslında. Bu hengame neden yapıldı, ne gereği vardı, ne işe yaradı hiç anlamadım. Zira ilk bilet kontrolünde bağıra bağıra yiyecek, içecek, su sokmak yasak denildi. Ben çantamdan hiç çıkartmadım, x-ray cihazından da geçirdim ve yarışı izlerken ekmeklerimi, cipslerimi yedim, suyumu içtim. Çıkartıp sağa sola atanlara, orada bırakanlara yazık oldu.

Alana geçtikten sonra start için birinci viraj kısmına doğru herkes gibi biz de sıkıştık. Gerçekten öncekilere göre çok kalabalıktı. Nerdeyse iki katı izleyen vardı gittiğim 1. Açık Alan için konuşacak olursam. Burada pit girişinin hemen arkasına iki tane yan yana ekran koymuşlar. Birisi start düzlüğünün sonundaki tribünler, diğeri ise yanımızdaki tribün ve kısmen bizim alanımız için koyulmuş. Ancak açı çok iyi değildi.

 

1. Açık Alan için 2. Viraj'dan sonra tam karşıya bir tane ekran yerleştirilmiş. Yazıları okumak için biraz uzak kalsa da diğer kısımlardaki mücadeleleri takip etmek için yeterli. İlk iki turdan sonra insanlar 1. Viraj manzarasından uzaklaşıp arkadaki bu alana yayılıyorlar. Geniş geniş ferah ferah yarışı burada izleyebiliyorsunuz.

 

İyice arka kısma giderseniz de 3. Viraj'ın girişini ve 8. Viraj'ın bir kısmını aynı zamanda da arkadaki iki uzun düzlüğün ikinci tırmanış kısmını da görebiliyorsunuz. Ayrıca bu arka kısımda ücretsiz, büyük bir tuvalet binası mevcut.

2011'de yarışın bitişiyle birlikte seyircileri start düzlüğüne sokmuşlardı. Şimdi pandemi sebebi ile orası açılır mı açılmaz mı bilmediğim için son yarım saat kala ben etkinlik alanına doğru yola çıktım. Olur da açarlarsa oradan hemen geçmeyi planlıyordum. Ancak gidene kadar çeşitli görevlilere sorduğumda onların da net bilgisi yoktu. Tedbirlerden dolayı bir çok şeyin iptal olduğunu muhtemelen girilmeyeceğini belirtti birisi. Onu duyduktan sonra etkinlik alanını biraz gezip tekrar 7km'lik geri dönüş yoluna koyulduk. Dönüşte de yine binlerce kişi üst geçitte yığıldı. Uzun ve bu sefer daha yorucu yürüyüşün ardından araca ulaştık. Dönüşte körfez tarafını kullanarak eve dönmeyi başardık. Gelirken 3 saat 15 dakikada girdiğimiz İstanbul'dan rahat bir şekilde çıktık ve yaklaşık 5,5 saatte eve döndük.

 

4k 60fps kaydettiğim muhtelif yerlerden videolar;

Formula 1 2021 Türkiye GP Yarış Öncesi Güvenlik Aracı Geçişi (1. Açık Alan)

 

Formula 1 2021 Türkiye GP Formasyon Turu Başlangıcı (1. Açık Alan)

 

Formula 1 2021 Türkiye GP Start ve İkinci Tur Geçişi (1. Açık Alan)

 

Formula 1 2021 Türkiye GP 2. Viraj Araç Geçişleri (1. Açık Alan)

 

Formula 1 2021 Türkiye GP 3. Viraj Girişi (1. Açık Alan)

 

Formula 1 2021 Türkiye GP Yakın Mesafeden 2. Virajdan Çıkışları (1. Açık Alan)

 

Formula 1 2021 Türkiye GP Araçların 3. Viraja Girişleri (1. Açık Alan)

 

Formula 1 2021 Türkiye GP Piste En Yakın Yerden Araçların 3. Viraja Geçişleri(1. Açık Alan)

 

Sonuç

2011'de hem ilk deneyimim olması hem v10 motorların ortalığı inleten, yeri sarsan sesleri hem de daha kolay ulaşım sağlamam sebebi ile kesinlikle çok daha iyi bir tecrübe yaşatmıştı. O sene ben bir gün önce gidip toplu taşıma kullanmıştım. Bu etkinlikte çoğunluk olarak 34 plaka araç gördüm trafikte. 34 plakaların niye ısrarla kendi araçlarını kullanıp bu eziyeti yaşadıklarını ve yaşattıklarını anlamıyorum. Ben İstanbul'da olsam kesinlikle toplu taşıma kullanırdım. Bu etkinlikten o kadar memnun ayrılmadım. Araçların motor sesleri en az yarı yarıya azalmıştı. Normal araba yarışlarına dönmüş tam olarak. v8 motorlarla bile önümüzden iki tur geçen 22 araçtan sonra kulaklarım iki gün boyunca çınlamıştı. Bu yarışta en ufak bir çınlama, rahatsızlık yaşamadım. Tecrübe olarak muadilini bulmak yine zor. Güzel bir havada ve biraz daha az para harcayarak yapılırsa bu hali de memnuniyet verebilir. Ancak şu yaşadıklarımdan sonra bu kadar para harcayıp bir daha gitmem. Harcadığım kalemler; 600TL iki kişilik bilet, 300TL yol ve köprü parası, 300TL yakıt. Ayrıca bir günümün 17 saati. Oradan yiyecek, içecek, kıyafet, aksesuar vs bir şey almadım. Zaten alacak vaktim yoktu yetişme telaşından...

 

#Formula1 #TürkiyeGP2021 #TurkishGP2021 #TürkiyeGP #F12021

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Windows 11 nasıl yüklenir? Windows 10’dan Windows 11’e yükseltme nasıl yapılır?

Windows 11 resmi olarak yayınlandı. Windows 10 kullanıyorsanız şimdi sizde hızlı ve ücretsiz bir şekilde Windows 11’e geçiş yapabilirsiniz. Bu makalede sizlere kendi deneyimlediğim yoldan Windows 10 bilgisayarımı nasıl Windows 11’e yükselttiğimi anlatacağım.

Windows 11 Yükseltme Sayfası

Windows 11 yükseltme sayfasında sizi aşağıda ki gibi bir ekran karşılayacak. Bu ekranda eğer Windows 10 kullanıcısıysanız sizi otomatik yükseltmeyi yönetecek bir hızlı kurulum paketi ve indirilebilir ISO paketleri karşılayacak. Ben hızlı bir kurulum paketi başlatıcısını bilgisayarıma indirerek yükseltme işlemini gerçekleştirdim.

https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/windows-11

Windows 11 yükseltme için linki ziyaret edin. Zaman içinde linkler değişebilir. Bunun için bu linke ulaşmak için izleyeceğiniz yol “Windows 11 yükseltme” şeklinde google araması yapabilirsiniz.

https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows11

Eğer bir üst linkten ulaşamazsınız indirme sayfalarına ulaşmayı şu linkten de deneyebilirsiniz. “Windows 11 Yükleme Yardımcısı” ve “Windows 11 Yükleme Medyası Oluşturma” bağlantılarını sayfada bulabileceksiniz.

Windows 11 yükseltme koşulları ve uyarılar

Başlamadan önce, aşağıdaki koşulların sizin için geçerli olup olmadığını kontrol edin:

 • Windows 10 lisansına sahip olmanız gerekir.
 • Yükleme Yardımcısı’nı çalıştırmak için PC’nizde Windows 10 2004 sürümünün veya daha yeni bir sürümünün yüklü olması gerekir.
 • Yükseltme gereksinimleri ve desteklenen özellikler için PC’nizin Windows 11 cihaz özelliklerini karşılaması gerekir. Bazı özellikler ek donanım gerektirir. Ayrıca, güncelleştirilmiş sürücüler ve donanım uyumluluğu hakkında bilgi almak için PC üreticinizin web sitesini ziyaret etmenizi öneririz.
 • Bilgisayarınızda Windows 11’i indirmek için 9 GB boş disk alanı olmalıdır.

 

PC Healts at a glance (Windows 11 yükleme kontrolcüsü)

Windows 11 Yükleme Yardımcısı’nı indirip çalıştırdığınızda ilk olarak sizden bilgisayarınızın Windows 11 yükleme gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını görmeniz için aşağıda görseli yer alan “Pc Health at a glance” uygulamasını yüklemeniz ve kontrol etmeniz istenir. Kontrol başarıyla sonuçlandıktan sonra kurulum başlatılır.

Windows 11 dosyalarının indirilmesi

Windows 11 Yükleme Yardımcısı yükleme yeterliliği kontrolünü sağladıktan sonra aşağıda ki şekilde Windows 11 yükseltme işlemlerini başlatır. Aşağıda ki yüzde tamamlama süreci Windows 11 dosyalarının bilgisayara indirilme sürecidir ve süreç boyunca bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. İnternet bağlantı hızınıza göre bu süreç uzayabilir.

Windows 11 Kurulumu

Windows 11 yükseltme dosyaları indirilme işlemi tamamlandıktan sonra eğer manuel bir başlatmayı onaylamazsanız kurulum yöneticisi 30 dakikalık bir sayaç başlatıyor ve bu sayaç sonunda bilgisayarınız yeniden başlatılarak kurulum otomatik başlatılıyor. Kurulum esnasında siyah fonu olan bir ekran kurulum işlemleri size herhangi bir soru yöneltilmeden otomatik şekilde devam ettiriliyor. Kurulum esnasında yine otomatik şekilde bir kaç kez bilgisayarınız kendisini yeniden başlatıyor. Tüm bu işlemlerin ortalama süresi bir buçuk saat civarında sürdü.

Windows 11 Yükseltme Sonuç

Windows 10 işletim sisteminden windows 11 işletim sistemine yükseltmeyi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdim. Dosyalarımda, programlarında herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Ortalama bir buçuk saatlik bir sürede kurulum işlemleri tamamlandı. Bu süreç boyunca tüm kurulum işlemleri otomatik olarak gerçekleştirildi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

AMD Hackintosh üzerinde Adobe ürünlerinin çökmesini düzeltmek için çözüm

(Adobe Çökme Sorununu Düzeltmek)

İşlemler

 1. İlk olarak adobe creative cloud ve uygulamalarını kurunuz.
 2. Terminal uygulamasını açınız.
 3. Komutları kopyalayıp Terminal uygulamasına yapıştırıp ENTER tuşuna basınız.
files_list=(MMXCore FastCore TextModel libiomp5.dylib)
lib_dir="${HOME}/Documents/AdobeLibs"
lib1_file="${lib_dir}/libiomp5.dylib"
lib1_link="https://raw.githubusercontent.com/naveenkrdy/Misc/master/Libs/libiomp5.dylib"

for file in $files_list; do
  find /Applications/Adobe* -type f -name $file | while read -r curr_file; do
    name=$(basename $curr_file)
    sw_vers -productVersion | grep "11" >/dev/null 2>&1
    [[ $? == 0 ]] && [[ $name =~ ^(MMXCore|FastCore)$ ]] && continue
    echo "found $curr_file"
    sudo -v
    [[ ! -f ${curr_file}.back ]] && sudo cp -f $curr_file ${curr_file}.back || sudo cp -f ${curr_file}.back $curr_file
    if [[ $name == "libiomp5.dylib" ]]; then
      [[ ! -d $lib_dir ]] && mkdir $lib_dir
      [[ ! -f $lib1_file ]] && cd $lib_dir && curl -sO $lib1_link
      adobelib_dir=$(dirname "$curr_file")
      echo -n "replacing " && sudo cp -vf $lib1_file $adobelib_dir
    elif [[ $name == "TextModel" ]]; then
      echo "emptying $curr_file"
      sudo echo -n >$curr_file
    else
      echo "patching $curr_file"
      sudo perl -i -pe 's|\x90\x90\x90\x90\x56\xE8\x6A\x00|\x90\x90\x90\x90\x56\xE8\x3A\x00|sg' $curr_file
      sudo perl -i -pe 's|\x90\x90\x90\x90\x56\xE8\x4A\x00|\x90\x90\x90\x90\x56\xE8\x1A\x00|sg' $curr_file
    fi
  done
done
 1. Tekrar komutları kopyalayıp Terminal uygulamasına yapıştırıp ENTER tuşuna basınız.
agent_dir="${HOME}/Library/LaunchAgents"
env_file="${agent_dir}/environment.plist"
lib_dir="${HOME}/Documents/AdobeLibs"
lib2_file="${lib_dir}/libfakeintel.dylib"
lib2_link="https://raw.githubusercontent.com/naveenkrdy/Misc/master/Libs/libfakeintel.dylib"

sw_vers -productVersion | grep "11" >/dev/null 2>&1
if [[ $? == 0 ]]; then
  [[ ! -d $lib_dir ]] && mkdir $lib_dir
  [[ ! -f $lib2_file ]] && cd $lib_dir && curl -sO $lib2_link
  env="launchctl setenv DYLD_INSERT_LIBRARIES $lib2_file"
else
  mkl_value=$(
    sysctl -n machdep.cpu.brand_string | grep FX >/dev/null 2>&1
    echo $(($? != 0 ? 5 : 4))
  )
  env="launchctl setenv MKL_DEBUG_CPU_TYPE $mkl_value"
fi

[[ ! -d $agent_dir ]] && mkdir $agent_dir
cat >$env_file <<EOF
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<!DOCTYPE plist PUBLIC "-//Apple//DTD PLIST 1.0//EN" "http://www.apple.com/DTDs/PropertyList-1.0.dtd">
<plist version="1.0">
<dict>
 <key>Label</key>
 <string>mkl-debug</string>
 <key>ProgramArguments</key>
 <array>
 <string>sh</string>
 <string>-c</string>
  <string>$env;</string>
 </array>
 <key>RunAtLoad</key>
 <true/>
</dict>
</plist>
EOF

launchctl load ${AGENT} >/dev/null 2>&1
launchctl start ${AGENT} >/dev/null 2>&1
 1. macOS sistemi yeniden başlatın.

İşlemleri geri almak için:

 • Komutları kopyalayıp Terminal uygulamasına yapıştırıp ENTER tuşuna basınız.
files_list=(MMXCore FastCore TextModel libiomp5.dylib)
for file in $files_list; do
  find /Applications/Adobe* -type f -name $file | while read -r curr_file; do
    sudo -v
    [[ -f ${curr_file}.back ]] && echo "Restoring backup $curr_file"&& sudo mv -f ${curr_file}.back $curr_file
  done
done
 • Komutları kopyalayıp Terminal uygulamasına yapıştırıp ENTER tuşuna basınız.
agent_dir="${HOME}/Library/LaunchAgents"
env_file="${agent_dir}/environment.plist"
if [[ -f $env_file ]]; then
  echo "Deleting $env_file"
  launchctl unload ${env_file} >/dev/null 2>&1
  launchctl stop ${env_file} >/dev/null 2>&1
  rm -rf $env_file
fi
 1. macOS sistemi yeniden başlatın.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İçerik Üreticilere Yönelik ConceptD 7 Ezel Pro Dönüştürülebilir Dizüstü Bilgisayarla Yaratıcı İş Akışınızı Geliştirin

Yüksek işlem gücü ve grafik performansı yanında güçlü bellek ve depolama özellikleri ile ağır iş yükleri için ideal olan Acer ConceptD 7 Ezel Pro dönüştürülebilir RTS Studio dizüstü bilgisayar, içerik üreticilere fikirlerini gerçeğe dönüştürüp paylaşma fırsatı sunuyor. ConceptD 7 Ezel Pro’nun renkleri doğru bir biçimde yansıtan UHD dokunmatik ekranı eğilip dönerek üst düzey esneklik ve rahatlık sağlayan beş farklı modda kullanılabiliyor.

Masaüstü bilgisayarın yerini alabilecek performansı yanınızda taşımanızı sağlayan Acer ConceptD 7 Ezel Pro (CC715-71P) dizüstü bilgisayar, çizim yapmak, işlerini son haline getirmek ve sunum yapmak isteyen içerik üreticilerinin hayatını kolaylaştıracak tasarım ve kullanım özelliklerine sahip. CES 2020 İnovasyon Ödülü’ne sahip dizüstü bilgisayarda, ürünlerin beş farklı modda kullanılmasını sağlayarak tasarımcıların birlikte çalışmasını, fikirlerini hayata geçirmesini ve paylaşmasını daha önce hiç olmadığı kadar kolay hale getiren, Acer’ın Ezel adını verdiği menteşeler kullanılıyor. Bu tasarım, dizüstü bilgisayarı her tür çalışma senaryosuna uygun hale getiriyor.

Dokunmatik ekran ve EMR kalem çizim yapmayı çok kolay hale getiriyor

ConceptD 7 Ezel Pro’nun dokunmatik ekranı, birlikte sunulan hızlı ve hassas Wacom EMR kalem ile doğal bir yazı yazma deneyimi sağlıyor. Bu sayede çizim yapmak veya müşterilere sunum yapmak kolaylaşıyor. Daha iyi tepki süreleri, daha üst seviye kesinlik, çözünürlük, basınç hassasiyeti, ekran üzerinde gezdirerek kullanım imkânı ve dayanıklılık sunan EMR kalemler, mürekkep akışkanlığını mükemmel bir şekilde taklit ediyor ve pil gerektirmeyen teknolojisi ile dikkat çekiyor. Ayrıca tasarımcılar ConceptD 7 Ezel Pro’da yer alan paylaşım modu, askı modu, stant modu, tablet modu veya ekran modu gibi seçenekler arasından kendilerine en uygun olanı seçerek cihazlarını ellerindeki işe en uygun şekle getirebiliyor.

Gelişmiş parlaklık ve dayanıklılık özellikleri ile daha iyi bir ekran deneyimi

Dizüstü bilgisayarda yer alan 4K IPS ekran (3840 x 2160 piksel çözünürlük) sayesinde, içerik üreticilerin çalışmaları 8 milyondan fazla pikselle ayrıntılı ve net bir şekilde hayat buluyor. 400 nit parlaklık da görüntülerin canlı ve göz alıcı olmasını sağlıyor. Entegre renk düzeltme teknolojilerinin kullanıldığı ConceptD 7 Ezel Pro’nun ekranı PANTONE® Matching System (PMS) renklerini son derece gerçekçi şekilde sunabiliyor. Böylece Adobe® renk gamının yüzde 100’ünü kapsayan gerçekçi renk üretimi ve Delta E < 2 renk doğruluğu elde ediliyor. Renk profillerini yönetmek ve sistem ayarlarını değiştirmek de Acer’ın ConceptD Palette kullanıcı arayüzü ile kolaylaşıyor.

Düşmelere karşı dayanıklılık sağlamak için Gorilla Glass 6 ile üretilen ConceptD 7 Ezel Pro dizüstü bilgisayarın 15,6 inçlik ekranı, yansıma önleyici bir kaplamaya da sahip. Bu özellikler hareket halinde, özellikle de açık havada parlak ışık altında çalışan tasarımcıların işini çok kolaylaştırıyor. Tasarımında leke tutmayan ve aşınmaya dayanıklı kaplamalardan yararlanılan cihazda, dayanıklılık için korozyona ve paslanmaya dirençli mikro-ark oksidasyonlu bir kaplama bulunuyor.

Yüksek işlem gücü ve grafik performansı ile ağır iş akışları için ideal

Sekiz çekirdekli 10. Nesil Intel® Core™ i7-10875H işlemci, NVIDIA Quadro RTX 3000 GPU, 16 GB DDR4 bellek ve 1 TB NVMe PCIe SSD’ler içeren ConceptD 7 Ezel Pro dizüstü bilgisayar, ağır iş akışları için ideal. İçerik üreticiler bu cihazla videolarını hızla düzenleyip işleyebiliyor, 3D animasyonlar oluşturabiliyor ve çalışmalarını gerçek zamanlı olarak gösterebiliyor.

ConceptD 7 Ezel Pro modelinde 40 Gb/sn hıza sahip iki USB-C ThunderBolt™ 3 bağlantı noktasının yanı sıra, iki adet USB 3.1, bir adet HDMI 2.0 bağlantı noktası ve pürüzsüz cam touchpad yer alıyor. Ayrıca kullanıcılar güç düğmesi üzerindeki parmak izi okuyucuyla Windows Hello özelliğini kullanarak cihazlarına daha güvenli giriş yapabiliyor.

Serin ve sessiz çalışacak şekilde tasarlanan ConceptD 7 Ezel Pro dizüstü bilgisayarlar, yüksek işlem gücü ve grafik performansı sunarken 4. Nesil AeroBlade™ 3D fanlar ve en yeni soğutma teknolojisi, hem gürültü düzeylerini 40 dBA'nın altına indirmek hem de sınırları zorlandığında bile cihaz ile içindeki bileşenlerin soğuk kalmasını sağlamak için benzersiz bir aerodinamik "Girdap Akış" oluşturur. Bu da ürünün bir kütüphane kadar sessiz olduğu anlamına geliyor. 

RTX Studio ile maksimum performans ve kararlılık

NVIDIA’nın yaratıcı alanlarda çalışanların ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirdiği RTX Studio programına dahil olan ConceptD 7 Ezel Pro dizüstü bilgisayar, hayal gücünü büyük bir hızla gerçeğe dönüştürmek için sıkı donanım ve yazılım standartlarını karşılıyor. RTX hızlandırma özelliğiyle dünyanın önde gelen 40 yaratıcılık ve tasarım uygulamasına güç veren cihaz, NVIDIA Studio sürücüleriyle de maksimum performans ve kararlılık sunuyor. 2,5 kg ağırlığında ve tamamen beyaz renkte şık bir tasarıma sahip olan ConceptD 7 Ezel Pro, 7 saate kadar pil ömrüyle bir çalışma günü boyunca içerik üreticilerin yanında yer alıyor.

Fiyat ve Bulunabilirlik

Acer ConceptD 7 Ezel Pro CC715-71P, 29.040 TL fiyatla satışta.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Acer Predator Helios 300, Geleceğin Hızlı ve Akıcı Oyun Deneyimini Sunuyor

NVIDIA GeForce RX 3080 GPU ve 300 Hz’lik ekranı ile akıcı bir oyun deneyimi sunan Acer Predator Helios 300 dizüstü bilgisayar, Türkiye’de satışa sunuldu.

Oyuncular için sunduğu geniş dizüstü bilgisayar portföyü ile sektörün liderlerinden Acer’ın gelişmiş performans ve ekran özellikleriyle dikkat çeken Predator Helios 300 (PH315-53) dizüstü bilgisayarı Türkiye’de satışa çıktı. Predator Helios 300, oyun tutkunları ve içerik üreticiler için üstün performans sunan NVIDIA GeForce RX 3080 GPU ile geliyor. 10. Nesil Intel® Core™ i7 işlemciden güç alan dizüstü bilgisayar sorunsuz bir oyun deneyimi için gerekli tüm gücü sağlıyor. 15,6 inçlik FHD IPS ekranında 300 Hz ekran yenileme hızı sunarken, en zorlu görevlerde bile görüntü kırılması olmadan, net ve en düşük gölgelenme ile çarpıcı bir deneyim sunuyor.

En yüksek performansta bile sıcaklığı kontrol altında

Acer’ın özel tasarım soğutma teknolojisi cihazın uygun sıcaklıkta çalışmasını sağlıyor. Gürültüyü azaltıp hava akımını artıran  bir adet 4. Nesil AeroBlade™ 3D fan ile birlikte toplam iki adet fan içeren cihaz, Acer CoolBoost™ teknolojisiyle fanları manuel olarak ayarlama olanağı vererek kritik bölgelerin sürekli soğutulmasını sağlıyor. Stratejik noktalara yerleştirilen delikler ise hava giriş çıkışı sağlıyor.

Taşınabilir güç ve biyonik tasarım ile oyuna her an hazır

Kuşların sessiz ve güçlü uçabilme kabiliyetlerinden esinlenerek daha fazla hava geçişi sağlayan girintili kenarlara sahip fanlar ile biyonik bir tasarıma sahip Predator Helios 300’ün içerisindeki metalden kanatlar, denge sağlayan çift oluklu bir tasarıma sahip. Bu tasarımın arkasında, hava akışını tam olarak istenen yere yönlendirmek ve fanı yüksek hızlarda daha iyi sabitleyerek türbülansı ve gürültüyü azaltma düşüncesi yatıyor.

Siyah metal kaplamalı kasanın tabanında şeffaf, içbükey WASD tuşları ve oyun deneyimi için büyük önem taşıyan Turbo ile PredatorSense™ tuşları bulunan 4 bölgeli RGB klavye yer alıyor. PredatorSense teknolojisi ve Turbo tuşu oyunculara çalışırken daha sessiz, oyun ya da video düzenleme esnasında ise tam performanslı fan hızı seçenekleri arasında gerçek zamanlı geçiş yapılabiliyor.

Zengin bağlantı noktalarına sahip dizüstü bilgisayarda tüm çevre birimlerinizi takabileceğiniz 3 adet USB 3.2 bağlantı noktası ile 1 adet Type C, 1 adet HDMI port ve 1 adet mini display port yer alıyor. Cihazın 1 TB’lik SSD kapasitesi ile 32 GB’lik DDR4 belleği çok sayıda oyun keşfetmek ve uygulama kullanmak isteyenler için de bol miktarda alan sunuyor.

Oyunlarda daha az gecikme ile daha fazla zafer

Düşük gecikme süresi ve güvenilir bağlantı için Predator Helios 300’de Intel® Killer E2600 Ethernet yuvası ile Intel® Killer Wi-Fi 6 AX1650i bağlantısı bulunurken, Control Center 2.0 da cihazı kolayca yönetebilmenizi sağlıyor. Killer E2600 ağ trafiğini otomatik olarak algılayıp, sınıflandırıyor ve önceliklendiriyor. Ayrıca en önemli verilerin 1 Gb/sn’lik çıkış hızıyla iletilmesini sağlıyor. Intel® Killer Wi-Fi 6 AX1650i ise dizüstü bilgisayarı 160 MHz kanallara sahip yepyeni Wi-Fi 6 teknolojisiyle güçlendirerek 2,4 Gbps hız ve üst düzey performans sunuyor. Killer Control Center 2.0 arayüzü sayesinde oyun tutkunları ve yüksek performanslı bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarın ağ performansını kolaylıkla analiz, optimize ve kontrol edebiliyor. Ayrıca DTS:X Ultra özelliği ile ses ve 3B simüle çevresel sesler çok daha etkileyici bir deneyimi mümkün hale getiriyor.

Fiyat ve bulunabilirlik

Acer Predator Helios 300 dizüstü bilgisayar, Türkiye’de 20.799,00 TL fiyatla satışta.

BeğenFavori PaylaşYorum yap