Yazılım Gündemi - 2020/03

< Önceki Gündem   |   13-19 Ocak 2020   |   Sonraki Gündem >

Yazılım Gündemi ile ilgili gelişmeler hakkında bildirim almak için bu adresdeki konuya bakabilirsiniz. Yazılım Gündemine katkı sağlamak için yazılımın herhangi bir alanıyla ilgili karşılaştığınız haberleri sosyalde #YazılımGündemineMalzeme etiketi ile paylaşabilirsiniz.

Git 2.25 sürümü duyuruldu

Versiyon kontrol sistemleri krallığının tahtında oturmaya devam eden Git, bu hafta içerisinde 2.25 sürümünü çıkardı. Birkaç özelliği birlikte inceleyelim:

git sparse-checkout ile parçalı depo indirme

2019 yılı boyunca en çok konuşulan kavramlardan biri de mono-repo yapısı olmuştur sanırım. Bilmeyenler için kısaca açıklayalım: Mono-repo, projenin belirli parçalarının ayrı depolarda (repository) tutulması yerine hepsinin tek bir depoda toplanması durumudur. Atıyorum bir not tutma uygulaması yapıyorsunuz, bu uygulamanın iOS, Android, Web ve masaüstü tüm istemcilerinin kodları tek bir repository üzerinde duruyor. Çok fazla araştırmadığım ve hiç kullanmadığım için faydalarını tam bilmiyorum fakat bu yapıyı kullanan büyük şirketlerin olduğunu biliyorum.

Mono-repo yapısındaki bir depoyu indirmenin ne kadar zaman alabileceğini tahmin ediyorsunuzdur. İşte Git'in bu sürümünde eklenen sparse-checkout komutu da tam olarak bu tarz büyük depolarda kullanılması için tasarlanmış. Tüm depoyu indirmek yerine sadece belirlediğiniz dosya yolundaki dosyaları indirip, diğerlerini görmezden gelebiliyorsunuz. Henüz deneysel olan bu özelliği destekleyen pek uzak git sunucusu yok ama yine de biz bir bakalım. Bu özelliği kullanmak için:

$ git clone --filter=blob:none --no-checkout /sizin/deponuz/ depo
$ cd depo
$ git sparse-checkout init

komutlarını çalıştırmanız yeterli. Sırasıyla çalıştırdığımız komutları incelemek gerekirse:

İlk komut bildiğimiz clone komutu ama birkaç eklemesi var. --filter=blob:none eklemesi ile clone komutuna diyoruz ki hiçbir dosyayı indirme. Bu parametrenin kabul ettiği başka filtreleme özellikleri de mevcut. Örneğin --filter=blob:10m parametresi ile 10MB'dan büyük dosyaları indirme diyebiliyoruz. Diğer filtreleme özellikleri için buradaki dokümanı inceleyebilirsiniz. Bir diğer ekleme olan --no-checkout parametresi ile de Git'e sunucudan cevap gelince dosyaları indirme dememiz gerekiyor. Çünkü biz sparse-checkout yapacağız. Bir sonraki komutla zaten depo klasörümüzün içine giriyoruz ve sonrasında ise sparse-checkout özelliğini init yaparak başlatıyoruz. Aynı zamanda sparse-checkout komutunun set, list, enable, disable gibi alt komutları da mevcut.

$ git sparse-checkout set /dosya/yolu

gibi bir komut çalıştırarak indirmek istediğiniz dosya yollarını belirtebilirsiniz. Böylece tüm depoyu indirmek yerine sadece çalışmak istediğiniz alt projeyi indirebiliyorsunuz.

Bu yeni özellik hakkında GitHub'ın yayınlandığı detaylı bir blog yazısı mevcut. Komutun tarihçesi ve detayları için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bu sürümde gelen diğer özellik ve değişiklikler için konu başlığına eklediğim bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Chromium takımı User-Agent bilgilerini dondurmak istiyor

Google tarafından geliştirilen Chrome tarayıcının açık kaynak olan hali Chromium tarayıcısının geliştirici takımı bu hafta yayınladıkları doküman ile Chromium'daki User-Agent bilgilerinin deprecate etme ve dondurma niyetlerini açıkladılar. Dokümanda yazana göre bu User-Agent bilgileri hem artık gereksiz uzun string ifadelere dönüşmüş hem de bazı web sitelerinin bu bilgileri kullanarak kullanıcıları tanıdıkları için bu ifadelerin artık hayatımızdan çıkma zamanının geldiğini savunuyorlar. Bu User-Agent bilgisi genelde kullanıcıların hangi tarayıcı ve işletim sistemini kullandıklarını tespit etmek ve ona göre sitede uyarılar göstermek için kullanılıyor. Bu nedenden dolayı tarayıcının içerisinden tamamen silemezler ama bu yapının yerine User Agent Client Hints (UA-CH) isimli yeni bir yapı getirmeyi planlıyorlar. Bu yeni yapıda artık bir web sitesi, kullanıcının tarayıcısı ve işletim sistemiyle ilgili bilgilere hemen erişemeyecek bunun için sunucuya bir istek göndermesi gerekecek. Üstelik bu istekte de, istediği bilgileri belirtmesi gerekecek.

Özelliğin uygulamaya geçmesi için planladıkları takvimi aynı doküman içerisinde paylaşmışlar. Ayrıca Microsoft Edge, Mozilla Firefox ve Safari gibi tarayıcılar da bu değişikliği destekliyorlarmış.

GitHub Android uygulamasının Beta programı duyuruldu

GitHub, Universe 2019 etkinliğinde kendi mobil uygulamalarını tanıtmıştı. Biz de daha önceki yazılım gündemi yazılarında iOS versiyonunun Beta programının duyurulduğunu söylemiştik hatta ben Beta programına katılıp uygulamayı incelemiştim. İlgili yazılım gündemi yazısı için bkz: Yazılım Gündemi - 18. Bu hafta da GitHub, Android mobil uygulamasının Beta programını başlattığını duyurdu. Bende Android telefon olmadığı için başvurup, uygulamayı inceleme fırsatım olmadı fakat sizler başvurup uygulamayı inceleyip daha sonra da deneyimlerinizi yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz. Android 5.1 ve üzeri sürümlerini destekliyor uygulama.

Beta programına katılmak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

JetBrains yazılımcılar için yeni bir yazı tipi duyurdu: JetBrains Mono

Kotlin programlama dilini geliştiren ve IDE'leri ile meşhur olan sektörümüz için güzel araçlar üreten JetBrains firması bu sefer de açık kaynak ve ücretsiz bir yazı tipi ile karşımızda. Kendi geliştirdiği IDE'lerinin son sürümlerinin hepsinde varsayılan olarak artık bu yazı tipi gelecek. Elbette siz kendi zevkinize uygun yazı tipiyle değiştirmekte özgürsünüz. Ben de şu an bu yazıyı yazdığım Emacs üzerinde JetBrains'in bu yeni yazı tipini deneme amaçlı kullanıyorum. Hoşuma gitti ve oldukça alıştım. Önceden Input Mono isimli yazı tipini kullanıyordum fakat bir artık yeni yazı tipim bu olacak gibi gözüküyor.

Bu yazı tipi aynı zamanda "ligatures" isimli birden çok karakteri tek karakter gibi gösteren özelliği de destekliyor:

Sizce yazı tipi nasıl olmuş? Programlama yaparken kullanır mısınız? Siz programlama yaparken hangi yazı tipini kullanıyorsunuz? Yorumlar bölümünde konuşalım.

Yeni yazı tipi hakkındaki diğer detaylar için konu başlığına eklediğim bağlantılara mutlaka tıklayın. JetBrains yine her zaman olduğu gibi harika bir tanıtım sayfası hazırlamış yazı tipi için.

Windows Terminal Preview v0.8 duyuruldu

Microsoft'un yaklaşık bir yıldır geliştirmeye devam ettiği terminal uygulamasının bu hafta v0.9 Preview sürümü duyuruldu. Bu sürüm ile gelen bazı özellikler ise şu şekilde:

Arama

Evet, bildiğimiz düz metin arama özelliği henüz yeni eklenmiş terminal uygulamasına. Varsayılan olarak CTRL+SHIFT+F tuşları ile kullanılabilir fakat isterseniz özelleştirebiliyorsunuz tabii ki.

Sekme boyutu değiştirme

Terminal uygulamasında birden fazla sekme içerisinde farklı kabuklar (shell) çalıştırabiliyorsunuz elbette. Bu sürüm ile birlikte ise bu sekmelerin boyutlandırma davranışlarını değiştirme özelliği gelmiş. İki farklı değer verebiliyorsunuz bu özelliğe, İlki: equal (eşit) adı üzerinde tüm sekmelerin boyutlarını eşit olarak ayarlıyor ve yeni sekmeler açınca hepsini birden aynı boyutlarda olacak şekilde sıkıştırıyor; ikincisi ise: titleLength (başlık boyutu) bununla da sekmenin başlığında yazan yazı kadar boyutlandırma yaptırabiliyorsunuz. Windows Terminal uygulaması varsayılan olarak titleLength ile gelecek fakat bu davranışı değiştirmek için tabWidthMode özelliğini özelleştirebilirsiniz.

Ayrıca çeşitli retro terminal efektleri gibi oyuncaklar da eklemişler. Diğer özellikler ve hata gidermeleri için konu başlığına eklediğim bağlantıya tıklayabilirsiniz.

IntelliJ IDEA 19 yaşında

JetBrains firmasının Java geliştirme için ürettiği IntelliJ IDEA IDE'si bu hafta içerisinde 19.yaşını kutladı. Uzun zamandır Java yazmıyorum, yazdığım zamanlarda da Eclipse kullanırdım ama yine de IntelliJ IDEA'nın yeni yaşını kutlamış olalım. Nice mutlu senelere 🙂

Yaklaşan Etkinlikler

Etkinlik İsmi Yeri Tarihi
Sürdürülebilir Kod Kalitesi (Continuous Code Quality) İstanbul 22 Ocak 12:30
İzmir Teknoloji Buluşması - Sohbet İzmir 22 Ocak 19:00
GPU Üzerinde Derin Öğrenmesiz Veri Bilimi İstanbul 23 Ocak 18:30
Watson ile Makine Öğrenmesi Modelleri Oluşturma İstanbul 23 Ocak 19:00
Siber Güvenlikte Derin Öğrenme Atölyesi İstanbul 25 Ocak 10:00
Flutter ile ilk uygulamanı yaz İzmir 28 Ocak 18:30
rstudio::conf(2020) - Watch Party İstanbul 29 Ocak 19:00
Scaling Architecture Decision Making İstanul 29 Ocak 19:00
Yapay Zeka İstanbul 31 Ocak 18:30

Diğer Haberler

BeğenFavori PaylaşYorum yap

spotdl | Spotify oynatma listenizi youtube üzerinden indirin!

Merhaba teknoseyir ailesi!

Birçok ortamda "Spotify kullanmak istemiyorum ama oynatma listelerim bırakmamı engelliyor." gibi yorumlar görüyorum. Üzülmeyin, dertleriniz artık bitti. spotdl biraz python sihri sayesinde birkaç dakikada tüm oynatma listenizi mp3 olarak indirebilirsiniz.

 

Öncelikle programı https://github.com/ritiek/spotify-downloader/ linkinden sistemimize uygun sekilde yüklüyoruz. Bende zaten kurulu oldugundan bu kısmı atlıyorum.

 

Şarkı İndirme

Kullanım ise oldukça basit. Eger şarkı indirmek istiyorsak:

spotdl --song "şarkı adı" (alıntı işaretinin içine)

yada

spotdl --song şarkı linki (songun hemen arkasına lınki yapıştırın)

Şarkıyı youtube üzerınde arayıp indirecektir. Bende "Music" klasörüne indiriyor.

Oynatma Listesi İndirme

Playlist indirmek istiyorsak iş biraz karışıyor. İlk olarak oynatma listeslini normal bir listeye çevirmemiz gerekiyor. Bunun için:

 

spotdl --playlist

 

komutunu parantez olmadan giriyoruz. Böylece home klasöründe

.txt şeklinde bir dosya oluşuyor.

 

Şimdi gene komut satırından:

spotdl --list

komutunu girerek playlisti indirebiliriz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Asus Modemler için Millenicom VDSL Modem Kurulumu

Millenicom kullanan arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla bu bilgileri paylaşıyorum. Zira bu tarz modemlerde kullanıcı adı ve şifre ikilisinin dışında bazı bilinmesi gereken ayarlar mevcut.

Öncelikle, eğer modemi sıfır almayıp daha önce başka bir bağlantıyla modemi kullanıyorsanız, cihazı resetlemeniz (fabrika ayarlarına dönmeniz) gerekiyor. Neden bilmiyorum, ama modemi resetleyene kadar internet bağlantısını sağlayamadım. Her halde bir hata oluyor. Yine de emin olmak için fabrika ayarlarına dönmek iyidir.

Modeme erişiminiz varsa arkasındaki reset deliğine kürdan, ataç yada iğne gibi bir şey sokarak modemi resetleyebilirsiniz. Eğer erişiminiz yoksa yazılımsal olarak da bu işi aşağıdaki adımları takip ederek halledebilirsiniz:

 1. Bunun için internet tarayıcınızın adres kısmına 192.168.1.1 yazıp açılan sayfaya modemin kullanıcı adı ve şifresini girerek modeme giriş yapıyoruz. Modemi ilk defa kuruyorsanız zaten sizden hemen bir k. adı - Şifre belirlemenizi istiyor.
 2. Açılan sayfadan sol taraftaki “Yönetim” ayarını açın.
 3. Üstte bulunan “Ayarları Geri Yükle” sekmesine gelip “Fabrika varsayılan ayarları”nın yanındaki geri yükle butonuna basıp onaylıyoruz.

Resetledikten sonra modeme erişmek için tekrar kullanıcı adı ve şifre oluşturup giriş yaptığımızda karşımıza hızlı kurulum sihirbazı geliyor. Ayarlar aşağıdaki gibi olacak.

-Ülke: Turkey

ISP: Turk Telekom (VLAN ID 35)

Hizmet: VDSL

Daha sonra “İleri” tuşuna basarak sonraki adıma geçelim. Bu adımda Millenicom tarafından size SMS ile gönderilen kullanıcı adı ve şifreyi yazıyoruz. Modemin şifresini yada kablosuz bağlantı şifresi değil, karışmasın.

Kullanıcı adı şu şekilde olmalı:

                <code> “rakamlar” + “Harfler” + “rakamlar” + “@millenicom” <code>

Örneğin:
Kullanıcı adı: 1234abcd1234567890@millenicom
Şifre             : AB1234567890

***"Millenicom" şeklinde yazdığınızdan emin olun. Milenicom yada Milennicom değil. Şifre ve isim yazarken büyük harf - küçük harflere dikkat edin. Size ne gönderildiyse aynısını yazın. Tekrar “İleri” tuşuna basın.

Bu adımda kablosuz ağın adını ve şifresini belirleyeceğiz. İsim çok önemli değil ama şifresi 123456789 gibi herkesin hemen bulabileceği bir şey olarak ayarlamayın. Ağ güvenliği önemli 😊 Sayılara ek olarak en az bir harf, bir büyük harf ve bir sembolden oluşan bir şifrenin kırılması çok zordur, öneririm. Modeminiz destekliyorsa 5ghz kablosuz bağlantı için de ayar yapmalısınız, bu ayarlar sizde yoksa da sorun değil.

Tekrar “ileri” tuşuna bastığımızda karşımıza bir özet ekranı gelecek. Bilgilerinizi kontrol edip bir hata yoksa tamamlayın, bu kadar. Daha sonra hattınıza göre 1-3 dakika içinde internetin gelmiş olması gerekiyor. Bazı durumlarda bu 5 dakika kadar da sürebilir, sabırlı olun.

Kurulum bilgilerini sağlayan mesajın gelmesinin hemen ardından internet gelmiyor, yarım saat kadar bir süre gerekebiliyor, buna da dikkat edelim. Her şeyi yukarıdaki gibi yaptınız, yine de internet alamadıysanız; evinizdeki kabloların sağlığından eminseniz yapabileceğiniz pek bir şey yok. Müşteri hizmetlerini arayıp arıza kaydı başlatmak ve bolca dua etmek gerekiyor.

İyi günler diliyorum.

-

-

Google amca daha kolay bulsun diye anahtar kelimeler:
millenicom vdsl ayarları
asus vdsl ayarları
Vlan id

BeğenFavori PaylaşYorum yap

2020 askere gideceklere tavsiyeler

Askerden yeni geldim, edindiğim tecrübeleri aktarmak istiyorum. Sormak istediğiniz bir soru varsa yanıtlarım.

Bu dediklerimi götürürseniz iyi olur, sıkıntı çekebilirsiniz yoksa. Bazı şeyler veriliyor zaten ama geç verilebiliyor.

10'ar tane kilot, atlet ve fanila alın (yeşil olsun mutlaka).

terlik

hem normal havlu hem banyo havlusu, şampuan, el sabunu, tuvalet kağıdı.

tırnak makası.

matrix 3 traş bıçağı (bimde var çok kaliteli bence) ve çalkalanarak kullanılan traş köpüğü (marka farketmez)

diş macunu

siyah ayakkabı boyası.

Acemi birliğinde verilen hiç bir şeyi atmayın, denetlemede lazım oluyor.

2 tane ufak kilit

Banka kartı (para götürmenize gerek yok, para geçmiyor askeriyede)

Telefonu usta birliğinde alın bence, arkadaşımın sim kartını askercell değil diye acemilikte kırmışlardı.

Kaç numara ayakkabı giyiyorsanız o numarayı isteyin (ben denizciydim, kundura veriyorlar).

Kitap götürün (kütüphane oluyor ama asker olmadığı için alamayabiliyorsunuz kitap yerine göre)

katılış tarihi ne zaman başlıyorsa o zaman gidin, erken terhis olursunuz ve ilk geldiğiniz için etrafı da anlarsınız hemen.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11

 

Selamün aleyküm, arkadaşlar bu sorunu nasıl aşabiliriz acaba ? Kart sürücüsü akis sürücü java 8  32 64 bit de kurdum gene yok gene yok:S varmı acaba yardımcı olabilecek biri ?.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Lenovo legion y520 kullanıyorum.Format attıktan

Lenovo legion y520 kullanıyorum.Format attıktan sonra driverlerı yükledim ama dolby audio yok ve hotkey tuşlarını kullanınca ekranda gostermiyor.Nasıl duzeltebilirim acaba?
Altta dolby resmi ve hotkey tuş bildirimi örnegi vardır.Ve alttaki resimde görünen nerve center da ses gelistirme buttonu yoktur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yazılım Gündemi - 2020/02

< Önceki Gündem   |   6-12 Ocak 2020   |   Sonraki Gündem >

Yazılım Gündemi ile ilgili gelişmeler hakkında bildirim almak için bu adresdeki konuya bakabilirsiniz. Yazılım Gündemine katkı sağlamak için yazılımın herhangi bir alanıyla ilgili karşılaştığınız haberleri sosyalde #YazılımGündemineMalzeme etiketi ile paylaşabilirsiniz.

13 Ocak'tan itibaren Java kodları derlemede sorun yaşayabilirsiniz

Daha önce de sıkça bahsettiğim gibi günümüzün yazılım geliştirme süreçlerinde üçüncü parti kütüphaneler ve araçlar artık neredeyse olmazsa olmazlardan biri. Kendimiz yapsak farklı sorunlarla karşılaşacağımız ya da vaktimizi alacak birçok ihtiyacımızı bu üçüncü parti kütüphaneler ve araçlarla gideriyoruz fakat beraberinde getirdiği riskler de yok değil. İşte bu risklerden biri olan MITM(Man-in-the-middle) saldırılarını önlemek için Java ekosistemindeki üçüncü parti kütüphane depoları (artifact repository) sadece HTTPS bağlantılarına izin verecekler. Tabii ki bu kararı yeni almadılar, önceden duyurmuşlardı fakat yine de hatırlatmak için gündeme almak istedim. Popüler bazı depoların HTTP desteklerini sonlandıracakları tarihler bu şekilde:

Bu değişiklikten etkilenmemek için ilgili depoların yayınladıkları duyuru yazılarındaki yönergeleri uygulamalısınız.

Elbette üçüncü parti kütüphaneler ile ilgili tek sorun MITM saldırıları değil. Projeye eklediğimiz kütüphaneyle birlikte o kütüphanenin varsa güvenlik açıklarını da projeye ekliyoruz. İlk yazılım gündemi yazısından beri sürekli çeşitli kütüphanelerdeki açıkların etkileriyle ilgili konuları işliyorum. Hacker'lar artık son kullanıcı yerine direkt bizim kodlarımızı kullanarak içeriye girmeye çalışıyorlar, bu alanı keşfettiler. Dolayısıyla projemize bağımlılık olarak bir kütüphane eklerken, körü körüne eklemek yerine en azından kodlarına şöyle bir göz gezdirmekte fayda var.

TypeScript 3.8 Beta duyuruldu

Microsoft tarafından geliştirilen ve gittikçe popülaritesi artan dillerden TypeScript, 3.8 Beta sürümünü bu hafta içerisinde yayınladı. Bu sürüm ile birlikte gelen bir özelliği inceleyelim:

Private Fields

ECMAScript'de stage-3 aşamasına geçen class fields özelliğinin bir parçası aslında bu özellik. Diğer dillerde görmeye alışık olduğumuz class'a ait bir özelliğin dışarıdan erişilemez olmasını sağlıyor. Örneğin:

class Kisi {
  #isim: string

  constructor(isim: string) {
    this.#isim = isim;
  }

  selamla() {
    console.log("Selam, benim adım ${this.#isim}!");
  }
}

let eren = new Kisi("Eren Hatırnaz");

eren.#isim

Artık böyle bir kod yazmak mümkün olacak ve son satırdaki gibi sınıfın dışından bir erişim yapılmaya çalışılırsa şu hata alınacak:

Property '#isim' is not accessible outside class 'Kisi' because it has a private identifier.

Fakat bu özelliği kullanmak için şunları unutmamalıyız:

 • Private field'lar # karakteri ile başlamalıdır ve sınıf içerisinde aynı şekilde çağırılmalıdır.
 • Her private field sadece kendi sınıfı içerisinde private durumundadır.
 • TypeScript'deki diğer public ve private gibi anahtar kelimeler bu özellikle birlikte kullanılamaz.

Bazı maddeler tam anlaşılmamış olabilir fakat örneklerle birlikte açıklamak yazıyı biraz uzatacağı için bu özellikle ilgili arkadaşları konu bağlığına eklediğim bağlantıya tıklayamaya davet ediyorum.

WebAssembly kullanan sitelerin birçoğu kötü amaçlı kullanıyor

Geçtiğimiz haftalarda W3C tarafından bir web standardı olarak kabul edilen WebAssembly programlama dili performanslı olmasıyla öne çıktığı için kötü amaçlı kişilerin de gözünden kaçamamış maalesef. Geçtiğimiz sene yayınlanan bir akademik çalışma ortaya koydu ki Alexa'nın popüler ilk 1 milyon web sitesi içerisindeki sitelerden WebAssembly kullananların birçoğu bunu kötü amaçlarına alet ediyorlarmış.

Araştırmacılar Alexa'nın ilk 1 milyon web sitesinden rastgele seçilmiş 3 sayfayı seçeyerek bu sayfada WebAssembly kodu olup olmadığını analiz etmişler ve toplam 1.639 web sitesinin WebAssembly kodu içerdiğini tespit etmişler. Bunlardan bazıları diğer birçok site tarafından kullanılan kütüphaneler fakat araştırmacılar diğer yaygın olmayan kodları incelediğinde bazılarının kripto para madenciliği amacıyla yazıldığını fark etmişler. Dil hem performanslı hem de tarayıcıda çalışınca işte fırsatı kaçırmamışlar.

Bazı web sayfalarının ise obfuscate yöntemleri kullanarak WebAssembly kodlarının içeriğini gizlediğini fark etmişler. Araştırmacılar bu kategori için de "malicious" diye tanımlamışlar ama ben tam öyle düşünmüyorum. Her ne kadar kodlarını saklamalarında biraz şüphe olsa da insanlar kodlarını saklamayı seçebilirler, bu illaki kötü amaçlı olacaklarını göstermez.

İşte siber güvenlik alanında çalışacaklar için yeni bir alt alan daha. Web standardı olarak kabul edilmesiyle birlikte bu tarz amaçlar için kullanan kişilerin de artacağını düşünüyorum. Siber güvenlik alanıyla ilgili arkadaşların araştırmalarını tavsiye ederim.

Yaklaşan Etkinlikler

Etkinlik İsmi Yeri Tarihi
Bulutun Geleceği, Hibrit Bulut {Webcast} Online 14 Ocak 10:00
NS Ankara Ocak Ayı 1.Buluşması Ankara 14 Ocak 19:00
TRAI Meet-up 30 - Biyometrik Güvenlik ve Yapay Zeka İstanbul 15 Ocak 18:00
DevC İstanbul Semi Ideathon İstanbul 18 Ocak 07:00
Women Techmakers Series Ankara 18 Ocak 11:00
Mobile Game Meetup İstanbul 18 Ocak 13:00
Game Meetup'1 İstanbul 20 Ocak 11:00
F2P Mobil Oyunlar için Metrikler ve Analiz Rehberi Ankara 21 Ocak 19:00
Test Driven Development ve Clean Architecture İzmir 21 Ocak 19:00
PostgreSQL Konuşmaları: Pgbadger ile Log Analizi ve Performans İzleme Ankara 21 Ocak 19:00
Infrastructure as Software İstanbul 23 Ocak 18:30
Promethues ve Grafana ile Metrik Oluşturma ve Görüntüleme İstanbul 24 Ocak 19:00

Diğer Haberler

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ücretsiz 5 TB'lık Microsoft (OneDrive, Office) Hesabı Alma

Herhangi bir konuma VPN ile bağlanıyoruz. (Amerika, Avrupa fark etmez. Gizli sekme açarak Opera VPN'i kullanabilirsiniz)

Kaynak: muskafa.tk

Bu siteden geçici mail adresimizi alalım. Sağ üstteki düzenleme sembolünden istediğiniz bir isimde mail adresi alabilirsiniz.

Oluşturulan mail adresini kopyalayalım. Microsoft'un bu sitesinde ki mail alanı kısmına yapıştıralım ve Get Started diyelim.

Öğrenciyim seçeneğine tıklayalım.

Hesap oluşturma kısmına bilgilerimizi girelim ve mail adresimize gelen doğrulama kodunu ilgili alana girelim. Başlat'a tıklayalım ve davet kısmını atlayalım.

Ve 5 TB'lık Microsoft hesabımız hazır. Güle güle kullanın.

Kaynak: muskafa.tk
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 33

İBB, personel alımı için ilana çıktı! İşte kadrolar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, su ürünleri mühendisi, bilgi işlem personeli, bilgi işlem sorumlusu, insan kaynakları uzmanı ve ERP geliştirme uzmanı alacak. İlgilenen adayların 17 Ocak tarihine kadar başvuru yapması gerekiyor.

 

 İBB'nin resmi sitesinden duyurulan ilanlara göre, belediyeye su ürünleri mühendisi, bilgi işlem personeli, bilgi işlem sorumlusu, insan kaynakları uzmanı ve ERP geliştirme uzmanı alınacak. Bugün yayımlanan ilanlara başvurular 17 Ocak tarihine kadar yapılacak.

İBB tarafından yayımlanan ilanlarda şu ifadeler yer aldı:

SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSİ

- Üniversitelerin Su Ürünleri Mühendisliği bölümünden mezun,

- Alanında en az 3 yıl uygulama tecrübeli,

- Su ürünleri ve gıda mevzuatına hakim,

- Rapor ve tutanak yazma becerisine sahip,

- MS Office programlarına hakim,

- B sınıfı ehliyeti olan ve aktif araç kullanabilen,

- Erkek adaylar için askerlik ile ilişiği olmayan,

- İstanbul Avrupa Yakası'nda ikamet eden,

"Su Ürünleri Mühendisi" işe alımı yapılacaktır.

BİLGİ İŞLEM PERSONELİ

- Meslek Liselerinin, teknik eğitim veren Bilgisayar veya Elektronik bölümlerinden mezun,

- Sunucu, PC donanım ve yazılımlarına hakim,

- Web tasarım ve uygulamalarını bilen,

- Sosyal medya uygulamalarında bilgi sahibi,

- Tercihen Muhasebe, ERP ve Coğrafi Bilgi Sistemlerinde çalışmış,

- Erkek adaylar için askerlik ile ilişiği olmayan,

- İstanbul Avrupa Yakası'nda; Zeytinburnu ve çevre ilçelerinde ikamet eden,

"Bilgi İşlem Personeli" işe alımı yapılacaktır.

BİLGİ İŞLEM SORUMLUSU

- Üniversitelerin lisans eğitimi veren, Bilgisayar, Elektronik ve Yazılım bölümlerinden mezun,

- Yazılım alanında en az 5 yıl sektör tecrübesi bulunan,-

- MS SQL veri tabanına hakim,

- İleri seviyede .NET, SQL Script bilgisine sahip,

- LAN, WAN sistemlerle ilgili bilgi sahibi,

- Büyük ölçekli ERP ve veri tabanları üzerinde çalışmış ve ERP implementasyonunda görev alabilecek,

- Erkek adaylar için askerlik ile ilişiği olmayan,

- İstanbul Avrupa Yakası'nda; Zeytinburnu ve çevre ilçelerinde ikamet eden,

'Bilgi İşlem Sorumlusu" işe alımı yapılacaktır.

İNSAN KAYNAKLARI UZMANI

- En az Lisans mezunu,

- İş Kanunu, Bordro ve Yasal Mevzuat konusunda az 5 yıl deneyimli,

- ERP programını aktif olarak kullanabilen,

- MS Office programlarına hakim,

- Erkek adaylar için askerlik ile ilişiği olmayan,

- İstanbul Avrupa Yakası'nda; Şişli ve çevre ilçelerinde ikamet eden,

"ERP Geliştirme Uzmanı" işe alımı yapılacaktır.

ERP GELİŞTİRME UZMANI

- Üniversitelerin Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Matematik Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği bölümlerinden mezun,

- Yazılım geliştirme konusunda en az 2 yıl deneyimli,

- ERP sistemleri metodolojisine hakim,

- Temel SQL bilgisine sahip,

- Web servisleri geliştirme, kullanma ve test etme hakkında bilgi sahibi,

- Erkek adaylar için askerlik ile ilişiği olmayan,

- İstanbul Avrupa Yakası'nda; Şişli ve çevre ilçelerinde ikamet eden,

"ERP Geliştirme Uzmanı" işe alımı yapılacaktır.

SÖZ KONUSU İLANLARA BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYIN

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Huawei ve Honor Marka Telefonlara Aramalarda Otomatik Ses Kaydı Alma Özelliği Kazandırma

Huawei'nin telefonlarında kullandığı arayüz aslında aramalarda otomatik ses kaydı alabiliyor. Ancak ülkemizde satılan Huawei ve Honor marka telefonlarda ses kayıt özelliği yazılımdan kaldırılmış.

https://cloud.mail.ru/public/43rm/4MXZEwmVh bu APK dosyasını telefona kurunca ses kayıt özelliği geri geliyor. Yükledikten sonra arama ayarlarından kayıt alma seçeneğini aktif etmeyi unutmayın. Ses kayıtları ses kaydedeci uygulamasından dinlenebiliyor.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap