Vdsl'den Fiber'e Geçiş Serüvenim

Merhaba değerli Teknoseyir sakinleri çoğu kişinin merak ettiği fiber altyapının binaya getirilmesi konusunda başımdan geçenleri paylaşmak istedim.

Serüven tam olarak 15.12.2022 tarihinde Artvin ili Arhavi ilçesinde Türk Telekom menholü binanın önünde fiber ek kutusu da içinde neden binaya fiber altyapı getirmiyorsun dememle başladı. Büyük ihtimalle VDSL altyapım olduğu için Telekom tarafı bu işe pek sıcak bakmayacaktı ama yine de denemekten zarar gelmez en azından denedim ve olmadı derim diye düşündüm.

Araya gerek okul gerek diğer işlerin girmesiyle aslında süreç resmen 17.01.2023 tarihinde Telekom İl Müdürlüğü’ne altyapı talep dilekçesi vermemle başladı. 23.01.2023 tarihinde Telekom tarafından arandım keşif yapmaya geleceklerini söylediler aynı gün içinde arkadaş geldi keşif yapıldı ama bu sefer de karşıma bina içi tesisat sorunu çıktı. Gelen arkadaş şuanda öncelik sıfır binalar ve hiç altyapısı olmayan binalarda ama sen biraz şanslısın menhol ve ek kutusu hemen önünde eğer bina içi tesisatı halledersen biz gerisini hallederiz dedi ve gitti.

Bina içi tesisatı konusunda aile apartmanında yaşamamdan dolayı pek sorun yaşamadım en büyük sorun binam 1980 yılında yapılan bölgedeki en eski binalardan olduğu için elektrik şaftı vs. yoktu bundan dolayı dairelerin dışından en estetik şekilde kablo kanalı ile çözüm ürettim. Kablo konusunda Fiberden adlı firmadan kablo temin ettim sanırım bazı bölgelerde Telekom ve Türknet de bu kablo türünden kullanmaya başlamışlar. Bina içi tesisatı tamamladıktan sonra keşif için gelen arkadaşa durumu bildirdim.

4.03.2023 tarihinde binaya kutu konuldu ve dairelerden gelen kabloların ekleri yapıldı. Bundan sonraki süreç aşırı sancılı oldu proje çizildi komisyon tarafından onaylandı ama belediyeden bir türlü kazı izni çıkmıyordu yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik ama burada tam anlamıyla duvara tosladık diyebilirim.

26.09.2023 tarihinde kablolama için yetkili kişi aradı ve parke taşının altında atıl durumda bir boru var binanın tam sıfır noktasına giden bunu kullanarak çekebiliriz dedi. Öğleden sonra ekipler geldi kabloyu binanın sıfır noktasından dükkanların üstünden havai tip fiber kablo kullanarak binanın içine sonunda aldılar gerekli ekler yapıldı ve şuanda aktivasyon bekliyor durumdayız.

Okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂 Yorumlarınıza memnuniyet ile yardımcı olmaya çalışacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Oldukça yaşlı olsa da #TozluRaflar a ait

Oldukça yaşlı olsa da #TozluRaflar a ait diyemeyeceğim kadar güzel ve estetik, nurtopu bir laptopum oldu bugün 😍 Sony Vaio serisi dönemlerinden, Sony Vaio VGN-P11Z olarak UMPC konsepti ile ürettiği oldukça estetik bir cihaz. Boyutu anlayabilmeniz adına yanında Xbox controlleri de koydum.
Cihaz her ne kadar çok estetik dursa da özellikleri hiç de matah değil. Intel Atom Z520 1,33 GHz çift çekirdekli 32bit işlemci, 2GB ram ve 60 GB ufacık bir PATA HDD ile geliyor. HDD sanırım zamanında iPod'larda da kullanılan ufak modellerden. Bu kötü donanımla birlikte bir de Windows Vista gibi garabet bir işletim sistemi ile geliyorken Allah'tan sonradan Windows 7 desteği de almış. Yüklü işletim sistemi Windows 7 Home Premium. En son güncelleme 2012 de yapılmış, ben dün kalan tüm güncellemelerini kurdum 🙂 Logitech T630 beyaz mouse ile birlikte muhteşem bir takım oldular.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 29

Almanya Bit Pazarından Birtakım Eski Steampunk Oyuncaklar

Bu ara bura dahil birçok sosyal medya ortamında bit pazarı video veya içerik paylaşımlarının popüler olduğunu farkettim. Bende fırsat buldukça bulunduğum ortamlardaki bit pazarlarını gezmeyi ve ilginç şeyler bulursam da almayı seviyorum. Yaşadığım şehirde her cumartesi bu tarz bir pazar kuruluyor. Bu üçlüyü de bu pazardan bulup aldım. Tahmin ediyorum ki aynı koleksiyonerin topladığı parçalardan olan bu oyuncakları da çok enteresan geldiği için burada sizle paylaşayım istedim.

 

İlk obje sanıyorum "otomata" denilen tarzda bir oyuncak. Oldukça basit bir mekanizma. Metal ve ahşaptan yapılma basit bir düzeneğe tutturulmuş sanıyorum pirinç kanatlı ahşap bir ejderha. Alttaki kolu çevirince bu kolun manivelasına bağlı teller ile ejderhanın gövdesi ve kanatları sanki uçuyormuş gibi hareket ediyor. Basit ama oldukça güzel bir tasarım.

İkinci obje, yine benzer tarz pirinç bir gemi demiri motifli ahşap bir kutuda sergilenen ve adının ne olduğunu bilmediğim ama incelediğimde içerisindeki alanda ölçeklere bölünmüş bir kadran ve altında da kadrandaki ibreyi hareket ettiren bir tekere sahip bir ölçü aleti. Tahmin ediyorum ki bunu bir haritaya koyup gidilecek yolu takip ettiklerinde içerideki kadran da hareket ediyor ve haritanın ölçeği ile aynı ölçekdeki gösterge bölümünden mesafe kolayca öğrenilmiş oluyor. Hoş bir denizcilik ölçüm aleti.

Son obje de ben çocukken pazarlarda satılan ve o dönemler adına patpat tekne denilen bir tekne oyuncağı. Ama o patpat tekneler tenekeden yapılma basit oyuncaklarken bu yine ahşap ve pirinç işlemeli detaylara sahip bir model. Mekanizmayı bilmeyenler için, bu modelin arka tarafında egzoz gibi duran iki boru var. Bu borular geminin ortasında tepsi gibi geniş bir hazneye bağlılar. Siz önce bu borulardan birisine, diğerinin ucundan su çıkana kadar suyla dolduruyorsunuz. Sonra da su dolu bir leğene, havuza filan koyup, o tepsi gibi olan haznenin altına da bir tealight mum yakıp koyuyorsunuz. Mum ateşi ile haznedeki su ısınıp buharlaşıyor ve o egzozlar tarafından atılıyor, bu ufak buhar basıncı da gemiyi ileri itiyor. Bu esnada oluşan vakumla tekrar su emiyor ve bu döngü tekrar edip duruyor. Bu döngü esnasında da pat pat diye aynı gemi motoru gibi ses çıkardığı için buna patpat tekne deniliyordu. Buharın enerjisini kullanan basit ve işlevsel bir oyuncak.

Şimdilik bu kadar. Başka bu tür ilginç şeyler bulursam tekrar paylaşırım.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bluetooth PIN Kodu Sorunu ve Çözümü

Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde Pusat Business Pro bluetooth klavye satın aldım. 2017 Ocak ayında aldığım toplama bilgisayarıma bağlamaya çalıştığımda bilgisayarım Bluetooth bağlantısı için Pin Kodu istedi ve 000-0123-1234-1111 gibi olasılıkları deneyerek klavyeyi aktifleştirmeye çalıştım ve olmadı. Monster Müşteri Hizmetlerini aradım fakat onlar çözüm bulamadı, daha doğrusu bu sorunla hiç karşılaşmadıklarını belirttiler.

Klavyede bir sorun olabileceğini ve gerekirse değişim yapılabileceğini belirttiler. Ben de Samsung S21 telefonum ve eşimin Lenovo YOGA laptopunda hızlıca kurulup çalıştığını belirttim. Direkt değişim talep etmek güzel bir şey ama nihayetinde çözüm değil.

Sorunu yabancı forumlarda da araştırdım, kimileri benzer sorunu kulaklıklarda da yaşamış ve net bir çözüm sunmamışlar. Çoğu da sorununu tesadüfen çözmüş.

Çözüme gelelim.

1- Başlat'a Regedit yazıyoruz.

2-  HKEY_USERS

3- .DEFAULT

4- SOFTWARE

5- MICROSOFT

6- WINDOWS

7- CURRENT VERSION

8- BLUETOOTH

9- EXCEPTIONDB

10- ADDRS

Bu yolu izledikten sonra  ADDRS içinde karışık düzende alfanümerik olarak isimlendirilmiş dosyayı sağ tıklayıp siliyoruz.

 

Ardından Bluetooth Cihaz ekleme kısmına geliyoruz ve klavyeyi (yada cihazınız neyse) tekrar ekliyoruz. Bu esnada ekranda 8 haneli sayısal bir kod çıkacak o kodu klavyede yazıp Enter'a basıyoruz ve klavye birkaç saniye bekledikten sonra çalışmaya başlıyor.

Kaba hatlarıyla çözümüm bu şekilde. Umarım birilerine yardım edebilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

PC TEST TOOL

Arkadaşlar merhaba. Panel pcleri test etmek için bildiğiniz test tool programı var mı? Normal pcde farkı yok basit fonksiyonları test etmek için gerekli. Şimdiden teşekkür ederim

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mail Yönlendirme

Arkadaşlar merhaba. 2 farklı şirket mail hesabından farklı bir şirket mail hesabına mail yönlendirmesi yapmak istiyorum. Lakin şöyle bişey duydum gerçek olup olmadığından emin olamadığım için sormak istedim. Bu 2 farklı mail hesabı yeni açtığımız bir internet sitesi arayüzünden oluşturuldu. Bu 2 hesaba gelen mailleri başka bir şirket mail hesabına yönlendirmem gerekiyor. Bu 2 farklı mail hesabına günübirlik şekilde girilmeyince yönlendirmesi gereken hesaba mailleri yönlendirmeme gibi bir durum söz konusu oluyor mu? Oluyorsa çözüm önerileriniz varsa alırım arkadaşlar. Kusura bakmayın olayı biraz uzun yoldan anlattım ama daha detaylı bi cevap almak istediğim için bu yola başvurdum 😀 Şimdiden teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

s a

bu sistemi toplamak istiyorum

diğer parçalar bende var düşünceniz nelerdir.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10

Aliexpress Dili ve Edebiyatı

Aliexpress'ten aldığınız ürünü heyecanla beklediğiniz sırada takip ekranındaki yazıların tam olarak ne demek istediğini anlamak için yardımcı olabilecek cümleler;

Lojistik şirketi tarafından alındı: Paketiniz kargoya verildi. En kısa zamanda yola çıkacak.

Tasnif merkezinde işleme alındı: Paketiniz, Çin'de sınıflara ayrılıyor. Örneğin Türkiye'ye gidecekler şuraya gibi.

Tasnif merkezinden yola çıktı: Sınıflara ayrıldı. Paketiniz havaalanına gidiyor.

Yola çıkış ulaşım merkezine vardı: Paketiniz havaalanına vardı. Uçağa bindiriliyor.

Yola çıkış ülkesinden/bölgesinden ayrılıyor: Uçak Türkiye'ye inmek üzere kalktı.

Yola çıkış ülkesinden/bölgesinden yola çıktı: Uçak indi, paketiniz arabalara bindirildi nakliyat merkezine gidiyor.

Uzun mesafeli nakliyat merkezine vardı: Paketiniz tüm kargoların toplandığı yere bırakıldı. En kısa zamanda gümrüğe götürülmek üzere yola çıkacak.

Gümrüğe vardı: Paketiniz gümrüğe vardı.

İthalat gümrük muayenesi başladı: Paketiniz gümrükte kontrol ediliyor.

İthalat gümrük muayenesi tamamlandı: Paketiniz gümrük tarafından onaylandı.

İthalat gümrük muayenesi başarısız: Paketiniz gümrükten geçemedi.

Gümrükten yola çıktı: Paketiniz gümrükten çıktı, Türkiye uluslararası PTT şubesine gidiyor.

Yerel teslimat şirketi tarafından alındı: PTT'ye kargon verildi.

Gönderim bilgileri depo tarafından elektronik olarak alındı: Siparişiniz mağazaya iletildi.

Paket depodan kargoya verilmeye hazır: Mağaza siparişinizi hazırladı.

Paket depodan kargoya verildi: Mazağa siparişinizi kargoya verdi.

İhracat gümrük muayenesi başladı: Paketin Çin'den çıkıp çıkamayacağı kontrol ediliyor.

İhracat gümrük muayenesi tamamlandı: Paketinizin Çin'den çıkabileceği onaylandı.

İhracat gümrük muayenesi başarısız: Paketiniz Çin'den çıkamaz. Paranız iade olacaktır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mobil Klima Performans Arttırma (Çift Hortum Hilesi)

Merhaba.

Bu yazıda, mobil klimaların verimini artıran "çift hortum hilesi"ni ele alacağım.

Özellikle duvar tipi klima seçeneği olmayan veya kişisel nedenleri ile mobil klimaları tercih edenler için, sıkça şikayet edilen verimlilik sorununa etkili bir çözüm sunmak istiyorum. Çift hortumlu mobil klima modelleri, bu sorunu çözmekte oldukça etkili bir rol oynuyor, bulursanız alın geçin. Ancak çift hortumlu mobil klimalar ülkemizde yaygın değiller, yine de benzer bir sonucu tek hortumlu klimalarda da elde etmek mümkün.

Tek hortumlu mobil klimalar, split klimalardan farklı olarak iç ve dış üniteyi kompakt bir yapıda tek bir gövdede bulunduruyor dolayısıyla split klimada dış ünitede tahliye edilen sıcak hava, mobil klimalarda içeriden dışarıya gönderiliyor. Split klimalarda dışarıya tahliye olunan havanın da yine dışardan çekilerek kullanılan hava olduğunu unutmamak lazım, tek hortumlu mobil klimalarda durum maalesef böyle değil, tüm hava iç ortamdan çekilirken sürekli dışarıya bir sıcak hava tahliyesi bulunuyor, bu durum da içeride negatif basınç yaratıyor ve diğer odalardaki ve dışarıdaki sıcak havanın odanın tüm açıklıklarından içeri sızmasına neden oluyor ve verimi çok düşürüyor. Çift hortumlu klima modelleri ise bu problemi çözmek için tasarlanmış, ancak ülkemizde yaygın olmadığından aşağıda görsel olarak vereceğim hileyi uygulayarak, klimanızın verimini artırabilir ve daha hızlı bir serinleme elde edebilirsiniz.

Görseller, durumu zihninizde canlandırmaya yardımcı olabilir.

 

Split klima, iç ve dış ünite hava akışları

 

 

Çift hortumlu mobil klima, hava akışı.

 

 

Tek hortumlu mobil klima hava akışı.

 

Ben de yukarıdaki üçücü görseldeki gibi olan klimam için, ikinci görselden ilham alarak tahliye edilecek havanın devresini bir aspartör borusu, aliminyum bant, duct tape, kağıt bant ve silikon ile tamamladım ve kaçakları giderdim. Bu devre tamamlama hilesinin uygulanmış hali ise şöyle gözüküyor:

 

 

Ayrıca, cama delik açmak hatta daha maliyetlisi yazlık kışlık çift cam bulundurmak veya verimsiz klima kitleri kullanmak yerine daha pratik bir alternatif olan strafor levhalarını düşünebilirsiniz. Bu sayede verimliliği artırabilir ve enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Ancak strafor levhaların güvenli kullanımına dikkat etmek önemlidir.

Son olarak da tahliye borusunu yalıtım malzemesi ile kaplamak da etkili bir ek çözüm olacaktır, ben de yakın zamanda uygulamayı düşünüyorum, çevremdeki nalburlarda bulamadım, en kötü ihtimalle koçtaş basic'den baloncuklu çift aliminyum güneşlik alıp kaplamayı düşünüyorum, yapınca onun da görsellerini eklerim. *Bahsettiğim gibi güneşlikten yaptım. Şöyle oldu:

Umarım bu bilgiler, evde veya ofisteki mobil klimalarının verimini artırmak isteyenler için faydalı olmuştur.

Sevgiler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bütçe dostu ultra taşınabilir dizüstübilgisayar: Acer Aspire 3 A315-510P

İşte ve okulda kullanıma yönelik, bütçe dostu olarak tasarlanan ultra taşınabilir Acer Aspire
3 (A315-510P), hafif tasarımı, üstün özellikleri ve uygun fiyatıyla ideal bir seçenek olarak
öne çıkıyor. En son teknolojilerle donatılan ve yalnızca 1,7 kg ağırlığında olan cihaz,
internette gezinmeden oyun oynamaya, evden çalışmadan uzaktan eğitime ve temel iş
uygulamalarını çalıştırmaya kadar birçok amaç için kullanılabiliyor.

Termal sisteminde yapılan iyileştirmeler sayesinde cihaz uzun süre kullanımda dahi
performansını koruyor ve aşırı ısınmıyor. Bu, kullanıcıların işlerini kesintisiz bir şekilde
yapmalarına yardımcı oluyor.


Üstün teknik özellikleriyle yüksek fiyat/performans cihazı olarak sunulan Aspire 3 A315-
510P’nin Chiclet klavyesi, yuvarlak köşeli tuşlarıyla konforlu kullanım sağlıyor. Geleneksel
dokunmatik yüzeylere göre çok daha hızlı tepki veren Hassas Dokunmatik Yüzeyi (Precision
Touchpad) ise kullanıcıların daha verimli bir şekilde çalışmasına olanak tanıyor. Cihazın
ekranında yer alan BlueLightShield™ teknolojisi, renk tonunu ve parlaklığı optimize ederek
kullanıcıların mavi ışığa daha az maruz kalmalarını sağlıyor. Böylece kullanıcılar, uzun
süreler boyunca konforlu bir ekran deneyimi yaşıyor.
Fiyat ve Bulunabilirlik
Acer Aspire 3 A315-510P Türkiye’de 9.499 TL fiyatla satışa sunuluyor.

Ultra taşınabilirliğiyle günlük kullanım için ideal bir seçenek oluşturuyor
Şık tasarımıyla öne çıkan cihaz, gücünü 8 çekirdekli 12. Nesil 1.80 GHz Intel ® Core™ i3-N305
işlemciden alıyor. 15,6 inç Full HD (1920 x 1080) ekranıyla son derece net ve gerçekçi
görüntüler sunan cihaz kullanıcıların ekran deneyimini en üst düzeye çıkarıyor. Yüksek
kapasiteli piliyle prize takma ihtiyacı olmadan uzun süre günlük kullanım sağlayan cihaz, 16
GB’ye kadar artırılabilen 8 GB DDR5 bellek ve 256 GB PCIe NVMe SSD ile kullanıcıların
yüksek performans gerektiren görevlerini hızla tamamlayabilmelerini sağlarken dosyalarını
ve medya içeriklerini depolayabilmeleri için yeterli miktarda depolama alanı sunuyor.
Cihaz, 1 adet HDMI 2.1, 1 adet USB 3.2 Nesil 2 Tip A, 1 adet USB 3.2 Nesil 1 Tip A ve 1 adet
USB 3.2 Nesil 2 Tip C olmak üzere toplamda 3 USB bağlantı noktası, IEEE 802.11ac kablosuz
ağ ve Gigabit Ethernet bağlantı noktası desteğiyle zengin bağlantı seçenekleri içeriyor.
Cihazın üzerinde ayrıca iki adet hoparlör, dahili mikrofon ve kulaklık/mikrofon girişi
bulunuyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap