Neden yazılım? Yeni başlayanlara mutfağından tavsiyeler.

Antalya yazılım kampına katılan arkadaşlarımızla çektiğimiz programlama ve yazılım hakkında video.

“Neden yazılım? Yeni başlayanlara mutfağından tavsiyeler.”

#akış #YouTube #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez @lterlemez

  Çünkü dijital içerikle ilgili problemleri iç kaynaklarla çözebilme yeteneği kazandırıyor (var olan çalışanlar, donanımlar vb). Daha düşük maliyetli çözümler üretilebilmesini sağlıyor (derleyicilerin çoğu ücretsiz, xxx.NET Express, var olan donanım ve çalışanlar veya Excel gibi daha ucuz ve VBA ile daha hızlı problem çözümüne olanak sağlama vb).

1000 TL Sınır ile mikrofon girişli kamera önerilerinizi bekliyorum

Merhaba, arkadaşlar vlog çekmek istiyorum, hatıra niyetine orta sınıf kaliteli bir kamera arıyorum. Mümkünse fiyat performans ürünü olsun. Şimdiden ilginize teşekkür ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Elektrikli araç araştırmalarımdan öğrendiklerim

Malumunuz biraz kafa şişirdim ancak 1 aydır elektrikli araçlar konusunda kafayı kırmış vaziyetteyim ve burada bu araştırmalarımdan öğrendiklerimi biraz aktarmak istiyorum bunları başlıklar halinde söylemem daha iyi olacak.

 

Pil Kapasitesi Değil Verimlilik

Herkesin yanlış bildiği yegane konu da büyük kapasite bataryalardır. Büyük kapasite bataryalar genel olarak çok daha uzun menziller sağlasa da aracın aslında elektriksel tüketimi yani verimliliği çok daha önemli bir konudur. BMW i3 şu anda piyasada en verimli elektrik motoruna sahip araçların başında geliyor.

 

Herkesin dilince olan Tesla Temmuz 2003 tarihinde kuruldu ve araştırmalarına o zaman başladı ancak BMW markası elektrikli araç departmanı olan ”İ” departmanını 2001 senesinde kurdu ve uzun senelerdir bu elektrikli araçlar hakkında araştırmalar yapıyor. BMW i3 arasında örnek verecek olursak BMW i3 şu anda yeni çıkan 33KW/h’lık bataryası ile gerçek dışı kullanım senaryosunda bu standart testtir 400KM menzil sağlar. Tesla’nın Model S aracı ise 85KW/h’lık bataryası ise 500 KM menzil sağlar. Bunlar aynı benzinin yakıt tüketimlerini ölçmek için kullandıkları 90KM sabit hız değeri diye düşünebilirsiniz hiç gerçekçi değiller yani.

Tesla Model S aracı verimlilik bakımından BMW i3 kadar başarılı olsa idi Model S kafadan gerçekte 800km gidebilirdi.

 

Demem o ki elektrikli araçların tüketimi 14-15-16 KW/h olarak ifade edilir. BMW’de bu değeri ben daha ilk kullanımımda yani aracı bilmediğim halde 18 KW/h seviyesinde tutabildim bu da demektir ki 33KW/h olan batarya takriben bana 170Km gidebilecekti bu alışma ile 15 KW/h’lara iniyor kullananların bahsettiği değerler bunlar.  Model X en verimsiz Tesla modeli onun tüketimi ise gerçek kullanımda 22.93KW/h en verimli model ise Model 3 hafif olduğundan ötürü sonuçta ekonomi arabası onun da yakıtı 14.73 KW/h. Son zamanlarda Hyundai Ionic ise en verimli rüştünü kendi üzerine aldı.

 

Sonuç olarak aracın verimliliği ne alemde önce ona bakmak lazım ve reel menzili ne alemde onu kullanan insanlardan duymak veyahut izlemek çok çok önemli. Reel menzillerden de bahsetmek isterim BMW i3 33KW/h bataryalı model gerçekte 180-150km, Renault Zoe modeli ise 41KW/h bataryası ile 275-300km menzil sunuyor. Kışın ise menziller %20 oranında yok olduğunu unutmamak lazım eğer ki pilleri önceden ısıtmazsanız ki elektrikli araçlarda preheat önceden ısıtma çok elzemdir bunu opsiyon olarak sunan ve buna 45.000TL opsiyon parası isteyen BMW’ye selam olsun 🙂

 

Şarj Etme Ne Alemde?

 

Şarj etme konusu da gene Menzil’den bile önemli bir konu öncelikle şunu söylemem lazım ki evinizde monofaze elektrik varsa maalesef ki ne maliyet olarak ne de kullanışlılık bakımından elektrikli araçlara el sallamanız gerekiyor çünkü sürekli şarj imkanınızın olmadığı bir ortamda elektrikli araç size kullanırken stresten başka bir şey getirmez. Ya evinizde ya da işinizde bir şarj imkanı mutlaka olmalı.

 

Çoğu araç üreticisi normal fişlerimizden şarj etme imkanı sunsa da bu maalesef ki göz boyamaktan öteye gitmiyor neden derseniz BMW i3 aracının 33KW/h kapasiteli bataryasını ev elektriğinden doldurmak tamı tamına 16 saat sürüyor. Renault Zoe modelinin ise 41KWh bataryasını doldurmak 20 saatten fazla sürüyor bu mantıklı bir kullanım değil.

 

Peki çevrenizde Trifaze yani sanayi tipi bir şarj imkanı var ve bundan 22KW/h elektrik çekebiliyorsunuz burada iki şeye dikkat etmeli:

1- Aracınız 22KW şarj hızını destekliyor mu? (Zoe destekliyor, BMW i3 11KW destekliyor AC elektrikte.)

2- Araç kablosu buna nasıl uyar?

 

Birinci maddeyi açıklamak gerekirse bu benim ZOE almanın başında gelen sebeplerden. Ben evimde bulunan Trifaze elektrikten 22KW güç çekerek 2,5 saatte bataryalarını 0’dan 100’e rahatça doldurabileceğim. BMW i3 alsaydım bu şarj süresi 3,5 saat sürecekti neden derseniz %80-%100 aralığı daha yavaş şarj oluyor.

 

İkinci madde ise araç kablosu buna uyacak mı? Onun cevabı ise gene ne kadar paranız olduğu ile bağlantılı 🙂 NRGKick denen bir kablo BMW i3, Renault Zoe denen araçlara uyumlu olan Tip 2 girişi kullanıyor ve bu aslında bir mobil şarj istasyonu. Türkiye satışı 6.500TL bandında ve evinize veyahut garajınıza şarj istasyonu dikmeye gerek kalmadan aracınızı yüksek KW/h değerlerinde seçebileceğiniz gibi şarj etmenize imkan veriyor aynı zamanda Bluetooth özelliği sayesinde de reelde kaç hızla şarj ettiğiniz anlık olarak görünüyor ve şarjınıza müdahale edebiliyorsunuz zamanınız bolsa düşük güçte şarj etmek daha sağlıklı olacaktır tabii ki. 

 

Peki Erken Değil Mi?

 

Kesinlikle katılmadığım diğer bir konu da budur. Ben yeniliklerden yapım gereği hiç bir zaman çekinen bir insan olmadım hele hele Türkiye gibi her saniye vergi sisteminin değişecebileceği bir ülkede devlet ve kurumlar bazı şeylere uyanmadan olası ÖTV zamlarını atlatarak böyle bir tercih yapmak zaten aldığınız an kullandığınız süre boyunca sizi kara, ileride de olacak ÖTV zammını düşünürsek çok güzel bir konuma getirecektir çünkü şu an %3 ile %15 arasında dolaşan elektrikli araç ÖTV oranları her an %40 bandına çekilebilir ki normal en düşük araçta bu değerin %60 olduğunu unutmamak lazım.

 

Burada sizin şehir içinde kaç km yol gittiğiniz önemli bir erken. Batarya teknolojisi gelişecek, seneye daha uzun menzilli araçlar çıkacak alma şimdi diyen insanlar bence bir şeyi unutuyorlar, teknoloji hiç bir zaman durmayacak ve senin ihtiyacını karşılayıp karşılamadığına bakman lazım. Seneye daha iyisi çıkacak diye telefon almamak mı lazım? Seneye daha iyisi çıkacak diye bilgisayar almamak mı lazım? Bu bence saçma bir düşünce kişinin böyle düşünmektense bana İstanbul içinde en kötü ihtimalle kışın 250KM giden bir araç işimi görecek mi? Sorusu daha mantıklı bir sorudur.

 

Peki Yürütme Maliyeti Ne Alemde?

 

Burada zaten işin cümbüşü başlıyor. En kötü verimliliğe sahip bir elektrikli aracın bile 100 km’de tükettiği elektrik masrafı 5,5TL. BMW i3 4.25TL, Renault Zoe ise 4,5 TL ile birbirlerini takip etmekte.

 

Aynı zamanda Renault Zoe modelinin senelik MTV’si 300TL oldu bu da yeni gelen yasa ile ortaya çıktı önceden bu MTV’de yoktu.

 

Bakım konusu ile BMW i3’de 60.000’de 1 opsiyonel, 100.000’de ise balata değişimi var fiyatı 750TL. Renault Zoe modelinde ise 40.000’de 1 Balata değişimi var sadece onun da fiyatı 180TL.

 

Gerek BMW gerekse Renault bataryalara çok uzun seneler (8 sene) garanti vermekte eğer ki %25 üzerinde verim kaybı olursa anında yenisi takılıyor ve ülkemizde şu anda da Pil kirası YOK:

 

Elektrikli Araç Kimlere Uygun

 

1- Ya evinde ya da işinde Trifaze elektriği olanlar. Özellikle evde olması mis olur.

2- Her an erişebileceği bir içten yanmalı uzun yol aracına sahip olanlar.

3- Şehir içi günde yaptığı yol BMW i3 için 150KM, Renault Zoe için 240KM’yi geçmeyenler.

4- KW/h hesaplamalarını yapanlar ve araçlardan performans beklemeyenler.

5- Elektrikli aracı bir hobi olarak görenler.

 

Rahatlıkla gidip ivedi şekilde elektrikli araç alabilirler umarım yararlı ve faydalı bir yazı olmuştur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 14
 • BraVe @brave

  Çok güzel bir yazı olmuş. Keyifle okudum. Şehir içinde çok yol yaptığım için şimdilik ben pas geçiyorum. Ama daha uzun menzilli araç gelirse kesinlikle değerlendireceğim.

 • zubizarreta @zubizarreta

  Güzel kardeşim bmw i3 1300 kilo tesla 2300 kilo 😀 Menzil farkına bunuda kat. Direk batarya/verimlilik olarak konuşmuşsun.

  Bu arada kia nın bir hibrit modeli vardı. Nasıl hibritse yakıt tüketimi 10 L/100 km çıkıyordu. Çok saçma sapan işler yapabiliyor firmalar.

  Yakıt tüketimini 2 litreye çekseler şu hibritlerde on numara olur aslında 😀

  • Yekta @flashock

   Ağırlık verimliliği etkleyen en önemli faktör zaten ama bunun savunulacak tarafı yok. Tesla da gidip 2300 kilo araba yapmasaydı bu kadar basit 🙂 BMW baştan aşağıya bütün aracı karbon yapıyor da sen neden yapmıyorsun?

   Ben bu işleri biraz araştırdıktan sonra Tesla’nın azıcık gösteri olduğunu düşünüyorum elektrikli araçların bence gizli kahramanı ve deli gibi elinde patent bulunduran firması BMW.

 • Recai @recai

  harika bir yazi olmus
  adimi gelecek yazilara mutlaka ekle kacirmak istemem…
  elektirikli araclarda sarj ve pil teknolojisi konusunda 5-10 sene icerisinde buyuk bir atilim bekliyorum.
  menzilleri 500km civari olup sarj sureleri 30 dakika civari indiginde fosil yakitli araclara kiyasla cok daha alinabilir duruma geleceklerdir. suan icin fiyat ve menzil konularini hesaba katarsak hibrit modelleri daha mantili duruyor ama bu hibrit modellerinde dagilim nedense 10% elektirikli gibi sacma bir orana sahip oluyor.

  • Yekta @flashock

   Şu an zaten 1 saatte şarj oluyorlar 🙂 DC 50KW şarj imkanı var BMW i3 modellerinin seçili şarj istasyonlarında bu da 1 saatte 0-100 dolumu gerçekleştirebiliyorlar.

   Hibrit araçlar ise göz boyamaktan başka bir şey yapmıyorlar emin ol. Şu an gidip 300KM şarjla giden araç alabiliyorsan piyasada Hibrid’in amacı ne bilemiyorum. Firmalar bir kaç sene önceki verimsiz motorlarını günümüzün emisyon standartlarına uydurup yanına elektrik motoru çakıyorlar oldu sana Hibrit.

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  eve trifaze elektrik çektirmek istesen 10 yıl sonra gelip bağlarlar heralde.

Blender’da saydam arkaplan ile render almak

Selamlar, Blender ile alakalı bugün öğrendiğim bir şeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki birinin işine yarar. Bir süredir geliştirdiğim bir oyunda “Unblock me” puzzle’ının mekaniklerini mini game olarak kullanmaya karar vermiştim, bu bağlamda benim oyunumda bloklar konsepte bağlı olarak metalikti ve altın külçeleri gibi gözükmesi gerekiyordu, stok vektör sitelerine baktığımda ücretsiz olarak “metal külçe” tarzı üstten bakış olarak çizilmiş bir şey bulamadım, bende Blender kullanarak kendim yapmaya karar verdim.

Bunun sonucunda, textures.com’dan birkaç texture kullanarak modellediğim basit külçe modelini kaplayıp renderladım. Ancak arkaplanı remove etmeme rağmen siyah görünüyordu. Sonrasında biraz araştırma yaparak arkaplanı transparan yapıp sadece render alınan objeyi gösterebileceğimiz bir seçenek olduğunu öğrendim.

Eğer arkaplanı transparan renderlar almak istiyorsanız; Resimlerdeki adımları izleyip sarılı olan sonuçtaki gibi saydam arkaplan elde edebilirsiniz,iyi çalışmalar 😉

Adım 1- Render->Output yolunu izliyoruz.

Adım 2- Render->Filmic yolunu izliyoruz.

Sonuç:

Edit: Sevgili wordpress beyciğim resim yüklendiğinde transparan yerleri beyaz yapmış, ancak beyaz kısımlar aslında transparan oluyor çıktı aldığınızda, o kısımlara bakarak mukayese edebilirsiniz.
#HaberinizOlsun #Blender #gamedevelopment #OyunGeliştirme

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çalışma masası için kablo düzenleme

Bilgisayarımın kasasının arka kısmına koltuk denk geldiği için bugüne kadar kablo karmaşını düzenleme ihtiyacı duymamıştım, daha doğrusu nereden başlayacağımı ve nasıl yapacağımı bilmiyordum ama sonunda bu karmaşaya son verme kararı aldım ve ortaya bu sonuç çıktı.

Öncelikle IKEA Signum kablo düzenleyici alıp, masanın alt kenarında monte ettim. Adaptörlerin hepsini buraya taşıdım. Kabloların bir kısmını oradan geçirdim ve istifledim.

Akım koruyuculu 6’lı prizimin arkasında, duvara asılabilmesini sağlayan 2 vida yuvası vardı (duvar saatlerinin deliği gibi). Bu prizin deliklerine denk gelecek 2 vidayı masanın yanına monte ettikten sonra prizi de buraya sabitledim. Modem splitter’ı ve USB çoklayıcı da çift taraflı yapıkanla yine masa kenarına, PC arkasına yakın şekilde sabitledim. Bu değişikliklerle ilk etapte kabloların neredeyse tamamı yerden kalkmış oldu.

Bir sonraki aşamada, özellikle kasa arkasındaki kabloları toparlayabilmek için kablo toplayıcı cırt cırtlardan aldım. Bunların tanesi 50 kuruşa satılıyor. Cırt cırtlar PC arkasını biraz daha toparlamış olsa da kablo karmaşası hala sürüyordu.

Son aşamada yapışkanlı klipsleri uyguladım. İçinde 100 adet olan ve 12TL’ye satılan torbadaki klipslerin yapışkan kenarları gerçekten güçlü. Bunlarla kablo görünürlüğünü ve karmaşasını en aza indirdim.

Masanın, fotoğrafta görünmeyen diğer bazı kısımlarında da karmaşa en aza indi. Sonuçta derli toplu bir görüntünün yanı sıra, temizliği kolaylaştırıcı bir kablo düzenlemesi ortaya çıktı.

Gönül ister ki hiç kablo olmasa da tamamen tertemiz bir görüntü olsa ama çok sayıda elektronik aygıt var ve bunların en az 1, bazı durumlarda 3-4 kablosu var. Mevcut durumda, yine de ortaya iyi bir sonuç çıktığını düşünüyorum. Bu düzenleme öncesinde ve esnasında epey bir araştırma yapmam gerekti. Sorularınız olursa yanıtlamaya çalışırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 24

Samsung Galaxy S9 Ailesi Tanıtılırcasına Sızdırıldı

Samsung Galaxy S9+

• 6.2inç QHD+ Amoled ekran
• Snapdragon 845 veya Exynos 9810 işlemci
• ‎6GB RAM / 64-128-256GB depolama
• ‎12MP ayarlanabilir diyaframlı (F1.5-2.4) çift arka kamera / 8MP F1.7 ön kamera
• ‎3500mah batarya / hızlı ve kablosuz şarj desteği / USB type-c
• ‎Android 8 Oreo tabanlı SE9 işletim sistemi
• ‎AKG stereo hoparlör, AKG kulaklık
• IP68 suya toza dayanıklılık
• İris tarayıcı, yüz tanıma
• ‎Muhtemel fiyatı 1000 doların biraz üstü

Samsung Galaxy S9

• 5.8inç QHD+ Amoled ekran
• Snapdragon 845 veya Exynos 9810 işlemci
• ‎4GB RAM / 64-128-256GB depolama
• ‎12MP ayarlanabilir diyaframlı (F1.5-2.4) arka kamera / 8MP F1.7 ön kamera
• ‎3000mah batarya / hızlı ve kablosuz şarj desteği / USB type-c
• ‎Android 8 Oreo tabanlı SE9 işletim sistemi
• ‎AKG stereo hoparlör, AKG kulaklık
• IP68 suya toza dayanıklılık
• İris tarayıcı, yüz tanıma
• ‎Muhtemel fiyatı 1000 doların biraz altı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 14

ARUBA CLOUD’DAN 1 EUR’YA VPS ALIP KENDİ HOSTING SERVİSİMİZİ KURUYORUZ

Şimdi kendi hosting yapımızı oluşturup domain’lerimizi nasıl yapılandıracağımızı ve web sitelerimizi nasıl yayınlayacağımızı anlatacağım.

Bunun için gerekli olanlar şunlar;

Aruba Cloud’dan VPS kiralama -- https://www.arubacloud.com
Putty -- https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/latest.html
Vesta Control Panel -- https://vestacp.com/install

SUNUCU KİRALAMA :

Aruba Cloud bize 1 eur ya ne veriyor?

-- Intel Xeon E5-2650L v4 işlemcisinden tek bir çekirdek
-- 1 GB Ram
-- 20 GB SSD Alanı
-- Aylık 2 TB Trafik

Öncelikle Aruba Cloud’dan VPS sunucumuzu kiralayalım. Bunun için önce bir üyelik açmamız gerekecek. Üye olduktan sonra https://www.arubacloud.com/login.aspx adresine gidip customer area’dan login oluyoruz. Yukarıda iki sekme var. Cloud isimli sekmeye tıklıyoruz. Açılan pencereden de GO TO THE CONTROL PANEL isimli butona tıklıyoruz.

Control panelimize girdik. Yukarıda Cloud computing sekmesi seçili olsun. O sekmelerin altında sunucunuz hangi ülkede olsun istiyorsanız o ülkeyi seçin. İtaya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, İngiltere, Polonya ülkelerinin birisinde sunucu yaratabilirsiniz. Böylece VPN kullanırken PC veya telefonunuzun alacağı IP o ülkenin IP bloğundan gelecektir. Ben İtalya’dan seçtim, çokta memnunum.

Aşağıda Create New Cloud Server butonuna tıklıyoruz. Cloud Server Smart seçeneği üzerinden aylık ücreti 1 eur olan sistemi satın alacağımız için onu seçiyoruz.

Karşımızda sunucu yapılandırma araçları geldi.

-- Select Template :

İşletim sistemimizi seçeceğiz. Ubuntu Server 16.04 LTS 64bit i seçiyoruz.

-- Management Account :

Sunucumuza login olabilmemiz için şifre oluşturacağız. Bu şifreyi oldukça güçlü bir şifre seçin çünkü sunucunuz internete açık olacağından mutlaka Brute Force saldırıları olacaktır, bu bakımdan güçlü bir şifre seçmekte fayda var. Daha güçlü bir korunma için SSH Key ile login olma, SSH default portunu değiştirme ve şifre ile login olma seçeneğini kapatmamız lazım ama şimdi konunun dağılmaması ve kafa karışıklığı olmaması açısından anlatmıyorum. İlerde başka bir konuda anlatırım.

-- Size :

Hiç bir şeyi değiştirmiyoruz. Yoksa aylık ödemeniz gereken ücret artacaktır.

-- Server Name :

Sunucumuz için isim seçip yazıyoruz. Türkçe karakter kullanmayın.

Yukarıdaki tüm anlattıklarımı yaptıktan sonra alt sağdaki Create Cloud Server butonuna basıp ödeme sayfasına yönlendirecek. 1 eur ödeyip sunucumuzun oluşturulmasını bekliyoruz. Bu işlem yarım saat ile bir saat arasında sürecektir. Sunucu oluşturma ayağı bu kadar.

SUNUCUMUZA BAĞLANTI :

Bunun için yukarıda linkini verdiğim Putty isimli programı kullanacağız. Uygulamayı çalıştırdığınızda açılan pencerede Host name (or IP address) kısmına sunucumuzun IP adresiniz yazmamız lazım. Bu IP adresini Aruba control panelimiz içinde bulabilirsiniz. Şimdi bu IP’yi Putty’deki Host name (or IP address) kısmına yazıp Enter’a basalım. Karşımıza bir güvenlik sorusu ve seçenekleri gelecek, Evet diyip geçelim. Ve karşımızda Linux’un meşhur terminal penceresi. Kullanıcı adını ve şifresini soruyor.

username : root
password : sunucunuzu kurarken güçlü bir şifre belirlemiştiniz ya, işte o şifre.

Şuan sunucunuza root yetkileriyle login oldunuz. Artık VestaCP yi kurabiliriz.

VESTA CONTROL PANEL KURULUMU :

Önce sistemimizi update edelim;
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

çıkan soruya y diyip geçin.

Önce kurulum script dosyasını indirmemiz lazım;
curl -O http://vestacp.com/pub/vst-install.sh

curl komutu sisteminizde yoksa;
sudo apt-get install curl

VestaCP kurulumu tamamen kendisi otomatik yapıyor. Default kurulum seçerseniz ilk aşamasında host adınızı ve mail adresinizi gireceksiniz, o kadar. Servisleri menülerden seçerek kurarsanız zaten host adı, e-mail ve password u yazıyorsunuz ve kendisini bir komut oluşturuyor, size sadece bu komutu teminal’e yapıştırıp enter’a basmak kalıyor.

Kurulum seçenekleri için https://vestacp.com/install sayfasından yeşil pencere içindeki default kurulum olan bash vst-install.sh komutunu verebilir ya da aşağıdaki menülerden özelleştirilmiş kurulum yapıp Generate Install Command butonuna basarak kurulum komutunu oluşturabilirsiniz.

Default kurulumda sisteme kurulacak olanlar şunlar;

-- Nginx Web Server
-- Apache Web Server (as backend)
-- Bind DNS Server
-- Exim mail server + Antivirus Antispam
-- Dovecot POP3/IMAP Server
-- MySQL Database Server
-- Vsftpd FTP Server
-- Softaculous Plugin
-- Iptables Firewall + Fail2Ban

Default kurulumda listede yazmıyor ama PHP7 yi de sisteme kuruyor.

Ben default kurulum yerine kendi seçeneklerimle kurdum. Seçeneklerim şunlar;

-- Nginx Web Server
-- PHP-FPM Application Server
-- Bind DNS Server
-- Exim mail server + Antivirus Antispam
-- Dovecot POP3/IMAP Server
-- MySQL Database Server
-- Vsftpd FTP Server
-- Softaculous Plugin
-- Iptables Firewall + Fail2Ban

Kendisi yine PHP7 yi kuruyor.

Default kurulum için komut;
bash vst-install.sh

Benim özelleştirilmiş ayarlarım için komut;
bash vst-install.sh --nginx yes --phpfpm yes --apache no --named yes --remi yes --vsftpd yes --proftpd no --iptables yes --fail2ban yes --quota no --exim yes --dovecot yes --spamassassin yes --clamav yes --softaculous yes --mysql yes --postgresql no --hostname domain.com --email isim@email.com --password güçlü bir şifre

Mail server, Antivirüs v.s. istemezseniz menüden istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Yanlız Web ve DNS i mutlaka seçmeniz lazım ki domain’lerinizi yönlendirebilin ve sitenizi yayınlayabilin.

Yukarıda dikkat edilmesi gereken husus, default kurulumda terminal ekranında gelecek olan host ismi sorusuna domain adınızı girmeniz. yani ahmet.com gibi. Tabi ki domain girerken başına www , http veya subdomain ismi vs. koymuyoruz. Aynı şey özelleştirilmiş kurulum ekranının en altındaki Hostname kısmı içinde geçerli. O kısma da yine domain adınızı gireceksiniz. Default kurulumda terminal ekranında ayrıca mail adresinizi gireceksiniz, o kadar. Default kurulum bitince terminal ekranında VestaCP ye bağlantı linkini, şifreyi verecek. O satırları mouse ile seçin, ALT+6 tuşu ile kopyalayın ve bir txt dosyası içine yapıştırın.

VestaCP kuruldu, şimdi sisteme login oluyoruz;

<VPS inizin IP adresi>:8083

Gelen ekranda bağlantınız gizli değil uyarısı verecek. Aşağıda gelişmiş seçeneğine tıklayın siteye ilerle diyin.

Login ekranı geldi.

username : admin
şifre : default kurduysanız terminal ekranından kopyaladığınız şifre veya özel kurulumda password kutucuğuna yazdığınız şifre.

Kontrol panelimiz geldi. İlk yapmamız gereken sistemi türkçeleştirmek ve default name server’larımızı tanımlamak. Bunun için en yukarıda sağda admin linki var ona tıklıyoruz. Gelen ekranda language yazan kısımdan tr seçip en alttaki default name servers kısımlarının ilkine ns1.domainadınız.com (örnek: ns1.ahmet.com), ikinci kutuya ns2.domainadınız.com (örnek: ns2.ahmet.com). Kaydedelim. Sistemimiz Türkçe oldu ve alan adı sunucumuzu tanımladık.

Şimdi en yukarda soldaki paketler linkine tıklayalım. Burada default olan pakete sağdan düzenle butonuna basalım. Bu ekranda en altta yine alan adı sunucuları var. o kutucuklara ns1.domainadınız.com (örnek: ns1.ahmet.com), ikinci kutuya ns2.domainadınız.com (örnek: ns2.ahmet.com) girelim. Kaydedelim.

Yukardaki Web linkine tıklayalım.

Kurulum yaparken host kısmına girmiş olduğunuz domainadiniz.com un eklenmiş olması lazım. Şimdi sağ tarafta düzenle seçeneği var. Ona basın.

Gelen ekranda (benim kurulumuma göre);

Alan Adı
domainadiniz.com (Kurulum aşamasında host kısmına girdiğiniz domain adı)

IP Adresi
VPS inizin IP adresi

Takma adlar (Alias)
http://www.domainadiniz.com (Teknoseyir otomatik olarak başına http:// koyuyor, siz koymayacaksınız)

Web ŞablonuNGINX
default

Backend Şablonu PHP-FPM
default

SSL Support (seçili değil)
SSL istiyorsak (https://www.ahmet.com gibi) seçeneği işaretleyin ve Lets Encrypt Support u seçelim. Eğer SSL seçtiysek daha sonra sitemizin kök dizinize domain’i direk https ye yönlendirecek bir script koymamız lazım, yoksa site default http olarak açılacaktır. Ayrıca Lets Encrypt Serfitikaları üç aylıktır. Üç ay sonra sertifika süresi dolar. Bunun içinde Cron içine otomatik serfika yenileyici komut koymamız lazım. Biraz karışık işler o yüzden SSL işini sonraya bırakın. Onu da bir ara anlatacağım.

Web İstatistikleri
Web istatistiklerine bakmak isterseniz awstats ı seçin.

FTP hesabı isterseniz kutucuğu işaretleyin ve alttaki kısmında Kullanıcı Adı kısmına bir kullanıcı adı yazın. Kullanıcı adınız admin_<kullanıcı adı> olacaktır. Şifrenizi belirleyin. Path kısmını boş bırakın. FTP bilgilerini e-posta ile gönder kısmına istediğiniz bir e-mail adresi girin, kaydettiğinizde o mail adresine FTP kullanıcı adı ve şifre bilgilerini yollayacakır. Ancak bu mail’ler %90 spam kutusuna düşecektir, bilginiz olsun. FTP kurmanızı tavsiye ederim, böylelikle web sitenizi VPS inize yollayabilirsiniz.

Kaydedelim.

Artık DNS lerimizi düzenleyelim.

Yukardan DNS linkine basın. Domainadiniz.com görünecek. Sağ kısımdan düzenle butonuna basalım.

Şablon BIND9
child-ns seçelim

SOA
ns1.domainadiniz.com yazalım.

Kaydedelim.

Tekrar DNS kımına girelim ve domainadiniz.com un sağından Kayıt Ekle’ye basalım.

Kayıt
ns1

Tür
A

IP veya Değer
VPS inizin IP adresi

Öncelik
Boş

Ekleyelim.

Tekrar DNS kımına girelim ve domainadiniz.com un sağından Kayıt Ekle’ye basalım.

Kayıt
ns2

Tür
A

IP veya Değer
VPS inizin IP adresi

Öncelik
Boş

Ekleyelim

DNS ayarlarımız bu kadar.

E mail açmak istiyorsak yukardan Posta linkine basalım. Eğer Web kısmından domain eklerken mail desteğini seçtiyseniz posta kısmında otomatik olarak domain’ininizi göreceksiniz. Domain’in sağındaki düzenle butonuna basın.

Alan Adı
domainadiniz.com

AntiSpam Desteği (isterseniz seçebilirsiniz)
AntiVirus Desteği (isterseniz seçebilirsiniz)
DKIM Desteği (Mutkala seçili olsun)

Değişiklik yaptıysak kaydedelim.

Web Mail için;
<donamainadiniz.com/webmail

Şimdi tekrar DNS linkine tıklayalım ve domainimizin sağındaki xx Kaydı Listele butonuna basalım.

mail._domain… TXT “v=DKIM1; k=rsa;

satınının oluştuğuna emin olun. DKIM key olmazsa mail’leriniz kesin olarak ya spam’e düşer hatta direk reddedilebilir.

child-ns değişikliğini yaptığınızda DKIM satırını silmiş olabilir. Tekrar oluşturmak için Posta linkine tıklayın. Domainadiniz.com un sağında Düzenle butonuna basın. DKIM seçeneğini kaldırın Kaydet diyin. Sonra yine DKIM i işaretleyip kaydet diyin. DNS kayıtlarınıza DKIM seçeceğinin gelmiş olması lazım.

Sıra geldi domain aldığımız yerin kontrol paneline girip domin’imizi yönlendirmeye. Ben godaddy.com dan aldım. Oraya göre anlatacağım.

godaddy.com a girip login olalım. Alan adları kısmında domain’imizi görüyoruz. Oradan DNS kısmına girelim ve en aşağıdaki Ana bilgisayar adları linkine tıklayalım.

Ekle diyelim;

Ana sistem adı kısmına ns1 girelim
IPv4 ya da IPV6 adresi kısmına VPS imizin IP adresini girelim.

Kaydedelim.

Yine ekle diyelim;

Ana sistem adı kısmına ns2 girelim
IPv4 ya da IPV6 adresi kısmına VPS imizin IP adresini girelim.

Kaydedelim.

Yukarıda soldaki Alan Adları menüsünden Tüm Alan Adlarını seçelim. Domain’inizin sağındaki … ya basıp DNS i yönet kısmına girelim.

Ad Sunucuları (Name Servers) kısmında özelleştirilmiş ad sunucusu kullanımını seçelim.

İlk kutucuğa;
ns1.domainadiniz.com

Kaydedelim.

İkinci kutucuğa;
ns2.domainadiniz.com

Kaydedelim.

15-20 dakika içinde http://www.domainadiniz.com yazdığınızda VPS sunucunuza yönlendirecektir.

Şimdi FTP uygulamanızı açın, sunucunuza bağlanın ve web sitenizi VPS inize kopyalayın.

Artık sizde küçük çaplı bir hosting sunucusu sahibisiniz.

Bir sonraki yazım, ikinci bir domain ekleme, subdomain ekleme, SSL desteği üzerine olacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Debian’da postgresql nasıl kurulur?

 

 

1- Öncelikle https://www.postgresql.org/download/linux/debian/ buradan sürümünüzü seçiyorsunuz.
2- etc/apt/sources.list.d/pgdg.list dosyasını oluştur.
3- Dosya içeriğini linkteki ilk komuttaki gibi gir.
4- wget ile başlayan ilk satır komutunu çalıştır komut beklediğinde add-key yazılı satırı çalıştır.
5- OK dediğinde sudo apt-get update yap.
6- https://wiki.debian.org/PostgreSql adrese gir.
7- apt-get install postgresql postgresql-client komutunu çalıştır.
8- Hemen altındaki önerilen paketleri de kurabilirsin. pgadmin3 gibi (apt-get install pgadmin3)
9.1- sudo su ile root ol.
9.2- su -s /bin/bash postgres (postgres isimli kullanıcı oluştur)
10- Sistemden sorumlu kullanıcı bu kullanıcı olacak.
11- sudo -u postgres bash ile postgres kullanıcısına yetki ver.
12- sudo -u postgres bash bu satırı tam anlamadım. Burada hata verince kendi kullanıcı adımı yazdım devam ettim.
13- psql komutu ile postgresql çalıştır.
14- yardım için help detaylı komut yardımı için \h CREATE VIEW gibi komutları kullanabilirsin.
15- sudo su ile root’a geç
16- whoami ile kim olduğunu doğrula.
17- su -- varsayılankullanıcıadı
18- 17. komut ile varsayılankullanıcıya geç. Orada psql komutu çalışmaz.

NOT: Yazı içerisinde görünen ÇİFT TİRE İŞARETLERİNİ tek tire olarak giriniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Xiaomi Cihazlarda Fastboot Modundan Stok İmaj Yükleme

Herkese merhaba. Özellikle bizim sitede çoğu kişinin Xiaomi cihazında ya cihazı güncellerken ya da güncelledikten sonra yaşadığı sıkıntılardan güncelleme öncesi sürüme dönmeye çalıştığını görüyorum. Bu yol ile istediğiniz vakit istediğiniz ROMa geri dönebilirsiniz 🙂

 

Ön Şartlar:

● İşlemleri Yürütmek İçin Bir PC

● Bootloader Kilidinin Açık Olması (*)

 

*Bootloader kilidi açık değilse bu yöntemi uygulayamazsınız, program hata verir. Tavsiyem bir Xiaomi telefon kullanıyorsanız kilidi açmasanız bile izni alın, sonradan sıkıntı yaşamayın.

 

-Bootloader Kilidi Nasıl Açılır? :

●http://en.miui.com/unlock/ sitesine girip “Unlock Now” dedikten sonra Mi hesabınızla giriş yapmanız.

●Bu adımdan sonra sistem neden kilidi açmak istediğinizi soracak, ingilizce cevap istedikleri için “I’m a developer” ya da “I need to flash firmware” tarzı bir şeyler yazıp geçin zaten onay veriyorlar. Onay birkaç saat içinde de gelebilir 3-4 günde de gelebilir, yoğunlukla alakalı. Beklemeniz gerekiyor.

●Başta verdiğim unlock sitesinde Mi hesabınızla giriş yaptığınızda unlock yapmanız için bir uygulama veriyor (emin değilim ama Mac’te de çalıştığını hatırlıyorum.), onu indirin.

●Mi hesabına kilit açma izni verildikten sonra Ayarlardan Telefon hakkındayı açıp MIUI sürümü‘ne birkaç kere bastıktan sonra Geliştirici Seçeneklerini aktif edin. Geliştirici Seçeneklerinin içinde Mi Kilit açma durumuna girip Hesap ve cihaz ekleye basın.

●Cihazın kilidi açılmaya hazır. Bundan sonra yapmanız gerekenler sırası ile:

1- Telefonu kapatın. Kapandıktan sonra ses kısma ve güç tuşuna birlikte basın, bir süre sonra resimdeki tavşanlı androidli fastboot modu gözükecek.

2- Telefonu USB kablo ile bilgisayara bağladıktan sonra unlock uygulamasını açıp Mi hesabınız ile giriş yaptıktan sonra resimdeki ekran karşınıza çıkacak. Unlock’a basıp işlemlerin bitmesini bekleyin. Bittikten sonra kilit açılmış oluyor.

 

-Firmware nasıl yüklenir? :

●http://en.miui.com/a-234.html sitesinden cihazınızı ve sizin istediğiniz firmware paketini seçip indirin. (Dosyalar .tgz uzantılıdır) İndirdikten sonra paketi ayıklayın.

●Firmware’i yüklemek için Mi Flash Tool uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Bu linkten indirebilirsiniz : http://api.bbs.miui.com/url/MiFlash (eğer link zaman içinde kırılırsa Google’dan uygulamayı aratın direk çıkar.)

●Telefonu fastboot moduna alın, Mi Flash Tool uygulamasına girip refreshe basın, program cihazı gördükten sonra firmware paketini ayıkladığınız klasörü seçin.

●Altta üç tane seçenek var : clean all , save user data ve clean all and lock. Eğer önceki sürümlere geçiş yapıyorsanız save user data’yı seçmeyin, cihaz döngüye girebilir. Tavsiyem clean all and lock’u seçin. Seçtikten sonra flash‘a basıp işlemlerin bitmesini bekleyin. Programda success yazısı çıkınca işlem bitmiştir. Telefonunuz sıfırlandı hayırlı olsun 🙂

 

Not:

Mi Flash Tool uygulamasında paketi yüklemeye çalıştığımda hata alabilirsiniz. Hatanın sebebi belli bir dizindeki dosyayı arıyor olmasıdır. Eğer sizde de xbl.elf, No such file directory hatası verirse klasörün içindeki dosyaların hepsini o klasördeki images klasöründe toplayıp deneyin, hepsini başka bir klasörde toplarsanız o klasördeki images klasörünü arayıp bulamayacağı için yine aynı hatayı verecektir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yerli ve Milli Dosya Transfer Servisi Nesend Açıldı!

Merhaba arkadaşlar;

Başlık biraz gönderme içeriyor kusura bakmayın 🙂 Tanımayan arkadaşlar için web yazılım eğitimleri verdiğimi önceden belirtmek isterim.

Eğitimlerimde sürekli olarak şu felsefeyi savunurum.

Eğer standart öğretiler işe yaramıyorsa, o zaman farklı şeyler denenmeli!

Yaklaşık 15 gün önce Wetransfer.com’u kullanırken neden kendi dosya gönderim scriptimi yazmıyorum düşündüm ve bunuda yazacağımı duyurmuştum. Bugün itibari ile ortaya beta çalışan bir script çıktı ve sizlerle paylaşmak istedim.

Sistem Amazon Cloud S3 Depolama sistemini kullanıyor. Milli Değil Yani 🙂

Kodlar PHP+JS+JQUERY içeriyor bunlarında çekirdekleri bize ait değil.

Ama azim ve mücadele ruhu Yerli ve Milli.

Yazılım eğitimlerimde teorik eğitimlerin yanı sıra öğrencilerimi projelerle geliştirmeyi seviyorum ve bunada devam ediyorum. Bu projenin asıl amacı yapım süreçlerini eğitim olarak öğrencilerime aktarmam. Projeyi tamamladıktan sonra adım adım yapım süreçlerini kurs olarak yayınlayacağım.

Denemeniz ve kullanmanız dileğiyle

http://www.nesend.com

#akış #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11