Hard diskteki P listesi ve G listesi nedir.

Hard diskler üretilirken kusursuz değillerdir hard diskteki bazı sektörler diğer sektörlere göre daha zayıftır ve okunmaları daha uzun sürer veya hiç okunamayabilirler. İşte bu sektörlerin hard disk üretilirken belirlenmesi ve kullanım dışı bırakılması gerekir. Daha hard disk üretilirken mevcut bununan bu bölümlerin atlanması için hard disk üreticileri bu bölümleri listeleyerek diskin üzerinde bulunan elektronik devrenin içine kaydeder. İşte bu liste P-list(Primary Defect List) olarak adlandırılılır. Hard disk çalışırken sanki bu p list te bulunan sektörler hiç yokmuş gibi bunları atlaya atlaya çalışır . P list te belirlenen bölümlerin atlanması ciddi bir performans kaybına sebep olmaz çünkü p listteki bölümler atlanırken atlanan yerler yerine yeni bölümler atanmaz ve hard disk kafasının farklı bir yere kaydırılması gerekmez.

 

 

Şimdi gelelim G list e G list(Grown Defect List) hard diskin üretiminde herhangi bir sorunu olmayan, hard diskin üretimi sonrası arızalanan sektörlerin kayıtlarının tutulduğu bir listedir.  Hard disklerde arızalanan sektörler yerine yedek sektörler atanarak hard diskin çalışmaya devam etmesi sağlanır . Sonradan arızalanan sektörler atlanmaz bunlar yerine başka sektörler atanır. Bunun sebebi sonradan arızalanan sektörlerin atlanması durumunda disk üzerindeki bütün sektörlerin yerleri ve dosyaların kayıtlı konumları da kaymış olacak bunun yanında hard disk boyutu da eksilen bir veya birkaç sektör yüzünden değişmiş olacak ve neticede 1 tek sektörün atlanması ile tüm diskteki veriler ulaşılamaz hale gelecek, Hem veriler kaybedilecek ve hem de diskin tekrar kullanılabilmesi için biçimlendirilmesi gerekecek. Bunun yerine üretim aşamasında hard diskteki bazı sektörler hard disk kapasitesine dahil edilmeyip arızalanan sektörlerin yerini almak üzere yedek olarak bulundurulur. Bunu biraz açıklayayım aşağıda sıraladığım her bir numarayı 512 baytlık bir sektör olarak kabul edin. X ile gösterilen sektörleri p list te bulunan kullanılmayan sektörler olarak düşünebilirsiniz. Fabrikadan çıktığında diskin durumu aşağıdaki gibi:

1,2,3,4,X,X,X,X,5,6,7,8,9,10,11,12,X,13,14,15,16,X,X,17,18,19,20,X,X,X,X,X,21,22,23,24

 

Burada ilk 20 sektörün disk fabrikadan çıktığından bizim kullanabilmemiz için formatlanmış kullanıcı bölümü olarak düşünebilirsiniz biz dosyalarımızı buraya yazıyoruz ve buradan siliyoruz. Yine burada X ile gösterdiğim bölümlerin fabrikada sorunlu yada yavaş olarak işaretlendiğini ve p list te bulunduğunu kabul edin, bu bölümler diskimizde okuma yazma hızımızı kayda değer şekilde etkilemiyor. çünkü diskin kafası çok fazla hareket etmeden sıralı şekilde veriyi okumaya devam edebiliyor. Bu 20 ye kadar olan sektörlerden birisi referans değerlerin dışında bir sonuç verdiğinde ve bu sektörlerin bazı bitlerinde 0 veya 1 i temsil eden değerler okunamadığında bu durumda hard diskin içinde bulunan mikroişlemci içinde bulunan yazılımın yardımı ile bu sektörleri kötü sektör olarak işaretliyor ve bu sektörler yerine diskin sonunda bulunan yedek sektörlerden birini atıyor. Bu bilgiyi G list e kaydediyor. Mesela

1,2,3,4,X,X,X,X,5,6,7,B,9,10,11,12,X,13,14,15,16,X,X,17,18,19,20,X,X,X,X,X,21,22,23,24

bu listede 8 inci sektörün okunamadığını kabul edelim. Bu sektöre yazılmış veri kaybedilmiş oluyor.  Bunun yerine diskte yedek olarak bulunan 21,22,23,24 sektörlerinden biri atanmış oluyor . Ve diskin sektörleri okuma sırası

 

1,2,3,4,5,6,7,21,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20

şeklinde oluyor neticede kafa sorunlu bölgeye geldiğinde öncelikle g list e bakıp sorunlu bölge yerine atanan sectorun yeri öğrenmesi sonrasında kafanın gidip o yedek sektörü okuması ardından geri dönüp okuma yada yazma işlemine kaldığı yerden devam etmesi gerekiyor. Neticede sorunlu sektörlerin sayısı arttıkça disk yavaşlıyor sorunlu sektörlerin bulunduğu noktalardaki veriler zarar görüyor. Bir süre sonra disk yedek sectör atamayı bıraktığında durum iyice içinden çıkılmaz hale geliyor.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez :) @lterlemez

  Onun için genel verilen/verdiğim tavsiye arızalı sektörlerden biraz daha geniş bir sektör aralığı belirleyerek, bölümlendirilmesi ve arızalı sektörleri içeren kısmın disk ayrımı ve formatlaması yapılmadan bırakılması daha iyi oluyor diski ömrü için. Her ne kadar ilk hali gibi güvenli bir şey olmasa da diskin ömrü biraz daha artıyor böylece.

  • Ümit M. @umitm

   Yanıtınız için teşekkür ederim benzer şekilde ben de disklerin bad sektörlü kısımlarını hesaplayarak o kısımların gerisinden başlayıp ilerisine kadar bir miktar alanı biçimlendirmeden bırakıp diskin diğer bölgelerinde partition oluşturarak diskleri kullanıyorum ancak bu disklere önemli verileri kaydetmemeye özen gösteriyorum. Sonuçta bu şekilde bazı diskler yıllarca hizmet verebilirken bazıları kısa sürede arızalanabiliyor. Aslında hangi disk olursa olsun önemli veriler yedeksiz sadece bir disk üzerinde barındırılmamalı mümkünse 2 farklı lokasyonda raid li disk dizileri ile yedeklenerek saklanmalı. Bunun dışında bazı veri kurtarma araçları ile sorunlu bölgeleri bu listelerden kaldırarak daha sağlıklı bir disk elde etmek te mümkün ancak bu araçlar hem oldukça pahalı hem de bu şekilde kurtarılan disklerin de tekrar bad sektör oluşturma olasılığı yeni bir diske göre biraz daha fazla. Bazen bad sektör hastalığın kendisi olabileceği gibi , bazen de diskte bulunan başka bir hastalığın belirtisi olabiliyor bu yüzden yeni disk her zaman daha iyi. Bir de yeni alınan diskin kullanılmadan önce bir bad sektör taramasından geçmesi gerek diye düşünüyorum ben bir diski kullanmadan önce tarıyorum bu şekilde sorunlu olan daha 0 iken içinde bad sektör bulunan diskler oldu ve satıcıya iade edip değiştirdiğim de oldu , alınan her yeni diskin tarandıktan sonra kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Ben böyle yapıyorum.

  • lterlemez :) @lterlemez

   @umitm; Aslında öyle yapmak lazım ama pek fırsat olmuyor...

 • muhrec @hck

  teşekkürler. istifade ettim.

Itopya Beylikdüzü Mağaza İlginin Odağı Oldu

Itopya IT ve Gaming teknoloji ürünlerin perakende satışını gerçekleştiren, yenilikçi mağazacılık anlayışı ve gelişmiş web mağazası özellikleriyle müşterilere teknolojik çözümler sunarak büyümeye devam ediyor.

2020 Kasım ayında hem farklı lokasyonlardaki müşterilerimize daha rahat ulaşabilecekleri hem de hizmet ağımızı genişletmek amacıyla 750 metrekarelik bir alana sahip İtopya Beylikdüzü mağazamızın açılışını gerçekleştirdik. Beylikdüzü mağazamız, Acıbadem mağazamızda da olduğu gibi dünyanın en büyük teknoloji markalarına ait gaming ürünlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bunun en büyük amaçlarından birisi de müşterilerimize, mağazalarımızı ziyaret ettiklerinde en iyi hizmeti kalitesini sunmanın yanında internette arayıp merak ettikleri ürünleri diledikleri şekilde kolayca test etme imkânı tanıyacak bir platform oluşturmaktı.

Yine, Beylikdüzü Itopya mağazamız içerisinde ürün sergileme alanlarının haricinde, müşterilerimize destek sağlamak amacıyla kurulmuş müşteri hizmetleri bölümü ve müşterilerimizin kullanımına açık olarak bir de kafeterya bulunmaktadır.

Acıbadem mağazamızdan farklı bir konsepte sahip olması nedeniyle E-5 karayolu üzerindeki Beylikdüzü mağazamıza, açıldığı günden beri İstanbul’un birçok farklı yerinden de yoğun bir ilgi olmuştur. Tüm bu ilgiden dolayı tüm müşterilerimize teşekkür ederiz.

Itopya Hakkında
Itopya IT ve Gaming ürünlerin perakende satışını gerçekleştiren, yenilikçi mağazacılık anlayışı ve gelişmiş web mağazası özellikleriyle müşterilere teknolojik çözümler sunan bir markadır. İlk mağazasını Acıbadem'de açan Itopya, kısa süre içerisinde ikinci şubesini de Beylikdüzü ilçesinde açtı. Mutlu müşteri ve mutlu çalışma arkadaşı prensibiyle yola çıkan Itopya, her gün yenilenen kampanyalarıyla itopya.com üzerinden ziyaretçilerine en güncel ürün gamını sunmaktadır.
Web: https://www.itopya.com/
Instagram : https://www.instagram.com/itopyacom/
Youtube Kanalı : https://www.youtube.com/channel/UCQDXt8aUhWa3RfyWxNBiEhw

BeğenFavori Paylaş
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Nintendo, Game Builder Garage'ı duyurdu.

Oyunculara kendi video oyunlarını nasıl  oluşturup yaratacaklarını öğreten bir oyun.

Game Builder Garage, çocukların ve yetişkinlerin Switch'lerinde video oyunu geliştirmeyi denemelerine olanak tanıyor.

Oyuncular, farklı Switch kontrollerine eylemler atamak için sürükle ve bırak kodsuz bir arayüz kullanarak kendi video oyunlarını oluşturabiliyorlar.

Kodsuz arayüz tasarımı

Oyuncular, 7 farklı oyun geliştiren bir eğitim kampından geçerek oyun geliştirmeyi öğreniyorlar.

- Etiket Gösterimi

- Rulo Üzerinde

- Uzaylı Blaster

- Riskli Koşu

- Gizemli Oda

- Heyecanlı Yarışçı

- Süper Kişi Dünyası

Oyun geliştirmeyi öğrendikten sonra. Oyuncular, Serbest Programlama adı verilen bir sandbox modunda yaratıcılıklarını kullanabilir ve kendi oyunlarını oluşturabilirler.

Oyunlar, Game Builder Garage'ın sahibi olan diğer Switch oyuncularıyla bir kod aracılığıyla paylaşılabilir.

Maalesef şu anda Game Builder Garage'da yerleşik bir ticaret / para kazanma özelliği yok. Kullanıcılar, Nintendo eShop'ta oluşturdukları oyunları satamazlar.

Oyun satabilecekleri farklı yaklaşımlar

Roblox Volan:

Geliştiriciler tarafından oluşturulan oyunlar, oyuna daha fazla kullanıcı çeker

Sistem büyüdükçe cazibesi artacaktır

Geliştiriciler daha fazla oyun geliştirir ve daha fazla kullanıcı çeker

#Nintendo #GameBuilderGarage

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selikal Müzik

https://selikal.store/ Günümüzde müzikseverlerin artmasıyla birlikte müzik hayatımızda çok büyük bir yer edindi. Öyle ki internet üzerinde müzik dinleyebileceğimiz birçok platform bulunmaktadır. Ancak bu platformların çoğu belli başlı özellikleri kullanabilmemiz için bizden ücret talep etmektedir. Peki kendinize ait parçaları ücretsiz bir şekilde paylaşabileceğiniz ve şarkılarınızı satışa çıkarabilme imkanı sunan bir platform var mı? Elbette bu gibi platformlar mevcut. Selikal ise bu platformlardan biri. Peki Selikal platformunun kullanım amacı nedir ve size ne gibi özellikler sunuyor?

Selikal platformu müzikseverleri ve müzisyenleri bir araya getiren, müzik dinlemek ve keşfetmek için kullanabileceğiniz birçok özelliğe sahip çok kullanışlı bir platformdur. Selikal platformu sayesinde müzikseverler ile bir arada toplanabilirsiniz ve kendinize ait parçaları satışa çıkarabilirsiniz. Üstelik sanatçı başvurusu yaparak platformda belli bir statüye dahil olabilirsiniz. Ayrıca bu platformda müzisyen olma kariyeriniz için çok önemli adımlar atabilirsiniz.

Üstelik Selikal platformu sadece müzik dinleyebileceğiniz bir platform değildir. Muhteşem ve kullanımı basit ara yüzü ve sayısız özellikleriyle arkadaş ekleme ve mesajlaşabilme özelliği ile size sosyal bir platform imkanı da sunuyor. Keyifli bir şekilde müzik dinlerken platformun ara yüzünde arkadaşlarınızla sohbet etmeniz sizce de fena değil mi? Peki Selikal platformunda neler yapabilirsiniz?

Selikal Platformunda İle Neler Yapabilirsiniz?

• Selikal platformunda kendinize ait bir hesap oluşturarak size ait parçaları paylaşabilirsiniz ve ücretsiz bir şekilde müzik dinlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

• Beğendiğiniz şarkıları favorilerinize ekleyebilir ya da kendinize ait çalma listesi oluşturabilirsiniz.

• Beğendiğiniz şarkılara favoriler kısmından göz atabilirsiniz.

• Dinlediğiniz şarkıları beğenebilir ve yorumlayabilirsiniz.

• Kendinize ait bir profil oluşturarak arkadaş edinebilir ve mesajlaşma özelliği ile bir yandan müzik dinlerken diğer yandan da sohbet edebilirsiniz.

• Kendinize ait şarkıları paylaşabilir ve satışa çıkarabilirsiniz.

• Keşfet bölümünden en yeni parçaları dinleyebilirsiniz.

• Albümler kısmından sevdiğiniz sanatçıların tüm şarkılarının bir arada olduğu albümleri sınırsız bir şekilde dinleyebilirsiniz.

• Dilediğiniz şarkıyı sevdiklerinizle ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

• Hoşunuza giden parçaları ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

• En iyi müzik bölümü ile en popüler müzikleri dinleyebilirsiniz.

• Spot kısmından anlık gelişmeleri takip edebilirsiniz.

• Yaptığınız beğeni, yorumlar, şarkı paylaşımları, müzik indirme, oluşturduğunuz oynatma listeleri gibi etkinliklerinizden belirli miktarda puan toplayabilirsiniz ve bu puanları cüzdanınıza aktararak dilediğiniz gibi harcayabilirsiniz.

• Gösterge panel ile yaptığınız aylık, günlük ya da toplam satışlarınızı kolay ve rahat bir şekilde inceleyebilirsiniz. Dilerseniz satışlardan kazandığınız ücreti talep edebilirsiniz.

Selikal Sitesi Kayıt Ücreti Talep Ediyor mu ?

Selikal sitesi sizden kayıt olurken hiçbir şekilde ücret talep etmemektedir. Ücretsiz bir şekilde kayıt olabilirsiniz.

Selikal Sitesine Nasıl Üye Olurum ?

http://www.selikal.store adresine girerek sağ üstte bulunan kayıt ol butonuna bastıktan sonra gerekli bilgileri doldurarak, mail adresinizi onayladıktan sonra ücretsiz bir şekilde kayıt işleminiz gerçekleşmektedir.

Selikal Sitesinde Kendi Müziğinizi Nasıl Paylaşabilirsiniz?

Kendinize ait müziklerinizi platformda paylaşabilmeniz için sanatçı hesabı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Sanatçı başvurusu yapmak için sağ üstte bulunan profil butonuna bastıktan sonra ‘Bir sanatçı ol’ seçeneğini seçip sanatçı olma başvurusu için gereken bilgileri doldurarak onaylamanız gerekmektedir. Sizden sadece kimlik belgenizde yer alan isminiz, sizin hakkınızda detaylar, size ait resminiz ve pasaport ya da kimlik kartı resminiz (Adınız ve resminiz dışında diğer bilgilerinizi sansürleyebilirsiniz) istenmektedir. Gizlilik Ve Güvenlik Politikası adı altında üyeler ile yapılan ‘Kullanıcı Sözleşmesi’ ile belirlenen amaçlar ve kapsam dışında kullanmış olduğunuz kişiler bilgileriniz asla üçüncü kişilere açıklanmamaktadır.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Uzun Kullanım Testi-Evertoon X-BASS Radyo/MP3 Çalar

 

Sonuç olarak lityum batarya ile bataryası değiştirilmiş halde hala kullanılabiliyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Oppo K9 Serisiyle Birlikte Televizyon Sektöründe Yerini Aldı

Oppo televizyon sektörüne giriş yaptı. K9 serisi altında 43", 55", 65" ekran kategorilerinde firma üç ekonomik modelle yerini aldı.

- OPPO Smart TV K9 43″ 1,799 Yuan ($277)

- OPPO Smart TV K9 55″ 1,999 Yuan ($308)

- OPPO Smart TV K9 65″ 3,299 Yuan ($509)

 

Oppo K9 Serisi 55" ve 65" Özellikleri

 • 3840x2160 DLED 60Hz, 300nit, 93% P3, MEMC 65″
 • MT9652 CPU, Mali G52 GPU
 • 2GB RAM / 16GB depolama
 • ColorOS TV 2.0 Android
 • 30W 15x2 ses, Dolby Audio
 • Bluetooh mikrofonlu kumanda
 • Wi-Fi 802.11n 5GHz, Bluetooth 5, IR
 • 3x HDMI 2.1 65″, 2.0 55″, 2X USB

 

OPPO Smart TV K9 43″ Özellikleri

 • 1920x1080 DLED 60Hz 230nit
 • MT9632 CPU, Mali G52 GPU
 • 2GB RAM ve 8GB depolama
 • ColorOS TV 2.0 Android
 • 20W 10x2 ses, Dolby Audio
 • Wi-Fi 802.11n 5GHz, Bluetooth 5, IR
 • 3x HDMI 2.0, 2X USB, Ethernet, AUX Port

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Hisense Yeni Televizyonları ile Dikkat Çekici Özellikler Sunuyor

Dünya televizyon sektörünün büyük oyuncuları arasında yer alan Hisense, yeni ürünlerini duyurdu. Firma yeni modellerinde full array led, 120Hz panel, 1500nit tepe parlaklık, 2 milyon local dimming noktası, 8K çözünürlük, Roku ve Android TV, QLED ve Dual Cell ULED gibi noktalar ile öne çıkıyor.

 

Oyun odaklı rakiplerine göre uygun fiyatlı bir televizyon olmayı amaçlayan Hisense U7G
 
- Oyun modu pro özelliği
- Sahnelerde bulanıklık ve bozukluk giderme
- 120Hz doğal ekran yenileme hızı
- Otomatik düşük gecikme
- Değişken ekran yenileme
- Freesync Premium
- Anti glare kaplama
- HDMI 2.1 desteği
Hisense U9DG modeli IMAX ve OLED düzeyinde ekran deneyimi sunmayı amaçlıyor.
 
- 2M bölgesel aydınlatma noktası
- 2,000,000:1 dinamik kontrast
- IMAX, Dolby Vision Atmos, HDR10+
- 1000nit tepe parlaklık
Hisense U8G sinema ve oyun konularını tek çatı altında sunmak üzere geliyor.
 
- 120Hz doğal panel yenileme hızı
- IMAX, Dolby Vision Atmos, HDR10+
- 1500nit tepe parlaklık
Hisense U6G serinin en ucuz modeli olmakla ama abilerinden geri kalmamak ile övünen bir model
 
- Full Array Led
- Dolby Vision Atmos
- 600nit tepe parlaklık
Hisense U800GR modeli ise 8K ekran çözünürlüğünü erişilebilir fiyata sunma amacıyla geliyor.
Hisense markası genel olarak televizyonlarında sınıfının fiyatına göre en iyileri diye bir vurgu ile kendini pazarlıyor. Rtings incelemelerinde bile modelleri üstlerde yer alıyor. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

Hp Değişim/iade deneyimi Hk.

Arkadaşlar Merhaba, 

 

Hp marka Notebook cihazımız 4 defa servise gitmiş ve 3 defa da parça değişmiştir. Son defa servise yine aynı arızalardan dolayı gönderdiğimizde yine parça değişimi olacakken onarımı reddedip yeni bir ürün talep ettik. Daha sonrasında 1 gün sonra koordinatör atandı ve aradı. Talebimizin Olumlu olduğunu yeni bir cihaz Tarafımıza Verileceğini ve Yeni ürünü Tarafımıza iletilen modeller arasından üst modeli seçtik. Ve cihaz Siparişiniz verildi yurt dışından 6-8 hafta içerisinde ulaşıcak denildi. Konu hakkında ancak tarafımıza ulaşan belge işlem olmadı. Daha önce böyle bir sürece dahil olan var mı? Ürün cidden ulaşıyor mu? Ve ayrıca Güvenli olması için napmamız gerekiyor? Tüketici hakları ile görüştüğümüzde 30 iş günü içerisinde tamamlamak zorundalar işleminizi dediler. Şikayet etmelimiyiz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap