Ethernet 75 mbps, wifi 25 mbps.

Merhabalar arkadaşlar,

 

Laptopta ethernet kablosu ile 75 mbps alırken, telefonda wifi ile 25 mbps alıyorum. Telefonum Oneplus 5t, modem Asus DSL-N16. Neden olabilir, yardımcı olursanız sevinirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 12

Kablosuz Mouse için Kablosuz Şarj Adaptörü Yapımı

Merhaba arkadaşlar.

Günümüzde birçok marka kablosuz şarj olabilen fare modellerini piyasaya sürmeye başladı. Ancak bu modeller hem pahalı hem de bu modelleri şarj edebilecek mousepad modelleri çok pahalı.

Çoğu kablosuz fare kalem pille çalışıyor ben bunların çoğu dışarıdan şarj edilemiyor. Zaten 1 yılı aşan kullanım süreleri böyle bir şeye ihtiyaç bırakmıyor. Ancak Logitech G700S gibi kablosuz oyuncu farelerinde bu durum farklı. Şarjı 15-20 saat civarı dayanıyor ve bittiğinde kabloyu geri takıp şarj etmeniz gerekiyor. Bu da masanın üzerinde boşta duran bir kablonun sürekli beklemesi demek. Ayrıca kabloyu tak çıkar yapmak zahmetli ve zamanla porta zarar verebilir. Bu sorunu çözmek için manyetik usb kabloları kullanılabilir ama ben farklı bir yoldan gitmeyi tercih ettim.

Logitech G700S kullanıyorum. Teknoseyir'de Corsair MM1000 mousepad incelemesini gördüğümde çok beğenmiştim ancak bir mousepad'e 500 TL vermek hiç içime sinmeyecekti. Corsair MM1000 modelindeki kablosuz şarj özelliği olmayan cihazlara Micro USB üzerinden bu özelliği kazandıran bir aparat vardı. Bu aparatın benzerini yapabileceğimi düşündüm. Aparat şu şekilde:

Bunun için aşağıda resmi bulunan telefonlar için qi şarj özelliği kazandıran adaptörü satın aldım. 20 TL civarına bulunabiliyor.

Daha sonrasında bu adaptörün dış kaplamasını gereken yerlerde açtım ve içindeki bobin ve devreye ulaştım. Dekota adlı fazla sert olmayan, kolay kesilebilen bir malzemeden bu adaptörün yerleşeceği bir kasa hazırladım. Daha sonra Micro USB ucunu fareye takılabilecek şekilde bu aparatın uygun yerine kablo üstten gidecek şekilde japon yapıştırıcı ile yapıştırdım. Devre kartını üstte kalacak şekilde çift taraflı bantla aparata yapıştırdım. Bobini de aparatın karşı tarafından kablosundan kıvırarak alta geçirip çift taraflı bantla sabitledim:

İlk fotoğrafta aparatın arkasında devre kartı var. Buranın üzerindeki kaplamayı devreye zarar vermemek için çıkarmadım. İkinci fotoğrafta ise bobin kısmı görülüyor. Şarj mesafesini azaltmak için oradaki kaplamayı çıkardım. Hatta tam hatırlamasam da oradaki kaplama kalsaydı şarj olmayacaktı. Çünkü bu aparatın bir yüzündeki kağıt şeklinde bir kaplama bir yönden şarjı engelliyor ve sadece bir tarafı kablosuz şarj cihazına bakarken şarj edebiliyor.

Mouse üzerinde ise şu şekilde oldu:

Daha sonrasında daha düzgün durması ve kısa devre sorunu olmaması için aparatın etrafını siyah karbon folyoyla sardım.

Kablosuz şarj cihazı olarak ise hızlı şarj desteği olmayan ucuz bir model tercih ettim. Bu şarj cihazını söküp bobin kısmını mousepad'e çift taraflı bantla tutturdum.

Vee sonuç başarılı. 🙂

Sonuç başarılı ancak bir sorun yaşadım. İlk kez şarj adaptörüne güç geldiğinde sorunsuz şarj ediyordu. Ama şarj adaptöründe güç varken birkaç dakika şarjdan alıp kullandıktan sonra fareyi yerine geri koyduğumda şarj devam etmiyordu. Tekrar şarj aletine giden gücü kesip açmam gerekiyordu ki bu da fareye USB kabloyu takmaktan daha zahmetli.

Aldığım şarj adaptörünün böyle bir arızası olduğunda kanaat getirdim ve linkteki ürünü sipariş ettim: https://urun.n11.com/sarj-cihazi/kablosuz-sarj-ozellikli-deri-mouse-pad-P319069273

Ürün ilk geldiğinde aynı sorun var mı diye bir adaptörle denedim ve yukarıdaki sorun olmadı. Ancak sonradan yine aynı sorun olmaya başladı. Hatta burada da bu sorunu yazdım. Sonrasında fareyle işim bittikten sonra mousepad'den 30-40 cm uzaklaştırıp geri koyduğumda şarja devam ettiğini fark ettim ve böyle kullanmaya devam ettim. Ancak birkaç gün önce aynı sorun tekrar etti ve uzaklaştırmak da fayda etmedi. Daha önce hiç kullanmadığım bir şarj adaptörünü denemeye karar verdim. Birkaç gündür fareyi uzaklaştırmaya gerek kalmadan şarja devam ediyor. Herhangi bir problem yok.

Böylelikle yaklaşık 110-120 TL masrafla 500 TL'lik ürüne benzer bir ürünü elde etmiş oldum. En başta şu an kullandığım mousepadi alsam masraf 70-80 TL civarında kalacaktı. İleride uygun parçalar bulursam fareye takılan aparatı daha güzel hale getirebilirim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • olasandra @olasandra

  Abi bunun powerbank ile telefon arasında ki versiyonu yap bir zahmet. çok gerekli dışarda powerbanke telefonu kabloyla bağlamak işkence gibi.

  • Yavuz @61yavuz1967

   @olasandra Ben kablosuz sarj özellikli power bank almıştım ama pek kullanışlı olmadı. Hızlı sarj etmediği için etkili olmadı telwfonu kullanırken sarj etmek. Birde edle iki telefon birden tutuyormuş derecede kalın. Biraz kadığında kablosuz sarj duruyor (benim telefonunarkası cam powerbankinde kaygan bşr zemini vardı) sonuç kullanamafım be sattım. Baseuses markaydı powerbank

AMD RYZEN Sistemlerin mimarisi hakkında ufak(!) notlar

Merhaba arkadaşlar.

aslında bu yazıyı çok önce yazdım ama sitenin taslak sistemine güvendiğim için hurdaya göndermiştim. @gamsizm umarım taslağın arada oto save yapmasını sağlar.

yavaş yavaş 2005 ve 2006 yılı gözüktüğünde intel core mimarisini ortaya çıkarmış ve k7 deki yanan işlemci yanında kendisinin bizzat amd yi baltalama çabaları etkisini kaybettiği için bu mimariye baya bi uğraşmıştı.

amd ise şu kafada idi.

ben zaten tek köprü modelini çıkarmışım. bu köprüler zaten çift çekirdek desteği vardı. bu işlem gücü şimdilik yeter. benim artık amacım bu işlem gücünü herkesin alabileceği bi yöne sağlamak ve yaygınlaşmak.

amd bu düşüncenin ilk adımı olarak firmalarla anlaşmalar imzalar hitachisinden dell ine bi sürü firmaya satış için bel bağlar. sonra da bunlardan gelecek geliri de düşünerek gider önce via´yı satın alır ve sonrasında nvidia´ya alım için teklif verir.

nvidia dediğimiz marka. 96 yılında kurulmuş ve piyasada adını duyurmuş ve hem intel hem amd işlemcisi kullanan arkadaşlara çok güzel köprüler yapmış bi firmadır. ki nvidia sayesinde "ses kartsız" anakart gibi bi şey duymuştu.(k7 çipsetler)

tabii amd doğal olarak 5 6 senedir koyun koyuna gittiği nvidia´ya seni almak istiyorum dediğinde firmanın kurucu ve ceo´su ben size firmayı satmam; anca ortak oluruz dediğinde amd de yönünü ati´ye çevirmiştir.

ati aslında çok değişik bi firma idi. Nvidia karşısında kalabilmiş tek gpu ve köprü üreticisi değil aynı zamanda ekran kartının gelişiminde büyük vizyonlara sahip bi firma idi.

evet nvidia nforce çipsetler efsanevidir. herkes manyak gibi nforce arardı. kendim bile yıllarca k8n kullanmış birisiyimdir ve oc kabiliyetleri hala bile ağzımı burnumu karıştırır 😀

ama abi ekran kartları cidden hoş değildi. tnt ve detonator devrinden beri,sonra forceware ve en  son game ready sürücüleri ile kartlarını olmadık şekilde saçma işlere sokturan nvidia bu kartları "ben yazılım da sunuyorum" diye yüksek fiyattan itelemeye alışmıştı. ki eski bi athlon 3000+ ve fx5500 kullanıcısı olarak x1950gt aldığımda kartın işlemcimi nasıl öksürttüğünü baya bi anlamıştım.

işte amd aslında bilmeden çok güzel bi olaya iştirak etmiş ve atiyi satın almıştı. ama burda kendine sadece inteli değil nvidia yı da rakip etmişti. çünkü amd bu alımdan sonra artık kimseye köprü vermeyeceğini, kendi ekosistemini oluşturacağını açıklamıştı.

99 yılında intel kendine kodları vermediği için mecburiyetten kendi soketini oluşturan amd gitmiş ve artık kimse benim sistemimi kurcalayamaz diyen bi amd gelmiştir.

aslındao dönemlerde bi söz vardı. intel alırsan ati, amd alırsan nvidia.

nedeni de basit. intel alırsan o anakart işlemci ye bayıldığın paradan sonra kimsenin nvidia´dan kalbur üstü bi kart almaya parası kalmıyordu pek. eh o yüzden de alıyordu ucuz atileri. amd ise abi sırf k8n bile 35 tür işlemci takılıyor. işlemciler de ucuzken napsın ati ile? gidiyor en pahalısından bi 6800gt alıyordu 😀

işte bu kendi köprümü kendim yapıcam ilanından sonra amd ye gıcık firmalar arasında bi de nvidia girdi ve intelle koyun koyuna gitmeye başladı. yazının başındaki core mimarisi ile işlemciyi ucuz tutan intel nvidia ile yakınlaşınca amd için işler biraz sıkıntıya girdi.

bi de üstüne intel 2000 lerin başında yaptığının daha yumuşak hali şeklinde amd yi baltalayınca işler koptu. şöyle ki arkadaşlar intel daha önce tehdit edince firmalar ilkin korkmuş sonra asusla beraber teker teker deldiği halde şimdi kimse bu tehditleri umursamaz hale geldiği için intel bu sefer "amd kullanma ya da amd nin iyi işlemcilerini alma, sana şu kadar paralık işlemci bedava." şeklinde kampanyalar yürüttü. sırf bu yüzden dell e ve pek çok firmaya milyon dolarlarca para savurduğu söylenir. ki  amd bazılarının resmi kanıtını bile buldu. -burda dipnot: sanırım amd hackerlerle işbirliğine girdi ve meltdown dan faydalandı ehehe-sonuçta amd hitcahiye satması gerekenin sadece 10 da biri kadar ilşemci satabilmiş olduı. dell ve pek çok firmaya bu satış 0 a kadar indi. ve amd nin elinde işlemciler patladı. satamadı adamlar.

işte core devrine giriş yapıcaz derken neye döndü? biliyorum arkadaşlar işlemci mimarisi diyorum ama 2 firmaya karşı tek kalan amd nin bu hallerini görmeden de işlemci mimarilerini görmenin pek imkanı kalmadı. fx mimarisinin neden hatalı olduğunu bu yazıyı okumadan bu gerçekleri öğrenmeden göremeyiz. anca gider forumun birinden "eski amd çalışanı amd bu işlemcileri hazır taslakla üretti" gibi saçma sapan bi cümle ile yanlış anlayarak bu nedenle bozuk ürettiğini sanırız. aslında intel nvidia ve ms nin bir olup amd nin üzerine yüklenmeleri sebebi ile bu işlemcilerin üretim aşamasında paraasızlıktan mühendislerinin işi bıraktığı için işlemcinin bi kısmının çinliler tarafından tamamlandığını bilemeyiz.

bu tıpkı neye benziyor biliyor musunuz? 6 ayda nerde ise tamamı süpürülen ama o tarihe kadar yıllarca sherman ve t34 lere karşı dayanan tigerler sadece sayı yetersizliğinden hurda oldu? buna kim inanır ya. abi bu kadar basit mi ya? tek bi tankın 39 tankı aldığı olaylar nasıl oldu? whitman knitsell gibi adamlar nerde? ya da asıl sebebinin hitlerin emri ile boş bırakılan hava kuvvetleri nedeni ile tepeden bombardıman yediği için bozulmaları mıydı tigerleri mahveden? çünkü tigerlerin tepesinde kızıl ötesi algılayıcılar var. ve bunlar olmadan 1 km ötedeki tankı hedefleyemezsin. işte tigerleri yok eden şey bu iken etrafta yazılan çizilen tam tersi. ki aynı şekilde fx leri bitiren ve ryzeni adam eden kısım da amd nin parasız kalması, ama bunun nedenleri nelerdir? hangileri amd nin suçu hangileri başkasının suçu bunu anlamak sıkıntıdır. bu yüzden bazı mali şeyleri de konuşmak şarttır.

peki sonuç?

tabii ki masaüstü satışları durma noktasına geldi. satışlar az kaldığı için ram ve çip fiyatları uçtu.

ms bu işten en büyük darbeyi yiyen firma. intele yanaştığı için sistemi açıklarla dolu. üstüne alan kişi kalmadığı için de mal gibi kaldı ortada.

ki anca aklı başına geldi ki 1903 de kümeleme için güncelleme getirdi.

fx ler çıktıktan 7 sene sonra onları adam gibi çalıştıracak güncellemeyi getirdi. ulan ms sana ne kadar sövsek azdır. sen bu güncellemeyi getirene kadar az mı debelendik. oyun da drop yaşayan arkadaşlar aç görev yöneticisini, ordan cpu0,2,4 ve 6 yı devre dışı bırak demeyi sonrasında da sahibinin amd ye değil ms ye sövmesi gerektiiğini az mı salık verdik? abi sen koca bi firmasın ama gel gör ki 2. büyük müşterinin en büyük güncellemesini tam 7 sene sonra yapıyorsun. bat git ya sen. öl geber.

neyse bu kadar saydırmadan sonra işte amd bu şekilde dünyanın en büyük 3 firması tarafından araya alındı arkadaşlar. yani tam 7 sene boyunca bu firmalar işi gücü bıraktı kendilerini geliştirecek yerde amd yi geriletmenin yolunu aradılar.

sonuç mu?masaüstünü mining harici kullanmayı düşünen kitle kalmadı resmen farkında mısınız?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

yayıncı notları.-ses sorunları-

Merhaba arkadaşlar. gene başınızı ağrıtmaya geldim.

yayın ya da kayıt yaparken en çok başa bela olan şeylerden biri de yayında yankı, gecikme,senkron sorunudur.

bu sorunları gidermek için pek çok programda uydurma amaçlı ses kaynaklarını mik ve ana kaynak olarak ayırma ayarları vardır. tabii bu kayıt esnasındadır. yayında bi işe yaramaz çünkü tek kaynak gider.

öncelikle gecikme ve yankı gibi sorunlara eğilelim.

arkadaşlar gecikme ve senkron sorunlarının en büyük sorunu "frekans"tır.

ne frekansı? işlemci frekansı mı demeyin. sesin örnekleme frekansıdır.

arkadaşlar ses 3 şeyle dijital platforma alınır.

1. örnekleme frekansı

2. bitrate

3. örnekleme oranı

sondan başa yani istediğimiz sorudan gidersek genişlik ilgiliformatın istediği bit oranıdır. bu b/s ile ölçülmez. direkt örneklenirken sesin o anda kaç bitlik bi veri örneklemesi yaptığnı gösterir. ya açık konuşayım bu konuda yapabileceğiniz bi şey yok. ki ses kartlarında da bu tür bi ayar yok. buasıl olarak ses kaydederken ve sesi çalarken kullanılan dac ların desteklediği bit olayıdır. hani size anlatsam da bi işe yarıyacak yönü yoktur. ama kısaca bu bitrate sesin çözünürlüğüne etki eder diyebilirim. yüksek örnekleme oranında daha yüksek frekanslarda ses alınabiliyor. bu yüzden de mp3 ve cd kalitesi genelde 48 ile 96 khz arasında takılı kalır. ama dert etmeyin. a class amfi ve behringerin monitör hoparlörleri bile olsa 48 khz üstü frekansları yükselticek bi donanım üretilmedi. tabii yüksek frekans aradaki frekansları da belirginleştirdiği için kaliteyi bi tık arttırır ama bu tür aletlerin çkışına da 48 khz frekans filtreleri konulur. yani pratikte size pek bi yararı olmaz. tabii çok pahalı bi ürün yoksa elinizde. ona göre de kayıt lazım.

2. konu olarak bitrateyi herkes biliyor. 128kbps dediğimiz zıkkım. bu da ses kalitesini ne kadar büyükse o kadar iyidir olarak etkiler. istediğiniz gibi yapmanın zararı yok. tabii aşırı yaparsanız ul hızınızın sese ayrılmasına neden olabilirsiniz.

3. konu ise örnekleme frekansı. işte başımızın belası bu.

hani mp3 winamp ile açınca tepede 44 khz 48 khz 96 khz çıkıyo ya. işte abi başa bela olan o.

arkadaşlar ses mikrofon tarafından bi pwm kontrolcü ile pals ler halinde ses kaydı alır. yani mik anlık olarak aç kapa şeklinde paket veri üreterek çalışır. daha doğrusu mik değil de ses kartı.

işte bu ses kartının pals frekansıdır bu. çoğu kişi bunu sesin kendi frekansı olarak sanıyor.  ki alakasız.

büyüklüğünün etkisi dersek. arkadaşlar bu frekans ne kadar yüksek olursa 1 saniye içinde o kadar çok ses detayı elde edersiniz. tabii bunu çok yükseltirseniz bitratenin de yüksek olması lazım ki ses kalitesi mahvolmasın.

peki bize zararı ne bu zıkkımın.

arkadaşlar bu sadewce kayıt değil. okuma aşamasında da fayda sağlar. pc ler 44 khz ön tanımlı driverle çalşır. ve eğer yükseltirseniz uygun donanım ve güzel bi kayıtla 192 khz lere kadar çekince sesde tizler bariz güzelleşir.

ama bu ayarda bırakırsanız yayın yapınca sorun olur. çünkü yayın kanalları nasıl ki belli fps istiyorsa aynı şekilde de sein 48 khz de olmasını istiyor. üstüne eğer obs ya da diğper bi programda programda 48 khz iken ses kartınız 96 khz de çalışıyorsa başınız baya ağrır. işte gecikmelerin en büyük sebebi bu nalet iş.

2. olarak yankı.

arkadaşlar bi kayıtta çok oyunculu da takım arkadaşlarınızın ya da oyun sesi yankılanıyorsa bilin ki mikrofonunuzun volum çok açık ya da hoparlöre aşırı yakındır. bi sorun da bass tır

bu bass büyük sorun. gerçekten çok baş ağrıtır. adamı çıldırtır.

eğer mikinizin istediği bası açamazsanız o zaman mikinizden ses gelmez. çok açarsanız da cazır cuzur eder. bi de eğer bass çok açıksa mikiniz ortamdaki tüm sesi çeker. ve siz obs den filtrelerle debelenir durursunuz. ayrıca bass çok açıksa mike hasar verebilir. çünkü anladığım kadarı ile bass dediği şey mike giden offset gerilimini ayarlıyor.

ha bi de pc mikrofonlarının pc de çok çabuk neden bozulduğunu bi çözsem 😀

ha bi de arkadaşlar bazı arkadaşların kulaklıktan medet umduğunu görüyorum hala.

arkadaşlar online oyunlarda olsun offline de. o kulaklıklarla ses kasılmaz. ve bazıları ses kasıcam dsiye sesi de çok açabiliyor ya da eq ayarı ile uğraşıyor.

aman diyim.

aşırı açarsanız kulağınız bozulabilir. kulağınız çok umrumda değil de. pc nizin ses çıkışını arzalandırabilirsiniz. ses kısmı analog ve orda dengeleyici iyi çalışmayabiliyor bazen. aşırı silah sesi geldiğinde bozulur pc. online oyunda ayak sesi alıcam merminin yönünü iyi görücem diyorsanız alın bi 6 kanal ses sistemi bağlayın. sesin nerden geldiğini haritaya bakmadan şak diye bulursunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Firefox Netflix 1080p Eklentisi

Chrome'daki Netflix 1080p uzantısı çalışmıyor aktif edince Netflix bir sorun oldu diye hata veriyor.

Firefox'daki eklenti ise çalışıyor ama eklenti kaldırılmış, ben de kurulu eklentinin dosyasını çıkarttım buradan paylaşıyorum. Malesef son sürüm değil, 1.9 son sürüm iken bendeki 1.8'miş. Elinde 1.9 olan varsa paylaşabilir.
https://www.mediafire.com/file/7680ajmy0xs3v2x/Netflix_1080p_1.8.xpi/file

Tabi ne kadar Chrome ve Firefox'da 1080p açarsanız açın EDGE daha yüksek bitrate sunuyor. Bir dizide eklentisiz ve eklentili aldığım bitrate değerlerini koyuyorum.

eklentisiz

 

eklentili

 

EDGE'de açtığımda ise 3480 kbps'ye ulaşıyorum. İnternetim iyi olsa daha da çıkacak belki.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

google da daha iyi arama yapabilmek için bazı teknikler

 1. Google Arama Özellikleri:
  “Arama Kelimeleri/Cümlesi” Tırnak(“) kullanarak özel aramalar yapabilirsiniz. Google tırnaklar içinde yer alan kelimeleri o sıra ile arar. Örneğin “proje yönetim sistemi” diye arattığımda sadece 28.700 sonuç buldu. Tırnak olmadan 1.220.000 sonuç buldu.
  + Artı(+) kullanarak yazacağınız kelimenin arama sonuçlarında olanları getirir. Örneğin Google’da gelecek mavililer diye aratıldığında gelecek ve mavilik kelimelerinin tek tek geçtiği sayfaları da getirir. Yani oraya ne kadar çok kelime yazarsanız onun kombinasyonu şeklinde sonuç getirir. Ancak başına + koyarsanız bu kelimelerin mutlaka geçenlerini getirir. gelecek +mavililer araması 1 sonuç bulmuştur.
  – Eksi(-) aradığınız yerde olmasını istemediğiniz kelimeleri belirlersiniz. O kelimeyi içermeyen sonuçları getirir. +’nın tam tersi şeklinde çalışır. Jaguar özellik -araba diye aratıldığında sonuçlar arasında araba geçenleri getirmez. Ancak içinde araba geçmeden araba ile ilgiliyse o sonuçlar gelir. Henüz bir yapay zekâ algoritmaları yok.
  |Düz çizgi (|) ya da (OR) ya da anlamındadır. Örneğin görsellerde kırmızı|mavi çiçekler diye aratırsanız sadece bu iki renkteki görselleri getirir. Kırmızı çiçekler ve mavi çiçekler için ayrı ayrı arama yapar ve tüm sonuçları getirir.
  Site:aradiginizsite.com kalıbını arama sonuna koyarsanız sadece o sitedeki sonuçları getirir. Sonuçlar Site:anadolu.edu.tr , aflar Site:.gov.tr
  Filetype:aradığınızdosyatürü sadece o tipteki dosyalarda arama yapar. regresyon analizi filetype:xls , gini katsayısı filetype:pdf
  * yıldız(*) boşlukları doldurur. Aradığınız kelimeler arasına herhangi bir kelime olsa da olur şeklinde çalışır. Örneğin “arazinin * temini” araya hangi kelimeyi koyarsan koy ama sonuçları getir demektir. Örneğin “en * insanları”
  # diyez(#) Sosyal medyalardaki mantıkla çalışır, sosyal medyalardaki #’li şeyleri getirir. #komikkediler
  @ kuyruklu a (@) Sosyal medyada kullanıcı ararken kullanılan yöntem burada da çalışır. Sosyal medyalarda yazdığınız kullanıcı ismini arar. @ronaldo sosyal ağlardaki bu isimli kullanıcıları getirir.
  .. iki nokta (..) İki sayı arasını aramak için kullanılır. televizyon 40..45 ekran şeklinde aratırsanız ikisi arasındaki televizyonları getirecektir. 40 41 42 43 44 45 için ayrı ayrı arama yapmış ve sonuçları getirmiştir.
  allintext: Yazdığınız cümleyi sıralı olarak arar “” ile aynı işlevi görür. Tırnaktan daha iyi sonuçlar verir. Kaynağını bilmediğiniz ama tamına erişmeniz gereken metinlerde metin içinden bir kısmı tırnak içine alarak aramakta yararlı oluyor. Örneğin “taze et olarak kullanıma uygun olmayan karkas bölgelerinden seçilen etler olgunlaştırmak amacıyla” metninin tamamına ulaşmak istedim ve Google’da bu şekilde arattım. Sadece 8 sonuç buldu ve metnin tamamına ulaştım. Bu aramayı allintext: taze et olarak kullanıma uygun olmayan karkas bölgelerinden seçilen etler olgunlaştırmak amacıyla ile de yapabilirsiniz daha iyi sonuç verecektir. 66 Sonuç bulunmuştur.
  allinanchor: (yada inanchor) sadece anahtar terimler ve kelimeler kısmında geçen sonuçları getirir. allinanchor:kpi
  allinurl: (ya da inurl:) sadece bağlantı adresi içinde o kelime geçen sonuçları getirir. allinurl:kpi
  allintitle: sadece site başlığında geçen sonuçları getirir. allintitle:kpi
  Sunrise Aradığınızşehir ‘in güneş doğumu saatini öğrenebilirsiniz. Sunrise eskişehir
  Hava durumu (ya da Weather) Eskişehir hava durumunu verir hava durumu eskişehir
  info:aradiginizsite.com şeklinde aratılırsa site içerisinde geçen iletişim sayfalarını ve detayları listeler. info:www.oracle.com
  related:aranansite.com sonrasında yazan siteye benzer ya da ilgili siteleri getirir. Örneğin related:www.oracle.com
  cache:aranansite.com sonrasında aradığınız sitenin Google tarafından en son kayıt altına alınmış halini görürsünüz. Bazı durumlarda silinen bir şeyi hemen arkasından bulamadığınızda bu şekilde arayarak bulabilirsiniz. Sitenin güncelliğine göre Google botları aldığı kaydı yeniler. Örneğin cache: http://eskisehir.tarim.gov.tr/ şeklinde yaptığım arama da sitenin 2 gün önceki halini getirdi.
  loc:arananşehir aranan içerik loc: ile bir şehirdeki, mekandaki ya da bir bölgedeki aramaları sağlarsınız. Örneğin loc:eskişehir tiyatro , loc:eskişehir teknik ressam
  Hesap Makinesi olarak kullanabilirsiniz 12*2 + 4^2 +(123*231-234)
  in birim-dil dönüştürücü 100 kilo in gram ya da kara kedi in english
  sözlük: (ya da dictionary:) aranacak kelime sözlüklerdeki linkleri getirir. sözlük: tekerrür
  Sport:aradığınız takım hakkında bilgi verir, son maçını gösterir. Sport:beşiktaş
  Direkt olarak uçuş numarasını yazarak uçağın durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Örneğin PC 108
  Google görsellerde görsel yapıştırıp benzer görselleri arayabilirsiniz.
  Yukarıdaki özelliklerin hepsini karıştırarak arama yapabilirsiniz. Ancak bazen Google karmaşık sorguları anlamlandırmakta sorun yaşayabiliyor. Sorgu özelliklerini küçülterek arama yapmanız gerekebilir.Google Gelişmiş Arama yaptıktan sonra sağ tarafta çıkan Tools-Araçlar Yardımı ile zaman sınırı koyabilirsiniz. Ayrıca özellikleri ve ekstra dil, bölge tarih gibi bilgileri de seçebileceğiniz gelişmiş aramayı kullanabilirsiniz. https://www.google.com/advanced_search
 2. Google Alarm: Bir arama hakkında bilgi almak ve daha sonra bu arama hakkında gelen yeni sitelerden (yeni arama sonuçlarından) direkt olarak mail yoluyla haberdar olmak istiyorsanız google’ın alarm servisini kullanabilirsiniz. Yukarıdaki gibi ileri bir arama yaptırıp bu aramama göre yeni bir sonuç gelirse haberdar et demek için idealdir. https://www.google.com/alerts      kaynak:https://yaratmak.com/oz-metotlar/internette-ileri-arama-teknikleri/
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Realme 5 ve Realme 5 Pro tanıtıldı

Realme 5 Pro özellikleri

 • Boyutlar: 157×74,2×8,9 mm
 • Ağırlık: 184 g
 • 6,3 inç (2340×1080 piksel) Full HD+ ekran, Corning Gorilla Glass 5 koruma
 • Sekiz çekirdekli Snapdragon 712 10 nm Mobile Platform (2x2,3 GHz Kryo 360 + 6x1,7 GHz Kryo 360 CPU) + Adreno 616 GPU
 • 4 GB / 6 GB (LPPDDR4x) RAM + 64 GB (UFS 2.1) depolama / 8 GB (LPPDDR4x) RAM + 128 GB (UFS 2.1) depolama, 256 GB'a kadar MicroSD desteği
 • Çift SIM (nano + nano + microSD)
 • Android 9.0 (Pie) tabanlı ColorOS 6.0
 • 48 MP arka kamera (1/2,0 inç Sony IMX586 sensörü, 0,8 μm piksel boyutu, f/1,79 diyafram açıklığı), LED flaş, EIS, 8 MP 119° ultra geniş açılı lens (f/2,25 diyafram açıklığı, 1,12 μm piksel boyutu), 2 MP derinlik sensörü (f/2,4 diyafram açıklığı, 1,75 μm piksel boyutu), 4 cm makro kareler için 2 MP (f/2,4 diyafram açıklığı, 1,75 μm piksel boyutu)
 • 16 MP ön kamera (Sony IMX471 sensör, f/2,0 diyafram açıklığı)
 • Parmak izi sensörü
 • 3,5 mm kulaklık girişi, FM Radyo, Dirac HD ses
 • Dual 4G VoLTE, WiFi 802.11 ac (2,4 GHz + 5 GHz), Bluetooth 5, GPS + GLONASS, USB Type-C
 • 4.035 mAh batarya / 3.950 mAh (minimum) +VOOC 3.0 hızlı şarj
 • fiyat: 4 GB RAM ve 64 GB yaklaşık 1.120 TL, 6 GB RAM ve 64 yaklaşık 1.200 TL, 8 GB RAM ve 128 GB yaklaşık 1.360 TL.(yurtdışı,vergisiz fiyatlar)

 • Realme 5 özellikleri

  • Boyutlar: 164,4×75,6×9,3 mm
  • Ağırlık: 198 g
  • 6,5 inç (1600x720 piksel) HD+ mini damla çentik ekran, Corning Gorilla Glass 3 koruma
  • Sekiz çekirdekli Snapdragon 665 11 nm Mobile Platform (4x2 GHz Kryo 260 + 4x1,8 GHz Kryo 260 CPU) + Adreno 610 GPU
  • 3 GB RAM + 32 GB dahili depolama, 4 GB RAM + 64 GB dahili depolama / 128 GB dahili depolama, 256GB'a kadar MicroSD desteği
  • Çift SIM (nano + nano + microSD)
  • Android 9.0 (Pie) tabanlı ColorOS 6.0
  • 12 MP arka kamera (Sony IMX386 sensörü, f/1,8 diyafram açıklığı), PDAF, LED flaş, EIS, 8 MP 118° ultra geniş açılı lens (1,12 μm piksel boyutu, f/2,25 diyafram açıklığı), 2 MP derinlik sensörü (1,75 μm piksel boyutu, f/2,4 diyafram açıklığı)
  • 13 MP ön kamera (f/2,0 diyafram açıklığı)
  • Parmak izi sensörü
  • 3,5 mm kulaklık girişi, FM radyo
  • Dual 4G VoLTE, WiFi 802.11 ac, Bluetooth 5, GPS/ GLONASS/ Beidou, Micro USB
  • 5.000 mAh batarya, 10 W şarj
  • 3 GB RAM ve 32 GB yaklaşık 800 TL, 4 GB RAM ve 64 GB 880 TL, 4 GB RAM ve 128 yaklaşık 960 tl.(yurtdışı, vergisiz fiyatlar.)
BeğenFavori PaylaşYorum yap

TR Tools

TR Tools 10.000 işleme ulaşmıştır.  👍

Ayrıca bu hafta Huawei desteği de eklenecektir.

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu tarz görselleri nereden temin edebilirim?

İyi günler aşağıdaki tarz ücretli ücretsiz görseller temin edebileceğim bir platform mevcutmu. Google'da Flat Design Background vb tarzı bir aramada çıkıyor fakat derli toplu bir kaynak bulamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

yayıncı notları.-kodlama hataları-

merhaba arkadaşlar.

gördüğüm üzere hala bazı arkadşlar yayında nasıl bi yol izleyeceklerini bilmedikleri için büyük sorunlar yaşıyor ve bunu olmadık şekilde çözmeye çalışıyor.

öncelikle kodlama yöntemlerini sıralamaktan önce ana yönleri ile kodlama nedir onu anlamalıyız.

kodlama dediğimiz şey nedir? koddur abi. başka ne olucak 😀

ya da şöyle diyim. multimedya dediğimiz görün ve ses in -50 senedir getiremediler hissin- dijital dünyadaki akisleridir.

yani bi şey kaydederken bunun dijital kopyasını kaybetmiyoruz. bu analog kayıt yöntemidir arkadaşlar. o da ya direkt iz halinde-plak- ya da manyetik halde-bant- olarak depolanır. ve ilgili okuyucular bu kayıtları kendi yöntemleri ile okuyup elektronik sinyale çevirir.

pc de ise iş farklı. bi multimedya dalgası olduğunda bunu şifreleyerek saklar arkadaşlar. daha doğrusu kodlar. aynı şey aslında. o sinyale karşılık gelicek kod.

sonradan pc de bu kodugördüğünde sinyali "hatırlar" zaten teoride bile ses ve görüntüünn analogdan çok daha geri kalabilmesinin en büyük nedeni de birinin direkt kaydederken öbürünn hatırlama fonksiyonu icra etmesidir. neyse bu başka bi tartışma lütfen bu cümleyi cımbızlamayın. isteyene bi sürü belgesi var.

anlayacağınız  kaydederken de okurken de bi kodlama işemi yapılır. birinde kod şifrelenerek saklanır öbüründe ise şifre çözülerek kod okunur. birine "decoding" öbürüne ise "encoding" denir.

yayın ya da kayıt yaparken arkadaşlar encoding yaparken o kaydı izlerken de decode eder.

bi sürü kodek var arkadşlar ama burda önemli olan kodeklerin sayısı değildlir.

 1. kodeğin çözünürlüğü
 2. kodeğin kalitesi
 3. ses ve görüntü uyumları
 4. fps

işte arkadşlar bize sıkıntı olan hep bu fps. bu fps nedir? oyun oynarken ya d-a başka şey yaparken görüntüden aldığımız kesitlerdir.

kamera zaten kendi kamera ve donanımı aynı olduğundan direkt olarak kodeği ne fps istiyorsa o fps de kaydeder ve saklar.

ama pc oyunculuğunda işler sıkıntı oluyo.

bunu çözmek için pek çok arkadşaın çok daha güçlü işlemciler-1660ti ye 2700x- hatta ikinci pc kullanan gördüm arkadaşlar.

capture card ile ya da hdmi dan kayıt yapan cihazlar.

gpu dan neden yapıyorsunuz diye sorunca da gpu nun görüntü kalitesini aşırı bozduğunu ifade ediliyorlar. cidden gpu dan encoding bitrate daha çok isteyebiliyor.

peki bu görüntü kalitesi neden yerlerde oluyor ya da aşırı işlemci neden istiyor?

basit abi. dediğim gibi daha 120 fps lik fps desteği olan kodek üretilmedi. tüm çözünürlükler 60 fps e bile daha yeni geçti. biz ise oyunu 200 fps de oynuyoruz

eğer ki oyunun gösterim hızı kayıt hızından aşırı fazla ise ister işlemci ister cpu dan yapın ille hata vericektir.

işte capture cartla 2. pc ye aktarırken anladığım kadarı ile yine 60 fps e sabitleyip atıyormuış. hdmi ya da diğer harici kayıt cihazları zaten öyle kayıt yapıyor.

peki pc içinde ? biz vsynic açıp hızı düşürmezsek hatta kayıt hızına denk geitrmezsek kayıtta aşırı kasma, görüntü kalite kayıpları donma hatta komple sistemin çökme durumuna uğrayabiliriz.

arkadşlar bu ne pc nin ne oyunun ne programların suçu. tamamen ama tamamen kodeklerin sınırları nedeni ile.

siz eğer vsynic açar 60 fps e sabitlerseniz bakın sorun kalmaz. tabii monitörünüz 60 üstü ise yine sorun yaşatabiliyor :d

bu durumda obs kurup oyun yakalam modunda kare hızını sınırlandır yapmanızı tavsiye ederim. o oyunu 60 a sabitler. sabitleyemediğinde de oyundan sorunsuz ca 60 kare çekmeyi sağlıyo.

BeğenFavori PaylaşYorum yap