TeknoSeyir Ekibi

Levent Pekcan


Kendisini muhtemelen DarkHardware’deki çalışmalarından tanıdığınız Levent Pekcan, bilişim basınında 15 yıldır yer alan bir isim. Çocuk yaşta Commodore 64 ile tutulduğu bilgisayar hastalığını tedavi ettirmek yerine mesleğe dönüştürmeyi seçen Levent, TeknoSeyir’de bilgisayarların bugünü ve yarını kadar dününü de konuşmayı planlıyor. 8 bit işlemcilerle uğraşmayı en az 64 bit işlemcilerle uğraşmak kadar heyecan verici bulan Levent Pekcan, genelde temel bilgisayar bileşenleri, özeldeyse işlemciler ve ekran kartları konusunda ciddi deneyime sahip.

Teknik konulara mühendis, editörlük konusunaysa edebiyatçı bakışıyla yaklaşmayı seven Levent, karmaşık teknik konuları basit benzetimlerle anlatmakta usta. Bilişim yayıncılığında düzgün dil kullanımı ve detaycı yaklaşımlarıyla tanınan Levent, boş zamanlarının büyük kısmınıysa bilim kurgu edebiyatına ayırıyor, günümüz ve geleceğin teknolojisinin bilim kurgu ile karşılıklı etkileşimini araştırıyor. Bu araştırmaların sonuçlarını da TeknoSeyir’de paylaşmaya hazırlanıyor.

Özkan Erden

Gaziantep doğumlu olan Özkan Erden, matematik-bilgisayar üzerine lisans eğitimini bitirmiş olup, şu anda PC Labs’ın ve sonradan açılan tüm bağlı sitelerin genel yayın yönetmenliğini yapmakta.

PC World ve PC Magazine haber guruplarında (1998-1999) aktif katılım gösterip, dönemin ünlü sitelerinden olan hardwaremaster.com sitesinde donanım incelemeleri yazmaya başlar. 2000 Mart ayına kadar hardwaremaster sitesinde yazarlık yapıp, daha sonra Hardware Station adında kendi sitesini kurmuştur.  2001 senesinde ise site isim değişikliğine giderek bugünkü ismine kavuştu: PC Labs.

Basılı medyaya ise ilk olarak Haziran 2000’de Volkan Ersoy yönetimindeki PC Magazine Türkiye dergisinde yayınlanan bellek teknolojileri adlı yazısı ile giriş yaptı. Site ile beraber dergideki yazılarıyla donanım dünyasıyla ilgili olarak testlerine/çalışmalarına devam etti.

Şu anda gittikçe büyüyen kadroyu ve artan site sayısını idare edip, bir yandan da firma ilişkilerini yürütmektedir. Arada sırada kendini tutamayıp donanım incelemeleri yazmakta. TeknoSeyir’de ve Sony TV’de aktif olarak kendisini görebilirsiniz. Aynı zamanda lisanslı bir rüzgar sörfçüsü olan Özkan, tehlikeli sporları denemekten çekinmez ve her seferinde hayatta kalmayı başarır. TeknoSeyir ekibi bu başarısının devamını dilemektedir.

Murat Gamsız


Özkan’la Hardware Station döneminde, Volkan Ersoy’un yönetimindeki PC Magazine haber sunucuları sayesinde tanışan Murat, hwsation’da donanım inceleme yazıları yazmaya başladı. Tanınmasını ve Özkan’la tanışmasını sağlayan yazı ise Geforce ekran kartlarını, uyumsuz anakartlarda kullanmayı gösteren rehber oldu. Bu yazı hala kısmen PC Labs’ta durmaktadır. Donanım üzerine yazı yazma işlerini daha önce çeşitli forumlarda yaptığından, yazılarının kaybolması derdinden şikayetçiydi. O yüzden Özkan’ın teklifini anında kabul etti. Daha sonra 2001 yılında ikili PC Labs’ı açmaya karar verdi. Zira artık işler ciddiye biniyordu ve site, iş halini almaya başlamıştı.

Özkan’ın idari işler ve sitenin altyapısını üstlenmesiyle 2009 yılına kadar PC Labs içeriğinin büyük kısmını tek başına çıkarıyordu. Askere gitmesiyle bu işi son buldu ve yerini Emirhan’a bıraktı. Dönüşüyle, yeni açılan BasÇek’in idaresini aldı ve hala aktif olarak bu görevi sürdürmekte. TeknoSeyir’de stüdyonun çekim kısmının kurulması görevini üstlendi. Ve elbette içerik üretiminde, başta görsel donanımlar olmak üzere yer alıyor. İstanbul doğumlu olan Murat, 30 yaşında ve BasÇek ile Ceplab’ın isim babasıdır.

M.Macid Beyhan

Çocukluğundan beri bilgisayar oyunlarına fazlasıyla düşkün olan Macid, 2008 yılında PC Labs’ın oyun bölümünde inceleme yazmaya başladı. Daha çok FPS-TPS türü ve aksiyon ağırlıklı oyunları seven Macid, MMO oyunlarına olan nefretini gizlemekten çekinmez.

Tam 17 yıldır profesyonel bir şekilde devam ettiği öğrencilik kariyerini, bilgisayar oyunlarına ayıracağı vakit azalır endişesi ile bitirmek istemeyen Macid, TeknoSeyir’de sadece oyun oynamakla meşgul olmuyor, arada sırada oyuncu ekipmanlarıyla da kamera karşısına geçiyor. Aynı zamanda oyunlarda kontrol ettiği karakterleri öldürmek de işinin bir parçası.

Can Akbulut

Murat Gamsız’ın TeknoSeyir’de kadrolaşma hareketiyle ekibe kattığı kuzeni Can, ekrana çıktığı ilk günde yıllanmış editörlere taş çıkartacak bir performans sergilemesinden sonra, tekerleğin icadına kadar giden otomobil bilgisiyle de TeknoSeyir’in en sevilen bölümüne imza atıyor. Araçlara olan tutkusunu model arabalara da yansıtan Can, topladığı modellerin fiyatları sayesinde  birçok genci bu hobiden vazgeçirerek, kamu hizmeti de yapmakta.

Can’ın olağan durumlara sıra dışı çözümler geliştirmesi ve ilginç satın alma tercihleri de teknoseyirciler tarafından ilgiyle izlenmekte.  Can zaman zaman Macid’le beraber oyunlarda direksiyon da sallarken, verdiği kilolarla, zayıflamaya çalışanların da idolü olmuş durumda.

 

Serkan Levent

Kamera arkasındaki hemen hemen her işten sorumlu olan Serkan, tıpkı Emirhan gibi forumdan siteye transfer olanlardan. Birçok transfere kıyasla ayakta kalmayı başarmış ve görevini bugüne kadar başarıyla sürdürmüştür. PC Labs’ta forum takibi, ürün takibi, yazı takibi, ocağın ateşinin takibi gibi titiz takip gerektiren her işte Serkan vardır. Bunun yanında inceleme yazmayı da başarmaktadır.

Yunus Emre Şahin

Bilgisayar ve teknoloji dünyasına dair yazılarına amatör teknoloji siteleriyle baslayan Yunus Emre, 2010 ile 2012 yılları arasında yaklaşık iki sene boyunca Doğan Burda Dergi Yayıncılık bünyesinde bulunan PCnet dergisinde yazar olarak çalışmış, birçok farklı ürün gamına ait çeşitli satın alma rehberleri hazırlamış, püf noktaları vermiş ve ürün inceleme yapmıştır.

Şimdilerde PC Labs ve TeknoSeyir için terk döken editör, Serkan’ın askere gitmesiyle beraber onun yürüttüğü tüm isleri devralmıştır. Dolayısıyla PC Labs tarafında haberler, incelemeler, rehberler ve diğer tüm yazıların büyük bir bölümü Yunus’tan geçmekte. TeknoSeyir’de ise tam bir “görünmez” adam olarak görev yapan arkadaşımız kamera arkasında görünmeyen tüm işlerden yönetiminden ve testlerinden sorumlu.

Gökhan Öztürk

Ekibin ilk programcısı olan Gökhan, aramıza katılmasıyla büyük bir sevinç yarattı. Tasarım ve kodlama işini Özkan’ın üzerinden alan Gökhan, programcılarda az rastlanan, düzgün iletişim kurma, sorunları anında çözme ve her daim saygılı duruşuyla kendini ekibe sevdirdi. TeknoSeyir de dahil olmak üzere tüm platformlarda onun imzası mutlaka var.

Gökhan Aslan

Sitenin ikinci Gökhan’ı, tüm videoların post prodüksiyonundan sorumlu. Önce Premiere eğitim videolarıyla BasÇek’te tanıştığınız Gökhan Aslan, ekiple mükemmel uyumu ve kişiliği ile, ekibin post prodüksiyon için direkt teklif götürdüğü kişi oldu. TeknoSeyir’in, PC Labs’ın ve BasÇek’in tüm video kurgusundan Gökhan sorumlu.

Katkıda Bulunanlar

Emirhan Döngel,