Omron M2 Intellisense Serisi Tansiyon Aleti İncelemesi | Ekonomik Çözüm

 

Bu yazı alışılmış teknolojik ürünlerin haricinde sağlık teknolojileri ile ilgili bir ürünün incelemesini içerecek. İncelememizin konuğu ise hemen hemen her tansiyon hastasının vazgeçilmez ve mecburi aracı haline gelen tansiyon aletlerinden biri olacak.

Bu tip sağlık ölçüm cihazları ve sensör sistemlerinin saygın markalarından Omron olacak. Omron, Japonya merkezli elektronik üreticisi ünvanı ile işlerini yürütüyor. Ticari hayatına başta hesap makinesi gibi basit ürünler üreterek başlamış olsa da günümüzde sağlık sektörü ve sensör sistemleri ile oldukça özleşmiş saygın bir firma haline geldiğini belirtmek isterim.

 

 

Omron markasının incelememize konu olan kan basıncı ölçüm aleti başka bir deyişle tansiyon aleti ise firmanın güncelliğini yitirmiş eski seri M2 ailesinden olacak. Omron firmasının güncel en alt segment kan basıncı ölçüm cihazı ailesi artık M3 serisi olmuştur ve yeni bir ölçüm sistemi izlemektedir.

İncelediğimiz modelin Hem-7121-E dahili hafızalı çözüm olduğunu hatırlatmak isterim. Bu model geriye dönük 30 ölçümü kayıt altına alabiliyor. Çünkü aynı cihazın Basic serisi altında manşet kalitesi kırpılmış ve depolaması bulunmayan nispeten ekonomik bir çözümü olan
HEM-7120-E modeli de bulunuyor. Geriye dönük verilerinizin saklanması ve her ölçümde log alamıyorsanız size kayıt alabilen model daha mantıklı olacaktır.

 

 

Ürünün detaylarına girmeden bu tip kan basıncı ölçüm cihazlarının iki ölçüm formu bulunuyor. Bilekten ve koldan olmak üzere ikiye ayrılıyorlar. Bilekten ölçüm cihazları çok uygun fiyatlara bulunabilse bile doğruluk oranları sıradan bir koldan ölçüm cihazına göre bile oldukça düşük kalıyor. Koldan ölçüm cihazları genel olarak daha tutarlı ve doğruya yakın sonuçlar verme eğiliminde bir çizgiye sahipler. Tabii bu tip cihazları alırken ucuz diye ne idiği belirsiz çözümlere kaçmamanızı şiddetle öneririm. Sağlık konusunun tasarrufu olmaz. Ama inceleme konuğumuz ise bu işin iyi firmalarından biri olan Omron'un piyasada bulunabilen ekonomik çözümlerinden biri olacak.

 

 

Omron M2 Intellisense Hem-7121-E otomatik üst koldan kan basınç ölçüm cihazının kutu içeriği bölge ve sunulduğu pazarın dinamiklerine göre değişim gösterebiliyor. İncelediğim ürünün kutu içeriğini saymak gerekirse ölçüm cihazı, manşet, saklama çantası, dörtlü kalem pil seti, kan basıncı günlüğünün yanı sıra bazı işinize yarayacak kullanım kılavuzları ve dokümanlar yer alıyor.

 

 

Kutu içeriğinin detaylarına eğildiğimizde ise 22-32cm arasında ayarlanabilen orta boy bir manşet içeriyor. Eğer iri bir bireyseniz bu manşetin genişliği sizin için önem arz edecektir. Alırken bunun büyüklüğüne dikkat etmenizi öneririm. Bu tip ürünlerde bazen piller kutu içeriğine dahil edilmeyebiliyor. Omron'un bu çözümünde ise hemşehrisi olan başka bir Japon şirketi Mitsubishi'nin dört adet kalem pili kutu içeriğine dahil edilmiş. Ayrıca ölçüm kayıtlarınızı not edebilmeniz için ise bir günlük/takvim koyulması ihmal edilmemiş. Belkide en büyük garipliği ise kutu içerisinden çıkan saklama çantası tam anlamıyla kalitesiz bir obje nasıl olur sorusunun aynası niteliğinde olmuş. Naylon ve çok ince yapısıyla güven ve memnuniyet kırıcı bir aksesuar olduğunu düşünüyorum.

 

 

Ölçüm cihazının tasarım detaylarına bakarsak oturaklı ve gacır gucur etmeyen bir yapısı olduğunu belirtmek lazım. Ürün montajının çok intizamlı yapılmamış ve boşluklu yapıda olduğunu aktarmak istiyorum. Bu benim için ürünün değerini azaltan bir etmen olarak eklendi. Ürünün hortumla bağlantısı pek güven vermiyor contalı bir yapıya sahip takıldığında ise sabitlenmiyor. Oynak bir yapı hakim oluyor ama denemelerine göre bağlantı siz kuvvet uygulamadıkça kolayca çıkacak bir durumda değil. Dert edilecek bir konu değil ama insanda güven telkin etmediğini atlamamak lazım. Hortum uzunluğu ise fazla değil ürün masa üzerinde kullanılacak ise fazla yakın durmak gerekiyor. Ben açıkçası genelde elde duracak şekilde sonuç ölçümü aldım.

 

 

Ürünün alt tarafında destek, sabitleme ve yükseltme süngerleri bulunuyor. Bende zamanla düşecekmiş hissi uyandırdı. Pil kapağı ise vidasız tırnaklı bir yapıda çok aç kapa yapılırsa o mandal zamanla bozulabilir. Ama normal bir insana pilinin aylarca gideceğini düşünürsek kırk yılda bir pil değiştirmekten de arıza yapacağını sanmıyorum.

 

 

Ürünün ekran ön kaplamasında kullanılan plastik ise üstüne biraz baskı yapılması halinde çok rahat kırılabilir dikkat etmek lazım. Ekran kalitesi ise iş görür okunaklı ve basit, cicili bicili şeylerden kaçınılmış. Ekranın kenarlarında ise bazı değerlerinin neyi ifade ettiği kısa bir şekilde açıklanmış. Ekranın arka aydınlatması olmadığı için düşük ışıklı ortamlarda kullanılmaya pek uygun değil.

 

 

Cihazın iki tip çalışma şekli bulunuyor. Bunlarda biri kutu içeriğinde yer almayan harici bir adaptör satın alarak sürekli çalışır konuma getirmek. Diğer yöntem ise dört tane kalem pil ile çalıştırıp portatif bir yapıya bürümek. Ürünü pilini bitirecek kadar bir kullanım süreci yaşamadım. Bu süreçte size firmanın sunduğu yaklaşık ömrü paylaşacağım. Firma bu ürün için yaklaşık bin ölçüm sonra pilinin biteceğini vaad etmiş. Bu sayı ciddi bir rakam sürekli pil değiştirmeniz gerekmeyecek diye düşünüyorum. Bana göre ise bu iki metod arasında pil ile kullanmak çok daha mantıklı bir çözüm...

 

 

Ürünü aslında benzer fiyatlı rakiplerinden ayıran en büyük noktası doğruluk oranı olarak gösterilebilir. Benzer fiyatlara hatta daha ucuza satılan ne sonuç verdiği belli olmayan tutarsız ürünlere göre tüm detayları belli şekilde ölçüm yapabiliyor. Kan basıncı ve nabız ölçümü konusunda maksimum hata payı %5 olarak belirtilmiş. Bu değerin belli olması ürün adına güven veren bir unsur.

 

 

Ürün alınır mı konusuna gelirsek aslında çok basit tansiyon hastası iseniz alsanız iyi olur. Ama tansiyon aleti olarak alınır mı sorusuna ise bence bu sorunun cevabı evet olur. Çok para harcamayım ama tutarlı sonuçlar veren düzgün bir ürün alacağım diyenler için makul tercihlerin başında geliyor. Hatta sizin için sonuç kayıt özelliği çok mühim değilse Basic versiyonunu bir miktar daha ucuza alabilirsiniz. Sonuç olarak kan basıncı ölçüm cihazına çok para harcamadan işimi görecek bir cihaz arıyorum derseniz Omron M2 serisi sizin içi biçilmiş bir kaftan olacaktır. Omron M2 serisi cihazları pek çok mecrada 200TL altında fiyatlara bulabilirsiniz.

 

 

Ürünün aslında bahsedilmesi gereken çok daha fazla detayı olduğunu düşünüyorum ama şu haliyle bile baya dolu bir inceleme oldu. Daha fazla uzatırsam küçük çaplı bir kitaba dönüşecek. 🙂 Sizler için pek çok yerde bulamayacağınız ürünün teknik detaylarını aşağıda kısaca yazdım. Bahsedemediğim detaylara tablodan bakarak yanıt bulabileceğinizi düşünüyorum.

 

Omron M2 Intellisense Hem-7121-E Teknik Detayları

- Ürün kategorisi: Elektronik Sfigmomanometreler
- Ürün tanımı: Otomatik Üst Kol Kan Basıncı Ölçüm Cihazı
- Dikey satırlı renksiz LCD dijital ekran
- Ölçüm metodu: Osilometrik metod
- Ölçüm aralığı: O ila 299 mmHg arasında
- Kan basıncı ölçüm aralığı: 20 ila 280 mmHg arası
- Nabız: 40 ila 180 atış/dk arası
- Kan basıncı doğruluk oranı: +/- %3 mmHg
- Nabız: Görüntülenen değerin +/- %5
- Manşet şişmesi: Elektrik pompası fuzzy-logic
- Manşet sönmesi: Otomatik basınç tahliye valfi
- DC 6V 4W adaptörlü çalışma (Adaptör ayrıca satılır)
- 4 adet AA pil 1,5V kalem pil ile çalışma
- Pil ömrü: Yaklaşık değer 1000 ölçüm (Pil)
- Teorik ürün ömrü: Ölçüm cihazı 5yıl, manşet: 1yıl, AC adaptör 5 yıl
- Elektrik çarpma koruması Dahili ME pil, ME II adaptör
- IP20 yabancı madde çarpmalarına ve su damlalarına dayanıklılık
- Çalışma koşulları +10°C ila +40°C; %30-85 Bağıl nem; 700-1060 hPa
- Manşet/boru materyali: Naylon, polyester, polivinil klorür imali

 

 

 

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim....

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler