Suudi Arabistan'da Teknoloji Alışverişi ve Fiyatlar

 

Örnek bir mağaza görüntüsü

 

Özellikle din turizmi ve ibadet amaçlı bölgeye giden yakınlara sorulan başlıca sorulardan birisi "Cep telefonu fiyatları nasıl ve gelirken getirebilir misin?" oluyor. Bununla ilgili güncel bir şeyler yazmak istedim.

 

 

Eskiden Türk Lirası daha değerliyken özellikle elektronik alışverişi çok mantıklıydı ancak şuan bir çok modelde bu avantaj kaybolmuş gibi. Kayıt ücreti ve garanti sorununu da ekleyince alıp almamak biraz düşündürüyor. Çok pahalı veya çok ucuz telefonlarda avantaj yine var ancak orta sınıf telefonlarda biraz mantıksıza doğru kayıyor bana göre.

Şuan stok sorunu mu veya başka bir sorun mu bilmiyorum ancak Xiaomi ve Meizu telefonları bulmak biraz güç merak edileceğinden onu öncelikle belirteyim. Onun dışında çok eski model telefonlarda hala satılıyor yani biraz geriden geliyor olabilir modeller. (Her mağazada aynı değildir haliyle.)

En çok gidilen şehirlerden #Mekke ve #Medine 'den alışveriş için Medine'yi tercih etmek daha mantıklı. Hem burada alışveriş yapmak daha kolay (ulaşım ve çeşitlilik açısından) hem de Mekke'de kur farkı uygulanıyor yani kur daha yüksek hesaplanıyor. Zaman içerisinde özellikle Türkler çok alışveriş yaptığından size turist gözüyle bakılıyor ve hem davranışlar çok hoş değil hem fırsat bulunursa farklı fiyat uygulanmaya çalışılıyor. Bir de çalışma saatlerine uyma durumu pek yok. Çok büyük bir mağaza bile kafasına göre mağazayı kapatıp saatler sonra geri açabiliyor.

Yerel küçük telefoncular veya teknoloji marketler hakkında bilgim yok. İnternette de çok bilgi bulamadım. Küçük telefoncularda pazarlık şansı olduğunu ve mutlaka yapılması gerektiğini duymuştum sadece. Daha büyük mağazalara gelirsek özellikle Mekke ve Medine'de şunlar ulaşılabilecek mağazaların başında geliyor;

  1. Jarir Book Store :  http://www.jarir.com/sa-en/
  2. Extra :  http://www.extrastores.com/en-sa/
  3. Abdulwahed :  https://abdulwahed.com/en/?___from_store=ar

Sitelerinden mağazaların konumlarına ulaşabilirsiniz.

Bunların dışında #Amazon 'a ait #Souq websitesi var ancak fiziksel mağazası yok. Online satış yapıyor. Fiyatları çok daha uygun olabiliyor ve çeşit çok çok daha fazla. Gittiğinizde veya gidenlerde kargo teslim alma imkanı varsa tercih edilmeli bence.

4. Souq : https://uae.souq.com/ae-en/

Bazen üstteki adreslerde de stok eritme kampanyaları oluyor onlara denk gelinirse yarı fiyatına telefon alabilmek mümkün ama şans tabi.

Bu bahsettiklerim sadece Mekke ve Medine için gibi algılanmasın tüm #SuudiArabistan ve çevre Arap ülkelerinde geçerli. Bu mağaza zincirleri de neredeyse tüm bölgede var. Souq zaten e-ticaret olduğu için tüm bölgeye gönderim yapıyor diye biliyorum.

Güncel bazı mağaza içi görüntüler paylaşayım.

       

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Tüm blog yazılarını gör