TC kimlik kartımı bugün yeniledim. Başvuru sırasında verilen pin kodları ne işe yarıyor? Bir şey yapmam gerekiyor mu? Hiçbir şey anlamadım. Düzgün açıklayıcı hiçbir şey yok.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 12
Maxim Tsigalko paylaştı.

macOS'te SVG ön izlemesini ek program yüklemenize gerek kalmadan görebiliyorsunuz. Bu gayet güzel. Windows'ta SVG ön izlemeleri için şunu yüklemeniz gerekiyor: https://github.com/tibold/svg-explorer-extension

Ama çılgınlar ön izlemenin arka planını beyaz yapmışlar. SVG saydam ve beyazsa bir halt göremiyorsunuz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Maxim Tsigalko paylaştı.

Mağara Jam 3'te oyunumuz jüri önüne çıkmayı hak kazandı. Oylayan , destekleyen herkese teşekkürler 🙂

https://koyungames.itch.io/fixerror

Fixer-Ror by KoyunGames, Belph IV, serhanhepsen

Ror is a factory worker abandoned by his wife and child. Ror has to go to the factory every day
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali Kılıç @alinux

  tebrikler, başarılarınızın devamını diliyorum Allah'tan 🙂
  grafik konusunu biraz anlatabilir misin, nasıl yapılıyo? en zorlayan kısmı nedir? developer ile hangi donelerle iletişim kuruyo vs. ?

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Teşekkür ederim. Anlatayım tabi.

   Bu benim 4. oyunum hepsi de çok şükür jamlerde derece aldı 🙂 Ben noramlde tasarımcı olduğum için 2D artist/Art Director olarak görev alıyorum ekiplerde. Haliyle işin o kısmını daha çok aktarabilirim.

   Oyun motoru olarak Unity kullanıyoruz. Çünkü mobile ve 2D oyunlar yapmak için daha uygun. Unity kullandığımız için C# kullanıyoruz yazılım dili olarak.

   Ben normalde assetleri ve UI elemanlarını photoshop / illustratorde hazırlıyorum ve png/psb olarak unity'e atıyorum. Animasyonları ya illustratorde frame frame hazırlayıp unityde animasyon haline getiriyoruz ya da karakter animasyonlarında layer layer hazırlayıp psb olarak unity'e aktarıp unity'nin bone sistemi ile kukla gibi oynatarak animasyon yapıyoruz.

   Eğer unity üzerinden yapamayacağımız bir şey olursa da devoloper arkadaşlar kodtan ilgili kısmı unitye bağlıyor, kod üzerinden istediğimiz şeyleri yaptırıyoruz. Örnek olarak 2D ışık ekliyoruz oyuna ama kırpışma efekti için kodtan müdahale ediyoruz. 2 değer arasında parlaklığını değiştiriyoruz sürekli.

   "developer ile hangi donelerle iletişim kuruyo vs. ? "

   Bu kısmı anlayamadım. Herşeye erişimi var.
   -------------------------
   Github veya unity kendi bulutu üzerinden ortak senkronize olarak çalışıyoruz.

   En zorlayan kısmı , ortak karar verme, aklındakileri aktarma. Benim alanımda , herkesin tasarım tarzının bir birine tutması.

   Yani bu jamde ilk kez pixel art bir oyun yaptım. Benim tasarımlarımla arkadaşlarınki tutmadı. Zamanda yok, silin baştan yapın da diyemiyorum. En zor kısımlar bunlar.

   Daha detaylı sormak istediğiniz bir şeyler varsa yanıtlarım.

  • Ali Kılıç @alinux

   @serhanhepsen "developer ile hangi donelerle iletişim kuruyo vs. ? " bu sorudan kastım da aslında biraz anlattın yani siz developera burayı sen şöyle yap veya o size burayı böyle yapın vs gibi şeyler söylüyodur onlar hangi konular oluyo eğer varsa tabi bu sorunun açılımı bu 🙂 peki bu ekip kimdir yani bir şirket mi yoksa bir arkadaş grubu mu?

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @alinux Sondan başlıyım 🙂 4 jamde 3 grupla çalıştım. Üçüyle de jamde discordta tanıştım. Zaten gruplaşma için ortam sağlıyor jami hazırlayanlar. Şuan bir önceki jam de 3. olan oyunu pera games yayıncılığında geliştiriyoruz. O ekipteki arkadaşların 5 i önceden arkadaş. Yani her iki türlü de oluyor.

   Hikayemi de anlatayım faydalı olur belki. Nihai hayalim oyun yapmaktı. Lisede yaptığım mugen oyunu dışında bir girişimim olmadı ama. Geçen aralıkta Can sungurun yayınını izlerken UNOG'un Global Game Jami Pandemi yüzünden online yaptığını öğrendim. Sunan arkadaş hiç birşey bilmesenizde katılabilirsiniz dedi. Ben zaten tasarımcıyım, illaki bir şeyler katarım dedim. 19 yaşında biri coder biri ses tasarımcısı 2 arkadaşla jamde tanıştık ve hayatımda yaptığım ilk oyun en çok kahkaha attıran kategorisinde 1. oldu.

   Sonra baktım zevkliymiş. Ücretsiz Google / pera games unity eğitimi varmış, ablam onun instagramdan linkini attı. Ona katıldım, orada unity ve biraz c# öğrendim. Orada 2 jame katıldım ikisinden de derece aldım. Pera games uygun gördüğü oyunlara finansman desteği veriyor. Tabi testleri geçerse. Şuan işte oradaki oyunu geliştiriyoruz. Testlere filan girecek, geçerse pazarlanıp markete konulacak.

   Bu oyunu da steam'e çıkarmayı düşünüyoruz. Baya talep geldi çünkü.

   Bu yarışmaya farklı grupla katıldım , bizim ekip benden genç olduğu için hepsinin stajları filan var. Zamanları yoktu. Bu yeni katıldığım grupta bizim diğer jamdeki/eğitimdeki başka bir gruptan ayrılan arkadaşlar. Zaten bana daha önce dc den selam vermişler, ben de selam yazmışım, konuşma kalmış öyle. Döndük dolaştık şans eseri ekip olduk. Kaderimiz de varmış. 🙂

   Diğer soruna gelicek olursam. 3 jamdir 8 kişilik kalabalık gruplarla katılıyorum. Herkes discrodtta oluyor ve herşey ortaklaşa gelişiyor. Benim gibi biraz daha tecrübeli insanlar tabi ki yönlendiriyor ama herkes eşit söz hakkına sahip. Yani bu son jamde 1 devoloperımız vardı yetişmez diye rica etti hareket kodlarını ben yazdım. Ben mesela normalde de mesleğim olduğu için UI kısımlarını ben yaparım diyorum, illustrasyon yaptığım için karakter tasarımlarını ve animasyonlarını da ben yaparım diyorum. Diğer tasarımcı da ben arkaplanları çizerim diyor. Diğeri ben eşyaları çizerim diyor. Coder'lar ben şu mekaniği yazarım, öbürü ben şu kısımları yazarım diyor. Öyle öyle çözülüyor konu.

   Umarım doğru anlamış ve anlatmışımdır 🙂

  • Ali Kılıç @alinux

   @serhanhepsen güzel işler, inşaAllah ta başarılı olursunuz, oyun yapmak zevklidir ortaya grafikli interaktif bişey çıkması güzelleştiriyo işi, ben biraz da matematik tarafı olduğu için seviyorum da işte bi türlü yapamadım ama sizin için güzel şeyler, yaşadıklarınız vs. ama tabi ben c# sevmiyorum daha doğrusu microsoftu 🙂

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   @alinux Teşekkürler hocam. Bir kere bir jame gir gerisi gelir. Jamler başlamak için gerçekten en iyi yerler. Şimdi yine bu At0m , can sungur, pinti panda vs İzmirde fiziksel bir jam yapıcaklarmış. Uçak bileti, konaklama ,yemek filan hepsini karşılayacaklarmış. Ona da katılmayı düşünüyoruz. Fiziksel çok daha zevkli diyorlar. Başlamak için sana fırsat 🙂

   C# sevmiyorsan, unreal kullan , c++ kullanıyor. En kötü unity'nin de , unreal'in de görsel kodlama tool'ları var yine algoritma/matematiği kullanarak mümkün mertebe sıfır kod yazarak oyun yapabiliyorsun oradan. Bu sayede c# ' da bulaşmamış olursun 🙂

  • Ali Kılıç @alinux

   @serhanhepsen önce yapmam gerekenler var oyun işi cezbediyo beni ama sonra 🙂

 • BobrekMafyasi @bobrekmafyasi

  İşçisin sen işçi kal 😂 bu tür oyunlar güzel oluyor pc bulursam deneyeceğim, elinize sağlık. Distraint gibi bir oyun sanırım 🥳🥳

 • Mert Ahmet Altıparmak @m-ahmet

  Süper! Tebrikler! 🙂 Biz de pera gamesteki jame'e katılmıştık ama başarı sağlayamadık. 😀

  • serhanhepsen @serhanhepsen

   Çok teşekkürler 🙂

   İlk jamde mi elendiniz, yoksa ikincisinde mi? Merak ettim hangi oyun sizin?

   Devam edin hocam illaki başaracaksınızdır, belki bir jam de full teknoseyirden ekipleşir öyle katılırız. Baya bir kişi varmış oyun geliştiren/hevesli.

Arada video attığım oyun kanalıma beklerim: https://youtu.be/Zqrddf6kLX0

Valorant Best Moments | Killjoy + Reyna

The video where I compiled my best moments with Killjoy and Reyna. My best hits are in this video.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Maxim Tsigalko paylaştı.

Daha önce Youtube'dan video indirmeyle alakalı bir konu geçmiş ve youtube-dl kullanılması tavsiyesinde bulunmuştum. Kurulumu ve kullanımı normal kullanıcılar için bir miktar zahmetli olduğundan bu konuları içeren bir blog yazısı hazırladım. Birkaç basit indirme komutunu da yazıya dahil ettim. İlgili arkadaşların ne olduğu belli olmayan üçüncü parti web siteleri yerine bu ücretsiz ve açık kaynak uygulamayı kullanmalarını tavsiye ederim. #Blog #Youtube #Youtube-dl

İlgili blog yazısına ulaşmak için; https://wp.me/p4qXjN-Sm

Not: Bağlantı önizlemeleri çıkmıyor. Nedenini anlayamadım. Düzeldiğinde düzenleyeceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Premiere'de render alırken bu hatayı alıyorum. Sorun ne acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çizim kanalı açtım. Genel olarak oyun, çizgi film karakterlerini çiziyorum şimdilik. Abone olursanız sevinirim.

https://www.youtube.com/channel/UC6jZbX4X7A8q_YjvGyuJkgg

How To Drawing Pikachu EASY? | Cartoon Character

I'm drawing Pikachu, the iconic yellow electric pokemon character of the Pokemon cartoon / anime. Take your pen, eraser, paints, paper and join me. You will ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

HyperX Quadcast çok güzel be. Fiyatı tekrar 1000'e düşerse bi indirimde almayı düşünüyorum. Üzerindeki ayarlar çok iyi.

Var mıdır buna alternatif?

Özellikle üzerindeki pozisyon ayarları ve üstten on/off olması çok iyi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap