Neden bu kadar zayıf devletin sitesi. Hazır bi HP kasaya mı kurdular serveri acaba. Belli bir merkez varmı devlet siteleri için. Yoksa her kurum kendi içinde mi hallediyor acaba.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 27
 • protego @protego

  E-devlet’in çok yararlı bir sistem olması başka düzgün yapılmamış olması başka. Kusura bakmayın aradan bir gün geçip de hala o sistem düzeltilemiyorsa ortada büyük bir sıkıntı var. Sebebi hiç önemli değil boşu boşuna teknik açıklamalarla şöyle de böyle diye uğraşmayın. Önemli olan bir gündür böyle kritik bir sistemin çökmüş olması ve hala düzeltilememesi. Sen eğer koca devletsen tüm vatandaşların için kritik önem arzedebilen böyle bir sistem yapıyorsan önlemini alacaksın. Almak zorundasın. Fazladan ayrılmış kapasiten olacak, yedek sistemlerin olacak, acil durum müdahale planın olacak. Yok veriler türksat’ta tutuluyor türksat’ın kapasitesi belli bilmemne bu bir mazeret değil tam tersine yapılan kritik bir hata. Kritik bir hatayı mazeret olarak sunamazsınız. Olayın ilginç kısmı ortada saldırı falan yok, sadece normalden çok daha fazla vatandaş siteye girmek istiyor. Demek bir saldırı olsa çok basit bir DDOS olsa haftalarca erişilemeyecek sisteme. Yazık…

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Aksine teknik açıklamalar son derece önemli bence. Çünkü teknik açıklamaların bilinmediği durumlarda yukarıda belirttiğim gibi “peşin hükümlü çıkarımlar” meydana geliyor. Bu çıkarımlardan kastım: bu projede çalışan insanların aşağılanması. Yukarıdaki yorumlarda görülebileceği gibi projede çalışan insanların o işe nasıl girdiklerinden tutun da, mesleki bilgilerinin olmadığına kadar eleştiriler (!) var.
   Böylesi kritik bir sistemin çalışmaması konusunda söylediklerinize katılıyorum. Fakat bunun eleştirisi bu şekilde, projede çalışan insanları aşağılayarak yapılmaması gerekir. Benim değindiğim kısım burası.

  • protego @protego

   @erenhatirnaz Anlaşılan o söylenen laflara alınmışsınız. Yalnız orada dikkatli düşünürseniz söylenenler ve eleştiriler kişilere değil, sisteme. Ülkemizde devlet dairelerine nasıl girildiği ortada, hangi şartların arandığı, hangi şartların aranmadığı da ortada. Eleştiriler doğru esasen..

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   @protego Bir bilgisayar mühendisi adayıyım ve her ne kadar tanımasam da meslektaşlarımın bu şekilde aşağılanması beni de huzursuz etti ve cevap verme ihtiyacı duydum. Devlet dailerindeki işe girme, iş yapma süreçleri konusunda söylediklerinize katılıyorum fakat yine belirttiğim gibi bunun da sizin yazdığınız şekilde düzgün bir üslup ile yapılması gerekitiğine inanıyorum. Aksi takdirde bir faydasının olmayacağı görüşündeyim.

 • zubizarreta @zubizarreta

  E-devlet in hiç bir sucu yok. NVİ nin sunucuları patates.

 • wilhem @wilhem

  48 milyon internet kullanıcısını aynı anda sırtlanabilecek bir sistem olması mümkün değil. Önemli olan acil durumlarda bant genişliği kapasitesini yönetebilmek. ÖSYM mesela sonuçları açıklanacağı zaman farklı bir veritabanı açıp sonuçları aktarıyor ve ek işlem gücü ve bağlantı kiralayarak geçici olarak işi çözüyor. Ösym’nin asli kapasitesi bu kadar değil normalde.

  Soy ağacı sistemindeki problem bu kadar yüklü bir talebin olacağının önceden kestirilememiş olmasıdır. Mevcut E-Devlet sisteminde her servise açılan belli bir kapasite vardır. Soy ağacı sisteminin kapasitesinin başarısız olması sistemin bütününün kapasitesinin düşük olduğu anlamına gelmez. Soy Ağacı sistemi çöküntüye uğramşken UYAP, Tapu Kadastro gibi diğer hayati öneme sahip kullanıcıların görmediği ama arkaplanda çalışan servislerin durmaması da bunun göstergesidir.

  • protego @protego

   Sistemin bütünün kapasitesi düşük değil madem bi zahmet turkiye.gov.tr adresine erişebileyim. Soyağacı kısmına erişilmesin ama diğer modüllere erişilebilsin. Hani nerde? OSYM’ye e-devlet üzerinden girmem gerekiyor mesela şu an giremiyorum. E hani kapasite?

  • wilhem @wilhem

   @protego Ona katılıyorum. Zaten kastettiğim servislerin biri de web portali. Onun da kapasitesinin arttırılması lazım bu tür durumlarda.

Eskiden 2 cdli oyunlar alırdım. İlk cd yükledikten sonra ikinci cd de hata verirdi. Giderdim yine tin tin aldığım yere. Adam takardı kurardı oyunu açardı. Demekki cd okuyucu mu okumuyordu. Eski günler güzeldi. Arife günleri kardeşim ile beraber oyun cd si alırdık hep. Tatil ve bayramda harçlık gelecek ya. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 20

https://urun.gittigidiyor.com/cep-telefonu-ve-aksesuar/xiaomi-redmi-note-4-32gb-3gb-ram-4100-mah-global-version-cep-telefonu-320769106?urvid=92841061

Kendime bunu aldım. Siparişi geçtim. Sony Xperia Z1C den geçeceğim. Z1C hala kullanılır durumda bataryası iyi gidiyor.Değişiklik olsun dedim. İyi yaptım gibi ama bakalım bir kullanayım.

Xiaomi Redmi Note 4 32gb 3gb Ram 4100 Mah (global Version) Cep Telefonu...

XİAOMİ REDMİ NOTE 4 32GB 3GB RAM 4100 Mah (GLOBAL VERSİON) CEP TELEFONU GittiGidiyor'da. Ürün özellikleri ve uygun fiyatları ile XİAOMİ REDMİ NOTE 4 32GB 3GB RAM 4100 Mah (GLOBAL VERSİON)...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ayın Enparalılarının Spotify ve Netflix harcamalarının yarısı bizden!

Ayın Enparalılarının Spotify ve Netflix harcamalarının yarısı bizden!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ups aldım modem için. Elektrik gidince modem kapanıyor. Televizyonda denedim tv kapanmıyor. Neden olabilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11

Bunu buna nasıl takıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

150-160TL civarında modem için kesintisiz güç kaynağı lazım. 2 adet alacağım. Öneriniz var mı ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap