Gerçekse efsane olmuş. #Siri
Daha önce de pek çok enteresan olaya imza atan ve yüzümüzü güldüren Siri, bu sefer de “sahibine” küstü. Apple’nin Zorlu Center’deki teknik servisine Siri’sinin kendisi ile konuşmadığı şikayetiyle giden bir kişi, ekibin uzun süren araştırmaları sonrası Siri’nin bu tavrının nedenini öğrendi.
Siri, kendisine sık sık kötü sözler söylediği için sahibiyle konuşmama kararı almış ve o zamandan sonra sorulanları sadece yazıyla cevaplamaya başlamış. Zorlu Center’deki teknik servisin, Apple’nin Amerika’daki merkeziyle iletişime geçmesinin ardından Apple Amerika, iPhone’nin sahibine Siri’den özür dilemesini ve ona bir süre iltifatlarda bulunmasını söyledi.

http://www.ulke.com.tr/teknoloji/haber/729240-siri-sahibine-kustu

Siri sahibine küstü - Teknoloji - Ülke.com.tr

Apple’nin iOS, watchOS ve tvOS işletim sistemleri için geliştirdiği kişisel asistan ve bilgi gezgini olan Siri, insanları şaşırtmaya devam ediyor.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 19
hamitozlu paylaştı.

Teknoseyir motoru 😀 @temp

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

@hkellecioglu Durum veya blog güncellemesi yapıldıktan sonra kullanıcıların bilgilendirilmesi veya tekrar yayınla gibi bir tuş olsa çok mu zahmetli olur?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Tuna CENGİZKANER @tunakaner

  En azından kendi blogumuzu bir defaya mahsus paylaşabilir olalım böylece güncellediğimizde eski paylaşımı iptal edip yeniden paylaşırız ve insanlar tekrar haberdar olur.

 • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

  Güncellendiğinde bildirim gitmesi sıkıntılı olur yeri geliyor birkaç kere güncelleniyor bir yazı yazım hatası nedeniyle.

  @tunakaner dediği gibi kendi yazınızı paylaşma özelliğini açtım isterseniz oradan kendi içeriğinizi paylaşarak tekrar gündeme gelmesini sağlayabilirsiniz. Ama bunu rahatsız edici olmayan bir şekilde yapmak lazım yoksa insanları rahatsız ettiğiniz için engellenebilirsiniz. Bu özelliği kesin kötüye kullanan çıkacak ileride önlem almak zorunda kalacağız ama şimdilik dursun bakalım.

  • ad33p @ad33p

   Twitter’de bu özellik gelince kötüye kullananlar oldu elbette ama bir yandan da gündeme gelen şeyler ile ilgili eskiden yazdıklarını tekrar “uplamak” için de kullanıldı. Faydalı olabiliyor ,umalım da kötü kullanan az olsun 🙂

#FilmTavsiyesi değildir. Kesinlikle izlemeyin. Görsel efektler için izlenebilir. Benhur un içini boşaltmışlar. İzlenmesi gereken film bu http://www.imdb.com/title/tt0052618/?ref_=fn_al_tt_2
http://www.imdb.com/title/tt2638144/?ref_=fn_al_tt_1

Ben-Hur (2016)

Directed by Timur Bekmambetov. With Jack Huston, Toby Kebbell, Rodrigo Santoro, Nazanin Boniadi. Judah Ben-Hur, a prince falsely accused of treason by his adopted brother, an officer in the Roman...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Note4 #note4edge Android 7.0 Nougat güncellemisi alacakmış. Şaşırt bizi samsung.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Kodlama Dersi 1. Sınıflarda Zorunlu Olsun!

Kodlama üzerine yeniden yazmak istiyordum bir süredir. Şu boşluğu bulmuşken derdimi anlatayım. 
BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • hamitozlu @hamitozlu

   İlkokul
   “çocuklarımıza daha birinci sınıfta alfabeyle birlikte öğretelim. “

  • Yakup ULUTAŞ @yhackup

   @hamitozlu Saçmalık, hele bilgisayar mühendisliği üniversitesindeki gençlere siz kodlama öğretin de sıra onlara gelsin

  • Recai @recai

   @yhackup @hamitozlu
   aslinda sacmalik degil.
   1. sinifta cocuga elbette for loop, while, class, try catch yada if ögretecek halleri yok.
   kodlamanin mantigini yavas yavas kavratacaklar ve böylece cocuk 6. sinifa geldiginde herhangi bir kodlama dili ögrenmek istediginde matematikte yeni bir formul ögrenir gibi ögrenecektir…

   bizim politikalarimiz hep kisa vadeli gundelik.
   ama bu projeyi uzun vadeli surdurursek, 15-20 yil sonra dunyaya ham maddeden uretilmis urun yerine yazilim satarak daha yerlere geliriz…

   Yasadigim ulke diger ulkem olan isvecte isler böyle yuruyor…..

   buraya bakalim….
   https://developers.google.com/blockly/

  • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

   @recai O çocuk 6.sınıfa geldiğinde o politikanın fosili bile kalmaz.Telefon değiştirildiği kadar eğitim sistemi değişiyor bu ülkede.Ama olmasını desteklerim.

  • Yakup ULUTAŞ @yhackup

   @recai saçmalıktan da öte, Kendi dilinde başarısız olan bir eğitim sisteminde ne kodlamasından bahsediyorsun daha türkçeyi öğretemeden….
   Bu konuda o kadar şey yazarım ki okula tövbe edersin

  • Recai @recai

   @yhackup
   sampiyon yakup agir ol 🙂
   hak veriyorum sana….
   egitimin sisteminin kalitesinden yada kalitesizliginden bahsetmiyorum burda.
   olmasi gerekeni söyluyorum
   elbette sistemde dilin ve fen derslerinin gerektigi sekilde ögretilmediginin, ezbere dayali bir anlayisinin oldugunun farkindayim (en azindan bizim zamanimizda bu böyleydi ve cok sey degismediginin farkindayim…) ve yeni birseyler yapilsin diye ediyoruz bu sözleri zaten….

   tekrar söyleyecek olursak, kodlama dersi 1. sinif (hatta anaokulu) seviyesinde baslatilmalidir, bu mevcud egitimin sistemini duzeltecek adimlardan biridir….

   not: tekrar ediyorum, burdan kodlamadan kasit, algoritmanin basit seviyesidir…
   yani cocuga sari ve kirmizi rengi karistirirsan, turuncuyu elde edersin bilgisini bile basit renkler ve sayilar ile ögretmek programlamaya giris icin yeterlidir…

  • Yakup ULUTAŞ @yhackup

   @recai Her öğrenci her dersi öğrenmek zorunda değildir. Ben bunu savunuyorum.
   kodlama öğretmek ile sistem düzelmez önce var olan derslerin halledilmesi taraftarıyım.

   Halen çocuklara verilen ödevleri aile bireyleri çözüyor, çocuklara zorla el yazısı yazdırılıyor. sanki el yazısı yazınca matematik profesörü olacak çocuk, hala boş işlerle uğraşıyoruz kodlama da bu boş işlere dahil.
   Ayranı yok içmeye taht…. gidiyor wc ye

  • Recai @recai

   @yhackup
   arkadas neden anlamak istemiyorsun!
   haklisin diyorum, dersler icerik, öncelikler degistirilsin, duzeltilsin.
   ezbere dayali sistemden, kavramaya dayali sisteme gecilsin.
   her ögrenci her dersi almak zorunda zaten degildir ama ortak dersler vardir, dil, matematik vs gibi bunlar zorunludur, ve kodlama matematik icin entegre sekilde ögretilebilecek bir ders konusu, yani illa kodlama ögrenene oturup kod yazacak degildir, tamamen analitik dusunme yapisini gelistirmeye yönelik bir icerik olabilir.
   sen bugun kod yaziyorsun ve farkinda olsanda olmasanda bu analitik dusunme yapisini hayatin her alaninda kullaniyorsun.
   örnek olarak ben alisveris yaparken bile nerdeyse if ve while fonksiyonlarini kullanarak pazar arabasini doldurdugumu farkediyorum.
   Kodlama matematiktir ve herkes (cobandan profesöre) kodlama bilir kullanir ama farkinda degildir…

  • Yakup ULUTAŞ @yhackup

   @recai Neden anlamayayım seni anlıyorum, ama yanlış bir sistemin üzerine sistem kurulmaz, eğitime yapılacak yamadan başka bir şey değil bence bu…

  • Recai @recai

   @yhackup ozaman söyle diyelim.
   egitimin sistemini duzeltmek sart ve kodlama dersinin erken seviyede ögretilmesi de iyilestirilmis egitimin sisteminin hedefi olmali 🙂

  • Yakup ULUTAŞ @yhackup

   @recai umudum yok
   Ben kendi kardeşime lise 1 de tanıştırdım yazılımla benden iyi c vb yazıyor, arduino ile yaptıklarını okuldaki öğretmenleri yapamaz belki de Erc. üniversitesinde okuyor dersleri zar zor geçiyor.
   Yanımda 2 tane çalışan var 3. sınıftayken stajyerken aldım bir halt bilmiyorlardı neredeyse sıfırdan başladık anlatmaya.
   dediğim gibi umarım senin dediğin gibi oluyor ama ben inanmıyorum.

 • Paralelport @paralelport

  Elimde çayım sabah 7’de Hamit dostumuz ne gönderecek Resmi Gazete’den diye beklerken ters köşe olduk 🙂

  Bu kodlama işinde sevmediğim bir terslik var. Öncelikle fikir Batı’dan gelen bir fikir. Orada bu akım çıktı, ne olduğunu bilmeden alıp tatbik edelimciler çoğaldı. Bu fikir ABD’den çıktı ise onların eğitim sistemi o kadar da parlak değil. Ülke olarak 2030’da ne olacak tartışmasını yapmadan böyle işlere karar verilmesine acayip sinir oluyorum. 1. sınıftaki çocukların anasını ağlatacaklar başka şey değil.

  Fikir kulağa hoş gelse de bu mevzunun sağlıklı tartışıldığını düşünmüyorum (her ne kadar eğitime kafa yoran sayısı epey artış göstermiş olsa da). Ülkenin her tekeri ayrı yöne giderken bunlar beyhude çabalar gibi geliyor. 2018’de 1. sınıfa başlayacak bir çocuk 2030’da ne işine girecek? Nasıl para kazanacak? Ülken o sırada nereden para kazanıyor olacak? Neyi kodlayacak bu çocuklar? Bu ülke 2030’da ne üretiyor olacak? Dünya ne üretiyor olacak? Bunları kendi bakış açımızla hesaplamadıktan sonra başkasının ipiyle kuyuya inmenin faydası olacağını sanmıyorum. Zira bugüne kadar benzeri fikirlerin faydası olmadı.

 • Özgür Görgülü @ozgurg

  Orta okulda Microsoft Office’i baştan gösterdiler. Lisede Microsoft Office’i baştan gösterdiler. Üniversitede Microsoft Office’i baştan gösteriyorlar. Okullarda bilgisayar daha öteye gidemedi. Ha, lisede “kodlama” adı altında görülen derslerde o kadar az kod yazıyorsun ki, kodlama kelimesini tırnak içine almam gerekti.

 • SEFA YALÇIN @sefayalcin1903

  Destekliyorum fakat bizim bunu ezberci eğitim ile öğretecek hocalarımız çocukları bu işlerden çok fazla soğutabilir. Ufak ufak çocuklara bu işin mantığını temelini oturtarak ilerleyen zamanlarda güzel sonuçlar alınacağından eminim. Yeter ki doğru insanlar öğretsin.

#sanayisavaşları Tekne yapılıyor.

Not1 : İş Güvenliği sıfır. Askeri bot giymişler. İş ayakkabıları giymeleri gerekirdi.
Not2: Fevzi usta efsane tam laz 😀
https://www.youtube.com/watch?v=Mj7xT53XYVM

Sanayi Savaşları 9. Bölüm

Sanayi Savaşları 9. Bölüm
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#İSMEK ile Türk Telekom önemli bir eğitim projesine imza attı. İki kurumun işbirliğinde kurulan ‘Telekomünikasyon Okulu’ ücretsiz eğitimlerine başlıyor. Eğitimini başarı ile tamamlayanlara Türk Telekom bayilerinde satış danışmanı olarak çalışma fırsatı sunacak okulda kayıtlar başladı.

http://www.ismek.ist/tr/haber_detay.aspx?RegID=3782

İSMEK-TÜRK TELEKOM İŞBİRLİĞİ İLE İŞ FIRSATI

İSMEK ile Türk Telekom önemli bir eğitim projesine imza attı. İki kurumun işbirliğinde kurulan ‘Telekomünikasyon Okulu’ ücretsiz eğitimlerine başlıyor. Eğitimini başarı ile...
BeğenFavori PaylaşYorum yap