Yurtdisinda siber güvenlik üzerine yüksek yapılır mı sizde?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba Beyler, aramızda Bigfour'da çalışan veyahut tavsiye eden var mıdır ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İlk kez Macfit'e gittim gerçekten harika bir yermiş şuan kendime kızıyorum neden önce gitmemişim diye. Harbiden ya boşu boşuna ekşi'deki olumsuz durumlara bakıp kendimi uzak tutmuşum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 18

Selamlar, yurtdisinda yüksek lisans için aracı kurumlar ile anlaşmak nasıl fikir? Aramızda böyle bir süreci deneyimlemis olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mert Saraçoğlu @koios

  Hangi ülke olduğuna göre değişebilir, ama çoğunlukla para tuzağı. Yurt dışında yüksek lisans yapmak istediğinize göre başvuru yapacak kadar yabancı dil bilginiz de vardır zaten. Hiç para kaptırmayın, başvurmak istediğiniz okulun sitesinden inceleyin. Çoğunlukla çok basit birkaç belge işi oluyor.

 • PhoeniXim @phoenixim

  Hocam açıkçası sizin durumunuza bağlı. Ortalamalar falan filan çok iyiyse, ingilizceniz de iyiyse kendiniz de yapabilirsiniz ama durum kritikse bi danışman fena olmaz.

  • Hater @hater

   Ortalama 3.02 ietls e girsem 6.5 civarı şimdiden alırım. Aracı kurumları da bir bakıma burs konuları için tercih etmeyi düşünüyorum. Hem Amerika hem İngiltere veyahut bilmiyorum bana uygun neresi olucaksa oraya girmeye çalışacağım.

Emlak sektörü bitmiş daire giriş beylikdüzü 1+1 daireye giriş için 11k istediler. 😀 Edit: 2 depozito emlakçı komisyonu + aylık kira fiyatı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 21 / 33

Selamlar, Beylikdüzü metrobüse yakın civarlara taşınmak istiyorum ve genel olarak aidat dahil 1+1 kiralar 2500 liraya denk geliyor ve şuanlık uzaktan çalışıyor ve tek yaşıyorum. Araştırdığımda başka da nispeten düzgün ve metrobüs civarına yakın bu fiyatlara bulmak zor. Siz olsanız bu durumda ne yaparsınız ? Epey kafam karıştı gerçekten.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu ev kiraları vs ne olmuş böyle ya düzgün bir yere taşınayım dedim ( beylikdüzü ) kiralar kafadan 2k üstü olmuş off

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 35 / 38
 • POfficer @felixfelicis

  Bizim evlilik dönemi falan derken en çok düşündüğümüz konu ev meselesi. Kiralar almış başını gitmiş. Doğru düzgün ev bile yok boş duran. İçinde oturan kiracısına zam yapamadığı için çıkartmaya çalışan ev sahipleri var. Yakın zamanda evlenen bi arkadaşım Bağcılar Esenler arası bi mevkide 2.500₺'ye zor ev buldu. Uzun süre ev aradı üstelik. Bende kara kara düşünüyorum. Hadi bu yıl kiraya girdim seneye zamlı hali nasıl olacak. Ya da benim maaşa gelecek zam yeni zamları karşılayamayacağı için ben ne kadar zorlanacağım? Bu yüzden ev almayı düşünür oldum. Bi miktar kendim koyup düğün yerine nikah yapsam kira yerine kredi taksiti ödesem diye düşünüyorum. Ev fiyatları geçen yılki faiz indirimiyle ciddi artmıştı. Bu yıl pek alım gücü kalmadığı için olsa gerek o derece artmadı gibi. Kasım ayında faiz indirimi bekleniyor az da olsa. Öyle bir hata yapılırsa ev fiyatları da artacak ki zaten bi şekilde artmaya devam ediyor bu ekstra tetikleyici olacak. Bayrampaşa'da yeni 2+1 70m2 eve 600bin ₺ isteniyor. Birkaç yıllık olsun desen bile düzgün yerlerinde 500bin ₺'den aşağı ev yok. Sultangazi bile yüzüne bakmazsın eski 3+1 evler 350bin ₺ civarı. Yeni 2+1 80m2 evler 450 500bin ₺ civarı. Artık Anadolu yakasında Ümraniye taraflarına bakmaya başladım biraz daha mantıklı duruyor 350 400 bin liralara güzel sokaklarda fena olmayan yeni evler var gibi. Tekrar ciddi fiyat artışları başlamadan bi eve giresim var ama kafam çok karışık lanet olsun 🤦🏻‍♂️

  • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

   Karşıdan Anadolu yakasında ev aramaya başlaman, iş yerinden uzaklaştırmayacak mı. Biliyorsun yol parası ve trafik de cabası olabilir.

  • Orcun @orcun

   Geçen de yazmıştım. Şuanki aklım 10 sene önce olsaydı kümes bile olsa dağ başında dahi olsa kendi evimi krediyle 20 sene borçlar vs ne yapar ne eder alırdım. Çünkü niye ? insanlarla uğraşmaktan yaşlandım bittim. Abidik kubidik ciğeri beş para etmeyen paraya tapan, para için karısını kızını da satan şeref yoksunu onun bunun evladı bazı ev sahipleri yüzünden cinnet geçirdim. Hani bunları yaşamadan 10 sene önce bir evin kredisine girseydim şuan kafam 1 trilyon kat daha rahattı çünkü bunların hiçbirini yaşamayacaktım ve ev ne olursa olsun BENİM OLACAKTI. O yüzden ne yap ne et kendi evini kattiyen al krediye gir 500 bin liralık borcu 5 milyon lira olarak 20 30 40 senede öde ama o ev SENİN OLSUN.

  • POfficer @felixfelicis

   @alpolic_fr Burada Bayrampaşa'daki şubedeyim karşıya geçince Üsküdar'daki şubede çalışabilirim. Benim için sıkıntı yok ama eşim için sıkıntı. O da başka bi iş yeri bulurum diyor ama bilemiyorum ne yapacağımı 🤦🏻‍♂️

  • RDR @rdr

   Zaten ev fiyatları tavan yaptığı için kiralar da peşinden takip ediyor. 500-600 bin liralık evini kimse 1000-1500 liraya kiraya vermez.

  • POfficer @felixfelicis

   @orcun O paylaşımını da okumuştum. Kesinlikle hak veriyorum. Ev sahipleriyle uğraşmak ayrı dert, sürekli ev değiştirmek zorunda kalırsam ayrı dert. Üstüne birde mobilyaların zarar görecek olması var. Her eve göre yeni düzen kurma sıkıntısı var. Eşya az gelebilir ya da daha kötüsü fazla gelebilir. Daha yeni yan tarafımızda biri küçük bir eve taşındığı için 2 koltuğunu bırakıp gitmiş. Bazı arkadaşlarıma laf bile anlatamıyorum. Adam hiç böyle dertlere düşmediği için habire ev alacağıma parayı faize yatırırım diyor. Yahu tamam faiz güzel görünüyorda senin yaşayacağın sıkıntılara değecek mi? Üstelik faiz ülkenin gerçeklerinin altında bile. O faiz gerçekten kazandırıyor mu yoksa biraz daha düşününce zararda mısın acaba? Bu 2 3 aylık bir şey değil ki. Kısa vadede faiz yiyeyim hatta kiradan bile fazla getirisi olur ekstra cebime para kalır falan ama diğer sıkıntıları çekmeye hiç değmez bence.

  • POfficer @felixfelicis

   @rdr Elbette oransal artış var ama benim gözlemim son birkaç aylık süreçte ev fiyatları kiralar kadar hızlı artmadı. Ev fiyatları artıyor elbette ama faizler yüzünden bi sıkışma var insanlar zorlanıyor. Olurda düşündükleri gibi önümüzdeki aylarda faiz indirimi yaparlarsa iş daha da çirkinleşecek 🤦🏻‍♂️

  • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

   @felixfelicis madem Anadolu yakası da araştırma alanına girdi, belki çekmeköy daha uygun olabilir. Çünkü Üsküdara yarım saatte metro ile gidilebiliyor.

  • POfficer @felixfelicis

   @alpolic_fr Oraya da bakarım bi teşekkür ederim. Ümraniye'de Armağanevler, Yukarı Dudullu gibi o finans merkezi çevresi, Metropol AVM çevresi tavsiye edilmişti. Oralara bakıyordum.

  • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

   @felixfelicis @cicikus Ümraniye'de oturuyor, belki çevresinde gördüğü bir yer, uygun kiralık daire varsa şayet, fiyat sormak açısından belki yardımcı olabilir. Kendisini etiketleyip mecbur bırakmak istemem ama. Yardımsever bir arkadaşımız🙂

  • POfficer @felixfelicis

   @alpolic_fr teşekkür ederim. 😇 Zahmet olmazsa belki konumlar hakkında da fikir verir. Orada oturan birinden öğrenmek ayrı olur 🙂

  • Orcun @orcun

   @felixfelicis Ya bak ev sahibi melek gibi bir adam olsa bile '' YA BİZİM OĞLAN EVLENECEK BEN EVİ SATIYORUM PARA LAZIM '' dediği an bittin. Adam satar kendi evi e sen ortada kaldın ? yeni eve çıkmak öyle kolay mı ?

   1- Emlakçıya vereceğin 1 aylık bedelinde kira hava parası veriliyor
   2- Eve gireceksen yeni ev için 1 aylık depozito veriliyor
   3- Taşına diye allahın bin belası saçma sapan bir sürecin için taşınma şirketleri ile uğraşıyorsun ve en az 1 kira kadar da taşınma masrafı oluyor
   4. Eve girdiğin gibi 1 aylı kirayı zaten önceden verdin.

   Hesap et bunları 2000 liralık eve bugün taşınmak için sana gereken parayı hesap et. Depozito + emlakçı + taşınma + 1 aylık kira derken kaç etti ? 8 bin lira para etti. Peki kim verecek 8 bin lirayı ? tamam önceki evden aldın depozitini değil mi ? ee o kaç para 1500 lira 2000 lira e tamam gene 6 bin içerdesin ?

   Adam 1. senesi bitti diyor ki ya bu enflasyon oranında zam yapalım ama bu çevrede kiralar çok arttı 1650 yapacaktık senin kirayı ama bak 1800 den aşağı yok sana da 1750 olsun diyor ne bok yiyecen ? her sene bu sıkıntı ÇEKİLMEEEEEEEEEEZ ÇEKİLMEZ. Daha böyle 50 tane belki örnek verebilirim yani sonuçta günün sonunda kiracıysan hertürlü sana giriyor.

   Bankaya borcun olsun 5'i 15 olarak geri alsın ama bu dertlerin yok kafan yüzde yüz rahat oluyor. Kimseye eyvallahın yok ya ev senin istersen duvarı boydan boya yık kime ne anasını satayım ? duvara çivi çaktın dert yok helanın birşeyi bilmemne olmuş o dert bu dert şu dert. Evde kombi bozulur ararsın ev sahibi ben yaptırtmam sen kullandın bozuldu der uğraş dur çile çek sinir stresi cabası. Evsahibi ile zaten sürtüşürsen o evde kontrat bitince yoksun yani öyle '' GETSİN DAVA ETSİN ÇIKARTSIN SIKIYORSA EHE EHE '' denmesi kolay, bekara karı boşamak kolay ama yaşamayınca BİLMİYORSUN. Adam beni mahkemeye vermeden önce her akşam eve geliyordu ya, işte ne yaptınız ne ettiniz geçerken bir uğradım vs. vs. ulan sen kimsin ya ? deyusa bak hele ? bu stress çekilir mi ya ? işteyim annem arıyor oğlum gene geldi bu ev sahibi apartmanda şunu şunu yapmış yok bağırıp çağırıyor çıkın evimden diye vs. bak ben o gün katil oluyordum. O gün benim hayatımın dönüm noktasıdır mesela. Yemin ediyorum yani böyle cinnet geçirip adamı yok edecektim. Ya bunlar çekilecek şey hiç değil. Burası amerika avrupa ülkesi değil herşey kuralına nizamına göre işlemiyor. Bana şuan fırsat verilsin bir işe gireyim yada işim geri alsın yemin ediyorum size ilk yapacağım şey arabayı da satıp birtane kel körde olsa kümeste olsa üstünü krediyle tamamlayıp ev almaya çalışmak olacak. Ben daha fazla çekemeyeceğim artık dayanamıyorum.

  • POfficer @felixfelicis

   @orcun Her harfine katılıyorum. Sana da sabır diliyorum umarım bu tarz sıkıntıları yaşamazsın bir daha. 🙏🏻😐

  • Coppermine @coppermine

   @felixfelicis Baştan uyarayım, uzun bir yazı olacak;

   2015’de evlendiğimizde bizde benzer bir durumdaydık. O dönemde kentsel dönüşüm de başladığından düzgün bir aralıkta iyi bir kiralık ev bulamıyorduk. O halde neden ev almayalım dedik. Hem şirkete yakın olsun hemde çok pahalı olmasın diye anadolu yakasında 2+1 çatı dubleks ev aldık. 240 bin TL idi o dönem. 100bin nakitimiz vardı, 150 bin TL 7 yıl ödemeli kredi çektik. Aylık taksidi 2.500 lira, başlarda bu taksit zor olsa da zamanla enflasyona erir rahat ödenir dedik. Ev bize 2500x12x7 = 210.000 + 100.000 bizim peşinat 310.000 gelmiş olacaktı 7 yılın sonunda. Borcun bitmesine yaklaşık7 ay kaldı yani bitti sayılır. Bu muhitte şuan eşdeğer ev fiyatı ise şuan 500-550 bin arası. Kar ettik gibi dursa da kazın ayağı öyle değil.
   Gelelim sağlamaya;
   * 7 yıl boyunca 1.500-2.000 TL arası kira verseydik (1.750 aldım ortalama) 147 bin TL cebimizden kira için çıkacaktı.
   * 100 bin TL yi 2015 de USD yapsaydık (kur 2,51) yaklaşık 40 bin USD yapardı.
   * Her ay 2.500 TL’yi dolar olarak kenara koysaydık 2015’de aylık 1.000, 2016’da aylık 850, 2017’de 688, 2018’de 636, 2019’da 457, 2020’de 380, 2021 ve kalan aylarda da kabaca aylık 300 dolar kenara koysaydık toplamda 12+10.2+8.25+7.6+5.5+4.5+3.6+3.6= 55.250 USD yapardı. Hadi kayıplar fazla oldu 52 bin USD diyelim.
   40 bin baştaki peşinat + 52 bin sonradan topladığımız = 92 bin USD = 768 bin TL yapar bundan 7 yıllık kira 147 bin düşersek de elimizde 621 bin kalır.Ev alarak elde ettiğimiz kar ise 550-310 = 240 bin TL.

   kısaca, kirada oturup peşinat ve muhtemel aylık kredilerle usd alsaydık hele de bunları vadelide tutsaydık şuanki paramız 621 bin TL, ev alarak ise şuanki potansiyel paramız 500-550 bin TL. Nakitte ama USD de kalmak daha avantajlı.

  • POfficer @felixfelicis

   @coppermine Geriye dönük hesap kitap güzel yapılıyor da o dönem kiraya geçseydin artan paranla dolar alıp kenara koyacak mıydın acaba? Ben de 2015'e gitsem btc falan alırdım sonra geçen ki düşüşten önce satsaydım sonra 29'larda tekrar alsaydım şimdi ohoo bu hesabın sonu yok bence. 🙂 Ayrıca @orcun 'un anlattığı gibi kiracılığın sıkıntılarına değer miydi? Kendini bilmez birilerine denk gelince yaşanan sıkıntıları düşünmek bile istemezken yaşanması ihtimali var. Dava açıp hakkını arasan bile ne kadar miden bulanacak. 🤔

  • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

   @orcun konu dışı ama aklıma geldi, demişsin ya, ev sahibi oğlum geldi o oturacak çık dedi. Şimdi benim biraderin kiraya verdiği ev var, adam kirayı hem geç, hem de eksik parça parça veriyor. Ayrıca ben de binada yöneticiyim, adam 3 aydır aidat da vermiyor. Biz bu adamı kazasız belasız nasıl çıkartırız bilen var mı. Adamın sözleşmesi yıl başı bitiyormuş.

  • Coppermine @coppermine

   @felixfelicis ben yaptığımız hata demedim, sadece karlı bir yatırım olmamış dedim. Ğstelik benim ev görece ucuz bir ev. O dönemde 500-750 binlik ev alanların şuanki kaybı daha da fazla. Bitcoin filana da bilhassa girmedim, USD herkesin bildiği en temel yatırım aracı.

   Evi yatırım olarak düşünüyorsak, ev için ödeyeceğimiz paraları da yatırım olsrak düşünüp kenara atmak durumundayız. Nasılsa ev almadık, taksit ödemiyoruz o halde birikim yapmayalım kafası ile hiç birikim yapamayız. Kendi isteğiyle para biriktiremeyenler için de BES gibi sistemleri var. 👍 Artısı eksisi tartışılsa da daha kolay bir yolu yok gibi.

  • Orcun @orcun

   @alpolic_fr Bunların hepsi yazılı kayıtlı kuyutluysa mahkemeye bile gerek yok hesaplayın tutarları hem birader hem de sen ayrı ayrı ilamsız icra takibi yapın. İlamsız diyorum çünkü o kulağını baya çeker. İtiraz etmesiyle uğraşır sonrada sizle seve seve anlaşır. Ha zaten kaale almazsa ilamsız icrayı da sıkıntı değil o takibi aldıktan sonra 7 iş günü süresi var itiraz için itiraz etmezse borçlu oluyor tak evine haciz. Malı mülkü varsa haciz bankada parası varsa haciz, sigortalı çalışıyorsa maaşının yüzde 25'ine haciz oooh, kendi düşünsün sonra.

  • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

   @orcun ya şimdi çok acımasız olmayalım da, adam param yok diyor, iş yeri kurmuş ortağı tarafından dolandırılmış, şimdi işçi olarak çalışıyormuş bir yerde. Biz de hayır kurumu değiliz, adama da zarar vermeden normal yollardan nasıl çıkarırız diye düşünüyoruz.

  • RDR @rdr

   @felixfelicis bizim burada gözlemlediğim de ev fiyatları 500-600 bin lira civarına yükseldi, kiralar bir yıl sonra peşinden tırmandı. Eskiden 20 yıllık kira ev fiyatına eşit gibi bur oran vardı. Buna göre de 500-600 olan evin kirası 2000 liranın üzerinde oluyor. Faiz yüksek ev fiyatları böyle, zararına düşük faiz verirse devlet bankaları ev fiyatları da anında üzerine 50-100 koyacaktır :/

  • Gump @runforrest

   @orcun @felixfelicis 2 gram moralimiz vardı onu da bozdunuz teşekkürler.. 🙁

  • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

   @orcun Ayrıca unuttum yazılı, kayıtlı da bir şey yok maalesef.

  • Orcun @orcun

   @alpolic_fr İşte normal yollardan anca gidip konuşursun ama yoksa da yapacak birşey yok. 🙁

  • cicikuş nazmi @cicikus

   @felixfelicis umraniyeden ev almanizi pek tavsiye etmem hocam aşırı kalabalik sesli sıkışık bir yer çok trafik var ayrica insan trafiği de var. Huzurlu bir yer değil kisacasi ama heryere yakin olması açısından iyi. Valla kira fiyatlarindan falan hiç haberim yok açıkçası pek de anlamam 😀 ama biraz ücra mahallelerinden nispeten ucuza bi ev denk getirebilirsiniz belki. Ben kiralik denk gelirsem sizi etiketlerim

  • POfficer @felixfelicis

   @cicikus Teşekkür ederim. Kiralıktan ziyade direkt satılık bakıyoruz aslında. Bahsettiğiniz sıkıntı İstanbul'un %90'ında var maalesef 🤦🏻‍♂️☹️ Ümraniye olmazsa Sultangazi falan olacak yani Avrupa Yakasında. Ümraniye daha iyi gibi geliyor öyle söyleyeyim 😄

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  benim şu an oturduğum net 50 m2 ev büyük ihtimalle 2500 falan olmuştur heralde mevkisi yüzünden.

 • Emre Yüce @emreyuce

  Düzgün olarak beylikdüzü diyorsanız şu an neredesiniz acaba 😀

  • Hater @hater

   Neden nesi kötü ? Ben hem daire kalitesi olarak hem de metrobüse yakın mesafeyi baz alarak en uygun ve düzgünü oralarda buluyorum yoksa bahçelievler taraflarında da var ama epey içeride kalıyor ulaşım sıkıntı. Sizin öneriniz ne olur Avrupa tarafı için ?

  • Emre Yüce @emreyuce

   @hater İstanbul’da olduğum zamanlar için konuşuyorum, Beylikdüzü dediğiniz yer artık düzgün değil bundan bi 5 sene önce öyleydi, 3 sene sonra Esenyurt=Beylikdüzü. Beylikdüzü’nde sadece MarmaraPark tipleri olsa tamam ama o da yok. Sitelerde oturanların büyük çoğunluğu Esenyurt’tan parayı bulup kaçanlar ama profil Esenyurt olunca düzgün kavramı sorun oluyor işte. Beylikdüzü’nde sadece sanayi bölgesine eviniz yakındır, arabanız vardır tamam. O cadde tarafları Suriyeliden geçilmiyor, beş dakika hafif işlek yerde bekleyin anında sigara, dilenci tayfası geliyor. İş yönünden sorununuz yok ve düzgün bir yer istiyorsanız kesinlikle İstanbul’da zaten zor. Düzgün anlayışlarımız farklı sanırım. Bakırköy’ü değerlendirebilirsiniz ama fiyatları bilmiyorum. Dip not: Esenyurt veya Avcılar’ın aslında Avcılar sayılmayan yerlerinde iseniz sizin aradığınız düzgünlük Beylikdüzü’nün güzel yerlerinde olabilir.

  • Hater @hater

   @emreyuce Ben biraz daha metrobüse yakın yerlere de bakıyorum yoksa bakırkröy de falan elbette var ama ya o paraya kötü. Ayrıca ben uzaktan da çalışıyorum yani bilemiyorum açıkçası Esenyurt civarına baktığımda orası olucak gibi değil olmaz yani.