Şirket açıldıktan bir sene sonra anca bastırabildik kartviziti nasıl olmuş tasarım 😀
Not: Bi dolu baskı pek güzel iş çıkartmıyor bir daha kullanmam büyük ihtimalle. Baskı kalitesi yerlerde.

Edit: telefonları ben mozaikledim arkadaşlar, orada var numaralar normalde 😕

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 26

Nintendo switch alınır mı sizce şuan, yoksa oled versiyonu beklemek mantıklı mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çekmeyen bir routerın içindeki anteni söküp yerine harici anten taktım ama bu da biraz abartı oldu sanki 😅

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 22

Yazılım işi yapılacak iş değil dediğimde şaşırıyor millet; Arkadaşlar ile saat 10 civarında konuşmayı kapatıp yatmaya geçerken, acil iş çıktı diye arandım. Bu saatte (saat 01.00) daha anca pc başından kalkıp kod yazmayı bırakabildim. Aklı olan uğraşmaz bunlarla.

Buradan bize anahtarlık bırakmayan TS müdavimlerine de bir çift lafım var: Enektarlık koltugun altında kalık beni era.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Theo @theo

  Çin’le alakası yok bir Türkiye gerçeği. Böyle yazınca bi Abd veya Avrupa şirketi olsa bunlar yaşanmayacak gibi anlaşılıyor.

  • enginva @enginva

   Aynen, Türkiye'de işler zaten böyle yürüyordu. Türkeyi'yi sermaye için ucuz iş gücü cennetine dönüştürenlere söylemek lazım bunları. Ayrıca bugünlere gelmemize sebep olan Çin değil, 24 Ocak 1980 ekonomik kararları ve 12 Eylül 1980 askeri darbelerini düzenleyen, teşvik eden, destekleyen ABD ve yerli uzantılarıdır.

 • Lehimli At @at

  Erdoğan'ın çin ziyaretinde ülkeye hayran kaldığı anlatılır. Yürüttüğü politikalarla ülke ucuz iş gücünde Çin'in Çin'i oldu. Geçen sene çalışma kampları da denendi, dardanel fabrikası örneği.

  • enginva @enginva

   Yalnız Türkiye'den bir Çin örneği çıkartmak mümkün değil. Nüfus yapısı, doğal kaynaklar, toprak genişliği, askeri güç vs kıyaslanamaz. İşgücü ücretlerini düşürerek Türkiye'de Çin tipi bir kalkınma imkansız. Çin'in şartları ile Türkiye'nin şartları tamamen farklı. Ayrıca Çin örnek alınacaksa, ar-ge, bilim ve eğitime yapılan yatırımların payına baksınlar. Çin bugün dünyanın en çok atıflı bilimsel makale yayınlayan ülkesidir. Türkiye'nin ise kısıtlı kaynakları verimsiz, artı değer üretmeyen beton, diyanet ve dini eğitim sektörlerine gidiyor.

  • Lehimli At @at

   @enginva Herhangi bir şeyi yapamaz zaten mevcut hükümet.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Çinliler adapte olamadı buraya 😂 50 dolara 1 ay adam çalıştırıyor du buraya geldi 350 dolar bayiliyor

  • enginva @enginva

   Çin'de asgari ücretin ortalama 403 USD olduğu belirtilmiş. Ayrıca Çin'de temel ihtiyaç ürünleri dahil, diğer tüm ürünlerin Türkiye'den çok daha ucuz olduğu düşünüldüğünde Çin'de asgari ücretle çalışan bir bireyin alım gücü bize göre çok daha yüksek. Ayrıca Çin'de sağlık ve eğitim gibi kamu hizmetleri doğumdan ölüme kadar tamamen ücretsizdir. Kaldı ki, Çin dünyanın en çok atıflı bilimsel makale yayınlayan, merkez bankasında en çok altın ve dolar rezervi bulunan, savaş gemisi sayısı olarak en büyük donanmaya sahip ülkesidir. Çin ile Türkiye'yi kıyaslamayın, üzülürsünüz.
   https://asgariucreti.com/cin-asgari-ucret/

  • kei @kei

   @enginva O kadar yok. Bölgesel asgari ücret sistemi var https://en.wikipedia.org/wiki/Minimum_wage_in_China En yüksek yerler Pekin, Şangay ve Shenzen'in olduğu Guangdong. Fakat şunu atlıyoruz Çinde tek çocuk politikası sebebiyle nüfus kaydı olmayan ve bu yüzden kaçak bir şekilde çalışan milyonlarca insan var.

  • ersoy @ersoy

   @enginva Çin'de temel ihtiyaç maddelerinin Türkiye^den çok daha ucuz olduğunu araştırmak lazım. Üç sene önce Çinli kız arkadaşım buraya geldiğinde market, pazar fiyatlarını görünce burasının çok ucuz olduğunu söylüyordu ki o günden bugüne Türk lirası bayağı değer kaybetti. Şu an Gürcistan, Ukrayna ve Tayland gibi ülkelerde fiyatlar bizim iki üç katımız (son aylarda giden arkadaşlardan aldığım bilgi). Sonuç olarak Türkiye şu an dünyanın en ucuz ülkesi olabilir.

  • enginva @enginva

   @kei bizde de kayıt dışı asgari ücret altında çalışan milyonlar var. Hatta asgari ücret alanların bazılarının ücretlerinin bir kısmını işverene elden iade etmeye zorlandığını, hatta işe girerken kendi el yazıları ile tarihi boş bırakılmış istifa mektubu alındığını bizzat gördüm biliyorum.

  • kei @kei

   @ersoy o konuda hemfikirim. elektronik de orada daha ucuza geliyor düşününce. küçük 2 kişilik çin malı elektrikli araç bile asgari ile alınabilir gibi duruyor. fakat bir şeyi atlıyoruz burada çiftçinin çocuğu şehre gidip çalışıp falan yaşayabiliyor ama çinde o da sıkıntı ülke içi vize var kafasına göre seyahat veya göç edemiyorlar. Çok ekstrem bir ülke.

  • kei @kei

   @enginva yakında daha fazla kişi işten atılmamak için dediğiniz sisteme razı olabilir. ülke ekonomisi hiç iyi bir yere gitmiyor

  • enginva @enginva

   @kei Şunu da belirteyim, Çin'de artık tek çocuk zorunluluğu yok. 3 çocuğa kadar serbest. Ayrıca ÇKP zenginliğin paylaşılacağına dair yeni bir karar aldı.
   Bakınız:
   https://www.ntv.com.tr/dunya/cinden-ulkede-artan-gelir-esitsizligine-karsi-yeni-adim-asiri-zenginlerin-servetleri-dagitilacak,h84fIvJ-j0OaD3juCCX4_A
   Malesef ülkemiz hiçbir alanda Çin ile kıyaslanacak bir ülke değildir. O nüfusun 3'te 1'i bizde olsaydı, açlıktın birbirimizin etini yemeye başlardık.

  • ersoy @ersoy

   @enginva Öğrenciler için verilen fiyatlar ne kadar belirleyici olur bilemedim şimdi, bizde de 200 ila 500 dolar, aynıdır herhalde. Bir de yaşanılan yer mahalle falan harcama tarzı kişiden kişiye değişir. Benim arkadaş öğretmen, o kadar yüksek gelirli değil ama burayı Çin'e göre çok ucuz bulmuştu. Tayland'ı iyi bilirim, oraya gelen Çinliler hep çok ucuz derlerdi ki şu anda Tayland'ta benzer ürün fiyatları buranın iki katı olabilir.

  • enginva @enginva

   @ersoy Peki, bizde öğretmen maaşıyla Çin'de tatil yapabilir misiniz? Çinli öğretmenler buraya tatile gelebiliyor. Bakın ister inanın ister inanmayın Çin her alanda bizden ileride, dünyanın ikinci süper gücünden bahsediyoruz. Nüfusları nedeniyle asla bir batılı kadar refah içinde yaşamayacaklar, ancak bizden çok daha iyi oldukları kesin.

  • enginva @enginva

   @ersoy Bu da Çin'de mesleklere göre ortalama maaşlar.

   Çin’de ortalama maaş; 5980 Yuan
   Çin’de muhasebeci maaşı; 8130 Yuan
   Çin’de sekreter maaşı; 4780 Yuan
   Çin’de ofis asistanı maaşı; 5260 Yuan
   Çin’de çiftçi maaşı; 3530 Yuan
   Çin’de balıkçı maaşı; 4850 Yuan
   Çin’de veteriner hekim maaşı; 11.120 Yuan
   Çin’de araba tamircisi maaşı; 6750 Yuan
   Çin’de oto elektrikçi maaşı; 7230 Yuan
   Çin’de duvarcı maaşı; 5440 Yuan
   Çin’de inşaat işçisi maaşı; 5260 Yuan
   Çin’de mimar maaşı; 9680 Yuan
   Çin’de makine mühendisi maaşı; 10.200 Yuan
   Çin’de kaynakçı maaşı; 7590 Yuan
   Çin’de çatı ustası maaşı; 4900 Yuan
   Çin’de elektrik mühendisi maaşı; 10.900 Yuan
   Çin’de tamirci maaşı; 7230 Yuan
   Çin’de İngilizce öğretmeni maaşı; 7700 Yuan
   Çin’de tercüman maaşı; 7300 Yuan
   Çin’de çevirmen maaşı; 8000 Yuan
   Çin’de diş hekimi maaşı; 23.600 Yuan
   Çin’de doktor maaşı; 19.300 Yuan
   Çin’de hemşire maaşı; 9800 Yuan
   Çin’de aşçı maaşı; 4600 Yuan
   Çin’de avukat maaşı; 14.500 Yuan
   Çin’de mutfak çalışanı maaşı; 3200 Yuan
   Çin’de garson maaşı; 3500 Yuan
   Çin’de bilgisayar teknisyeni maaşı; 6200 Yuan
   Çin’de temizlik işçisi maaşı; 4000 Yuan
   Çin’de elektrikçi maaşı; 7530 Yuan
   Çin’de hizmetçi maaşı; 3650 Yuan
   Çin’de makine operatörü maaşı; 6810 Yuan
   Çin’de CNC operatörü maaşı; 5440 Yuan
   Çin’de bebek bakıcısı maaşı; 3200 Yuan
   Çin’de yaşlı bakıcısı maaşı; 4420 Yuan
   Çin’de çocuk bakıcısı maaşı; 5400 Yuan

   Kaynak:
   https://isfikrim.com/cin-asgari-ucret-ve-ortalama-maaslar/

  • ersoy @ersoy

   @enginva ben de onu diyorum, Çinde temel ihtiyaç maddeleri bizden ucuz değildir yani

  • enginva @enginva

   @ersoy Bir de Çin artık tersine beyin göçü alan bir ülke. Biz ise her sene nitelikli iş gücünü sürekli yurtdışına kaptırıyoruz. Yukarıda da linkini atmıştım. ÇKP servetin adil paylaşımı için yeni bir karar aldı.
   https://www.ntv.com.tr/dunya/cinden-ulkede-artan-gelir-esitsizligine-karsi-yeni-adim-asiri-zenginlerin-servetleri-dagitilacak,h84fIvJ-j0OaD3juCCX4_A

En baştan düzgün yapmayınca bir işi, bir yede mutlaka arıza çıkıyor ve geri dönüp baştan yapmak gerekiyor. En baştan yazıyorum bir projeyi beyin patates oldu saatlerdir C++ yazmaktan 😀 VisualStudio Code bu iş için hiç uygun değilmiş onu da güzelce anlamış oldum 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoSeyir Anahtarlık fiyatı 125 TL olarak açıklandı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İlk defa TCL kullanacağım bakalım nasıl bir şeymiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 19 / 33