Eve 3D yazıcı alıp, bir iki oyuncak bastıktan sonra tozlanmak üzere kenara kaldırasım var 😀 Ofisteyken el altınca olunca kullanasım gelmiyordu şimdi olmayınca arar oldum 😀 😕

BeğenFavori PaylaşYorum yap
mrx ✔ paylaştı.

Eskiden sinema keyfi için pahalı ekipmanlar, oynatıcılar, ses sistemleri falan gerekiyordu. Ses de aynı şekilde, böyle müzik, sinema, kitap, dergi gibi eğlencelerin takipçisi falan olman gerekirdi, para falan ayırman gerekirdi ve bu seni o eğlenceden daha da zevk alır hâle getirirdi genelde. Şimdi çok basit oldu her şey, tek tuşla bir şekilde müziği, filmi, dergiyi, diziyi falan buluyorsun. İşin tadı kaçmış gibi geliyor bana, sizde nasıl? Ben çocukken NG dergilerindeki haki renk giysili boynunda filmli makine asılı gezginleri görünce muazzam bi heyecan, mutluluk yaşardım. Hayaller kurardım vs. Şimdi iş artık rutine bağlanmış gibi, girsem sosyal medyada artık "güzel bilmem kaç milyonuncu manzara fotoğrafı" deyip geçiyorum, çoğunlukla beğenmiyorum bile. Her nesil kendi zamanının değerlerini sahipleniyor vs. onları da öngörüyorum elbette lâkin benim fark ettiğim, bizim nesil bizden önceki diğer hiçbir neslin yaşamadığı / tanık olmadığı hızda bir geçişe denk geldi. son 10-15 yılda dünyadaki kültürel & sosyal değişim, insan toplumunun bugüne kadarki değişim / gelişimlerinin toplamını dahi katlar boyutta ve bu bize denk geldi. Bu bir yerde son bulur mu ya da bir sonraki nesilde bunu bile gölgede bırakacak şeylere tanık olur mu dünya göreceğiz (umarım).

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Xbox series s'i zamanında işten dolayı şimdi de sınava hazırlık sebebiyle pek kullanmadığım için satmak istiyorum. Kutusunda faturalı ve garantili 6 aylık cihaz fiyat olarak 5.500 TL düşünüyorum.
#ikinciel #satılık #xbox

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar elimde koleksiyonumdan, fazladan intel 386 CPU var, ilgilenen varsa satmayı düşünüyorum. Çalışıyor olması lazım ama daha çok koleksiyon değeri var tabi 😀
#ikinciel #tozluraflar #intel #386

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoloji sektörünün özellikle yazılım ayağı beni fazlasıyla yordu (girişimlerde çalışmayın Türkiye de... ), sektörden ayrılarak 26 yaşından sonra tekrar üniversite okumaya karar verdim. Geçen pazartesi iş yerimden ayrıldım ve ders çalışmaya başladım fakat dershaneye gidip gitmeme konusunda oldukça kararsız durumdayım. Zira olduka pahalılar eğer öğrenci değilseniz 50k gibi fiyatlar çekiyorlar.
Zaten konulara çoğunlukla hakim sayılırım, unuttuklarıma da biraz bakarak hatırlayabiliyorum. Şu durumda dershane gibi bir yere gitmenin bir faydası olurmu acaba ne dersiniz?
Hedef yüksek bu arada tıp fakültesini hedefliyorum 😀 Öğretmenler sahneye lütfen yorumlarınız nedir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ahmeturan @ahmeturan

  Hocam neden tıp fakültesi istiyorsunuz merak ettim. Zira son yıllarda sizin yaptığınızın tam tersi bir yönelim mevcut. Bu arada tıpın yapay zeka kısmında machine learning bilen doktor ihtiyacı var. Ülkemizde bu alanda en önemli atılımı Turkcell yapıyor. Bir tıpçı olarak aklınıza takılan yerleri sorabilirsiniz.

  • mrx ✔ @mrx

   Hocam, aslında asıl amacım yurt dışına çıkmak, özellikle tıp hedeflememin sebebi biraz buraya dayanıyor zira gördüğüm kadarıyla yurt dışında teknoloji sektörü dışında, direkt olarak dışarıya gitmenizi sağlayabilecek alanlardan birisi tıp. Son dönemde özellikle remote çalışma işinin pandemi ile beraber patlamasıyla teknoloji sektöründe, yurt dışındaki firmalar insanları doğrudan ülkelerine getirerek iş vermek yerine, sen ülkende kal biz sana buradan iş verelim şeklinde bir yaklaşım sergilemeye başladılar. 2000-2500 dolar gibi kendileri için ucuz fakat türkiye gibi ülkelerde yüksek sayılabilecek paralarla insan çalıştırıyorlar. Bu nedenle sektörde kalarak yurt dışına gitmek gittikçe zorlaşıyor. Diğer bir neden de tıp olmazsa (ilk 6000'e girebilir miyim emin değilim açıkçası) hedeflediğim diğer alanların da puanları ve sıralamaları yüksek, ben yüksek hedefleyeyim kendimi ona göre hazırlayayım istiyorum 😀
   Teşekkür ediyorum bu arada; size danışacağım konular mutlaka olacak biraz daha netleşince işler kafamda.

  • ahmeturan @ahmeturan

   @mrx hocam umarım pişman olmazsınız. 6 yıl çok uzun bir süre. Hayatta başarılar. 🙂

 • ammavelakin @ammavelakin

  Dershane işi biraz karşık bir durum harbiden, kendim yapabiliyorum derseniz gerek yok bence de zaten fiyatlar da uçmuş durumda. Buna ek olarak büyük ihtimal sınıftaki yaşı en büyük olan siz olacaksınız bilmiyorum etkiler mi sizin çalışma hızınızı ama. Bunun dışında internette iyi hocalar var ve kitapların-denemelerin çoğu da çözümlü çıkıyor zaten, eğer gitmezseniz böyle halledebilirsiniz. Bazı dershanelerde sadece sınavlar için kayıt olunabiliyor, ona da bakabilirsiniz size uygun ise. Son olarak ,gördüğüm kadarıyla, üniversite sınavlarıyla ilgili en aktif forum dh tyt-ayt forumu. Oraya da danışabilirsiniz kitap, öğretmen ya da bu tür sorular için.

 • Tai per Dog Un @alipektas

  Hangi alanda / pozisyonda çalışıyordunuz hocam sormamın mahsuru yoksa? Ne mezunusunuz bir de?

  • mrx ✔ @mrx

   Startup'da yönetici olarak çalışıyordum, (donanım tasarımı ve yazılım vs. dahil ben yapıyordum) vallahi anlatması biraz sürer şöyle CV atayım size direkt ******************

  • mrx ✔ @mrx

   Ekleme olarak burada yazmayan pek çok yan iş yaptım fakat yazamıyorum bazı gerekçeler nedeniyle embedded, desktop, web vb. alanlar.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @mrx Hocam bu kadar dolu CV ile iş / alan değiştirmek fazla radikal bi karar değil mi? Bi de üniversite kısmında bitirme tarihi yok, onun bi etkisi var mı alan değiştirmenizde ve yeniden hazırlanmanızda?

  • mrx ✔ @mrx

   @alipektas gözden kaçmış bitirme tarihi güncellerim bi ara, açıkçası hiç bir zaman çok sevdiğim bir alan değildi bilinçsiz yapılmış tercihlerin sonucu olarak düştüğüm bir çukur olarak görüyorum sadece. Bir de sürekli kendini güncelleyip öğrenmen gereken bir alan sonu bucağı yok, ki sart-upda çalışıp bu kadar iş yapınca her alana girmek zorunda kaldım doluluk ondan kaynaklı biraz, bu da beni bıktırdı. İmkan varken, hala yapabilirken, yani yaşım gençken -26 çok geç sayılmaz- alan değiştirmek daha kolay olur diye düşünerek giriştim bu maceraya. Neticede en kötü geri kendi alanıma dönerim 9 ay bir zaman kaybetmiş olurum sadece 😀 Ki dönünce yapacak bir sürü iş ve planım var bir güneş enerjisi santralinin güç kapasitesi ölçüm raporlama sistemi de dahil buna 😀 o iş gelirse çok sağlanm bir para kaldırma ihtimalim var büyük ihtimalle üniversite hazırlık süreci içinde gelirse, süreci bırakıp o işe yönelirim 😀

Ya sensör bozuldu yada cehennem yaklaşıyor. Ulen gece 1 de 29 derece olur mu hava ya.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bilgisayarımdaki SSD ölüm sinyalleri vermeye başlayınca elimde bulunan xpg 8200 proyu taktım, eh hadi sıfırdan sistem kuracağız diye Windows 11 kurayım dedim. Genel olarak beğendim Windows 11'i fakat sağ tık menusünü eski haline getirmek, taskbarı küçültmek gibi ufak işler için sürekli registry bızıklamak gerekiyor çok sinir bozucu bu durum... Yani gerçekten çok zor olamaz bunların ayarını bir kenara eklemek be MS.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 20
 • yilank @yilank

  yavas yavas duzeltiyorlar onu. 8 ayda ancak bu kadar yapabildiler. insan alisiyor bir sure sonra, ama yine de eskisi gibi pratik olmuyor ( simdilik )

 • dolunay @dolunay

  MS kullanıcıyı eğitmeye çalışıyor, olmazsa şimdilik bir sonraki versiyona kadar 'düzeltiyor'.

 • Ufkabakan @ufkabakan

  "SSD ölüm sinyalleri vermeye başlayınca" derken ne gibi sorunlar yaşamaya başladınız acaba? Bir de ürün neydi, kaç senelikti? Tecrübe olsun benzer sorunu yaşayanlar/yaşayacaklar için.

  Win11 için konuşursam, henüz aktif PC de kullanmak için çok erken diyorum. Ana workstation makinem halen Win7 bende 🙂

  • mrx ✔ @mrx

   Piyasadan alıp takabileceğiniz bir ürün değil bu nedenle marka model vermeye gerek duymadım SSD için. Okuma yazma hızlarının düşmesi ve özellikle parçalı dosyalarda HDD hızlarının altına inmesi ve de sağlık değerinin %70 gözükmesi diyebiliriz yaşadığım sorunlar için.
   Windows 11 konusuna gelirsek developer olarak iş amaçlı kullandığım makinaya kurdum ve açıkçası yukardaki yorumda dediğim gibi hayatımda büyük bir değişiklik olmadı Windows 10 kullanırken Windows 11e geçince. Yeni bilgisayara sahip birisinin geçmemesi için bir sebep yok bence, ha cihaz eski veya desteklemiyorsa can sıkacak bir şeyde yok. Siz neden erken diyorsunuz?

  • Ufkabakan @ufkabakan

   @mrx Devamlı açık kalması gerken ve sık sık yeniden kurulum yapma şansım olmayan workstation makinemde sadece kararlı hale gelmiş ve sadece kritik güvenlik güncellemeleri almasını beklediğim stabil sürümdeki OS'ları kullanmayı tercih ediyorum. Şuan bu yazıyı yazdığım cihaz Intel Xeon 1660 v3 CPU, X99 Anakart, 32GB Ram li bir cihaz ve Windows7 ile çalışıyor. Bu sistemi Windows 10 LTSC ya da tüm update ve telemetry/spy özelliklerini kapatabilirsem "Windows 10 X64 Pro v21H2" sahip yeni bir sistem ile değiştireceğim. OS değiştirirken de kasayı tümden değiştirip, sorun olursa anında Win7 li eski cihaza geçebilmem lazım, çalışma düzenim bozulmaması adına.

   Win10 da ortaya çıkan güvenlik açıkları, veri kaybı sorunları haberleri henüz çok eskimedi ama W11 çıkarıldığına göre Mikisoft da Win10'nun olgunlaştığını kabul ediyor artık olmalı.

   Linux tarafında da LTS sürümleri kullanıyorum genelde.

Hadi buradan yak... Ben mi yanlış anladım makaleyi bilmiyorum ama ssri adıyla satılan serotonin mekanizmasını etkileyen antidepresanların etkiledikleri mekanizmasının depresyon ile ilgisi yokmuş.
https://theconversation.com/depression-is-probably-not-caused-by-a-chemical-imbalance-in-the-brain-new-study-186672

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Belgeleriyle BTK-gate: Türkiye’deki tüm kullanıcıların internet...

Girdiğiniz internet siteleri, WhatsApp’ta kimlerle yazıştığınız ya da telefonlaştığınız, konum verileriniz ve daha fazlası, her saat başı Ulaştırma ve
BeğenFavori PaylaşYorum yap