Windows 10 ve 11'in en güzel tarafı driver kısmı, format attıktan sonra driver ara bul modele özgü driver vs. uğraş işini bitirdi tamamen. Format attıktan sonra internete bağlayıp kendi haline bırakınca bir saatten kısa sürede kendisi hallediyor hepsini, akrabaya komşuya format atarkenki driver çilem bitti 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 9

Logitech f710 için bluetooth modülü geliştirmek için çalışmalara başladım internette başka hiç bir yerde bulamayacağınız (evet yok gerçekten) PACER X-RF modül için MCU PIN eşleştirmeleri. Şimdi kaldı bunları butonlar ve analoglar ile eşleştirmek.
edit: matris şeklinde çıktı tuşlar, hepsini bulup hangi satırda sutunda olduğunu çözmek büyük işkence oldukça uzun surecek bu proje... 😕

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Esp32 ile bir kart tasarlanıp f710'u bluetooth kontrolcüye çevirme planım var 😀 fakat modül hakkında hiç bir bilgi bulamadım, nRF24LE1F kullanmışlar kontrolcü olarak. Fakat PACER X-RF olarak hiç bir yerde bir bilgi yok işin yoksa uğraş çöz bunu 😀 Var mı hiç bu modül hakkında bilgisi olan? Yada daha doğrusu modül ile f710'un butonlarının nasıl bağlandığını gösteren bir şema vs. bulabilen diyeyim. Modül önemli değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar analogları düzgün, tuşları basayım derken parmak kırmayan gamepad öneriniz var mı? Monster pusat alayım diyordum, 1000 lirayı geçmişler. Çok acayip fiyatlar istiyorlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ALPOLIC_FR @alpolic_fr

  Fiyatlar çok yükseldi. Ona o kadar para verileceğine, XBOX Gamepad alınır. İkinci el bulabilirsen biraz daha uyguna alırsın. Çakma durumuna dikkat ama.

  • mrx ✔ @mrx

   Hocam mesele o kadar para vermemek zaten analogları düzgün 300 liralık bir kol olsa gayet okeyim ben 😀 dandik markalarda var mı bu tarz bir şey onun için soruyorum aslında.

 • Orcun @orcun

  https://www.monsternotebook.com.tr/gamepad/pusat-pro-bluetooth-gamepad/ Bende bu var, memnun muyum ? evet çünkü analoglar düzgün benim alıştığım analog stili ps stili olduğu için rahat ettiğim tip bu. Bu ürün özelinde tabi biraz sorunlar var. L2 R2 dediğimiz gaz fren araba yarışlarında ilk basış kısmında bir ölü noktası var. Yani ilk biraz bastınız çok az yarım cm kadar algılamıyor sonrasında yavaş yavaş geliyor. 2 analogda ise aynı, merkezde 0 noktasında yarım cm oynatınca algılıyor. Yani hassas değil deadzone dediğimiz olay var. Bu orjinal xbox gamepadin de veya ps gamepadin de yok. Alışırsanız sorun değil. Malzeme kalitesi eh çok kötü değil iyi de değil iş görür. Ufak olması sebebiyle benim ele çok güzel oldu çok rahat ediyorum. Şuan sıfırı yok yerine gelen model var ama onda da xbox sitiline kaymışlar. Ha kablolu veya kablosuz pc xbox gamepad olarak görüyor bu arada ayar mayar yok, telefonda aynı şekilde görüyor sıkıntı yok. Veya kablolu type-c'den istediğiniz aygıta bağlarsınız hepsinde sorunsuz.

  • mrx ✔ @mrx

   Bunu biliyorum hocam ama çok pahalandı 999 lira en ucuzu. Söyle 200-300 lira bandında olanlardan işe yarar var mı diye bakıyorum aslında çok kaliteli olması önemli değil.

  • Orcun @orcun

   @mrx O fiyatlara çok zor dostum. 🙁 15 sene önce çok adi gamepadler oluyordu kontorland gibi gibi şeyler anca o tür şeyler olabilir. 🙁

  • mrx ✔ @mrx

   @orcun xbox 360 kolları var aslında ama orijinal mi emin olamıyorum. Hepsiburada üzerinde 200-500 lira arasında satılıyor.

  • Orcun @orcun

   @mrx Kabloların alayı çakma. Orjinallerini bulman imkansıza yakın. İçini açıp pcb kartına bakman lazım. Ha ama çoğu sorunsuz biraz gıcırdıyor plastiği kalitesiz ama iş görüyor mu dersen görüyor.

  • mrx ✔ @mrx

   @orcun neyse bozuk f710u canlandıracağız desene 😕 f710a kaliteli yedek joystick satan bir yer var mı bildiğin.

  • Orcun @orcun

   @mrx F710 f310 vs bunların analog iğneli tipte oluyor. Topuzun oturduğu yer yani iğneli ama piyasada pek yok. Geçen haftalarda değiştirdim f710'un canavar gibi oldu. Herhangi bir analog da olur ama orjinal topuzları kullanamazsın bilgin olsun. Yeni topuz alman gerekiyor.

  • mrx ✔ @mrx

   @orcun Açtım temizledim güzelce, yağladım, lehim çatlağı buldum bir tane onu lehimledim tekrar, içindeki butonlardan birinin plastik kısmı kırılmış ona dübelden kesip aynı boyutta bir parça taktım 10 numero oldu. Devir eskiyi at yeniyi al devri değilmiş hacı abi, elimizdekine iyi bakacağız. Alamayacağımdan değil ama bi gamepad 1000 lira etmez ya veremiyorum psikolojik olarak o parayı 😀

Daha iyi, anlaşılır not tutarım diye gittim kalemli s6 lite tablet aldım yine kötü yazım 😀 nasıl düzelteceğim ben bu yazıyı yav 😕

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 39
 • Ali @norego

  Ben de oldum olası çok kötü yazarım. O kadar kötü ki ben dahil kimse okuyamıyor yazımı. Zaten yazı bile denmez. Normal harflerle başlayıp 20-25 harf sonra anlamsız çizgilere dönüşüyor ve çok fazla da harf hatası oluyor. Oldum olası da elle bir şey yazmayı sevmem, yazmam da. Öğrenciyken bile hep yalandan bir defter götürür ve ona da hiç bir şey yazmazdım.

  • mrx ✔ @mrx

   Bu kadar kişinin yazısının kötü olduğunadan şikayetçi olmasına şaşırdım. Sanırım bizim eğitim sistemi bir yerde yanlış bir şey yapıyor. El yazısı kullanmak daha sonradan okumaktan ziyade zihine yazmak acısından daha önemli aslında okumasan bile yazınca mutlaka kafada kalıyor bir şeyler. Ama tabi okuyabilmek de lazım yine de 😀

 • Rj0lnir @rj0lnir

  Oldum olası kötü yazarım. Bir ara lise yıllarımda kendi kendime bir yazım tarzı geliştirdim, nispeten okunur yazabiliyordum ama liseden sonra iyice bilgisayar/klavye ortamına geçince o da gitti. Uzun zamandır ben de kendi yazdığını okuyamayanlardanım 😅

 • parka @parka

  Üniversite de not alırdım ama çıkışta çöpe atarım çünkü okumak mümkün olmazdı kız arkadaşların defterinden fotokopi çekdirirdim

 • Mehmet Akif Ersoy @oyunerbabi

  Ben kendi yazımı da okuyamıyorum 😅

Bir süredir Flutter öğreniyorum, daha önce java ile native android yazıyordum fakat son gelişmelere çok bakmadım açıkçası kotlin'e hiç girmedim. Google'ın son dönemdeki işten çıkartmalarına Flutter takımından da dahil olanların olması biraz ürkütücü oldu, çok çabuk şekilde devasa projelerden vazgeçip, kapatan bir firma Google. İlerde Flutter projesi için de benzer bir şeyin olması olası mı? Acaba Flutter öğrenmeyi bırakıp, kotlin'e mi kaysam mobil kısmında? gibi düşünceler kurcalıyor aklımı. Siz ne diyorsunuz geliştirici arkadaşlar.
Flutter öğrenmemin sebebi özellikle daha önce çalıştığım teknopark ortamında oldukça talep gördüğünü görmüş olmam fakat şu durumda ne kadar bu talep sürer bilemiyorum...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Barış Şener @barisener

  Mobil tarafa yöneliyor olsaydım ya swift yada react native tarafında kasardım açıkçası. İleride vazgeçerler mi kimse bilemez fakat bir anda bir dile olan desteklerini kesseler bile flutter ile geliştirilmiş uygulamalar belli bir müddet daha kullanılmaya, desteklenmeye devam edecektir.

 • Ali @norego

  Flutter yerine RN'yi tavsiye ederim eğer masaüstünde işiniz yoksa. Google çok kolay fiş çekiyor ve bir de başka yerde işine yaramayacak dark öğrenmen gerekiyor. RN en azından js

  • mrx ✔ @mrx

   Dart en kolay kısmı işin ya onu hallettim 3 günde, dil agnostik olacak kadar farklı proje ve farklı dil ile çalıştım ama bir JS'e ısınamadım bir türlü 😀 RN'e o yüzden girmedim. Aslında daha da üstünde bu soruların tamamen mobile mi kaysam düşüncesi var hocam. Normalde .net ile full stack web yazıyorum, mobil ve desktop java da yazdım bir kaç proje için, embedded projeler için C/C++ da yazdım. Çok dağıldım startup içinde, ayrıldım şimdi startup'dan, devre tasarımından tut, desktop, mobil, web, gömülü yazılıma kadar şu an her alandan tecrübem var fakat tam şunda uzmanlığım var diyemiyorum. Sana da bir şirket sahibi olarak sorayım ne alanda uzmanlaşmak şu an getiri sağlayıp uzun vadede de üzmez sence (RN dışında 😀 )

  • Ali @norego

   @mrx Artık web tarafında para yok hocam açıkçası. Ek olarak web kısmında hazır çözümler zaten çoğu işi çözüyor. Büyük işler ise %80 oranda mobil odaklı oluyor. Mobili olmayıp sadece web'de yürüyen büyük iş kalmadı gibi bir şey.

   JS'yi sevmiyorsun ama şuan en yaygın ve popüler dil JS. Ben çalışacağım birini ararken çok iyi derecede JS bilmesine bakıyorum artık. Hem back-end, hem front-end hem de mobil kısmı JS frameworkleriyle çözebiliyoruz ek olarak .net'e göre çok daha maliyetsiz ve hızlı oluyor.

   Şuan bizim fuar işinin back-end .net ama onu bile ileride JS'ye çekmeyi planlıyorum. Bugün çok büyük bir holdingin otel zinciri için hem web hem mobil kısmı olan bir yazılım sözleşmesi imzaladım. Projenin tamamı JS ile yapılacak.

   .net ile her şeyi çözemiyorsun ama JS ile artık her şeyi çözebiliyorsun o yüzden şuan JS bilen eleman çok kıymetli oluyor. Özellikle benim gibi mikro şirketler için çok daha kıymetli. 2 JS ve JS frameworklerine hakim eleman ile çok farklı alanlarda ve hızlı şekilde bir çok proje çıkartılabiliyor. Ayrı ayrı back-end, front-end ve mobilciye gerek kalmıyor. Tek bir eleman bütün projeye hakim oluyor ve o an projenin hangi kısmında ihtiyaç varsa o kısma geçebiliyor hızlıca.

   Gömülü sistemlerde pek işlevsel değil ama kalan her yerde çok iş görüyor JS.

  • txt @txt

   @norego Hocam android ios web aynı arayüzü React Native ile mi yapabiliriz ?

  • Barış Şener @barisener

   @txt Evet cross platform uygulama çıkabilirsin react native ile.

  • Ali @norego

   @txt Android ve IOS'u yapabiliyorsun ama web ve masaüstü için ufak bir ekleme gerekiyor hocam

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Flutter çok güzel ama orada bir talep fazlası geliştirici var. Bilginiz olsun. Şuan böyle 1 yıl sonra bakarsınız değişir.

Neden ikinci el almamak gerektiği ve ülkedeki sorunların gerçek kaynakları hakkında. Buyurun dursun burada arkadaştan ikinci el alırsanız...
TeknoSeyir gibi bir ortamdan hiç beklemeyeceğim bir davranış şekli, üstelik yeni bir üye de değil arkadaş. Çok şaşırtıcı yahu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 37

Dijital medya, geleneksel medyayı düzeltecek veya bitirecek diye beklerken, geleneksel medya dijital medyanın içine sızarak onu da dönüştürerek kendine benzetip iyice aşağıya çekti... Biliyorum kalite talep görmez her zaman, ama talep görmüyor diye kaliteli içerik üretilmezse de şimdiki sinema endüstrisinin durumuna geliyoruz. Öyle bir hale geldi ki Marvel filmleri kaliteli sanılıyor 😀 (Linç geliyor.)

BeğenFavori PaylaşYorum yap