Şu son dönemde o kadar boş şeyler yazıyor ki insanlar burada şaşırıyorum. Tabi iq ortalaması 68 olan ülkede her platformda ortalamayı aşağı çeken tiplerin olması kaçınılmaz ama bu kadar çok olunca sinirleniyor insan. Adama entegre üretimindeki sıkıntıdan, sektörün durumundan bahsediyorum işin içinde biri olarak, MCU bulmakta zorlandığımızı söylüyorum. Bana 30 yaşında araba 30 bin olmuş diyor... Abi neyin kafası bu anlayamıyorum gerçekten çok acayip. Tamam bende biliyorum ülkenin durumu iyi değil, ekonomik kriz var. Fakat ekonomik kriz var diye, herkesin hayatını doğrudan etkileyecek sektörel krizden bahseden adama saldırmak akılsızlık resmen başka bir şey değil. Erdi Özüağ konudan bahsediyor diye adamla dalga geçiyor. Çip deyince sadece CPU zannediyorlar herhalde, farkında değil kullandığı buzdolabından tut fırına kadar oyuncaktan ateş ölçere kadar her şeyin üretiminde sorun yaratacak büyük bir problemden bahsedildiğinin. Çip değil komple yarı iletken üretimi ve hatta hammadde temininde çok büyük sorunlar var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Raspberry pi ve azıcık modifiye ettiğim eski dandik rtl-sdr stick ile igate (igate: telsiz ile gönderilen aprs sinyallerinin internete çıkması için köprü.) kurdum ama 1. katta oturmam sebebi ile pek verim alamıyorum, bir güneş paneli ayarlayıp sürekli çalışacak şekilde çatıya koymayı düşünüyorum var mı daha önce bu tarz bir çalışma yapmış amatör arkadaşlar. Tavsiyeleriniz bekliyorum, şu paneli kullan, yada şu şekilde besleyebilirsin gibisinden 🙂 not: frekans, ısınma nedeniyle bu eski sdr stickde txco kullanılmadığı, düz kristal olduğu için kayabiliyor aktif soğutmada gerekecektir özellikle yazın fan da olacak yani.

#amatörtelsizcilik #APRS

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • gercekuykucu @gercekuykucu

  Sadece güneş paneli yeterli olmaz diye düşünüyorum. Anlık sürekli olarak aynı akımıda üretmeyeceği için ve geceyide düşünürsek illaki bir akü yada 18650 piller ile bir sistem kurmak lazım.

  • mrx @mrx

   üzerinde devresi pili vs olan taşınabilir paneller var onlardan düşünüyorum aslında. Ama olmadı bizim şirketin yanındaki arkadaşlar üretiyor bu sistemi kendi uzaktan tarım zararlısı gözleme sistemlerinde kullanmak üzere onlardan bir şeyler ayarlamaya çalışacağım.

  • gercekuykucu @gercekuykucu

   @mrx Benim aklıma en ucuz maliyetli olarak 18650 pil + bms devresi + güneş paneli geldi. İlk önce raspiberry'nin çektiği akıma bakmak lazım. 1,5-2 amper adaptör öneriliyor ama güncel olarak ne kadar akım çekiyor acaba. İnternette biraz bakınca ufacık güneş panelinden bilgisayar monitöründen daha büyük güneş panelleri ile yapanlar var. Böyle bir şey için maliyet daha önemli diye düşünüyorum.

 • gercekuykucu @gercekuykucu

  Raspberry kendi sitesinden kartlarının ne kadar akım çektiğini bir tabloda yayınlamış. https://www.raspberrypi.org/documentation/hardware/raspberrypi/power/README.md

  • mrx @mrx

   1a verebilecek bir sistem fazla fazla yeter o halde.

  • gercekuykucu @gercekuykucu

   @mrx Güneş panelinin veirimliliği önemli. Geçen gün burada birisi bir güneş paneli almıştı ve değerleri paylaşmıştı. Beklediği gibi değildi. Birde bunun kapalı hava ve gecesi var. Gece neredeyse hiç enerji üretimi olmadığı için bir akü veya pilden beslemek lazım. Gündüz güneşte ise hem raspberry'yi beslemek hemde gece boşalan akü-pilleri şarj etmek lazım. Bu gibi şeyleri düşününce bir yerden kablo çekip çalıştırmak daha kolay bile olabilir. 🙂 işin maliyetini çok düşünmüyorsanız emek harcayıp güzel birşey illaki çıkar ortaya.

  • mrx @mrx

   @gercekuykucu maliyetten ziyade hem elimde duran eski ekipmanı değerlendirmek amaçlı, hem de Bursa'nın benim yaşadığım kısmından hiç bir igate'e erişemediğim için yaptım, üzerine çok para harcamak istemiyorum açıkçası, güneş paneli ile kendine yettiği kadar açık olsa fazlası ile iş görür gece çalışmasa da olur, maksat aprs.fi de gözükelim bir iki kişinin işine yarasın. 🙂

30 dakika içinde ISS tam tepemden geçecek bakalım bir şey duyabilecek miyim telsizden, merakla bekliyorum. Hava yağmurlu, kalın bir bulut tabakası ile kaplı 😕

edit: soyuz modülünün dünkü yer değişimi sebebiyle kapalıymış telsizi ISS'in 😕

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bimcell kullanan var mı? Memnun musunuz? 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 22

Windows servisleri niye bu kadar moktan ya? Servis yazmak ayrı dert, yazdığın servisi çalıştırmak ayrı dert, çalıştırdığın servisin gerçekten çalıştığını anlamak ayrı dert. Vallahi iş olmasa çekilecek dert değil Windows, linux'da mis gibi crona eklenecek tek komut ile çözeceğim iş için servis yazdım oturup.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Backup çok önemli çok. Yanlışlıkla kendi web sitemizin databaseini siliyorum diye müşterinin databaseini sildim. Allahtan backup vardı da oradan geri yükleyebildik sayfaları bir şekilde. Kendime not olsun diye yazıyorum düzenli backup alına.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Beni de masrafa soktunuz arkadaşlar 😀 #realme #powerbank

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 26

Ne zaman açılacak arkadaş bu gameplus paramızla da oynayamıyoruz 😕 hani Martta açılıyordu.. Elinde beta kodu olup verebilecek arkadaş var mı acaba 😀
https://gameplus.com.tr/paketler

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 8