Evde Hosting 2. bölüm! Ama Nasıl? Sunucuyu hazırlamak.

Evde web sitesi host etmek yazı dizisinin 2. bölümü ile buradayım, e dizinin şanından kaynağından okumak gerek 🙂 Olmaz ben TeknoSeyirde okuyacağım derseniz o da mümkün sadece devamını göre basın yeter...

Evde Hosting! Ama Nasıl? Sunucuyu hazırlamak.

Bu yazı teknik kısma ufak bir giriş niteliği taşıyor daha sonra çok daha detaylı ve açıklamalı şekilde devamı gelecek.

devamını göreyim...

Evde Hosting! Ama Nasıl? Sunucuyu hazırlamak.


Evde hosting yazı dizinin 2. bölümüne hoş geldiniz! Bu bölümde biraz daha teknik kısıma eğilerek sunucuyu dışarıdan gelen isteklere açmadan önce genel olarak çalışır hale getirmeyi planlıyorum. Burada yaptıklarımı, raspberry pi üzerinde uyguluyor olacağım fakat genel olarak debian tabanlı bir dağıtım kullanan herhangi bir bilgisayarda aynı adımları takip ederek sizde aynı sonucu elde edebilirsiniz. Bu bir masaüstü veya herhangi bir SBC olabilir.

İlk olarak bir web sunucusu ayağa kaldırarak başlayalım daha sonra bu web sunucusuna dışardan domain yönlendirip, dinamik IP ayarlarını yapacağız. Ben genelde apache web server kullanmayı tercih ediyorum kurulum yaptığım sistemlerde, burada da bunu bozmayacağım ve özellikle wordpress kullanmayı planladığım için LAMP stack kurulumu ile işe başlayacağım. Tabi bu sunucu üzerinde .net ve başka platformları da çalıştırmak gayet mümkün, onlar da dizinin devamındaki yazılarda kendine yer bulacak 🙂 (LAMP Linux, Apache, Mysql, PHP nin kısaltmasından oluşmakta.)

İsterseniz Apache kurulumu ile başlayalım;

ilk iş olarak bir paket kaynaklarımızı ve paketlerimizi güncelleyelim;

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Güncelleme işleminin ardından apache web server yaılımını kurmamız gerekiyor;

sudo apt install apache2 -y

Kurulum işleminin ardından web serverimiz ayağa kalktı ve çalışmakta şu an yerel ağdaki ip adresini girerseniz, default apache karşılama sayfasını görebilirsiniz.

default apache karşılama sayfası

Web server ayağa kalktı ve /var/www/html dizini altında bulunan default belgeyi yayınlıyor ama henüz işimiz bitmedi, şimdi sunucumuzda gerekli izin ayarlarını yapmamız gerekiyor ki web sayfalarımızda düzenleme yapmak istediğimizde sorun yaşamayalım. Aşağıdaki komutta kullanıcıadı yazan yere kendi kullanıcı adınızı yazmayı unutmayın!

sudo usermod -a -G www-data kullanıcıadı
sudo chown -R -f www-data:www-data /var/www/html

Bu komutu çalıştırdıktan sonra, değişikliklerin etkili olması için oturumu kapatmanız ve ardından tekrar oturum açmanız gerekecek. kapatıp tekrar giriş yapın kısacası 🙂

Şu an sunucuya ip adresi ile ulaştığımız için yalnızca tek bir web sitesi görebiliyoruz ama aceleye mahal yok sayın okuyucu, domainleri bağlayıp ssl sertifikalarımızı ayarlarken, birden fazla web sitesini de virtual hosts yardımıyla nasıl aynı adresten host edildiğini de göreceğiz.

Şimdi sıra PHP’de

Web sunucumuzu ayağakaldırdık artık kalbi atıyor ve gelen http isteklerine mutlulukla cevap veriyor ama hala biraz yarım akıllı sadece statik yani htmlden ibaret sayfaları gösterebiliyor zavallıcık. Sıra PHP kullanarak bu sunucuya biraz akıl eklemekte.

Gerekli paketleri sunucumuza yüklemek üzere aşağıdaki komutu terminale girerek başlayalım.

sudo apt install php7.4 libapache2-mod-php7.4 php7.4-mbstring php7.4-mysql php7.4-curl php7.4-gd php7.4-zip -y

Kurulum tamalandıktan sonra artık Raspberry Pi’miz de PHP olduğuna göre, çalıştığından emin olmak için test edebiliriz.

Testi gerçekleştirmek için /var/www/html/ dizini içinde bir PHP dosyası oluşturarak PHP’nin çalışıp çalışmadığını göreceğiz. Bu dizinde bir dosya oluşturmak, onu bir web tarayıcısında açtığınızda işlenmesini ve görüntülenmesini sağlayacaktır.

Aşağıdaki komutu terminale girerek bir php dosyasını terminal editöründe açalım;

sudo nano /var/www/html/info.php

açılan editöre sistemde kurulu php hakkında bilgi almak için kullanılan phpinfo(); fonksiyonunu yazmamız yeterli.

<?php
phpinfo () ;
?>

Şimdi editördeyken CTRL X tuşlarına ve ardından Y tuşuna basarak yazdıklarımızı kaydedip, tarayıcıdan http://192.168.1.24/info.php adresine gidelim. IP adresi sizin için farklı olabilir, cihazınız yerelde hangi ip adresini alıyorsa o ip adresini yazın. ip adresinizi ip addr komutunu terminale girerek öğrenebilirsiniz.

phpinfo çıktısı.

Her şey düzgün gittiyse yukarıdaki gibi bir çıktının sizi karşılamış olması gerekiyor. Buraya kadar her şek tamamsa şimdi bir de Database sunucusu kuralım ki sunucumuza bir sunucu diyebilir hale gelelim. Hazırsak -Işınla bizi scotty-

MySQL (MariDb) DataBase Server Kurulumu

Bir web sunucusunun olmazsa olmazlarından biri de database sunucusu. Ben wordpress kullanacağım için şimdilik sadece MySQL kuracağım fakat, .net projelerimde posgresql tercih ediyorum. Yazı dizisinin bir sonraki bölümünde .net ve posgresql ile ilgili daha detaylı bilgiler bulabileceksiniz.

Şimdi paketlerimizi indirelim ve kuruluma başlayalım. Gerekli komut aşağıda;

sudo apt install mariadb-server

Yüklenen MySQL sunucu yazılımının “root” kullanıcısı için bir şifre belirleyerek sunucuyu güvenlik altına almamız gerekecek.

Varsayılan olarak, MySQL herhangi bir parola ayarı olmadan kuruluyor, yani MySQL sunucusuna herhangi bir kimlik doğrulaması olmadan erişebiliyorsunuz. Bu istediğimiz bir durum değil, sunucu güvenliği için bir tehdit oluşturmakta, bu nedenle güvenlik sağlamak üzere MySQL güvenlik sürecini başlatmak için aşağıdaki komutu termine girin.

sudo mysql_secure_installation

root kullanıcı için bir parola belirlemek ve MySQL kurulumunuzu güvenceye almak için sizi yönlendirecek bir sihirbaz çalışacak.

Daha güvenli bir kurulum için, “Y” veya “N” olarak yanıtlamanız istendiğinde tüm istemlere “Y” yanıtını vermelisiniz.

Bu işlemler, birinin sunucuya daha kolay erişmesini sağlayan özellikleri kaldıracaktır.

MySQL sunucusuna erişmek ve WordPress veya PHPMyAdmin gibi yazılımlar için veritabanları ve kullanıcılar oluşturmak için kullanmamız gerekeceğinden, yukarıdaki güvenlik sihirbazının çalışması sırasında belirlediğiniz parolayı not ettiğinizden emin olun.

kurulum ve güvenlik işlemlerini tammaladıktan sonra MySQL sunucusuna erişmek ve veritabanlarında değişiklik yapmaya başlamak için aşağıdaki komutu girebilirsiniz.

sudo mysql -u root -p

bu komutu çalıştırınca MySQL’in root kullanıcısı için sihirbaz çalışırken oluşturduğunuz şifreyi girmeniz istenecektir. Linux parola girişi gibi, parola siz yazarken görünmeyecektir. Yazmıyor diye düşünmeyin 🙂

Artık veritabanları oluşturmak, değiştirmek ve silmek için MYSQL komutları girebilirsiniz. Kullanıcılar oluşturabilir veya silebilir ve onlara herhangi bir veritabanını yönetme haklarını atayabilirsiniz. Çıkmak için quit; yazabilirsiniz.

Son olarak php mysql eklentisini de kurarak php ile mysqli konuşabilir hale getirelim bunun için aşağıdaki komutu kullanmanız yeterli.

sudo apt install php-mysql

SQL sunucumuzu kurup kullanıma hazır hale getirdik fakat şu an sadece komut satırından erişebiliyoruz yönetimi normal bir kullanıcı için oldukça zor bu nedenle phpmyadmin gibi bir yazılım kurarak daha kolay yönetilebilir hale getirmeliyiz sunucuyu fakat şu an temel bir kurulum yaptığımız için bu kısmı bir sonraki bölüme bırakıyorum. 🙂

Apache Virtual Hosts

Son olarak tek IP adresi üzerinde birden fazla farklı web sitesi ve domain kullanmamızı sağlayan apache web sunucusunun virtual host özelliğine bakarak bu yazıyı noktalayalım şuan temel kurulumda bu kısım pek işimize yaramayacak fakat daha sonra domainlerimizi bağlarken kullancağız.

Virtual Hosts, Apache’nin önemli bir parçasıdır. Apache bu Virtualhost dosyalarını kullanarak, bağımsız siteleri nasıl idare edeceğini yönetir.

Başlamak için /etc/apache2/sites-available klasörü içinde benimdomainim.com.conf adlı bir Virtual Host dosyası oluşturalım.

sudo nano /etc/apache2/sites-available/benimdomainim.com.conf

Açılan text editöre aşağıdaki konfigürasyon textini aynen yapıştırın.

<VirtualHost *:80>
   ServerName benimdomainim.com
   ServerAlias www.benimdomainim.com
   DocumentRoot /var/www/benimdomainim.com/public_html
   ErrorLog ${APACHE_LOG_DIR}/benimdomainim.com_error.log
   CustomLog ${APACHE_LOG_DIR}/benimdomainim.com_access.log combined
</VirtualHost>

Gelin şimdi satır satır açıklayalım bu metni

ilk satırda <VirtualHost *:80> göreceksiniz, Bu satır, Virtual Host başlangıcını ve bu VirtualHostun 80 numaralı portu dinlemesi gerektiğini belirtir.

bilmeyenler için 80 http için varsayılan port numarasıdır. Aynı şekilde https için kullanılan port 443’tür.

Daha sonra gelen iki satırda

ServerName example.com
ServerAlias www.example.com

Göreceksiniz. Burada Virtual Hosta iki yönerge ekliyoruz. Bu yönergelerden ServerName adlı domain ismini belirtir. Bu VirtualHost’u domain adıyla ile eşleştirmek için kullanılır. Yani birden fazla site host ederken birisi benimdomainim.com’a girip sunucumuza bir istek gönderirse buradaki ayarları uygula anlamına gelecek.

İkinci yönerge olan ServerAlias eşleştirilecek sub domainleri tanımlar. Bu yönerge, www gibi sub domainleri eşleştirmek için kullanışlıdır.

Daha sonra ise oldukça önemli olan

DocumentRoot /var/www/benimdomainim.com/public_html

satırına geliyoruz bu satırda benimdomainim.com üzerinden bir istek geldiğinde, bu isteği /var/www/benimdomainim.com/public_html dizini altındaki html veya diğer ilgili dosya adlarını kullanarak cevaplamayı sağlıyor. Kısaca web sitemizin barındığı dizini ayarlamayı sağlıyor.

Son olarak da

ErrorLog ${APACHE_LOG_DIR}/benimdomainim.com_error.log
CustomLog ${APACHE_LOG_DIR}/benimdomainim.com_access.log combined

satırlarını açıklayarak bitirelim. Bu satırlar sunucumuzun log doyalarının nerede ve hangi isimle oluşacağını ayarlamamızı sağlıyor. Bu log dosyalarını inceleyerek hangi IP adresleri hangi sayfaya erişmiş, yada sitede bir hata var mı? vs. gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Konfigürasyon dosyamızı CTRL X ve ardından Y tuşlarına basarak kaydettikten sonra sıra geldi ilgili web sitemizi barındıracak dizini oluşturmaya ve bu dizinin izinlerini ayarlamaya.

öncelikle dizini oluşturalım ve chown komutuyla dizin sahipliğini www-data kullancısına transfer edelim;

sudo mkdir -p /var/www/benimdomainim.com/public_html
sudo chown -R www-data:www-data /var/www/benimdomainim.com/public_html

Artık virtual host konfigürasyon işimiz tamamlandı. Artık aşağıdaki komutu kullanarak konfigürasyonumuzu aktif hale getirebiliriz. Bu komut, yapılandırma dosyamız için /etc/apache2/sites-available/ ve /etc/apache2/sites-enabled/ dizinleri arasında bir sembolik bağlantı oluşturacaktır.

sudo a2ensite benimdomainim.com.conf

Son olarak, yeni Virtual Host dosyamızın çalışması için için Apache2 servisini yeniden başlatmamız gerekiyor. Bu aşağıdaki komut ile yapılabilir.

sudo systemctl reload apache2

Son

Artık bir kendi domainimizi bir sonraki yazıda anlatacağım şekilde sunucumuzun IP’sine yönlendirebilir ve istenen domain için web sitesi sunmasını sağlayabiliriz.

Sonraki yazıda hem ücretli hem de ücretsiz versiyonları ile beraber Dinamik DNS ile hazırladığımız sunucumuzu nasıl bir domain adıyla internete açacağımızı anlatacağım.…

Şimdilik bu kadar kendinize iyi bakın, sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evde Hosting!

Evde web sitesi host etmek ile ilgili şöyle bir yazı dizisine başladım, e dizinin şanından kaynağından okumak gerek 🙂 Olmaz ben TeknoSeyirde okuyacağım derseniz o da mümkün sadece devamını göre basın yeter...

Evde Hosting!

Son dönemde doların da etkisiyle hosting ve barındırma fiyatları oldukça yükselerek, sadece kişisel bir web sitesi veya ufak bir blog yayınlayan kullanıcılar için gereksiz bir külfet haline geldi. Bu da satın aldığım hosting hizmetinin bitiş tarihine yaklaşırken beni tekrar düşünmeye sevketti “Sadece kişisel bir site için bu kadar masrafa katlanmaya gerek var mı?”. Üstelik bir de alan adımı yenilemeliydim. Tüm bunlar bana yaklaşık 1000 TL civarında bir maliyeti olacaktı. Çok büyük bir miktar değil ama yine de göze batacak kadar yüksek…

Hali hazırda iş için AWS kullanıp EC2 ile çalışsam da kişisel alanımı ayrı tutmayı tercih ediyorum, bu nedenele AWS bir seçenek değil benim için. Üstelik az sonra tüm bunları neden yazdığım kısmında anlatacağım gibi çok daha ekonomik ve orta seviye AWS EC2 instanceler ile yarışabilen sınırsız potansiyel sunan bir sistemi kendim ayağa kaldırabiliyorken, tabi ki de bunu yapmalıydım her bilgisayar geeki gibi 🙂 (Netice olarak yaptım da! Şu an bu web sitesi evimden host ediliyor.)

CGNat kısaca, kullandığımız IPv4 adreslerinin tükenmesi neticesinde ortaya çıkan ip adresi kıtlığı sorununu ortadan kaldırmak üzere yaratılmış ve maalesef istismar edilmekte olan bir teknolojidir. Neden istismar edilmekte dedim; 32 bit uzunluğunda ip adresleri sağlayan IPv4 ile yaklaşık 4 milyar IP adresi sağlanabiliyor ve tahmin edeceğiniz üzere dünyada IP adresi isteyen 4 milyardan daha fazla cihaz var. Türkiyede hizmet veren ISPler bu IP adresi sorununu çözmek için evrendeki yıldız sayısından daha fazla IP adresi sağlayan IPv6 adreslerini kullanmak yerine bu frankenstein teknoloji ile yatırım yapmadan yaşamlarına devam ediyorlar.

Bu seri boyunca yazdıklarım maalesef CGNat nedeniyle herkese uygun değil fakat bunun çözümü var, benim gibi internet servis sağlayıcınızı “ikna ederek” CGNatdan çıkabilir veya statik ip adresi alabilirsiniz. Hangisini tercih edeceğiniz size kalmış, ben olabildiğince düşük bir masraf ile bu işi yapmak istediğim için ISS ile yaptığım uzun konuşmalar neticesinde CGNatdan ayrılarak gerçek bir ip adresi alabilmeyi başardım. Bu sayede artık iki taraflı olarak dış dünyaya açık bir internet bağlantım oldu, Serüven de burada başladı 🙂

Artık IP adresime sahip herhangi biri, bu adresi kullanarak kapımı tıklatıp “merhaba kimse var mı?” diyebiliyor. Tabi statik IP adresi almadığım için bu kadar kolay değil mesele. Evet artık gerçek bir ip alıyorum ama bu ip çok sık olmasa da arada bir değişiyor servis sağlayıcımın keyfine göre. Bu da IP adresime sahip birinin daha sonra geldiğinde tıklatacak kapıyı yerinde bulamaması anlamına gelebilir. Böyle bir şeyin olmasını engellemek için DDNS yani dinamik dns hizmetlerinden faydalanmak gerekiyor, IP adresim değiştiğinde, web sitemi işaret eden DNS kayıtları da güncellenmeli. Normalde bunu kendi alan adlarını kullanarak yapmanızı sağlayan Dynu, No-IP gibi hizmetler var. Fakat ben tamamen özgür biçimde kendime ait alan adlarını kullanmak istiyorum. Bunun için iki hizmetten faydalandım, ilki Google domains; bu kolay olan kısım, domain isminizi Google Domains’den alırsanız ücretsiz olarak DDNS servisi sağlıyor. Diğeri ise metu.nicden aldığım .com.tr ile biten domain için kullandığım Cloudflare DNS burası biraz daha zor çünkü Cloudflare DNS kullanırken IP adresi güncelleme işlemini sizin için otomatik olarak yapan ddclient adlı deamondan faydalanamıyorsunuz, elle script yazmanız gerekiyor ama korkmayın bu scripti ben sizin için zaten yazdım tek yapmanız gereken bir yere kopyaladıktan sonra cron’a ekleyerek düzenli aralıklarla çalıştırmanız. Teknik detaylara ve scriptlere bu yazıda girmeyi düşünmüyorum serinin devamında tüm detayları ile bu işlemleri anlatacağım.

Artık dünyaya açılabildiğimize göre gelenleri karşılayacak bir servis de lazım tabi. Bildiginiz gibi web sitesi barındırabilmek için her şeyden önce bir sunucu gerekiyor, bu sunucunun görmeye alıştığımız o rackmount 128 GB EEC RAM belleği bulunan onlarca çekirdeği olan Xeon CPUlu bir canavar olmasına her zaman gerek yok, benim için eski bir bilgisayar veya bir Raspberry Pi (tercihen Pi 4) gayet ve fazlaca yeterli olacak. Benim evimde atıl durumda olan bir Raspberry pi 4 duruyordu ben bu cihazı değerlendirmeye karar verdim. Raspberry Pi 4 deyip geçmeyin 64 bit 4 çekirdekli CPUsu gerçek gigabit bağlantısı ve yüksek RAM ile kendisi ile aynı hacimdeki sanal AWS VPSlerinden aşağı kalır bir yanı yok performans olarak.

Daha sonra detayları ve teknik kısımları anlatacağım yazıya geçmeden önce burada şöyle noktayı koyalım; Bu kadar uğraşmaya değmeyeceğini düşünebilirsiniz yıllık bir kaç yüz lira verip bir hosting hizmeti almak mantıklı gelebilir fakat unutmayın tamamen kendi kontrolünüzde olcak bir sunucu ile yapabilecekleriniz tam manası ile sınırsız. Örneğin benim şu an mevcut kurulumumda Raspberry Pi 4 üzerinde iki adet Database server, SSL sertifikası olan üzerinde biri wordpress, diğeri statik 2 adet web sitesi olan apache web sunucusu ve open web rx SDR sunucusu çalıştırıyor. (amatör telsizciler kıps 🙂 artık türkiyedede bir WebSDR var.) Ve en güzel kısmı tüm bunları yıllık yalnızca 75 lira gibi bir fiyat ile kitaplığımın üzerinde durarak yapıyor 😀 (zaten hali hazırda ödemek durumunda olduğum internet faturası hariç tabi.) Sınırsız trafik, istediğim kadar disk alanı kullanımı vb. pek çok şey için oldukça iyi bir anlaşma.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 21 / 24
 • Ali @norego

  Siten üzerinden okudum yazıyı. Çok faydalı olmuş bence. Ben de bir ara böyle bir şey yapmayı düşünüyorum. IP kısmının SEO'ya olan etkisine iyi bakmak gerek bu arada. Bu konuda bir araştırman oldu mu?

  • mrx ✔ @mrx

   Teşekkür ettim hocam, teknik kısmı detaylandırdıkça daha da faydalı olacaktır eminim. SEO kısmında arama motorları özellikle daha önce yaptığım çalışmadan dolayı tanıdığım Google için en önemli mesele gördüğüm kadarıyla içeriğin kopya olmaması, farklı dillerde bile aynı sayfayı farklı ülke uzantılı domain name ile gösterirken meta tag olarak diğer sayfalarıda ekliyorduk ki arama motoru kopya deyip geçmesin, yani ipden çok URL ve içerik önemli bu konuda. Neticede pek çok farklı site shared hosting üzerinde aynı ip ile dünyaya açılabiliyor çok dikkate alındığını düşünmüyorum daha doğrusu dikate alındığını görmedim SEo için. IP değişsede hep aynı siteyi aynı domain işaret edeceği için sıkıntı olmayacaktır bu konuda.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @norego eski bir hostingçi yalanı o IP olayı, o IP etkisi geçeli üzerine kaç yüz tane algoritma geldi google'a 😀 google dedi lan biz mal mıyız bu kadar IP mi var dünyada 😀

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  @mrx bu arada daha önce konuştuk galiba bunu 😀 evde hosting olmaz 😀

  eğer gigafiber varsa, gigabit upload varsa ya da şöyle en az bi 100mbps upload varsa o zaman bir ihtimal olabilitesi var 😀

  • mrx ✔ @mrx

   Olur ya niye olmasın yaptım oldu asdasd 😀 geniş bant baya baya yaygınlaşmaya başladı, ofiste 1 gbit kullanıyordu bir arkadaş türknetten almış. Bende de 100 mbit kablonet var şu an, ufak bir blog ve anilaras.com.tr gibi 2 tane siteyi barındırıyorum altı üstü bide openwebrx var anilaras.net:8888 üzerinde ama o da max 5 kullanıcı ile sınırlı şimdilik kullansa kullansa 1.5 Mbit upload kullanır hepsi için openwebrx. Siteyede 5-10 mbit bişi kalıyor kimsenin okumadığı blog için iyi bence hızlı da cevap veriyor. Kritik olmayan işler için kullanılır yani kişisel kısmı önemli burada hostinge vereceğim parayı isse veririm düzgün upload alırım en kötü 😀
   Ha dediğin gibi 1Gbit veya 100 Mbit upload bağlantın vardır o zaman ticari bile kullanırsın. Bizim barındırma hizmeti aldığımız yerde çalışan sunucudan daha iyi performans ve uptime veriyor şu haliyle bile resmen 😀

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @mrx şuradan şöyle bi 20 kişi toplanıp hattını sature edelim 😀

  • Fullmoon @dolunay

   @gurkan-atilgan CV indirdim de 121 KB, işe yaramaz. @mrx korsan birşeyler koysanız indirme hızını test ederdik sature ederken 😀 😀 😀

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @dolunay iperf server açsın orayı yıkalım 😀 @mrx

  • mrx ✔ @mrx

   @gurkan-atilgan şöyle göstereyim 😀 @dolunay

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @mrx

   Gurkan-Mac-mini:~ toreador$ ./iperf3 -c anilaras.net -p 1010
   iperf3: error - unable to connect to server: Operation timed out

  • mrx ✔ @mrx

   @gurkan-atilgan testi yapıp kapattım portu 😀 dur açıp haber edeyim.

  • mrx ✔ @mrx

   @gurkan-atilgan açık şuan

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @mrx

   Gurkan-Mac-mini:~ toreador$ ./iperf3 -c anilaras.net -p 1010
   Connecting to host anilaras.net, port 1010
   [ 6] local port 65473 connected to port 1010
   [ ID] Interval Transfer Bandwidth
   [ 6] 0.00-1.00 sec 1.70 MBytes 14.3 Mbits/sec
   [ 6] 1.00-2.00 sec 1.38 MBytes 11.6 Mbits/sec
   [ 6] 2.00-3.00 sec 1.05 MBytes 8.79 Mbits/sec
   [ 6] 3.00-4.00 sec 1.14 MBytes 9.54 Mbits/sec
   [ 6] 4.00-5.00 sec 1.19 MBytes 9.99 Mbits/sec
   [ 6] 5.00-6.00 sec 1.16 MBytes 9.68 Mbits/sec
   [ 6] 6.00-7.00 sec 246 KBytes 2.02 Mbits/sec
   [ 6] 7.00-8.00 sec 1.96 MBytes 16.5 Mbits/sec
   [ 6] 8.00-9.00 sec 1.10 MBytes 9.24 Mbits/sec
   [ 6] 9.00-10.00 sec 1.13 MBytes 9.50 Mbits/sec
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
   [ ID] Interval Transfer Bandwidth
   [ 6] 0.00-10.00 sec 12.1 MBytes 10.1 Mbits/sec sender
   [ 6] 0.00-10.00 sec 11.8 MBytes 9.94 Mbits/sec receiver

   iperf Done.
   Gurkan-Mac-mini:~ toreador$ ./iperf3 -c anilaras.net -p 1010 -R
   Connecting to host anilaras.net, port 1010
   Reverse mode, remote host anilaras.net is sending
   [ 6] local port 65480 connected to port 1010
   [ ID] Interval Transfer Bandwidth
   [ 6] 0.00-1.00 sec 622 KBytes 5.09 Mbits/sec
   [ 6] 1.00-2.00 sec 595 KBytes 4.87 Mbits/sec
   [ 6] 2.00-3.00 sec 596 KBytes 4.88 Mbits/sec
   [ 6] 3.00-4.00 sec 579 KBytes 4.75 Mbits/sec
   [ 6] 4.00-5.00 sec 608 KBytes 4.97 Mbits/sec
   [ 6] 5.00-6.00 sec 596 KBytes 4.88 Mbits/sec
   [ 6] 6.00-7.00 sec 596 KBytes 4.89 Mbits/sec
   [ 6] 7.00-8.00 sec 596 KBytes 4.88 Mbits/sec
   [ 6] 8.00-9.00 sec 598 KBytes 4.90 Mbits/sec
   [ 6] 9.00-10.00 sec 568 KBytes 4.65 Mbits/sec
   - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
   [ ID] Interval Transfer Bandwidth Retr
   [ 6] 0.00-10.00 sec 6.19 MBytes 5.19 Mbits/sec 51 sender
   [ 6] 0.00-10.00 sec 5.81 MBytes 4.88 Mbits/sec receiver

   iperf Done.
   Gurkan-Mac-mini:~ toreador$

  • mrx ✔ @mrx

   @gurkan-atilgan kaç mbit sizin bağlantı?

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @mrx evden yaptım bu testi, multi 200 single 100 bağlantı var ama düşük çıktı nedense 😀

  • mrx ✔ @mrx

   @gurkan-atilgan ilginç çok tutarsız çıktı hızlar 😀 benim attığım testi de direkt İstanbul'da veri merkezindeki sunucudan yaptım. 600 mbit alıyor genelde o sunucu.

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @mrx akşam eve gidince fransadan sunucudan yaparım bi test, şu an işteyim 🙂

 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  aynen pi4 ile evden hosting yaptım. tabi sadece kendim için host ettim. domain işini kendi hosting panelimden sub domain'ler ile hallettim. dışarıdan eve bağlanıp arşivimden müzik dinliyordum, bulut servisim vardı, dışardan torrent atıyordum falan filan. sonra evi komple internete açmaktan vazgeçtim ve router'a radius destekli l2tp/ipsec vpn kurdum ve bunun üzerinden bağlantı kurmaya başladım. böylece saçma sapan bot taramalarından da kurtuldum.

 • qubit @qubit

  TS sosyal böyle içeriklerle dolaydı bugün kapattın açtın muhabbeti yapmıyor olurduk.

  2 not:
  - Kendim cesaret edeceğim iş değil, evdeki modem botlarla uğraşacak durumda değil. Ama halka açık olmayacak şekilde çalıştırılabilir.
  - Bu Ahududu 4 için bir başlangıç yatırımı lazım, ne kadar şu sıra?

  • mrx ✔ @mrx

   Zannettiğiniz kadar çok bot uğramıyor bende modem olarak dandirik bir modem kullanıyorum.
   Raspberry pi 4 ilk çıktığında çok cüzi bir ücrete almıştım ben ama pi 4 olmak zorunda değil herhangi bir sbc iş görecektir, mesela super pi var bende bir tane zamanında çizgi elektronikden 60 liraya almıştık Teknoseyir'de 🙂 çok rahatlıkla iş görür bu tarz bir kurulum için.

mrx ✔ paylaştı.

TeknoSeyir Amatör Telsizciler Listesi

#tsamatörtelsizcileri #amatörtelsizcilik #AmatörTelsiz #telsiz

Belge almak ve amatör telsizci olmak için rehber
https://erkanercan.medium.com/2020-amator-telsizcilik-sinavi-ve-belge-islemleri-4fafcfce9433

TeknoSeyir Amatör Telsizciler Listesi

No-) Nick - Ad Soyad - Çağrı İşareti(QRZ) - Konum(QTH) - El Cihazı

 • @gurkan-atilgan - Gürkan ATILGAN - TB1ACA - İstanbul - ###
 • @mrx - Anıl - TA3AJZ - Bursa/Nilüfer - Baofeng UV-82 & Aselsan 4021 & Aselsan 4025
 • @ozcanm - Mehmet Özcan - TA2AJD - ### - ###
 • @oyunerbabi - Mehmet Akif Ersoy - TA2AVH - ### - ###
 • @eaydogan - ### - ### - ### - ###
 • @erkanercandev - Erkan Ercan - TA4AFX - Burdur - Anytone 878
 • @fatihdmrg - Fatih Demirağ -TB7AAS - Kayseri - ###
 • @totsu - ### - TA3APD - İzmir - ###
 • @doganfkrt - Fikret Doğan - TA2BCQ - Ankara - ###
 • @dekalafat - Deniz Kalafat - TB7CAB - Ordu - ###
 • @arandur - ### - TA2UIB - Zonguldak - 2x Baofeng UV-5R
 • @cemkoc - Cem Koç - TA3NJP - İzmir - ###
 • @ucandoktor - Ergin GİRGİN - TA2BNM - Istanbul - TYT TH-UV88
 • @xahve - ### - TA1KTU - ### - ###
 • @burakucar - Burak Uçar - TA3UCR - İzmir - TYT UV-88
 • @aliytrklkmz - Ali Yatarkalkmaz - TA2SEV - Ankara - ###

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 41

TeknoSeyir USB Flash Bellek Hız Testleri Arşivi.

Piyasada pek çok USB flash bellek var ve genelde kutuları üzerinde USB 3.0 yazılarıyla pazarlansalar da, 3.0'a yakışmayacak okuma ve yazma hızları sunuyorlar.

Bu nedenle yeni USB bellek alacak kullanıcılara bir rehber olması için hep beraber bir veritabanı oluşturalım diyorum. Elinizdeki USB belleklerin hız testlerini, kapasite ve markalarıyla paylaşın güzel bir arşiv çıkartalım ortaya. Ben başlıyorum, sizde paylaşın en sonda bir excel dosyası haline getirelim.

SanDisk Ultra Flair 32GB usb flash bellek:

Tamamen boş biçimde USB3.0 portu üstünde test edildi.Test neticesinde biraz ısınma var fakat el yakacak kadar değil.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Belçika Oyunlardaki Loot Boxları Yasadışı Kumar Olarak Tanımladı

#Belçika oyunlardaki loot boxları yasadışı kumar olarak tanımladı.

Belçika oyun komisyonu, başlatılan ön soruşturmanın ardından #Overwatch, #FIFA 18, ve Counter Strike: Global Offensive gibi bazı oyunların loot box sistemlerinin kanunlara uymadığına karar verdi.

Belçika Adalet Bakanı Koen Geens'in yaptığı açıklamaya göre, oyunlardaki sistemler şu anda Belçika'nın yasal mevzuatında suç teşkil ediyor. Eğer loot boxlar oyunlardan kaldırılmazsa geliştiriciler 800 bin avro cezaya ve beş yıla kadar hapise çarptırılabilirler.

#Haber #HaftalıkGündemeMalzeme

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Snapchat 6 Saniyelik Geçilemez Reklamları Denemeye Hazırlanıyor

Sapchat, Çarşamba günü yayınladığı bildiride, altı saniyelik geçilemez reklamları test etmeye başlayacaklarını duyurdu. Mayıs ayının ortalarında başlaması planlanan test reklamları, bazı şovlarda görünecek ancak öyküler veya keşfet bölümünde gösterilmeyecek. Reklamların büyük şirketlerin yüksek kaliteli reklamlarından oluşması ve yüksek fiyat etiketiyle satışa sunulması bekleniyor.

#Haber #Reklam

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ubuntu 18.04 LTS

#Ubuntu 18.04 LTS "Bionic Beaver" yayınlandı! 🎉

En popüler GNU/Linux işletim sistemlerinden biri olan Ubuntu''un yeni LTS (Uzun süreli destek) sürümü 18.04 kullanıma sunuldu. Sürümün başlıca yenilikleriyse şöyle;

 • Unity desktop - #Gnome ile değiştirildi. Artık Ubuntu Gnome ile geliyor.
 • 32 bit desteği sonlandırıldı.
 • Canlı Yamalar: Bilgisayar yeniden başlatılmadan kernel yamanabiliyor.
 • Minimal yükleme seçeneği eklendi.
 • Ubuntu artık daha hızlı boot ediyor.
 • PPA eklemek kolaylaştırıldı, artık tek komut ile yeni kaynak eklenebiliyor.
 • Nautilus dosya yöneticisi artık daha güzel gözüküyor.
 • Sunucu sürümü için yeni yükleyici.
 • Artık renkli emojiler native olarak destekleniyor.

#Linux #Haber

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Grub Komut Satırından Boot Etme


Efenim olurda bir gün GRUB kendisi boot etmezse veya sadece nasıl olduğunu görmek isterseniz aşağıdaki işlemleri uygulayarak Linux'u kolayca kendiniz boot edebilirsiniz.

GRUB açılınca "c" tuşuna basarak komut satırına geçin.

Komut satırına düştükten sonra sırasıyla aşağıdaki komutları uygulayın.

 

grub> set pager=1
grub> ls //bu komut sistemdeki diskleri gösterecek linux hangisinde yüklüyse onu kullanacağız bu nedenle önemli.
grub> set root=(hd0,1) //bende hd0da ve ilk partition üzerinde.
grub> linux /vmlinuz root=/dev/sda1 //ikinci kısımdaki root parametresi diskin hangi aygıt olduğunu söylüyor.
grub> initrd /initrd.img
grub> boot

 

 

ve işte işletim sistemi boot ediyor...

#linux #GRUB

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kullanışlı Komut Satırı Araçları Koleksiyonu

Sizde komut satırı (terminal) kullanmayı seviyorsanız şu koleksiyona bakmanızı öneririm. İçinde kullanışlı bir çok #bash script var. #Linux ve #macOS üzerinde çalışıyor. #Windows üzerinde de Windows Subsystem for Linux kurduysanız çalışacaktır.

https://github.com/alexanderepstein/Bash-Snippets


currency – Para birimi çevirici.


weather – Hava durumu ve Ay'ın şekli.


crypt – Dosya şifreleme ve açmak için bir araç.


movies –Film detaylarını bulmak ve görüntülemek için bir araç.


lyrics - Şarkı sözlerini gösteriyor.


short – Url kısaltıcı ve kısaltılmış URL'i uzatmaya da yarıyor.


cheat – Linux komutları ile ilgili cheat sheetleri görüntülemek için. (man değil)


ytview – YoutTube üzerinde arama yapmak ve terminal üzerinden Youtube izlemek için bir araç.


qrify – Verilen yazıyı qr koda çeviren bir araç.


stocks – Hisse senedi değerleri.


meme - meme oluşturma aracı


ve daha bir sürü başka araç...
------------------------------------------------------------------------

https://github.com/alexanderepstein/Bash-Snippets

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bi #root atayım dedim başıma gelmeyen kalmadı

Bi #root atayım dedim başıma gelmeyen kalmadı 🙂
Daha önceden #TWRP yüklüydü telefonda. #SuperSu indirip flashladım TWRP üzerinden. Telefon açılmadı bir türlü #TWRP'ye atıp duruyordu, Android'e geçemiyordum. Efendim bunu düzelteyim derken komple android'i sildim telefondan.
Tabi henüz haberim yoktu bundan ben sadece cache'i sildiğimi sanıyordum. Reboot et bakayım deyince bir feryat yükseldi konsoldan...
TWRP isyanlardaydı TWRP ağlıyordu ulen işletim sistemi bulamıyorum neyi boot edeyim ben diyordu. Bellekteki orijinal romun zip dosyasını yüklemeye çalıştım fakat aptal TWRP senin sistemde 7.1.2 var hacı ben buna 6.0.1 kurmam, kuramam dedi. Tabi ben hafiften üç buçuk moduna geçtim fakat soğuk kanlılığımı da korumayı başardım ilginç bir şekilde (bu tarz durumlarda acayip paniklerim normalde.) İlk iş telefonu mac'e bağladım ve adb ile fastboot çalışıyor mu kontrol ettim, sorunsuz bir biçimde çalışıyordu. Hemen üreticinin sistesine verilen en son tam güncelleme dosyasını indirip içindeki boot.img ve recovery.img dosyalanını fastboot ile flaşlayıp TWRP'den kurtuldum. Orijinal recoverye geçtikten sonra adb sideload ile indirdiğim romu telefona atıp kurtarmayı başardım.

Sonuç olarak elimde kalanlar;
-Sıfırlanmış, bebek poposu kıvamında bir telefon. 140 uygulamayı baştan indirmeye çalışıyor şu sıralar bakalım kaç saat sürecek.
-Yitip giden 3 saat.
-Atılamamış bir root.

bu da böyle bir anımdır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 19