Şu an önemli olan enkazda inşallah sağ kalanların kurtarılması ve kurtarılanların da tüm ihtiyaçlarının karşılanması zamanı.

İleride detaylı bir yazı yazmayı istiyorum ama çok olağan üstü bir felaket yaşadığımızı da unutmamak gerek. Aynı yerde aynı günde iki büyük deprem olması yeni yapılan binaları bile yıkar. Çünkü binaların depreme dayanıklı tasarımında 7.8 büyüklüğündeki bir depremde bina kolon veya kirişleri hasar alabilir ama yıkılmayacak şekilde tasarlanır. Böylece can güvenliği sağlanmış olur.

Ancak aynı gün gelen ikinci 7.6 büyüklüğündeki depremde o binanın yıkılması tasarım hatası değildir. Çünkü ilk depremde taşıyıcı sisteminde çatlaklar oluşan bina artık ilk tasarlanan yük taşıma kapasitesinde değildir. Buna rağmen ayakta kalan binaların emin olun çoğuna yıkım kararı gelecek.

Aşağıdaki görselde yeşil daire içine aldığım sütun konutları tasarladığımız deprem düzeyi ve performans seviyesi olan Kontrollü Hasar (KH) seviyesini gösteriyor.

Deprem Yönetmeliği 2018 yılında çok büyük bir güncelleme aldı hatta neredeyse sil baştan yazıldı. Çoğu kısmı ABD'ye ait olan ASCE ve ACI yönetmeliklerinden alınma ama olsun çok detaylı ve şartları ağır olan bir yönetmelik. Ama her şeyde olduğu gibi ne kadarı uygulanabiliyor ?

Size asıl traji komik olan konuyu söyleyeyim. Bu iyi dediğimiz yönetmelik çıktıktan sonra, ben ve sorumluluk hisseden mühendisler yönetmelikte olan açıkları ve anlaşılmayan isteğe göre yorumlanan noktaları raporladık. Bunun üzerine revizyona başlandığı söylendi ama 4 yıl bitmesine rağmen siyasi ve akademik çekişmeler yüzünden hala revize edilmedi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#GSM şebekesinin çökmesinin asıl sebebi yoğunluk artışı değil, baz istasyonlarının bina çatılarına konulması ve yıkılan bina ile altyapının çökmesidir. Yönetmelikte bunun yasaklanması gerek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Erhan M. paylaştı.

@txt 'den haber alan olursa beni etiketlesin lütfen. Hatay'da yaşıyordu. Kendisine de, eşine de ulaşamadım sabah saatlerinden beri.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Çok büyük çaresizlik. TV de izlemekten başka aklıma tek gelen maddi yardım. Kızılay’a mı nereye yardım yapacağım bilmiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

Bu sabah ülkedeki en büyük #deprem lerden biri olmuş. Az önce bir projemiz ile ilgili bana gelen soruya bakın. 30 cm genişliğine 60 cm yüksekliğinde olan kirişi sırasıyla 20 cm ve 50 cm yapabilir miyiz diye soru geliyor. Ağzımı bozacaktım zor tuttum kendimi.

13 yıldır yapısal tasarım alanında inşaat mühendisi olarak milyonlarca m2 iş yaptım. Bu zihniyet ile olan KAVGAMIZ HİÇ BİTMİYOR.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 14

İstanbul'da bayağı hızlı rüzgar esiyor. Camın kenarında vortex oluşturup uğulduyor deli etti 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geri zekalı, evrimini tamamlamamış birisi yüzünden insanlar ölmüş, kimisi aylarca hastanede kalacak. Yağışlı havada 100 km/s hızı bile geçmemek gerekirken bu 200 e dayamış.

https://www.veed.io/view/a815bf91-e77e-4b59-a40f-92b0d8d00f9f

Kaynak: https://eksisozluk.com/5-subat-2023-bursada-olan-zincirleme-kaza--7567602

VEED - 13z2AxbyCOv_rz0i.mp4

Make stunning videos with a single click. Cut, trim, crop, add subtitles and more. Online, no account needed. Try it now, free. VEED
BeğenFavori PaylaşYorum yap