#akış #yazıcı #hp

Merhaba. Renkli yazıcılarda siyah mürekkep olsa bile diğer mürekkeplerden biri bittiyse siyah yazdırma yapılamıyor. Bunun nedenini mürekkep başlığını korumak olarak açıklamışlar ama bildiğin ticaret için yapmışlar.

Hani bir defa renklileri al ve hep siyah beyaz yazdır diyorsun ama o yazıcı arada o renklileri de kullanıp eninden sonunda bitiriyor. Hep yazıcıyı korumak için yapıyor bunu (!)

Firmware vs ile bunu aşmanın yolu yok mu?

HP Officejet 7612 kullanıyoruz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11
Erhan M. paylaştı.

enough internet for today.
iyi geceler, çoğunuzu seviyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış

Videoya hızlıca göz attım, tamamını izlemedim. Hayırlı olsun. Ama insan merak ediyor. Aileden mi geliyor bu zenginlik? Ne bileyim ülkedeki teknoloji yayını sahibinin bu kadar zengin olması pek mümkün değil gibi geliyor. Tamamen kendi şirketi ile bu kazancı sağlamışsa bence büyük başarı hikayesi...

https://www.youtube.com/watch?v=G4XG3XZrYrQ

Amerika’daki ilk otomobilim ❤️🚙

Merhaba dostlar. Amerika’da ilk arabamı satın aldım. Olan biteni de bu videoda sizlerle paylaştım. Bir hayırlı olsununuzu alırım 😇 Takip ederseniz çok teşekk...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Erhan M. paylaştı.

Babamın üzerine olan hattı kendi üzerime alayım dedim Türk Telekom 86 TL istedi.
- 65 TL (ÖİV)
- 21 TL (Hizmet Bedeli imiş)
İnternet sitelerinde hiç bu hizmet bedelinden bahsetmemişler.
#HaberinizOlsun #KonuDışı #TürkTelekom

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12
Erhan M. paylaştı.

TTnet Playstore'dan alışveriş yapıp da oyunlara ya da keylere ulaşamayanlardan isteğim var.
müşteri hizmetlerini arayıp durumu bildirirseniz iyi olacak. bir sürü oyunum gitti. ve bana inanmıyorlar playstore oyunlarına ulaşamayan başkaları da varmış deyince...

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #hayvan #mirket
Şu mirketler çok sevimli ya. Tuncel Kurtiz'in sesiyle izlemek ayrıca keyif katıyor.

https://youtu.be/--nGGPBQaYU?t=164

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #deprem #bina
Merhaba arkadaşlar, yazıma hoş geldiniz 😀

Sizleri endişelendirmek istemem ama yeni ve depreme dayanıklı olarak satın aldığımız ve içinde daha huzurla oturduğumuz binalar hakkında bir kaç şey anlatacağım.

Deprem yönetmeliğinin amacı depreme dayanıklı yapılar yapmanın yanı sıra ekonomik çözümler üretmektir. Bu nedenle deprem düzeylerine bağlı olarak binalarda izin verilen hasar düzeyleri belirlenmiştir. İnsanlarımız yeni bir binada büyük bir deprem olsa bile binalarına zarar gelmeyeceğini sanıyor. Oysa ki kabaca büyüklüğü 7 ve üzeri olan bir depremde (aşağıdaki görselde DD-2 depremi), sizin canınıza zarar gelmeden yapıdan uzaklaşmanız hedeflenmiştir. Ancak o binaya tekrar oturmak isterseniz ya güçlendirme yapacaksınız ya da yıkıp yeniden yapacaksınız.

Hastane ve kamu binaları gibi yapılarda ise DD-2 depreminde bile bina içinden çıkmanıza bile gerek kalmaması (Kesintisiz kullanım performansı) hedeflenmektedir. Aşağıdaki tablo 3.1'de BKS=1 olan yapılar bu kapsamda tasarlanmaktadır. Onun dışında kalan ve yapı stoğunun önemli bir bölümünü oluşturan konutlarda ise bir önceki paragrafta bahsettiğim gibi asıl olan can güvenliğidir (Kontrollü hasar performansı), binaya bir şey olmamış gibi oturmanız pek mümkün değil. Zira binanın hasar almasına izin verilecek şekilde tasarım yapılmasına izin veriliyor.

Başta ekonomiden bahsetmiştim, konutlarında tıpkı hastane ve kamu kurumları gibi büyük depremlerde dahi hasar almayacak şekilde tasarlayabilirsiniz, ancak yönetmelik bunu zorunlu koşmuyor. Çünkü DD-2 düzeyi depremin olma ihtimali istatiksel olarak 475 yılda 1. Betonarme binaların ise ömrü maksimum 100 yıldır ki literatürde 50 yıl olarak geçer. Yani zaten maksimum ömrü 100 yıl olan bir yapının 475 yılda 1 olan depreme yakalanma ihtimali düşük olduğu için daha makul olan "can güvenliğini" sağlamak hedefleniyor. Yoksa her konut DD-2 depreminde bile hasar almayacak şekilde tasarlanırsa hem kaba inşaat maliyetleri çok artacak hem de dairelerinizin içinde alıştığınızdan çok daha büyük kolon ve perdeler olacak. Bugün çoğu insan 70 m2 yerine 80 m2 dairesi olsun diye bir çok taviz veriyor.

1999 depreminden sonra bazı revizyonlar ile 2007 de bir deprem yönetmeliği çıkarılmıştı. Bugün piyasadaki yeni binaların %99 u 2007 deprem yönetmeliğine göre yapıldı. 2019 yılında ise oldukça kapsamlı, çoğunlukla ABD yönetmeliğinden çevrilmiş yeni bir yönetmelik devreye girdi. Yeni yönetmelik ile o kadar çok şey değişti ki bir sene önce yapılan binaların çoğu yeni yönetmeliğe göre depreme dayanıksız çıkıyor.

İnşaat yüksek mühendisiyim ve 10 yıla yakındır yapısal analiz ve tasarım üzerine çalışıyorum. 2 katlı binadan tutun da 50 katlı binaya kadar yüze yakın projenin tasarımını yaptım. Yönetmelikteki bu muazzam değişim benim bile gözümü korkutuyor. Sizinki neden korkmasın diye bu yazıyı yazayım dedim 😀

Yazacak çok şey var ama uzun yazı okunmaz 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Burakzdnr @burakzdnr

  işveren sıkıştırınca z4 zemin sınıfının z3 e çevrildiğini gören biri olarak çok rahat diyebilirim ki maalesef ülkemiz deki sorun yönetmelik değil. 10 katlı binanın üzerine iki kat daha çıkmak isteyen adamdan performans analizi bile istemeyen idareler, imar affı adı altında tarihin en büyük katliamının önünü açan hükümetler olduğu sürece zihniyette değişmez, ülkenin yapı stoğuda. sorun hiç bir zaman yönetmelik olmadı sorun hep yönetimde öyle olmaya da devam edecek.

  • Erhan M. @erhanm

   Aslında bu yazımı yönetmeliğin sorunlarını göstermek için değil de insanların depreme dayanıklı binadan anlaması gerekenin ne olduğunu belirtmek için yazdım.

   Yorumunuzda bahsettiğiniz her şeye katılıyorum. İmar affının kapsamında ruhsata aykırı statik yapısal değişimler kesinlikle olmamalıydı. İskan aşamasında, merdiven yönü, kapı boyu, pencere yeri gibi birincil öneme sahip olmayan şeyler sorun oluyor. Sadece bu durumlar kapsama alınmalıydı.