#kolonya
2 hafta önce sektörün büyük markaları televizyona çıkıp halkımız müsterih olsun ham maddemiz de kapasitemiz de var diyordu. Hala aynı noktadayız.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Erhan M. paylaştı.

https://eksisozluk.com/entry/103888245
dr. mehmet öz den yorum:

yıllardır doğru düzgün girmediğim facebooka bu virüs yüzünden girip bir şeyler yazayım istedim çünkü neredeyse 15 ocaktan bu yana, yani 2 aydır bu hastalık üzerine bilimsel makaleler de dahil çok fazla okuma yaptım.

öncelikle şunu belirtmekte fayda var. bu virüsten kaçış yok arkadaşlar. istisnasız hepimiz yakalanacağız. ama ne kadar geç yakalanırsak o kadar iyi, bunu en sonda açacağım. aynen grip virüsünde olduğu gibi önümüzdeki yıllar, on yıllar boyunca bu virüsle yaşamayı öğreneceğiz. emin olun bu kesin. şu an alınan karantina, tatil, izin vb önlemlerinin tamamı virüsün yayılma hızını yavaşlatıp, sağlık sektörünün çökmemesini sağlamak üzere alınıyor.

çok hızlı yayılımda hastanelerin yoğun bakım üniteleri çıkmaza giriyor ve bilamecbur italya örneğinde olduğu gibi hangi hastanın yaşayacağına, hangisinin öleceğine karar verilmesi gereken berbat bir durum ortaya çıkıyor.

virüs dediğimiz şeyler aslında öldürücü, şeytani birer düşman değiller. onlar da aynen bizim gibi üzerinde konuşlandıkları alan sayesinde yaşayan canlılar. zaten genelde hayvanlardan bize geçiyorlar ve evet, hayvanları genelde öldürmüyorlar. çünkü kendileri de yaşamak için üzerinde yaşadıkları canlılara muhtaçlar. yüzyıllardır hayvanlarla beraber yaşamaya alışmışlar.

e peki biz neden ölüyoruz? çünkü birbirimizi tanımıyoruz. virüs kendini hala hayvan vücudunda zannediyor. yeni yerleştiği konağın şartlarını henüz bilmiyor. belli bir süre geçtikten sonra hem bizler onlara bağışıklık kazanacağız hem de onlar kendi sonsuz yaşamları için mutasyona uğrayacaklar. böylece beraber yaşamaya alışacağız.

mesela aranızda herpes labialis adlı virüsü duyan oldu mu hiç? duymadınız ama kendisi dünyanın en yaygın virüslerinden birisi ve bir kere vücudumuza girdikten sonra biz ölene kadar vücuttan atılamıyorlar. peki ne yapıyor bu virüs? dudağınızda uçuk çıkarıyor. o kadar işte. bizi öldürmüyor çünkü biz ölürsek kendisi de yaşayamıyor.

grip virüsü de hemen hemen öyle. öldürücülük oranı %0.1 civarı ve genelde zaten vücudunda kronik sorun olanları öldürüyor. her sene ve her sene dünyada yarım milyar insan grip virüsüne yakalanıyor. bu şekilde birlikte yaşamaya alıştığımız tonla virüs var. corona virüsler (sars, mers vb) ile de yaşamaya alışacağız (tabii mers ile belki 1000 yıl sonra).

sadede gelirsem, dediğim gibi hepimiz bu virüse yakalanacağız. hatta belki birçoğumuz yakalandı bile ama fark etmedi. ve hatta hastalığı da atlattı. vücudu virüsle yaşamaya çoktan alıştı ya da virüs o vücutta yaşayamadı ve başka konaklara geçti. bu konuda en güzel örnek diamond princess gemisi. gemideki 3700 kişinin 700'ünde test pozitif çıkmış. ama bu 700 kişinin 350'si hastalığı hissetmemiş bile. ve hala da çok sağlıklılar. yatak döşek yatmıyorlar. ki yaş ortalamaları da baya yüksek.

peki neden böyle? çünkü o 350 kişinin bağışıklık sistemi çok güçlü. yani bu hastalıkta en önemli şey bağışıklık sistemi. aramızda bağışıklığı iyi olanlar, spor yapanlar, doğru besinleri alanlar, sigara içmeyenler vb. bu hastalığı belki hissetmeyecek bile. belki hafif bir grip gibi atlatıp hayatlarına devam edecekler.

ne yapmak gerekiyor? öncelik vücut direnci. spor ve hareket. sonrası beslenme. özellikle meyve sebzeler ile daha spesifik şeyler, mesela sarımsak, yoğurt, kefir, yeşil çay vb. sonrası ise besin takviyeleri. özellikle c vitamini, çinko, beta glukanlar (1.3 ve 1.6) ve kara mürver ekstresi. meyve sebzeler ve takviyeler eğer kendinize de dikkat ederseniz bu kışı atlatmanızı sağlayabilir. çünkü bağışıklık sistemini çok dirençli hale getiriyorlar.

dediğim gibi, bu virüsle yaşamaya alışın. önümüzdeki yıllarda, hatta belki aylar ya da haftalarda mutasyona da uğrayacak, ya daha ölümcül olacak, ki kendi de kaybeder, bu yüzden bunu düşük olasılık görüyorum, ya da o da bizimle yaşamayı öğrenecek. aşısı bulunsa bile mutasyona her uğradığında aşı işlevini kaybedecek. grip aşıları da öyledir. sizi sadece geçmiş senelerin grip virüslerinden korur. yenilerinden değil. yani tam koruma sağlamaz. tam koruma her zaman için bağışıklık sisteminizdir.

fakat dediğim gibi virüsün canlılığını devam ettirebilmesi için bulunduğu konağı öldürmemesi ve başka konaklara geçebilmesi gerekiyor. bunun için de mecburen mutasyona uğramak zorunda. mutasyon dediğimiz şey ise nesille alakalı ve virüsler çok hızlı üreyip öldükleri için bizlerde yıllar alan nesil değişimi onlarda saatler alabiliyor. bu sayede çok hızlı mutasyon geçiriyorlar. ve büyük bir olasılık süre geçtikçe virüs bulaştığı kişiyi öldürmeyecek şekilde mutasyon geçirecek. yani bu virüsü ne kadar geç kaparsanız tehlikesi o kadar az olacak.

evet, hepimize uğrayacak bu virüs ama ne kadar geç uğrarsa o denli şanslı olacağız. bu yüzden olabildiğince evden çıkmamak, hijyene dikkat etmek, gerekli şekilde beslenmek, hareket etmek ve gerekli takviyeleri almak gerekiyor. bunları yapanlar emin olun hepimizden uzun yaşayacak.

özet
1- kendinizi karantinaya alın. virüsle en geç temas edenler en şanslıları olacak
2- hijyen. olabildiğince temizliğe dikkat edin.
3- meyve sebze yiyin.
4- bağışıklığa iyi gelen sarımsak, kefir, yoğurt gibi besinler tüketin.
5- bağışıklığa çok iyi gelen besin takviyeleri ve vitaminler alın. örnek: beta glukanlar, c vitamini, çinko, kara mürver ekstresi vb.
6- hareket edin ve evinizde spor yapın.
7- sigarayı bırakın.
8- bol su için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • rozabay @rozabay

    "dediğim gibi, bu virüsle yaşamaya alışın. önümüzdeki yıllarda, hatta belki aylar ya da haftalarda mutasyona da uğrayacak, ya daha ölümcül olacak, ki kendi de kaybeder, bu yüzden bunu düşük olasılık görüyorum, ya da o da bizimle yaşamayı öğrenecek."

    Bu cümleye ne güldüm be. Oldu olacak virüsü karşımıza alıp müzakere edelim Olum bak ben ölürsem sende ölürsün. Gel kanki olalım. 😀

    Doktor belki halkı rahatlatmak istemiş. Ancak bu tip yazılar zaten duyarsız olan halkı daha da duyarsızlaştırıyor.

Erhan M. paylaştı.

Herkese iyi akşamlar. 112 Acil Sağlık personeli olarak sizden ricam;
-112'yi gereksiz arayıp meşgul etmeyin,
-Çok çok acil değilse hastanelerden uzak durun,
-Hiçbir şekilde insanların toplu bulunduğu yerlere gitmeyin,
-En önemlisi evinizden dışarı çıkmayın!

Virüsün önüne geçmemizin en önemli yolu bu. Arka planda bizim için (sağlık çalışanları için) olağanüstü hal var. Tüm izinlerimiz iptal oldu ve hamile personellerimiz bile gece gündüz ekstra mesai yapıp çalışıyoruz. Bu saatten sonra sizlerin evlerinizde çıkmaması (zaruri haller dışında) bir vatan görevidir. Arka plandaki olaylar ile ilgili detay veremem ama durum düşündüğünüzden çok daha ciddi, bunu bilin! Biz dinlenme nedir bilmeden en kritik noktada (doğrudan hastalarla temasta) çalışıyorsak, sizler de gayet rahat evinizde kalabilirsiniz.

Teknoseyir'i ve sizleri çok seviyorum. Kalın sağlıcakla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 43

#Oyun
Eskinin çizgisel, satın alma olmayan, senaryolu oyunlarını öyle özlüyorum ki...

Geforce Now ile ücretsiz diye Destiny 2 oyununa bakayım edim. İşin içinden çıkamadım. Amaç ne, nasıl oynanıyor anlayamadım.

Nerde o Max Payne, Half Life, Mafia vb oyunlar. Bir tek GTA kaldı o da 10 yılda bir çıkıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
  • M. Selim @msmertogluuuu

    Hala çıkıyorlar sadece daha çok indie tarafa kaydılar. İlla AAA istiyorsanız Bethesda'nın sadece bu jenerasyonda yayımladığı çok güzel oyunlar var. "Eski daha iyiydi" söyleminin içinin çok boş olduğunu düşünüyorum, 1. jenerasyon önce pc'ye oyun portlamayı beceremiyorlardı, ondan önceki jenerasyon kamera kontrolünü bile yeni yeni çözüyorlardı. cRPG'lerin ve indie'lerin patlama yapmasıyla bu jenerasyon muhteşem geçti bence. Ayrıca ücretsiz bir MMO'da satın alma olması, çizgisel bir hikaye olmaması çok normal 🙂

#akış
@umtk hiç değişmemişsin. Yeşilçamı neden bıraktın ki...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 11

#CoronaVirus

Aynı benim gibi temizliyor çalışma masasını.😀 Virüsten önce de haftada bir böyle kolonya ve ıslak mendil kombinasyonu ile klavye, telefon ve masamı silerim.

https://edition.cnn.com/2020/03/11/health/how-to-clean-work-desk-coronavirus-wellness-trnd/index.html

How to keep your workplace clean -- and yourself healthy -- during the novel...

While the novel coronavirus is primarily transmitted between people, touching infected surfaces can pass the virus, too. But don't call out sick just yet: Here's how to properly disinfect work...
BeğenFavori PaylaşYorum yap