Arada sırada bilek ağrısı çektiğim oluyor, özellikle işten sonra çalışmaya devam edersem. Zaten normal mousekarı da kendimi bildim bileli biraz garip ve çapraz tutarım. Fark ettim ki bu ellerimin biraz daha vertical durmasını sağlıyor.

Vertical mouseları araştırdım. Göze ve ele hoş gelen microsoft yumurta mouse seçeneği var klavyesiyle birlikte.

Diğer seçenek logitech lift fakat benim devasa ellerime küçük gelir diye düşünüyorum

Logitech mx vertical hoş duruyor, tek dezavantajı pili öldüğünde mouseun çöp olması olacak sanırım. @orcun belki aydınlatabilir bu konuda.

Bunların yanında klavye ile birlikte bir paket almak ne kadar mantıkı? Klavyenin ne kadar etkisi var rahatlığa onu merak ettim

Mekanik düşünmüyorum, o beni daha fazla yorar sanırım. Mouseu oyun oynarken rahatça değiştirebilirim fakat klavye oyun oynamaya müsait olsa güzel olur.

MX master 3S de çok öneriliyor iş için fakat verticale geçmek gibi çok büyük bir fark yaratmaz diye düşündüm. Şu anki mouseum da ağır olmak haricinde rezalet değil bloody A60

Yorumlarınızı bekliyorum

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 25
 • qubit @qubit

  Yaşınızı bilmiyorum; karpal başlangıcı diye anlıyorum ama sağlık internetten öğrenilmez. Lütfen düzgün bir veya iki doktora gidip muayene olun. Erken önlem alın.

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @qubit Almanyadayım düzgün doktor diye bir şey yok. Benden bilgisiz doktorlara bile denk geldim. Özellikle fizyoterapi konusunda. Masaj yapıp yolluyorlar

  • qubit @qubit

   @ptseeker bizden giden doktorlar nereye gitti o vakit!

   Fizik tedaviciler masaj da yapabilirler ama baştan düzgün kontrol iyi olur. Belki masaj iyi gelmezse film şu bu bakarız diye bir yol izliyorlardır. Bir adamın tıp diploması varsa hele Almanya gibi bir ülkede uyduruk olacağını sanmam ama belli ki güven vermemişler. İş işten geçince ameliyat vs. bir ton sıkıntı. %100 çözüm de her zaman garanti değil.

   TR'ye gelince muayene olabilirsiniz, onu da düşünün. Şimdilik ergonomi ile ilgili ne varsa tüketin; mesela dirseğiniz net 45 derece açı yapıyor olmalı. 2023'te bile buna dikkat etmeyenler var. Koltuk, monitör yüksekliği, fare ve fare altlığı her şey bileğe yük bindiriyor. Benim diyebileceklerim bu kadar, sağlık tavsiyesi değildir.

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @qubit Hocam yıllarca fizik tedavi görmüş bir insanım zaten. Gözünden anlıyorum doktorun, beni görünce siz bir uzmana görünün diyen fizyoterapist oldu. Gittiğim KBB doktorunun duvarında homeopati diploması vardı. Bazen doktora gidiyorsunuz kan tahlili yapmak yerine toprak yiyin falan diye tavsiye veriyorlar. Ekipmanların parası doktorun kliniğinde kendi cebinden çıktığı için fi tarihinden kalma. Ekipmanları kaynatıp tekrar kullanan, muayene ışığı olmadığı için aynalı başlık takan doktorlar var. Vaziyet cidden rezalet burada. Fizyoterapi için kağıt aldım, randevuyu ancak 3 ay sonraya verebildikleri için kağıdın süresi doluyor. Tekrar kağıdı alsığım doktora gidip bir daha almam gerekecek. Masaj yapıyorlar derken sizin düşündüğünüz gibi bir şey kast etmedim yani. Masaj salonu açıp fizyoterapi yapıyoruz diye uyutuyorlar insanları.

   Ama söylediğinizde haklısınız ben ergonomi konusunda çok eksik ve geç kaldım. Tüm yatırımı oraya yapmaya çalışacağım

   Hastanelerde durum bu derece rezil değil, en azından hepsinde değil fakat direkt randevu alamıyorsunuz hastanelere. Aldığınızda da 6 7 ay sonrasına veriliyor. Acile gidip 8 saat beklemeyi göze alırsanız belki hastaneden randevu alma imkanınız olabiliyor diye duydum fakat denemedim. Almanyadaki pekçok sistem işlemez durumda özellikle de sağlık sistemi. Ben de bizden gelen doktorları bekliyorum dört gözle

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @qubit 45 derece açıyı nereyle yapmalı hocam? Bu hizalamaları açıları öğrenebileceğim güvenilir bir kaynak biliyor musunuz?

  • qubit @qubit

   @ptseeker Alman sağlık sistemini bilmiyorum; oldukça sıkıntılıymış. Diğer ülkeler gibi aile hekimine sonra hastaneye şeklinde mi çalışıyorlar? TR'de bazen doğrudan MR çektir gel diyen olabiliyor (MR'sız amel etmiyorlar), bazen de senin tarife göre fizyoterapiye git gel bakalım diyorlar. Malum burada da randevular en fazla 5 dk 🙁 Karşındaki uzman mı uzman ama vakit dar.

   Aslında TS'de yazan her üye sizinle aynı. Bazısı henüz genç fizik tedavi faslına gelmemiş, farkında değil. Bazısının ağrı eşiği çok yüksek farkında değil. Ortak sorunlarımız: boyun fıtığı, karpal başlangıcı, omurga sorunları-eğrilikleri...Baktırsak hepimizde çıkar 🙁 Markus almayın diyoruz mesela anlatamıyoruz; bel desteği yok, boyun desteği yok.

   Ergonomi konusu için zamanında (90'lar) hazır bir workstation'ın kılavuzu ile tanışmıştım. Şimdi de maalesef YT ötesinde bir kaynak öneremeyeceğim:
   https://www.youtube.com/results?search_query=PC+ergonomics
   Eliniz klavye üstünde iken dirseğiniz 45 dereceye yakın açı yapıyor olmalı (diye biliyorum ve sağlık tavsiyesi değildir).

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @qubit Hocam benim hem acı eşiğim yüksek hem kendini çok umursamayan bi insanım o korkutuyor zaten. İşler son noktaya gelmeden hissetmiyorum. Tavsiyeler için teşekkürler. Koltuk bakarken tam markus alacaktım ucundan döndüm. Koltuk daha fazla parayı hak ediyor dedim fakat emin olabileceğim bir koltuk bulamadım. Öneriniz var mı bu konuda?

  • qubit @qubit

   @ptseeker Almanya pazarı için bir şey söyleyemem, üzgünüm. Olmadı Ikea'nın daha güncel koltuklarına bakılabilir ama deneyimim yok. Daha düşük kalite mi daha iyi kalite mi bilmiyorum. Bunlarda bel ve boyun desteği koymuşlardı.

 • Cenk Akay @cenk_akay08

  MX vertical Mx master serilerindeki kadar malzemesi kaliteli değil haberin olsun.

 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  Logitech Lift'i tavsiye ederim. Ölçüleri veriyorlar zaten sitede, oradan bir bakılabilir ölçülere. 🙂 Kalem pil takılan model olduğu için pil ölür derdi olmuyor tabi ki bunda.
  Zaten eski farem 100 liralık aşırı ucuz bir fareydi, malzeme kalitesi de Logitech'den oldukça aşağıda yani ama yine de arada oyunda fare değiştiririm dedim ama değiştirme ihtiyacı hissetmiyorum, öyle bir beceri seviyem yok zaten. 😀
  https://www.logitech.com/tr-tr/products/mice/lift-vertical-ergonomic-mouse.html

 • Türker Sezer @dirigeant

  Uzun sure bilgisayar basindaysaniz ergonomik klavye mouse seti kritik. Ergonomik klavye ilk anda degisik gelse de alismasi cok kisa suruyor. Masanizin, sandalyenizin yuksekligi de uygun sekilde ayarlanmissa gun sonu agrilarindan kurtariyor.

  Kablosuz bir set alacaksaniz Logitech'i tavsiye ederim. Daha once bir tane no-name bir tane de Microsoft ergonomik klavye mouse setini USB alicisi bozuldugu icin cope atmak zorunda kaldim. Microsoft setini alali 1 yil bile olmamisti. Piril piril cihazlar cope gitti. Logitech'in unifiying alicisi sayesinde bu derdi yok.
  Bunun yanisira Logitech setininin kullanimi da oldukca rahat. Mouse yaninda sarj kablosuyla geliyor ve kablolu olarak da calisiyor. Pili kac yil sonra olur bilemiyorum ama o durumda da kabloyla devam edilebilir ya da diger markalardan farkli olarak sadece mouse'u yenilemek mumkun olur.

Levent abinin sosyal hakkında konuştuğu kısmı dinledim ve sosyalin kapanacak olmasından dolayı üzgünüm. Benim için en üzücü nokta zaten buradaki insanları kaybetmek olacaktı. @norego sağ olsun çok çekirdek sitesini açtı ve şu an ciddi şekilde ilgileniyor, sürekli olarak geliştirmeler yapıyor.

Ben sadece lpnin istemediği kesimi buraya topluyormuşuz ve bir tepki olarak oluşmuş gibi düşünmüyorum TS sosyal kullanıcıları artık buradan devam ediyor düşüncesinde olsak daha iyi olur diye düşünüyorum. Aksi halde kendimizi ayrıştırmış ötekileştirmiş oluyoruz. Böyle bir intiba olmaması ve ts sosyalin ruhani devamı gibi kalması daha iyi bence.
TS sosyal toksik bir ortam değil bana göre, arada bir sıkıntılı insanlar troller denk geliyordu fakat ben üstüme alınmıyorum. Odaklandığım nokta bir arada kalabilmek ve muhabbet ortamının devam etmesi.

cokcekirdek beni bu anlamda gerçekten umutlandırıyor ve şimdiden olmuş gibi hissettiriyor. Geçmişte sanırım bu isimle alakalı bir takım olaylar olmuş fakat cidden odaklandığım nokta o değil benim, zaten olaylardan haberim de yok. Umarım burada bulunan herkes gelmek ister ve sosyal sanki hiç kapanmamış gibi devam edebiliriz tek temennim bu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Osman Öztürk paylaştı.

Selamlar. https://cokcekirdek.com açık.

Kısa da siteyle ilgili bilgi vereyim;

Site aslında 6 aydır açıktı. Fakat bir gece ansızın açmış ve sonrasında tekrar bakamamıştım iş yoğunluğundan. 2 gün öncesine kadar da tekrar siteye girmemiştim. 2 gün önce bir anda beklenmedik şekilde sabah üye kayıt mailleri yağınca ne oluyor diye girip ts kapanma olayını gördüm. Ardından madem dostlar geliyor biraz düzelteyim, herkes rahat etsin diye acil bir kaç düzeltme yapıp sağlamda bir sunucuya taşıdım siteyi.

Şuan site rahat şekilde kullanılabilir ve üye yoğunluğunu kaldırabilir durumda. LP'nin de yazabilirsiniz demesiyle birlikte ben de siteyi paylaşmak istedim. Hala sitede uzun bir yapılacaklar listesi var, vakit oldukça düzenleme ve geliştirme yapmaya çalışıyorum. Sitede bu arada reklam yok ve olmayacakta. Site kapanmayacakta. Moderasyon kısmında ise ts den gelen tanıdık bildik, aklı başında, sakin, yaşını almış arkadaşlara sormadan doğrudan yetki veriyorum ki site kendi kendine gidebilsin ne bana ne başkasına muhtaç olmadan. Sitenin 1 yıllık domain, sunucu ve lisans ücretlerini de peşin ödedim, yani min 1 sene açık. Ölmez sağ kalırsam ve site de kullanılıyor olursa 5-10 yıllık olarak uzatıp tamamen topluluğun kendi kendini idare ederek çalıştığı bir şekilde benden de bağımsız gidecek hale getireceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 25

Bu haberden sonra şöyle bir düşündüm de, Teknoseyirin hayatımda yeri haddinden fazla. Ne zaman nasıl keşfettim tam olarak hatırlamıyorm bile fakat lise / üniversite yıllarımda hayata bakışımın gelişmesine bile katkısı olmuş bir mecra. Bugün bilgisayar mühendisi olarak bunları yazabilmemde katkısı gerçekten yadsınamaz.

Üniversite bitti meslek sahibi oldum üstüne yurt dışı maceram oldu hem de engelli bir insan olarak, bu kararlar doğru muydu zamanla göreceğim fakat tüm bunları yaparken teknoseyir hep bir sekmede açıktı. Teknolojiyle alakalı alakasız her konuda danıştığım insanların bulunduğu bir yer burası. Bunlara kalkışacak görüşlerin oluşmasında da payı büyük bu ekibin. Telefonu alır almaz refleks olarak açtığım bir site teknoseyir. Keşke daha fazla destek olma imkanım da olsaydı.

Doktor bana birlikte kullanılmaması gereken tehlikeli iki ilacı aynı anda reçete ettiğinde, ben mi yanlış anladım yoksa bu ilaçları içmem haddinden fazla mı tehlikeli diyerek buradaki doktor arkadaşlara sormuştum. Haklı olduğumu ve bu ilaçları birlikte almamam gerektiğini söyleyerek prospektüse uymam adına yardımcı olmuşlardı. O gün belki hayatım kurtuldu abartmıyorum.

Ekip büyükken ve suadiye ofisindeyken de görebildiğim için mutluyum. Hamdi abiye ise özel teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Teknoseyire ilk gelişiyle yeni şeyler denemiş can suyu olmuştu. Ayrılmasının ardından bile müthiş bir disiplinle en sevdiğim yayın olan bilim ve teknoloji gündemini devam ettirdi.
Ondan ve Levent abiden edindiğim bilgilere paha biçilemez. Özellikle ilk zamanlarda hep kendimi bir adım ileride hissetirdi yalan yok 🙂

Murat abi ise çok belli olmasa da tüm bu operasyonun hayatta kalması için en önemli can damarıydı gibi hissediyorum.

Eğer sitedeki tüm kullanıcı verilerimizi download etme imkanımız olursa çok memnun olurum. Kendi hayatımın arşivi gibi değerlendiririm

Bu siteden gelmiş geçmiş ismi hatırlanası çok fazla insan var. Saymaya kalksam unuturum 🙂 Hepsine teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız arkadaşlar

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.amazon.de/fire-tv-stick-4k-max/dp/B0BTFCP86M/ref=lp_5157846031_1_3?sbo=RZvfv%2F%2FHxDF%2BO5021pAnSA%3D%3D&th=1

Fena olmayan bir indirim var fakat benim merak ettiğim bu fiyata daha fazla performans veren bir stick/box olup olmadığı. İtiraz yoksa alacağım 😀

Der neue Amazon Fire TV Stick 4K Max, unterstützt Streaming über Wi-Fi 6E,...

Der neue Amazon Fire TV Stick 4K Max, unterstützt Streaming über Wi-Fi 6E, Ambient-TV : Amazon.de: Sonstiges
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Benim için teknoseyir sosyal demekti, videolar benim için ekstra. Buradaki kitle ve buradan edindiğim bilgilerin yerini hiçbir şey tutamaz. Teknolojiyle alakası olsun olmasın her şeyimi soruyorum paylaşıyorum burada. Neredeyse herkesi tanıyor gibi hissediyorum. Bugün zaten kara haber aldık ailemden birisini kaybetmiş gibi hissettim, üstüne sanırım sosyal kapanacakmış. Beni kaç kişi tanıyor ediyor bilmiyorum ama aşağı yukarı her platformda bu kullanıcı adıyla varım.

Telegram akışının çok hızlı olması sebebiyle pek uğrayamıyorum fakat bundan sonra ya oradan ya discorddan devam edeceğiz mecbur.

ptseekeroyunmail isimli google mailinden bana ulaşabilirsiniz. Ulaşmak isteyen olur mu onu bilmiyorum ama burası ikinci ailem yakın dost meclisim gibiydi. Kendinize çok iyi bakın

Hepinize çok teşekkür ediyorum her şey için, bna kattıklarınız ve bu arkadaş ortamı için. Kalbini kırdığım kimse olduysa özür diliyorum affetsinler

Umarım ts gibi farklı farklı konulardan beni güncel ve bilgili tutan bir topluluk bulup dahil olmam mümkün olur. Sağlıcakla kalın

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu indirimlerde güzel bir TVBox/Stick indirimi denk geldi mi? Anne babaya almak için bir şey bakıyorum. TV zaten 1080P fakat indirim güzelse 4K alabilirim. Beğenmezlerse kendim kullanırım 😄

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11

Rog ally gibi alternatiflere mi yönelmeli yoksa steam deck oled alıp geçmeli mi? Switch de bir seçenek olabilir normalde fakat o ekosistemde hiç yokum.

LCD seçenekleri varken direkt mat ekran alınır diye düşünüyordum fakat OLED için parlak ekran savunanlar var. Türkiyeye gittiğimde bilgisayar götüremediğim için almayı düşünüyorum, belki monitöre bağlamak gibi bir çözüm de olabilir sonuçta arm mimarili değil. Laptop gibi idare edebilir beni belki. Bunun haricinde pek taşıyacağımı düşünmüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Joe @joe

  Para sorun değilse bu cihazlardan alternatif olanlara bak. Yurtdisinda daha rahat erisirsin. Eta prime kanakina bak.

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @joe Para her zaman sorun, hele de işime yarayacağı garanti olan bir şey değilse 😀 Ama artık masaüstü kullandığım için Türkiyeye döndüğümde çok problem oluyor. Sıkıntı oyun da değil aslında, işlerim yarım kalıyor. Belki de laptop almak lazım ama masaüstünden sonra tükürdüğümü yalayamıyorum alternatif arıyorum 😀

   Bunun yerine VR başlık almak daha iyi bir yatırım olabilirdi belki başka bir açıdan ama AMDye güvenemiyorum o konuda.

   Ben en yaygını deck olduğu için en sorunsuzu da odur diye düşünmüştüm. Niçin tavsiye etmiyorsunuz?

  • Joe @joe

   @ptseeker donanım olarak baya zayıf. 720p-900p low 30fps aciyor oyunları.

 • ganiemre @ganiemre

  Ne kadar uğraşmak istediğinize bağlı. Ben basayım çalışsın diyorsanız steam deck, uğraşırım sıkıntı çıksa da çözerim diyorsanız rog ally. Bende steam deck, arkadaşımda rog ally var. Tabi sevgili @coppermine'ın yorumunda belirttiği gibi Windows'a alışkınsanız, sadece steam kütüphanesini kullanmazsanız daha farklı şeyler yapmak isterseniz vs. Rog Ally daha mantıklı bir seçenek olabilir
  https://teknoseyir.com/durum/1656089#comment-5946074

  • Coppermine @coppermine

   İlave olarak, eski Steam deck'i düşünüyorsanız, Almanya Steam mağazasında, Steam tarafından certified refurbished olanları yine aynı garanti süresiyle satılıyor ve çok daha uygun. 375 Euro 512gb modeli ki ikinci eli bu fiyat değil.

Quest2 en düşük model 300 euro görünüyor. Vr dünyasını denemek isteyen birisi için önerir misiniz? Fiyatına değer mi, var mı bir kronik problemi acaba? En son quest 3 çıkmıştı diye hatırlıyorum ben ve kendi özel mağazasının olması sorun oluyordu
Günün fırsatı: Meta Quest 2 — VR-Brille — 128 GB https://amzn.eu/d/7fjQ4vx

Meta Quest 2 — VR-Brille — 128 GB : Amazon.de: Games

Meta Quest 2 — VR-Brille — 128 GB : Amazon.de: Games
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Arasaka @protego

  Quest 3 dururken neden Quest 2? Mağaza olarak bir farkları yok ikisi de aynı şey

  Quest serisi dışında daha iyi bir seçenek yok şu an

  • Osman Öztürk @ptseeker

   @protego İndirimde olduğu için 😀 Quest serisi cidden en üst seviye durumunda mı şu anda? Ben HTC Vivedan sonra takip edemedim

  • Arasaka @protego

   @ptseeker Teknik olarak en iyisi mi tartışılır ancak uyumluluk, çeşitlilik, özel oyunlar, aparat desteği ve güncelleme yoğunluğu gibi yönlerden en iyisi Quest cihazları, bu kısmı kimse tartışmıyor bile. Facebook hesabını bağlamak zorunda bırakması gibi absürt handikapları olmasına rağmen durum bu. Kablosuz olarak pc'den bağımsız tek başına da kullanılabiliyor içinde mini bir mobil pc var cihazın. Veya daha güçlü oyunları kablo ile PC'ye bağlayarak PC'nin gücünü kullanarak da kullanabiliyorsun. (Kabloyu ayrıca alman gerek) Diğer cihazlarda yok bu. Quest Pro daha iyi elbette ama o çok pahalı. Bütçe konusuna bir şey diyemem elbette

 • scorptr @scorptr

  Quest 3 alabiliyorsaniz onu alin baya bir yenilik sunuyor. Quest 2 ikinci el uygun bir fiyata bulursaniz oneririm guzel bir cihaz vr dunyasina giris icin .pcye baglayip steamden alinan vr oyunlarinida oynayabilirsiniz sadece quest magazasi ile sinirli degil. Ancak quest magazasinda exc oyunlarda mevcut sadece queste ozel

 • KaptanExa @kaptanexa

  Quest 2 yeterli. Hem kumandasız el takibi de geldi apple vision gibi. Bak sizden once bizde var zaten demek için. Parmaklarla yonlendiriyorsunuz. Arka ar de geldi. Çok iyi çalışıyor. Ben memnunum. Elite bir strap almanız gerek uzun kullanacaksanız.

 • cgdincer @cgdincer

  İkinci el quest 2 alıp önce biraz deneyim kazan. Ki o bile yeter sana quest 3 aramazsın. Half life alyx oyna bitir yeter.

Bu mobil uygulama istisna belgesi alındığında sigortada bir değişiklik oluyor mu? Babasının sigortasında olan bir öğrencinin sigortası kesilir mi acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8