Bu ufaklıklara yuva aranıyor.
Yer: istanbul #Duyuru

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://www.youtube.com/watch?v=2KSahAoOLdU

İnsanlığı aya götüren apollo görevlerindeki mekiğin yönlendirme sistemi yani bilgisayarı. 1960 lı yıllarda geliştirilmiş.
5 parçalık bir video seri yapılmış. Ters mühendislik ile sistemin çalışma mantığını çözmeye ve çalışır hale getirmeye uğraşıyorlar.
Yaklaşık 30 kilo ağırlığında, içi kablolarla dolu modül modül oldukça karmaşık gözüküyor. Bilgisayar teknolojisinin evrimini, hangi noktadan gelindiği, anolog elektiği ve daha fazlasını anlamlandırabilmek için çok değerli bir kaynak olarak görülebilir.
Satın alan sahibinin de kısa bir konuşması var. 2 milyon değerinde olduğu söyleniyor.
@hkellecioglu

Apollo AGC Restoration Part 1: Restoring the computer that put man on the Moon

We embark on the restoration of a very rare and historically significant machine: the Apollo Guidance Computer, or AGC. It was the revolutionary MIT-designed...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
cgdincer paylaştı.

Dünkü ufak aktivitemizde #teknoküp doğru cevabını vererek, bileğinin hakkıyla kişiye özel bir #teknoküp anahtarlığı kazanan, dikkatli takipçilerden Ender EREM @enderem 'in
armağanı kargoya verilmek üzere hazır.

iyi günlerde kullanman ve içini envai çeşit anahtarla doldurman dileğiyle 🙂

http://teknoseyir.com/durum/195598

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17
cgdincer paylaştı.

selamlar cümleten,

#teknoküp 'ümüzün içine biraz sanat karıştırma zamanı geldi artık.

Kasanın genel olarak çok sade çizgilere sahip olmasını istediğimden, kapağın iç kısmına, ilustrasyon, grafiti, dövme figürleri tarzında, modern ve gerçekten özgün bir çalışmayı işlemek istiyorum. Tabi öncelikle bu çalışmanın telif hakları bakımından tamamen ücretsiz olması gerekiyor ki, sonradan sorun yaşamayalım.

Resimlerde de gördüğünüz gibi, #teknoküp logosundan türetmiş olduğum güzel bir ilüstrasyon çalışması var aslında. Hatta bir de bunun starwars temalısını da yaptım. Sonradan, starwars temasında yer alan kelimeleri, bambaşka bir tema ile değiştirmeyi de düşündüm aslında, fakat ne ile değiştirmem gerektiğini bulamadım henüz.

Sizlerin de bu konudaki görüş ve önerilerini almak, hatta bunun için özel çalışmalarınız varsa bunları görmek isterim doğrusu. Aklınıza bir şey geldiğinde, bu başlık altından paylaşabilirsiniz, daha zamanımız mevcut.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
cgdincer paylaştı.

Şimdi birtane videoda gördümde videonun bir saniyesinde bir adam gözüküyor Yunus Emre Şahin'e çok benziyor yoksa ben mi benzettim.Not:Videoda İsrail Konsolosluğu Önünde yaplan bir eylemle ilgili bir video Youtube'da gezerken denk geldim.Sadece meraktan yazdım herhangi bir siyasi amacım veya bu videonun reklamını yapmak gibi bir niyetim yoktur zaten bu kanalıda sevmem. http://www.youtube.com/watch?v=TZuaSvyNnVY&list=UUzCiOxk7TqhS2R-tWsJFtsQ#t=15

Müslümanlar Tek Yürek Oldular Zülme Dur Dediler İsrail Konsoloslugu Önünde Muhşem Görüntüler Oluştu

http://www.ehlisunnet.tv http://ehlisunnettv.com https://twitter.com/EhlisunnetTv https://www.facebook.com/EhliSunnet.Tv2 https://www.facebook.com/EhliSunnetTVcom
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tozlu raflar yakında! @leventp @gamsizm

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11
cgdincer paylaştı.

li-ion pillerde sağlık
Li-ion pilerin kullanımı üzerine bir süredir araştırma yapıyorum ve sonuçlarını sizlerle paylaşmak istedim
Öncelikle lityum ion pillerin sağlığını korumak eski pillerin sağlığını korumaktan daha farklıdır bunun sebebi hafıza etkisidir Özellikle nikel kadmiyum döneminde piller, tam şarj olmadan şarja, ya da batarya tam dolmadan şarj ile irtibatı kesildiğinde içerisindeki kullanılmayan atomlar donmaktaydı. Lityum iyon pillerin ise belli bir şarj döngüsü vardır ve bu döngüde sağlıklıdır
Şimdi lityum iyon pilerin sağlığını arttırmak için gereken önerilerden bahsedeyim

li-ion pillerle ilgili yapılması ya da yapılmaması gerekenler:

1. pili her fırsatta şarja takın. li-ion pil ne kadar aktifse o kadar uzun ömürlü ve sağlıklı olur.

2. li-ion piller sonuna kadar bitirilmemelidir. sürekli bunu yaparsanız kimyasal olarak pile hasar verirsiniz.

3. sabaha kadar şarjda bırakabilirsiniz. problem olmaz (orjinal şarj aleti ve pil olmak kaydıyla).

4. 2-3 ayda bir, sadece 1 defaya mahsus pili sonuna kadar bitirin ve sonra kapalı olarak %100'e kadar doldurun. bu sayede pil ölçer kalibre olur ve daha doğru yüzde değeri gösterir.

5. li-ion pillerde hafıza etkisi olmaz. ni-mh pillerden çok farklıdır. ayrıca yaklaşık olarak sabit bir döngü sayısı vardır. Bir döngüyü tek seferde de yapabilirsiniz (%100'den sonuna kadar harcayıp %0'a inmek=1döngü ) ya da birden çok seferde de (%100'den %50'ye inip şarja takmak, ertesi gün yine %100'den %50'ye inmek=0.5+0.5=1 döngü).

6. Pili her fırsatta şarja takarak hem döngü süresini uzatmış olursunuz (yani 1 döngüyü belki 2-3 günde tamamlamak) hem de pili aktif tutarak sağlıklı kalmasını sağlarsınız.

7. li-ion pillerin en büyük düşmanı sıcaklıktır. kullanım, şarj ya da saklama durumlarında mutlaka fazla ısınmasına izin vermeyin. kesinlikle çok sıcak ortamlara (yazın doğrudan güneş ışığı altına uzun süre, kapalı araba içinde, ısıtıcı, fırın gibi cihazlar üzerine) bırakmayın.

8. şarj sırasında cihazınız ister istemez ısınacaktır. siz şarj sırasında cihazı kullanırsanız aynı zamanda işlemci, ram vs gibi donanımlar da kullanılacağı için daha da fazla ısınacaktır. yani bu durum bataryanızın ömrünün kısalmasına sebep olacaktır. mecbur kalmadıkça şarj sırasında cihazı kullanmamaya özen gösterin.

9. aynı şekilde cihazınızı bir kılıf ya da koruma içerisinde kullanıyorsanız, bu kılıf şarj sırasında cihazınızın fazla ısınmasına sebep olabilir. mümkünse kılıfı çıkartarak ve cihazı dock üzerine yerleştirerek, ya da ısıyı kolayca dağıtacak bir konumda (dik olarak ya da batarya yukarı gelecek şekilde ekranının üzerine yatırarak) şarj etmelisiniz. şarj sırasında fazla ısınacak kapalı, küçük ortamlardan kaçınmalısınız (açıkçası bu kılıf çıkarma olayında ben üşeniyorum biraz 🙂

10. mümkün olduğu kadar orjinal şarj cihazı kullanmaya özen gösterin. ya da orjinal cihaz değerleriyle aynı olan ve kaliteli malzeme kullanılmış cihazları kullanın. düşük amper çıkışlı şarj cihazları bataryanın şarj tutma kapasitesini düşüreceği gibi yüksek amperli cihazlar bataryanın fazla ısınarak patlamasına sebep olabilir.

11. Cihazınızı uzun süre kullanmayacaksanız ve saklayacaksanız, batarya seviyesi %50'ye yakın bir değer olacak şekilde ve serin bir ortamda saklayın.

bir de çok sorulan, "telefon ilk alındığında nasıl şarj edilmeli?" sorusunun cevabı:

1. Telefonu açın. Kullanmadan tam şarj oluncaya kadar şarj edin.
2. Şarjdan çıkarın ve telefon kapanana kadar kullanın. Arada şarj'a takmayın.
3. Daha sonra şarja takın ve %100 şarj edin. Tam dolumdan sonra 1-2 saat daha şarjdan çıkarmayın.

Bu şekilde telefonunuzdaki batarya göstergesi kalibre olmuş olacak ve doğru bir değer gösterecek. Ancak sadece 6-7 ayda bir yapın. Daha sık yapmayın! Bu işlem sadece batarya göstergesi kalibrasyonu içindir. Hatam ve eksiğim varsa belirttiğiniz taktirde düzeltirim.
Kaynak http://www.apple.com/batteries/

Apple - Batteries

Learn about the rechargeable lithium-based technology in your Apple laptop and iOS devices. Get tips for maximizing battery life and lifespan.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11