Yanlış değil mi bu soru? Bilen arkadaşlardan yanıt bekliyorum.

Not: herkes için bilim ve teknoloji dergisi 17 Kasım sayısı

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İstanbul’un simgesi olarak tanımlanabilecek pek çok yer var. Aklımdakileri sayayım:

-- Boğaz Köprüsü
-- Kız Kulesi
-- Galata Kulesi
-- Ayasofya
-- Sultanahmet Camii
-- Taksim Heykel
-- Topkapı Sarayı
-- Dolmabahçe Sarayı
-- İstanbul Ünv. Girişi
-- İstiklal Caddesi ve tramvay
-- Haliç Köprüsü

Birden fazla simgeyle anılabilecek başka hangi şehirler var?
Not: Konu biraz anket gibi oldu ama idare edin. #akış #KonuDışı #istanbul

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 18

Odroid C2 için sürekli hizmet verecek bir adaptör ihtiyacım var. Raspberry Pi 2 adaptörü taşımıyor artık. Ürünün resmi sayfasında önerilen adaptör şu:
http://www.hardkernel.com/main/products/prdt_info.php?g_code=G134111972476

Ben de DX’ten şunu buldum:
http://www.dx.com/p/12v-2a-universal-power-adapter-charger-black-ac-100-240v-eu-plug-2-5-x-0-7mm-412269#.WgBEXmi0OM9

Birisi 2.5-0.8mm, öteki 2.5-0.7mm gözüküyor. Dx’teki cihazı alabilir miyim? #akış #teknoyardım #şarjadaptörü

BeğenFavori PaylaşYorum yap

‘InterRail Türkiye -- BoluRail Kampı’ etkinliği için yarın Bolu Mengen Şirinyazı Göleti’ne kampa gelecek TS üyeleri var mıdır acaba? Bir umut görüşür, tanışırız diye yazayım dedim. Biz Zonguldak’tan iki arkadaş yarın gidiyoruz, öğlen oradayız. #akış #Kamp #mengen #bolurail #camprail #interrail #Çadır

BeğenFavori PaylaşYorum yap

“Baba Oğluna Neyi Öğretmelidir?”

Arkadaşlar bu konuda aklınıza gelen başlıkları paylaşırsanız sevinirim. Benim aklıma yüzmek, futbol oynamak, silah kullanmak ve araba sürmek geldi. Detaylandırmaları ben çıkartacağım, başlıkları lazım. #akış #KonuDışı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 43
 • toroskartali @toroskartali

  İnsanları hakir görmemesini, kibirli olmamayı, güçlü iken güçsüzü ezmemesini, dinini, üretken olmayı aklıma ilk bunlar geldi

 • Gizem Aksut @gizemaksut

  sen insan gibi insan, adam gibi bir adam, iyi bir eş ve iyi bir babaysan zaten seni her şekilde örnek alacaktır. ülkemizde erkek çocukları kadınlara karşı çok kötü yetiştiriliyor, bunun önüne geçmek için lütfen kadınlara nasıl davranması gerektiğini öğretin. paşa gibi yetiştirmeyin çocuğu, ev işlerinde annesine yardım etsin ve bir şeyler öğrensin ki ileride 30 yaşına gelip 2 yumurta kıramayan, her şeyi annesinden/kız kardeşinden/karısından bekleyen oğlan çocuklarından olmasın 🙂 saygı, sevgi, hoşgörü, hayvanlara iyi davranma, insan ayrımı yapmama, trafikte saygı ve kurallara uymak gibi şeyler tabi ki çok önemli. bunlardan sonra gelen işte dil öğrenmek, araştırma yapmayı sevdirmek, otomobiller, teknoloji falan filan gibi konular nasıl olsa öğretilir ama iyilik dediğimiz şey, iyi davranışlar vs. küçüklükten başlar.

  • arandur @arandur

   Baba olan bir adam aslında yeniden doğmuş gibi davranmalı ve tüm hatalarından çocuğu için arınmaya çalışmalı. Baba kendisi yapmadığı şeyi çocuğuna öğütlememeli.

  • JohnSmith @johnsmith

   @arandur Çocuklar taklit ederk öğrenir. Yani özellikle öğretiyorum, öğüt veriyorum vs. demeye gerek yok, zaten işe yaramaz. Siz ne yaparsanız, birebir taklit ederler. Demek istediğim bak ben sigara içiyorum ama zararlı sen içme demek işe yaramaz. Kendiniz örnek insan olacaksınız, başka yolu yok malesef 🙂

 • Gizem Aksut @gizemaksut

  özellikle erkek çocukları bazen tamamen babayı kopyalayabiliyor. mesela benim bir akrabamın oğlu (tek çocuk, kardeşi yok), babası kötü bir eş, kötü bir insan ve iğrenç bir baba olduğu için annesinin bütün iyi yönlendirme çabaları karşısında babası hep aksini yaptığı ve öğrettiği için gitti nerde kötü alışkanlık varsa ona bulaştı, en sonunda da yüz kızartıcı suç işledi ve hapse girdi, şu an hapiste. ben bu çocuğun küçüklüğü de biliyorum. genelleme yapmıyorum ama böyle örnekler çok.

Arkadaşlar Facebook’ta ‘His Zonguldak’ diye doğa yürüyüşü grubumuz var, federasyona bağlı. Başkan bu işlerden anlamadığı için benden istedi, yurt dışından tanıdıkları His Zonguldak diye arayınca grubu bulamıyormuş. Aranızda özellikle yurt dışındaki arkadaşlar His Zonguldak diye arayarak sonucu bana söyleyebilir mi acaba? #akış #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Arkadaşlar belki acemice olacak ama daha önce hiç almadığım için soracağım, WD5000LPCX modelli 2.5″ 500 gb laptop harddiski lazım bana, sata girişi zaten standart. Bunlarda dikkat edecek farklı bir detay yoktu değil mi, sipariş geçeceğim bir arkadaş için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yeni mühendislik kazananlara ve 1. veya 2. sınıfa başlayacak mühendis adaylarına tavsiyeler derledik kardeşimle. Dikkate alın derim.

#akış #mühendislik #mühendis #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mamba @blackmamba

  Not ortalamasına önem verme kısmına katılmıyorum. Kimi yer 3.00 gibi derecelerin altına, işin en iyisi olsan bile bakmıyor. Benim de başım yandı bundan mesela 🙂

  • arandur @arandur

   O kısım biraz göreceli. Yüksek lisans yapacak sınırda (genelde yüz üzerinden altmış) tutmak yeterli. O dediğiniz ortalamaları isteyen yerler var ama ortalama yapacağım diye öğrenci asıl ihtiyacı olan sosyal yeteneklerden mahrum kalmamalı.

  • arandur @arandur

   Şimdi sordum kardeşime, erasmus veya akademik düşünmek dışında 3.00 yapmanın faydası yok dedi.

  • WhiteBeards @whitebeards

   @arandur yurtdışı doktora ve yükseklisansda ve tabi ki Türkiye’de de mezuniyet notu önemli. Mezun olup özele gidecem direk diyorsanız da not önemli. Dört üzerinden 3 ortalama almış adam bilgisayar mühendisliği üzerinden konuşalım şunu demek istiyor. Ben teorik bilgisayar eğitiminde %75 bilgi edindim. Aman efendim pratik daha önemli bilgisayar dünyasında diyorsanız, zaten piyasada bir sürü canavar gibi üniversite mezunu olmayan programcı var. Türkiyedeki eksik teorik bilgisayar bilgisi olmayan yazılımcılar. Bence oraya yönelmek lazım. Misal giriş seviyesi bile olsa işletim sistemleri dersi bilgisi bence orta seviye ios programlama bilgisinden önemli. Nedeni açıklayayım zılgıt yemeden. Çünkü özelde kimse sana bir sömestr süresi işletim sistemi öğrenmen için vakit vermez. Sen de kendine o vakiti vermezsin.
   Work and travel ve erasmus hakkında fikir beyan etmeyeyim ortalık gerilmesin. Sağlam ingilizce bildiğinizden(aksini düşünmüyorum) pearson vb yayınevlerinin yabancı ders kitaplarını okuyunuz. Son yazdığıma çok önem veriniz lütfen. (Bunları yazan kişide üniversite hocasıdır)

  • turker @turker

   şunları yaptım diyebiliyorsan not ortalamasına bakanı görmedim.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   devlet haricindeki bir yer not ortalamasına göre alıp almayacağına karar veriyorsa oradan kaçılmalı işe girilmemeli zaten. İş yaptıracak yerler not ortlamasına değil ne iş yapabildiğine bakıyor.

 • turker @turker

  ofis bilgisi nedir? çay yap, mesaiye uy vs?

 • Emin @emin

  Bunu yazan ne okuyor nerede okuyor?

 • Waterfallll @waterfallll

  Not ortalaması en önemlisi. 3. sınıfa 1.99 gano ile başlasın bakalım o okul nasıl bitiyor? Biterken diğer yazanlar nasıl yapılıyor?

  • arandur @arandur

   Kusura bakma hocam ama bunu yazdığına göre ya öğrencisin ya da iş aramak gibi bir derdin olmamış. Tecrübelerden yola çıkarak söyledim onu, not ortalaması gerçekten önemsiz.

  • Waterfallll @waterfallll

   @arandur ben de diyorum ki not ortalaması okulu bitirmeye çalışırken önemli. Not ortalaması önemli değil deyip dersler altta bırakılmaya başlayınca dönem derslerini bile alamayacak hale gelinebiliyor. Öğrenciye not ortalaması önemli değil dersen o da gez toz bir şekilde diploma alırım diye anlıyor. Ben bizzat yaşadım dersleri sınırdan geçme psikolojisine girince okul bir güzel uzuyor. Derslerini geçerken AA geçmene gerek yok BB geç yeter desek daha güzel olmaz mı?

   Yurtdışı YL olsun erasmus olsun yurtiçi yl doktora olsun, aselsan vs çok güzel ortalamaya önem veriyor. Tüm öğrencilere diye bu şekilde tavsiye vermek biraz yanıltıcı. Hatta o güzel yerde staj yapsın dediğiniz kısımda bile çoğu firma not ortalamasına bakıyor. Özel sektör düşünen kadar düşünmeyen de olabilir.

  • arandur @arandur

   @waterfallll staj için haklısın, not ortalamasına bakan yerler var. Ama not ortalaması önemsiz demek derslerden kalabilirsin anlamına gelmez. Öncelik sadece dersler olmayacak, diğer yazdığımız konular iş hayatı için çok daha önemli.

22:30 gibi uyudum (hafiften hasta olduğumdan) ve 00:30 gibi gördüğüm rüyayı da hatırlayarak uyandım. Daha önce de bir kaç kez yaptığım gibi rüyamdan etkilendim ve hemen yazıya dökmeye karar verdim. Mini bir roman fikri olarak iki sayfa taslağını yazdım.

Sizde de benzer bir durum oluyor mu? Yani film gibi rüyalar görmek ve uyanınca hatırlayıp detaylarını uyanık kafayla tamamlamak gibi?

#TeknoRuya #teknorüya #konudışı #TeknoFikir

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İki şey sormak istiyorum.

1- Engellediğim üyenin profiline girip mesajlarına yorum yazabilmek saçma değil mi? Bu yapılabilirmiş gibi görünüyor.
2- Beni engellediğini fark ettiğim bir üyeyi ben de engellemek istiyorum, bunu nasıl yaparım?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 14