huseyin/azuren paylaştı.

Stanford Üniversitesi CS231n, Convolutional Neural Networks for Visual Recognition
Türkçe Alt Yazılı Eğitim Videoları

Küçük bir çocuk resimlere baktığında, onları kolaylıkla tanımlayabilir : ” Kedi”, “kitap”, “sandalye”. Bugün, bilgisayarlar da bunu yapacak kadar akıllı hale geliyor. Peki ya sonrasında? Bu heyecan verici konuşmada, bilgisayar algılama uzmanı Fei-Fei Li teknolojinin geldiği bu başarılı aşamayı – 15 milyonluk bir fotoğraf veri tabanı ile çalışma ekibinin bir bilgisayarı resimleri algılaması için nasıl “eğittiğini” – açıklıyor ve ileriye dönük bazı sezilerinden bahsediyor.

https://www.cizgi.com.tr/index.php/2019/08/02/resimleri-anlamalari-icin-bilgisayarlari-nasil-egitiyoruz/

Bilgisayarlar, bilgi arama, görüntüleri anlama, uygulamalar, haritalama, tıp, dronlar ve kendi kendini süren otomobil uygulamalarıyla toplumumuzda her yerde yaygınlaştı. Bu uygulamaların çoğunun özü, görüntü sınıflandırma, yerelleştirme ve algılama gibi görsel tanıma görevleridir. Yapay sinir ağındaki (yani “derin öğrenme”) yaklaşımlardaki son gelişmeler, en gelişmiş görsel tanıma sistemlerinin performansını büyük ölçüde artırmıştır. Bu kurs, özellikle resim sınıflandırma olmak üzere bu görevler için uçtan uca modelleri öğrenmeye odaklanan derin öğrenme mimarilerinin detaylarına derin bir dalış. Bu kurs boyunca, öğrenciler kendi sinir ağlarını uygulamayı, eğitmeyi ve hata ayıklamayı öğrenecek ve bilgisayar vizyonunda en son araştırmaları ayrıntılı olarak anlayacaklardır. Son ödev, multi-milyon parametreli evriral sinir ağını eğitmeyi ve onu en büyük görüntü sınıflandırma veri setine (ImageNet) uygulamayı içerecektir. Görüntü tanıma probleminin nasıl oluşturulacağını, öğrenme algoritmalarını (ör. Geri yayılma), ağları eğitmek ve ince ayar yapmak için pratik mühendislik püf noktaları ve uygulamalı ödevler ve final kursları boyunca öğrencilere rehberlik etmeyi öğretmeye odaklanacağız. Bu kursun arka plan ve materyallerinin çoğu ImageNet Challenge’dan çekilecektir.

https://youtu.be/40riCqvRoMs

Fei-Fei Li: Resimleri anlamaları için bilgisayarları nasıl eğitiyoruz

Küçük bir çocuk resimlere baktığında, onları kolaylıkla tanımlayabilir : " Kedi", "kitap", "sandalye". Bugün, bilgisayarlar da bunu yapacak kadar akıllı hale...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
huseyin/azuren paylaştı.

SSD fiyatları artma trendine girdi. Ram fiyatları da artabilir. Bu ürünlerden satın almayı düşünüyorsanız acele etmenizi tavsiye ederiz.
https://bilendenal.com/Notebook-SSD.html
https://bilendenal.com/Ram.html

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 16
 • eamedic @eamedic

  Samsung 860 qvo nun diğerlerinden farkı nedir 1 tb 700 küsür lira?

 • muhalif @muhalif

  @bilendenaldestek Merhaba, sitenizde kredi kartı ile yapılan taksitli alışverişlerde vade farkı var,bu konuda değişiklik olur mu? HB,vatan gibi siteler peşin fiyatına 6,9 taksit imkanı sunuyor, benim için tercih sebebi, sizde de böyle bir imkan olursa memnun olurum.

 • Equitatus @equitatus

  Hayatımda bu kadar spekülatif bir piyasa görmedim. Fabrika yandı fiyat artsın, ambargo oldu fiyat artsın, çişim geldi fiyat artsın, burnum kanadı fiyat artsın.

 • Cem Kabil @moshck

  Standart ssd ile endüstriyel ssd arasında nasıl bir fark oluyor? Ramlerdeki gib ECC olayına benzer veri kaybını veya hatayı engelleme özelliği mi var?

  • bilendenal.com @bilendenaldestek

   Merhab @moshck
   Endüstriyel ssd, ram veya benzeri ürünlerdeki ana farkları listelemeye çalışayım.
   Endüstriyel ürünlerin ısıl kararlılığı çok önemlidir. Standart ürünlerin çalışma sıcaklığı aralığı 0 ile 70 derece arasındadır . Endüstriyel ürünlerin çalışma sıcaklıkları farklıdır. Bazıları -20 + 80 derece, üst seviye ürünler -40 + 85 arasında çalışabilmelidir. Diğer bir farkta ısıl değer değişimi standart üründe hızla gerçekleşirse bozulabilir. Endüstriyel ürünler hızlı ısı değişimlerine dayanabilecek şekilde tasarlanır.
   Diğer bir farkta titreşime dayanımıdır. Endüstriyel ürünler 20g ve üzerine dayanabilmelidir.
   Bulundukları ortamda elektriksel problemlerin olabileceği ve güç kesilmeleri olacağı düşünülerek, tantal kapasitörler vaya başka seçenekler ile önlemler alınmış olmalıdır.
   Askeri standartlara geçersek, konu çok daha karmaşık bir yapıya giriyor.
   Öreğin uçak hangar dışında beklerken, güneş altında 90 derecelere kadar ısınabiliyor. Bizim ürünlerimiz kokpit içinde ama dış yüzeye çok yakın şekilde, faraday kafesli bir metal koruma içerisinde 80 derece ısıya çıkabilmekte. Uçak pistten havalandığında ısı çok büyük bir hızla düşmekte, hatta 2. dakikada +80 den eksi değerlere düşebilmekte. Biz bu ürünleri özel olarak tasarlayıp ürettirebiliyoruz.

@umtk burda sen bilmezsen kimse bilmez
Xiaomi izmirde mağza açacakmış bilgin varmı bu konuda yoksa hikayemi ?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İş yerinde w10 lu bilgisayar var.
Server a bağlı değil ve şifresini unutmuşlar.
Bunu açma ihtimalim nedir. ?
Eskiden admin ile girip şifre sıfırlayabiliyorduk w8 den sonra bunlar kalktı.
#windows #yardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
huseyin/azuren paylaştı.

Bu paylaşım siyasi değil ama umarım kural ihlali değildir. Sadece tacizlere karşı adalet için .. Olumlu görüşler için beğenseniz yeterli..
Önemli duyuru; Şule’nin mahkemesi öncesinde 14 Mayıs salı günü saat 21:00’da “ Işık’lar kapatılıp açılacaktır. “ Bu eylem bizler için Şule’nin adaletinde önemli bir yeri olacaktır. Hem Şule’yi anacağız. Hem de adalete bir ışık yakacağız!

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yukko nasıl bir sitedir.Fiyatlar ucuz gibi görünüyor.Msi ürünleri piyasaya göre ucuz¡!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7