#akış #TeknoYardım #AMD #Ryzen #ryzen7

Eylülde kurduğum Ryzen7 1700 + 16GB 3000Mhz + 1060 6GB sistemde Ocağa kadar herhangi bir sorun olmadan render, oyun v.s. her türlü şartta rahatça kullanıyordum. Ocakta bu spectre güncellemeleri sırasında ya güncellemeden ya da başka bir sebepten windows durduk yere çöktü ve onarılamaz duruma geldi. Bir gece sorunsuz kapadım. Ertesi gün açamadım. 2 gün bir sürü onarma yöntemi denememe rağmen hiçbir şey fayda etmeyince temiz kurulum yaptım. Temiz kurulum sonrası oyunlarda ve genel kullanımda hiçbir sıkıntı yaşamıyorum. Hatta XVG mining bile yapıyorum bazen ekran kartı boşta kaldığı zamanlarda.

2-3 gündür handbrake ve premiere ile render deniyorum. Render başladıktan kısa bir süre sonra sistem donup kalıyor. Isıları kontrol ettim. En yüksek olan işlemci oluyo diğerleri normal. İşlemci ısısı oyun esnasında da aynı ısılara (ortalama 70 derece) ulaşmasına rağmen sistem hiçbir sorun olmadan çalışıyor. Render esnasında ise sistem donup kalıyor ve resetlemeden düzelmiyor. Sebebini henüz çözemedim. Fikriniz nedir?

Handbrake DVD’den mp4’e çevirmeyi denedim boyut azaltmak için. İlk bu deneme esnasında oldu. Daha öncesinde render deneme fırsatım olmamıştı temiz kurulumdan sonra. Hem h264 hem h265 denedim sonuç değişmedi. Dondu ve resetlemeden düzelmdi. Sorun handbraketedir diyerek boşvermiştim. Şimdi premierede render alırken de aynını yapınca kontrol ettim ve içinden çıkamadım.

Yorumlarda bahsedildiği üzere RAM mhz düşmek için BIOS gireyim dedim. 20 yıllık bilgisayar hayatımda ilk defa BIOS ekranında da anlık takılmalar yaşadım. Saniyede bir takılıyor, anlık donma yapıyordu. 😀 Zor bela son BIOS güncellemesini yüklettirdim. Hala aynı donma sorunu var BIOS’ta. Önceden böyle bir şey yoktu. Dona dona mouse ile cebelleşip bir şekilde XMP kapattım ramler 2133mhz düştü ama renderda yine aynısını yaptı hiçbir şey değişmedi.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 27
 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  @orcun kimse takmadı biriniz el atıverin 😀

  • Orcun @orcun

   Bende bilmiyorum. 🙁 Anca önerebilirim. Misal o arada bios güncellendi mi ? bir sıkıntı olduysa bellekleri çıkart yerini değiştir bios’u da komple sıfırla, sistemi de topyekün baştan kur. Ve windows’u 1607 galiba en sorunsuz şuan bu görünüyor olmadı bu sürümü indirip onla bas formatı. Ama evveliyatı bios sıfırlama belleklerin yer değişimi vs. vs. bunları dene baktın gene olmuyor. Eldeki parçaları tek tek denemek lazım. Belki driver kaynaklı da olabilir ? en son sürümü netten çekip kuruyorsan belki onlarda bir sıkıntı var ?

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @orcun tekrar format atmayayım diyorum BİOS sıfırlama düşüncem var

   önceki 2 yoruma da bak

  • Orcun @orcun

   @gurkan-atilgan Anladım sen bios’u bir sıfırla bellekleri de tek tek farklı slotlarda dene, biliyorum uzun sürecek ama sıkıntı böyle anlık cart diye takılma ya bellekten ya cpu ya da sistem diskinden oluyor. Ama güncelleme öncesi yok diyorsun. O da bir garip belki güncelleme geldi birşey oldu belleklerin anası ağladı ? veya bellekler bozulacaktı tam güncellemeye denk geldi. 😀

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @orcun ha yok güncelleme öncesi değil eylülden bu yana böyle bir şey yaşamadım daha önce defalarc biosa girmeme rağmen, bu renderda donup kalma sıkıntısından sonra oldu BIOS’taki anlık takılmalar da

   sistem diski SSD samsung evo 850

  • Orcun @orcun

   @gurkan-atilgan Bios’da da yapıyorsa belleğin ufaktan bozulma olasılığı dahada artıyor. HDD olsa sistemde derdim ki kesin kafa atıyor o arada sistem kitleniyor ama ssd var diyorsun öyle bir ihtimalde yok. Ben birkaç yerde samsung ssdlerde windows 10 da ama m.2 olanlarda boot sıkıntıları kasma takılma mavi ekran sorunları duydum. Ama işte sende bios’da bile varmış. Aslında temizinden bir memtest86 çaksan ? bence daha iyi olacak. Ama tek tek dene 2 slot galiba senin bellekler ?

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @orcun 2 slot evet 8+8 bi memeteste de bakarım o da aklıma gelmemişti iyi hatırlattın 😀

  • Orcun @orcun

   @gurkan-atilgan Dün bana birtane samsung notebook geldi. Direkt her koşulda mavi ekran veriyor. Format basıyorum kapanıyor res atıyor falan 2-3 tane farklı iso denedim yok, dvd ile denedim yok. Ya dedim dur şunun belleği test edeyim. Memtest 86’nın bende disk olarak var, yarım günümü yedi ama alette 2+2 toplamda 4 gb ram vardı 1 tanesi hata verdi belleğin. Ddr2 olunca bulmak zordu, ama elimde başka birtane 2 gb varmış şansa onu taktım aleti temizledim gene testleri yaptım formatı attım temizden herşeyi hallettik bugünde elemana aleti verdim. Memtest önemli ya tam böyle nokta atışı yapıyor. 😀

  • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

   @orcun bi paylaşıver de gören şeyapsın 😀

 • Gürkan ATILGAN @gurkan-atilgan

  BIOS’daki anlık takılma/donma sorunu pili çıkarıp takınca düzeldi. Renderda hala sistem donup kapanıyo. Bazen 1 dakika bazen 12 dakika dayanıyo ama neticede render alırken donup kapanıyo.

  #TeknoYardım #yardım #LütfenYardımEdin #TeknikYardım #akış #asus #amd #ryzen7 #Ryzen #render #RenderPatladı

 • arsenik @sha-2

  Geçmiş olsun hocam. Umarım kısa zamanda çözümü bulursun.

#Apple #akış #HaberinizOlsun #OSXElCapitan #MacOS #MacOSX #ElCapitan #HaftalıkGündemeMalzeme

https://twitter.com/yilmazcanyigit/status/954045090598739968?ref_src=twcamp%5Ecopy%7Ctwsrc%5Eandroid%7Ctwgr%5Ecopy%7Ctwcon%5E7090%7Ctwterm%5E1

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #teknohaber #HaberinizOlsun #haber #AKK #AKKyeHayır #akkolmasaydı #akkhayır #turknet #Turknetdestek @turknetdestek

https://twitter.com/kotayahayir/status/953746885566763009

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tesla’nın Otomatik Pilotunu Portakalla Kandıran Adam - Video

2 dakikada bir direksiyona elinizi koymanızı isteyen ve uyarı sesi çıkaran güvenlik sisteminden sıkılan adam, çözümü direksiyona sıkıştırdığı portakalda bulmuş.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Cenk Akay @cenk_akay08

  Kendi kendine giden araba hala bana çok uzakta geliyor. Bazıları geleceği yaşıyor bizde burda çürüyoruz.

  • Gump @runforrest

   Kendi kendine gitmesini geçtim şu gereksiz pahalı petrol ürünlerinden kurtulalım bari. Adamlarda galon ile satılıyor yaygınlaşmaz sudan ucuz ama bizde iş çığrından çıktı halen çözüm üretmeye çalışan yok. Tersine başka neye bindirim uygularız diye bakılıyor. Çözüm üreten değil, bürorasi ve vergi üreten bir milletiz. Bknz. Limonata vergisi. :’)

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @runforrest Pahalı olan benzin değil ki, vergisi. Sanıyor musunuz o vergiyi çevreyi kirlettiğimiz için alıyorlar, sigara, alkoldeki vergiyi sağlığımız için alıyorlar? Özellikle vazgeçilemeyecek şeylere bahane bulup vergi alıyorlar zaten. Benzin, bağımlılıklar, ıvır zıvır. Petrolün bitmesi en çok bizim devleti mutsuz eder. Sigara, alkol kullanımı biterse de mutsuz olacakları gibi. Bindirecek başka yer de bulur hemen.

   Elektronik sigara mesela çıktı, İngiltere gibi bir sürü gelişmiş ülkede, Avrupa’da devlet tarafından tavsiye edilen bir şeyken bizim ülkemizde bir anda dünyanın en kötü, en zararlı şeyi olduğuna karar verildi, çünkü vergilendirilemiyor.

   Ha şu olur, alkol, sigara gibi şeyler biter de başka yerden bindirmeye kalkarlarsa uyuttukları halk isyan eder. Şimdi sağlığınız için, doğa için diye kandırıp geçiyorlar.

 • Ergin Bilgin @erginbilgin

  Sonuçta kaza olursa suç sürücüde mi? Tesla için bitti. Bu kadar.

#Apple #MacOS #MacOSHighSierra #highsierra #güvenlik #SiberGüvenlik #HaftalıkGündemeMalzeme #HaberinizOlsun #teknohaber

https://twitter.com/CoderBora/status/951170586910384128

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

#akış #HaftalıkGündemeMalzeme #HaberinizOlsun #haber #teknohaber #Bitcoin #BitcoinHaberleri #Paribu #BTCTurk #skandal

https://twitter.com/huzeyfeonal/status/949335100239613953

https://bitcointalk.org/index.php?topic=2684045.0

Anlatılanlardan anlaşıldığı kadarıyla bir turkcell bayiisi işin içinde. Yedek SIM çıkartarak insanların iki aşamalı doğrulama mesajlarını alarak hesaplarına girilip bilgiler değiştirilip paralar çalınmaya kalkılmış.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Crooked Still - Ain't No Grave

Track No.7 from Crooked Still's album "Shaken By a Low Sound". Enjoy!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Bitcoin transfer ücretlerine ne diyosunuz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 13
BeğenFavori PaylaşYorum yap