Paylaş Paylaş

Sağlık bantları ve adım sayan saatler işe yarıyor mu?

Sağlık bantları ve akıllı saatler, sağlığımızla ilgili birçok veri gösterebiliyor. Peki bu veriler güvenilir mi ve bu verilere göre diyet yapıldığına işe yarıyor mu? Yeni sonuçlanan bir araştırma, bu soruya bir yanıt verdi. İlgili araştırma burada. Biz de bu verileri değerlendirip kendi yorumumuzu getirdik.

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Karaalioglu @pimpernopercin

  Güvenilir olmaları için bir şart yok ki zaten. Sadece bilgi amaçlılar. Buna güvenip iş yapan ... 🙂

 • Hatsune Miku @hatsunemiku

  Bu nasıl başlık? Bize soruyor. 🤔
  Edit: Konu buymuş aslında. 😊

 • Hatsune Miku @hatsunemiku

  - Sağlık bantları ve adım sayan saatlerin işe yaradığı kanıtlandı.
  - Sağlık bantları ve adım sayan saatler aslında işe yaramıyor.
   
  Gibi başlıklar zor olmamalı?

 • BRN @brnspawn

  Microsoft Band İncelemesi zannettim.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @miku İşte bu durumda ikisi de kanıtlanmadığı için soru olarak kaldı. İzlemeden yorum yapınca bilemiyorsunuz tabii.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  Biz doğrusunu yapıyoruz. Clickbait ile karıştırmayın. Örnek alsınlar.

 • Hatsune Miku @hatsunemiku

  @gamsizm Clickbait sandığım için kasten izlemedim. 😔

 • Murat Gamsız @gamsizm

  O LP'nin görüşü. Ben aynı fikirde değilim. Ortaya soru olarak atılıp tartışılabilir. Burası tartışma platformu. Gazete sayfası değil. Clickbait olmasın derdimiz o bizim. Ama şu var eğer işe yaramadığı kanıtlandıysa ve buna rağmen soru olarak soruluyorsa yine yanlış olur. Araştırmanın sonucu daha çok soru sorulması gerektiği şeklinde bitiyor.

 • Hadron Collider @hadroncollider

  Hayat boyu fazla kilo problemi olan biri olarak bu sonucu normal buluyorum. Ben de zamanında Japon malı pahalı bir adım sayar aldım bir süre sonra sıkılıp bir kenarda unuttum, 700 küsür TL'ye aldığım koşu bandını sokağa attım yer kapladığı için, bilimsel verilere dayalı diyetler yaptım çok kilo verdim ama hep baştaki kiloma geri döndüm ve hatta geçtim.

  Bilgi, irade gibi konularda ne para ne de teknoloji işe yarar. Yetenekli ve bilgili bir insan parası çok olan teknolojik donanımlı birini geçebilir. Aynısı irade için de geçerlidir. Senin iraden zayıfsa en iyi teknoloji işe yaramaz. Teknoloji sadece bir araçtır fazla gözde büyütmemek lazım, iş kalpte biter.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @miku O da sizin hatanız kimse mükemmel değil 🙂

 • Hatsune Miku @hatsunemiku

  @gamsizm Haklısınız, kimse mükemmel değil. Sizi kırdıysam özür dilerim efendim. 😔 Hatamın farkına vardım, bunun için teşekkür ederim. Mutlu ve sağlıklı günler geçirmenizi dilerim. 😊

 • Şevket Zaimoğlu @sevketzaim

  @gamsizm "Soru soran başlıklar hakkında TS editörleri ne düşünüyor? Tıkla, öğren"

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  @asetik-asit
  Bana TP-Link'in USB 3.0 Hub verdi bir arkadasim, velakin adaptorunu vermedi.
  Simdi su soruyu sorsam kendisine...
  "Bu Hub adaptorsuz calisiyor mu?"
  Calismiyorsa neden verdin u*an...
  Bana click bait mi atti bu simdi? 😀

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @ronandald Normal. TS'nin takipçilerinin çoğunun sağlık ve spor işleriyle arası yok o yüzden ilgilerini çekmiyor 🙂 Şöyle cesur birini ve sponsor bulursam spor bölümü yapmayı istiyorum. Belki birkaç kişiyi kurtarırırz 🙂

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  @asetik-asit
  Tiklama yok ama soyle seyler var 🙂

  http://eelslap.com/

  http://www.staggeringbeauty.com/

  Bir zaman sonra saplanti yapiyor, uyarayim... 😀

 • Mustafa İMECİ @mimeci

  BANTLARIN İÇİNDEN ÖYLE BİRŞEY ÇIKTIKİ!...

 • Deniz Etkin @denizetkin

  Videoyu izleyebilir ve bu videoya şu başlık olmalıydı diye sen karar verebilirsin. Hamdi beyin cep telefonları ile yaptığı videonun başlattığı tartışmaları hatırlayın. Bilimin işte budur diye kanıtlayamadığı bir olayda sonuç budur derseniz. Karşınıza yalan söylüyorsun diyecek çok adam (hatta bilim adamı çıkar). @miku

 • tolga d. @tolga-d

  "Bak ben spor yapıyorum" bilekliğini takanların tabii ki çoğunluğu başarısız olacak, sürpriz değil 😀

 • Serkan Özer @serkanozer

  Adam bin defa cevaplamış yukarda neden aynı soruyu soruyonuz ki hala?

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  @gamsizm
  Guzeldi, gunun yorumu sectim bunu 🙂

 • Hadron Collider @hadroncollider

  Kalori diyetlerinin işe yaramaması herkesin farklı kalori yakması ile alakalı değil. Kalori yakmada biraz değişiklik olabilir ama dikkate alacak derecede değil. Kalori yakma yaşa, cinsiyete ve vücut ağırlığına bağlı büyük oranda. Aynı yaşta, cinsiyette ve ağırlıktaki iki kişi arasında çok fazla bir kalori yakma farkı yok. Başka biyolojik faktörler yoksa bu geçerli bir argüman değil. Kalori diyetleri hesap tutması çok zor olduğu için sürdürülebilir değil. Ne aldığını aşağı yukarı hesaplayabilirsin benim yaptığım gibi takıntılı bir şekilde ölçersen ama ne yaktığını hesaplamak çok zor.

  Yetişkin bir erkeğin vücudu bütün gün otursa bile 2000 kilokaloriye yakın harcıyor. Bu vücudun temel işlevleri için gerekli enerji. Yoğun spor ve hareket yapsanız bile yakacağınız en fazla 3000-4000 civarı. İhtiyacını geçtiğinde harcaman gereken efor miktarı aşırı artıyor yani bi nevi hamallığa dönüşüyor. Burdan da şu sonuç çıkıyor: İhtiyacından fazla yemeyeceksin yani zevk için, stres atmak için yemeyeceksin yoksa bedelini ödersin. Hayatta kalmak ve çalışmak için yiyeceksin. Stres atmak için de yemekten farklı yöntemler bulacaksın.

  Diyet yaptığım zamanlarda çok hızlı kilo verdim ama geri de aldım. Diyet yapmayı bıraktıktan sonra çok yavaş da olsa kilo vermeye başladım. Bir numaralı sorun hazır ve işlenmiş gıdalar. Meyve, sebze ve et ile beslenmeye çalışıyorum. Hazır gıda ve abur cubur yesem de abartmıyorum. Hergün bol bol tempolu yürüyorum severek. İstanbul yürüyüş yapmak için güzel bi şehir. Bir de masa tenisine yıllar sonra tekrar başladım. Öyle yok kaç adım attım, kaç bilmem ne yaptım sayıp hesaplama ihtiyacı duymuyorum. Kendimi oyuna kaptırıyorum zamanın nasıl geçtiğini bile anlamıyorum. Hem keyif alıyorum hem de bol efor sarfediyorum. Sevdiğin şeyi yapmak önemli yoksa bir noktadan sonra devam edemiyorsun.

  Uzun lafın kısası yemeyi bir yaşam tarzı olmaktan çıkarıp sevdiğin şeyleri yaptığın daha aktif ve hareketli bir yaşam tarzı benimsemek lazım. Kendini sıkmayla, saymayla hesapla kitapla, alet edevatla olmuyo.

 • Hado @hado

  İki senedir düzenli spor yapıyorum, ne nabız, ne kalori ölçtüm. İstediğim kilo ve forma ulaştım. Ölçüp biçmek istediğimde inanılmaz sıkıldım. İnsanlar iki yerden patlıyor; hemen sonuç almak ve gerçekten spor yapmak yerine, bant, kıyafet, uyduruk diyetler, onu mu yiyeyim, bunu mu gömeyim gibi ıvır zıvırla uğraşıp işin özünü kaçırmak.

 • Ridvan Suleyman @suleymanridvan

  Saglikli bir sekilde kilolarini duzelten insanlar genelde yalari yakip onlarin yerine kas yaparlar. Bu da vucutta fazladan kas olmasindan dolayi en kucuk hareketlilikte bile daha fazla kalori yakmak demek. Boylelikle ileriki donemde diyet gevsetilse bile vucut daha fazla kalori yaktigi icin kilo almak zorlasir. Ama diger taraftan vucudu acliktan oldurerek kilo verildiginde yag yaninda kas kaybi da olusur bu da ileriki donemde tekrar yaglarin geri donmesi demektir. Insanlarin tartilara ciktiklarinda gordukleri sayidan daha cok vucutlarinin yag oranlarina dikkat etmeleri gerekir. Yukledigim resim de ne demek istedigimi daha iyi anlatmama yardimci olur.

 • aslanmurat @aslanmurat

  Teeknoseyir deki o kadar inceleme çöp o zaman 😀

 • Endoskop @endoskop

  yarıyor kendimden biliyorum, 🙂 keşke bana sorsaydınız 🙂
  suunto ambit cihazım vardı kalp atışına dayalı ve günde 4000 bin kalori yakıyordum, günlük ise 1000 kalori alıyordum, herkes kas yakıyorsun dikkat et diyordu ama tam tersi oldu bilek kaslarım resmen yeniden doğdu, kol kaslarım gibi bayağı şişip indirebiliyordum artık ve bunu gün ve gün gözlemledim. Göğüs kaslarım birden çıkmaya başladı aileme memelerimi oynatarak hava atıyordum 😀 evet editörler bir yerde doğru diyor şok diyetler yıkıma yol açabiliyor benim biraz saçlar gitti, ve kilo alımım hızlı oldu. Adım sayarlar işe yaramaz illa profosyonel bir cihaz lazım örnek fenix 3 hrm run gibi, öyle detaylar veriyorki, örnek oksijen yakımı kaloriden önemli zira spordan sonra oturduğunuzda işte ozaman kalori yakılıyor ve bunu bizzat yaşadım, şimdi yarın diyete başlıyorum bu defa adam gibi yapıcam ölümüne değil düzgün bir biçimde yapıcam, diyetteyim boşver hayat bitti değil sadece sağlıklı besleniyorum okadar moduna giricem, yoksa 4 defa yaptım kilo adlım her şey çöpe gitti.

 • skaplan @sedatkaplan

  Züğürt avuntusu belki ilgili makaleyi paylaştıktan sonra Murat bey beğenmişti. Sonra o makale ile ilgili bu videoyu görünce çok duygulandım. Belki de bana öyle gelmiştir. Ama konu ilginç idi. Başlığına kurban etti ahali 🙂 @gamsizm

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @aglaknecmi Sorunun cevabı var. Ama cevap yeni sorular.

 • Cavid-19 @mask

  Işe yarıyor mu? Bana niye soruyorsun

 • skaplan @sedatkaplan

  Başlıkta bir sıkıntı yok bilgiçlik yapmayın çünkü başlıkta ki sorunun net bir cevabı yok. Araştırma tırt diyenler de ayağını denk alsın sci hakemli dergi makalesi. Her gördüğünü boklayan atarlı liseli genç gibi saldırmayın her yana. Türkiye de bir teknoloji sitesi akademik bir makale üzerinden video yaptı. Takip ettiğiniz kanalın kıymetini bilin. @gamsizm tekrar tebrik ederim

 • Hamit ÖZLÜ @hamitozlu

  +Eskiden her şey daha sağlıklıydı. Kimyasallar daha azdı yediklerimiz.

 • tbpmlk @tbpmlk

  Sonuç: Sağlık çaba ister!

 • rasb @rasb

  İngilizce'si olanlar, makalenin tamamına buradan ulaşabilir:
  http://sci-hub.cc/10.1001/jama.2016.12858

 • xekeru @xekeru

  keşke ts tişörtü giyip yapsanız sadece videoları

 • Alim Bozkayalar @sqn

  SON DAKİKA!!! BAKIN O ÜRÜNLE İLGİLİ NE SONUÇ ÇIKTI?

 • fsh77 @fsh77

  Herkes kaloriden girip kilodan çıkmış 🙂 halbuki bu tip cihazlar üreticileride bizzat diyor sağlık için bire bir kullanmayın peki geriye ne kaldı ?!
  Aslında geriye çok şey kalıyor ama görmek isteyene hele çağımızda zira insanlar günlük rutinlerinde hep aynı şeyleri yapıyor atıl koltuk elemanı, mız mız lanıyor, iki adım fazla atmak için bu tip cihazlar size hedef koyuyor ve harekete teşvik ediyor eminim alanları yarında fazlası çok fazla kilo sorunu olmayan insanlar zira çoğu genç ve asıl amaç sizi birilerinin birşeylerin ödüllendirmesi ve teşvik etmesi gururunuzun yada egonuzun okşanması bu aslında kötü değil üreticilerde zaten buna oynuyor , sosyal ortamda skor paylaşımı yada günlük ORTALAMA ne yaptığınız hemen sağlık danışmanı olarak yanınızda bu çok güzel.
  Bu cihazların çalışması aslında ORTALAMA üzerine, istatistikde bir fabrikadan çıkan milyonlarca mal kontrol edilmez güvenli bir sayıda örnek ile çıkan tüm malların bozuk olma olasılığı uygun bir düzeyde tutularak sevk edilir.
  Bu cihazlarda misal Xiaomi band lar kendi ülke insanının kilosu,yaşı boyu,cinsiyeti vb veriler bu tip istatistik formüller baz alınarak hesaplanıp ekranlarda gösteriliyor yani zaten doğası böyle cihazların, insanların ortalama adım uzunluğ 65-70 cm dir buda erkek olanlarda diger her şey ortalamadır , gördüğünüz şeylerde 1-1 doğru yoktur asla olamazda.
  Mi bandların açıklamasında zaten kendi vatandaşlarından örnekleme yapıldığı var.
  Ben kullanıyorum faydası ne ?! Evet şu faydası var haftalık,aylık ve senelik grafikler var fiziksel ve uyku olarak neler olup bitmiş net şekilde görüyorum derin uykum ne durumda uykum kaç saat az mı
  biraz erkan yatağım kaçta ortalama uyuyorum,yada adımlarım biraz az yol yapayım sosyalde günlük derecelerim arkadaşlarım arasında az mı şu merdiveni çıkayım asansör kalsın bu hafta gibi bir çok konuda uyarıyor beni ,eğer sporla çok ilgiliyseniz kalp atışınız 60 altı olmalı sporla alakası olmayan adamın 70 ve üzeri çıkar bunu bilipde saatinizi bakarsanız içiniz bir güzel burkulur hadi gelde bisiklete binme iki adım daha çok atma vb.
  İste saatlerin size faydası bu, her insan kendinin doktorudur en iyisini kendini gözleyerek yapabilir ama insan fıtratında illa bir teşvik ödül görmek istiyor size hedef konulursa yaparsınız yoksa sallarsınız her şeyi.

 • Murat Gamsız @gamsizm

  @aglaknecmi İnsanlarımız maalesef soruya cevap almamaya alışık değiller. Bir şeyin soru olarak kalmasını anlamlandıramıyorlar. Evet ya da hayır cevabı bekliyorlar çünkü test nesli çoğu. Sorunun cevabı mutlaka dört şıktan birinde var. Bizde malum felsefe asla adam yerine konmadı. Soru sormanın önemini ve cevap alamamayı orada öğreniyorsunuz. Bilimsel çalışmalar tıpkı burada olduğu gibi, mutlaka bir sonuçla bitmez. Bu çalışma da başlıktaki soruya yanıt aramaya devam edecek. Ancak bizde de bunları kullananlar var. Zaten onlar soruyu görüp yanıt yazmışlar. Yanıtı olmayan da soruya takılmış 🙂

 • Güven Şengönül @izmiriann

  güzel konu doğru konu. egzersizin sağlığa olumlu etkileri çok açıktır. düzenli (burada düzenli derken 1-2 haftadan değil düzenli rutin bir uygulamadan bahsediyorum) egzersiz sizi daha sağlıklı ve mutlu yapar.

  kilo kaybı bambaşka bir konu. ve uzmanlık en azından özen gerektirir. Murat beyin bu konudaki bilgisi de oldukça fazladır. Zaten o da bu aletlerden mucize beklemeyin onlar yardımcı asistan diye belirtiyor. İleride daha çok egzersiz spor konulu videolar hazırlayabilirse çok hoş olur.

  bu aletlerin mucize olmamaları konusunun yanında ise şunu da unutmamak gerekir ki eğer siz hayatınızı değiştirmeye karar verdiyseniz ufak motivasyonlarela hedefinize ilerleyecekseniz elbette faydalı olduklarını düşünüyorum.Düzenli olarak egzersiz yapan biri olarak beni motive ettiklerini söyleyebilirim. ama şunun altını çizmeliyim ben bu cihazlar, programlar olmadan da zaten yıllardır kendi çapımda spor yapan biriyim. yani bu benim için bir alışkanlık. bu yardımcılar ise işin zevkini arttırıyor bence. ne kadar koştuğumu , haftada kaç antreman yaptığımı, nabzımı kontrol etmek performansıma ve motivasyonuma olumlu yansıyor.

  bu gibi ürünler/programlar/mobil uygulamalar , bol kırmızılı cafcaflı oyuncu ekipmanları gibi. eğer siz belirli bir seviyede o aktiviteyi yapmıyorsanız sizin başarınıza doğrudan etkisi çok az. belki de yok. siz iyi oyuncu değilseniz farenin etkisi yok. siz günlük hayatınızda sağlıklı ve dengeli beslenmiyorsanız,ya da doğru bir antreman / egzersiz rutinine sahip değilseniz bir band alıp veya bir akıllı saat takarak bir anda zeus gibi olamayacaksınız.

  özetle şahsi fiksim akıllı saatlerin bilekliklerin ve hatta akıllı telefon uygulamalarının mucize ürünler olduğunu düşünmüyorum. illa bir mucize aramamız gerekiyorsa bu insanın ta kendisidir. siz hayatınızda birşeyleri değiştirmek istiyorsanız tüm o akıllı ekipmanlar olmadan da bunu pekala yapabilirsiniz. ama bu gibi ürünleri etkin şekilde kullanarak bunu daha basit ve eğlenceli yapabilirsiniz.düşük düzeyde üşengeç biriyseniz sizi motive de edecektir şüphem yok. hiç hareket etmeyen biriyseniz bence attığınız her adım kar .

 • Emre K @emre-k

  Bizim ülkedeki şişmanlığın en büyük sebebi sporun bir yaşam biçimi haline gelmemesi. Bu konuda uzmanlar hep insanları suçluyor ancak bizim ülkemizin muhteşem altyapılı şehirleri ve insanın kanını kurutan çalışma şartlarında millet nasıl düzenli spor yapsın? İnsanlar haftada 6 gün çalışıyorlar. Sabahın köründe yola çıkıyorlar, akşamın dibinde evine varıyorlar. Spor için en uygun zamanlar trafikte heba oluyor. Bir tek boş günü pazar, onda da alışveriş mi yapsın, evini mi toplasın, spora mı gitsin? Ayrıca bizim şehirlerimizde rantçı belediyeler (yani ülkedeki tüm belediyeler) ve müteahhitler para kazanacak diye spor yapacak alan yok. Gelişmiş ülkelerde nüfus çok fazla olsa bile devasa şehir parkları olur. İnsanlar yürür, koşar, bisiklet biner, yatar, uzanır, kitap okur. Bizde 200 metrekarelik yeşillik oldu mu birileri hemen apartmanı çakar oraya. Bisiklet desen ayrı bir dert. Belediyelerin yaptıkları bisiklet yolları çok saçma oluyor genelde. Düzgün olanlarında ise piknik yapan mı ararsın, arabasını park eden mi? Bisiklet için bir sürü yatırım yapan İzmir'de bile bu sistem daha oturmadı.

  Tüm bu şarlar sonucunda bizdeki genel spor anlayışı şu: İnsanlar bir gaz ile spor salonuna yazılıyor, önceleri iyi sonuç alıyorlar. Sonra işin doğası gereği kilo verme azalıyor, insanlar sıkılıyor ve sporu bırakıyorlar. Sonra o verilen kilolar misli ile geri dönüyor. Sporun etkin olması için sürekli olması yani hayat biçimi olması gerek. O da bizim ülke şartlarında imkansıza yakın bir şey. Bu yüzden bir hevesle alınan nabız ve adım sayarlar uzun vadede bir işe yaramıyor. Önce zihniyetin değişmesi gerekiyor.

  • szxczxcs @szxczxcs

   O kadar yazmışsınız da, bu söylediklerinizin tam aksi olan ülkelerde de obezite almış başını gidiyor. çalışma saatleri hakkında pek bir şey söyleyemem haklısınız fakat spor yapacak yer yok falan bunlar çok basit bahaneler. herkesin evinin dibinde olacak diye bir kaide yok ama illa ki bir park, bir mesire alanı, deniz varsa bir sahil vs. yani yürüyüş yapacak bir alan bulunuyor ülkemizde. İzmir'de bile(neden bile olduğunu da tam çözemedim) oturmadığını söylediğiniz bisiklet sistemi bizim Kocaeli'de gayet güzel kullanılıyor mesela. Sahil şeridinden bisiklet istasyonundan bisikletimizi alıp kilometrelerce kullanıyoruz gayet rahat bir biçimde. Örnekleri artırabilirim. Sahil şeridi olmayan gittiğim iç anadolu şehirlerinden de örnek verebilirim.

   Vakit dışında spor ile alakalı her şey ama her şey bahanedir.

  • Emre K @emre-k

   @szxczxcs Spor yapacak yer olmaması tabi ki spora engel değil. Üç yıldır ufacık odamda spor yapıyorum ve sonuçlarından memnunum mesela. Ancak yurt dışına gidip açık havada yaptığım spor bambaşka oluyor. Demek istediğim şey ülkedeki şartların insanı spora değil spor yapmamaya teşvik etmesidir.

   Bisiklet olayında da kastettiğim şey belediyelerin yaptığı sınırlı bisiklet yolları değil bisiklet ile şehirdeki her noktaya ulaşım imkanı olmasıdır. Sırf bisiklet binebilmek için bisikleti arabaya veya trene koyup özel bisiklet yoluna ulaşıp sürebiliyoruz ancak. Diğer alternatif ise sürekli para verip bisiklet kiralamak. Halbuki ben birisinin gelip beni ezme korkusunu yaşamadan bisiklete evimin önünde binerek markete de gidebilmeliyim, okula da, iş de. Olması gereken model bu, tıpkı Avrupa ülkelerinde ki gibi. İzmir örneğini verme sebebim ise burada bisiklet işine son yıllarda çok önem veriliyor. Kilometrelerce parkur yapılıyor ancak yine şehrin sadece belli kısımlarındaki kişiler tam olarak faydasını görebiliyor.

   Obezite sorunu en çok ABD'de görülüyor. Avrupa'da böyle kronik bir sorun yok. Onun sebebi de ABD'nin tamamen tüketim toplumu olması gibi başka sebepler. Orada kişileri önce şişirip sonra zayıflatmaya yönelik bir pazar var. Hem şişirirken hem zayıflatırken çok temiz paralar dönüyor.

   Sözünüze katılıyorum spor yapmayı kafasına koyan her şekilde yapar ancak işte mesele o insanları spor yapmayı kafalarına koymalarını sağlamak, teşvik etmektir.

  • selcuk kose @selcukkose20

   Valla arkadaşlar kim ne derse desin şehir hayatında spor yapmak oldukça zor bir iş.. Düzenli spor yapabilmek için evvela canın çıkarcasına çalışma ortamın olmayacak. Çalışma saatlerin günde 8 saati geçmeyecek. Bundan dahada önemlisi evin ile işyerinin arası yarım saatten fazla olmayacak.
   Eve geldiğinde insanın pestili çıkmış olmaması gerekiyor ki biraz dinlenip spor yapabilesin. Tüm bu şartlara kaç kişi sahip ki? Mesela ben bir başlıyorum işe varmak için en az 2 saat 3 vesaitte işe gidiyorum. Gün içinde ordan oraya geziyorum. Akşam olduğunda eve gitmek için en az 2 saat yolda geçiyor. Tahmin edersiniz ki pestilim çıkmış oluyor.Ben nasıl spor yapayım kardeşim?

 • primat @primat

  egsersiz tamam ama sporun faydalı olduğunu oturur tartışırız.
  kalp büyümesi erken yaşlanma ne arasan var.
  tıpkı meyvelerin suyunu sıkıp sıkıp içmenin yıllarca faydalı olduğunu söyledikleri gibi.
  kilo alma sebebi yiyeceklerin yiyecek olmaması.
  acıyıp verdiğiniz sosisi sucuğu patisiyle oynayıp yemeyen kediden daha akıllı ne zaman oluruz???

  • Hakan DOĞDU @dogduhakan

   @farazicosmos çok, ama çok fazla spor yapanlarda, kalp kasları fazla gelişir ve bu da aşırı düşük nabız anlamına gelir. Yani damar ve kalp büyüdüğü için sporcuların nabzının fazla atmasına gerek kalmaz. Genellikle büyük problem değildir. En sık futbolcularda görülür.

 • Gökhan @vatandas

  Hamdi bey 5:36'dan 6:01'e kadar başka bir evrendeydi.
  -Dünyadan Hamdi'ye, dünyadan Hamdi'ye. Sesimiz geliyor mu? 🙂

Benzer Videolar