Rotring 800+ Mekanik Kalem

  • TeknoSeyir Plus çıkalı uzun bir vakit olmadı lâkin başarılı bir süreçte. Kalem dünyasında Plus'ı daha önce başkası denedi, başarılı oldu mu?  Bence tartışılır. Rotring'in 300, 500, 600 ve 800'ün yanında ailenin en büyük olan üyesi 800+, versatil kalem olmasının yanında dokunmatik cihazlarda Stylus görevi üstleniyor. 800 ile arasındaki tek fark da bu.

 

  • İncelemelerde verilen puana dikkat ediyor iseniz bu sefer şaşırmış olabilirsiniz, açıkçası ben de şaşırdım. Şaşırmaktan da öte, hayâl kırıklığına uğradım. Büyük beklentiler beslediğimden de değil, yalnızca Rotring 600'den az da olsa bir miktar daha iyi olmasını bekliyordum; ancak 600'ün daha iyi olduğunu görünce tam anlamıyla hayret ettim. Bütün bu hayal kırıklıklarının kalbinde ise kalemin mekanizması yer alıyor.

 

  • Öncelikle tasarım ve malzeme kalitesinden başlamak, neden bu kalemin ailesinin en üstünde yer aldığını açıklamak için yeterli. Kalemin en ucundan silgi tutacağına kadar çok sağlam bir şekilde metal kullanılmış, uç ve mekanizmadaki pirinç alaşım, parmağı rahatsız etmeyecek bir grip ve harika bir dokuya sahip olan gövdesi ile Rotring isminin hakkını sonuna kadar veriyor. Alaşımdan kaynaklanan çok şık altın rengi aksan, Rotring imzası kırmızı yüzük ve gövde ile aynı yapıdaki klips ile çok sağlam, şık ve kaliteli bir obje gerçekten de. Uç yoğunluğu göstergesi ise yok, onun yerine kırmızı yüzüğün olduğu kısmı çevirerek ucu içe gizleme mekanizması yapılmış, iyi de olmuş denebilir.

 

  • Aslında uç yoğumluğu göstergesi yine bir yere iliştirilebilinirdi. Yine de Rotring'in bunu koymamış olması bu kalemin iyi olmadığına dair küçük bir delâlet olsa gerek, çünkü bir kalem olarak yeterli değil. İnsanlara sürekli bşr bir kalemi almadan önce mutlaka deneyin diye öneriyorum. Ben de almadan önce 2-3 defa deneme imkanı buldum ancak biraz deneme ile anlaşılacak sorunları olduğunu düşünmüyorum.

 

  • 800'e göre tek farkı Stylus, bunu da başarı ile yapıyor, ek uçlar ve değiştirme aparatı da sunuluyor. Bu nokta da iyi ama yeterli değil. Kalemin ucu, manşonun altındaji kısmını çevirince içe giriyor, bundan mıdır bilmem, yazarken çok ses geliyor ve o mekanizmanın oynadığını hissediyordunuz. O-Ring gibi çözümlere zerre dikkat etmiyorum, bu kalemin fiyatının ne olduğu ortada, böyle bir sorunun kesinlikle olmaması gerek. Ayrıca Zebra kalemlerdeki o-ring ile denemeler yaptım, hiçbir şey değişmiyor. Değişse de böyle bir sıkıntının varlığını kabul etmemek mümkün değil.

 

  • Pilot Neox, Pentel Ain-Stein ve Uni NanoDia da bir çözüm değil. Uç kırılması gerçekten çok kolay gerçekleşiyor. Öyle ki, Scrikks Graph-X'in esinlendiği kalem bu olabilir. Bir dersi takip ederken öte yandan ucu çok çıkarmayayım da kırılmasın düşüncesi ile geçiyor zaman. Bir yandan uç çıkarmak da çok tepkisel değil, yaylı mekanizma olmasına rağmen ucu çıkarmak için arka kapağa basarken ilk başta çok hızlı içe göçüyor, daha sonra bir anda sertleşiyor ve sert bir şekilde basmanız gerekiyor. Sanki uç çıkarmıyor da arka kapağa basarken kıracakmış gibi hissediyorum. Benzer bir his kalemin ucunu içe gizlerken de yaşanıyor.

 

  • Aslında 800 serisi uzunca zamanlardan piyasada yer alıyor. Bu tip sorunların olduğunu bilmemek zor, illâ ki bir yerlerde okursunuz veya duyarsınız. Bir istisna olarak bu seri küçük güncellemeler aldı. Plastik olan mekanizması metal oldu, çok da küçümsenmeyecek bir güncelleme diye düşünüyorum. Bunun verdiği güvence de çoktu bende. Ayrıca kalemi açıp mekanizmaya göz atınca adetâ mest oluyorsunuz, her şey harika bir şekilde yerleştirilmiş duruyor.

 

  • Bence sorun da kullanılan materyalden kaynaklanmıyor. Bu kalemin alan kullanımında ciddi bir sorun olduğu düşüncesindeyim. Küçük alanda büyük işler yapılmaya çalışılmış sanki. Kalemin ucu ile ucu tutan mekanizmanın arasındaki mesafe dengesiz ve esnemeye tolerans gösterebilecek bir durumda değil, çünkü mekanizmayı içeri gömecek bir sistem yok. Uç ancak ve ancak siz gizleyip dokunmatik kalem hâline getirince içe giriyor. Uç çıkarırken de az çıkıyor, ikinci basışta ise çok çıkıyor, yâni tam çorbaya dönüyor. İllâ dışarıdan bakıldığında 800 serisine ait olduğu belli olsun diye verilmiş anlamsız tavizler. O-ring kullanılınca bir şeyler düzeliyorsa -ki böyle bir şey yok- Rotring'in bu kalemi o-ring ile satması gerekirdi. Aşınması veya hasar görmesi durumunda dokunmatik kalemler için kullanılan kauçuk ucun hem iki adet yedeği bulunuyor, hem de değiştirmek için yardımcı aparat kalem ile birlikte geliyor.

 

  • Kullandığım model 05 olsa da 07 belki daha iyidir diyerek önermek de istemiyorum. Uç kırma gibi bir sıkıntı yaşanmayacak olsa bile masanın üzerinde güzel dursun yeterli diyenlerin haricinde fiyatı ve sunacağı performans ile tatmin etmesi çok zor.

 

  • Kimi kalemlerin yalnızca tasarım objesi olduğu veya sürekli yazı yazmak için üretilmediği bir gerçek. Bunlar aynı zamanda bir statü simgesi. Ağırlığı çok dengeli olmayabilir, uçları kırılgandır, kimi araçlar eksiktir yada fazladır; ama bunu Rotring'in çok başarılı bir serisinin en üst modeli olarak tanımlamak benim de hoşuma gitmiyor. 600 gibi mükemmele yakın bir kalemden daha farklı bir tasarıma ve sunuma sahip olmalıydı. €80 bir kalem küçücük üçgen Rotring kutusunda gelmemeli! Sunumu da ona yakışmalı. Ne fiyata olursa olsun almanızı önermiyorum, onun yerine 600 alın. Ben kendimi koleksiyoncu olarak tanımlamayı sevmiyorum. Kalemsever daha çok beni anlatıyor, çünkü yalnızca kullanmak istediğim ve sevdiğim kalemleri edinmek benim hobim. Kullanmayacağım, kenarda duracak bir kalem almayı asla istemem. 800+'ın böyle bir duruma düşmesi de hoşuma giden bir durum değil.

 

#Rotring #800Plus #Mekanik #Kalem #İnceleme #MechanicalPencil #Review

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler