Scrikss Graph-X Mekanik Kalem

 • TeknoSeyir kalem maratonunda, on üçüncü bölümde, sondan bir önceki bölümde Türkiye'deyiz! Scrikss'in ülkemizdeki en meşhur mekanik kalemi Graph-X, özellikle fiyatı ve tasarımı üzerinde durulması gereken bir kalem.

 

 • Rotring ile nasıl davalık olmadığını bilmediğim bir kalem. Mekanizma ve içine gizlenebilen uç dışında Rotring 500/600 ile neredeyse hiçbir fark yok. Bir tek manşondaki farklılık dışında tasarım bire bir aynı. Manşonun altındaki "rot-ring", "schwarz-ring" dönüşümüne uğramış. Bu detayın korunmasını gereksiz buluyorum çünkü firmanın ismi Schwarzring değil, Scrikss. Bu kadar fazla esinlenmeye gerek yoktu bence; yada esinlenilecek ise tasarımdan çok işlevselliğe ve ergonomiye özenilmeliydi, Alvin Draft-Matic gibi. Yine de özgünlük konusunda birkaç nüans bulunmakta. Bu minik detaylara yazının ilerleyen kısımlarında değineceğim.

 

 • Keşke dışı kadar içi de Rotring X00'e benzese idi dediğim kalem budur. Ağırlık merkezi kalemin tam ortasında yer alıyor. Bu durum Thanos'u çok sevindirecek olsa da rahat bir şekilde yazı yazmak isteyen kalemseverleri bir miktar üzecek cinsten. Sonuçta yazı yazarken kontrolün avuç kısmında olmasındansa başparmak hizasında olması çok daha kontrollü ve rahat bir yazım deneyimi sunardı. Bu durumu bir miktar göz ardı edebilirim; zira hakkında söylenebilecek ve kritize edilebilecek birkaç şey daha var.

 

 • Graph-X'te çok kritik bir konu var: Manşon. Evet, iki katı fiyatına satılan mekanik kalemler kadar tok bir hissiyat yok; lâkin problem bu değil. Manşona tek bir basışınızda - ister hafif, ister sert olsun - fazla uç çıkarmakta. Hele ki 0.5mm olduğunu da göz önüne getirirsek, uç kırmaların en büyük sebeplerinden birisi bu. Çözüm ise, her uç çıkarmadan sonra elinizle veya kağıda hafif bastırarak bir kısmını içine göçertmek. Buna da çözüm demek pek doğru değil. Hafiften sinirleri bozacak cinsten bir alışkanlık edinmek de hoş değil. Eğer ki firma yenilenmiş bir model piyasaya sürer ise, ilk beklediğim değişim manşonun uç çıkarma miktarı olacak.

 

 • Yazım deneyimi ise maalesef pek tatmin edici değil. Kalemin ağırlığı ve uzunluğu dengesiz, mekanizması yeteneksiz. Özellikle 0.5mm uç seçeneğini gözden çıkarmanızı öneririm çünkü uzun süre sonra bu kadar fazla uç kırdığım bir kalemle karşılaşmam beni hâyâl kırıklığına uğrattı. 2mm modeli daha mantıklı görünüyor. Yine de gizlenebilen uç mekaniği takdir edilesi. Ayrıca neye yaradığını pek anlamadığım bir yay var. Uç çıkarırken yayın yardımcı olduğu ortada; ancak dediğim gibi yetersiz ve ayarında değil. Ayrıca genel olarak iç iskeletin bu kadar çıplak kalması uç kırmaların diğer büyük bir sebebi.

 

 • Kalemin övülecek kısımlarının başında şüphesiz 'bague porte-crayon' geliyor. Tutma kısmı gerçekten oldukça rahat. Tırtıklı olduğuna bakmayın, Rotring X00 serisi kadar yoğun ve küçük metal tırtıklar değil de, büyük yüzey alanlı yumuşak tırtıklar kullanılmış ve organik hissettiriyor. Sıkı tutsanız bile parmakları acıtmıyor. Bir de kalemin geri kalan kısmı ile olan ahengi (özellikle manşon altındaki uç yoğunluğu göstergesi ile) oldukça bitmiş bir ürün hissiyatını arttırıyor. Tasarımdaki geçişler oldukça pürüzsüz. Gövdesinde az ve hafif çizikler oluştu ama dediğim gibi ciddi miktarda ve gözle rahat bir şekilde görülebilir değil. Daha da uzun kullanımda metal gövdesinin iyi iş çıkaracağını düşünüyorum. Uç kısmının kolay kolay yamulabileceğini hiç sanmıyorum, sonuçta kolay bir şekilde gizlenebilir yapıda. Metal ucu gizlemek için herhangi bir kilit mekanizması yok. Kilitlenmemesinin hem olumlu hem de olumsuz bir yanı var. Olumlu yanı, yere düşme gibi bir senaryoda metal ucun rahat bir şekilde kalemin içine göçmesi ve yamulmayı önlemesi. Olumsuz yanı ise, yazı yazarken uç azaldığı zaman metal ucun yine içe göçmesi. Bu durumda manşona tekrar basıyorsunuz; ama bu basışta hem uç çıkıyor hem de metal uç çıkıyor. Kalem ucunu elinizle ayarlamanız gerekiyor, kısacası iş biraz çorba oluyor. Hele ki kalemin biraz fazla uç çıkardığı gerçeğini düşününce biraz can sıkabiliyor. Kilit mekanizmasını daha iyi anlamak için Pentel GraphGear 1000 incelemesini okumanızı ve kaleme göz atmanızı tavsiye ederim.

 

 • Uç kırma mevzusuna özel bir başlık açmak gerek çünkü bu kalemin iyi, hâttâ çok iyi bir kalem olmasını engelliyor. Özellikle 0.5mm modeli özelinde değerlendirdiğimi tekrar tekrar belirtiyorum. 2mm modeli hakkında "uç kırıyor" demek abes olurdu elbette. Ancak bu sıkıntı modelden modele değişiklik göstermemeli, 0.5mm modeli de ortalığı dağıtmalıydı; fakat mamafih kendisi dağılmakta. Bunun için geçen haftalarda bir hazırlık yaptım. 1 hafta boyunca okulda, evde ve bütün yazı işlerimde Graph-X'i kullanmaya karar verdim. Bunu yaparken de uç dünyasında tek geçtiğim Pentel Ain-Stein'ı kullandım. 1 saat 30 dakika süren bir derste ortalama 10 defa uç kırma gibi bir sonuç aldım. Kalemi biraz daha dikkatli kullanarak bu sayıyı azaltmak mümkün olabilir ama sonuç olarak bu kalemi kullanacak iseniz uç kırmaya hazırlıklı olmanız gerek. Bu da benim için Graph-X'in iyi bir mekanik kalem olmasını engellemekle birlikte, günlük kullanımda ergonomik olmayacağını gösteriyor. Fiyat/Performans skalasını da aşağılara iten bir durum ayrıca.

 

 • Bu kalemin en önemli özelliği fiyatı. 20 TL'ye bulunuyordu. Şu sıralar 30-40 TL aralığında kendine yer edinmiş durumda. Bu fiyat aralığında Zebra Drafix, Tombow Monograph, Caran d'Ache 888, Pentel GraphGear 500 ve Rotring 300 gibi ciddi rakipleri bulunmakta. Satın almadan önce ek bir uyarı yapmak gerekirse, yarı fiyatına Rotring 500 deneyimi yaşayacağım diye almayın; hâyâl kırıklığına uğrarsınız. Ne kadar yazımı ile tatmin etmese de, bu fiyata bulabileceğiniz en sağlam kalemlerden birisi. Kendisine iyi bir yer edinmekte zorlanıyor ama malzeme kalitesi ve gövdedeki işçilik bu fiyatı hak ediyor.

 

#Scrikks #GraphX #Mekanik #Kalem #İnceleme #MechanicalPencil #Review

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

 

Dipnot: Bu inceleme 03/01/2019 tarihinde revize edilmiştir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  Merhaba. Bu kalem Enpara'nın bir dönem yeni müşterilerine hediye ettiği kalemin aynısı mı?

 • teknopanda @teknopanda

  ben uzun süredir kullanıyorum uzun yazma sonrası vidaları gevşeyip uç kırmaya başlıyor.

 • supernova @supernova

  Kalemin kalitesi yazı zevkini katlayan bir unsur. Ben doldurulabilir jel mürekkepli tükenmez kalemleri tercih ediyorum. Tavsiye edebileceğiniz bir kalem var mı?

 • Emre Arat @emrearat

  Beyaz enpara’dan gelen, siyah kendi aldığım.İkisi de 2.00 mm uç. Kendi aldığımın ek yerleri zayıfladı, enpara’nın verdiği versiyonu daha fazla ve daha uzun kullanmama karşın taş gibi.

 • hkurtoglu @hkurtoglu

  Merhaba @dogan_mcan,

  Benim de kullandığım ama çok memnun kalmadığım bir ürün. Dolmakaleminden de çok memnun kalmadığım bir marka. Arada güzel ürünleri çıkıyor hakkını yemek lazım.
  İnceleme için teşekkürler.

  Saygılar.

 • Reginald 'Bubbles' Cousins @digitalanimal

  böyle bi kalem istiyosan rotring 500'den aşağısına bakmayacaksın. fiyatlar maluım ama uzun kullanımda scricks dayanmıyor be ya 🙂

 • welle @welle

  Kalem rengi çabuk soldu, yazarken ek yerleri gevşiyor 27 lira verdim içi mekanizma plastik, fiyatını hiç haketmiyor.

 • ozmo @ozmo

  bu kalemin uzun süreli kullanımda boyası çabuk atıyor ama iyi kalemdir ben şuan rotring rapid pro 0.7 kullanıyorum yaklaşık 1.5 senedir şuan için bir sıkıntısı yok

 • Kerem Kalafat @chaos7

  Sitede özel mesaj kısmını bir türlü bulamadım. O nedenle buradan sorayım. Şöyle çevirme kapaklı, çok etli olmayan, plastik türü gövdeye sahip, gömme uçlu bir dolma kalem tavsiye edebilir misiniz?:

 • Cenk Albayrak @cenkal99

  Graph-x i yaklaşık 1 yıl kullandım. 3 adet aldım 0.7 mm leri çok beğendim ancak benimkinde mi sorun vardı bilmiyorum ama 0.5 mm olanı sürekli uç kırıyordu. Daha sonrasında kırtasiyede fotoğraftaki scrikss pro-s modelini gördüm. Çok daha şık. Tutuşu ve ağırlığı daha iyi. Ağırlık merkezi tutma kısmına yakın olduğu için uzun yazma durumlarında bileğinizi yormuyor. Bunu aldığım zamanlar graph-x 20 lira civarındaydı ve pro-s modelini 38 liraya almıştım. Yaklaşık 2 yıldır da pro s i kullanıyorum.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Maalesef 0.5mm Graph-X'te uç kırma problemi var ve bunun sebebi korunaksız ve sağlam olmayan mekanizması. Bundan dolayı en mantıklı senaryo bu kalemin 2mm modelini kullanmak diye düşünüyorum. Pro S'i deneyimleme şansım olmadı hiç ancak ilk görüşte TK Fine Vario benzerliği dikkatimi çekti. Vario'yu hiç beğenmem ama Scrikks Vario'dan daha iyi bir Vario yaptı ise bir ara alıp denemek isterim ve alkışlarım 😀

 • z2900 @z2900

  @aliytrklkmz siz bildirmeye devam edin 😀 Bu güzel inceleme için teşekkürler @dogan_mcan

 • Mehmet Can @dogan_mcan

  @zero2900 Yorumunuz için teşekkürler. Bu konuyu kapatmıştık aylar önce tekrar bir roastinge gerek yoktu 🙂

 • Samed @samedyavuz

  Uzun not alma işlemlerinde rahat mıdır?

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Çok rahat değil ama yerin dibine gömülecek kadar kötü bir durum yok. Kalem genel olarak hiç fena değil ama mekanizmasından kaybediyor. Özellikle 0.5mm modelinde çok belli oluyor. Biraz ağır olmasının yanı sıra bu ağırlık çok iyi bir şekilde dengelenmiş değil. Yine de çok uç kısımdan tutulmadığı sürece sıkıntı yok dengede. Tırtıklı metal grip kısmı ise fena değil. Bu hafta tekrar bir şans daha verip hafta sonuna kadar incelemede birkaç güncelleme ve teknik detay ekleme yapmayı düşünüyorum. Sizi de etiketleyip haber ederim.

 • Mehmet Can @dogan_mcan

  ♥️ TeknoSeyir sağ olsun, Twitter ve Facebook sayfalarında bu incelemeyi paylaştığından dolayı son birkaç gündür gelen geri bildirimler beni çok memnun etti, hepinize bolca teşekkürler! Soru ve yorumlarınıza daha net bir şekilde cevap vermek için Graph-X'e 1 haftamı daha ayıracağım. Yani bu hafta bütün uzun soluklu yazılarımı, notlarımı, çözeceğim soruları bu kalemle halledeceğim. Bu hafta sonu daha fazla teknik detay (ağırlık, ağırlık merkezi, uzunluk, malzeme tipi vb.) ve deneyim paylaşmayı planlıyorum. Yaklaşık 150 kelimelik bu inceleme beni tatmin etmiyor. Bu yorumun altında incelemeyi güncellediğim zaman bildireceğim, haftaya yeni ve güncellenmiş Graph-X incelemesinde görüşmek üzere! Soru, yorum ve deneyimlerinizi paylaşmaymayı unutmayın! ♥️

 • eyakut1903 @eyakut1903

  acaba bu kalemin üzerindeki 2B-Hb-2H gibi cevirme yerinin bir işlevi var mı yoksa görüntü mü sadece

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Bu yalnızca bir gösterge. Eğer ki birden fazla uç çeşidi kullanıyorsanız (HB, H, 2H, 2B, 4B ...) ve çizim yaparken/yazı yazarken hangi ucu kullandığınızı unutmamak için koyulmuş bir makara. Siz de o ucu taktıktan sonra unutmamak için makarayı çevirip taktığınız ucun yoğunluk numarasına göre ayarlıyorsunuz. Otomatik olarak gerçekleşen bir şey yok elbette. Gerektiğinde, elle yapılan bir işlem. Halihazırda zaten sadece tek çeşit (mesela 2B en yaygın olanı) uç alıyorsanız zaten bu makarayı/göstergeyi kullanmanıza gerek yok. Çizim yapanlar için oldukça kullanışlı olabiliyor.

   https://www.jetpens.com/blog/the-best-lead-grade-for-every-application/pt/475

 • Shinsekuruza @shinsekuruza

  Sanatsal çizimler için 0.5mm bir kalem arıyorum. Bende bu modelin 2mm versiyonu var, dış görünümünü seviyordum ama içi pek kaliteli durmuyor. Meğer başka bir markanın kopyasıymış. Araştırınca çok fazla olumsuz yorum aldığını gördüm. Bu modele alternatif yakın değerlerde ne önerirsiniz? Bütçeyi biraz yükseltince Rotring çıkıyor ama onun için çabuk hasar alıyor deniliyor. Nispeten pahalı bir ürünün kullan-at şeklinde bu kadar hassas olması hoşuma gitmedi. En önemli kriterim kalemi kağıda bastırınca ucun içeride esneyip boşta sallanmaması, kırmaması ve madem içine girmeyecek sleeve denen parçanın dayanıklı olması. 2 kere düşünce kaleme yazık olmasın. Hangi markaya bakıp beğensem ya ucu içine saklanmayandan oluyor ya da olanın fiyatları aşırı yüksek. Hani öyle iğne, silgi, uç sertliği göstergesi vs ıvır zıvıra gerek yok gövdesi plastik bile olabilir onlardan bir şekilde feragat ederim yeter ki uygun fiyatlı ve uç kısmıyla iç mekanizması uyduruk olmasın. O konuda internette detaylı bilgi bulamadım genel geçer aynı incelemeler var.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Yorumunuz ve sorunuzu detaylı bir şekilde aktardığınız için teşekkürler. Pentel Graph 1000 for Pro ve Pentel Graph Gear 1000 söylediğiniz kriterlere en uygun kalemler.

   Rotring, Faber-Castell ve Staedtler gibi kalem konusunda Türkiye ve Avrupa pazarındaki büyük oyuncularından genellikle kalem önermiyorum. Çok fazla model var ve modeller kendi içlerinde de değişiklik gösterebiliyor. Bu konuda Rotring 300 ve 600'ü bir kenara koyuyorum çünkü Rotring içinde en kaliteli versatil kalemler bunlar. Bir göz atabilirsiniz ancak önermiş olduğum Pentel modellerinden daha iyi demem zor. Elbette 600'ün malzeme kalitesi daha iyi ama bazı noktalarda herkes için bir kalem olmadığını gösteriyor. Meselâ grip tırtıklı bir metalden yapılmış. Kimileri bu noktada çok rahatsız oluyorlar çünkü kalemi sıkı tutarak yazıyorlar. Eğer siz de kalemi böyle kullanıyorsanız Graph Gear 1000'i de önermiyorum çünkü ne kadar jel destekli bir metal grip olsa da sıkı kavrayıp yazanlar için rahat değil.

   Bence Graph 1000 ve Graph Gear 1000 arasındaki en önemli fark ise yazarken ortaya çıkıyor. Graph 1000'in grip kısmı daha ince ve jel destekli plastikten oluşuyor. Aynı zamanda kalemi tuttuğunuz kısım ile uç arasında çok uzak bir mesafe yok, bundan dolayı tercihimi Graph 1000'den yana kullanıyorum, çünkü sürekli yazı yazıyorum. Graph Gear'da ise grip kısmı biraz kalın ve kalemi tuttuğunuz nokta ile uç arasındaki mesafe benim için biraz fazla. Ağrılık farkı, metal ucun gizlenebilmesi gibi detaylara girmiyorum çünkü ikisinin de incelemesi hâlihazırda var, oradan detaylara bakabilrsiniz. Kısacası bu kalemlerin arasında tercih yapılacağında farkı oluşturan noktalar grip, kalınlığı ve materyali; kalemin ucu ile tuttuğunuz kısım arasındaki mesafe ve ağırlık. Bu noktalarda nasıl bir kalem tercih ediyorsanız o şekilde tercihinizi kullanmanızı öneririm.

   Fiyatların biraz yüksek olduğunun farkındayım ama günümüzde Türkiye'de kalemleri iyi fiyatlara bulmayı bırakın, iyi kalem bulmak bile zor. Aslında Pilot, Kokuyo, Alvin gibi markalardan da kalemler önermek isterdim ama bizde kırtasiyelerde olmaması dışında online olarak da bulunmaması gibi daha büyük bir sıkıntı var. Yine de Pentel'in kalemleri nispeten rahat bulunabiliyor ve çok kaliteliler. Bu iki modelin Avrupa ve Amerika fiyatları hep $10 ve €10 civarında kaldı ama bizde maalesef son 2 yılda 2 kat arttı. Dayanıklı oldukları için illâ ki fiyatlarının hakkını vereceklerdir ancak daha uygun olmaları gerekirdi.

   https://teknoseyir.com/inceleme/pentel-graph-1000-for-pro-mekanik-kalem
   https://teknoseyir.com/inceleme/pentel-graph-gear-1000-mekanik-kalem

  • Shinsekuruza @shinsekuruza

   @dogan_mcan Graph 1000'i ilk bakışta beğenmiştim tam Rotring dizaynındaki istediğim sadelik var. Görünüm olarak baştan sona hatları çok temiz fakat fiyatına bakınca içimi hüzün kaplamıştı. 🙂 Sonra vites düşürüp Graph 500'e bakındım o da öyle. Genel olarak bir acayiplik var yani böyle olmamalıydı güncel kurdan bile fazla tutuyor. Madem bir defa alınacak, iyisi bunlar, bir şekilde doğru anı kollayıp cüzdana kıyacağız artık ne yapalım. En azından diğerlerine nazaran Pentel'e kanım ısındı.

   Scrikss'e parmaklarımı koyduğum zaman tutma kısmının tam ortasına denk geliyor ve sık baklavalı yüzeyi yumuşak his veriyor. Fotoğraftan görünen kadarıyla Graph Gear 1000'nin Graph X'e göre biraz daha keskin dokusu var. O açıdan alışkınım sıkıntı olmaz sanırım. Tahta kalemlerimi de genelde aynı pozisyonda, uç kısmından 3-4cm arası yükseklikte kullanıyorum. Temel amaç yazı yazmak olmadığı için bunu biraz daha tolere edebilirim. Hepsinden önce ucu saklayıp işi şansa bırakmamak cezbediyor. Olmaz olmaz birgün masadan hop süzülüverir... Böyle bir kalemin başına bir felaket gelse üzüntümden kağıdı defteri yakarım. 😛 Hemen hemen fikrim netleşti diyebilirim.

   Tüm yazılarınızı okudum modeller hakkında aydınlatıcı bilgiler vermişsiniz emeğinize sağlık. 🙂

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   @ouxhax Rica ederim. Fiyat konusunda tamamen katılıyorum. Yine de malzemeleri sağlam; mekanizmaları çok kaliteli, metal ve korunaklı. Kaybedilmediği sürece sararacak veya bozulacak ürünler değil. Fiyatınının illâ ki hakkını verecektir ama bence 60TL daha iyi bir fiyattı ve öyle kalmalıydı. Pentel en sevdiğim kalem markasıdır. Ain-Stein uçlarını da şiddetle tavsiye ederim.

   Graph Gear'ın grip kısmı Graph-X'e göre çok daha iyi. Rotring 600 ile benzer ama bir de kauçuklar ile yumuşatılmış ve tutuşu kolaylaştırılmış olması bence çok iyi bir detay. Pentel bu kauçukların da latex-free olduğunu belirtmiş. Sürekli yazı yazarken ucundan uzak tutmak tabii ki beni bir miktar yoruyordu ama zaten çizim yapmak için tasarlanmış bir kalem, yazı yazarken Uni Alpha-Gel kadar rahat olmasını beklemek yanlış olur. Belirttiğiniz gibi ana amaç yazı yazmak değil ve bunun farkında olup tercih etmek gerekiyor. Yazı yazmak da kesinlikle bir işkence değil, bu noktada da gayet iş görür. Bir de sanırım çizimde bu şekilde ucundan bir miktar uzak tutmak avantajlı da sayılır çünkü ucun tam olarak nerede olduğu görünüyor. Bir de alışma meselesi var. Ben de son birkaç haftadır Rotring 800+'a alışmaya çalışıyorum. Şu ana dek pek olumlu düşüncelerim yok. Tam olarak fikrimin oluşması için daha çok tecrübe etmem lâzım ama 0.5mm ucun hakkını vermesi gereken bir mekanizma nedense çuvallıyor, henüz anlamlandıramadım. Biraz da Pilot Neox ile deneyeceğim ama uç kıran bir Rotring kalemden ziyade uç kıran Rotring'in en pahalı kalemi olması sinirlerimi yeterince bozdu. Bu tip sıkıntıları Graph Gear ve Graph'ta yaşamak mümkün değil. 800+'ın ciddi bir ağırlığı var. Graph Gear'a göre biraz daha ağır (20 gram - 24 gram). Dün dersteyken yere düşürdüm. Neyse ki ucunu gizlemiştim içeriye. Bu denli ağırlıklardaki kalemlerde bence ucu içeriye çekme mekanizması şart. Graph 1000'i de düşürdüğüm zamanlar oldu ama hem 11 gramlık hafifliği hem de metal ucunun sağlamlığı sayesinde henüz bir sıkıntı olmadı. Graph Gear ve 800 gibi kalemlerin ağırlığından dolayı ucu gizleme gibi bir özelliğe sahip olmaları bence şart ve Graph Gear'da bu özellik çok şık kullanılmış. Açık ara en iyi uç gizleme yöntemi olduğunu düşünüyorum.

   Silgi ve uç iğnesini ben de çok gerekli bulmuyorum. Uç yoğunluğu göstergesi ise bütün çizim kalemlerinde olur. Tercih sebebi midir, bence değildir ama kullanan için de oldukça yararlı bir kısım. İğne bildiğim kadarıyla bölgeden bölgeye değişkenlik gösteriyor. Aynı kalemi Türkiye'den alınca iğnesiz, Yurt dışından alınca iğne entegreli olabiliyor. Zannedersem bazı güvenlik veya lojistik durumlardan kaynaklanıyor ancak zaten elzem bir şey değil. 0.2mm kalemde bence olması gerekir ama geri kalanında mekanizması çok kötü olmadığı sürece pek ihtiyaç duyulacak bir şey değil.

   Bu arada silgi olarak ne kullanıyorsunuz bilmiyorum ama son zamanlarda JetPens sayesinde Sakura SumoGrip'i keşfettim ve tek kelime ile muazzam. Normalde Ain-Stein kullanıyordum ama onlardan bile daha iyi olması beni çok şaşırttı. 4B Pilot Neox'u bile iz bırakmadan tertemiz siliyor. Yumuşak ve sınav silgisi gibi topaklanan, dust-free şeklinde olması sizin tercihinizi etkiler mi bilmiyorum ama kesinlikle tavsiye ederim. Ayrıca JetPens yaptığı rehberde sanatçılar için de iki tane silgi tavsiye etmiş ama ikisini de denemedim. Yine de belli iyi bir kalitede olduklarını söylemek yanlış olmaz çünkü bu sitenin rehberleri çok detaylı oluyor.

   https://www.jetpens.com/blog/the-best-erasers/pt/597

  • Shinsekuruza @shinsekuruza

   @dogan_mcan Sık silgi kullanan birisi değilim, sarf malzemesi olduğu için en ucuzundan alıp geçiyorum ve bitirmemeye özen gösteriyorum. En son 3 sene önce fotoğraftakinden 2'li paket olarak almıştım. Hâlâ tertemiz duruyor. 😀 Topaklanmıyor, fazla kullanınca etrafını pisletiyor, sert bir yüzeyi var. 6-7 yıl önce üniversite sınavından kalan mavi renkli bir silgi var sanırım o da Faber Castell. Yanlış hatırlamıyorsam yeşil kağıda sarılıydı. Buna göre daha yumuşak ve kağıdı kirletmiyor. Tabi artık minnacık oldu ve her tarafını kullandığım için simsiyah vaziyette. Elimdekileri bitirince muhtemelen ben de Ain alabilirim. Bulunduğum bölgedeki fazla çeşitlilik yok diğerlerini bulabileceğimi zannetmiyorum. Bahsettiğiniz sitenin videolarına daha önceden denk gelmiştim. Karşılaştırma tabloları seçim yaparken alıcılar için çok iyi oluyor. Belki siz de özet şeklinde bir tablo hazırlayıp incelemelerinize bağlantı verebilirsiniz.

   Kırtasiye işinin ucu bucağı yok. O kadar fazla ürün var ki hangisi iyidir hangisi değildir içine girince bunalıyorum. Aynı olayı kağıt ararken de yaşadım. Tahta kalemler için markette gold faber 1221 indirimdeydi araştırmadan işimi görsün diye aldım. Sonra internetten baktım zibilyon tane marka var. Hepsi ben daha iyiyim, güzel çizerim, uçarım kaçarım diyor. Hele bir de başına sanat veya hobi etiketi yapıştırınca fiyatları katlanıyor. İleride kalemi edindikten sonra uç seçimi var... 😛 İşte bu yüzden önümüzdeki süreçte grafik tablet alacağım.

 • Ruken Can Dönmez @ruken-can-donmez

  Merhaba. Bu kalemin 0.5ini kirtasiyeden, 0.7sini n11den aldım. İkisi birbirinden tip olarak oldukça farklı. 0.7 olan inanılmaz uç kırıyor, 0.5 olan da kırıyor ama daha az fakat onun da uçtaki metal kısmı içeri girmiyor. Hangisi gerçek hangisi sahte anlamadım, gerçek gibi görünen 0.7 çok uç kırdı diğerine göre. Uzun lafın kısası, ben bu kalemlerin gövdelerini çok beğeniyorum ve kullanmaya da devam etmek istiyorum. Acaba bu uç kırma durumuna karşı onerebileceginiz birşey var mıdır? İç aksamın kenarına kağıt tıkıştırmak vs. gibi oldukça ilkel yöntemler bile olur, yeter ki kullanabileyim...

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Merhabalar. Sanırım sizdeki 0.7 modeli orijinal ancak görsel olmadığı için bir şey diyemiyorum tabii. Uç kalınlığı 0.5 de olsa ucun gizlenebilmesi gerekiyor Graph-X kalemlerde. Bazı kalemlerde O-Ring veya Washi Tape kullarak ucu veya mekanizmayı daha kararlı hale getirebilmek mümkün. Ne yazık ki incelemedeki 5. fotoğraftan da görebileceğiniz üzere mekanizmanın ucu (clutch, metal pençe) hariç beyaz plastik ile kaplanmış durumda. Bu nedenle uç kırmaya karşı çok net bir çözüm olamayabilir. Örnek olarak Rotring 800 ve 800+ kalemlerine bakarsanız mekanizma kapalı olmasına rağmen çevresine O-Ring takarak veya ince Washi Tape yapıştırarak uçtaki sallanmayı ve uç kırılmalarını (0.5 modelinde) bir miktar azaltıldığını görebilirsiniz. Diğer bir örnek ise; Zebra DelGuard kalemlerde otomatik olarak O-Ring geliyor. Mekanizmanın buna uygun olması veya modifikasyon için yeterli bir alana ihtiyaç gerekiyor. Kaldı ki Graph-X pek de sağlam bir pençeye sahip değil. Pençeyi etraflayan beyaz plastik kısımı ince bir şekilde Washi Tape ile yapıştırıp basıncı artırabilirsiniz. Ayrıca arka taraftaki yayın oturduğu plastiğe de aynı şekilde bant uygulayabilirsiniz. Bunların tam bir çözüm olacağını sanmıyorum ama kalemi çok beğendiğiniz için denemenizden zarar gelmez diyebilirim sadece. Son olarak da daha sağlam bir uç ile kalemi kullanmanızın bir miktar işe yarayacağını söyleyebilirim. Pentel Ain-Stein veya Pilot Neox uçlarını kullanarak uç kırılmalarına karşı daha iyi bir deneyim elde edersiniz. Ayrıca birkaç sitede de Graph-X için tartışılan konulara da tekrar göz atacağım, uç kırmaya karşı bir çözüm bulunmuş ise sizi buradan haberdar ederim.

   Öte yandan Graph-X tam olarak Scrikks'in Rotring'den esinlendiği bir tasarım. Özellikle Rotring Rapid Pro ve Rotring 600 modelleri ne demeye çalıştığımı gösterecektir. Rapid Pro ilginizi çekebilir. İkisi de oldukça kaliteli modeller. Birçok kırtasiyede de bulmak mümkün, deneyimlemenizi öneririm. Graph-X'e karşı elbette teknik anlamda çok daha kaliteliler ancak daha pahalılar.

  • Ruken Can Dönmez @ruken-can-donmez

   @dogan_mcan İlginize çok teşekkür ederim, dediklerinizi deneyeceğim. Rotringler de aklımda, birkaç kalem ile beraber, umarım edinebilirim. Tekrar teşekkür ederim.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   @ruken-can-donmez Rica ederim. Bu arada biraz bakındıktan sonra Graph-X’in aslında Çin malı olan Kuelox (bazı yerlerde Küelox) isimli bir markanın ürettiği mekanik kalemin isminin değiştirilmiş olan hâli olduğunu fark ettim. Muhtemelen toplu bir şekilde Çin’den alınıp marka basılıyor. Zaten Rotring tasarımlarının dünya çapında bu kadar yaygın olmasının sebebi kuvvetle muhtemel Kuelox gibi üreticilerin tasarımı kopyalayıp dünya geneline satmasından kaynaklanıyor. İnternette bu kalemlere gelen yorumlara baktığınızda ise birçok kişinin 0.3, 0.5 ve 0.7 modellerindeki uç kırılma sorunundan bahsettiğini görüyorsunuz.

   Aslında bu problemin sebepleri birden fazla olduğu için dış müdahale ile çözümü mümkün değil gibi görünüyor. Bu sebeplerden birisi kalemin ucunu (grafit uç) bastırdığınızda yay yardımı ile kırmadan yumuşak bir şekilde ucun içeri göçmesi. Bu aslında kötü bir şey değil; ancak Zebra DelGuard kalemlerde bulunan hem yatay, hem de dikeyde çalışan bu mekanizma özellikle tasarlanmış parça. Aynı zamanda metal uç sabit olduğundan, yani gizlenmediği için uç kırılmalarına karşı çok daha iyi çalışıyor. Graph-X’e geldiğimizde ise metal ucu kilitleyen (Pentel Graph Gear 1000 gibi) bir mekanizma olmadığı için hem grafit uç, hem de metal uç yerinden oynayınca kırılmalar kaçınılmaz hâle geliyor. Öte yandan uç çıkarırken arka kapağa basarken normalden fazla uç çıkardığı görüşündeyim. Kalemin bütün mekaniğini tek bir yaya emanet etmenin çok da doğru olmadığı maalesef ortada.

   Zannediyorum ki bu kalemde en çok hoşunuza giden kısımlar ağırlığı; tamamen metal olan gövde, uç ve grip tasarımı. Aynı zamanda metal ucun gizlenebiliyor olması da ekstradan iyi bir özellik. Bunlardan çok daha fazlasını ve kalitelisini Rapid Pro’da bulabileceğinizi düşünüyorum. İsmi geçen kalem modelleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıya link olarak bıraktım, isterseniz göz atabilirsiniz.
   ____________________
   https://www.ebay.com/itm/Kuelox-Metal-Mechanical-Pencil-Design-Cartoons-Drawing-Picture-Draw-Pencil-/201589084890
   ____________________
   https://www.zebrapen.com/guide-delguard-mechanical-pencil/
   https://www.jetpens.com/blog/zebra-delguard-the-unbreakable-mechanical-pencil/pt/69
   https://teknoseyir.com/inceleme/zebra-delguard-type-lx-mekanik-kalem
   ____________________
   https://teknoseyir.com/inceleme/rotring-rapid-pro-mekanik-kalem
   https://www.jetpens.com/Rotring-Rapid-Pro-Drafting-Pencils/ct/1177
   ____________________
   https://teknoseyir.com/inceleme/pentel-graph-gear-1000-mekanik-kalem

 • Ruken Can Dönmez @ruken-can-donmez

  Çok teşekkürler, tam olarak bu sebeplerden kalemi çok sevdim. Rotring x00 serisi degerlendirmelerinizi de okudum, 600ün kalbimi çalacağını düşünüyorum. Sizin kadar elbette bilgili olmadığım için de kalemin sahte-gerçek olup olmadığını anlamam mümkün olmaz tabii. Bir de şunu soracaktım, bulunduğum şehirde kırtasiye alanında çok fazla seçenek yok, mümkün mertebe internetten almayı düşünüyorum. N11, trendyol gibi sitelerden alışveriş yaptınız mı? Örneğin n11de bir satıcı 85 tl derken aynı kalemi 100 tl olarak da 110 tl olarak da görüyorum. Bilginiz varsa bakmam gereken kriterlere dair bilgi verebilir misiniz? Şimdiden çok teşekkürler. Önceki tavsiyenize de uydum, uç kırmadan yazma süresi biraz daha uzadı. O kalemi az kullanıp hevesimi almama yeter bu gelişme diye düşünüyorum.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   Estağfurullah. Maalesef orijinal olmayan sahte kalemleri bazen sokaktaki kırtasiyeler dahi satıyor. Türkiye’de yaşamadığım için kalem alışverişimi genelde Amazon ve eBay üzerinden yapıyorum. AliExpress üzerinden hiç kalem veya başka bir kırtasiye ürünü almadım zira orada sahte ürünlerin daha çok olduğu söyleniyor. Geri kalan kırtasiye ihtiyaçlarımı da çevremdeki güvendiğim birkaç kırtasiyeden karşılıyorum. “amazon.com.tr” değil de “amazon.de” ve “amazon.co.uk” kullanabilirsiniz siz de. Türkiye’de yaşayıp oradan kalem edinen birkaç kişi olmuştu, vergisi dahil fiyatlar da çok kötü değil açıkçası.

   Türkiye’de internet üzerinden Hepsiburada ve GittiGidiyor kullanmıştım 1-2 sene önce. GittiGidiyor’daki “kalemistan” isimli mağazadan birden çok kalem almıştım ve memnun kaldım. Son zamanlarda HSKırtasiye’yi takip ediyorum. Tabii henüz oradan bir kalem edinmedim ama ürün yelpazeleri epey geniş gözüküyor. Fiyatları bir miktar tuzlu olabiliyor ancak kullanan müşteriler epey memnun görünüyorlar. Benim gözümde Amerika’nın ve aynı zamanda dünyanın en iyi kırtasiyesi/kırtasiye web sitesi olan JetPens’den de bir miktar esinlenmiş gibi görünüyor HSKırtasiye. Tabii henüz çok fazla içerik yok ancak ürün anlamında bayağı tatmin edici. Markakalem, Nezih ve D&R da güvenilir mağazalar. Bunların dışında fiziksel kırtasiyelerde dikkat edilmesi gereken yer orasının markanın distribütörü olup olmadığı. Rotring 600 satan bir yer diğer birçok Rotring ürününü de satar, dönemlik katalog ve kitapçığı bulunur. Hatta muhtemelen Lamy ve Faber Castell gibi diğer Alman markalarını bulunduruyordur. Aslında sokaktaki kırtasiyede belki de daha çok dikkat edilmesi gereken kısım aşırı yüksek fiyatlar. Etraftaki kırtasiyelerde yok diye astronomik fiyatlara satmaya çalışanlar var, buna daha çok dikkat etmek gerek.

   Örnek olarak elimize Rapid Pro’yu alacak olursak bu kalemi herhangi bir yerin 120-130 TL altına satıyor olması hiç gerçekçi bir durum değil. Hâlihazırda yurt dışı fiyatı 25-30 Euro olan bir ürünü pek uygun fiyata bulmak maalesef mümkün değil. Yalnızca birkaç sene önce bu kalem 80 TL altında satılıyor idi ancak döviz kuru artışı ile birlikle kırtasiye ürünleri de tamamen ciddi bir fiyat artışına uğradı. Birkaç link bırakacağım yine. Oralardan rahat bir şekilde alışverişinizi yapabilirsiniz. Bu arada n11 çok tavsiye ettiğim bir platform değil. Birkaç telefon ve bilgisayar parçası hariç deneyiyim yok ancak zaman zaman burada memnuniyetsizliğini dile getiren kullanıcılar olmuştu.

   https://www.hskirtasiye.com/arama?q=Rotring+rapid+pro&ps=2
   https://www.hskirtasiye.com/arama?q=Rotring+600&ps=2

   https://www.dr.com.tr/search?q=Rotring%20rapid%20pro

   https://www.markakalem.com/urunara?srchtxt=Rotring%20rapid%20pro
   https://www.markakalem.com/urunara?srchtxt=Rotring%20600

  • Ruken Can Dönmez @ruken-can-donmez

   @dogan_mcan teşekkür ederim ilginize. Linklere baktım, muhtemelen bu platformlardan birinden alışveriş yapacağım. Rotring 300 ile yumuşak bir giriş yapmayı düşünüyorum. Tekrar teşekkür ederim.

  • Mehmet Can @dogan_mcan

   @ruken-can-donmez Rica ederim. Şimdiden hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Bu ürünle ilgili tüm incelemeler