Scrikss Graph-X Mekanik Kalem

  • TeknoSeyir kalem maratonunda, on üçüncü bölümde, sondan bir önceki bölümde Türkiye'deyiz! Scrikss'in ülkemizdeki en meşhur mekanik kalemi Graph-X, özellikle fiyatı ve tasarımı üzerinde durulması gereken bir kalem.

 

  • Rotring ile nasıl davalık olmadığını bilmediğim bir kalem. Mekanizma ve içine gizlenebilen uç dışında Rotring 500/600 ile neredeyse hiçbir fark yok. Bir tek manşondaki farklılık dışında tasarım bire bir aynı. Manşonun altındaki "rot-ring", "schwarz-ring" dönüşümüne uğramış. Bu detayın korunmasını gereksiz buluyorum çünkü firmanın ismi Schwarzring değil, Scrikss. Bu kadar fazla esinlenmeye gerek yoktu bence; yada esinlenilecek ise tasarımdan çok işlevselliğe ve ergonomiye özenilmeliydi, Alvin Draft-Matic gibi. Yine de özgünlük konusunda birkaç nüans bulunmakta. Bu minik detaylara yazının ilerleyen kısımlarında değineceğim.

 

  • Keşke dışı kadar içi de Rotring X00'e benzese idi dediğim kalem budur. Ağırlık merkezi kalemin tam ortasında yer alıyor. Bu durum Thanos'u çok sevindirecek olsa da rahat bir şekilde yazı yazmak isteyen kalemseverleri bir miktar üzecek cinsten. Sonuçta yazı yazarken kontrolün avuç kısmında olmasındansa başparmak hizasında olması çok daha kontrollü ve rahat bir yazım deneyimi sunardı. Bu durumu bir miktar göz ardı edebilirim; zira hakkında söylenebilecek ve kritize edilebilecek birkaç şey daha var.

 

  • Graph-X'te çok kritik bir konu var: Manşon. Evet, iki katı fiyatına satılan mekanik kalemler kadar tok bir hissiyat yok; lâkin problem bu değil. Manşona tek bir basışınızda - ister hafif, ister sert olsun - fazla uç çıkarmakta. Hele ki 0.5mm olduğunu da göz önüne getirirsek, uç kırmaların en büyük sebeplerinden birisi bu. Çözüm ise, her uç çıkarmadan sonra elinizle veya kağıda hafif bastırarak bir kısmını içine göçertmek. Buna da çözüm demek pek doğru değil. Hafiften sinirleri bozacak cinsten bir alışkanlık edinmek de hoş değil. Eğer ki firma yenilenmiş bir model piyasaya sürer ise, ilk beklediğim değişim manşonun uç çıkarma miktarı olacak.

 

  • Yazım deneyimi ise maalesef pek tatmin edici değil. Kalemin ağırlığı ve uzunluğu dengesiz, mekanizması yeteneksiz. Özellikle 0.5mm uç seçeneğini gözden çıkarmanızı öneririm çünkü uzun süre sonra bu kadar fazla uç kırdığım bir kalemle karşılaşmam beni hâyâl kırıklığına uğrattı. 2mm modeli daha mantıklı görünüyor. Yine de gizlenebilen uç mekaniği takdir edilesi. Ayrıca neye yaradığını pek anlamadığım bir yay var. Uç çıkarırken yayın yardımcı olduğu ortada; ancak dediğim gibi yetersiz ve ayarında değil. Ayrıca genel olarak iç iskeletin bu kadar çıplak kalması uç kırmaların diğer büyük bir sebebi.

 

  • Kalemin övülecek kısımlarının başında şüphesiz 'bague porte-crayon' geliyor. Tutma kısmı gerçekten oldukça rahat. Tırtıklı olduğuna bakmayın, Rotring X00 serisi kadar yoğun ve küçük metal tırtıklar değil de, büyük yüzey alanlı yumuşak tırtıklar kullanılmış ve organik hissettiriyor. Sıkı tutsanız bile parmakları acıtmıyor. Bir de kalemin geri kalan kısmı ile olan ahengi (özellikle manşon altındaki uç yoğunluğu göstergesi ile) oldukça bitmiş bir ürün hissiyatını arttırıyor. Tasarımdaki geçişler oldukça pürüzsüz. Gövdesinde az ve hafif çizikler oluştu ama dediğim gibi ciddi miktarda ve gözle rahat bir şekilde görülebilir değil. Daha da uzun kullanımda metal gövdesinin iyi iş çıkaracağını düşünüyorum. Uç kısmının kolay kolay yamulabileceğini hiç sanmıyorum, sonuçta kolay bir şekilde gizlenebilir yapıda. Metal ucu gizlemek için herhangi bir kilit mekanizması yok. Kilitlenmemesinin hem olumlu hem de olumsuz bir yanı var. Olumlu yanı, yere düşme gibi bir senaryoda metal ucun rahat bir şekilde kalemin içine göçmesi ve yamulmayı önlemesi. Olumsuz yanı ise, yazı yazarken uç azaldığı zaman metal ucun yine içe göçmesi. Bu durumda manşona tekrar basıyorsunuz; ama bu basışta hem uç çıkıyor hem de metal uç çıkıyor. Kalem ucunu elinizle ayarlamanız gerekiyor, kısacası iş biraz çorba oluyor. Hele ki kalemin biraz fazla uç çıkardığı gerçeğini düşününce biraz can sıkabiliyor. Kilit mekanizmasını daha iyi anlamak için Pentel GraphGear 1000 incelemesini okumanızı ve kaleme göz atmanızı tavsiye ederim.

 

  • Uç kırma mevzusuna özel bir başlık açmak gerek çünkü bu kalemin iyi, hâttâ çok iyi bir kalem olmasını engelliyor. Özellikle 0.5mm modeli özelinde değerlendirdiğimi tekrar tekrar belirtiyorum. 2mm modeli hakkında "uç kırıyor" demek abes olurdu elbette. Ancak bu sıkıntı modelden modele değişiklik göstermemeli, 0.5mm modeli de ortalığı dağıtmalıydı; fakat mamafih kendisi dağılmakta. Bunun için geçen haftalarda bir hazırlık yaptım. 1 hafta boyunca okulda, evde ve bütün yazı işlerimde Graph-X'i kullanmaya karar verdim. Bunu yaparken de uç dünyasında tek geçtiğim Pentel Ain-Stein'ı kullandım. 1 saat 30 dakika süren bir derste ortalama 10 defa uç kırma gibi bir sonuç aldım. Kalemi biraz daha dikkatli kullanarak bu sayıyı azaltmak mümkün olabilir ama sonuç olarak bu kalemi kullanacak iseniz uç kırmaya hazırlıklı olmanız gerek. Bu da benim için Graph-X'in iyi bir mekanik kalem olmasını engellemekle birlikte, günlük kullanımda ergonomik olmayacağını gösteriyor. Fiyat/Performans skalasını da aşağılara iten bir durum ayrıca.

 

  • Bu kalemin en önemli özelliği fiyatı. 20 TL'ye bulunuyordu. Şu sıralar 30-40 TL aralığında kendine yer edinmiş durumda. Bu fiyat aralığında Zebra Drafix, Tombow Monograph, Caran d'Ache 888, Pentel GraphGear 500 ve Rotring 300 gibi ciddi rakipleri bulunmakta. Satın almadan önce ek bir uyarı yapmak gerekirse, yarı fiyatına Rotring 500 deneyimi yaşayacağım diye almayın; hâyâl kırıklığına uğrarsınız. Ne kadar yazımı ile tatmin etmese de, bu fiyata bulabileceğiniz en sağlam kalemlerden birisi. Kendisine iyi bir yer edinmekte zorlanıyor ama malzeme kalitesi ve gövdedeki işçilik bu fiyatı hak ediyor.

 

#Scrikss #Graph #X #Mekanik #Kalem #İnceleme #TSKalemMaratonu

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

e-posta üzerinden sorular için: ee.mcan.dogan@gmail.com

 

Dipnot: Bu inceleme 03/01/2019 tarihinde revize edilmiştir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler