Rotring 600 Mekanik Kalem

  • TeknoSeyir kalem maratonunda on ikinci bölümde son iki Alman kalemden ilki Rotring 600. Ne kadar 1988 yılında Sanford L.P. tarafından alınmış olsa da merkezi hâlâ Almanya, Hamburg'da. Bütün Rotring kalemlerde gördüğünüz kırmızı yüzük firmanın aynı zamanda ismi. Almanca'da "rot=kırmızı" ve "ring=yüzük" anlamına geliyor.

 

  • Tasarımı, ağırlığı, dengesi, malzemesi ile Alman mühendisliğini hissediyorsunuz. Kullanılabilindiği kadar metal kullanılmış ve ağırlık 22 grama kadar çıkarılmış. Neyse ki çok uzun bir kalem olmadığından yazı yazarken bir rahatsızlık hissetmek söz konusu değil.

 

  • Manşonun hemen altında kırmızı yüzük ile birlikte uç göstergesi de bulunuyor. Rotring uç çıkışını kolaylaştırdığı için mekanizmasını pirinçten yaptığını belirtiyor. Ben de mekanizmada herhangi bir sorunla veya uç kırılması ile karşılaşmadım. Çok bitmiş bir ürün olduğu için kalemin kendisinin eleştirilecek çok bir yanı kalmıyor, yalnızca birkaç karakteristikten kaynaklanan eksiler olabilir. Grip kısmı herkesin sevebileceği tarzda değil bu seride. Şahsen benim rahatsız olmadan kullanabildiğim tek tırtıklı gövde olmasından dolayı kişisel bir eleştiride bulunamayacağım. Metal ucun da gizlenebilir olmaması biraz hayâl kırıklığına uğratabilir çünkü ilk izlenimde gizlenebilir zannedebilirsiniz.

 

  • Amazon'dan €20'ya karton kutusu ile birlikte geliyor. Açıkçası fiyatını hak ettiğini düşünüyorum. Ülkemizde de otomatik olarak pahalı olmasına rağmen yine de kabul edilebilir bir fiyata sahip. Ben Türkiye'de daha yüksek bir fiyatta olmasını bekliyordum ama belli ki Rotring Türkiye'de aktif bir şekilde faaliyet gösteriyor.

 

#Rotring #600 #Mekanik #Kalem #İnceleme #MechanicalPencil #Review

Bu rehberdeki her şey (yazı, görsel vb.) bana aittir. Kaynak gösterdiğiniz sürece kullanıma açıktır.

Soru ve yorumlarınız için TeknoSeyir'e üye olmayı unutmayınız!

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler