Bilgisayarımda yüklü olan iki video var. Bu videolardan birinin sesini(1. video) diğerinin ise görüntüsünü(2. video) kullanmak istiyorum ve senkronize de edebilmem lazım. Aklımdaki fikir ise; 1. videodaki sesi bir uygulama yardımıyla almak ve diğer videoya ses olarak eklemek ancak bunu yapmamı sağlayacak ücretsiz bir program bilmiyorum. Bilen varsa yardımcı olabilir mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://psref.lenovo.com/product/ideapad/ideapad_gaming_3_15ach6?tab=spec

Şu dizüstüne(r5 5600h ve 3060) 512GB artık yetmemeye başladığı için 2TB'lık ssd almak istiyorum ancak kararsız kaldım. Elimde yalnızca ziraat bankası kartı var ve taksit imkanı benim için önemli. Ne önerirsiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dslr kameralar ile ışık şiddeti ölçümüyle ilgili bilgisi olan var mı? Yakın tarihte yürüteceğim bir akademik çalışma için buna benzer bir ışık şiddeti ölçere ihtiyacım var. Bir şekilde termal kameraların çıktısı gibi, bir ısı haritasına benzer ışık şiddeti haritası oluşturmam gerekiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 12
 • Murat Gamsız @gamsizm

  Harita vereni görmedim. Pozometre ama bizim kullandığımız cihazın adı. Bunu cep telefonları ile de yapıyorlar da ne kadar güvenilir bilmiyorum. O zaman telefonun gördüğünü kayıt etmek mümkün olurdu.

 • eaydogan @eaydogan

  DSLR ile ışık şiddetini ölçemezsiniz, kamera bunu ortalama, spot, nokta vs. şeklinde yapıyor ve sadece pozlama değerini buna göre hesaplıyor. Size bir değer lazım (ışık şiddeti için kandela(cd)), DSLR bu değeri vermez. Dolaylı şekilde ışık şiddetini durumları karşılaştırarak daha az/fazla şeklinde sıralamanızı sağlar ancak. Diyaframın ve pozlama süresinin kaç durağında ışığın ne kadar değiştiğinin hesap tabloları var, kameranın verdiği diyafram/enstantane değerlerine göre bu hesaplamayı yapıp durumlar arasında sıralama yapılabilir. Bu da belli aralık için mümkündür, her kameranın ölçüm ve hesap yaparak doğru pozlama değerini vereceği aralık, bir fotometreye göre oldukça kısıtlı olacaktır.

  Siz ancak sabit pozlama/diyafram/iso değeri ile fotoğraf çekip siyah/beyaza çevirerek ve her pikselin gri değerini ışık değeri olarak hesaplayacak bir algoritma ile dolaylı yoldan buna benzer bir şey yapabilirsiniz. Aynı sabit pozlama değerlerlerine göre bilinen farklı ışık şiddetinin gri değerleri ile ilişkilendirme yaparak dolaylı yoldan ölçüm yapabilirsiniz belki, ne kadar sağlıklı olur bilemem, dinamik aralık da yeterli olmayacaktır çünkü.

  Kamera, sensör, lens özelliğine göre hazır çekilmiş fotoğraflardan bunu yapacak bir program vardır belki araştırmak lazım.

  Akademik bir çalışma için size gelişmiş bir fotometre gerekecektir, DSLR ile yapmak/yapmaya çalışmak çok zorlu ve dolaylı olacağından yanlış sonuç verebilir.

 • Efe Kayrak @shyrelia

  @gamsizm @eaydogan @johan28 @barisener hocam tek bir noktanın değil bir alanın değerlerini okuyabilmem gerekiyor.

 • Efe Kayrak @shyrelia

  https://gloptic.com/products/gl-opticam-1-0/

  Bahsettiğim işi yapan bir ekipman varmış, inş pahalı değildir.

Monster Abra A5 v16.6 için 2. Ssd almayı planlıyorum. Önerisi olan var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Two devastating earthquakes (7.5 and 7.8 magnitude) have struck in 10 cities Turkey (Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya and Hatay. Effected area is 110000+ km2 and effected population is 13+ million).

This is probably the first rime two >7 magnitude earthquakes happened on the same day in the same area.

More than 1250 weaker earthquakes (more than 80 are >magnitude 4) also developed in the same area since yesterday…

Earthquakes killed at least 9057 people and injured at least 52979 people as right now.

More than 6444 buildings were severely destroyed according to the same report.

Search and rescue efforts are ongoing for those who are trapped under rubble.

The weather is exceedingly cold in the region and thousands of people are left homeless.Turkey has issued a Level 4 alarm, calling for international assistance.

You can help by donating or you can raise awareness to help us get help! There is no small amount, 5€ or 5$ is roughly 100₺ and that can get blankets to earthquake victims.

https://www.tpfund.org/2023/02/06/turkiye-earthquake-relief-fund/

Türkiye Earthquake Relief Fund | Turkish Philanthropy Funds

All of us at Turkish Philanthropy Funds are saddened by the news of the terrible earthquake that struck Gaziantep and its neighboring cities, with a magnitude of 7.8 on February 6th at 4:17 am local...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://psref.lenovo.com/Detail/IdeaPad/IdeaPad_Gaming_3_15ACH6?M=82K200JYTX

Şu laptopla Death Stranding Director's Cut'ta belli ara sahnelerde 10-20 arası gidip gelen fps alıyorum ve çözümünü de bulamadım. Yardımcı olabilecek var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Üniversitedeki öğretim görevlisini cimer hariç nereye şikayet edebilirim? Geçen sene online olarak işlenmiş dersin video kaydını, derste açıp bırakıyor ve bu video kaydından gelen ses aşırı derece boğuk, cızırtılı; sanki parazitli bir radyo istasyonu açmışım gibi ses geliyor. Bunun üzerine sesin net bir şekilde gelmediğini dile getiriyorum 10 dakika sonra internetin kötü ondandır diyor, başkalarında da böyle mi diyor ve bunun üzerine diğer öğrenciler de sorunu dile getiriyor ve bi 5 dakika falan böyle devam ediyor. En sonunda da ders başlayalı 15 dakika olmuş sorunu çözemeyeceğime göre dersi bu şekilde devam ettirmenin bir anlamı yok diyip dersi bitirdi. ŞAKA GİBİ

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11

Laptop arayışındayım da; şu ürün nasıldır acaba?

https://www.amazon.com.tr/HP-Pavilion-Diz%C3%BCst%C3%BC-Bilgisayar-4H0R5EA/dp/B09BF5DYSD?ref_=Oct_DLandingS_M_0b62b7f1_66&smid=A1UNQM1SR2CHM

Tek arayışım işlemcisinin iyi olması ve pilinin çok üzmemesi. Kullanacağım programlar zaten office uygulaması ve inşaat mühendisliği öğrencisi olduğum için birkaç CAD programı.

HP Pavilion Dizüstü Bilgisayar, 14'' FHD, AMD Ryzen 5 5500U, 8 GB RAM, 256 GB...

HP Pavilion Dizüstü Bilgisayar, 14'' FHD, AMD Ryzen 5 5500U, 8 GB RAM, 256 GB SSD, FreeDOS, 4H0R5EA, Gümüş : Amazon.com.tr: Bilgisayar
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 14

@umtk hocam son telefon tavsiyesi bölümünde; eski telefonların ekran boyutlarıyla kıyaslarak 12 mininin ekranına küçük değil demişsiniz ancak eski telefonların formatları 16:9, 12 mini'nin ekran formatı ise 19,5:9. Bu yüzden ekran boyutu kıyaslamak istediğinizde köşegen ölçüm boyutlarını kıyaslamak yerine ekran alanlarını kıyaslamanız daha tutarlı bir sonuca varmanızı sağlayacaktır. Örneğin: 5" köşegen ekran boyutuna sahip olan s6'nın ekran alanı 71cm² iken 5,4" köşegen ekran boyutuna sahip 12 mini'nin ekran alanı 69cm²

BeğenFavori PaylaşYorum yap