PhoeniXim paylaştı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 14
 • Serdar @serdaracikyol

  Katıldığım noktalar var fakat genel olarak çok sığ buldum bakış açısını. Şuanda ortada tam oturmuş bir sistem bile yok ki, neye göre bu yorumlar.

  • arandur @arandur

   Sığ değil aksine araştırmış ve temkinli bir pozisyonda. Pek çok yenilikte olduğu gibi bu sektörde de keriz silkeleme olduğunu göstermeye çalışmış. Çünkü blockchain teknolojileri son derece güvenli ve kullanıcı dostu olarak pazarlanıyor.

  • Agah @agah

   sistemin temeli sıkıntılı, saklamak istediğin şeyleri bir server'a atıp sonra linkini dağınık veri tabanında tutmak için deli paralar ödeniyor. ürünün kendisini tutan server sahiplik ve alım satım bilgilerini tutamaz mı? bu çok daha pratik ve ekonomik olmaz mı? belli ki burada amaç üzüm yemek değil birilerine uzum.jpg dosyasının linkini kırk kat kilit altında satmak.

   tıpkı nasrettin hocanın türbesi gibi bir sistem, link dünyadaki tüm bilgisayarlarda saklanıyor ama ürün bir serverda duruyor ve ürün link değil server kadar güvende ama devasa ücretler linki güvende tutmak için ödeniyor.

  • Serdar @serdaracikyol

   Sığ bulmamın sebebi bütün örneklerini Ethereum üzerinden vermiş. Hele kırık link mevzusuna girmiyorum bile. Ipfs'ten bir haber sanırım. Benim yorumlarım genelde teknik konular üzerine. Bu işin keriz silkeleme kısmı pek umurumda değil açıkçası.

  • kortex @kortex

   @serdaracikyol hocam madem öyle baştan düzgün sistemi baştan düzgün kursaydılar bu kadar iddialı konuşmaları canımı çok sıkıyor.

  • Serdar @serdaracikyol

   @kortex Bu konular hakkında kesin bir yorum yapmak için erken işte. Ben bu işe devletler el attıktan sonra çok güzel kullanım alanları doğacağını düşünüyorum.

  • kortex @kortex

   @serdaracikyol İyi niyetle yola çıktıktan sonra zengin balinaların oyuncağına dönüştü bu iş tadı tuzu kalmadı.

  • Agah @agah

   @serdaracikyol ipfs nft'nin bir parçası değil, nft'deki bir eksikliği gidermek için başvurulmuş bir çözüm ama kendisinin de sorunları var. dünyadaki tüm veriler dünyadaki tüm bilgisayarlarda birer kopya olacak şekilde sonsuza kadar yedeklenebilir mi? bu çözümün şu anda işe yarıyor gözüküyor ama en başta ipfs olmadan da işler yürüyor gibiydi sonradan yürümediği görüldü ve yan çözümlere gidildi. ama bu işin bir sonu yok, blockchain neyse ama nft olmayan bir talebi yaratıp sonra ona verimsiz bir çözüm üretmek üzerine kurulu.

   açıkcası nft bana çok gerikafalı bir şey gibi geliyor, tıpkı eskiden bankalarda hesap cüzdanları olurdu, emekliler para çekmeyecekse bile gider yatan maaşlarını o cüzdana işletirdi. artık işler böyle yürümüyor, her şey daha organik. insanların videoları milyon kez kopyalanıp üzerinde yeni kurgular yapılıyor ve video sahipleri bundan şikayetçi değil çünkü eski usul vay bu video benim işte kanıtı hadi gel seni mahkemelerde süründüreyim şeklinde bir dünya yok artık (en azından sosyal medyada)

   neymiş profil resmin nft'li bir görsel olacakmış, instagram ve tiktokta koca bir nehir akıyor, nft bir bardak suyun sahipliğini ispatlama derdinde. kim profil resmi yüklemek için para ödemeyi ister? nft hiçbir soruna çözüm bulmuyor diyemem ama çok küçük bir soruna çok büyük verimsizlikle çözüm bulmaya çalışıyor. aynı sorunu şirketler (mesela Zuckerberg'in metaversi) çok daha verimli bir şekilde çözüm bulabilir ve bunları kullanıcılarına bedava sunabilir.

  • Serdar @serdaracikyol

   @agah Sonsuza kadar saklama diye bir şey neyde var ki zaten. Yine de normale oranla çok uzun yıllar saklamak mümkün. Son paragrafınıza bir itirazım yok zaten.

 • Fikri @fikri

  Görüşlerine katılırsınız katılmazsınız orası ayrı bir konu.
  Ama Bitcoin, Blockchain, NFT diye dolaşanların %99'undan, işin teknik kısmını biliyorum diye dolaşanların da %70'inden daha kapsamlı bir bakış açısı ortaya koymuş.

 • cgdincer @cgdincer

  Sürekli benzeri üretilebilen bir şeyin değerinin olması mümkün değil. Keriz silkeleme.

 • Agah @agah

  tertemiz ve çok duru bir şekilde anlatmış. merkeziyetsizlik deyip de bir link satın almak ve bu linkteki içeriğin bir serverda tutulması çok saçma ve tutarsız.

Netflix aile hesabında yeri olan var mı? peşin ödemeyle ortak olabilirim, üyelik fiyatı arttı iyice, sık kullanıyor olsam hadi neyse de arada bir lazım oluyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu doktorlar kaçıp gitmesinler de ne yapsınlar?

https://mobile.twitter.com/tuna_sarper/status/1484186218694905856

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Johan @johan28

  Yazdım yazdım sildim, kısaca buna kaçmak diyemiyorum ben. Ülkenin aydınlık yüzleri ülkeden kovuluyor, doktorundan mühendisine mimarına kadar.

 • Makineci @makineci

  Gitsinler kardeşim, gücü yeten gitsin.

  Sırtım tutuldu diye doktora gittim, randevu al diyor bana. Üniversite öğrencisiyim bakmanız lazım diyorum, öğleden sonra asistanım gelecek diyor.

  Asistanı bekliyorum, asistan başka yerde nöbetteymiş. Bu sefer nöbetteki yerine giriş yapıyorum boş yere 2 defa muayene ücreti ödedim.

  Asistan ne dese beğenirsin? Kasılmışsın bir hap mı yazayım sen mi alırsın dedi.

  Ulan yutkunamıyorum diyorum adama adam bana dokunmadan, muayene etmeden bir hap yazdı yolladı dinlen geçer dedi. 🤦🏻

  Neyseki özel hastaneye gittim de iğne yaptılar kurtuldum.

  Sonra vay efendim bana şiddet uyguladı. Adamlar seni insan yerine koymuyor ki, istersen başhekime git.

330'a almıştım aylar önce. Dolar 11ken kaçırmayın

HARIO MSS-1DTB Mini Plus Seramik Kahve Değirmeni : Amazon.com.tr: Mutfak

HARIO MSS-1DTB Mini Plus Seramik Kahve Değirmeni : Amazon.com.tr: Mutfak
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sahibindende ilana fotoğrafsız ilana fotoğraf ekleyince ilan yayından kalkıp tekrardan incelemeye alınacak galiba di mi? 4-5 saat yayında olmayacak. Eğer kalkıyorsa ilan yayından gece yarısı ekleyeceğim fotoğrafları sabaha kadar yayına girsin tekrardan

BeğenFavori PaylaşYorum yap
PhoeniXim paylaştı.

şimdi togg için farasis 20gwh fabirka için 30b tl kabaca 3b$ yatırım yapıcak dendi - catl çinde 50gwh için 2.5b $ harcıcagına göre bunlar bizi kazıklamış olmuyormu?

https://insideevs.com/news/544249/catl-new-50gwh-battery-plant/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 14