PhoeniXim paylaştı.

güzel iş valla. iş yeri kurup tırmalamaktansa bir devlet kurmak çok daha karlı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 15
PhoeniXim paylaştı.

Bildiğiniz gibi Tchibo’nun Cafissimo kapsüllü kahve makineleri yıllardır bizde var. Kapsül fiyatları ise devamlı zamlanıp duruyor. Uzun zamandır kendileri de kapsüller için kampanya vs. yapmıyor. Hal böyle olunca 10 tane kahve kapsülü ( 1 kapsül tek kullanımlık ) 14 liraya yaklaşmış durumda. https://www.tchibo.com.tr/cafissimo-kapsul-kahve-c400013825.html

Çözüm olarak insanlar eski kapsüllerin içini açıp çekirdek kahveyi öğütüp içine koyup üstüne folyo ile kaplıyorlar. https://www.youtube.com/watch?v=hJ6NM1xouXQ Youtube’da özellikle tonla nasıl dolar ne yapılır edilir videoları var.

Sıkıntı şurada ki bu kapsüller plastik malzeme. Devamlı doldurdukça zaten içinden sıcak su geçiyor plastiğin yapısı vs. bozulmuyor mu ? sorusu olabilir. Bozuluyor belki kanserojen bile olabilir.

O yüzden ya kapsül alınacak devamlı zamlanıyor, ya da çinden yeniden doldurulabilir kapsül bakılacak. Çinde aliexpress üzerinden tchibo yazıp bakarsanız çıkmaz. Çünkü bu kapsül sistemi farklı, nespresso ile tamamen farklı sistem var. Genelde zaten hep onların kapsül sistemi çıkar. Araştırıyorum bayadır, öğrendim ki tchibo’nun kapsül sistemi Caffitaly diye bir firmanın sistemiymiş. https://www.caffitaly.com/ Wikipedia’da falanda var bilgisi: https://en.wikipedia.org/wiki/Caffitaly ( vpn yoksa : https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:eDnqNHKcRbQJ:https://en.wikipedia.org/wiki/Caffitaly+&cd=2&hl=tr&ct=clnk&gl=tr )

Kapsül sistemi gördüğünüz gibi aynısı, çinde bu şekilde Caffitaly diye aratınca da çıkıyor. Yeniden dolabilir paslanmaz çelik modeli var.

https://www.aliexpress.com/item/compatible-caffitaly-coffee-Machine-STAINLESS-STEEL-Metal-capsule-wacaco-minipresso-CA-coffee-Machine/32849359412.html?

Fiyatlar tabi biraz tuzlu, tek kapsül için 30 dolar biraz pahallı gelebilir. Ama kendi kapsülünü doldurup doldurup 10 15 20 kere de kullanmak, bilemiyorum. Neticede plastik kapsül yani zamanla plastiğin yapısı değişiyor mu ? kanserojen oluyor mu ? bunları bilemiyoruz. CNC tezgahı bulsam çizimi yapıp üretebilirim de o makineyi çalıştırmak bile tonla para, toptan üretip anca satmak lazım, belki bir nebze maliyeti düşebilir.

Belki 3d printer ile denemek lazım ama onda da gene risk sonuçta plastik madde gıda ile temasa uygun mu ? belli değil.

Bunları burada yazıyorum çünkü google’da arayan eden forumlarda kullanıcıları vs. tonla var. Bende ilk başlarda çinden baktım ama yoktu, detaylı bakınca araştırınca bulabildim. Ama işte bütçe meselesi.

Birde şu var ” e onda tantanaya ne gerek var, git bilmem ne de yap ya, kapsülle dolumla uğraşılır mı ? ne özelliği kaldı kolaylığı gitti at çöpe aleti. ” diyenler olabilir haklılar. Hani merak eden varsa ne yapacağız edeceğiz yolu yok mu ? vs .vs. yolu budur. Toptan kapsül alırsanız daha mantıklı oluyor ama 96 tanesi 110 liradan başlıyor. Tanesi 1.14 tl falan geliyor. 10 lu kapsül alırsanız da 1.4 tl gibi bir rakama geliyor.

Cafissimo Kapsül Kahve Çeşitleri | Tchibo

Caffisimo kapsül kahve ile kahve keyfinizi arttırın! Yoğun ve yumuşak aromalı kapsül kahve çeşitleri tchibo.com.tr'de!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 18

A101deki piranha 7845 modelli 50 TL’lik Bluetooth hoparlörü kullanan var mı, önerir misiniz?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
PhoeniXim paylaştı.

Toplamda 500 adet üretilmiş “seri numaralı” Teknoseyir anahtarlıklarınızı ortaya çıkartma vakti;

Bu seri numaralı anahtarlıklarla ilgili yıl sonunda mutlaka bir etkinlik yapmak istediğimden bahsetmiştim, takip edenler biliyorlar. Ben de, son yurt dışı #lightsaber ‘ları yeni sahiplerine yolcu ettikten hemen sonra, bugün pazar falan demeyip, oturdum ve şu saate kadar elde kalan son saber parçalarını değerlendirip özenli bir çalışma ile, BİR ADET fotoğraftaki #saberkraft #BigBoy oluşturmayı başardım. Yanına bir de, bel askısı (SaberMount classic), bir de 18650 akıllı şarj aparatı (SaberVolt) ilave ettim. Ve bir de özellikle yabancıların bayıldığı, saberkraft özel tasarımı, “MAY THE 4TH BE WITH YOU” anahtarlık.

Yılbaşına kadar @gamsizm bunun için bir etkinlik düzenler, o da olmadı aramızda bir şekilde hallederiz, benim tarafta resimdeki gibi her şey hazır.

Sağlıcakla kalın, iyi seneler…
https://twitter.com/asaltek

..
..

not1:
Talihli arkadaşımız, lightsaber’ını ışıklı ve sesli kullanmak isterse, içine koyulacak elektronikleri kendisinin temin etmek ve bunların montajını kendi yapmak durumunda olacağını unutmasın. Hangi parçaları, nereden almanız gerektiği konusunda da ,tabiki saberkraft ‘ın resmi facebook adresinden yardım alabilirsiniz.
https://www.facebook.com/saberkraft

not2:
Bu saber’ı, atıl durumdaki saber parçalarından topladığımdan, yakından incelediğinizde bazı ufak estetik kusurlar görebilirsiniz, deneyiminizi etkilemeyeceğini garanti ederim, fonksiyonel olarak yurt dışına gönderdiklerimizden hiç farkı yok, tüm kablo tesisatı elektronik kurulum için hazır.

not3:
Resimdekilerin hepsi bir kişiye, 500 adet TS anahtarlıklardan birini satın alarak TS ‘ye omuz vermiş olanlardan birine gidecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 28
PhoeniXim paylaştı.

#akış #teknoyardım #videodüzenleme #ankara #acilyardım
Merhaba arkadaşlar.#YouTube #yatanadam kanalı için çektiğim videolar var. Şuan Ankara’dayım ve videoları düzenleyebilecek arkadaşların yardımına ihtiyacım var. Birlikte güzel projelerde yapabiliriz ilgilenen arkadaşlar keçiören tarafındayım. İrtibata geçerse çok memnun olurum. alikonuk@gmail.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İkinci el, imei atılmış Htc one m9 almıştık arkadaşıma fakat bi süre sonra Wi-Fi’I açmamıza rağmen ağları görmemeye başladı, güncellemeyle bu sorun çözülüyormuş fakat telefon imeili olduğu için güncellemeye çekindik, güncelledikten sonra telefonun komple kapanması gibi bir ihtimal var mı? Hat giderse çok sorun olmaz ama telefon kapanırsa büyük problem olur bizim için. #teknoyardım #akış #HTC #HTCOneM9

BeğenFavori PaylaşYorum yap
PhoeniXim paylaştı.

Vay efendim sonra cocuklar okulda bisey ögrenmiyor sistem kötü 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • akkirhakan @akkirhakan

  Konudan uzak olanlar için açıklayayım. Öğretmen ataması yapılmıyor bildiğiniz gibi pek. Çok az alıyorlar maaş ödememek için. Daha sonra okullardaki öğretmen ihtiyacı için ücretli öğretmen alıyorlar. Çalıştığın saat başı 11 lira alıyorsun. Ayda 1000 lira civarı alıyorsun.

  Hiçbir şekilde kriter yok seçimlerde. Yani at eğitmenliği 2 yıllık okusanız da öğretmen olabiliyorsunuz. En önemli kriter meb’de tanıdığınızın olması. Tanıdığınız biri yoksa bile sıra elbet size geliyor. Normalde 3500 lira alınan işi yapıp 1000 lira alıyorlar.

PhoeniXim paylaştı.

Android 8 ile gelen Project Treble ilginç gelişmelere neden olabilir. Öncelikle bilmeyenler için kısa bir açıklama: Bu sistemle Android çok daha modüler hale geliyor, amaç güncellemeyi kolaylaştırmak. En altta SoC (örneğin Qualcomm, Samsung Exynos, MediaTek) yazılımı var, üzerinde Andoid’in kendisi, onun üzerinde üreticinin (Samsung, Sony, HTC vs) yazılımı. Her bir katmana ayrı ayrı güncelleme yapılabilecek. Bunların uyumunu sağlamak için de teknik ve kurallar altyapısı da kurulmuş. Hatta en büyük üç SoC üreticisinin yanı başına birer Google ofisi kurulmuş. Doğrudan Android 8 ile çıkan bir cihaz bu yapıyı desteklemek zorunda, Google’ın koyduğu kural (Google Play Services desteği isteniyorsa tabi). Eski bir versiyondan güncellenen cihazlar için zorunluluk yok. İşin ince noktası bu, ilginç gelişmelere neden olabilecek nokta.

Samsung Android’de derinlemesine değişiklikler yapıyor. Son zamanlarda bunları hafifletti ama daha da hafifletmesi gerekecek. Bir kaç gün önce S9’un Ocak ayında, yani normalden bir kaç ay erken çıkacağına dair bir söylenti çıktı. Belki de Samsung bunu Android 7 ile çıkarıp sonra 8’e güncelleyecek. Böylece Project Treble’a uyum sağlama konusunda Note 9’a kadar zaman kazanacak. Ocak’ta çıkan bir cihazın Android 7 ile çıkması çok gürültü koparmaz. Kısa zamanda güncelleneceği vaad edilir ve bu yapılırsa ortalık durulur. Bunlar tamamen benim yaptığım spekülasyon tabi.

Bir de Xiaomi konusu var, çok daha derinlemesine değişiklik yapıyorlar Android üzerinde. Ama MIUI’nin versiyon yükseltmeleri genelde Android versiyon yükseltmelerinden bağımsızdır. Yani bu mantıkla uzun süre Android 7 temelli MIUI versiyonları ile devam edebilirler. Diğer taraftan MIUI’da olan önemli özelliklerden en azından bazıları Android 8’de olacak zaten, mesela uygulamaların arka planda kafasına göre çalışmasının engellenmesi. Yani Xiaomi de kendi eklemelerinden feragat edip daha çok görsel değişiklikler ile devam edebilir.

Demek istediğim, Google bu proje ile güncelleme sorununu gidermeyi, en azından azaltmayı hedefliyor ama üreticilerin özgürlükleri de kısıtlanıyor. Mesela Samsung tarzından çok memnun olanlar belki de bu işe pek sevinemeyecek.

Ancak Project Treble Android dünyasının çok önemli bir parçası olan custom ROMlar’a fayda sağlayacak. Şu anda Samsung gibi bazı önemli parçaların kaynak kodlarınının yayınlanmadığı telefonlara AOSP bazlı custom ROM yapmak zorlu. Ama Project Treble zaten bu alt katmanlarla yeni versiyonun uyumunu garanti edeceği için çok kısa sürede sorunsuz custom ROMlar yapılabilecek. Genel olarak da custom ROMlar daha sorunsuz olacak.

Burada yazdığım bazı şeyleri geçen gün paylaştığım ArsTechnica’nın Android Oreo incelemesinde gördüm, kendim yorum yaptım. İnceleme burada:
https://arstechnica.com/gadgets/2017/09/android-8-0-oreo-thoroughly-reviewed/2/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 19
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Benim de aklımı kurcalıyor. Mesela Xaomi’nin pratikte çok işine yarayacak. Var olan bu zor düzende bile MIUI sürümlerini eş değer tutarak(ki miui sürümü eş olsa bile android sürümü farklı olabiliyor) tüm cihazlarına aynı deneyimi çok yüksek oranda başarılı bir şekilde sunmayı başarıyor. Bunu yapabilen en iyi firmaların en başında gelir şuan. Şuan cihazlarının çoğunu MIUI9’a geçiriyor. Güncellemeyi 3 ana akıma böldüler. Cihazları yeniden eskiye 3 bölüme ayırdılar. Çok ciddi bir iş yükü olmasına rağmen bununla uğraşıyorlar. Biz bugünlerde mi6 güncelleme geldi diye konuşurken 3. akımda da mi2 gibi yıllar önce çıkmış bir cihaz var. Samsung ile karşılaştırırsak bu Galaxy s3-s4’ün Galaxy s8 kadar güncel olması gibi.

  Lafı uzatmadan benim değinmek istediğim nokta şu, bu kadar iş yüküne rağmen bunu başarabilen Xiaomi Android 8’e geçirdiği her cihaz için büyük bir iş yükünü azaltacak. MIUI sürümlerini daha kolay ve hızlı güncelleyecek. Bir nevi altyapı yatırımı gibi. Bu teoriden yola çıkarak ben bir çok Xiaomi modelinin Android 8 güncellemesi alacağını düşünüyorum. Ancak bunu MIUI 9 içine sıkıştırıp arada geçmezler.

  Şimdiden MIUI10 için kullanıcılardan geri bildirimler, istekler, yorumlar toplanıyor. Forumlarda tartışılıyor. Öncelikler belirleniyor. MIUI9’da performans, optimizasyon vb. konulara odaklanılmıştı. MIUI10 için görünen hedef daha akıllı bir MIUI yapmak olarak görünüyordu. Yapay zeka vs. hedefte. Ancak ben MIUI10 ile bir çok modelin Android 8’e güncelleneceğini düşünüyorum.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   Google bu proje ile üreticilerin yükünü azaltmayı, güncellemeleri bu şekilde de hızlandırmayı amaçlıyor. Ama MIUI’da şimdiki kadar detaylı özellikler olmayabilir, bazıları onun karışamayacağı katmanda kalacak.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @emrah-ozturk Çin ROMları için pürüzlü bir süreç olabilir ancak glabal ROMları için mantıklı bir hedef. Bir şekilde altından kalkacaklardır. Kendi ekledikleri özellikler genelde böyle Android 8 gibi bir sonraki gelen sürümde çekirdeğe inmiş oluyor. Kendi çözümlerini azaltıp google tarafına ne kadar kayarlar bende bilemiyorum doğrusu. Bakalım.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @ardazeytin Çin ROMlar’ında Play Services yok zaten, orada serbest olacaklar. Tabi Çin’e ayrı globale ayrı geliştirme yaparlar mı bilemem.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @emrah-ozturk örnek vermek gerekirse hangi sürümü idi hatırlamıyorum. Android tarafında uygulama izinleri olayı çıktı. Tepe modelleri android sürümlerini güncelledikleri için bu özelliği doğal yoldan kazandı. Android sürümünü güncellemeyedikleri cihazlar ise bu özelliği MIUI tarafından aldı. Bu şekilde iş yükünü arttırarak eski cihazlar ile yenileri arasındaki dengeyi korudular. Bu yüzden biraz da iOS kopyası denebiliyor. Her cihaz aynı deneyimi veriyor. Ben yine aynı dengeyi koruyacakları taraftarıyım. Android 8 veremedikleri cihazları da MIUI sürümlerini güncelleyerek korumaya devam ederler.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @emrah-ozturk Şuan aslında MIUI 9 ile Çin global arası çatallanmaya başladı. Çin tarafına kendi akıllı asistanını eklediler. Global tarafta bu asistan yok mesela. Şimdilik Çin’e özel çalışıyor. Ama bu çatallanma ne kadar derinde tabi bilemiyorum. Oturum kaynak dosyaları incelemek lazım. Global’de koymamak, sökmek yerine sadece deakif tutuyor da olabilirler.

 • Waterfallll @waterfallll

  Şimdi telefonumuza güncelleme gelince gözlerimizden kalpler saçarken yakında w10 güncellemeleri gibi bıktıracak mı yani 😀

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   Bak o da bir ihtimal. Bizim gibiler seviyor güncelleme işlerini ama büyük bir çoğunluk pek de takmıyor, hatta “yine mi güncelleme geldi ya” diyenler var 🙂 Lakin buna da bir çözüm var, Android 7 ile gelen iki disk bölümlü sistem 8 ile daha da gelişiyor. Güncellemeden sonra uzun uzun açılmasını beklemek gerekmeyecek. Güncelleme yedek disk bölümünde ve arka planda yapılacak ve bir sonraki yeniden başlatma ile hiç bekletmeden devreye girecek. Hatta indirme de stream şeklinde olacak, cihazın hafızasında yer olmasa bile küçük parçalar halinde indirme yapılarak yedek bölüm güncellenecek.

  • Waterfallll @waterfallll

   @emrah-ozturk telefonumu hiç kapatmıyorum ki. Umarım sorunsuz olur da proje rafa kalkmaz. Windows yıllar içinde bu hale geldiyse en mantıklı güncelleme şekli bu görünüyor. Baştan aşağı donanımını kendi üretebilen firma yokken güncellemeleri markadan beklemek saçmaydı doğrusu.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @waterfallll Uyarı verecek, güncelleme yaptım bi kapatıp aç diye. Onu da yapıver artık adamlar o kadar uğraşmış 🙂

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @emrah-ozturk xiaomi onu da çözmüş mesela. Güncelleyici uygulamasına izin veriyorsun. Senin uyuduğun saatleri öğreniyor. Gece indiriyor, yüklüyor, açıyor. Kararlı akımda birkaç ayda bir güncelleme geliyor. Beta’da genelde her hafta güncelleme geliyor.

 • Yekta @flashock

  Ben size çok net bir şey söyleyeyim bunda çok büyük sıçacak Google bakın diyorum dediklerim de çıkar.

  Piyasada kendi arayüzü olan zibilyon adam var bu güncellemeleri alayıyla optimize şekilde nasıl çıkartacaklar. Hadi çıkardılar firmalara ek bi yük bu her güncelleme sonrası optimizasyon yaması çıkartmaları gerekecek olacak iş mi bu?

  Güncelleme sonrası sorunlar artacak demedi demeyin. Firmalar zaten 2 sene zorali güncelleme veriyor ilerde bir şey bozuldu bekle ki firma yama çıkarsın saçmalığın daniskası. Samsung arayüzü ile Android güncellemesi 2,5 sene sonra çıkan güncelleme ile bozuldu diyelim kim bu sorunu halledecek Samsung mu? Google mı?

  Düşünüldüğü gibi olmayacak felaket olacak bu Yekta demişti dersiniz.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   Bu işle 2015’den beri uğraşıyorlarmış, zaten bütün hedef bu sorunları nasıl ortadan kaldırırız. Üreticinin kendi tarafı bir grup apk’dan ibaret gibi birşey olacak. Launcher kurmak gibi yani. Çok da iddia etmeyeyim ama paylaştığım incelemede bunu detaylıca anlatıyor.

  • Yekta @flashock

   @emrah-ozturk Launcher kafası bu zaten belli de firmalar buna yanaşmaz adam Android’in inine giriyor pil optimizasyonu yapıyor bu sayede 6.3′ ekranlı telefona 3300mah batarya koyuyor bu sayede 6 saat 50 dakika SOT süresi alıyor, böyle olunca nasıl olacak firma bu gibi şeylere karışamayacak, karıştı diyelim sonraki güncellemede yaptığı boşa gidecek. Hadi sen çok sorunsuz bir çekirdek Android yapabilsen eyvallah ama senin çekirdeğin 3. Parti firmalar sayesinde bu kadar sorunsuz. Çok kesin söylüyorum saçmalık bu.

   Aklı başında kullanıcı da istemez firmalar zaten istemez.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @flashock Sen şu incelemeyi bir oku, öyle yüzeysel bir şey değil. Zaten firmalara soran yok, sistem ve kurallar devreye girdi bile. Sony’nin IFA’da tanıttığı modeller direk 8 ile çıkacak mesela. Bu işe uyum sağlamayanlar zamanla ayıklanır gider. Samsung gibi devler de illa ki uyum sağlar, kendi farkını yine ortaya koyar.

  • turker @turker

   @flashock firma yazılımına root yetkisi verirsin, atını koşturur istediği katmanda.

 • Mypat @mypat

  Burada Google’ın yaptığı şey; Android sistemi ile donanım sürücülerini bir nevi ayırmak oldu. Üreticiler yine kendi sistemlerini istedikleri gibi değiştirip sunabilecekler. Kolaylık kısmı ise Quallcom, Mediatek gibi donanım üreticilerinden yeni Android sürümü için sürücü beklemek zorunda değiller, eski sürücüler aynen çalışmaya devam edecek.
  Bu sistem custom rom geliştiricilerinin işine (dolayısıyla da bize) yarayacak, sadece Android kısmını geliştirecekler, sürücülerle uğraşmayacaklar. Bu sayede Exynos gibi rom yapma sıkıntısı olan cihazlara da rahatlıkla yeni romlar yapılabilecek.