İkinci el, imei atılmış Htc one m9 almıştık arkadaşıma fakat bi süre sonra Wi-Fi’I açmamıza rağmen ağları görmemeye başladı, güncellemeyle bu sorun çözülüyormuş fakat telefon imeili olduğu için güncellemeye çekindik, güncelledikten sonra telefonun komple kapanması gibi bir ihtimal var mı? Hat giderse çok sorun olmaz ama telefon kapanırsa büyük problem olur bizim için. #teknoyardım #akış #HTC #HTCOneM9

BeğenFavori PaylaşYorum yap
PhoeniXim paylaştı.

Vay efendim sonra cocuklar okulda bisey ögrenmiyor sistem kötü 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • akkirhakan @akkirhakan

  Konudan uzak olanlar için açıklayayım. Öğretmen ataması yapılmıyor bildiğiniz gibi pek. Çok az alıyorlar maaş ödememek için. Daha sonra okullardaki öğretmen ihtiyacı için ücretli öğretmen alıyorlar. Çalıştığın saat başı 11 lira alıyorsun. Ayda 1000 lira civarı alıyorsun.

  Hiçbir şekilde kriter yok seçimlerde. Yani at eğitmenliği 2 yıllık okusanız da öğretmen olabiliyorsunuz. En önemli kriter meb’de tanıdığınızın olması. Tanıdığınız biri yoksa bile sıra elbet size geliyor. Normalde 3500 lira alınan işi yapıp 1000 lira alıyorlar.

PhoeniXim paylaştı.

Android 8 ile gelen Project Treble ilginç gelişmelere neden olabilir. Öncelikle bilmeyenler için kısa bir açıklama: Bu sistemle Android çok daha modüler hale geliyor, amaç güncellemeyi kolaylaştırmak. En altta SoC (örneğin Qualcomm, Samsung Exynos, MediaTek) yazılımı var, üzerinde Andoid’in kendisi, onun üzerinde üreticinin (Samsung, Sony, HTC vs) yazılımı. Her bir katmana ayrı ayrı güncelleme yapılabilecek. Bunların uyumunu sağlamak için de teknik ve kurallar altyapısı da kurulmuş. Hatta en büyük üç SoC üreticisinin yanı başına birer Google ofisi kurulmuş. Doğrudan Android 8 ile çıkan bir cihaz bu yapıyı desteklemek zorunda, Google’ın koyduğu kural (Google Play Services desteği isteniyorsa tabi). Eski bir versiyondan güncellenen cihazlar için zorunluluk yok. İşin ince noktası bu, ilginç gelişmelere neden olabilecek nokta.

Samsung Android’de derinlemesine değişiklikler yapıyor. Son zamanlarda bunları hafifletti ama daha da hafifletmesi gerekecek. Bir kaç gün önce S9’un Ocak ayında, yani normalden bir kaç ay erken çıkacağına dair bir söylenti çıktı. Belki de Samsung bunu Android 7 ile çıkarıp sonra 8’e güncelleyecek. Böylece Project Treble’a uyum sağlama konusunda Note 9’a kadar zaman kazanacak. Ocak’ta çıkan bir cihazın Android 7 ile çıkması çok gürültü koparmaz. Kısa zamanda güncelleneceği vaad edilir ve bu yapılırsa ortalık durulur. Bunlar tamamen benim yaptığım spekülasyon tabi.

Bir de Xiaomi konusu var, çok daha derinlemesine değişiklik yapıyorlar Android üzerinde. Ama MIUI’nin versiyon yükseltmeleri genelde Android versiyon yükseltmelerinden bağımsızdır. Yani bu mantıkla uzun süre Android 7 temelli MIUI versiyonları ile devam edebilirler. Diğer taraftan MIUI’da olan önemli özelliklerden en azından bazıları Android 8’de olacak zaten, mesela uygulamaların arka planda kafasına göre çalışmasının engellenmesi. Yani Xiaomi de kendi eklemelerinden feragat edip daha çok görsel değişiklikler ile devam edebilir.

Demek istediğim, Google bu proje ile güncelleme sorununu gidermeyi, en azından azaltmayı hedefliyor ama üreticilerin özgürlükleri de kısıtlanıyor. Mesela Samsung tarzından çok memnun olanlar belki de bu işe pek sevinemeyecek.

Ancak Project Treble Android dünyasının çok önemli bir parçası olan custom ROMlar’a fayda sağlayacak. Şu anda Samsung gibi bazı önemli parçaların kaynak kodlarınının yayınlanmadığı telefonlara AOSP bazlı custom ROM yapmak zorlu. Ama Project Treble zaten bu alt katmanlarla yeni versiyonun uyumunu garanti edeceği için çok kısa sürede sorunsuz custom ROMlar yapılabilecek. Genel olarak da custom ROMlar daha sorunsuz olacak.

Burada yazdığım bazı şeyleri geçen gün paylaştığım ArsTechnica’nın Android Oreo incelemesinde gördüm, kendim yorum yaptım. İnceleme burada:
https://arstechnica.com/gadgets/2017/09/android-8-0-oreo-thoroughly-reviewed/2/

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 19
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Benim de aklımı kurcalıyor. Mesela Xaomi’nin pratikte çok işine yarayacak. Var olan bu zor düzende bile MIUI sürümlerini eş değer tutarak(ki miui sürümü eş olsa bile android sürümü farklı olabiliyor) tüm cihazlarına aynı deneyimi çok yüksek oranda başarılı bir şekilde sunmayı başarıyor. Bunu yapabilen en iyi firmaların en başında gelir şuan. Şuan cihazlarının çoğunu MIUI9’a geçiriyor. Güncellemeyi 3 ana akıma böldüler. Cihazları yeniden eskiye 3 bölüme ayırdılar. Çok ciddi bir iş yükü olmasına rağmen bununla uğraşıyorlar. Biz bugünlerde mi6 güncelleme geldi diye konuşurken 3. akımda da mi2 gibi yıllar önce çıkmış bir cihaz var. Samsung ile karşılaştırırsak bu Galaxy s3-s4’ün Galaxy s8 kadar güncel olması gibi.

  Lafı uzatmadan benim değinmek istediğim nokta şu, bu kadar iş yüküne rağmen bunu başarabilen Xiaomi Android 8’e geçirdiği her cihaz için büyük bir iş yükünü azaltacak. MIUI sürümlerini daha kolay ve hızlı güncelleyecek. Bir nevi altyapı yatırımı gibi. Bu teoriden yola çıkarak ben bir çok Xiaomi modelinin Android 8 güncellemesi alacağını düşünüyorum. Ancak bunu MIUI 9 içine sıkıştırıp arada geçmezler.

  Şimdiden MIUI10 için kullanıcılardan geri bildirimler, istekler, yorumlar toplanıyor. Forumlarda tartışılıyor. Öncelikler belirleniyor. MIUI9’da performans, optimizasyon vb. konulara odaklanılmıştı. MIUI10 için görünen hedef daha akıllı bir MIUI yapmak olarak görünüyordu. Yapay zeka vs. hedefte. Ancak ben MIUI10 ile bir çok modelin Android 8’e güncelleneceğini düşünüyorum.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   Google bu proje ile üreticilerin yükünü azaltmayı, güncellemeleri bu şekilde de hızlandırmayı amaçlıyor. Ama MIUI’da şimdiki kadar detaylı özellikler olmayabilir, bazıları onun karışamayacağı katmanda kalacak.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @emrah-ozturk Çin ROMları için pürüzlü bir süreç olabilir ancak glabal ROMları için mantıklı bir hedef. Bir şekilde altından kalkacaklardır. Kendi ekledikleri özellikler genelde böyle Android 8 gibi bir sonraki gelen sürümde çekirdeğe inmiş oluyor. Kendi çözümlerini azaltıp google tarafına ne kadar kayarlar bende bilemiyorum doğrusu. Bakalım.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @ardazeytin Çin ROMlar’ında Play Services yok zaten, orada serbest olacaklar. Tabi Çin’e ayrı globale ayrı geliştirme yaparlar mı bilemem.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @emrah-ozturk örnek vermek gerekirse hangi sürümü idi hatırlamıyorum. Android tarafında uygulama izinleri olayı çıktı. Tepe modelleri android sürümlerini güncelledikleri için bu özelliği doğal yoldan kazandı. Android sürümünü güncellemeyedikleri cihazlar ise bu özelliği MIUI tarafından aldı. Bu şekilde iş yükünü arttırarak eski cihazlar ile yenileri arasındaki dengeyi korudular. Bu yüzden biraz da iOS kopyası denebiliyor. Her cihaz aynı deneyimi veriyor. Ben yine aynı dengeyi koruyacakları taraftarıyım. Android 8 veremedikleri cihazları da MIUI sürümlerini güncelleyerek korumaya devam ederler.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @emrah-ozturk Şuan aslında MIUI 9 ile Çin global arası çatallanmaya başladı. Çin tarafına kendi akıllı asistanını eklediler. Global tarafta bu asistan yok mesela. Şimdilik Çin’e özel çalışıyor. Ama bu çatallanma ne kadar derinde tabi bilemiyorum. Oturum kaynak dosyaları incelemek lazım. Global’de koymamak, sökmek yerine sadece deakif tutuyor da olabilirler.

 • Waterfallll @waterfallll

  Şimdi telefonumuza güncelleme gelince gözlerimizden kalpler saçarken yakında w10 güncellemeleri gibi bıktıracak mı yani 😀

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   Bak o da bir ihtimal. Bizim gibiler seviyor güncelleme işlerini ama büyük bir çoğunluk pek de takmıyor, hatta “yine mi güncelleme geldi ya” diyenler var 🙂 Lakin buna da bir çözüm var, Android 7 ile gelen iki disk bölümlü sistem 8 ile daha da gelişiyor. Güncellemeden sonra uzun uzun açılmasını beklemek gerekmeyecek. Güncelleme yedek disk bölümünde ve arka planda yapılacak ve bir sonraki yeniden başlatma ile hiç bekletmeden devreye girecek. Hatta indirme de stream şeklinde olacak, cihazın hafızasında yer olmasa bile küçük parçalar halinde indirme yapılarak yedek bölüm güncellenecek.

  • Waterfallll @waterfallll

   @emrah-ozturk telefonumu hiç kapatmıyorum ki. Umarım sorunsuz olur da proje rafa kalkmaz. Windows yıllar içinde bu hale geldiyse en mantıklı güncelleme şekli bu görünüyor. Baştan aşağı donanımını kendi üretebilen firma yokken güncellemeleri markadan beklemek saçmaydı doğrusu.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @waterfallll Uyarı verecek, güncelleme yaptım bi kapatıp aç diye. Onu da yapıver artık adamlar o kadar uğraşmış 🙂

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @emrah-ozturk xiaomi onu da çözmüş mesela. Güncelleyici uygulamasına izin veriyorsun. Senin uyuduğun saatleri öğreniyor. Gece indiriyor, yüklüyor, açıyor. Kararlı akımda birkaç ayda bir güncelleme geliyor. Beta’da genelde her hafta güncelleme geliyor.

 • Yekta @flashock

  Ben size çok net bir şey söyleyeyim bunda çok büyük sıçacak Google bakın diyorum dediklerim de çıkar.

  Piyasada kendi arayüzü olan zibilyon adam var bu güncellemeleri alayıyla optimize şekilde nasıl çıkartacaklar. Hadi çıkardılar firmalara ek bi yük bu her güncelleme sonrası optimizasyon yaması çıkartmaları gerekecek olacak iş mi bu?

  Güncelleme sonrası sorunlar artacak demedi demeyin. Firmalar zaten 2 sene zorali güncelleme veriyor ilerde bir şey bozuldu bekle ki firma yama çıkarsın saçmalığın daniskası. Samsung arayüzü ile Android güncellemesi 2,5 sene sonra çıkan güncelleme ile bozuldu diyelim kim bu sorunu halledecek Samsung mu? Google mı?

  Düşünüldüğü gibi olmayacak felaket olacak bu Yekta demişti dersiniz.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   Bu işle 2015’den beri uğraşıyorlarmış, zaten bütün hedef bu sorunları nasıl ortadan kaldırırız. Üreticinin kendi tarafı bir grup apk’dan ibaret gibi birşey olacak. Launcher kurmak gibi yani. Çok da iddia etmeyeyim ama paylaştığım incelemede bunu detaylıca anlatıyor.

  • Yekta @flashock

   @emrah-ozturk Launcher kafası bu zaten belli de firmalar buna yanaşmaz adam Android’in inine giriyor pil optimizasyonu yapıyor bu sayede 6.3′ ekranlı telefona 3300mah batarya koyuyor bu sayede 6 saat 50 dakika SOT süresi alıyor, böyle olunca nasıl olacak firma bu gibi şeylere karışamayacak, karıştı diyelim sonraki güncellemede yaptığı boşa gidecek. Hadi sen çok sorunsuz bir çekirdek Android yapabilsen eyvallah ama senin çekirdeğin 3. Parti firmalar sayesinde bu kadar sorunsuz. Çok kesin söylüyorum saçmalık bu.

   Aklı başında kullanıcı da istemez firmalar zaten istemez.

  • Emrah Öztürk @emrah-ozturk

   @flashock Sen şu incelemeyi bir oku, öyle yüzeysel bir şey değil. Zaten firmalara soran yok, sistem ve kurallar devreye girdi bile. Sony’nin IFA’da tanıttığı modeller direk 8 ile çıkacak mesela. Bu işe uyum sağlamayanlar zamanla ayıklanır gider. Samsung gibi devler de illa ki uyum sağlar, kendi farkını yine ortaya koyar.

  • turker @turker

   @flashock firma yazılımına root yetkisi verirsin, atını koşturur istediği katmanda.

 • Mypat @mypat

  Burada Google’ın yaptığı şey; Android sistemi ile donanım sürücülerini bir nevi ayırmak oldu. Üreticiler yine kendi sistemlerini istedikleri gibi değiştirip sunabilecekler. Kolaylık kısmı ise Quallcom, Mediatek gibi donanım üreticilerinden yeni Android sürümü için sürücü beklemek zorunda değiller, eski sürücüler aynen çalışmaya devam edecek.
  Bu sistem custom rom geliştiricilerinin işine (dolayısıyla da bize) yarayacak, sadece Android kısmını geliştirecekler, sürücülerle uğraşmayacaklar. Bu sayede Exynos gibi rom yapma sıkıntısı olan cihazlara da rahatlıkla yeni romlar yapılabilecek.

Bu saçma portu niçin firmalar hala kullanıyor?

Harddisklerin ve müzikçalarların çoğunda bu kablo kullanılıyor, bi nedeni var mı?
Micro usb dururken niçin bu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

Bu aracın plakasını okuyabilen var mı? kendisi telefonumu çalan şahsın aracı 🙂

Fotoğrafın sıkıştırılmamış hali için: https://yadi.sk/d/vw45AQDd3MWQZz

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 12

Go pro hero 2 alınır mı? İkinci El 275 tl. Fiyatı çok fazla artırmadan alabileceğimiz başka aksiyon kameraları var mı? #basçek #akış #teknoyardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Xiaomi Yi alınabilir galiba. Tamam go pro ama hero 2 de 2011 modelmiş. 6 yıl geçmiş üzerinden ve bu 6 yılda ne kadar kullanıldığı belli değil. Tamir gördü mü ? pili kaç kere değişti yada ilk pili mi ? 6 yıldan bahsediyoruz yani çok fazla.