6. ve 7. nesilde (PS2 ve PS3 nesilleri) en sevdiğiniz bilgisayar oyunları hangileriydi? Konsolum ve bilgisayarım olmadığı için birçok oyunu es geçmek zorunda kaldım. Yeni oyunları çok iyi oynatabilecek bir bilgisayarım yok ama önceki nesilde çok iyi oyunlar olduğunu biliyorum. Sadece izleyerek bir yere kadar gidilebiliyor, deneyim için istiyorum biraz da. Daha çok Windows için arıyorum.

Gelecek kariyerimde video oyunları hakkında uzmanlaşmak istiyorum, konu hakkında ne kadar çok bilgi edinirsem o kadar iyi. Skyrim'leri, eski Call of Duty'leri Diablo'ları oynayamadan sadece okuyarak öğrendim. Şu an elimde bir de Nintendo Wii var, ikinci elde temize buldum onu da. Böyle bir sohbet, tartışma konusu açmış olayım. Fikirlerinizi, yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiye kadar oynadığım ve kesinlikle tavsiye edeceğim oyunlar ise şunlar.

Dishonored (2012, PS3-X360-Windows, Daha sonra 8. nesile Definitive edition adı altında çıktı, biraz rötuş ve ek paketleriyle birlikte.) Kesinlikle hikaye içeren video oyunları ile ilgili iseniz oynamanız gereken bir şaheser. Stealth öğeleri ile aksiyonu güzel yedirmişler. Grafik olarak pek bir şey vaat etmiyor ama biraz da kendi görsel tarzı var, grafiklerinin kötülüğünü çaktırmıyor o yüzden.

Spore (2008, PC-MAC ile birlikte birçok mobil platformda farklı versiyonlar ile çıktı.) Maxis'in EA'nin kurbanı olmadan önceki zamanlardan kalan bir harikası. Tam olarak evrim teorisi böyle işlemese de mikroorganizmadan başlayıp evrilerek uzay yolculuğuna çıkabilecek teknolojiye sahip olabileceğiniz bir oyun. Tek bir karakter ile başlayıp hayatta kalmaya çalışıyorsunuz, sonrasında minik bir popülasyon oluşturduğunuzda diğer türlerle ittifak kurabiliyor, düşmanlar edinebiliyorsunuz. Oyun yapısı çok basitten karmaşığa doğru ilerliyor, bu sürede oyunu yeterli düzeyde öğrenebiliyorsunuz. Oyun tasarımı konusunda ders verici bir yapım niteliği taşıyor.

Super Mario Bross Wii (2009, Wii; sonrasında Wii U'ya ve Switch'e de geliştirilmiş sürümleri çıktı.)

Eski usül Mario'nun çok ama çok eğlenceli başka bir hali. Elinizde Nintendo cihazınız varsa kesinlikle denemelisiniz, yoksa da (bkz. Dolphin) Çocuk oyunu falan denip geçilmemeli, tamam kan yok silah yok ama her yaştan insan oynayabilir.

Bully: SE (2006'da PS2'de ilk sürümü, sonrasında 2008'de Bully: Scholarship Edition adıyla tekrardan Xbox 360, PC ve Wii'ye çıktı. Şu an mobilden tut şimdiki nesil konsollara her yerde erişilebilir.)
Rockstar Games'in GTA serileri dışında hikayesi fena olmayan ama içine girince de güzel saatler kaybettiren bir oyunu. Oyun temelde GTA San Andreas'ın güzelce cilalanmış bir hali. Benzer çok mekanik göreceksiniz, ama daha sonra çıkacak oyunlarda eklenen özelliklerin temelleri bu oyunda atılmış. Senaryoya göre değişen dış dünya, insanlar ile ilişkileriniz, ufak tefek RPG öğeleri (Oyun içinde silahlarınızı geliştirebiliyor, yeni dövüş hareketleri öğrenebiliyorsunuz.) Derslerinizde başarılı olursanız, yan görevleri yaparsanız yeni mekanlar, gelişmiş silahlar elde edebiliyorsunuz. Rockstar'ın önceki oyunlarındaki gibi odun bir karakteriniz yok ayrıca, Jimmy fazlaca şımarık ama öğrenen, gelişen bir karakter. Neredeyse hesap makinesinde bile var, bir yerden edinip oynamalı.
....
..
devamı gelir

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • wormsign @wormsign

  GameCube oldukça iyi oyunlara sahipti, onlara bakabilirsiniz, Wii geriye dönük uyumluluk sayesinde. Fire Emblem: Path of Radiance, Baten Kaitos, Eternal Darkness, TLOZ: Windwaker. Wii'de Xenoblade Chronicles iyi bir JRPG. Saat geç oldu, daha sonra yazmaya çalışırım.

 • Uğur Yurtsever @ugury

  6. ve 7. nesillerden bir liste yapmak gerçekten çok zor. Özellikle de 6. nesilden. Bana kalırsa muhteşem oyunlar konusunda en dolu, en iyi nesildi. Favorim 6. nesildir. Şöyle bir çırpıda aklıma gelenleri yazayım. Mutlaka unuttuğum isimler de olacaktır.

  Shadow of the Colossus, Ico, Silent Hill 2, Half-Life 2, Metal Gear Solid 3: Snake Eater, Deus Ex, Vampire: Masquerade: Bloodlines, Arcanum, Star Wars: KOTOR, Star Wars: Republic Commando, Beyond Good & Evil, God of War, The Elder Scrolls 3: Morrowind, Resident Evil 4, Metroid Prime, Eternal Darkness, Ninja Gaiden Black, Okami, Splinter Cell: Chaos Theory, Timesplitters 2, Mafia, Max Payne, Devil May Cry 3, Ratchet and Clank 3, Legend of Zelda: Windwaker, Fable, Jade Empire, Call of Duty 2, Halo 2, Rome: Total War, Prince of Persia: Sands of Time, Psychonauts, Killer7, Bully, Manhunt, Skies of Arcadia, SOCOM 3, Need for Speed: Most Wanted...

  Zamanın herhangi bir çizgisinde böyle bir ekibi geçebilecek bir jenerasyon gelecek mi göreceğiz.

  • Gio @gio

   Gerçekten harika oyunlara ev sahipliği yapmış. Bir çoğunu oynayamadım, eksikliğini çok hissediyorum. Hakkı verilmemiş, adı çok duyulmayan çok güzel oyunlardan Top10 olsa hangi oyunları eklerdin? @nuguryurtsever

  • Oğuz @vitalyscherbo

   Şampiyonlar Ligi gibi maşallah.

  • Uğur Yurtsever @ugury

   @gio Top10 gibi listeler yapmayı pek sevmiyorum. Çünkü hem aklıma gelen oyunlar arasından sıralama yapmak, listelemek büyük vakit kaybı oluyor, hem de sonunda ortaya çıkan listeler kimseyi memnun etmiyor. Tüm zamanlar için bahsediyorsan; şöyle bir düşününce The Saboteur, Psychonauts, Binary Domain, Killer7, Resistance 3, The Club, Alpha Protocol, Deadly Premonition, Condemned, Black, Folklore, Nier, Beyond Good & Evil falan geliyor aklıma. Biraz daha düşünsek listeyi bunun 5 katına falan da çıkartabiliriz aslında.

  • Ufkabakan @ufkabakan

   Liste için teşekkür ederim Uğur @ugury . Ev hapsinde iyi gidecek şeyler. Eski PC'si olanlar yada Gamer Laptop olmayanlarda bu oyunların çoğunu oynayabilir sanırım.

  • Gio @gio

   @ufkabakan Evet, paylaşayım bunu ben.

 • Şahin Aygün Yıldırım @sahin

  Sanırım pek seveni yok ama benim için kesinlikle FIFA Street 2 ve NFS Underground 2.

The Division 2 güzel indirimlenmiş. (Standard Edition 13 TL & 3€/3$)
Uzun zamandır oynamak istiyordum, şimdi Geforce Now sayesinde sistemimin kaldıramadığı oyunları satın alabileceğim. Var olsun cloud gaming!

(Reklam Değildir 😀 )

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 17

Geforce Now'ı PC'de denedim. Harika bir deneyim gibi geldi bana. Azıcık gecikme var, muhtemelen benim internetimden kaynaklanıyor ama bu gecikme rekabetçi oyunlar dışında hiç rahatsız etmez.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Rainbow Six Siege, Vulkan, i5 4210U, 840M 4GB, 8GB RAM

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Telefon ekranını değiştirmeye çalışıyordum, yeni ekranı yerine oturturken güç uygulamamış olmama rağmen ekran çatladı. Çıt sesi geldi "Hah yerine oturdu" diyordum meğersem ekran çatlamış. Hayatta tüm terslikler üst üste mi gelir...

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 17

Raspberry Pi Zero ile Pi 3'ün yapabildiklerini yapabilir miyim? Yani cihazın yetenek olarak bir eksiği var mı? İnternetten karşılaştırdım, donanım olarak bir eksiği yok gibi. W modelini alırsam WLAN avantajı bile var. 3'ün yaptıklarına yetmediği bir durum olur mu? (2'ye yetişse bile yeter)

#raspberry #pi #raspberrypi #iot

BeğenFavori PaylaşYorum yap

GOG Galaxy 2.0 kapalı betası geçen hafta başlamış. Ben de bir davetiye almışım yeni gördüm. Platform bağlama olayı için indirdim. Arayüz güncellenmiş, performans EPIC Store'dan hallice ama onun kadar da kötü değil. Görece modern sayılabilir arayüzü. Platform bağlama olayına gelirsek Steam'i ve Origin'i denedim sayılabilir. Her platformda her şey aynı şekilde aktarılamıyor bu arada.;

-Oyun kütüphanenizi tamamen gösteriyor. Bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece Galaxy üzerinden Steam, Origin vs hesaplarınıza giriş yapmanız gerekiyor. Oyunlarınızı görüntülemek için örneğin Origin hesabınızdaki oyunları görmeniz için Origin istemcisinin yüklü olmasına gerek yok ama elbette oynamak için Origin'in yüklü olması gerekiyor. Yüklü değilse oyunu seçip yükle dediğinizde Origin'in istemcisinin indirme sayfasına yönlendiriyor.

Oyun çalışırken GOG üzerinde oyunun çalıştığı görünüyor. Play butonu tıklanamaz hale geliyor, bu biraz kafa karıştırıcı olabilir çünkü "running" diye bir ifade yok. Sadece Play butonunun rengi soluklaşıyor.

-Yüklemeyi ve çalıştırmayı Galaxy üzerinden yapabiliyorsunuz. Hangi klasöre kuracağınızı vs açılan Steam/Origin/Uplay/EPIC penceresinden seçiyorsunuz. Yükle tuşuna basınca GOG'da oyunun yüklendiğini gösteren bir ibare yok. Sanki yüklenmiş gibi gösteriyor. Oyna tuşu çıkıyor. (Steam'de de benzer bir durum var.)

-Başarımlarınızı aktarıyor. Oyun etkinliklerinin bir kısmını gösteriyor. (EPIC Store'da başarımları göstermiyor. EPIC Store'da başarım var mı ondan emin değilim :P)

-Arkadaş aktarma yok ama davetiye gönderebiliyorsunuz.
..

Bence harika olmuş. Oyun sayfasının arkaplan resmini falan değiştirme gibi özellikler yeni mi geldi daha önce de var mıydı bilmiyorum ama bu olanağı sağlaması harika. (Ekran görüntüsü 2) Ayrıca "Bir Steam oyununu oynadıktan sonra oyundan çıkınca Steam istemcisini" kapat gibi bir özellik de eklemişler.
GOG'dan oyun almasam bile bütün oyunlarımı buradan başlatabilirim bundan sonra.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kafayı Galaxy Note telefonlarla bozdum. Bir iki nesil öncesinin Note'larından birini almak istiyorum. Note 5'in arttırılabilir hafızası yok, Note 7'nin sadece FE versiyonu var (Güvenip alınır mı asla bilmiyorum) Note 8 harika bir telefon ama temizini uygun fiyata bulmak çok zor, sıfırları da gereksiz pahalı ve Note 9 ile 10'a asla param yetmez (öğrencilik)

En son kendimi ikna edip bir Note 7 FE alacağım sanırım. Biri bana engel olsun.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 9

Son parmak izi olaylarından sonra, önümüzdeki senelerde çıkacak amiral gemisi telefonlarda parmak izi sensörü olmayacak diye tahmin ediyorum. Şahsi fikrim; parola dışındaki tüm güvenlik yöntemlerine "yeterince güvenli değil" olarak bakıyorum. En çok Apple'ın ekmeğine yağ sürecek bu olaylar bence, zira tek yumurta ikizleri dışında yeni iPhone'ların yüz tanıma sistemini aşan bir durum olmadı sanırım. Buradan devam eder firmalar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11
 • Yiğit @yigit1

  İyice araştırıp, algoritmaları incelemek lazım fakat şahsi fikrime göre hala parmak izinin yeterince güvenli olmadığını düşünüyorum. Çünkü hiçbir sensör o kadar hassas çalışabilir mi -belki askeri düzeyde vardır- emin değilim. Tabii ki, belli hata oranı olduğunu düşünerekten hesaplıyoruz ama yine de sensörlerin yeterince iyi çalıştığından emin değilim.

  • Gio @gio

   Eskiden Samsung Star telefonumda öyle bir uygulama vardı. Henüz telefonlarda parmak izi sensörü yaygınlaşmamışken (bilgisayarlarda yaygınlaşırken) böyle parmağını koyunca sanki okuyor gibi yapıp ekranı açıyordu. Bu olay ona dönmüş 😀 Ekran üstü/içi okuyucularda sorun bence. Normal okuyucularda da üstüne plastik bir şey koyunca yanıltılabiliyorsa (bence daha zor ama mümkün gibi) parmak izi denen şey yeni telefonlarda olmayacaktır.

  • Yiğit @yigit1

   @gio Parmak izi olmaya devam eder. Çünkü fazladan özelliği kaldıracaklarını düşünmüyorum. Bu olay; daha fazla ar-ge yapılması gerek demek.Yani en azından Android tarafı yapması gerekiyor. Apple'da da zamanında böyle sorunlar vardı ama aşıldı diye biliyorum.

 • lterlemez @lterlemez

  Çok zor, @draftx'in de dediği gibi ilk defa denenen bir şey için silip atmazlar. Yıllardır çatır çatır çalışan bir sistem.

 • cgdincer @cgdincer

  Deri altı nfc implantı ile bu iş çözülecektir.

 • Coupe @coupe

  Normalde kaydettiğin parmak izi plastik parça konularak açılamıyor ama parmak izini o plastik film veya kaplarla kaydedersen açabiliyorlar. İphonedo göstermiş.

#tsmetalcileri #TeknoseyirMetalcileri

Amorphis'in son çıkan albümü Queen of Times'tan yakınlarda haberim oldu. En son lisedeyken The Beginning of Times albümünü baştan sonra dinleyerek coşuyordum. Şimdi ise bu albümü baştan sonra dinleyerek coşuyorum.

The Golden Elk şarkısı leziz olmuş; 3.35'ten sonra giren ortadoğu ezgileri mi desem, oryantal müzik mi desem, özellikle ud ile birlikte bu şarkı albüme ayrı bir tat katmış, şahsi olarak albümün en iyi şarkısı da bu olmuş.

Linkteki şarkı, bonus track'miş ama Spotify'da bulamadım. Diğer şarkılar kadar güzel kendisi:
https://www.youtube.com/watch?v=ICGJOv5h2jo

Şu da The Golden Elk:
https://www.youtube.com/watch?v=ZU4AR_8LLHw

Amorphis - Honeyflow (Japan Bonus Track)

Lyrics: Lightly circle and float around The corpses of stone giants Among the boats and fishing nets The arrows, bows and swords From the sun the honey flows...
BeğenFavori PaylaşYorum yap