Son parmak izi olaylarından sonra, önümüzdeki senelerde çıkacak amiral gemisi telefonlarda parmak izi sensörü olmayacak diye tahmin ediyorum. Şahsi fikrim; parola dışındaki tüm güvenlik yöntemlerine "yeterince güvenli değil" olarak bakıyorum. En çok Apple'ın ekmeğine yağ sürecek bu olaylar bence, zira tek yumurta ikizleri dışında yeni iPhone'ların yüz tanıma sistemini aşan bir durum olmadı sanırım. Buradan devam eder firmalar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 11
 • Yiğit @yigit1

  İyice araştırıp, algoritmaları incelemek lazım fakat şahsi fikrime göre hala parmak izinin yeterince güvenli olmadığını düşünüyorum. Çünkü hiçbir sensör o kadar hassas çalışabilir mi -belki askeri düzeyde vardır- emin değilim. Tabii ki, belli hata oranı olduğunu düşünerekten hesaplıyoruz ama yine de sensörlerin yeterince iyi çalıştığından emin değilim.

  • Gio @gio

   Eskiden Samsung Star telefonumda öyle bir uygulama vardı. Henüz telefonlarda parmak izi sensörü yaygınlaşmamışken (bilgisayarlarda yaygınlaşırken) böyle parmağını koyunca sanki okuyor gibi yapıp ekranı açıyordu. Bu olay ona dönmüş 😀 Ekran üstü/içi okuyucularda sorun bence. Normal okuyucularda da üstüne plastik bir şey koyunca yanıltılabiliyorsa (bence daha zor ama mümkün gibi) parmak izi denen şey yeni telefonlarda olmayacaktır.

  • Yiğit @yigit1

   @gio Parmak izi olmaya devam eder. Çünkü fazladan özelliği kaldıracaklarını düşünmüyorum. Bu olay; daha fazla ar-ge yapılması gerek demek.Yani en azından Android tarafı yapması gerekiyor. Apple'da da zamanında böyle sorunlar vardı ama aşıldı diye biliyorum.

 • lterlemez @lterlemez

  Çok zor, @draftx'in de dediği gibi ilk defa denenen bir şey için silip atmazlar. Yıllardır çatır çatır çalışan bir sistem.

 • cgdincer @cgdincer

  Deri altı nfc implantı ile bu iş çözülecektir.

 • Coupe @coupe

  Normalde kaydettiğin parmak izi plastik parça konularak açılamıyor ama parmak izini o plastik film veya kaplarla kaydedersen açabiliyorlar. İphonedo göstermiş.

#tsmetalcileri #TeknoseyirMetalcileri

Amorphis'in son çıkan albümü Queen of Times'tan yakınlarda haberim oldu. En son lisedeyken The Beginning of Times albümünü baştan sonra dinleyerek coşuyordum. Şimdi ise bu albümü baştan sonra dinleyerek coşuyorum.

The Golden Elk şarkısı leziz olmuş; 3.35'ten sonra giren ortadoğu ezgileri mi desem, oryantal müzik mi desem, özellikle ud ile birlikte bu şarkı albüme ayrı bir tat katmış, şahsi olarak albümün en iyi şarkısı da bu olmuş.

Linkteki şarkı, bonus track'miş ama Spotify'da bulamadım. Diğer şarkılar kadar güzel kendisi:
https://www.youtube.com/watch?v=ICGJOv5h2jo

Şu da The Golden Elk:
https://www.youtube.com/watch?v=ZU4AR_8LLHw

Amorphis - Honeyflow (Japan Bonus Track)

Lyrics: Lightly circle and float around The corpses of stone giants Among the boats and fishing nets The arrows, bows and swords From the sun the honey flows...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir iki gündür Euro Truck Simulator 2 oynuyorum, bazı oyunların companion appleri gibi keşke ETS2 için GPS ekranını komple aktarabileceğimiz bir mobil uygulama olsa da ekrandan biraz olsun tasarruf edebilsek diye düşünürken
"ETS2/ATS Telemetry Web Server + Mobile Dashboard" ve "ETS2 / ATS Mobile Route Advisordiye" bir şeyler buldum, kullanan var mı? İşi düzgün görüyor mu?

https://github.com/Funbit/ets2-telemetry-server

http://mikekoch.me/ets2-mobile-route-advisor/

#ets2 #ats #oyun

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dont Starve Together falan oynayalım diyenler vardı bir ara. Steam'den co-op oyun oynamak isteyen varsa ekleştiğimiz kimler vardı ses etsinler haftasonu atalım bir iki oyun.

Eklemeyen varsa link: https://steamcommunity.com/id/giovannizatara/

#oyun #steam

Steam Community :: Gio

Human devolved. Twitter
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Notebook'ta iki tane driver sorunu yaşıyorum. Biri touchpad, diğeri Razer fare driverı. Bilgisayarı iki kez formatladım fakat driverlar sıfırlanmadı. Bunları temiz bir şekilde nasıl yeniden yükleyebilirim? Sanırım bazı ayarlar aynı kaldı.

Touchpad'in detayına girersem, Windows'ta touchpad ile kaydırma seçeneği çalışmıyor. Bunu Precision Touchpad yüklemeye çalışırken bozdum fakat sistemi geri yüklesem de eski haline gelmedi.

Razer'ın sorunu ise kendi yazılımı açık olmadığı zaman ve bluetooth ile bağlandığım zaman fare hızı aşırı düşük. Bluetooth özelliği için kullanıyorum ama asla işe yaramıyor. Bu iki driver'ı nereden yok edebilirim. Dediğim gibi format çözüm olmadı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 7

facebook ve instagram'ı daha önce hayatımdan çıkarmıştım. en çok kullandığım site olan twitter ise halen açıktı, an itibarıyla twitter hesabımı da kapattım. şimdiden hayat kalitemin arttığını söyleyebilirim. selin ciğerci diye bir tt gördükten sonra bu kararı aldım. herkese tavsiye ederim.

zor bir karar olacak ama whatsapp hesabımı da bir yerde silmeyi düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 19
 • castiel @castiel

  Hepsi güzel de whatsapp silmek biraz sıkıntılı. İş/okul gibi bağlı olunan çoğu yer artık whatsapp grupları falan aktif kullanıyor. Diretirseniz tabi ki kullanmazsınız ama çevreden kopuk olursunuz. Örnek veriyorum yüksek lisans sınıfımızda vardı öyle biri. Gruptan çıktığı için duyuruları kaçırıyordu ve mecbur geri döndü çünkü o şekilde devam etmesi zordu.Yaptığınız işe de bağlı tabi ama whatsapp silseniz bile bir süre sonra dönmeniz gerekir diye tahmin ediyorum.

 • Shamino Salle Dacil @salledacil

  Bu siteleri eleştirmek bana anlamsız geliyor. Bu siteler bir forum gibi tüm içeriği kullanıcının önüne getirmiyor, kullanıcı neleri/kimleri takip ediyorsa içerik o şekilde oluşuyor. Gündem, keşif vb. kısımlarla hiç ilgilenmeden ilgi alanlarımı ve arkadaşlarımı takip ediyorum sadece, bu şekilde ne saatlerimi harcıyorum ne de gereksiz içerik görüyorum.

  Bu şikayetlerin asıl muhatabı siteler yerine arkadaş çevresi olmalı bence. Onların değişmesi gerekli.

 • KartalS @whthexcame

  Haber siteleri yerine twitter takip etmek kolay oluyor.

 • ggzmkst1 @ggzmkst1

  niye sosyal medya hayatınızda bu kadar fazla yer tutuyor ve hayat kalitenizi düşürüyor? neden burdaki trendleri, olan biteni bu kadar kafaya takıyorsunuz? neden buraları bu kadar ciddiye alıyorsunuz pek anlam veremiyorum.

Bugün telefonumu düşürdüm ve artık dokunmatik çalışmaz hale geldi. Kendisini gözyaşlarıyla uğurladık. Cebimdeki biraz parayla ikinci el tuşlu muşlu veya eski Android telefonlardan birine bakıyorum sahibinden'de telefon alana kadar idare etsin diye. Adam ilan başlığına yazmış "SORUNSUZ TEMİZ ÇALIŞIYOR" fotoğraflara bakıyorum telefon ikiye bölünmüş neredeyse; ekran kırık batarya bozuk (çoğu ilanda batarya dahil bile değil). Bir tane temiz telefon bulamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

120 TL üzerine kargo ücretsiz ama alacağım ayakkabı 119.99. İşte hayata dair ufak mutsuzluklar mı desem yoksa tüccarların mini çakallıkları mı desem bilemedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 15

@gamsizm iPhone’da reklamlar böyle çıkmaya başladı. Plus bitince fark ettim 😄

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 13 / 24

LibreOffice kullanıcılarının birçoğunu çevremdekiler oluşturuyor. Bilgisayarlarına format attığımda ilk istedikleri ofis programı oluyor. Her ihtiyacı gören ücretsiz bir alternatif varken neden korsan kullanalım? Bende orijinal MSOffice var ama başkasını bu programın ücretli olduğuna ikna edemiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 19