House Linux. Freedom is coming. • r/linuxmasterrace

637 points and 43 comments so far on reddit
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#HaftalıkGündemeMalzeme

@gamsizm @hkellecioglu

Amerikan senatosu ISP lerin kullanıcıların ağ geçmişini satabilmesine yönelik oylama yaptı.Eğer Trump onaylarsa servis sağlayıcılar kullanıcıların onayını almaksızın ağ geçmişini satabilecekler.

Kaynak:Ars Technica

https://arstechnica.com/tech-policy/2017/03/senate-votes-to-let-isps-sell-your-web-browsing-history-to-advertisers/

Senate votes to let ISPs sell your Web browsing history to advertisers

ISP now stands for "invading subscriber privacy," Democratic senator says.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Necmi @aglaknecmi

  Bence gündemde bahsedilmesi yerinde olur. Mesela VPNle bağlanarak bundan korunabilir miyiz? HTTPS ile bağlanınca, bağlandığımız siteler geçmişimizde görünüyor mu? Bizi takip etmek için ne numaralar yapıyorlar? vb.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

AMD,AMDGPU’ya 100 adet patch göndermiş Vega Gpular için.

Buna göre şu an 7 adet pci device id görünüyormuş Vega için.

https://phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=AMDGPU-Vega-10-Support

AMD Sends Out 100 Patches, Enabling Vega Support In AMDGPU DRM - Phoronix

Phoronix is the leading technology website for Linux hardware reviews, open-source news, Linux benchmarks, open-source benchmarks, and computer hardware tests.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Catherine playable at full speed in RPCS3 (i7-5930k + recompiler + OpenGL)

Read the quickstart guide on how to get started with RPCS3: https://rpcs3.net/quickstart Support lead developer Nekotekina on Patreon: https://www.patreon.co...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Star Citizen DirectX’i tamamen bırakıp Vulkan’a geçecek.
DirectX 12 sadece Windows 10’a özel olduğu için onunla aynı fonksiyonelliğe sahip ve çok benzer olan Vulkan kullanılacak.

Years ago we stated our intention to support DX12, but since the introduction of Vulkan which has the same feature set and performance advantages this seemed a much more logical rendering API to use as it doesn’t force our users to upgrade to Windows 10 and opens the door for a single graphics API that could be used on all Windows 7, 8, 10 & Linux. As a result our current intention is to only support Vulkan and eventually drop support for DX11 as this shouldn’t effect any of our backers. DX12 would only be considered if we found it gave us a specific and substantial advantage over Vulkan. The API’s really aren’t that different though, 95% of the work for these APIs is to change the paradigm of the rendering pipeline, which is the same for both APIs.

https://forums.robertsspaceindustries.com/discussion/comment/7581676/#Comment_7581676

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Özgür Görgülü @ozgurg

  Vulkan, DX12 tam anlamıyla bir alternatif mi?

  • Housedakitopal @housedakitopal

   Çok benzer,ikiside çoklu çekirdek kullanımında baya iyiler.Zaten Doom’da da Vulkan kullanılmıştı.Yani tam anlamıyla alternatif.

   Vulkan’ın avantajı;birçok platforma aynı anda destek vermesi. Windows 7,8,10,Linux,Android,şimdilik konsol tarafında Nintendo Switch.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   Vulkan daha çok hakimiyet veriyor ama o hakimiyeti sağlayacak kaliteli mühendisler lazım. Popüler motorlar genelde doğrudan DX desteği veriyor. Bir standartlaşma olduğu için genelde oyunlar DX desteği ile çıkıyor. Vulkan ile çıkan oyunlar genelde teknik ekibi güçlü stüdyolar oluyor. Bu sayede de diğer platformlara rahatça çıkarılabiliyor oyunlar. Ama asıl hedef kitlen zaten Steam yani Windows ise DX yolundan gitmek daha mantıklı kalıyor.

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @ardazeytin Şu an Unity 5.6’da tam Vulkan desteği var,Unreal geçmek üzere,CroTeam kendi geliştirdiği Fusion motorundan DX9 desteğini attı ve Vulkan desteğini bütün oyunları için(Serious Sam serisinin tamamı,Talos Principle) getirdi ve SteamVR’ı kullanan oyunu SS VR oyunu da Vulkan kullanıyor,Source 2 motoru Vulkan destekli(zaten Valve bu işin takipçilerinden).Aklıma gelenler bunlar.

   http://www.croteam.com/serious-wednesday-update/

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @ardazeytin Son kısma cevap yazmayı unutmuşum.Hedeflenen kitle sadece Windows olduğunda dahi Windows 7,8 kullanıcılarının sayısı azımsanmayacak derecede fazla ve adamların bir oyunu hem W10 için DX12,sonra backport ederek birde performanstan ödün vererek 7 ve 8 ‘e getirmeleri çok saçma olacağı için Vulkan ile yapmak daha mantıklı.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @housedakitopal Motorlar geçmek üzere ama oyun sektörü pat diye hadi geçelim diyemiyor. Vulkan’ın geleceği açık. DX’den kurtulup DX’den iyi performans almak çoğu firmanın işine gelir. 2019-2020 sonrası çıkan oyunlarda Vulkan var mı acaba diye talep olur tartışılır tarafımızdan. Ama yine eve gelecek olan DX. Vulkan atılımını ben daha çok ticari bağlılığı az olan firmalardan bekliyorum. Windows 11 çıkmayacağı için Windows 10 cihaz sayısı her sene ciddi şekilde artıyor. Yeni işlemciler de Windows 10 gerisine desteği kesti. DX arkasındaki firma da malum. O yüzden güzel bir rekabet ortamı olur. DX bitti diye gaza gelenler görüyorum da abartılıyor. Hayal o kadarı.

  • Housedakitopal @housedakitopal

   @ardazeytin Bitti demek saçma olur ama Vulkan’ın ciddi kapışacağı kesin.Zira önemli olan bir kere geliştiricilerin o api’a alışmaları.Hele ilerde PlayStation’da Vulkan’a geçerse esas cümbüş o zaman başlar.

 • TeknoStil @teknostil

  Şimdi DX12′ yi sadece Windows 10 yükleyenler kullanabiliyor değil mi?
  Vulkan’ da işletim sistemi şu olacak diye bir şart var mı?
  Vulkan illaha da Win. 10 gerektirmiyorsa önü daha açık olur.