Aliexpress'te bir ürüne yorum yaptığınızda bir süre sonra satıcılar aynı ürüne yeni ilan açtıkları için yaptığınız yorum bir işe yaramıyor. Ürünün puanı düştükçe yeni ilan geliyor. Satıcı puanı da aynı şekilde, puan düştükçe yeni dükkan açıyorlar sitede. 🙂 Genel olarak zaten yorum olayında anlık karar vermek yanlış olabiliyor; ürünü bir hafta, bir ay kullansanız fikirleriniz tamamen değişebilir. Tabii bu şekilde uğraşmıyor çoğu kimse sonradan yorum eklemeye, deneyimlerini paylaşmaya. İlk yorumu yapıp geçiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Logitech G502 üst kasası arıyorum, malum yenilerinin fiyatı iyice uçmuş. Üst kasa bulabilirsem değiştireceğim. Aliexpress'te var ama kargo süresi uzun ve vergi de var malum; buradan bulursam buradan da alabilirim. Bence Logitech'teki çift tıklamanın ana sorumlusu üst kasa bu arada. Cs'yi bir ara çok oynamıştım ve sol tuşta sıkıntı oldu bende de sağ tarafta bir sorun yok mesela. Sol basma tuşunun kasayla birleştiği yerdeki plastik bağlantı esniyor bir süre sonra ve bizim çift tıklama dediğimiz sorun oluyor. Switch'te bir sıkıntı gözükmüyor çünkü.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Farenin polling rate değerini fare yazılımından artırınca hoparlörden ses geliyor bu şekilde:

https://www.youtube.com/watch?v=yPs63EzXP2o

Bende ses geliyordu bilgisayarı ilk aldığımda da ama bios'tan C states'ı kapatınca bayağı azalmıştı i5 460M varken. Sonra @airoso, i7 720QM işlemci yolladı sağ olsun, onu takınca eğer polling rate'i 125hz'den yukarı bir değere getirirsem hoparlörden çıkan ses rahatsız edici oluyor. Şarkı dinliyorsunuz mesela fareyi hareket ettirdiğiniz anda tiz bir ses çıkıyor ve şarkı deneyimini kötü etkiliyor. Benim dizüstü 9 yıllık ama yeni bilgisayarlarda da olabiliyor bu sorun nette gördüğüm kadarıyla. Belki sorunu yaşayan olur aramızda, geçici bir çözüm ama hiç yoktan iyidir. Bu polling rate değeri rekabetçi oyunlar için önemli, bu tip bir oyuncuysanız 500 hz veya 1000 hz'de tutmak isteyebilirsiniz tabii. Sesi azaltmak isteyen 125hz veya 250hz deneyebilir.

Ekleme: Video altındaki yorumda yazdığım çözüm var ama belki sorunu tanımlayamayan olur, İngilizce aratamaz vs. burada dursun benim yazdığım da ama oraya yazanın da hakkını vermek gerek. Bunu da yazayım unutmadan.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Airoso @airoso

  konudan bağımsız: 1. nesil işlemci + hackintosh çok sıkıntı Intel HDden (berbat çözümler ile sadece boot etmek ve kullanmayı deneyip kanser olmak mümkün tabi) dolayı ama benim işlemcide ekran kartı yoktu o açıdan 1. nesilde i7 tek çözüm(sanırım).

  • anıl @anil_

   Ben hiç denemedim hackintosh tarafını. Kendime göre ayarladım Windows'u; bazı servisleri kapadım, güncellemeyi kapadım. Herhangi hata almadan devam ediyorum. 1703 sürümündeyim Windows 10'da, bi' kere 1803'e geçeyim dedim de bir anda donuyordu bilgisayar SSD'den dolayı sanırım. 1703 sürümünde aynı SSD ile hiçbir sorun yok, sonra da dedim ki sorun yoksa elleme. 😀

  • Airoso @airoso

   @anil_ ben videoya bakarak yorum yaptım orda macos görünce 😄

  • anıl @anil_

   @airoso Yok benim değil video, hazır var diye bi' daha çekmedim ben. 😀 Çözümü de buradan görmüştüm; yorumlar kısmından, o yüzden aynı sorunu yaşayan varsa baksın dedim. Dizüstü bilgisayarlarda bu tip sorun yaşayanlar var, denemiş olur. Belki çözer sorunu.

 • cgdincer @cgdincer

  Analog ses çıkışından parazitli sesi alman çok normal. Optik, hdmi veya usb üzerinde çıkış al.

  • anıl @anil_

   Video bana ait değil dizüstü bilgisayarda alıyorum ben bu sesi. Sesi zaten usbden bağlıyorum ama hoparlörden geliyor bu ses. İşlemcinin Speedstep özelliğini bios'tan kapatınca düzeliyordu galiba ama işlemcinin performansı düşüyor tabii.

Earbud tavsiyesi istemişti bir kişi, görür belki. RY4s Ue Cable ve NiceHCK B40 aldım ben Aliexpress'ten. RY4s Ue Cable 8.99$, NiceHCK B40 10.84$. O günkü kur, ek olarak da 15 TL vergi alındı ikisine de. NiceHCK B40'ı telefonda, RY4s Ue'yi de Vention usb ses kartı ile birlikte kullanıyorum. Son seste dinlenmiyor kulağı rahatsız ediyor bilgisayarda. Telefonda bilgisayar kadar yüksek ses gelmediği için sorun olmuyor tabii. Dışarı ses veriyor kulaklığın yapısı gereği. Bas bekleyenler hayal kırıklığına uğrar ama enstrümental şarkılarda iyi, vokaller temiz geliyor. Ses boğuk değil fiyatına göre başarılı. Yabancı dilde incelemeler var oradan da bakabilirsiniz. Çok güzel kulaklıklar var ama kur ve vergi deneme imkanı vermiyor maalesef. 🙁

Ek: İkisi arasından illa biri tercih edilecekse RY4s Ue kablolu olanı alırdım. NiceHCK B40 yapı olarak daha kaliteli ama RY4s'in sesi daha detaylı, temiz geldi bana. Öte yandan bilgisayarda dinlerken sıkıntı yok ama telefonda dinlerken sağ taraftan cızırtı gelebiliyor RY4s'te. B40'ta böyle bir sorun yaşamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Eskiden Yandex tarayıcıyı telefonda kullanırken uygulamanın önbelleğini sd karta atabiliyordum kolayca ama şu an uygulama sd kartın hızını test ediyor, sonuca göre yapabiliyorsunuz veya yapamıyorsunuz. Güzel olmuş bence, sd kart çok yavaşsa uygulama da epey yavaşlıyor haliyle. AndroBench'te bir test yapayım dedim de aşırı yavaşlamış sd kart; kısa test bile bitmedi bi' türlü. Twitter'da videolar donuyordu o da önbelleğin sd karta ayarlı olmasıyla ilgiliydi sanırım.

Bu arada Huawei telefonun içinden sd kartı sdcardfs olarak biçimlendirmiş, ben ntfs olarak biçimlendirmiştim ama Huawei, sitesinde ntfs yavaşlığa sebep olabilir fat olarak biçimlendirin demiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • elmasevmem @elmasevmem

  Huawei telefonlarda Twitter videoları donuyormus, en azından p20 forumunda da dile gelmişti. yazılımsal bir sıkıntı sanırım. ben kullanmadığım için denk gelmedi ama daha önce de duydum birkaç defa genel sanırım.

 • anıl @anil_

  Denedim bir süre Twitter'ı, yine takılma oluyor. Flamingo daha iyi bu konuda, 3. parti bir uygulama ama videodaki takılma olayı resmi uygulamaya göre çok daha nadir oluyor. Garip garip sorunlar. 😀 Önbelleğin dahili hafızada olması iyi oldu tabii, daha seri çalışıyor uygulamalar.

Lastpass ile n11'e giriş yapılamıyor, destek kısmına yazdım ama anlayamadılar sorunu daha. Önceden böyle bir sorun yoktu, yeni başladı. Eklentiyi devre dışı bırakınca siteye giriş yapılabiliyor ama eklentiyle olmuyor nedense.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu müzikler neden yok acaba? Gayet güzelmiş, keşke olsaymış oyunda. Belki sonradan eklenir ya da dlc hamlesi mi olacak, bilemiyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=QudTvcSn4gc

Mount & Blade II: Bannerlord - Tavern music (Including cut songs)

I didn't make any of these songs. Most of these got cut unfortunately, hope they can add them back in. 0:00 Aserai 8:17 Battania 14:20 Sturgia 21:47 Vlandia
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Huawei, Honor marka telefona sahip Twitter kullanıcısı var aramızda? Twitter'da, Wifi'da video izlerken sürekli duruyor video. Mobil veride bir sıkıntı yok. P9 Lite 2017 kullanıyorum ama başka modellerde de görülmüş sorun:

https://www.reddit.com/r/Huawei/comments/ejw4bf/twitter_videos_buffering_on_p30_pro/
https://www.redandwhitekop.com/forum/index.php?topic=343811.0

Önbelleği ve veriyi temizleyin denmiş de denedim, bir işe yaramıyor. Şimdilik üçüncü parti yazılım kurdum, onda böyle bir sorun yok. Sorun yeni ortaya çıkmamış bu arada uzun zaman önce açılan konular da var ama bir çözüm yok.

r/Huawei - Twitter videos buffering on P30 Pro

1 vote and 5 comments so far on Reddit
BeğenFavori PaylaşYorum yap