Dizüstü bilgisayarımın ekranı kırıldı. 15.6 inç, 1366x768 çözünürlükte, 40 pin, girişi sol altta yer alıyor. İkinci el, uygun fiyatlı bir ekran arıyorum. Ölü piksel, çizik, ışık parlaması vs. olmazsa iyi olur. Şu anlık Philips 107T5'den selamlar. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • cicikuş nazmi @cicikus

  g.o
  TRY 213.85 5%OFF | Orijinal 15.6 inç LCD Ekran B156HTN03.1 N156HGE-EAB N156HGE-EA2 N156HGE-EA1 N156HGE-EBB N156HGE-EAL 1920*1080
  https://s.click.aliexpress.com/e/Spv8R9oQn siniri asiyor vergi cikacak ama

  • anıl @anil_

   Bu ekran bana uymuyor, Full hd desteklemiyor benim bilgisayar, giriş bağlantısı da sağ altta. Astarı yüzünden pahalıya geliyor yurt dışında almaya kalktığımda. Sıfır ekran burada da satılıyor da 250 - 300 ₺ gözüküyor.

 • maxemilian @maxemilian

  Yani ucuz monitör bulunur sahibindende yada servislerden falan. Eğer ki sıfır yada ikinci el alacaksan ips alternatiflere bakmanı her halukârda öneririm. 😊

  • anıl @anil_

   100 ₺'ye ekran buldum aslında da kargo yapmak istemiyor ekranın sahibi. Bulunduğum yer ilçe, teknik servis yok maalesef. IPS veya VA panel ekranlar var ama benim bilgisayara uyan bir modele denk gelmedim nette. Varsa da yurt dışından alınabilir o da çok pahalıya geliyor vergilerle ve bugünkü kur ile.

  • maxemilian @maxemilian

   @anil_ yani bilgisayarın özelliği destekler sen desteklemez falan diyorsun ama bence sorun olmaz.

  • anıl @anil_

   @maxemilian Dizüstü bilgisayarım full hd çözünürlüğü desteklemiyor, desteklediği en yüksek çözünürlük 1366x768. 2 kanal LVDS kablosu gerekiyor full hd çözünürlük için, o da benim bilgisayarda yok. IPS - TN panel olayı da açıkçası tam karşıdan baktığım için bilgisayara çok sorun değil benim için. Mat veya parlak yüzey seçimi daha önemli bence. Mat ekranlar daha iyi geliyor bana; göz yormaması, ışığı yansıtmaması açısından.

@airoso Gelid termal pad yeni geldi. Termal Grizzly Kryonaut termal macun da önceden gelmişti. İşlemciyi yeni takabildim. Teşekkürler tekrardan işlemci için. Geç oldu biraz ama halloldu sonunda. 🙂

İşlemciye gelirsek:

HWMonitor ile kontrol ettiğimde 80 dereceyi görmedi işlemci ama frekans çok oynuyor. Turbo boost olmadan performans hissedilir biçimde düşüyor. Normalde frekansı 1.6 ghz, Turbo boost ile de sabit 2.8 ghz kalmıyor. Bende durum bu en azından, anakart bu işlemci için üretilmemiş onunla ilgili de sıkıntı olabilir. Eski işlemcim ile Geekbenck testi yapmıştım, şuradan karşılaştırma yapılabilir:

Intel Core i5-460M: https://browser.geekbench.com/v4/cpu/11480053
Intel Core i7-720QM: https://browser.geekbench.com/v4/cpu/12389898

Not: Bellek hızı i7 720QM'de daha yüksek hızı desteklediği için oradan da bir artış oldu sonuçta i5 460M'ye göre.

Gündelik kullanımda Youtube'da 4k bir de 480p video açtım, 4k videoda drop var tabii ki ama arkadaki 480p videonun sesi kesintisiz geldi. Normalde i5-460m ile 4k video izlenemez halde oluyordu. Twitch'te 1080p 60 fps yayında drop oluyor yine. Ekran kartı da Ati Radeon Mobility 5650. O dönem bile iyi kart değildi zaten. Ekran kartı iyi olsa donanım hızlandırma ile belki kurtarır 4k video veya Twitch'te 1080p 60 fps yayınlar ama ekran kartı eski mimari, işlemci de eski mimari olunca durum bu deneyimlediğim kadarıyla. ThrottleStop uygulaması da çalışmıyor maalesef. 920xm, 940xm gibi işlemcilerde çalışıyormuş ilk nesil i7'lerde.

Sonuç olarak harcadığı güç ile doğru orantıda bir performansı artışı yok. İlk nesil giriş i7 mobil işlemci olmasının da payı vardır bunda. Merak edilen bir test, soru varsa yazabilirsiniz.

Ek: CPU-Z testi de yaptım. Onu da ekleyeyim. Tekli çekirdekte 201, çoklu çekirdekte 801 puan aldı.

https://valid.x86.fr/cxu2u1

Packard Bell EasyNote TJ75 - Geekbench Browser

Benchmark results for a Packard Bell EasyNote TJ75 with an Intel Core i5-460M processor.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Airoso @airoso

  Azıcık da olsa işinize yarmasına sevindim 🙂 tam performansını alamamışsınız anladığım kadarıyla throttle sebebiyle de. Uygulamanın da çalışmamasına üzüldüm sıcaklık da aşırı değil diyorsunuz 🙂 1080 60 en azından sıkıntısız çalışsın isterdim 🙂 benim sistemde de gt 335m vardı. Şimdi bakınca o nasıl konfigürasyon o işlemci ile o kart ne alaka diyorum.(bir de o zamanın dolar kuruyla 1500$ civarına almıştım.)

  • anıl @anil_

   Geekbench skorlarına baktığımda çoklu çekirdek skorunda daha fazla skor elde edenler var ama uçurum yok arada. Kimisi Setfsb ile frekans yükseltmiş, o yüzden yüksek skorlara ulaşmış ama Setfsb çok stabil bir hız aşırtma imkanı sağlamıyor diye biliyorum. Ben de bilgisayarı 1300 - 1350 TL gibi bir fiyata almıştım hatırladığım kadarıyla. O zamanki i7 mobil işlemciler dolar bazında da pahalı olduğu için fiyatlar da yüksek haliyle.

  • Airoso @airoso

   @anil_ frekans artırmak ne işe yarar ki yine throttle yapıp kendini aşağı çekecek işlemci, ben mi yanlış anlıyorum acaba 🙂 ona yapılacak en güzel şey uyumlu bir masaüstü anakart bulup slim güzel soğutmalı bi kasaya koymak ama 9 sene geçmiş üzerinden, artık değmez gibi 🙂

  • Airoso @airoso

   @airoso https://bit.ly/2uaOh7d şurdaki gibi bi anakart yakalayıp ucuza 🙂

  • anıl @anil_

   @airoso Bence de değmez. Yeni nesil işlemciler ile aradaki fark çok. Hız aşırtma olayı şurada anlatılmış da ben i5 460m'de denemiştim, anakartın üzerindeki chipseti bilmek gerekiyor, yoksa donuyor bilgisayar. Yeniden başlatarak açıyorsunuz ancak.

   http://forum.notebookreview.com/threads/m15x-fsb-overclocking-not-only-920xm.499768/

  • Airoso @airoso

   @anil_ 2015te bozuldu laptop benim, o zamanlar gayet yeterliydi o işlemci ufak tefek oyun + internet için, bozulduğunda da 5 kuruş param yoktu, çok düşündüm linkteki gibi bi anakart almayı dolar da düşüktü ama olmayınca olmuyor para 🙂 pentium m işlemcili laptopla 1 sene takılmak zorunda kaldım 🙂

  • anıl @anil_

   @airoso O durumda işinizi görürdü tabii de alınan anakart ne kadar sorunsuz olacak o da muamma. İşlemci gibi de değil anakartlar, işlemci sağlam ise uzun süre dayanıyor da anakart insanı bezdirebiliyor çıkardığı hatalar ile. Benim masaüstü bilgisayarda hem ddr2 hem de ddr3 bellek çalıştıran bi' Gigabyte anakart var. O anakartı aldıktan sonra hep bir sorun çıktı. Hiç sorunsuz kullanamadım o sistemi. 🙂

Google Chrome'da "Gpu işlemi" 'ni kontrol eden var mı görev yöneticisinden? Belleğin şişmesine neden olabiliyor. Chrome'un içindeki görev yöneticisinden işlemi sonlandırıp geçici bir çözüm bulabiliyorsunuz ama tamamen kapatamıyorsunuz bu işlemi sanırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@airoso İşlemciyi hâlâ deneyemedim maalesef. 26 Eylül 2018'de verdiğim siparişler hâlâ gelmedi. 3 ayı geçti sipariş vereli ürünleri. Termal padler gelmeden de bilgisayarın içini açmak istemedim çünkü daha önce de dediğim gibi iki kere açarsam bilgisayarı, kapatamayabilirim. 🙂 Bayağı eski bilgisayar çünkü.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Airoso @airoso

  geçen aklıma geldi benim de 🙂 benlik sıkıntı yok, bende yatıyordu birinin işine yarasın dedim, ne zaman kullanırsanız artık 🙂

  • anıl @anil_

   Değiştirdiğimde çalışırsa eğer Geekbench skorlarını da atacağım hem benim eski hem de yeni taktığım işlemcinin de termal pad olmadan değiştirirsem sıcaklık sıkıntı olacak, o yüzden bekliyorum siparişleri ama siparişlerin geleceği yok bu gidişle. Parayı iade alıp bi' daha sipariş veririm takipli olarak artık hiç olmadı, bakalım.

Daha önce de yazılmış SOMA, GOG'da ücretsiz şu an. Ayrıca Epic Games üzerinden de Super Meat Boy'u ücretsiz olarak hesabınıza ekleyebiliyorsunuz. Bu kadar çok platform olması kullanıcı açısından kötü ama bu tip hediyeler cazip oluyor yine de.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • anıl @anil_

  Bethesda Launcher, Uplay, Epic Games, GOG, Steam, Origin. Saydığım bu platformların istemcilerinin indirilmesi, kullanıcı adı ve şifresini girilmesi vs. bunlar angarya geliyor bana açıkçası. Bu kadar ayrılmaları bir açıdan yararlı, evet ama kullanışsız, pratik değil. Daha da artacaklar gibi duruyor bu gidişle bir de.

 • anıl @anil_

  @johnsmith Rekabetin olması taraftarıyım ben de ama bu kadar çok platform olması anlattığım nedenlerden dolayı sıkıntı çıkartıyor. Geçen Sniper Elite 3, GameSessions diye bir platformda ücretsiz olarak verildi mesela ama oyun tam olarak inmiyor, sürekli hata veriyor istemcisi. Ve oyunun indirilmesi gerekiyor hesapta kalması için. Şirketler bu tip platformları ayırırken altyapıyı tam ayarlamadan çıkartalım da sonra düzeltiriz diye düşünüyor sanırım, e zarar gören de bizler oluyoruz o zaman da.

Ssd takviyesi yaptıktan sonra Windows 10 64 bit 1803 sürümünde donma sıkıntısı başladı. İmleç hareket ediyor bir süre, tamamen donuyor ardından. Önceki kurulum ile arada iki fark var; hard disk ve Window 10 64 bit 1703 sürümü, donanımda ve yazılımda başka bir fark yok. İşin ilginç yanı Ssd'yi taktıktan hemen sonra çıkmadı bu sorun, bir süre sonra başladı. Ahci Link Power Management ayarını kurcaladım ama tam olarak çözülmedi sorun. Ahci sürücüsü ile ilgili olabilir diye onu da değiştirdim ama dediğim gibi kesin çözüm bulamadım daha. 1803 sürümünde bu tip sorun yaşayanlar olmuş gördüğüm kadarıyla.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

4 GB DDR3 1333 Mhz dizüstü bilgisayar belleği almak istiyorum uyguna bulabilirsem. Sıfırları çok pahalı baktığıma göre. M471B5273CH0-CH9 var şu anda bilgisayarda, bundan olursa uyum derdi olmaz en azından. Her 1333 Mhz bellek çalışır mı soru işareti çünkü. Bu model olmazsa da 4 GB DDR3 1333 Mhz belleği varsa atıl durumda olan konuşuruz, anlaşabilirsek alışverişi yaparız.

Not: 1600 Mhz çalışmıyor bilgisayarda, o yüzden 1333 Mhz arıyorum.

#ikinciel

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Sata 2 arabirime sahip dizüstü bilgisayarıma SSD almak istiyorum. Ezcool S280 480 GB'lık SSD'yi uygun bir fiyata buldum ama yabancı incelemelerde bu ürün Kingdian S280 diye geçiyor sanırım ki o üründe de sıkıntı yaşayanlar olmuş.

Yalnız şöyle bir fark var o ürünle Ezcool arasında; Kingdian'ın ardışık yazma/okuma performansı 559.7 MB/s ve 380.5 MB/s, Ezcool ise 560 MB-530 MB/s gözüküyor, aynı ürün değil sanırım ikisi. Bu hızların benim bilgisayar için çok da bir önemi yok farkındayım ama SSD ömrü açısından bir farkı olur mu acaba, çünkü ikisi aynı ürünler değil gibi gözüküyor model numaraları aynı olsa da.

Bilgisayarımda çok önemli veriler yok açıkçası ama birden SSD'nin birden bozulması da kötü olur, Ezcool 480 GB yerine daha bilindik bir markanın 240 GB'lık olan modelini mi alsam, siz ne tavsiye edersiniz? Aramızda Ezcool SSD kullanan var mı, varsa memnun mu şu ana kadar?

Sorum tam anlaşılmadı sanırım, o yüzden özet geçiyorum:

SSD'lerin Sata 2 arabirimiyle düşük performans ile de olsa çalışacağını biliyorum da Ezcool 480 GB'lık SSD mi alayım yoksa bilindik bir markanın 240 GB'lık SSD'sini mi almalıyım diye sormuştum. Fiyat olarak 480 GB'lık olan SSD uyguna geliyor ama 6 ay sonra bozulursa sıkıntı olacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 13

Windows 10'da 1703 sürümünde duruyordum güncellemeler kapalı olarak - o da gece modu yüzünden yoksa 1607 sürümü de gayet kararlı idi - güncelleme yapayım dedim 1803'e fakat bitmek bilmiyor. Microsoft SSD'yi dayatmış Windows 10 ile güncel bir işletim sistemi istiyorsanız bu açık. Bende önemli bilgi, belge olmadığı için güncellemeleri kapayıp kullandım uzun bir süre ve bi sıkıntım olmadı, seriliğinden de memnundum. Sizin memnun olduğunuz sürüm ne ve SSD ile mi yoksa HDD ile mi kullanıyorsunuz Windows 10'u?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 14