Macbook m1 kulanıyordum, m2 sipariş ettim ve m1'i de kardeşime vereyim dedim. Kardeşime de haber ettim bayağı bir heyecanlandı. Dedim ki m2 gelene kadar ben de evde boş yatan i7'li lenovoyu kullanırım. Ne kadar kötü bir deneyim olabilir ki dedimve m1'i kardeşime verdim.. 7-8 yıldır windows kullanmıyordum ana işletim sistemi olarak. 2 gündür windows kullanıyorum ve kullanıcı dostu olmak konusunda çok kötü bir işletim sistemi olduğu farkettim. Edge kullanıyorum işletim sisteminin kendi tarayıcısı diye ve indirilenler butonuna tıklıyorum ve minimum 1.5 saniye listeyi bekliyorum. Kilit ekranında spotify müzik çalıyor ve müzik çalan uygulamayı spotify.exe olarak gösteriyor. Her yerinden kalabalık fışkırıyor, o an muhatap olmamam gereken bir sürü şeyle muhatap oluyorum. Monitörüm 4k ve intel ekran kartı 4k da 60 fps veremiyor. Üstelik bilgisayar da çook eski değil. 7. nesil bir bilgisayar. SSD desen var. 16 gb ram var. Windows işletim sistemi de, windows bilgisayarlar da zorunlu olmadıkça kullanılacak gibi değil. Daha güncel windows bilgisayarlara da bakayım dedim bu süreçte, monster kullanan ve msi kullanan arakdaşlarımın bilgisayarlarında da tepkiselliğin zayıflığı benzer durumda.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 32
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  PC'deki OneDrive sunucudaki değişiklikleri 15dk dan önce fark edemiyor. Zorla yeniden başlatmam veya senkronizasyonu durdurup başlatmam gerekiyor tetiklemek için. 1.5 aydır Microsoft ile eposta trafiğindeyiz. Vermediğim log kalmadı. Hala çözemediler. Bu kadar entegre bir üründe böyle bir sorun bile yeterince rahatsız ediyor.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   Eski çalıştığım yerde ortak çalışılan bir dosya için OneDrive kullanıyorduk. Uzun bir süre neredeyse anlık hızlarda güncelliyordu, atıyorum ben dosyayı değiştirip kaydedip çıksam 5 saniye sonra paylaştığım kişi açtığında güncel hâlini görüyordu. Ne olduysa birgün dediğiniz gibi 10 15 dakikalık gecikmeler yaşanmaya, güncellememeye, dosya versiyon çakışma uyarıları vermeye başladı. Biz de aynı şekilde çözememiştik. Yazmadık Microsoft'a ama çözülmezdi de büyük ihtimalle yazsak. Tahminimce sunucu altyapısında bir değişiklik yaptılar ve bozdular bir şekilde.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @alipektas İşin komik tarafi Windows 11 PC haricinde her yerde düzgün çalışıyor. iOS Mac OS Android hepsi takır takır.

  • Tai per Dog Un @alipektas

   @ardazeytin Yok bizde iOS & Android mobilde ve Windows 10 masaüstü dizüstü bilgisayarlarda aynı sıkıntı yaşanıyordu. Hâlâ aynı sorun devam ediyordur muhtemelen, o şekilde kullanmaya alıştırmıştık kendimizi mecbur.

  • Arda Zeytin @ardazeytin

   @alipektas mecbur ben de alıştım. Çözemedikleri için manuel tetikleme komutu oluşturdum. Bir yandan bir tane mac mini alıp yazılım geliştirme harici tüm işleri oradan yapayım diyorum ama gün içinde iki cihaz arasından defalarca gidip gelmek de istemiyorum. Gerçi ultra wide monitörün yarısını ayırabilirim, logitech flow ile teorik olarak neredyse tek bilgisayar gibi de kullanabilirim. Ama yine de ufak tefek pürüzler var diye bunu yapmak sinir bozucu.

 • gio @gio

  ben yaşamıyorum o yüzden sorun yok /benim için sorun yok diyen insanların kafasını yaşamak istiyorum. ha spotify.exe yazsa ne değişir benim kişisel hayatımda onu düşünüyorum da uzun süreler bekleme dışında beni windows’ta o kadar yoran bir şey yok gibi geliyor. ssd alsam problemlerimin çoğu çözülecek gibi geliyor benim yaşamımda. macbook alsam hepsi.

 • Ekrem @huseyinekrem

  Bir kaç gün kullandıktan sonra kendine geliyor Windows. Bir de performans seçeneklerinden nihai performansı kayıt defterinden ekleyip öyle bakmak lazım. 7.nesil i7 deiğin 12. nesil i3 kadar tekli çekirdek işlerinde güçlü değil. Düşük frekansta tekliyor olabilir. U serisi, H serisi, M serisi olup olmama sorunsalı da var.

 • cgdincer @cgdincer

  Macos övmek de biraz zorlama olmuş. Olukça kötü bir işletim sistemi. Hiç kullanıcı dostu da diyemeyiz.

Amoled ekranlarda parlaklığı kıstıkça sanki fps düşüyor gibi oluyor, sanki ghosting oluyor. Bütün amoled cihazlarımda aynı şeyi görüyorum. Sizde de öyle mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Zyxel Nas 326 Aldım. Bu aleti sabit ip almadan, bir Cloud hizmeti vs üzerinden İnternete açma şansım yok mu? Evdeyken de ofisimdeki Nas cihazına bağlanıp dosyaları almak için. Telefonda bir uygulaması var ama sadece fotoğraf video vs göstermeye yarıyor. Ben proje dosyalarıma bilgisayardan erişmek istiyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugünün projesi Magic lantern ile raw video çekmek için kullandığım Canon Eos M Kamera için dummy batarya ve büyük kapasiteli batarya yapma projesi oldu. Kumpasla bataryanın ölçülerini alıp boş olarak bu bataryanın aynısından 3d yazıcıdan bir adet basıp, sonra pinlerine kablo çektim. Daha sonra kameranın altında bir adaptör konektörü girebilecek kadar boşluk olduğunu farkettim.Bataryanın içine dişi kolektör ve pile de erkek konektör bağladım. Orijinal bataryası 7.2v ile çalışıyordu ve 875mah'tı. 7.2 voltu 2 hücreli 18650 pil ile sağladım, 18650 pilin de üstüne bir adet şarj devresi ve dişi konektör ekledim. İnternette 500-600 lira civarına satılan üstelik içinde batarya yoktu. Şuan 5.000 mah pili olan ve elektriğe bağlandığında sonsuz süreyle çalışabilecek bir dummy bataryayı eldeki malzemelerle yapmış oldum. 3d yazıcının 500 lirası çıktı diyebiliriz 😂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evde elektrik yok, daha 4-5 saat de gelmeyecek. Bilgisayarımın, iPad’imin ve telefonumun şarjı da var ama internet yok. Modeme 18650 pilleri 3s bağlayarak güç verdim ve internet geldi. Tatil gününü internetsiz geçirmeyeceğim. 30 GB mobil veri anca 1 ay dışardaki internet kullanımımı karşılıyordu. Demek ki telefon hattında elektrik olmasa da sinyal gerçekten oluyormuş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Teknoseyir'e ilk defa giren birinin sitenin bir sosyal akışı olduğunu keşfetmesi de çok zor. Hiç bir yönlendirme yok. İlk defa girsen siteye şöyle bir bakar, aa videolarını paylaştıkları bir site der çıkar gidersin. Belki kısıtlı bir zümreye hitap etmek isteniyor olabilir ama trafik alma açısından site yeni kullanıcılara sosyali bir sis perdesiyle kapatıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 11

Merhaba TS Ahalisi. Elimde bir adet 7. nesil i7 işlemcili, 940mx Gpulu 8 gb ddr4 ram'ı olan 512 gb ssd + 1 tb harddiski olan bir lenovo ideapad 510 laptop var. Ekranı 1080p IPS. Klavyede aydınlatması falan da var. Ben MacBook kullanıcısıyım ve windows tarafında kullanımım yok. Elimden çıkarsam bu bilgisayarı ne kadar eder? Satılması gereken para ortalama ne kadardır? Bir fikriniz var mı piyasının ne olduğuna dair? Teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Aktif gürültü engellemesi olan 1.000 - 1.500 lira arası kulaklık bakıyorum. Bunda da ANC var yazıyor ama sanırım yok. Öneriniz var mı Anc'si olan TWS kulaklık öneriniz varsa güzel olur. Şimdiden teşekkürler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Geçenlerde iPhone için Log video çeken bir uygulamadan bahsetmiştim. Bugün 4 saniyelik bir görüntü çektim, o videoyu color grade ettim ve içinden bir kare ekran görüntüsü aldım. Kısa film vs çekmek için görüntü kalitesi olarak iPhone gayet yeterli gibi görünüyor bana. Sizin de işinize yarar diye sizinle potansiyeli paylaşayım istedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bin yıldır facebook'a girmiyorum. Bir sayfa var benim açtığım zamanında şimdi benim profilimde hikaye atıyor ve paylaşımlar yapıyor. Facebook o kadar değişmiş ki bu ayarlar nerede bulamıyorum. Benim profilimde sayfa paylaşımlarını nereden yönetebileceğimi bilen var mı? O kadar uzun zamandır facebook'a girmiyorum ki profilim dolmuş paylaşımla haberim bile olmamış. Eski bir müşterim, şimdi otelin içinde yapılan düğünlerin fotoğrafları benim profilimde çıkıyor 😂

BeğenFavori PaylaşYorum yap