Geçen gün Carrefoursa'nın yaptığı hileyi paylaşmıştım. https://teknoseyir.com/durum/1716017

Bugün aradılar, "2 alana 1 bedava kampanyasından aldığım en ucuz ürünlerin bedava olduğunu" söylediler, yani hileyi tasdiklemiş oldular.

Şöyle ki: Sözgelimi 10 liralık iki ürün ve 20 liralık iki ürün eklediniz. Düzeni; 10 liralıkları 0 TL, 20 liralıkları ise 40 TL olarak yansıtacak şekilde kurmuşlar. Üç kuruşun hesabıyla hile yoluyla zenginleşiyorlar.

Kurdukları bu düzen, Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği'nde açıkça "aldatıcı eylem" olarak tanımlanmış ve kanun nezdinde cezası var.

"Yanlış bilgi içeren veya verilen bilgiler esasen doğru olsa bile sunuluşuna dair bütün koşullar değerlendirildiğinde, ortalama tüketiciyi aldatan ya da aldatmaya elverişli olan ve bu suretle tüketicinin normal şartlar altında taraf olmayacağı bir hukuki işleme taraf olmasına yol açan ya da yol açma olasılığı bulunan ticari uygulamalar aldatıcı olarak kabul edilir."

"Bu üründen 2 alana 1 bedava" diyorsan, o ürünün ikisinden bir fiyatı alırsın; aksi her türlü uygulama aldatıcıdır.

Ticaret Bakanlığına şikayetimi yapacağım. Haksız ticari uygulama yasağını delmenin 2024 itibarıyla cezası 54 987 TL.

THH'ye de 150 küsur lira için başvuracağım. Tebligat ücretidir, avukat masrafıdır... 150 lira kasaya girsin diye çevirdikleri işler bu şekilde masraf olarak karşılarına çıkacak.

Sonuçlar gelince paylaşırım.

Carrefoursa'dan online alışveriş yapacaksanız

Carrefoursa'dan online alışveriş yapacaksanız kampanyaların fiyatlandırmasına dikkat edin. "1 alana 1 bedava" kampanyasında alenen hileli bir durum var örneğin. Kendimi feda ederek denedim,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Osman Öztürk @ptseeker

  @kontratak Takip etmek isterim hocam paylaştığınızda lütfen etiketleyin

 • Krycek @krycek

  Saçmalık. Bu indirim sadece webde mi geçerliydi?

  • kontratak @kontratak

   Ben fiziki mağazaya uğramadım bu indirim sırasında, ama mağazalarda da geçerli olduğu söyleniyor. Aynı düzeni orada da kurmuş olabilirler, Carrefour'dan bugünlerde alışveriş yapan varsa fişlerini kontrol etsin derim.

 • Boba Fett @bobafett

  İndirim bildirimi ürüne özel miydi? Eğer değil ve genel ise ucuz olan ürün indirimli geçirilir. Çoğu yerde de böyle işlenmekte.

  • kontratak @kontratak

   Her halükarda tanım gereği aldatıcı eylem. "2 al 1 öde" diyerek ürün satıp tüm kümedeki ürün toplam sayısının yarısını alarak en ucuzlarını ücretsiz addetmek tamamen kafa karıştırıcı, hiçbir anlaşılır yanı olmayan, ortalama bir vatandaşı aldatma ihtimali olan bir uygulama. Yönetmelik, sadece durumun gerçekleşip gerçeklemediğini ele almanın ötesinde, bu ihtimalin olmasını dahi haksız ticari uygulama olarak kabul ediyor.

   Madde 29/2: Aşağıda belirtilen hususlarda tüketicileri aldatan ya da aldatma ihtimali olan eylemler aldatıcı eylem olarak değerlendirilir:

   ...

   c) Bir mal veya hizmetin fiyatı, fiyatının hesaplanma yöntemi, ödeme koşulları ya da belirli bir fiyat avantajı,

   ...

   Paylaştığım görseldeki şekilde sunulan bir ürünün 2 tanesinin bir fiyatına olduğunu düşünürüm ve alırım. Sonrasındaki hiçbir ilave, küçük yazı, büyük yazı fark etmeksizin bu böyledir. Bu tanıtımı yoldaki bilboard'da görüp alışveriş yapmış olsam bile böyle, zira verdikleri reklamlardan da tamamen sorumlular.

Carrefoursa'dan online alışveriş yapacaksanız kampanyaların fiyatlandırmasına dikkat edin. "1 alana 1 bedava" kampanyasında alenen hileli bir durum var örneğin. Kendimi feda ederek denedim, Carrefour'un cebine fazladan 160 lira girmiş oldu.

Kimi ürünlerde ikisinin birden fiyatını silip "0 TL" olarak gösteriyorlar, kimilerinde ise ikisinin fiyatını birden alıyorlar. İptal ettikleri ürünün fiyatını ise neye göre hesapladıkları belli olmayan bir meblağ olarak düşürüyorlar.

Dünkü kampanyada "1 alana 1 bedava" olan soya sosunu iptal ettiler, 99 lira düşmesi gerekirken 3 lira düştüler (onu da aldığım kilolu ürünlerindeki eksilmeden düşmüşler, yani soya sosunu 0 lira diye hesaplamışlar, hiç fiyat düşmemiş).

BeğenFavori PaylaşYorum yap

GM Ediz Gürel Şampiyon!

2024 Prag Uluslararası Satranç Festivali’nin Challangers kategorisinde mücadele eden, milli sporcumuz Ediz Gürel, GM ünvanını almasının ardından bizlere bugün büyük bir gurur daha...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ekşi Sözlük isimli web sitesinin ne kadar berbat bir durumda olduğunu bilmeyeniniz kaldıysa, harika bir olay anlatayım.

Önden belirteyim, benim hesabım sadece örnek teşkil ediyor. Sitenin yalan haber yaymaya karşı aldığı hiçbir önlemin olmadığını, bunun yanında çağın basit yazılımsal imkanlarını da elinin tersiyle itip ne kadar çağ dışı bir hâlde bulunduğunu kendi hesabımı örnekleyerek anlatıyorum.

Dün clickbait haber siteleri, iadelerde kargo ücretini tüketicilerin ödemeye başlayacağı tarihi hatalı olarak 1 Ocak 2024 şeklinde belirten jenerik yanlış bir haberi kopyala yapıştır yapmışlardı. Bu Ekşi denen sitede birisi bunun konusunu açmıştı. İlgili kişiye ulaştım, yanlışlığını belirttim, geri döndü, ancak 7 saat sonra ilk girdisini düzenleme zahmetinde bulundu.

Bu yanlış bilgiyi Ticaret Bakanlığının saatler sonra sosyal medyadan yaptığı duyuruyla clickbait haber siteleri bile kaldırdı veya düzenledi, ama bu Ekşi denen yerde hâlâ bugün bile gündemde duruyor.

İşin trajikomik noktasına gelelim: Beni doğru bilgi yayıyorum diye 2 hafta banlamışlar 😀 Yanlış bilgi içeren başlığı gündemden kaldırıp benim açtığım doğru bilgiyi yayacaklarına, doğru bilgiyi yayan kişiyi banlıyorlar 😀 Sebep de belirtmemişler. Bütün yazılarım sitenin oyunlaştırmasına, yani tanım girme hikayesine de uygun, kurallara aykırı değil.

Diyeceğim o ki, bu Ekşi Sözlük denen yerdeki bilgi çöplüğüne asla güvenmeyin. SEO'su sağlam diye Google aramalarında tepelerde çıkıyor, görünürlüğü fazla diye insanlar da ciddiye alıyor ne yazık ki ama çok felaket bir platform hâline dönüştü son 8 senede.

Dezenformatif konu başlığı: https://eksisozluk1923.com/1-ocak-2024-ucretsiz-kargo-ile-iadenin-kalkmasi--7754773?a=popular

Benim açtığım doğru bilgiler içeren konu başlığı: https://eksisozluk1923.com/1-ocak-2025-kargo-ile-ucretsiz-iadenin-kalkmasi--7754910

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Theo @theo

  Sebebi 15 tane başlığa aynı şeyi yazıp spam yapmışsın 😀 Hepsine bakınız verdin heralde. Bence cezan az bile. Ama hatalı başlık konusunda haklısın.

  • kontratak @kontratak

   Verdiğim bakınızlar konuyla alakalıydı. Spam böyle olmaz. Spam dediğin, alakasız bir bilginin alakasız yerlere iliştirilmesiyle veya aynı konu altından aynı veya benzer şeyleri tekrarlamakla olur. Kaldı ki bunun önüne de yazılımsal olarak rahatlıkla geçilebilir, çok basit bir kodlama bilgisi yeter.

   Yanlış bir bilgiyi yaymaya hâlâ devam ediyorlar. Ben ilişkili konu başlıklarına doğru bilgiye yönlendirmeden fazlasını yapmadım. Doğru bilginin ceza alıp yanlış bilginin vitrinde tutulması durumu var.

   Zaten mevzubahis web sitesinin yapılanması başlı başına berbat. Bir deli bir kuyuya taş atıyor, ardından kırk akıllı zıplıyor. Çünkü yazılanların altına doğruyu içeren bilgiyi yazamıyorsun, bir taşkın gibi yazı üstüne yazı geliyor. Bahsettiğim başlığa bakarsan bu durum yine aynı şekilde görülüyor. Birisi "Yahu o öyle değil, bak kanıtı da bu." diyor, altında yine o yanlışa cumburlop diye atlayan sazanlar yazmaya devam ediyor, sayfalar boyu onların yazıları kirletiyor ortalığı. Dezenformasyon çöplüğünden başka bir şey değil. Buna da spam'in kitleselleşmesi mi desek, nasıl "tanım" yapsak bir düşünelim 😀

  • Theo @theo

   @kontratak Açtığın başlığın reklamını böyle spam şeklinde yapmana müsaade etmiyorlar. En fazla 2-3 tane bakınız verebiliyorsun 15 tane değil.

  • kontratak @kontratak

   @theo Yanlış bir bilgi diye uyarmama rağmen ona da müdahale etmiyorlar. O zaman kanıtlı doğru bir bilginin ön plana çıkarılması gayretinden rahatsız olmamalılar. Ancak itiraz mekanizması bile yok, kanıtı olsun olmasın basıyorlar cezayı. Avukat bir adamın CEO olduğu siteden bahsediyoruz ha, adalet hak getire 😀

   Elimde 30 tane hesap olsaydı örneğin, doğru bilgiyi rahatlıkla ortaya çıkartabilirdim, ceza da almazdım. Halbuki bunu kötücül amaçlarla yapan sürüsüne bereket "troll ekibi" var sitede. Onlar için de Kapanoğlu Hazretleri "Kimin troll olduğunu nereden bilelim 😁" diye bir şeyler demişti.

   Ve artık 2023 yılındayız, aynı mesaj diye sistemin otomatik görüp uyaramıyor olması da ayrı mesele. O da kendi yazılımsal çağdışılıklarını gösteriyor.

  • kontratak @kontratak

   @murat-bey Değerli sitelerini doğru bilgi ile kirletmişim 😀

 • kontratak @kontratak

  Mesele hatalı bir bilginin uyarılara rağmen göz göre göre yayılmaya devam etmesi. Benim ceza almış olmam işin tuzu biberi sadece. Oraya odaklanmayın.

  Bakın, sitede hâlâ aynı hatalı bilgi gündemde duruyor. Bu Ekşi Sözlük denen yerin moderasyon anlayışı bundan ibarettir.

 • Mehmet Aybars Işken @kahraman810

  Sen de haklısın temelde. Ama nihayetinde bu iadelerin kargosunu bize ödetmeyecekler mi? Bu sene gelmiyor diye sevinsek ne olacak ki? Neticede olay 2025'de başlayacak. Sadece tespit edilen müşteriler için sınır koyulacak, herkese uygulamaktan vazgeçtik derlerse de seviniriz elbette. 😀

  Zaten orası koca bir kara deliğe dönüşeli çok oluyor ve bilginin doğrusunun da pek kıymeti kalmadı maalesef. 🙂

  • kontratak @kontratak

   Elbette sonuçta bize doğru ilerleyen bir şey var, orası öyle 😀

   Fakat bu yanlış bilgi birçok karmaşaya ve mağduriyete de yol açacak. O yüzden alenen yanlış olan bilgilerin yayılmaması önemli. Ne konuda olurda olsun.

   Mesela 2024'e girdiğimizde X satıcısı Y kişisine sattığı ürünü geri alırken kargo ücreti isteyecek. Y kişisi de ödeyecek, dakika 1 mağduriyet 1. Veyahut aralarında tartışma olacak, en basidinden yok yere zaman kaybı, sinir harbi. Bilginin önemi kutsal bilgi kaynağı diye kendini öven bir sitede bu raddeye düştü işte 😀

 • Hybrid @hybrid

  Ekşi sözlüğün önemi kaldı mı diyecektim Türkiyenin en büyük 7. sitesiymiş.

  • kontratak @kontratak

   Valla ne yazık ki ben de hep aynı şeyi demek isterim bu berbat hâli ortadayken. Benim de önemsemek zorunda olmamın nedeni bahsettiğin gibi en çok ziyaret edilenlerden olup ülkede gündem belirleyebilecek kadar göz önünde olması.

Amazon'dan bir şey alalım dedik, başımıza gelene bak:

https://eksisozluk1923.com/27-kasim-2023-amazon-kullanilmis-kulaklik-rezaleti--7747849

Göz önünde olan bir yer olduğu için konusunu bu Ekşi adındaki yerde açtım, gelen ilk tepkiler tabii ki saçma sapan şeyler oldu. Jeff Bezos'tan bile çok Amazon'u savunan tipler var.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 14
 • Höşelek @benvaryaben

  aldığım ürünlerin çok azını iade ediyorum. ancak amazonun bu konuda hakkını yememek lazım. evet kullanılmış ürün gönderiyorlar ancak bunu hepsiburada da yapıyor mesela. bana bozuk iç köpüğü parçalanmış bir ekran kartı göndermişti zamanında mesela. neyse ki iade aldılar sorun olmadı.
  buradaki en büyük etken iade de sorun çıkarmamaları. elbette vaktimiz önemli ve ikinci el statüsüne girmiş ürünü kimse almak istemez ama maalesef öyle sorunlar yaşıyoruz veya görüyoruz ki Tüketici hakem heyetiyle uğraşmak zorunda kalıp aylarca bekliyoruz. dolayısı ile amazona şükretmek lazım diye düşünüyorum.

  • kontratak @kontratak

   Almanya ile tüketici hukukumuz kağıt üzerinde oldukça yakındır. Ancak Amazon, bunu Almanya'da yapmaktan hayli çekiniyor. "retourenkauf" adında, geri gönderilmiş "b-ware" diye tabir edilen ürünleri sattığı bir kısım mevcut. Burada, tüketici mevzuatına bazen bazı konularda uygun hareket ediyor diye fark yaratıyor olabilir ne yazık ki, ama buna müteşekkir olamayız.

  • Höşelek @benvaryaben

   @kontratak bizim insanımız çok suistimal ediyor amazonu. ürünü alıp içine sahtesini koyup iade edenler bile var. sonra amazon sahte ürün sattı oluyor. ben amazon olsam bu ülkeye bulaşmazdım ş yurt dışı alışveriş konusunda da gayet iyiler. çoğu özel ürünü en hızlı şekilde alabilme imkanını da sunuyorlarken de ben amazona bişey diyemiyorum şahsen.

  • kontratak @kontratak

   @benvaryaben Suistimal olayı ABD'de çok yaygın. Her türlü şeyin kurnazlığını düşünen çok sayıda insan mevcut oralarda. Orada buna karşı önlem alan, basiretli davranan Amazon; burada nasıl olsa başıma bir iş gelmez diyerek rahat rahat hareket ediyor. İade edilen ürünün sahte olup olmadığını denetleyip eğer sürecekse "ikinci el" olarak tekrar pazara sürme yükümlülüğü tamamen Amazon'da.

 • Theo @theo

  Benle burada tartışmaya girenler vardı. Ben bu iade ürünlerin tekrar satılması olayını eleştirdiğimde Amazon iadeleri alıyor ama imha ediyor diyenler vardı. Bunu onlara okutmak lazım.

 • Gump @runforrest

  Amazon ilk geldiği zamanlar çok iyiydi. Müşteri kitlesine göre haklı olarak bize benzedi. Bilgisayar alıp istediğim oyunu oynayıp tez yazıp iade ettim ahu ahu diyen primatlar yüzünden eski çizgisi yok. Herifler farklı marka model laptop falan alıp deneyip hoşuna en çok hangisi giderse diğerlerini iade falan ediyordu.. dlldlslsl

 • Tuna @tunakaner

  Büyük rezalet, iade edin gitsin hocam. Hatta indirim bitmeden alacaksanız geç kalmayın.

Tekrar gündeme geldiği için konuyu netleştirmek adına yazmak istedim.
5 sene önceki Sony olayıyla şimdiki Steam olayının mevcut durumda neden farklı olduğunu ve İnternette Kalite Hareketi olarak, 5 sene önce tam olarak neye tepki gösterdiğimizi şu 2 görsel net bir şekilde ortaya koyacaktır.

Dönemin en revaçta olan oyunlarından ikisinin Türkiye, İngiltere ve ABD satış fiyatları görülüyor.

Özellikle aynı satış bölgesinde yer alan İngiltere ile Türkiye arasında Türkiye aleyhine yaklaşık 10 sterlinlik bir fark var.

Birçok AAA oyunu aynı bölgedeki İngiltere'den bile 10 sterlin pahalıya satan Sony'ye karşı doğal olarak büyük tepki oluşmuştu.

Yani "Zaten her şey pahalı, oyunlar da tabii ki pahalı olacak" meselesinin ötesinde bir durumdu. Eğer Steam de Türkiye'de, İngiltere'dekinden 10 sterlin pahalıya satarsa ona da aynı tepkiyi göstereceğiz.

Bunun haricinde genel olarak ekonomik durumlar hepimizi geriyor hâliyle. Bütün bu ekonomik durumun temel kaynağı da belli. Sevgili @ugury, bu konu üstüne birbirimizi artık kırmayız umarım 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Belli aralıklarla hız testi yapıp raporlayan bir yazılım olsa iyi olurdu demiştik şurada:

https://teknoseyir.com/durum/1675979#comment-6011622

Batch kodlarıyla basit bir otomasyon oluşturdum:

https://forum.internettekalite.com/t/bilgisayariniz-sizin-icin-hiz-testi-yapsin-speedtest-otomasyonu/1358

Speedtest CLI kullanarak belirlediğimiz aralıklarla düz metin formatında log tutuyor.

@lterlemez

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoYardım

Şöyle bir sistem toplayayım diyorum. Çoktandır toplamadığım için biraz da uzak kaldım. Ne önerirsiniz?

Bütçe: 27 bin civarı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 10

"Altyapı kaldırmaz" ve "maliyetleri kurtarmaz" diyen "İSS'lerimiz", kimse tepki göstermez diye rahat rahat hareket etmeye devam ediyor.

Sahne bu kez Vodafone'un. Gördüğünüz üzere yıllar önce İngiltere semalarından ülkemize giriş yapan bu İSS, itiraf niteliğinde tarifeler yayımladı. Biz internet kullanıcılarını o camdan ofislerinde nasıl görüyorlar acaba?

https://twitter.com/kalitehareketi/status/1171485098807414784

#İnternet #akış #HaberinizOlsun #Vodafone #Fiber #altyapı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 12
 • TwoCenk @twocenk

  Altyapı kaldırmıyoru tek soruyla çürütüyoruz ki, alt yapı kaldırmıyorsa, akk bütün ülkede aynı gün ve saatte sıfırlandığın da nasıl herkes tarifede ki hızlarını sorunsuz kullanıyordu?

 • Tai per Dog Un @alipektas

  @karizmatikemmi1 cat6 kablo veriyorlar, 1Gbit/sn veri taşıma kapasitesi var yani.

 • Tai per Dog Un @alipektas

  @karizmatikemmi1 Sonuçta cat6 kablo var mı, var. 500 mbps hızı verme imkanları var yani kısacası.

 • Tai per Dog Un @alipektas

  @karizmatikemmi1 Onlar istisna hocam, çoğu zaman apartmandaki dağıtıcıdan en uzak daireye 30 metreyi geçmez. Hadi en kötü 50 de, ki o uzaklıkta da 500mbps hızı alırsın. 20-30 katlılara da ikinci bir dağıtıcı koyarlar en kötü, 20-30 katlı binada her daireye yeniden fiber optik kablo çekmektense bunu tercih edeceklerine eminim. 4 tane boşta bırakınca cat5 standardı oluyor zaten veri taşıma bakımından. Muhtemelen dağıtıcının portları 100mbps olduğu için öyle bağlıyorlardır. O dağıtıcılar değişir en fazla. Kısacası onu verebilirler fazla zorlanmadan.