Mirc Chat Sohbet

Baktım ki eskilerden gelen incelemeler bazılarımızın çok hoşuna gidiyor, heyecan uyandırıyor, ben de eskilerden devam edeyim dedim. Hem yeni nesilden bilmeyenler de eskiden internet aleminde sohbetin nasıl olduğunu biraz daha yakından tanır belki bu sayede.

Evet, Mirc'den bahsediyorum... Sohbetlerin kralını yaptığımız, komutlarını ezbere bildiğimiz, internet cafe'lere gidince ekranlarda en çok gördüğümüz, op'ların sop'ların, voice'lerin havada uçuştuğu o meşhur asl 'li yıllara...

Öyle teknik olarak mircin kökü irc dir açılımı şudur, şu tarihte bu kişi bulmuştur vs. diye anlatmayacağım. Onlara zaten wiki den google dan ulaşabilirsiniz. Ben daha çok sms in 2 kontör götürdüğü, onun yerine sms atıp "mirc'e gelsene" yada çaldırıp kapatınca bunun otomatik olarak mirc'e gel demek olduğu anılardan bahsetmek istiyorum.

Türkiye'nin genel anlamda mirc ile tanışması 90'ların sonlarına tekabül eder. (1998 civarı). Benim de mirc ile tanışmam bu tarihe dayanır. Lise 1 yıllarım falan. Tam da gençlik yılları, hevesleri. Aslında Türkiye'de ilk irc server 1994 senesinde irc.metu.edu.tr olarak kurulmuş ve1995-96 yıllarında hizmete giren irc.planet.com.tr Türkiyenin ilk net gazetesini çıkarmış. Ancak 96 sonlarında parasal nedenlerle kapanmış. Sonrasında superonline, raksnet, adanet vb. serverların açılmasıyla Türkiye’de IRC bugünkü şeklini almıştır. Ben ise ilk deneyimimi ki sonradan kalıcı olmuştur irc.anet.net.tr ile yaşadım. Benden hemen öncesinde bu server irc.aidata idi. Daha sonradan da irc.bilgi.edu.tr olmuştur. Burada bu yazıyı okuyanlarınız arasında mutlaka anet.net.tr serverlarında takılanlarınız olmuştur. #cazibe #dalga @DarDar

Bilmeyen gençler için basitçe anlatmak gerekirse; 33 yada 56 k modemin ile 0822 li internet servis sağlayının numarasını arar, eğer meşgul değilse parola doğrulama işleminden sonra internete bağlanırsın. Mirc programını açarsın, rumuzunu yazar, dünya üzerinde hangi server'a bağlanacağını seçersin be bağlanırsın. Bağlantı tamamlanınca server hakkında bir bilgi metni gelir önüne. /list komutu ile serverdaki kanalların listesini, başlığını ve içerideki kullanıcı sayısını görürsün. /join #kanaladı ile (sonra /j kanaladı gibi kısatlmalı komutlar çıktı) kanala girersin, direkt kanalda yada seçtiğin rumuzlarda özel odada görüşürsün (bugünkü kameralı sohbet sitelerinde java da çalışan irc serverları da böyledir zaten). Daha nick ler ile ilgili kanalda op yada super op isen kanal ile ilgili, server da yönetici isen server ile ilgili pek çok detay ve komut mevcuttur elbet.

Diğer yandan bu sms lerdeki kısa konuşma şekilleri, o "slm" "nbr" ler ve sesli harfleri kullanmadan yazmalar hep bu mirc den çıkmadır. Kısa öz olmak, hızlı konuşmak bu alemin kuralları gibidir.

Benim asıl değinmek istediğim ise o günkü temizlik, yalınlık ve şeffaflık. Hiç tanımadığımız insanlarla mirc'de saatlerce sohbet eder, kanka olabilirdik. Çeşitli sosyal aktiviteler düzenler gerçek hayatta buluşurduk. Adamlar Antalya'dan kalkar İstanbul'a gelir, CounterStrike turnuvası yapardık. Güven vardı, düzey vardı. Ben dahil pek çok insan karşı cinsle burada tanışıp gerçek hayatta buluşmuştur. Küfür yok denecek kadar azdı. Kanallarda adminlere op lara bile gerek yoktu çünkü neredeyse kimse ban lanmaz, kick lenmezdi. Ancak bu rahat ve olabildiğince özgür olan bu ortam, yapısı gereği zamanla yozlaşmış, değerinden kaybetmiştir. Bu özgürlükler sonuçta istismar edilmiş, düzeysiz insanların bile bu ortamlara girebilecek donanıma kavuşması ile sohbet ortamları zamanla bozulmuş, güvenilmez hale gelmiştir. Özellikle 2000 millenium ile birlikte bu düzeysizlikler armaya başlamıştır. İnternet cafelerin çoğalması, "olum mircde karı kız kaynıyomuş" gibi muhabbetlerin çıkması, TV de de bu şekilde yanlış bilgiler veren yayınların dizilerin vs. olması, ADSL ile internetin yaygınlaşması vs. pek çok insanı bu ortama sokmuştur ve ortamın sihiri büyüsü kaçmıştır. Nasılki balta girmemiş bir ormanda eviniz varken güzeldir de daha sonra insanoğlu yavaş yavaş gelir de o orman bir beton yığınına dönüşür işte mirc alemi de aynen budur. Öte yandan 17 Ağustos depremi de saf chat alemini gerçekten olumsuz etkilemiştir. Buradan tekrar acımızın taze olduğunu, vefat edenlere rahmet ve yakınlarına tekrar baş sağlığı ve sabır dilerim. Irc ve Chat aleminin bugünkü durumu ise ortadadır.

Umarım bilen ve yaşayanlarınız için hoş bir anı tazeleme, bilmeyenleriniz için geçmişten bir anektod olarak hoşunuza gitmiştir.

Mirc kısa tarihi için;
http://www.frmtr.com/tarihce-ansiklopedisi/3750039-irc-tarihcesi-ve-ilk-mirc-server-i.html

Mirc kullanımı hakkında detaylı metin için;
https://www.zurna.net/forum/unreal-ircd-74/adan-zye-irc-ve-mirc-33222.html

Yasal mirc sitesi;
http://www.mirc.com

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Bu ürünle ilgili tüm incelemeler