Global İnsan
Dünya üzerinde var olan kültür çeşitliliği birçok dış etmen ve yaratılış vesilesi ile kendini bilinen insan tarihi boyunca var etmiştir. Bu kültür çeşitliliği temelde gelenek, görenek, örf, töre, anane olarak da isimlendirilebilir. Farklı kültürlerin bir araya gelmesinden olumlu bir çok güzellik ortaya çıkabilirken aksine günümüzde dahi çok kötü olumsuz sonuçları da ortaya çıkabiliyor, üstelik bu olumsuz sonuçlar sadece kültürlerin bir araya gelmesi ile değil, kültürlerin kendi iç dinamizminde de oluşabiliyor.

Töre ile Kültür yan yana geldiğinde çok farklı manalar içeren iki farklı kelime gibi düşünülecek olsa da aslında çok benzerdir. Koyu bir faşist için kendi kültürünü yaşatıyor denebilir, ayrıca örf ve ananesi böyle de diyebilirsiniz. Temelde kültürsüz olmak tabiri kötü bir söylem gibi düşünülse de aslında aksine çok güzel bir övgü olarak da değerlendirilebilir. Tabii Genel Kültür seviyesinin düşük olarak addedilen biri birey var ise bu kötü bir algı oluşturur, bahsettiğim sadece “kültürsüz olmak” yani kendi kültürünün olmaması.

Devam >
https://serhatugurlu.blogspot.com/2019/09/global-insan.html

Global İnsan

İş, yaşam ve genel manada teknoloji konusunda yazılar bulabileceğiniz bir kişisel blog
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Mr. Can 2.0 @extreme

  Hayir bilhassa kendi kulturunu olusturabilmek onemli olan. Bireyselligin on plana cikarilmasi ve toplumsal normlari red etmek.

  • Ahmet Serhat @aserhat

   yerel kıyafetleri, yeme içme alışkanlıklarını, büyüklere ve küçüklere olan saygı sevgi bazındaki örf'leri reddetmek neden gerekli olsun ki?

  • protego @protego

   @aserhat "Yeme içme alışkanlıkları" kimin yeme içme alışkanlıkları bunlar? Kimin yerel kıyafetleri? Ben toplumun belirlediği normlara göre mi yaşamak zorundayım? Türkiye'de var bu, sonuçlarını görüyoruz. İçki içti diye insanları linç edecekler neredeyse. Sırf alkol üzerinden siyasi atışmalar dönüyor. Diyanet başkanı çıkıp bizim örf adetlerimizde onu giymek bunu giymek yoktur diyor. İstemem örf falan kalsın. Dünya'ya bir bak, nerede "toplumsal örf ve adetler" ön planda tutuluyorsa orada halk huzursuzdur ve baskı altındadır. Bknz. Türkiye, İran vb. Hangi ülkelerde bireysellik ön plandaysa ve bazı hadsizler çıkıp "bizim örf ve adetlerimiz" diye insanları bir kalıba sokmaya çalışmıyorsa orada huzur vardır. Bknz. Avrupa ülkeleri. "Örf ve adetler" başlığı altında sözde toplum kültürü aşılanmaya çalışılıyor ancak aşılanan tek şey toplumsal baskı ve birilerinin işine gelen şeylerin tüm topluma dayatılmasıdır. Bunu da toplum kültürü diye yediriyorlar

  • Ahmet Serhat @aserhat

   @protego anladım yazıyı okumadan bir değerlendirmede bulunmuşsunuz. Bunlar adet, kültürden gelen kötü özellikler, zaten göz ardı edilmesi gerektiğini belirtmiştim, benzer düşünüyorum. Sadece olumlu olanları ise bence terk etmemek lazım.

  • Mr. Can 2.0 @extreme

   @aserhat Saygi sevgi orf degildir. Saygi zorunluluktur, sevgi istege bagli bir eylemdir. Baskasinin ozgurlugunun sinirina girersen kendi ozgurlugunde bitmis demektir.

  • Ahmet Serhat @aserhat

   @extreme saygı ve sevgini yöntemi kültürdür, örftür.

 • yetkin @tozyet

  Global insan bin yılın getirdiği değerlere inanmanın yanı sıra kendi kültürünü de ıskalamayan insandır. 'Global insan' markası aslında bir ihtiyacı vurguluyor. Yerel insan gerekseydi insanlar yerel insanı yüceltirdi.

Üzerine tartışmalar olan bir konu. Yapısal olarak belirli açılardan ilgi çekme potansiyeli yüksek bir insan olarak doğmak ve ya doğmamak genetik bir mesele tabi, bir şans. Fakat bunun liderliğe ne kadar etkisi, var peki #liderlik öğrenilebilir mi?

Buyrunuz :
https://serhatugurlu.blogspot.com/2019/09/lider-olunmaz-lider-dogulur-mu.html

Lider Olunmaz Lider Doğulur Mu?

İş, yaşam ve genel manada teknoloji konusunda yazılar bulabileceğiniz bir kişisel blog
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar,

Youtube kanalı olan, düzenli içerik üreten ve abone sayısının artmasını bekleyen arkadaşlara destek olmaya ne dersiniz? Takipçi beklentisi olan ve Youtuber olmak yolunda ilerlemek isteyen arkadaşlara haydi destek olalım. Bu post'un altına yorum olarak gelen kanallara Teknoseyir ailesi olarak destek olup abone olalım, ne dersiniz? #akış #youtubekanalımadestekol

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Firmalar pazarlama ve müşteri memnuniyeti için yatırımlar yapıyorlar fakat genel olarak yaşadığım deneyim müşteri memnuniyeti konusunda firmaların yeterince hassas olmadığı yönünde. Belli başlı firmalar haricinde müşteri memnuniyetinin öneminin kavranamadığı düşüncesindeyim. Bence çok bariz olan birçok konuda firmaların aksiyon almaması ise göz göre göre müşteri kaybına sebebiyet veriyor. Bu doğrultuda firmaların müşteri memnuniyeti konusunda algısal bir devrim yaşaması ve ciddi bir algı inovasyonu yapması gerektiği kanaatindeyim.

Ne zaman herhangi bir ürün veya hizmette, çözümü nispeten zor veya maliyetli bir sorun ile karşılasam, ya şubeye yönlendiriliyorum ki ulaşmam çok zor olabiliyor, ya da çözümsüz kalıyorum. Arızalı bir ürünüm olduğunda çoğu zaman devletin izin verdiği yasal sınırların son gününe kadar bekliyorum ve yine bazen kullanıcı hatası olmadığı bariz beli olsa da kullanıcı hatası olarak ürünüm tamir edilmeden geri gelebiliyor. Bir diğer örnek de arızalı ürünü gönderip, sorun olmadığı yönünde bir geri bildirim ile ürünün aynı şekilde iade edilmesi.

#akış #müşteriilişkileri

https://www.youtube.com/watch?v=KwnmOD4sz7k

Müşteri İlişkilerinde İnovasyon

Firmalar pazarlama ve müşteri memnuniyeti için yatırımlar yapıyorlar fakat genel olarak yaşadığım deneyim müşteri memnuniyeti konusunda firmaların yeterince ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kuantum Bilgisayarlar önümüzdeki üç beş sene içerisinde hayatımıza dahil olacak ve bu bir çok şeyi kökünden değiştirecek. Buyrun video ile birlikte değerlendirelim.

Kuantum Bilgisayarlarda bir partikülün aynı anda iki durumda olabilmesi söz konusudur. Buna süper pozisyon denir. Süper pozisyon ile birlikte Kuantum Bilgisayarlarda kullanılan hesaplama biçimi klasik bilgisayarlarda kullanılan bit’ler yerine qubit’lere dönüşür.

Öncelikle günümüz bilgisayarlarının nasıl çalıştığından bahsedelim. Günümüz bilgisayarları bit temelli çalışır. Bit’ler ikili sayı sistemine dayanan yapıdır. 1 ve 0 lardan oluşur yani var, ya da yok. Günümüz bilgisayarlarında bitlerin kontrolü transistörler ile yapılır. Nanoteknoloji sayesinde küçükcük bir işlemci içerisinde milyonlarca transistör sığdırılabiliyor. Transistörler sayesinde var ve yoklar kapılar ile art arda getiriliyor ve bir sonuca varılıyor.

#akış #bilimveteknoloji #kuantumbilgisayar #quantumcomputing

Blog : https://tekinvfut.blogspot.com/2019/06/kuantum-bilgisayar-nedir-ackland.html

https://www.youtube.com/watch?v=N1CaKMoK7NU

Kuantum Bilgisayar Nedir? Bitcoin'in sonu geldi mi?

Kuantum Bilgisayarlar önümüzdeki üç beş sene içerisinde hayatımıza dahil olacak ve bu bir çok şeyi kökünden değiştirecek. Buyrun video ile birlikte değerlend...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yapay zeka ile ilgili değerlendirmelerimi bulabileceğiniz video. Sizlerin görüşleri, paylaştıkça büyür düstürü ile çok değerlidir. Yorumlarınızı ve katkılarınızı bekliyorum.

Son yılların en gözde konularından bir tanesi yapay zekâ. Yedisinden yetmişine insanlar bu konu hakkında kulaktan dolma da olsa bilgi sahibi. Bu yazı ile amaçladığım; yapay zeka'nın teknik noktalarına bir miktar değinip günümüz perspektifinden kısa bir özetini yapmak ve tehlike – faydaları konusunda değerlendirmelerde bulunmak.

Birçok analist-araştırmacı yazar yapay zeka konusunda çeşitli analizler ve tahminlerde bulunuyor. Fakat ortak bir zeminde buluşabildiklerini söylemek çok kolay değil.

2016 yılı sonrasında bütün dünyada yapay zekâ programcılığı hızla tabana yayılmaya başladı. Hazır data modelleri açık kaynak kodlu içerikler, programlama dillerinin birazdan bahsedeceğimiz yapay zeka teknolojilerine olan desteği, bir çok ücretsiz-ücretli eğitimin bulunabilmesi gibi konular işleri kolaylaştırıyor.

#akış #yapayzeka #ai #teknolojivebilimnotları

Blog: https://tekinvfut.blogspot.com/2019/06/yapay-zeka-nedir-insanlg-yok-edecek-mi.html

https://www.youtube.com/watch?v=bxw9IR-393M

Yapay Zeka Nedir? İnsanlığı Yok Edecek mi?

Yapay zeka ile ilgili değerlendirmelerimi bulabileceğiniz video. Sizlerin görüşleri, paylaştıkça büyür düstürü ile çok değerlidir. Yorumlarınızı ve katkıları...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • disaster @disaster

  Hocam emeğini takdir ediyorum. Yorumlarımı belirtmem gerekirse:
  Konu çok derin olduğundan sunum seviyesinin belirlenmesinde dalgalanmalar olmuş.
  Sonlardaki öngörülerini beslemek için başlarda bu kadar kavram tanımlamana ihtiyaç yoktu genel bahsedip daha çok örnek ve gelişim aşamaları ile sona akıcı bir şekilde ulaşabilirdin.
  Ya da sona ulaşmak için önce en başta kavram olarak başlayıp sonra taklit teknikleri olarak o kısımlara hızlıca değinip fikirlerine geçebilirdin.
  Belki de başları iyice çoğaltıp ve detaylandırıp sonda bu işin sonu şuraya varır deyip bitiriverebilirdin.
  Açıkçası amaçları birbirinden farklı 2 farklı video var ve kitlesi farklı bunları birleştirmek için birkaç saat olması gerekirdi o da çok uzun olurdu tabi
  Bölseydin en güzeli olurdu ama genel olarak beğendim.
  Konuyla ilgili şahsi fikirlerimi eklemek için fazla uzun oldu bu yazı 😀

  • Ahmet Serhat @aserhat

   Değerli yorumların için çok teşekkürler. Böylesine detaylı bir konuyu özet olarak aktarmak gerçekten zor. Çok da başarılı olduğumu bende düşünmüyorum. İnsanlığı yok edecek mi örneklemesi ise dediğin gibi ikinici bir video olabilirdi fakat temelini bilmeyenler iddiaları mesnetsiz bulabilir düşüncesi ile tek video olarak yayınladım. Vakit ayırıp tamamını izlediğin için ise de ayrıca teşekkür ederim.

“Eğer kuantum fiziğini anladığınızı düşünüyorsanız, kuantum fiziğini anlamamışsınızdır.” Richard Feynman, kuantum elektrodinamikleri Nobel fizik ödüllü bilim adamı. Eğer Nobel ödüllü bir bilim adamı bu konuyu anlayamıyorsa bizim anlamak için şansımız ne kadar olabilir ki? Fakat yine de yaptığımız araştırmalar neticesinde anladığım kadarı ile sizlere kuantum fiziğinin temellerinden bahsetmek istiyorum.
Kuantum fiziği, fiziğin bir bölümü olup evrenimizdeki en küçük parçaları tanımlar. Moleküller, atomlar atom altı parçacıklar gibi.

Bizler ve bütün evren kuantum fiziği üzerine kurulmuştur. Evren böyle çalışır.

Kuantum fiziğinde her şey dalga olarak tanımlanır. Yani; atom, molekül, atom altı parçalar (proton, nötron gibi) bunların hepsi özünde dalgadan oluşmaktadır.
Bu arada kuantum fiziği ve ya kuantum mekaniği olarak duyduğunuz tanımlamalar aynı şeye işaret eder.
Kuantum fiziğinde her şeyin dalgadan ibaret olduğunu söylemiştik. Fakat bu dalganın gözlemlenmesi bugüne kadar mümkün olmadı. Sadece gerçekleştirilen testler ve tahminler ortada bir dalga olduğuna işaret ediyor. Gözlemlenemedi çünkü gözlemlenmek istenildiğinde görünen yine bir partikül oluyor. Her gözlemlediğinizde olası başka bir pozisyonda olabilen bir partikül. Gözlem yapıldığı anda dalganın çöktüğü var sayılmaktadır. Yani yok oluyor. Dolayısı ile gözlemlenen andaki ilgili parçacığın tam olarak nerede belireceğini bilmek mümkün olmuyor.

#akış #TeknolojiVeBilimNotları

https://www.youtube.com/watch?v=rJiqu09i__8

Kuantum Fiziği Açıklandı!

“Eğer kuantum fiziğini anladığınızı düşünüyorsanız, kuantum fiziğini anlamamışsınızdır.” Richard Feynman, kuantum elektrodinamikleri Nobel fizik ödüllü bilim...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu Samsung telefonlarda hotspot paylaşımında veri kullanım limiti neden belirlenemiyor? Basit bir özellik eklemek neden bu kadar zor? Huawei mate 9 da bağlı cihazlara tek tek ayrı limit bile veriliyordu. Gıcık oldum

BeğenFavori PaylaşYorum yap