Bu vergi işinin cılkı çıkmaya başladı iyice. 3-4 ayda bir 200 lira para geliyor Adsense'den. Bilgisi olan varsa aydınlatabilir mi, nasıl bir yol izlemek lazım? Sunucu ve domain masrafını bile çıkarmıyor neredeyse. İnsanların işine yarayacak 3-5 yazı yazdık, başımıza iş almayalım.

Unutmadan, bu ülkede hiçbir iş, hiçbir başarı cezasız kalmıyor. Halen...

200,000 TL VERGİ CEZASI YEDİM! Youtube Adsense Gelirleri İçin Sizin de...

Youtube Adsense gelirleri için vergi denetimleri başladı. Eğer sizin de böyle bir geliriniz varsa mutlaka kapınızı çalacaklar. Vergi mükellefi olduğum halde ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 52
 • megadeth @megadeth

  Arkadaşlar üşenmedim videoyu izledim kısaca özetleyeyim.

  Bu arkadaşın adsense gelirleri 2018 yılında başlamış, 140bin küsur gelir elde etmiş 2018 yılında. Sonrasında ciddi para kazanıyoruz deyip 2019 yılında vergi mükellefi olmuş ve genç girişimci desteği almaya başlamışlar. 2020'de de aynı destek devlet tarafından kendilerine verilmiş

  Ancak bence bu işlere girerken iyi ve işten anlayan bir SMMM ile görüşmesi gerekirdi, şöyle ki. 2018 yılında da aynı faaliyette bulundukları ve beyan etmedikleri tespit edilince tam incelemeye alınmışlar ve özellikle 2018 yılı için ceza yemişler, kendisi de bu cezanın uzlaşma yolu ile aslında yarı yarıya düşeceğini (daha doğrusu cezaların silinip sadece hesaplanan vergileri ödeyeceklerini) söylüyor.

  Aynı zamanda 2018 gelirlerini beyan etmedikleri için de genç girişimci desteklerini kaybetmişler, ve yine o destek kapsamında devlet tarafından ödenen bağkur ödemeleri de yine tahakkuk ettirilmiş.

  Kısacası bence enteresan bir şey yok, ben de şirket ortağıyım, personel sigortalarını, tahakkuk eden tüm vergileri zamanında ödemek için bazen cebimizden şirkete katkı yaptığımız oluyor. Çoğu sattığımız ürünleri dolar bazında alıp TL bazında fatura kesiyoruz, genelde nakit alım yapmaya çalışıyor ancak peşin ödeme alamıyoruz. 8-9 aylık çek aldığımız bile oldu. Ama ortalama 1 ay sonra ödüyor tüm firmalar. Peşin ödeyen hiç yok 🙂

  Özellikle dolar ve faiz hareketleri olduğunda çoğu firma daha da geciktiriyor ödemelerini. Kısacası tamamen legal bir şekilde ticaret yapmak çok zor ama yine de maaşla çalışmaktan her zaman daha iyi bence 🙂

 • Burak Yirmibeşoğlu @burak25

  Sirketi dijital olarak baska ulkede kurun. Parayi Turkiye'ye dogrudan sokmayin (madem az gelir var. Urun vs alin o parayla). Olsun bitsin. Damga vergisi nedir ya bu zamanda.

  • lterlemez :) @lterlemez

   Sizin yoruma gelene kadar, aynısını @gamsizm'e cevap olarak yazdım. Sistem o kadar saçma ki; bir kere neden şahıs şirketi kurmak zorunda, yeri geliyor adam tek başına, bireysel çalışıyor. Neden şirket kurmak zorunda?
   Mesela, memurların her sene doldurduğu mal beyanına benzer bir belgeyi doldurarak, çok rahat beyan edebilir (resmi evraklarını da belge ile ibraz etmek şartı ile). Hadi Bağkur olayını anlarım, sonuçta tek, belki ikinci geliri olduğu için prim ödeme zorunluluğu makul olabilir ama tutup da şahıs şirketi kurdurup, muhasebeciye, stopaja, kdv'ye ve diğer kurumsal vergilere neden maruz bırakırsın ki? Şirket kuracak ne iş yapıyor bu insanlar; ithalat-ihracat mı yapıyor, mamül mü üretiyor, 100'lerce adam mı çalıştırıyor?
   Sonra da, örneğin, "yazılım yazılım" diye bas bas bağırıyorlar. Arkadaş, adam "şahış şirketi" ismini duyunca, zaten kaçacak delik arıyordur.

 • TwoCenk @twocenk

  Ben mi anlamıyorum bilmiyorum ama 140 bin tl için ayda 10binden fazla gelir gelmeli. Hadi 1-2 ay düzenli mi düzensiz vs bir şey dersinde. 3. ay şirketini açar ödersin vergisini, sgksını ıvırını zıvırını, 1 sene beklenecek bir şey mi çözemedim. Benzer videolarda hep böyle. 1-2 ay için mağdur olsalar anlarımda hepsi 1 sene bir baktık diyor.

 • Höşelek @benvaryaben

  kapitalist devletler konu vergi olunca nasıl da kaplan kesiliyorlar. ama adam öldürsen serbest bırakılıyorsun...

Windows için ücretsiz ve mümkünse açık kaynak, MP3 dosyalarını kırpabileceğim ve aynı kalitede sorun yapmadan kaydedebilecek basit bir uygulama önerebilecek var mı? Sadece bir kısmını kırpacağım. Profesyonel bir işlem olmayacak. #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 18

Son zamanlarda bedelli askerliğe giden var mı? Eşofman takımı, spor ayakkabı, havlu vs. veriliyor diyende var. Vermiyorlar diyenler daha fazla. Onuda koy bunu da koy koca bavul dolacak. Herkes farklı birşey söylüyor 😀 Var mı bir yorumu, tavsiyesi olan? Haftaya bu zamanlar askeriz inşallah.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 33

Ozan Tufan 🔥🔥🔥

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Adrenalin 2020 Edition 21.3.1 kullanıp da sorun yaşayan oldu? Oyunda birden ekran kartının fanı full devirde çalışmaya başladı. Kart ısınmadığı halde. Hatta oyundan çıktım hala bağırıyor. Ne oldu anlamadım. Neden olur bu, bir fikriniz var mı? Sapphire 5600XT kullanıyorum. İlk defa başıma geliyor. Zaten oyunda bile öyle 60 dereceleri geçmeyen bir kart.

Bu arada temiz kurulum yapmadım ilk defa. Ondan mı başıma geldi nedir. DDU ile kaldırıp önceki stabil sürüme döndüm. Şuan sorun yok gibi ama bakalım. Başkalarında da oldu mu benzer birşey merak ediyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Evini Sattı, Fabrika Kurdu! | Mercedes ve Porsche’un Parçalarını Üretiyor

#StoryBox #ŞahinMetal #NasılBaşardılar“Hayal Et, Hedef Koy ve İnan.” Bu sözler Şahin Metal’in Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Şahin’e ait. Yaklaşık 50 yıl önce ...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Allah Allah. Neden acaba 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 12

Kar yağışının tüm mikropları temizlediği anlamlı bir Ankara sabahından sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Resmi satıcılarda ve mağazalarda olmayan bir ürün alacağım. Aynı satıcılar Hepsiburada, N11 ve Trendyol üzerinde satış yapıyor. Bir sorun olduğunda arkasında duracak site bunlardan hangisidir? Hangisini tercih etmek lazım bu gibi durumlarda? #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir iki aydır sabahları uyanamıyorum. Uyansam da tam anlamıyla gözlerimi açmam 1-2 saat sürüyor. Bunun sebebi ne olabilir? Bu tarz sorunlar yaşamazdım pek. 6 saat civarı uyuyorum. Ayrıca fazla uyusam da bu sıkıntıyı yaşıyorum nedense.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 26