R5 5600 işlemci 2K çözünürlükte yüksek ayarlarda 3070Ti ile kullanıldığında bir miktar darboğaz hissediyorum zaman zaman. Bu kartı çok rahat besleyecek, hatta 3080/3090 alsam da sorun çıkarmayacak, minimum maliyetle edinebileceğim AM4 işlemci nedir?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 28 / 38

Gece yatarken telefonu şarja takma gibi bir alışkanlığım var. En azından hızlı şarjı kapatıyorum ama telefon sanki dolunca şarjı kesiyor gibi. Sabah kalktığımda da ne telefonda ne adaptörde sıcaklık hissetmiyorum. Uzun vadede ne kadar zararı olur acaba? Telefon Samsung S20 FE ve orijinal 25W adaptör kullanıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 28
 • Smaug @smaug

  Cep telefonu ar-ge ve üretimi yapabilecek herhangi bir firmanın, "koyayım şu pili şuraya, şuraya da gerilimi vereyim, şarj olsun" kafasıyla iş yapması mümkün değil, içiniz rahat olsun. Fabrikasyon süreçte oluşabilecek hatalar dışında telefonunuz pile gereken maksimum ilgiyi gösterir ki en azından marka imajı zedelenmesin. Çoğu telefonda kullanılan pilin özelliğine göre hangi durumda/voltajda/güvenilen sınırlar içerisinde/ne zaman şarj voltajının kesileceğine dair gerekli ayarlamalar yapılıyordur bence. pili çıkarıp manuel olarak şarj ediyorsanız orasını bilemem tabi.

  • AB9 @sqn

   emin ol çoğu firma bu özeni göstermiyor. oneplus bir ara epey özen gösteriyordu, onlar da dayanamadı. samsung zaten sabıkalı bir firma, tüketicinin beklentilerini iyi analiz ediyor (kamerada renkleri dayamak gibi), tüketicinin de radarında pil performansı olmadığı için sallamıyor.

  • Smaug @smaug

   @sqn katılamıyorum; telefon için pil dediğimiz şey elzem. telefon dediğimiz zımbırtı wifi olmadan bile işini görür ama pil olmadan olmaz; dolayısıyla (hele de önceden sabıkası var ise) daha bir önem göstermek zorundalar, ki yapılacak işçiliğin standartları da bellidir. konuya gelecek olursak; benim telefon neredeyse 7/24 şarjdadır, neredeyse hiç yüzde 100 altına düşmez, 20 küsür yıldır bu böyle ve bugüne kadar toplasan 4 5 telefonum anca olmuştur; minimum 4 yıl yapar. kısacası telefon özelinde çok kafa yorulacak bir konu değil bu, dediğim gibi; pili çıkarıp manuel şarj veya türevi girişimlerde bulunmuyorsanız. bana kalırsa pilin kendisinden daha önemli olan konu şarj cihazının kendisi. onda güvendiğiniz firmadan/üründen şaşmayın işte...

  • AB9 @sqn

   @smaug elbette 2 yılda %90, 4 yılda %75'e düşecek kadar herkes özen göstermek zorunda, bahsetmek istediğim artık hiçbir üretici bunun üstüne çıkmak istemiyor.

  • Smaug @smaug

   @sqn ama bu "normal" değil mi? her şeyi geçtim; bir üretici olsanız sonsuza kadar sıkıntı çıkarmayacak bir ürün yapmak ister misiniz? lityum pil özelinde konuşursak, yeni bir pil teknolojisi icat edilene kadar elimizdeki bu. standartları da belli dolayısıyla eğer mevcut standart güvenli ise (ki öyle gözüküyor, birkaç münferit olay dışında bilinen bir sıkıntı olmadı) bence "üstüne çıkmak", mevcut durumda gereksiz, risk içermiyor en hafif tabiriyle. bu arada yanlış anlaşılma olmasın; güvenliğinizi düşünmek gayet mantıklı ve doğal bir davranış. ne sizi ne konuyu açan arkadaşı suçlamak veya rahatsız etmek değil amacım; sadece standartları belli olan bir şey için bizzat sizin bu kadar sorun arasında bir de müdahil olamayacağınız bir konu için kendinizi yıpratmanıza gerek olmadığını söylemeye çalışıyorum.

  • AB9 @sqn

   @smaug sonsuza kadar demedim, 4 yılda %75 dediğim yaklaşık 1200 şarj döngüsüne tekabül ediyor. belki ben telefonda oyun oynuyor ve günde iki defa şarj döngüsü yiyorum, dolayısıyla telefonun bataryası 2 senede o seviyeye geliyor, sonra da son sürat ölüyor. piyasada buna cevaben bir tek asus'un "şarjdayken bataryayı deaktif etme" özelliği var bildiğim kadarıyla. yani istersen bataryayı koruyacak önlemler alabilirsin ama tüketicide böyle bir talep yok, dolayısıyla firmalar da "tamam işte 4 sene çok bile, yenisini kime satacağız yoksa" diyorlar.

  • Smaug @smaug

   @sqn aynen öyle diyorlar ki bu zaten olması gereken. ben de telefonda sıklıkla oyun açan biriyim, emin olun telefonu şarjda tutmasam en az 2 veya 3 şarj döngüsü ben de yaşarım bundan eminim ama 20 küsür yıldır kullandığım maksimum 5 telefondan sadece 1 tanesi (asus zenfone 5 ilk çıkan, intel işlemcili olan) pil konusunda sıkıntı yaşadı. öyle yüksek telefonlar da kullanmadım hiç, hiç iphone um veya amiral gemisi bir telefonum olmadı. ortalama kalitedeki firmalarda bile 4 sene sıkıntı çıkarmayan pil bence gayet yeterli. yine de siz bilirsiniz tabi, sizi bir şeye ikna etmeye çalışmıyorum, benim başıma gelen herhangi bir sıkıntı olmadı sadece bugüne kadar, telefonum 7/24 şarjda...

 • Kesb-i @kesb-i

  Ben %50 olunca şarja takar fullerim. 4 yıldan önce bozulan pilim olmadı. Az önce taktım tekrar %56 imiş. Rahat edemem eksik şarjla.

 • Cihat @cihat

  bir şey olmaz ben 20 yıldır akşam şarja takıyorum sabaha kadar duruyor 😀 şuan sadece %85 sınırlı

 • Rj0lnir @rj0lnir

  Ben de genelde 2 günde bir gece yatarken şarja takıyorum. %85'e kadar dolduruyor. 2. gün akşamı genelde %40'larda oluyor pil, yine şarja takıyorum 🙂 Nadiren o gün telefonu fazla kullanmam gerektiyse ve şarj %50'nin altına düştüyse yine takıyorum yatarken. Bütün gün bilgisayar başında olunca pek ihtiyaç olmuyor telefona. Not: Samsung A52s

Şu basınçlı cihazdan kullanan var mı? Araba yıkamak ve yıkatmak iyice dert olmaya başladı. Böyle birşey alsam kovaya suyu doldurup kendim halledebilir miyim? Şampuan haznesi de varmış. Ek olarak kimi yorumda durgun su çekme aparatı ayrı alınıyor demişler. Ama kimisinde de içinden çıkıyor denmiş. Bu konuyu ayrıca merak ediyorum.

https://www.hepsiburada.com/bosch-easy-aquatak-120-basinli-yikama-p-HBV000004QTAH

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün Ankara'da Hayko'nun epik senfoni konserindeydik. Salonun yapısı nedeniyle sanırım ses biraz kötüydü ama güzel zaman geçirdik. 😁 #HaykoCepkin

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Fiesta 2011 model için silecek takımı bakıyorum. En ucuz RBW diye bir marka var. Bir sefer aldım ama saçma sapan uyumsuz birşey geldi, geri yolladım. Inwells ve Silbak diye iki farklı marka daha var. Silbak biraz daha pahalı.

Bunlardan hangisini tercih etmek lazım, çok fark olur mu? İlk defa alacağım için seçim yapamadım. Bosch falan uçmuş gitmiş. İki sileceğe 400 civarı fiyat yazmışlar. Bana mümkünse ön arka set lazım.

https://www.hepsiburada.com/inwells-ford-fiesta-on-arka-inwells-muz-silecek-takimi-2002-2008-p-HBCV00000D0LYU?magaza=Ustaparçacı

https://www.hepsiburada.com/silbak-ford-fiesta-silecek-takimi-2008-2017-p-HBV00000Q0ILN?magaza=KORNEROTOMOTİV

#OtoSeyir #Fiesta

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 17 / 32

Beni al diye bağırıyor kart resmen. Sepette düşüyor + Şubat'ta ilk taksit vade farksız. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 18
BeğenFavori PaylaşYorum yap

@protego #Battlefield2042 1440p'de ultra + high karışık, biraz DLSS açık ortalama 105-110 FPS ile çok güzel oynuyorum. Kasa fanları ve işlemci fanına da güzel ayar çektim. GPU sessiz bios modunda 65 dereceyi geçmiyor. Fan devri 1300RPM ve oldukça sessiz. İşlemci de 70 derece civarında takılıyor.

Bir de ek olarak keskinleştirme gibi ayarlardan bahsetmiştim ya. Alt+Z kısayoluyla açılan menüde filtreler var. Oradan biraz keskinleştirme yapınca şahane oldu. #AMD kullanırken alışmışım, görüntü ondan garip geliyormuş. Baya sevmeye başladım bu kartı ve #Nvidia yı. 😁

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Beyaz renkli sisteme uyum sağlayan 3070Ti ve 6800XT üzeri garantili ekran kartı satan var mıdır aramızda? Bir arkadaş beyaz sistemi için kart arıyor da. Türkiye garantili ve maksimum 1 senelik olması lazım. Yada sıfır en uygun ne alınabilir bu kriterlerde?

BeğenFavori PaylaşYorum yap