Bugün kendinize bir iyilik yapın ve TS' deki favorilerinize bir bakın.
Çoğunuz "Bir ara bakarım bu önemli." diye düşünerek konuları favorilerinize ekliyor ama bakmıyorsunuz. Biliyorum. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Merhaba. Bilgisayar mühendisliği okuyacak birine bilgisayar bakıyoruz. Bilgisayar küçük, taşınabilir, güçlü ve uygun fiyatlı olsun istiyoruz. Oyun vs oynanmayacak. Uzun süre götürmeli. Ne önerirsiniz?
Not: 3-5 bin lira arası bütçe.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 19

Yazılım Gündemi - 4 (29 Temmuz - 4 Ağustos 2019)

< Önceki Gündem     |   29 Temmuz - 4 Ağustos 2019   |     Sonraki Gündem >

Go dili topluluğu, dile generic programlama özellikleri eklemeyi tartışıyor

C# yazdığım zamanlardan hatırladığım kadarıyla generic programlama terimi, tipi belli olmayan fonksiyon parametreleri tanımlamak için kullanılıyordu. Örnek vererek daha iyi anlatırım:

C++'da generic programlama ile şu şekilde bir yapı kurabiliyoruz.

template <typename T>
class Liste {
 // sınıf içeriği
};

Liste<Hayvan> hayvan_listesi;
Liste<Araba> araba_listesi;

Bu yapının avantajı hem bizi kod tekrarından kurtarıyor, hem de işimizi kolaylaştırıyor. Bu yapı sayesinde, atıyorum bu listelerin içeriklerini yazdırmak istersek, parametre olarak T alan bir fonksiyon kodladığımızda, o fonksiyona bu listelerin ikisini de gönderebiliyoruz.

Go dili topluluğu da, bu özelliği Go diline Contracts ile eklemeyi konuşuyor. İlgili tavsiye sayfasında detaylıca anlatılmış.

Ruby on Rails 6.0.0 RC2 yayınlandı

Bu yılın başlarında 6.0.0 beta1 sürümü duyurulan popüler Ruby framework sistemi Ruby on Rails, bu hafta içerisinde 6.0.0 rc2 sürümünü duyurdu.

6.0.0 sürümü ile gelecek özelliklerden bazıları şunlar:

 • Action Mailbox
 • Action Text
 • Çoklu veritabanı desteği
 • Paralel test çalıştırma desteği

Diğer özellikler için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Windows Terminal ön izleme sürümü v0.3 duyuruldu

Uzun bir süredir geliştiriciler tarafından pek tercih edilmeyen Windows, artık bazı şeyleri değiştirerek geliştiricileri kendine çekmeyi planlıyor gibi. Bunlardan biri de o eski hantal, kullanışsız ve özelleştirme desteği çok az olan terminal uygulaması. Bir süredir Microsoft'un bu uygulama üzerinde çalıştığını biliyoruz. Zaten duyurdukları ilk ön izleme sürümü de bu değil. Bu ön izleme sürümü ile gelen bazı yeni özellikler şu şekilde:

Taşınabilir başlık çubuğu

Bu özelliği anlamadım önceden pencere taşınamıyor muydu yani, yeni mi geldi? İlginç.

https://devblogs.microsoft.com/commandline/wp-content/uploads/sites/33/2019/07/draggable.gif

Sekmeler kısmındaki açılır menünün yeri değişmiş

Eski sürümde böyleyken:

Bu hale gelmiş:

Diğer özellikler için konu başlığındaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Açıkcası bir terminal sever olarak Windows'a yeni modern bir terminal arayüzü gelmesine sevindim fakat bu saatten sonra GNU/Linux tarafından tekrar Windows'a geri dönmem çok zor. Yine de Windows üzerinde çalışan arkadaşlar adına sevindim.

Firefox 68 ile gelen yeni CSS özellikleri

Firefox tarayıcısının bu ay başında duyurulan 68 numaralı sürümü ile bazı yeni CSS özellikleri de kullanıma açılmış. Bunlardan birisi şu şekilde:

::marker ile listelerin maddelerini özelleştirme

Bildiğimiz gibi HTML'de iki çeşit liste tipi var. Birisi ul, yani Unordered List (Sırasız Liste); diğeri ise ol, yani Ordered List (Sıralı Liste). Artık bu çeşit listenin de madde işaretlerini CSS ile özelleştirebileceğiz. Şöyle ki:

ul ::marker {
  color: hotpink;
}

ol ::marker {
  color: blue;
  font-size: 200%;
}

Sonuç işe şu şekilde oluyor:

Diğer CSS özellikleri için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Bootstrap 3 desteği sonlandırıldı

Aslında bu geçen haftanın haberi fakat gözden kaçmış ama yine de değinmeden geçmek istemedim. Tasarım cahili bir back-end developer olarak çok işime yaramış, kendisiyle nice siteler hazırlamıştım fakat artık Bootstrap 3 sürümü emekliye ayrılıyor. Artık güvenlik güncelleştirmeleri de gelmeyecek.

Bootstrap ekibi yeni uzun dönem desteklerini (LTS) Bootstrap 4 sürümü ile devam ettireceklerini duyurdu.

Elveda Bootstrap 3…

Diğer Haberler

Bir sonraki hafta görüşmek üzere,
Kendinize iyi bakın...

---

Yazılımın herhangi bir alanı ile ilgili karşılaştığınız haberlerle gündeme katkı sağlamak isterseniz #YazılımGündemineMalzeme etiketini kullanabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#Mozilla ’dan geliştiricilere bir amme hizmeti daha: #SSL Configuration Generator. Kısaca seçtiğiniz sunucu uygulaması (nginx, apache vb.) ve verdiğiniz bilgiler ışında size o uygulamanın SSL ayarlarını oluşturan basit bir sayfa. https://ssl-config.mozilla.org/
#FaydalıSiteler #SunucuYönetimi #Güvenlik

Mozilla SSL Configuration Generator

An easy-to-use secure configuration generator for web, database, and mail software
BeğenFavori PaylaşYorum yap

@hamdi o kadar yazdım, uçmuş...

Biraz açık konuşmak istiyorum, teknoseyir gibi bir site bile reklamdan kazanmıyorum derken, dh gibi bir site sponsor bulcam diye proje üretip dururken gerçekten reklamdan para kazanman (ki daha google bile kabul etmiyor diyorsun) çok zor. Heves kırıcı algılama, dost acı söyler gibi düşün bunu. Ama tavsiyem tabi ki var.
1) Blogsa ve özgünsen hürriyet boomerang’ı kullanmaya başla. Google’ın gözüne takılırsın, indexlenmen hızlanır.
2) içerikte yazılı-görsel özgünlük sorgulatabilirsin. Görsellerde pixabay gibi sitelerden tercih et. Ücretsiz legal resimler kullan. Copyspace ve Duplichecker gigi özgünlük araçları kullan.
3) sık güncellenen veya haber tarzı platformsan bundle ve flipboard’a başvur. Resmi dille mail atman veya direkt giriş yapman yeterli bunlar için.
4) farklı ve kaliteli sitelerden referans al-ver.
5) AdSense’e başvur. Ve hürriyet, milliyet gibi seri, clickbait içerik üretmedikçe sayfa görüntülemek bazlı alternatif reklam kuruluşlarıyla çalışma, site kaliten dh ana sayfası gibi olur. Ki o adamlarin reklamın cogu banner seklinde para anlaşmalı seninse anca para koklatmalı olur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Hamdi @hamdi

  Kusura bakmayın 🙁 Daha önce de yazmıştım pek etkileşim gelmediği için boş yere kalabalık etmeyim dedim. Şöyle anlatıyım durumu. Benim fazla para kazanmak gibi bir derdim yok. Daha önce arkadaşımın hesabını kullanıyordum fakat onunla alakamı kestiğim için yeniden basvurdum. Yıllık bana 400-500 lira getiriyordu ve bu rakamlar sunucu ve domain masrafını rahat karşılıyordu. Tamamen amatör bir iş, bir nevi hobi benimki. O nedenle çözüm bulamazsam en kötü yıl sonunda tamamen kapatmayı düşünüyorum artık.

  • Pickle Rick @picklerick

   Özgünse zaten karşılaştırmaya gerek yok, ama içerikten faydalanıyorsan verdiğim siteler iki içeriğin birbiri ile farklılığına bakıyor. Ayrıca özgün olduğunu savunuyorsanız DMCA kullanmanı tavsiye ederim. Google’ın kabul edip etmemesi o kadar kafalarına göre ki kimse umurlarında değil. İşleyen bir şeyi bozan siteleri birkaç aylığına banlıyor ama dikkat etmek lazımdı ona. Size tekrar merhaba demesi bu domain hesabında 4-6 ay arası değişir şanslıysanız.

  • Hamdi @hamdi

   @picklerick tekrardan yolladım bugün. Kullanım Şartları ve Gizlilik Politikası sayfaları vs ekledim. Gereksiz fazla birkaç içeriği kaldırdım. Gelen tavsiyeler hep yeniden başvurmam yönünde. Çoğu kişi 5-6 seferden sonra kabul ettiriyormuş.

   Bu arada işleyen bir şeyi bozan siteler derken neyi kastettiğinizi anlamadım.

  • Pickle Rick @picklerick

   @hamdi Arkadaşının AdSense hesabını kullandığını söyledin ya. Onun için dedim. Yanlış mı anladım, aynı sitede çalışan AdSense’i iptal edilip yeni AdSense istiyorsun?

  • Hamdi @hamdi

   @picklerick aynen, arkadaşım istemedi artık 😀 O hesap aktifti ama zaten. Benim siteyi sonradan eklemiştik. O nedenle onay durumu felan olmadı. Bu sefer direk kendi siteme onay istiyorum.

  • Pickle Rick @picklerick

   @hamdi İşte bu durumdan dolayı işleyen sistemi değiştirdin diye Google kafasına göre cezalandırıyor diyim. Umarım kısa sürede halledilir.

  • Hamdi @hamdi

   @picklerick inşallah. Sorun değil çözülsünde 5-6 ay sürse de olur 🙂

  • Hamdi @hamdi

   @picklerick bu arada bilginiz var mı bilmiyorum ama bu konudan bağımsız olarak kapanan hesabın yerine yeni Adsense açabilmek için hangi bilgilerin değişmesi gerekir? Adres ve banka hesabının değişmesi yeter diyorlar ama bilemedim.

   Bu arada ben yıllar önce Adsense açmıştım. Kullanmak nasip olmadı kapanmıştı hesap nedense. O nedenle bu sefer hesabı ailemden birinin adına açtım. Telefon, banka vs herşey farklı olacak. Tek tutan şey soyadı 🙂 Nelere dikkat etmek lazım sorun olmaması için?

  • Pickle Rick @picklerick

   @hamdi Evet adres değişikliği yeterli, isimde değişikliğe gerek yok. Tabi ki ödeme kanalıda değişmeli burda iban oluyor. Ama iban sahibi ile hesap adı aynı olmalı. İlginç bir şekilde sitesine göre adres değiştirmeden de onayladığı oluyor. Tamamen keyfi, tıpkı YouTube para kazancı gibi can sıkıcı.

  • Hamdi @hamdi

   @picklerick ben bu sefer herşeyi garantiye alıyım dedim 🙂 Sırf sunucu masrafı felan çıksın diye uğraşıyorum. Birde sitemde hit alan 3-5 yazı var. İnsanların işine yarıyor belliki.

İlk bakışta Netflix gibi gözükse de değil 🙂
client taraflı bi javascript notification kütüphanesi 🙂

Notiflix | a JavaScript library for client-side non-blocking notifications.

Notiflix is a pure JavaScript library for client-side non-blocking notifications that makes your web projects much better.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu soğuk kış günlerinde beni bir yıldır hiç üzmeyen bir markayı sizlerle paylaşmak istiyorum arkadaşlar. Cresta adlı yerli bir marka ile tanıştım geçtiğimiz yıl tesadüfen. Alırken yerli olduğunu bilmiyordum, ürünün malzeme ve dikim kalitesi de bizim yerli üretimler gibi değil zaten. Eğitimimi İç Anadolu bölgesinde sürdürdüğüm için rüzgara ve yağmura dayanıklı bir ceket ihtiyacım oluştu. İthal ürünler satan bir giyim mağazasında bu ürünü gördüm ve çok beğendim. Tekstilde lazer kumaş olarak adlandırılan, yüzeyinde su tutmayan kumaşa sahip ürünün içi polarlıydı. Yaklaşık bir yıldır giyiyorum ve bir defa bile su geçirdiğine şahit olmadım. Üstelik rüzgarlı havalarda da sıcak tutuyor. Benim aldığım ürün sitesinde Softshell olarak geçenlerden idi. Kırmızı rengini almıştım ve rengi de o kadar giymeme rağmen solmadı, dikişlerinde de bir problem oluşmadı. Eğer bu dönemde böyle bir ihtiyacı olan varsa bu ürünü mutlaka denemelerini tavsiye ederim. Bence ilerde bu markayı daha fazla görebiliriz. Alanın pişman olacağını düşünmüyorum, fiyatları da çok uygun bana kalırsa.

Cresta – Enjoy the Outdoors

BeShop | Best WordPress theme for shops
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 25
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 17