prometrik paylaştı.

Epic Store'da 1 Ocak'a kadar her gün yeni bedava oyun var ve her 80₺ ve üzeri alışverişte 60₺ indirim kuponu veriyor, ilk kupon bedava. #oyun kuponlar 1 mayısa kadar geçerli oluyor . Ancak sepete 2 oyun eklenmediğinden 70+10 yapamıyorsun oyun direk 80 tl ve üzeri olmalı

BeğenFavori PaylaşYorum yap
prometrik paylaştı.

Kabus 22 | FİNAL BÖLÜM

Kabus 22 hakkında videolara gelen yorumlardan, Neden 22? Neden Steam'de yok? Remake olacak mı? Yeni projeleriniz var mı? Neden oynayamıyoruz? gibi soruları K...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#jamesdonkey #jd #ssd

Selamlar arkadaşlar.

Sistemimi Aomei yazılımı ile james donkey ssd ye klonladım. Taşınma sonrası sistemi buradan başlattım. Yeni dik testlerini paylaşıyorum. Bazı değerler şimdiden düşmüş gözüküyor. Aomei klonlama sırasında ssd optimizasyonu vardı onu işaretlemiştim. Acaba bu hız düşüşü onunla ilgili olabilir mi? Sistemi ssd den ssd'ye taşıdım. İlk ve ikinci testi ekte paylaşıyorum. Görsel eklemeyi seçerken dosya seçimi geç geliyor. Sistem eski ssd den 10 sn daha geç açılıyor. Sanırım bu ssd optimizasyonu seçeneği ile ilgili.

Ayrıca eklemem gerekli. Asıl sistem eski ssd de 60.7gb alan kaplıyor. Yeni sistemde ise 52.1gb. Bu durumun aomei nin yaptığı ssd optimizasyonu ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Sistemde arada takılma oluyordu. Şimdi sistem açılırken bu durumu yine yaşıyorum. Bir kez daha kapatıp açıp kontrol edeceğim. Olmazsa yeniden klonlayacağım. Bu sefer ssd optimizasyonu yaptırmadan.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • ARMv7 @armv7

  Anladığım kadarıyla ilk testte sisteme bağlı fakat işletim sistemi başka diskten çalışıyor 2. testte sistem bu diskten çalışıyor. Sistem bu diskin üstünden çalışırken haliyle sistem diski bir miktar kullanıp sentetik testlerde hızı düşürebilir.

  • prometrik @prometrik

   Doğru anlamışsınız. Ayrıca eklemem gerekli. Asıl sistem eski ssd de 60.7gb alan kaplıyor. Yeni sistemde ise 52.1gb. Bu durumun aomei nin yaptığı ssd optimizasyonu ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Sistemde arada takılma oluyordu. Şimdi sistem açılırken bu durumu yine yaşıyorum. Bir kez daha kapatıp açıp kontrol edeceğim. Olmazsa yeniden klonlayacağım. Bu sefer ssd optimizasyonu yaptırmadan.

Merhaba arkadaşlar.

Bende bir eşşek almış oldum. James Donkey 256gb nvme ssd ile sistemi güncelliyorum. Eski ssd 120gb OCZ Trion 100 sata. 52gb dolu. Diğer test ise JD256gb nvme için yapıldı. Henüz üzerinde hiç veri yok. Sistemi clone ile JD ye taşımayı düşünüyorum. OCZ ise bundan sonra dizüstü şenlendirecek 🙂

Hem sizin görüşünüzü öğrenmek hem de JD nvme ssd hakkında fikir vermek istedim. Sistemi JD ssd ye taşıdıktan sonra yeniden test yapmayı düşünüyorum.

#ssd #JD #jamesdonkey #ocz

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar.
Mevcut OCZ Trion100 olan 120gb sata ssd mi nvme ssd ile değiştirmeyi düşünüyorum. Anakartım gigabyte b450m s2h. Almayı düşündüğüm model ise adata xpg sx6000 pro 256gb. Amacım hem ssd kapasitesini arttırmak ama daha çok eskiyen ssdyi değiştirmek ve daha hızlı ssd teknolojisine geçiş yapmış olmak. Sizin de düşüncenizi öğrenmek istedim. uyumda vb. sorun olur mu?

Anakart:
http://www.gigabyte.com.tr/products/page/mb/b450m_s2h#kf

SSD:
https://www.hepsiburada.com/adata-xpg-sx6000-pro-256gb-2100mb-1500mbs-nvme-pcie-m-2-ssd-asx6000pnp-256gt-c-p-HBV00000HYCVQ

Adata XPG SX6000 Pro 256GB 2100MB/1500MBs NVMe PCIe M.2 SSD Fiyatı

Adata XPG SX6000 Pro 256GB 2100MB/1500MBs NVMe PCIe M.2 SSD en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#wifi #kablosuzadaptör
Merhabalar arkadaşlar. Masaüstü bilgisayarımı normalde ethernet ile modeme bağlıyorum ancak artık kablosuz bağlantıya geçmek zorundayım. Kablonet kullanıyorum. Modemim şu(cbw 383Z4):

http://netmaster.com.tr/urun/9

Modemde wifi N var ancak ac yok. Ama zorun yaşarsam veya ileride lazım olursa ac router alıp takmayı düşünebilirim.

İnternetim 50mbps indirme ve 5 mbps yükleme olarak çalışıyor(yeni geçtim 🙂 ). Şimdi benim isteğim kopma olmadan ve minimum ping süresi ile en iyi indirmeyi sağlayacak bir kablosuz adaptör. Online oyun arada oynasamda ping konusu çok da sorun değil aslında. Bir kaç model araştırdım ancak hiçbirine kesin emin olamadım. Beğediğim bazı güzel modlelerde kopma sorunları yaşayanlar olduğunu gördüm yorumlarda. O yüzden seçim yapmakta zorlandım.

Mesafe biraz var ancak ev içerisinde ve araya bir duvar girebilir. Belki usb uzatma kullanıp araya duvar gelmemesini sağlayabilirim. Diğer bir ihtimal olarak ise bir kablosuz tekrarlayıcı(wifi repeater) almayı düşünüyorum. Gerekirse onun için şunu seçtim:

https://www.hepsiburada.com/xiaomi-wifi-2-sinyal-yukseltici-2-nesil-yakinlastirici-300-mbps-p-HBV00000ABS4N

Şimdi benim baktığım kablosuz adaptörler:

https://www.hepsiburada.com/tenda-u1-wifi-n-300mbps-3-dbi-antenli-usb-adaptor-pm-HB000001TBZX

https://www.hepsiburada.com/tp-link-tl-wn722n-150-mbps-n-kablosuz-yuksek-kazanimli-4dbi-degistirilebilir-antenli-wps-usb-adaptor-p-BD97008

https://www.hepsiburada.com/tp-link-archer-t2u-600-mbps-wireless-dual-band-ac-usb-2-0-kablosuz-adapter-p-BD801593

Dahili antende anten değişmemesi, çekim alanı ve kopma ihtimali daha yüksek diye düşünüyorum. Ancak usb 3.0 bağlantı olsun ve geleceğe yatırım olarak ac desteklesin dediğimde ise fiyatı uygun modeller hep dahili antenli. 100tl gibi bir fiyatta dahili antenli diğer özellikleri tam istediğim gibi bir dark adaptör buldum ama yorumlarda kopma yaşadığını söyleyen çok kişi olduğundan vazgeçtim. Tp link ise bazı modellerine çok güzel yorumlar varken bazı modellerinde kopma olduğu söyleniyor. tenda ise marka olarak övülüyor ama seçtiğim model için çok yorum bulamadım.

Sizin kullandığınız veya tavsiye edebileceğiniz modeller var mı? 100 tl kablosuz adaptör için düşünüyorum. Ancak ac, usb 3.0 gibi özellikler için 150tl ye çıkabilirim.

İyi günler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Synth @synth

  Xiaomi'yi alıcı olarak kullanamazsınız, repeater olarak çalışıyor sadece. Yani yakaladığı sinyali USB üzerinden PC'ye aktaramıyor.

  Bu USB'li alıcılar genelde pek iyi çözümler olmuyor. Arada engel varsa, sağlıksız sinyal yakalıyorlarsa sıkıntı çıkarıyorlar. En azından benim şimdiye kadar yaşadığım tecrübe bu şekilde oldu. Bence başarı oranı en yüksek senaryo, PCI'dan anakarta takılan çift antenli bir WiFi kartı alıp RCA uzatma kablolarıyla anteni düzgün bir yere çekmek. Örnek vermek gerekirse, benim masaüstü bilgisayarım yerde ve duvara bitişik şekilde. Anteni doğrudan karta taktığımda duvar dibinde kaldığı için sinyali yakalayamıyor ama uzatma kablosuyla anteni monitörün yanına taktım, bu şekilde sağlıklı çalışıyor. Anten yönü çok etkiliyor bence deneyimi, uzatma kablosuyla farkı şekillerde deneyebilirsiniz bu sayede.

  Ama eğer imkan varsa Powerline denemelisiniz, daha iyi bir çözüm bence

  • prometrik @prometrik

   Mi yi zaten tekrarlayıcı olarak düşünüyorum. Ağ sinyalini genişletmek amaçlı kullanabilirim. Kablosuz adaptörü eğer usb özellikli alırsam usb uzatma ile masa üzerine çekebilirim. Ama pci ile ona uğraşacağımı sanmıyorum. Orada çekim gücünü mi repeater ile çözebileceğimi düşünüyorum.

   Benim asıl sorunum kullandığım internet hızından yaralanabilmek ve kopma yaşamamak. Bazı adaptörler kopuyor ve söküp takamdan veya pc yi yeniden başlatmadan düzelmiyormuş. Böyle şeyler yaşamayı kimse istemez. Bazısında sürücü(driver) bile etkiliyormuş. Üreticinin driver sürümü ile sıkıntısını aşanlar olmuş. O yüzden daha çok kullanan veya belirli bir model ile tecrübesi olan var mı diye merak ediyorum. PCİ aklımda ama nedense pek yanaşasım gelmiyor. Usb kolayca dizüstü vb. ile kullanılabiliyor. Bir de PCI kartın hiç sorun yaşamayacağından emin olamıyorum.

prometrik paylaştı.

Konudan biraz uzak ama güzel konuşmuş İlber Hoca.
saniyesini verdiğim sorudan sonra anlattıklarına katılıyorum diyebilirim özellikle 32. dakikadan sonra.
https://youtu.be/KyLPJUvZ27A?t=28m34s
1.25x hızda daha akıcı 🙂
Sunumun başından dinlemek için 12:55'te başlıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#IPTV Merhabalar. IPtv konusu takıldı aklıma bu aralar. Fırsat bulunca arada bakıyorum. Mi box s, tx3 mini vs.

Sizin kullandığınız cihazlar var mı?
İptv yi ne kadar aktif kullanıyorsunuz ve memnun musunuz?

gibi sorularım var. Sizce iptv kullanmalı mı? Cihaz ne almalı? Yoksa cihaz ile uğraşmadan raspberry pi 3 var elimde ona mı kurayım? Fikirlerinizi almak istedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6
 • Private Joker @stanleykubrick

  Lig başlamadan önce vereyim senelik 150-200₺ rahat rahat yayın aramadan izleyeyim diye araştırmaya girişmiştim.Çoğu genelde deneme süresi veriyor ancak o birkaç saatlik ya da günlük denemedeki performansı taahhüt süresi içerisinde aynı kalır mı onu bilemiyorum.Parayı verip dönem içerisinde arıza yaşayıp destek alamayan insanları da okudum çünkü. IPTV için ekstra cihaza gerek yok bence,rasp iş görebilir

  • prometrik @prometrik

   Soru korsanlık değil ki. Mevcut teknoloji ile artık tüm tv yayınlarının iptv ile yapılması gerektiğini düşünüyorum. Geleneksel tv yayıncılığı giderek azalacaktır. Bugün uydu kanalları için anten ya da kablo tv şartı var. Oysa ki evde internetin varsa yayınları buradan yasal olarak izleyebilmen ve bunun imkanının sağlanması lazım.

   Lig tv falan izlemiyorum ve izlemeyi de düşünmüyorum çünkü ülkemizde futbolun nasıl olduğunu görmek için 1 ay izlemek fazlasıyla yeterli oluyor. Futbol dışındaki olayların oranı futboldan çok çok daha fazla. Futbol değil magazin resmen.

   Hali hazırda kablo tv kullanıyorum ama geleneksel yayın mantığı bana anlamsız geliyor. Örnek veriyorum abone olduğum bir film kanalında yayınlanan ve yasal olarak izleme hakkım olan bir film için yayın saatinde oturup izlememi bekliyorlar. Bugünün dünyasında bu çok saçma bir durum. Cİhaza özellik koymuşlar ki işte diyor ki kaydet izle, durdur devam et izle falan. Tamamda neden bunlarla uğraşayım? Yap işte sende artık internet yayıncılığı. Ufak ufak bu geçişleri yapıyorlar. Zaten netflix in bu kadar çok tutulmasının asıl sebebi de bu ortamı sağlaması. Bir yemek progrmaını saatinde izlemiyorsan izleyemezsin yada haberleri saatinde izlemezsen daha da izleme gibi bir yaklaşım bu teknoloji ile çok saçma kalıyor.

 • Emre @emre1393

  Cihaz sorun değil, servis sorunlu olur genelde, en fazla 3 aylık al.

 • Akif Sever @pauselife

  Mi box 3 var. Şans eseri Bulgar kanalların olduğu bir IPTV buldum. Google play aboneliği ile 7 lira falan. Abonelik yoksa 5 dk izlettiriyor 😀 90 kanal HBO'lar falan var. Kalitesi çok yüksek değil ama bu sayede hızlı açıyor.