#wifi #kablosuzadaptör
Merhabalar arkadaşlar. Masaüstü bilgisayarımı normalde ethernet ile modeme bağlıyorum ancak artık kablosuz bağlantıya geçmek zorundayım. Kablonet kullanıyorum. Modemim şu(cbw 383Z4):

http://netmaster.com.tr/urun/9

Modemde wifi N var ancak ac yok. Ama zorun yaşarsam veya ileride lazım olursa ac router alıp takmayı düşünebilirim.

İnternetim 50mbps indirme ve 5 mbps yükleme olarak çalışıyor(yeni geçtim 🙂 ). Şimdi benim isteğim kopma olmadan ve minimum ping süresi ile en iyi indirmeyi sağlayacak bir kablosuz adaptör. Online oyun arada oynasamda ping konusu çok da sorun değil aslında. Bir kaç model araştırdım ancak hiçbirine kesin emin olamadım. Beğediğim bazı güzel modlelerde kopma sorunları yaşayanlar olduğunu gördüm yorumlarda. O yüzden seçim yapmakta zorlandım.

Mesafe biraz var ancak ev içerisinde ve araya bir duvar girebilir. Belki usb uzatma kullanıp araya duvar gelmemesini sağlayabilirim. Diğer bir ihtimal olarak ise bir kablosuz tekrarlayıcı(wifi repeater) almayı düşünüyorum. Gerekirse onun için şunu seçtim:

https://www.hepsiburada.com/xiaomi-wifi-2-sinyal-yukseltici-2-nesil-yakinlastirici-300-mbps-p-HBV00000ABS4N

Şimdi benim baktığım kablosuz adaptörler:

https://www.hepsiburada.com/tenda-u1-wifi-n-300mbps-3-dbi-antenli-usb-adaptor-pm-HB000001TBZX

https://www.hepsiburada.com/tp-link-tl-wn722n-150-mbps-n-kablosuz-yuksek-kazanimli-4dbi-degistirilebilir-antenli-wps-usb-adaptor-p-BD97008

https://www.hepsiburada.com/tp-link-archer-t2u-600-mbps-wireless-dual-band-ac-usb-2-0-kablosuz-adapter-p-BD801593

Dahili antende anten değişmemesi, çekim alanı ve kopma ihtimali daha yüksek diye düşünüyorum. Ancak usb 3.0 bağlantı olsun ve geleceğe yatırım olarak ac desteklesin dediğimde ise fiyatı uygun modeller hep dahili antenli. 100tl gibi bir fiyatta dahili antenli diğer özellikleri tam istediğim gibi bir dark adaptör buldum ama yorumlarda kopma yaşadığını söyleyen çok kişi olduğundan vazgeçtim. Tp link ise bazı modellerine çok güzel yorumlar varken bazı modellerinde kopma olduğu söyleniyor. tenda ise marka olarak övülüyor ama seçtiğim model için çok yorum bulamadım.

Sizin kullandığınız veya tavsiye edebileceğiniz modeller var mı? 100 tl kablosuz adaptör için düşünüyorum. Ancak ac, usb 3.0 gibi özellikler için 150tl ye çıkabilirim.

İyi günler.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Synth @synth

  Xiaomi'yi alıcı olarak kullanamazsınız, repeater olarak çalışıyor sadece. Yani yakaladığı sinyali USB üzerinden PC'ye aktaramıyor.

  Bu USB'li alıcılar genelde pek iyi çözümler olmuyor. Arada engel varsa, sağlıksız sinyal yakalıyorlarsa sıkıntı çıkarıyorlar. En azından benim şimdiye kadar yaşadığım tecrübe bu şekilde oldu. Bence başarı oranı en yüksek senaryo, PCI'dan anakarta takılan çift antenli bir WiFi kartı alıp RCA uzatma kablolarıyla anteni düzgün bir yere çekmek. Örnek vermek gerekirse, benim masaüstü bilgisayarım yerde ve duvara bitişik şekilde. Anteni doğrudan karta taktığımda duvar dibinde kaldığı için sinyali yakalayamıyor ama uzatma kablosuyla anteni monitörün yanına taktım, bu şekilde sağlıklı çalışıyor. Anten yönü çok etkiliyor bence deneyimi, uzatma kablosuyla farkı şekillerde deneyebilirsiniz bu sayede.

  Ama eğer imkan varsa Powerline denemelisiniz, daha iyi bir çözüm bence

  • prometrik @prometrik

   Mi yi zaten tekrarlayıcı olarak düşünüyorum. Ağ sinyalini genişletmek amaçlı kullanabilirim. Kablosuz adaptörü eğer usb özellikli alırsam usb uzatma ile masa üzerine çekebilirim. Ama pci ile ona uğraşacağımı sanmıyorum. Orada çekim gücünü mi repeater ile çözebileceğimi düşünüyorum.

   Benim asıl sorunum kullandığım internet hızından yaralanabilmek ve kopma yaşamamak. Bazı adaptörler kopuyor ve söküp takamdan veya pc yi yeniden başlatmadan düzelmiyormuş. Böyle şeyler yaşamayı kimse istemez. Bazısında sürücü(driver) bile etkiliyormuş. Üreticinin driver sürümü ile sıkıntısını aşanlar olmuş. O yüzden daha çok kullanan veya belirli bir model ile tecrübesi olan var mı diye merak ediyorum. PCİ aklımda ama nedense pek yanaşasım gelmiyor. Usb kolayca dizüstü vb. ile kullanılabiliyor. Bir de PCI kartın hiç sorun yaşamayacağından emin olamıyorum.

prometrik paylaştı.

Konudan biraz uzak ama güzel konuşmuş İlber Hoca.
saniyesini verdiğim sorudan sonra anlattıklarına katılıyorum diyebilirim özellikle 32. dakikadan sonra.
https://youtu.be/KyLPJUvZ27A?t=28m34s
1.25x hızda daha akıcı 🙂
Sunumun başından dinlemek için 12:55'te başlıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#IPTV Merhabalar. IPtv konusu takıldı aklıma bu aralar. Fırsat bulunca arada bakıyorum. Mi box s, tx3 mini vs.

Sizin kullandığınız cihazlar var mı?
İptv yi ne kadar aktif kullanıyorsunuz ve memnun musunuz?

gibi sorularım var. Sizce iptv kullanmalı mı? Cihaz ne almalı? Yoksa cihaz ile uğraşmadan raspberry pi 3 var elimde ona mı kurayım? Fikirlerinizi almak istedim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6
 • Private Joker @stanleykubrick

  Lig başlamadan önce vereyim senelik 150-200₺ rahat rahat yayın aramadan izleyeyim diye araştırmaya girişmiştim.Çoğu genelde deneme süresi veriyor ancak o birkaç saatlik ya da günlük denemedeki performansı taahhüt süresi içerisinde aynı kalır mı onu bilemiyorum.Parayı verip dönem içerisinde arıza yaşayıp destek alamayan insanları da okudum çünkü. IPTV için ekstra cihaza gerek yok bence,rasp iş görebilir

  • prometrik @prometrik

   Soru korsanlık değil ki. Mevcut teknoloji ile artık tüm tv yayınlarının iptv ile yapılması gerektiğini düşünüyorum. Geleneksel tv yayıncılığı giderek azalacaktır. Bugün uydu kanalları için anten ya da kablo tv şartı var. Oysa ki evde internetin varsa yayınları buradan yasal olarak izleyebilmen ve bunun imkanının sağlanması lazım.

   Lig tv falan izlemiyorum ve izlemeyi de düşünmüyorum çünkü ülkemizde futbolun nasıl olduğunu görmek için 1 ay izlemek fazlasıyla yeterli oluyor. Futbol dışındaki olayların oranı futboldan çok çok daha fazla. Futbol değil magazin resmen.

   Hali hazırda kablo tv kullanıyorum ama geleneksel yayın mantığı bana anlamsız geliyor. Örnek veriyorum abone olduğum bir film kanalında yayınlanan ve yasal olarak izleme hakkım olan bir film için yayın saatinde oturup izlememi bekliyorlar. Bugünün dünyasında bu çok saçma bir durum. Cİhaza özellik koymuşlar ki işte diyor ki kaydet izle, durdur devam et izle falan. Tamamda neden bunlarla uğraşayım? Yap işte sende artık internet yayıncılığı. Ufak ufak bu geçişleri yapıyorlar. Zaten netflix in bu kadar çok tutulmasının asıl sebebi de bu ortamı sağlaması. Bir yemek progrmaını saatinde izlemiyorsan izleyemezsin yada haberleri saatinde izlemezsen daha da izleme gibi bir yaklaşım bu teknoloji ile çok saçma kalıyor.

 • Emre @emre1393

  Cihaz sorun değil, servis sorunlu olur genelde, en fazla 3 aylık al.

 • Akif Sever @pauselife

  Mi box 3 var. Şans eseri Bulgar kanalların olduğu bir IPTV buldum. Google play aboneliği ile 7 lira falan. Abonelik yoksa 5 dk izlettiriyor 😀 90 kanal HBO'lar falan var. Kalitesi çok yüksek değil ama bu sayede hızlı açıyor.

Hikaye tadında bir windows güncelleme olayı 🙂

#Windows un yeni güncellemesinin sorunlu olduğunu burada okumuştum. Derken bir baktım dün bana güncelleme yükleyeyim diyor. Bilgisayarı kapatırken olabildiğince bekleteyim diyordum ki; "güncelleştir ve kapat" ile "güncelleştir ve yeniden başlat" seçenekleri ile beni köşeye sıkıştırmıştı.

Ben ne yaptım? Bu #windowsupdate baskısına boyun eğmemek için bilgisayarı power tuşuna basılı tutarak kapattım. O an aklıma en iyi çözüm olarak geldi. Peki bugün ne oldu? Bilgisayar açılışta güncellemeyi yapmaya başladı 😀 Kurtuluş yok anlaşılan. Mecbur yaptı güncellemeyi.

Beni şaşırtan ise kurulum ve hazırlama sonrası temlik yaptı. Evet hiç beklemezdim. Temizleniyor diye yazıp yüzde tuttu. Çok saygılı canım ya dedim içimden. Bak ben görmeden dağıttığı ortalığı toparlıyor 😀 Sistem açıldı ama ben telefona dalmıştım. Öyle bir süre geçtikten sonra baktım herşey yerli yerinde. Derken bir sağ tık, mavi dönen sembol. Öylece bekletiyor. Yahu bu hepi topu sağ tık ne yapıyor diye fare oynatınca geliverdi. İkinciye denedim daha çabuk geldi. Toparlanıyor herhalde derken bilgisayarıma tıklayıp disk durumunu görmek istedim. O da ne? Kağnı gibi. Açılması resmen bir mücadele. Görev yöneticiisne baktım. yavaş olsa da geldi ama sistemi kasan bir şey yok. Sistem öyle yavaştı ki sanki intel atom işlemcili netbook kullanıyorum(deneyimleyenler çok iyi bilir). Bir süre sonra toplardı. Normal gibi şimdi. Kapatım açayım diyordum ama şimdi bu satırları yazıyorum. İnşallah başka dert vermez bu microsoft.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
prometrik paylaştı.

#ücretsizoyun Surviving Mars #epicgames
DLC'leri de bedava dağıtıyorlar. Sayfayı aşağıya kaydırıp DLC'lerin karşısındaki AL'a tıkladıktan sonra, onları da, hesabınıza ekleyebilirsiniz.

https://www.epicgames.com/store/tr/product/surviving-mars/home

Surviving Mars

Surviving Mars, konusu Mars'ta bir koloni kurup bu süreçte hayatta kalmayı içeren bir bilim kurgu şehir kurma oyunudur. Koloniniz için bir yer belirlemeden önce kaynak ve finansal destek için...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
prometrik paylaştı.

#İşİlanı Selamlar.

Yeni bir girişim için yazılımcı ihtiyacım var. Ofis Kadıköy, Hasanpaşa'da.

1 senior backend developer (.net kullanılacak): Başlangıç net maaş 7.000 TL - 6. aydan itibaren 10.500 TL

1 senior android developer : Başlangıç maaşı net 6.000 TL - 6. aydan itibaren 9.000 TL

1 senior IOS developer: Başlangıç maaşı net 6.500 TL - 6. aydan itibaren 9.750 TL

Çalışma şartları:

ilk 6 ay haftada 6 gün, 10:00 - 19:00 arası
6. aydan itibaren haftada 5 gün, 10:00 - 18:00 arası

Maaşlarda 6. ayda %50 iyileştirme zammı yapılacak. 12. ayda performans durumuna göre %25-50 aralığında bir kez daha ek maaş iyileştirme zammı yapılacak.

Başvuru için cv'nizi alicanselcuk [at] gmail com adresine gönderebiliriz. CV'nize mutlaka daha önceden üzerinde çalıştığınız proje bilgilerini ekleyin. Başvuru en geç 15.10.2019 tarihine kadar yapılmalıdır. 01.11.2019 tarihinde iş başı yapılması gerekiyor.

Not: Tecrübe ve ön referanslara göre başlangıç maaşlarında biraz daha artış olabilir. Yine tecrübe ve katma değer oranına göre maaş yanı sıra yıllık şirket karından ek prim ödenebilir.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 26