Az önce bir yazı vardı uçmuş. Neyse buraya yazayım 🙂

Ne zaman apple 'ın güvenlik reklamını görsem bir gülme geliyor 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 24

#uydunet #kablonet #Modem

Evet arkadaşlar. Bir süredir internette sorunlar yaşıyordum(son 1 aydır yoğun olarak). Gelen teknik ekibin söylediğine göre modeme gelen sinyal iyi. Netmaster CBW-383Z4 modemim gelen sinyali iyi okuyamıyormuş. Ancak gün içerisinde bazen uzun süre (2-3 saat) giderken bazen de 3-4 saat sorun olmadan çalışması garip gelmiyor değil. Bir de teknik servis gelince değerlere baktı ve ne hikmetse internete bağlandı modem.

Neyse. Ben şimdiden yeni modem bakmaya başladım. Muhtemelen türksat'tan kiralayacağım. İnfinity 401 modeli önerilmişti önceden de sanırım ona bakacağım. Başka önerisi olan varsa yine bir sorayım dedim. @orcun hocam sen infinity 401 'den memnundun diye hatırlıyorum önermiştin.

Not: Mi router 4A kullanıyorum kablosuzda. Muhtemelen yine kullanacağım. Yani aslında kablolu bağlantısı sorun olmasa da yetebilir. Netmaster 'ların kablosuzu sorunsuz genelde demişler.

Ek: Modemi bir resetlemeyi deneyeceğim net giderse. Bakalım nasıl olacak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Orcun @orcun

  Memnundum ama modemin ac sinyali zayıf. Tamam benim ev ufacık ama genelde sorun yaşayabilirsin. 2.4 ghz fena değil gerçi sen router takacaksın o da dert olmaz.

 • Mr.Bell @mr-bell

  Turksatın en zayıf karnı modem kısmı bence, bir türlü alternatif sunulmadı, geçmişte motorola vs vardı ama şimdi yok.
  Sadece aynı marka dönüp duruyor, eskiden satın alma vardı şimdi sadece kiralama ve eğer uzun vadeli kullanırsan kiralama çok pahalıya geliyor.
  Modem köprü modunda mı çalışıyor, bir ısınma durumu vs oluyor mu ?
  Kablosunda temassızlık olma durumu vs oluyor mu ?

 • prometrik @prometrik

  Teknik ekip geldiğinden beri internet kesilmedi. Son zamanlar dikkatimi çeken bir diğer konu cloudflare dns e olan ping in yükselmesi idi. Eskiden 11-12ms alırken şimdi 67ms civarı oluyor. Konuyu yaşayan başkaları var mı diye araştırdım. Superonline altyapısında bu yaşanıyormuş genel olarak sanırım.

  cmd üzerinden tracert 1.1.1.1 yazıp siz de bir deneyin. Ben baktığımda şimdi altyapı superonline üzerinden geçiyor gözüküyor. Sanırım fiber altyapı için ona geçiş yapıyorlar ve bu süreçte sorun yaşanıyor. Sorun modem falan değil gibi geliyor. Öyle olsa bile eskiden 11ms iken neden şimdi 67ms? Google dns ise eskiden olduğu gibi şimdide 68ms. Onda yükselme yok. Cloudflare e özel bir şey yapılıyor gibi. Bu durum hoşuma gitmedi.

  Bir de sonradan genel arıza listesini kontrol ettim. Bende internet var ama bölge için sinyal yok kaydı yazılmış. Demek ki alt yapıda bir şey var.

  Sanırım bu ping konusunun üzerine gitmek gerekli. Türksat kablonet kullanan varsa ricam cmd üzerinde tracert 1.1.1.1 yazıp enter basın. Altyapı ve ping durumu nedir bilgi paylaşın.

#Monitör #monitörtavsiyesi

Monitör bakan veya bakacak kişiler için güzel bir site buldum. G-sync çalışmasından tutun, gecikme, performans ve renk gibi faktörlerine kadar model numaraları ve benzer modeller belirtilerek inceleme yapılmış. Göz atılmasını tavsiye ederim.

https://www.displayninja.com/

DisplayNinja | Monitor Reviews, Recommendations & Guides

Want to buy the best monitor, the best TV or perhaps even something else related to these or technology in general? That's what DisplayNinja is here for!
BeğenFavori PaylaşYorum yap

#TeknoTavsiye #Monitör #monitörtavsiyesi

Merhaba arkadaşlar. Bir monitör almayı düşünüyorum araştırdım ama tam karar veremedim. Size danışmak istedim.

İhtiyaç: 144Hz e geçiş. Max. 24 inç. fiyat 1500TL civarı. Ekran kartım gtx1650. 144Hz bir monitöre geçmek istiyorum. Çok rekabetçi oyun oynamıyorum ama göz sağlığı da önemli. TN panel istemiyorum. VA duruma göre IPS. Araştırmalarımda samsung model için g sync açılması videosu gördüm. AOC ise yıllardır kullandığım ve güvendiğim marka. AOC için ghosting var demişler. Kavisli ekran beni pek cezbetmiyor. Aslında düz olmasını tercih ederim. Şuan 21.5 inç AOC E2262vw modelini kullanıyorum. İlginiz için teşekkürler.

https://www.hepsiburada.com/samsung-lc24rg50fqmxuf-24-144hz-display-hdmi-full-hd-freesync-kavisli-oyuncu-monitor-pm-HB00000JGUV2

https://www.hepsiburada.com/aoc-g2490vxa-23-8-144hz-1ms-display-hdmi-freesync-full-hd-monitor-p-HBV00001162AG

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Burada bir arkadaş ile apple 'ın komisyon oranı fazla diye konuşmuştuk. Konuşma şekli bozulunca uyarmıştım. Düzeltmeyince engellemiştim. Acaba şu haberi görünce/duyunca biraz olsun utanmış mıdır? Sanmıyorum. Bu nedenlerle kimseyle artık uzun konuşmalar yapmak istemiyorum. Söyleyip geçeceksin. Fikir savunmaya gerek yok. Çünkü seviyeyi bozuyorlar sonra fikir savunma uğruna.

Apple 1milyon USD 'a kadar olan satışlarda komisyonu düşürmüş. Bu bir geri adımdır. Aslında bu komisyon oranının yüksek olduğunun da kabulüdür. Demek ki olabiliyormuş dedirtir. Bunun için vesile olan epic'e (kendine yaramasa da) teşekkür edilir. Son kullanıcı olarak benim yararıma görünmektedir. Orada da demiştim. ben son kullanıcı olarak faydama bakarım. Geliştirici tarafında da maliyeti çıkarmadan yüksek komisyonlar bir yüktür. Neyse bakalım daha neler olacak.

45:13 - Apple, komisyon oranlarını düşürüyor.

https://teknoseyir.com/haftalik-gundem-degerlendirmesi-2020-47

Haftalık Gündem Değerlendirmesi 2020/47

TeknoSeyir editörlerinin haftalık teknoloji haberleri yorumu.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 23
 • S e n t i o E r g o S u m @gugukkusu

  Apple komisyon almış almamış yada Google bu dert mi bize bende onu merak ettim şimdi.

 • johan @johan28

  Bu hareket bence yine apple ın ticari zekası düşürdüğü satış komisyonu birleşip şikayetçi olanların işine yaramadı ters köşe oldular. Ha iyi yanı daha çok küçük oyuncu girecektir piyasaya bu da apple ve bizim işimize yarar ama davayı açan firmaların işine gelmez küçük oyuncu 🙂 . Sonuç olarak apple mutlu biz mutlu benim de işime geliyor.

 • Temp 🔴 @temp

  @prometrik Bahsettğin kişi kim bilmiyorum ama sitede bir kaç tane koyu Apple fanboyu arkadaşlar var.
  Bir tanesi hakkında konuşacağım; Apple ne yaprsa yapsın doğru yapıyor mantalitesinde konuşan, daha dün Apple ile kavgalı oldukları halde Apple dan bedava yeni cihaz aldıktan sonra sus pus olup Apple ı babasının malı gibi savunan birinden söz ediyoruz.
  Yani kısacası yoğurdum eşki dememek için kıvranan insanlara nefes tüketmeyin.
  Ben artık bu mantıktayım. Ben de Apple kullanıcısıyım ama yeri geldiğinde Apple’a da giydiriyorum, Android’e de.
  Bu işler böyle olur.
  Fanatikliğin lüzumu yok.

 • CimAdam @cimadam

  Millet kafayı apple ile bozmuş gerçekten, başarılı olduklarını kabul edip geçeceksiniz. Üzerinde düşünmeye gerek yok fazla. Nokia bile batmış gün gelir apple da batar. Değişmeyen tek şey teknolojik ilerlemedir. A ya da B firmasının pek önemi yok.

@gamsizm Geçen gündemde @leventp bey'in bağlantısı çok kopmuş. İnternette son zamanlar akşam vakti anormal yavaşlamalar oluyor. Ben yaşayınca şunları yapıyorum:

1)Wifi kanal seçimini yeniden analiz yapıp değiştiriyorum.( https://teknoseyir.com/blog/wifi-performansini-en-iyilestirme )

2) DNS 'e ping atıyorum. Cloudflare yada google dns bazen comodo dns iyi oluyor ona geçiyorum.

Elbet bunları biliyorsunuzdur. Ancak belki bufferbloat ayarı da iyi olabilir. Bilmiyorum yaptınız mı ama bir ayar yapmayı deneseniz. Qos açıp hız sınırlandırmayı yapsanız. ( https://teknoseyir.com/blog/internette-gecikmelag-bufferbloat-onlemeqos )

Alternatif olarak bu sorunda; discordda kamera yerine foto gösterip sadece ses ile devam etmeyi düşünebilirsiniz. En azından yayın yapılmış olur.(Eski podcast zamanı gibi 🙂 )

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Yeni aldığım sandisk ssd plus 480gb ve 6-12 ay arası kullandığım james donkey nvme 256gb(%49 dolu) hız testlerini paylaşmak istedim. Bakan kişilere fikir verecektir.

Öncelik yeni olduğu için sandiskte 🙂 GPT olarak NTFS formatlı. İlk test 1Gib, ikincide 32Gib olarak test çalıştırdım crystal diskte. Kopyalamada ise; 4gb ve 14gb oyun klasörlerini kopladım(nvme ssd'den). Oyun klasörleri parçalı dosya olduğu için normal olduğunu düşünüyorum hızların. Ne yazık ki ve büyük boyutlu film yok elimde.

James Donkey 'nin zaman içinde hızının nasıl değişeceğini merak ediyordum. Genel olarak işletim sistemi ve gerekli yazılımlar kurulu. Sadece 1-2 oyun var içinde. Test arasında ayarlarda nvme ayarını seçtim. Yine 1Gib ve 32 Gib hızlarla çalıştırdım.

#ssd #sandisk #jamesdonkey

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dolar rekor kırdı mı diye bir site var. Bu site kimin bilen var mı? Aslında doların rekor kırdığı tarihler ve rekor kırdığı değer ile bir grafik yapsalar güzel olurmuş. #dolar

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yani az önce modem, wifi sinyali ve uyku sorunu ile ilgili gönderiye yazı yazayım dedim...gönderi uçmuş. Hani yine ne oldu dedirtiyor bu durumlar az da olsa denk gelince.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#İzmir #deprem
Geçmiş olsun arkadaşlar. Elbet yakınlarınızı arayıp nasıllar diye soracaksınız. Ama bir yandan depremi rahat atlatan da varsa rehavete kapılmasın hemen. Lütfen binalarınızı, kolonları gözle olsun kontrol edin.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • My_Techno @my_techno

  Ben depremden sonra gözle bir kontrol ettim dışarı taraftan bir çatlak vs göremedim ama merdivenlerde köşeler hafif çatlamış.

  • prometrik @prometrik

   Depremde bina yapısal olarak çalıştığı için sıvalarda çatlak vb. olabilir. Ama en kritik yerler tşaıyıcı sistem olan kolonlar, perde betonlar vb. Elbet merdivenlerin de kontrol edilmesi gerekir. Zarar görmüş olabilir.

 • ersoy @ersoy

  Bende de kiriş altı açılma var, normal. Kolonlar, kirişler sağlan. Ev yamaçta, 95'te. Esşyalardan düşen de yok, durum iyi. 99 depremini İstanbul'da yaşadım, ona göre hafif tabi, bir de evde değildim. Açık havada his daha az oluyor sanırım.

 • prometrik @prometrik

  Hocam genelde üst katlar daha fazla sallanır. Plastik bir cetveli dik tutup sallamak gibi. Bina yüksekliği arttıkça bu da ayrıca ele alınan bir değer. Yine de iyi kötü böyle bir deprem geçirince bina yıkılmasa da en azından gözle kolonları, kirişleri falan bir muayene etmek iyidir. Elbet tuğla duvar falan çatlayabilir ama onlar taşıyıcı değil. Hayati olan taşıyıcı sistem. Taşıyıcılar hasar görmüşse oturmak sakıncalı. Daha ufak sallantılarda çökme olabilir sonrasında. Geçmiş olsun tekrar.