prometrik paylaştı.

https://youtu.be/UMLwzt5t9bs youtubeda keşfetime düştü. İlgi çekici bir oyuna benziyor. Steamde indirimli 37.50 lira.

Astroneer - Official Launch Trailer

Astroneer has now left Early Access and Game Preview and launched its full 1.0 update. Now available on Steam and Xbox Play Anywhere. Subscribe to GameSpot T...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
prometrik paylaştı.

Teknoseyir ahalisi;
Yeni TeknoSeyir Levhası, versiyon 3.0 hazır.
Hadi bir oylama yapalım;
Yarın bunu hangi TS ofisine göndermemi istersiniz?

BEĞENİN: TeknoSeyir Ofisi'ne @gamsizm @leventp @hkellecioglu
FAVORİLEYİN: #oyungundemi 'ne @ugury @harrower
ve PAYLAŞIN: yüksek katılımlı adil bir oylama için.

Not: Tabi ki son söz, TS yönetiminin olacaktır.

Edit: 2019.haziran.28. 16:00, oylama sonuçlandı;
#mazbata goes to #oyungundemi

Dün paylaştığım #Fallout temalı çalışmam, aslında yeni TS levhasının arkasıydı 😉
TS ekibi dahil kimseye söylememiştim. Tasarım hariç, imalatı 3 gün sürdü ve tekrar ne zaman üretebilirim, ya da buna imkanım olur mu bilemiyorum. Yani tek atış hakkımız var. Yarın, öğleden sonra, kargocular kapanmadan evvel, sandıklar kapanır.
#akış #tslevha

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 58

Güç kaynağı bakıyorum yine. Geçen anakarttan gelen buzzer sesi daha fazla erteleme bu işi dedirtti. Daha önce şurada konuşmuştum(tabi piyasa değişti o zamandan bu zamana):

https://teknoseyir.com/durum/1056178

Şimdi, sistem AMD R3 2200g (dahili ekran kartını kullanıyorum).
+B450m-s2h anakart
+ 8gb 3000mhz tek modül bellek(yakında 2 oalcak)
+ 120gb ssd
+ 1tb hdd

Mevcutta akasa zan kasanın akasa 520w 10 yıllık güç kaynağı besliyor sistemi. Şimdi ki tercihlerim:

1) Silverstone 500w 80+ https://www.hepsiburada.com/silverstone-strider-80plus-sertifikali-500w-guc-kaynagi-tek-12v-kanal-38a-akim-sst-st50f-es230-pm-HB000002W4G8

2) High Power 650w 80+ https://www.hepsiburada.com/high-power-650w-80-bronze-moduler-mavi-ledli-guc-kaynagi-hp-ep-650s-p-HBV00000KONTE?magaza=Teknobiyotik

3) FSP 600w 80+ https://www.hepsiburada.com/fsp-fsp600-60ahbc-600w-80-pfc-aktif-power-supply-p-HBV000001LTU1

Fiyatlar 300-350tl arasında. Siverstone diye bakıyordum ama high power aklımı çeldi doğrusu. +50tl ile hem +150w hem modüler sistem hemde gördüğüm kadarıyla fan boyu 13,5cm ki bu daha sessiz çalışacak demek. Diğer önemli kısım ise uzun süre kullanacağım için temizliğinin diğer iki modelden daha kolay görünmesi. Şu an ki güç kaynağım gibi güç kaynağını açmaya hiç gerek olmadan fan üzerindeki metal ızgara sökülüp fanı kolayca temizlenebilir. Aslında silverstone sistemime ekran kartı eklesem bile yetecektir ve iyi marka ama işte tasarımda geri kalmış oluyor. Uzun ömür olarak kalitesi var ama high poer da uzun ömür olarak +150w değer ve daha büyük fan ile hem daha sessiz hem de serin çalışacaktır(aynı gücü daha kolay sağlayacaktır).

Bir değişiklik olmazsa aklım High power dan yana. Sizlerden de bir yorum alayım dedim. #SistemTavsiyesi #sistemtoplama #güçkaynağı

Not: High power 650w 80+ alındı.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 12

#Windows10 pro 1903 sürümünden bildiriyorum. İki günlük izlenimim sistem eskisinden biraz daha fazla bellek kullanıyor. Boşta eskiden %33 görürken şimdi %37 görüyorum. İnternet tarayıcı(bol sekmeli) ile eskiden %46 görürken şimdi %50-51 oluyor. Bellek kullanımı artmış ama daha akıcı bir his vermiyor değil.

Eskiden ara sıra mavi ekran alıyordum. Uyku moduna alıp sonra tekrar çalıştırmakla ilgili olduğunu düşünüyorum. Bir ara biraz araştırıp birkaç ayar yapmıştım. Bir süredir karşılaşmadım. Bakalım yeni sürümde böyle bir şey oluşacak mı? Tabi bunun için zaman gerekli.

Sistem: Amd R3 2200g , 8 gb 3000mhz ddr4 bellek, 120gb SSD, Gigabyte b450m s2h anakart.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Böyle değerlendirmek hatalı olur. İkisine de sıfır kurulum yapıp rakamlara bakmak lazım. Kurulu düzeni olan sistemde boşta dediğinde bile her seferinde aynı değerleri yakalayamazsın. Birebir aynı şartları sağlamak için özel test ortamı oluşturmak lazım. Buna vakti olan kaç kişi vardır bilemiyorum.

  • prometrik @prometrik

   Belleği temizleyip optimize eden programlarım var. Verdiğim rakamları optimizasyon yaptıktan sonra gördüğüm değerleri vererek söyledim. Kendi gözlemimi iletmek istedim. Elbette bu ölçümler için çok temiz ve hassas çalıştığımı söyleyemem. Sonuçta son kullanıcı olarak değerlendiriyorum. Çoğunluk olarak son kullanıcılar temiz kurulum yerine yükselterek devam edecektir. Tek bir veri zaten başlı başına baz alınamaz. Eğer diğer kişiler de deneyimlerini aktarırsa ortada yorumlanabilir bir veri olur.

 • aMeLeDeRViS @ameledervis

  Bende de tam tersine belek kullanimi dustu, %13-15 arasi degisiyor.

 • Orcun @orcun

  Bende 1809 kullanıyorum, zaten geçmiyor 1903'e bellek kullanımı fena değil 16 gb'ı doldurmaya pek çalışmadım ama en fazla 13 14 gb gördüm. Onda da 4k 60 fps h265 10 bit blu-ray oynuyordu, arkada 843 gb'lık download vardı ve de tarayıcıdan vs. 20 civarı tab açıktı.

Bir video linki koyup o video üzerinden hakaret edip kaçmak, kaçamak dövüşmektir. Üstüne sonrasında engellemek ise tam rezillik. O kadar düzgün dille; yazdığı yorumdan rahatsız olduğumu 2 kere dile getirmeme rağmen böyle bir hareket...

Demekki ben yanlış yapmışım. Yazdığından rahatsız olduğumu dile getirmek yerine direkt olarak silip engellemem gerekliymiş. Bu sitede kolay kolay kimseyi engellemem. Ancak anlaşılan hata bende imiş. Bundan sonra da en fazla 1 kere uyarırım.

İsteyen arkadaş kendisine iletebilir. Bende kendisini engelliyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#windowsupdate Eveett. Bir dizi izleyeyim demiştim, teknoseyir sitesini bile f5 ile yenilerken sistemim yavaşlamaya başladı. Neyse ki daha önce bu durumların windows güncellemesinden kaynaklanabildiğini sistemimde tespit etmiştim.

Win 10 pro sisteme 1903 güncellemesi gelmiş. Şimdi yap dedim(sanırım arka planda indiriyordu). 6 gb kadar dosya indirdi. Güncelleme işlemleri 2 saati buldu.

Sistemim: Amd R3 2200g, 8gb 3000mhz ddr4 bellek ve 120gb ssd.

Güncelleme sonrası ssd alanımdan "20 GB" daha azalmış durumda. Yanlış okumadınız. Yanlış yazmadım. "20 GB" güncelleme dosyası falan yedek vardır diye sevdiğim wise care 365 programını çalıştırdım. Sadece 700mb bulabildi 🙁 Sonra tekrar bakacağım. 20 gb ya. Zaten sistem güncelleme değil, windowsu tekrar kurdu resmen. Bildirimler yazılar falan ilk kuruluma çok benziyordu. Siz siz olun bunları bilerek güncelleme yapacaksanız yapın. Böyle 2 güncelleme daha gelirse neredeyse sadece windows kurulu olan SSD birimim yetersiz gelecek. 🙁

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 20
 • Batuhan @achfighter

  Disk temizleme bölümünden silebilirsin. Ayrıca ayarlardaki depolama bölümünde de bir temizleme aracı var.

 • protego @protego

  Eğer güncelleme isminde Windows sürümünün değişeceğini görüyorsanız (1809'dan 1903'e mesela), bu büyük güncelleme demektir, tüm windows'u baştan kurar, eski dosyalardan yenilerine ayarlarınızı aktarır ama bunlardan önce her ihtimale karşı eski halin tam yedeğini alır. Güncelleme sırasında bir hata oluşursa otomatik olarak bu yedeğe geri döner veya güncellemeden sonra driver sorunu vs. herhangi bir sorun yaşarsanız kendiniz bu yedeğe dönebilirsiniz. Başlat kısmında disk temizleme diye aratıp aşağıdan sistem dosyalarını temizle seçeneğine tıklarsanız güncelleme yedeklerini silebilirsiniz. Windows.old klasörünü elle silmenizi tavsiye etmem

  • prometrik @prometrik

   Benim sorunum güncelleme ile değil. Güncellemenin boyutu ve süresiyle. Güncelle demeden önce ve güncelleme sırasında veya sonrasında dahi benim yukarıda verdiğim boyutlar hakkında en ufak bir bilgi yok. Bu bilgiyi ben windowsu güncellerken bilgisayarımdan disk boyutunu takip ederek edindim. Sizce de bu durum garip değil mi? Sürüm numarası tek başına son kullanıcı için bir şey ifade etmiyor.

  • protego @protego

   @prometrik Normal güncellemelerden farklı olarak sürüm güncellemesini kullanıcıdan habersiz yapmaz ve güncelleme sırasında "Windows yeni bir sürüme güncellenecek" diye söyler. Resimdeki gibi bir ekranla karşılaşırsınız, Windows'u güncel gösterir ancak aşağıda yeni bir sürüm var der. Sürüm güncellemesinde de tüm Windows'u baştan kurar. Yıllardır bu böyle yani bu durumda hala tam bir boyut istiyorsanız ona yapacak birşey yok yazmıyorlar. Güncelleme işlemi neden 2 saat sürdü bilemiyorum bende 1 saatin altındaydı birkaç gün önce güncellediğimde

  • prometrik @prometrik

   @protego Yaptığınız yorum şeklinin hoş olmadığını belirtmeliyim. Yazdıklarımdan acemi bir kullanıcı olmadığımı anlamanızı beklerdim. Ancak karşınızdaki kişiye acemi gibi davranmaya devam ediyorsunuz. Dahası az önce sistemini güncellediğini söyleyen birine daha bir kaç saat önce karşılaştığı ekranın görüntüsünü atıyorsunuz. Üstelik benim bu konudaki bir önceki yorumumu değiştirecek veya yanıt oalcak hiçbir bilgi içermiyor. Yalnız son cümleniz "Yıllardır bu böyle yani bu durumda hala tam bir boyut istiyorsanız ona yapacak birşey yok yazmıyorlar." beni destekler nitelikte gibi. Bakın ben bunu kastediyorum. Bunu neden yapmıyorlar diyorum. Ama sizin yorumunuz daha öncesine giderek karşınızdakine "fazla" üstten bakan nitelikte. Bu konuda üslubunuza biraz daha dikkat etmenizi rica ederim.

   Önceki yorumumun halen geçerli olan ilk iki cümlesi durumu özetliyor: "Benim sorunum güncelleme ile değil. Güncellemenin boyutu ve süresiyle."

  • protego @protego

   @prometrik Hangi cümlemden "üstten baktığımı" çıkarttınız? Acemi değilim diyorsunuz, Windows 10 geldiğinden beri yani 4 yıldır olan, sürüm güncellemesi sonrası windows.old klasörünün oluştuğunu, yedek aldığını, bunun disk temizlemeyle silinebildiğini, sürüm güncellemelerinin uzun sürdüğünü ve Windows'un baştan kurulduğunu bilmiyorsunuz. Bilmediğiniz belliyken "bana acemi gibi davranıyorsunuz" demekte bir gariplik yok mu sizce? Bu konuyu bilmiyordunuz ben de anlattım. Evet bu konuyu bilmiyorsunuz o yüzden bu konunun acemisisiniz. Herkes bilmediği konunun acemisi değil mi? Bunda alınacak bişey de yok gücenecek bişey de yok. Bilmediğiniz bir konuyu açıklıyorum ve karşılığında "konunun acemisi değilim acemi gibi davranmayın hoş değil" cevabı alıyorum hangisi garip sizce? Ve evet görüntü attım ve normal güncellemeyle sürüm güncellemesinin bu ekranda farklı gözüktüğünü ve sürüm güncellemesinin buradan anlaşılabildiğini, boyut yazmadıklarını belirttim. Bu mu üstten bakmak? Dümdüz bir üslup, ne alay var ne "üstten bakmak" var. Tersine zaman ayırıp uzun uzun anlatmaya çalıştım. Sanırım kötü bir anınızdasınız ve yazdıklarımı yanlış yorumluyorsunuz. Yarın tekrar bir okuyup gözden geçirin isterseniz iyi geceler.

  • prometrik @prometrik

   @protego Sonda veridğiniz aynı tavsiyeyi kendiğiniz içinde uygulamanızı öneririm. başka bir yorumdan çok başka yorumlara giderek, konuşulmuş şeyleri tekrar konuşarak hareket etmeniz de belirttiğim gibi üslubunuzun durumunu ortaya koyuyor.

   Yazım şeklinizden rahatsız olduğumu açıkça ifade etmeme rağmen; ondan daha da rahatsız edici şekilde yorum yapıp ne elde etmeyi umduğunuzu merak ediyorum. Bundan sonra yorumlarımız sadece birbirmizi daha rahatsız ede ede mi devam edecek? Bu soruyu kendinize bir sorun. Ben bundan başka bir yorum eklemek istemiyorum çünkü bu konuyu uzatıp sadece kırılmaya yol açacak. Yolun sonu şimdiden görünüyor ve hoş bir yol değil. Ben bu yoldan gitmek istemiyorum. Israr ederseniz doğrudan, daha fazla kırılmadan ve kırmadan sonuca ulaşmayı tercih ederim.

  • protego @protego

   İlk yaptığım yorumdan "üstten baktığımı", diğerinden de "birşey elde etmeyi umduğumu" çıkartabiliyorsanız bundan sonra bir şey yazacak değilim zaten http://www.uzmantv.com/birinde-asagilik-kompleksi-oldugu-nasil-anlasilir

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Windows'un içinde Disk Temizleyici diye mucizevi bir araç var. Her ne kadar çok gereksiz olsa da senin sorunun çözümü.

  • prometrik @prometrik

   O mucizevi windows araçları yerine hep alternatif kullanırım genelde 🙂 Onlar daha iyi yapıyorlar bu işleri. Bir tek defrag aracını kullanırdım (başka program kullanmak yerine iyiydi) onu da uzun zaman önce bıraktım. Artık ihtiyacım olmuyor.

 • prometrik @prometrik

  @protego Tam yorumunuzu beğenecektim başka bir şey yazmayacağınız için ki, eklediğiniz video ile başka bir hakaret ettiğinizi gördüm. Kimde ne kompleksi olduğu görülüyor yorumlarda. Yazınızdan rahatsız olduğumu dile getirdiğim halde daha da beterini yazmaya devam etmeniz sizin seviyenizi açıkça göstermiştir benim için. Artık sizi engellemek durumundayım. Size iyi günler.

prometrik paylaştı.

Sapphire Pulse AMD Radeon RX570 4 GB 256 Bit DDR5 Ekran Fiyatı

Sapphire Pulse AMD Radeon RX570 4 GB 256 Bit DDR5 Ekran en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Şimdi indirimli fiyatla sipariş verin, ayağınıza gelsin!
BeğenFavori PaylaşYorum yap
prometrik paylaştı.

Canı sıkılanlara bilim-kurgu temalı kısa filmler:

Chappie, Elysium ve District 9 yönetmeninin studyosunun yaptığı işler bunlar. Sigourney Weaver, Dakota Fanning, Mila Jovovich gibi ünlüler var.

Ara sıra açar izlerim, muhteşem kaliteli yapımlar bence. Bazı bölümlerin gore seviyesi rahatsızlık verebilir.

Bir ara uzun metraj hangi bölüm yapılması için oylama yapıldı, crowd-funding yapıldı fakat iptal oldu proje, geri yatırdılar katkıda bulunanların parasını.

https://www.youtube.com/watch?v=VjQ2t_yNHQs&list=PLbb4LKKKbX89_V56MZMmTEYUrclcdFE6R

Oats Studios - Volume 1 - Rakka

www.oatsstudios.com Steam Page: http://store.steampowered.com/app/633030/ Twitter: https://www.twitter.com/oatsstudios/ Instagram: https://www.instagram.com/...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Google 'ın Huawei 'ye yaptığı kısıtlama ile android platformunun "özgür" imajını zedelediğini düşünüyorum. Huawei zaten bir süredir farklı işletim sistemi için çalışıyormuş. Google 'da fuschia diye yeni bir sistem tasarlıyor(3 yıllık yanlış hatırlamıyorsam. Bakınız: Google vs Oracle). Durum bu ise android 'in bozulan imajı ile yeniden bir mobil işletim sistemi akımı çıkabilir. Tercihim ve tahminim yeni bir mobil işletim sistemi için önemli bir kaç şirketin bir araya gelerek mobil işletim sistemi anlayışını değiştirecek güzel bir proje ortaya koymaları olur. Huawei ve beraberinde diğer çinli firmalar hatta başka ülkelerden akıllı telefon üreticileri ile red hat vb. birleşerek yeni bir linux tabanlı sistem geliştirse; hem de android uygulamalarını çalıştırabilir bir sistem olursa kimse tutamaz bu yeni platformu. Hem androidin yıllardır standartlaşamayan ve artık geliştiriciyi çıldırtmaya başlayan kod yazım sistemi ve de çalışma şekli saçmaları aşılmış olur. Yalnız böyle bir oluşuma Samsung 'un katılmayıp önemli bir hata yapacağını düşünüyorum. O da özenip kendi işletim sistemini yazmaya çalışır ve symbian bozması bir şeyler yaparsa Samsung akıllı telefon pazarında önemli zararlar açıklayabilir. Sony de bulunsun böyle bir çalışmada derim ama hem akıllı telefon pazarında hareketsizliği(belki ben görmüyorum) hemde başka nedenlerle yer almayabilir ama olsun isterdim. Tabi bunlar sadece öngörü. Bakalım zaman bizlere neler gösterecek.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 10