Yazılımcı adayı arkadaşlara şiddetle öneririm. Bu ve bu playlistteki seriyi bitirin istediğiniz herhangi bir dilde istediğiniz kadar ilerlersiniz.

https://youtu.be/CHhwJjR0mZA

2. Data Structures and Dynamic Arrays

MIT 6.006 Introduction to Algorithms, Spring 2020Instructor: Erik DemaineView the complete course: https://ocw.mit.edu/6-006S20YouTube Playlist: https://www....
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Technopat kullanıcısı Astroscott'ın hazırladığı ve son olarak 6 Temmuz'da güncellenen SSD listesi. Okuma yazma hızı, Dram var mı yok mu gibi önemli detayların yanı sıra ürünlerle ilgili özel notlar da yer aldığı için karşılaştırma açısından faydalı bir liste.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1F5YfXOhhTiB-4gGU3HfxjG0-7Hi39irI5eFY-8AQAYk/edit#gid=0

#SSD

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Waifu2x Extension GUI free SD to 4K Upscale (Çözünürlük Yükseltme)

Waifu2x Extension GUI Video Çözünürlük Yükseltme

Sitesine git. Ve indir.

Örnek Video Youtube

11-11-2022

 

Porgramı indirdiniz. Tıkladınız. Küçük pencereden Engilisg e basıp açtınız. İlk açılışta sisteminizi sınıyor test ediyor ve özelliğini ayarlıyor. Eğer size pencerede uyarı çıkarıyorsa telefonunuzdan ingilizce yazıyı google çeviriden fotoğraf çekerek ne yazdığını Türkçe olarak öğrenin bu önemli.

Settingste 2 GB video belleği varsa bunu 1250 MB olarak belirleyin. Ve Yukarıda ki screen shota bakın.

Solda yer alan Çözünürlük kutularına istediğinizi yazın. Ve Apple diyin. Tabi ilk önce videoyu ekleyin. 15 saniyelik video seçin ve denemeler yapın. VIDEO render için güçlü bir ekran kartınız varsa kopuk uçurtma çok güzel iş yapıyor. Fakat GPU kartınız benim gibi RX 550 2GB remli bir kart ise 15 saniyelik 240p videoyu 1080p ye 1.5 saatte yükseltiyor. Ona göre planlamanızı yapın.

İşiniz çıktı. Hemen direkt uyku moduna alın. Sonra açın bilgisayarı işleme devam etsin program.

Sık güncelleniyor. Bazı ayarlara ve özelliğe hatırladığım kadarı ile 5$ istiyordu. Ama bu işlem yapmaya engel değil. Çok kullandım. Bir kahve parası vereyim demek isteyenlere hitap ediyor.

 

Bu program diğer önerdiğim programdan daha başarılı iş çıkartıyor. Ve modülleri, kütüphaneleri sürekli güncelleniyor.

 

twitter user @turhill

 

Haberiniz Olsun: @leventp @gamsizm @hkellecioglu @umtk @metchak @antinatalist-nasreddin-hoca @oldboy @tonga @metchak @ykenan @oldboy

 

#videoyükseltmebedava #videoyükseltmefree #videoupscale #videoupscalefree #sdupscalehd #sdupscale4k ##sdupscale4kfree #sdyükselt4k #sdyükselt4kbedava #sdconvert4k #sdconverthdfree #Video2xFreeSDto4KUpscale #Waifu2x #Waifu2xfree #turhill #videoconvert #videoconvertfree #videoconverthd #videoconvert4K ##videoconvert8K

--------

Makale Güncellendi. 12-09-2022 02:01

 

 

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 11

Derin öğrenme algoritmalarından yararlanarak oluşturduğum uygulamadan çıktı örnekleri. Burada beni etkileyen, sonuç kadar toparladığım bu uygulamayı kendi bilgisayarımda internete bağlanmadan çalıştırabilmemdi. Yani kişisel fotoğraflarımı dış dünyaya çıkmadan netleştirebilmek müthiş.
Orijinal fotoğraflardaki bulanıklıkları nasıl düzelttiğini görünce çok şaşırdım. Fotodaki çocuk benim.
Dikkat ederseniz orijinal olan sondaki siyah beyaz fotoğraf çok bulanık. Ancak algoritmaların uygulanmasından sonra yapay da olsa gerçeğinden farkı olmayan renkli ve net fotoğrafları oluşturabildim. Teknoloji inanılmaz bir boyuta ulaşıyor.
Yararlandığım yöntemler: GFPGAN ve DeOldify
#yapayzeka #deeplearning #imageprocessing #ai

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 20
 • alfaaur @alfaaur

  Elinize, emeğinize sağlık çok başarılı, umarım bizlerde kullanırız yakında.

 • Agab @agab

  Vaay çok iyi. Bize fakültede salt & pepper yöntemini gösterdiler sonrası yok. Keşke böyle güncel şeyleri görseydik.

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   Ben 1999 da yüksek lisansımı tamamladım alanlarımdan biri Computer Vision dı. O zaman bilinen deep learning henüz yok idi. Makine öğrenmesi var idi ve image processing olarak bir çok denemeler yapma imkanımız olmuştu. Bizim dönem için söyleyeyim gayet iyi çalışmalar yapabiliyorduk şahsen. Tabii fakülteden fakülteye fark da olabilir muhtemelen

  • Agab @agab

   @cenker-sisman Günümüzde çoğu okul maalesef rezil halde. Biri de benimkisiydi. Okudum ama okulun kattığı hiçbir şey olmadı 😀

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   @agab bu duruma üzüldüm. Halbuki teknolojiyi yakalamak geri kalmamak için çok sayıda çalışma yapmak lazım sadece teoride değil pratik de önemli. Farkettigim genelde herkes teori konuşuyor ama bunları uygulamaya dökmüyor. Bu şekilde çalışmalar ortaya çıktıkça olumlu etkisi olacaktır diye umuyorum.

  • Agab @agab

   @cenker-sisman Kesinlikle haklısınız hocam. Deep Learning, Yapay Zeka gibi baba derslerde dahi yüzeysel, teoride söylenip geçip gidildi bizde. İngilizcem olmasa araştırıp öğrenme ihtimalim olmayan şeyler bunlar. E bunları bilmeden nasıl mühendisim diye geçineceksin?
   Üzülerek söylüyorum şu an yıllık 20 bin bilgisayar mühendisi çıkıyorsa 18 bini bomboş mezun oluyor. Bizde format atmayı bilmeyen son sınıf öğrencileri vardı.

   Gerçi üzülmüyorum onlara ama, biz mühendislerin adı bunlar yüzünden kirleniyor bazen.

 • deathline @deathline

  @cenker-sisman son birkaç güdür bu tarz paylaşımlar görüyorum, kaliteli ama düşük çözünürlüklü fotoğrafı matematiksel formüllerle büyüten yazılımlar vardı eskiden sspline vb.mesele görüntünün net olmadığı durumlarda bu tarz yapay zeka çözümlerinin doğruluğu, şöyleki elimizdeki örneklem havuzu amerikalı çocuklara ait olsa , bozuklukları anlarım ama yapay zeka boşlukları amerikan çocuklarına göre tamamlayacak.
  sizin fotoğrafınızda bazı yerler bazı yerler bulanık,karanlık lekelenmiş bunlar uzman bir photoshop kullanıcısının zahmetlide olsa manuel düzeltebileceği şeyler, ayrıca bütün yapay zekalarda ten rengi gradient efekti gibi bişey giren verinin kalitesi belli ne kadar çıktı bekleyeceğiz.
  ama kaşlar orjinal fotoda nerdeyse hiç yok, olmayan piksel değil olmayan veri resmen uydurulmuş.keza dudaklar bir yetişkininkine, saçlarda elon muskun gençlik haline benziyor :).
  Allah selamet versin Anneniz veya Babanız , özellikle anneniz yaşıyorsa , onların fikri ne olurdu acaba?

  • Cenker Sisman @cenker-sisman

   Öncelikle teşekkür ederim. Ben diğer eski fotolarda ve renkli olanlarda kendime baktığımda gayet başarılı buldum. Şu anki renkli olan yapay olsa da gerçeğinden hiç bir farkı yok. Amatör fotoğrafçı bir babam olduğu için çok daha net fotoğraflarım olduğu için bunu söyleyebilirim.
   Ayrıca kullandığım deep learning modell çin malı:)
   @deathline

 • eskod @eskodd

  Bu yapay zekayı kullanabileceğim bir site veya program var mı acaba? Annemin fotoğrafını denemek istiyorum

Geçen ay çıkarttığım, hataları olan ve henüz hiç reklam vermediğim fx uygulaması apple'da 146, Androidde sadece 16 indirme almış. Son 30 günlük getirisi ise 2.500 küsür lira olmuş bu indirmelerle. Gelirin 1.480 lirası uygulama içi satın alma kalan bin küsür lirası da reklam gösterimi.

Haftaya güncelleme ile hatalarını giderip ardından reklam vermeye başlayacağım.

Daha önceden de söylediğim gibi mobille alakası olan arkadaşlar bir şekilde finans kategorisinde uygulama çıkartırsa reklam ve uygulama içi satın alma oranları çok yüksek.

Edit: Bu mesajı yazarken 99 dolarlık bir paket daha satılmış şimdi. Yaklaşık kesinti sonrası 1.300 lira daha ekleyebilirsiniz yukarıdaki 2.500 liraya

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 14

Bu Wordle çılgınlığı nedir tam olarak? Link atabilir mi biri?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Selamlar, daha önce açtığım konu başlığına günceleme yapayım;
Amatör Denizci Belgesi ve KMT için "online sınav seceneği" eklenmiş demiştim.

https://teknoseyir.com/durum/1453877

Denizci ve Telsiz derslerini yaklaşık 4-5 günde tamamladım.

Denizci belgesi için 10 saat, Telsiz için 1 saat online eğitim var. Yalnız şöyle bir can sıkıcı durum var. Derslerin büyük kısmı, "bir sayfaya bir paragraf" şeklinde ve 2 dakikadan önce bir sonraki sayfaya (derse) geçemiyorsunuz. Oysaki çoğu paragraf 30 saniyede okunabilir basitlikte bilgi içeriyor. Bu sepeple, eğitimi tamamlamak biraz sabır gerekiyor.

Denizci ve telsiz eğitimleri tamamlandıktan sonra sınav başvurusu yapıyorsunuz ve onay geldikten sonra online sınava katılıyorsunuz.

Sorular çoktan seçmeli ve yanlış doğruyu götürmüyor. Yanlış hatırlamıyorsam Denizci için 50 soru 60 dakika, Telsiz için 30 soru 40-45 dakika olması lazım.

Denizcilik sorularının bir kısmı biraz dikkatle çözülebilecek mantık soruları.
Bir kısmının da cevap ipuçları bir önceki sorudan çıkarılabiliyor. Örnek vermek gerekirse; "teknenin sağ tarafına ne isim verilir" şeklinde çıkan sorunun cevabı, 5 önceki soruda verilmiş tekne krokisinde yazılmış olabiliyor. Soruların bir kısmı için ise biliyor olamak şart, özel adlandırmalar vs.

Telsiz soruları bana daha zor geldi, genel kültürle çözülebilecek soru az. Mesela "... numaralı telsiz kanalı hangi amaçla kullanılır" gibi sorular çıkabiliyor.

Online sınav esnasında "tarayıcıyı kapatmak sınavı iptal eder" gibi bir uyarı verdi. Başka bir yerde de okuduğum kadarıyla, sekme değiştirmek de iptal sebebi diyorlardı ama cesaret edip denemedim. 🙂 Herhangi bir sebeple iptal olursa 1 hafta sonra tekrar sınav hakkı veriliyor.

Sınav sonunda başarılı veya başarısız olunduğu direkt yazıyor.

Başarılı sonuçlanan sınav sonrasında SMS ile bilgi geliyor, yatırılacak harçlarla ilgili ücretlerin Halkbank'a yatırılması için şubeye başvurulması şeklinde. Ama dikkat: harçlar şubeye yatırılmıyor, işlemi ATM'ye devretmişler. Herhangi bir Halk Bankası ATM'sinden,

Kartsız işlemler>Fatura ve ödemeler>Diğer ödemeler>(son sayfada)>Denizcilik İç Sular Gemi adamları Harç Ödemeleri menüsünden TC girdiğinizde yatırmanız gereken harç(ları) görebilirsiniz. Eğer iki sınava da girdiyseniz 55 ve 35 lira nakit yatırarak harçları tek tek ödeyebilirsiniz.

Harçlar ödendiği zaman https://adbs.uab.gov.tr/ adresinde "belgelerim" altında kazanılan belgeleri görebilir, PDF olarak indirebilirsiniz.

Herkese başarılar.

@zrrckkk @61yavuz1967 @johan28 @kahve @aliytklkmz

Selamlar, daha once burada yazildimi

Selamlar, daha once burada yazildimi hatirlamiyorum Amator Denizci Belgesi ve KMT icin online sinav secenegi eklenmis. İlgilenenlere duyurulur. https://adbs.uab.gov.tr/ Telsiz icin 1 saat,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

küçük şarjlı ve fonksiyonel ucuz bir elfeneri.
bazen şöyle acil bir ışık ihtyacım oluyor. xiaomi usb led lambam var. onu bul. powerbank tank uzun iş. bunu aldım. yandaki ışığı masada duruşu çok fonksiyonel geldi bana. tavsiye ederim.
ben burdan aldım. daha ucuz satan yerler var ama belki farklı bir üründür diye bunun yorumlarına güvenerek aldım.

https://urun.n11.com/fener-ve-kafa-lambasi/taktikal-led-usb-sarjli-ultra-guclu-mini-boy-el-feneri-P455925602

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 17

BBC'ye göre en iyi 100 dizi

Ek: 2000 sonrası dikkate alınmış.

The Wire (2002-2008)
Mad Men (2007-2015)
Breaking Bad (2008-2013)
Fleabag (2016-2019)
Game of Thrones (2011-2019)
I May Destroy You (2020)
The Leftovers (2014-2017)
The Americans (2013-2018)
The Office (İngiltere) (2001-2003)
Succession (2018-)
BoJack Horseman (2014-2020)
Six Feet Under (2001-2005)
Twin Peaks: The Return (2017)
Atlanta (2016-)
Chernobyl (2019)
The Crown (2016-)
30 Rock (2006-2013)
Deadwood (2004-2006)
Lost (2004-2010)
The Thick of It (2005-2012)
Curb Your Enthusiasm (2000-)
Black Mirror (2011-)
Better Call Saul (2015-2022)
Veep (2012-2019)
Sherlock (2010-2017)
Watchmen (2019)
Line of Duty (2012-2021)
Friday Night Lights (2006-2011)
Parks and Recreation (2009-2015)
Girls (2012-2017)
True Detective (2014-2019)
Arrested Development (2003-2019)
The Good Wife (2009-2016)
The Bridge (2011-2018)
Fargo (2014-)
Downton Abbey (2010-2015)
Band of Brothers (2001)
The Handmaid’s Tale (2017-)
The Office (Amerika) (2005-2013)
Borgen (2010-2022)
Schitt’s Creek (2015-2020)
Peep Show (2003-2015)
Money Heist (2017-2021)
Community (2009-2015)
The Good Fight (2017-)
Homeland (2011-2020)
Grey’s Anatomy (2005-)
Inside No 9 (2014-)
The Bureau (2015-)
Halt and Catch Fire (2014-2017)
Small Axe (2020)
This is England 86, 88 and 90 (2010-2015)
Call My Agent! (2015-2020)
Happy Valley (2014-)
The Shield (2002-2008)
The Big Bang Theory (2007-2019)
The Young Pope (2016)
Dark (2017-2020)
The Underground Railroad (2021)
House of Cards (2013-2018)
Avatar: The Last Airbender (2005-2008)
The Good Place (2016-2020)
Pose (2018-2021)
Detectorists (2014-2017)
Orange is the New Black (2013-2019)
Mare of Easttown (2021)
RuPaul’s Drag Race (2009-)
Stranger Things (2016-)
24 (2001-2010)
Battlestar Galactica (2004-2009)
Enlightened (2011-2013)
Gilmore Girls (2000-2007)
Planet Earth (2006)
Utopia (2013-2014)
Babylon Berlin (2017-)
Rick and Morty (2013-)
American Crime Story (2016-)
The Killing (Denmark) (2007-2012)
Mindhunter (2017-2019)
House (2004-2012)
OJ: Made in America (2016)
Big Little Lies (2017-2019)
Insecure (2016-2021)
Normal People (2020)
Narcos (2015-2017)
How I Met Your Mother (2005-2014)
The Comeback (2005-2014)
The OA (2016-2019)
Dexter (2006-2013)
It’s Always Sunny in Philadelphia (2005-)
Westworld (2016-)
Show Me a Hero (2015)
Treme (2010-2013)
Louie (2010-2015)
Luther (2010-2019)
Catastrophe (2015-2019)
Hannibal (2013-2015)
Crazy Ex-Girlfriend (2015-2019)
Steven Universe (2013-2020)
The Queen’s Gambit (2020)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 15