Yeni sistemde ilk hatamızı da aldık. Bilgisayar web gezintisi sırasında dondu. Mouse hareket edebiliyordu, core temp minimize, maximize olabiliyordu (ama veri vermeyi durdurmuştu o da) ama tarayıcı ya da diğer hiçbir şey yanıt vermiyordu. Ctrl + Alt + Del kombinasyonu da yanıt vermiyordu. Bir süre böyle bekledikten sonra resetle yeniden çalıştırdım, açılışta CPU fan hatası verdi. F1'e basıp BIOS'a girdiğimde Q-Fan Kontrol menüsüne girdim. Hiçbir ayar seçmeme rağmen birden fan sesi yükseldi. Ben de değişiklik yapmadan çık dedim ve sistem açıldı. Şimdi sorum şu; bu donma durumu neden olmuş olabilir, fanla ilgisi var mı? Ben Armoury Crate'ten fan hızı olarak "standart"ı seçiyorum (yine seçtim ve yüksek fan sesi azaldı yine). Onun verdiği hızın karşılığı bu şekilde (aşağıdaki ekran görüntüsü). Recep Baltaş'ın şurada söylediğine göre bu hata düşük fan devir hızı kaynaklı. https://www.technopat.net/sosyal/konu/cpu-fan-error-hatasi.53174/#post-322528 Şurada da BIOS > Monitor > CPU Fan Speed > Ignore önerilmiş. https://www.youtube.com/watch?v=wh4Wgvzxizg Bu çözüm tehlikeli olur mu?

#TeknoYardım #cpufan

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Daha önce şu yazıda https://teknoseyir.com/durum/1592166 Ryzen 5 5600 işlemci ve Cooler Master MasterLiquid ML240L V2 sıvı soğutma ile yüksüz ya da hafif yükle ortalama 40° işlemci sıcaklığı ve 30W üzeri enerji tüketimi gördüğümü yazmıştım. O başlığın altında @kritikkutle'nin söylediği Windows Güç Tasarrufu modunu enerji tasarrufu olarak değiştirince yüksüz/hafif yük işlemci sıcaklığı 35°'ye, güç tüketimi de ortalama 26W'a kadar düşüyor (eski Intel işlemcimle kıyaslayınca hâlâ çok yüksek aslında. @alptekinck'in dediği gibi Intel işlemcilerini çok iyi optimize etmiş bu anlamda). Günde ortalama 15-16 saat açık ve çalışırken %90-95 hafif yükle kullanılan bir bilgisayar için her tasarruf önemli. Bir de sıcaklık düşüşü ile beraber değişkenlik gösteren fan uğultusu da azaldı. Eski işlemcim daha serin çalıştığı için sabit bir ses gelir ve hiç rahatsız etmezdi. Bilgisayarda PBO kapalı. @kritikkutle bir de 3000 serisi işlemcilerde Eco Mode ile performansın %95'ini alırken güçten %30 tasarruf sağlandığı bir testi paylaşmıştı. https://www.hardwaretimes.com/testing-eco-mode-on-the-amd-ryzen-3000-cpus-95-performance-for-70-power/ Techopat'ta da 7000 serisinde Eco Mode açıkken oyunlarda sadece 2 FPS kadar kayıp yaşanırken ısı ve enerji tüketiminde devasa bir azalma olduğunu gösteren bir video yayınlanmıştı. https://youtu.be/OGXfOQmNbYg Sanırım 5000 serisi için Eco Mode yok, BIOS'ta baktım ama bulamadım. ASUS ROG STRIX B550-F BIOS'unda ASUS Performance Enhancement var. Bunu kapattığımda belirgin bir değişim göremedim ve tekrar açtım. PBO ve Windows Enerji Tasarrufu Modu dışında optimizasyon yapabileceğim bir ayar var mı bu işlemci ve anakart için?

#cpu #CPUSoğutma #CPUsıcaklık #Ryzen5600 #AsusRogStrix #enerjitasarrufu #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çek Cumhuriyeti firması Spytihněv tarafından geliştirilen ve geçen yıl erken erişime açılan HROT, klasik Quake tarzında hazırlanmış, akıcı bir retro FPS oyunu. Her bölüm Prag'daki gerçek bir mekânda ama 1986 yılı alternatif geçmişinde, bilinmeyen bir felaketin vurduğu Çekoslovakya'da geçiyor. Doom, Quake vs. döneminden başlayarak en azından bu seviyede ama en az onlar kadar sorunsuz ve oynanabilirliği yüksek bir yerli FPS oyununun hayalini kurdum ama hâlâ böyle bir örneğin gelmemiş olması üzücü. Son dönemde retro FPS örneklerinin artması ise sevindirici.

https://store.steampowered.com/app/824600/HROT/

#FPS #retrofps #quake

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ücretsiz, öğrenmesi kolay, pratik bir video düzenleme uygulaması. Daha önceden Windows Movie Maker'a aşinaysanız Clipchamp'in temellerini öğrenmeniz 5 dk falan sürüyor. Tavsiye ederim.

#videodüzenleme #Clipchamp

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Technopat kullanıcısı Astroscott'ın hazırladığı ve son olarak 6 Temmuz'da güncellenen SSD listesi. Okuma yazma hızı, Dram var mı yok mu gibi önemli detayların yanı sıra ürünlerle ilgili özel notlar da yer aldığı için karşılaştırma açısından faydalı bir liste.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1F5YfXOhhTiB-4gGU3HfxjG0-7Hi39irI5eFY-8AQAYk/edit#gid=0

#SSD

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 9

Enerji tüketimi konusuna yıllardır kafa yoruyorum. Bu konuda yaptığım düzenli optimizasyonlar ve son 1,5 yıldaki bazı cihaz değişimleriyle günlük ortalama tüketimimi belirgin şekilde düşürdüm (2020'de pandemi, evdeki yoğun tadilat vs. sonucu ortalama yükseldi). Böyle bir optimzasyonun uzun vadede fatura artışlarından minimum etkilenme gibi bir sonucu oluyor. Yani #enerjitasarrufu konusunu küçümsemeyin. Ayrıca daha az enerjiye ihtiyacım olması fikrini seviyorum. Düzeltebileceğim bir nokta varsa onu optimize etmek hoş ve faydalı bir hobi haline geldi benim için.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Twitter çember uygulamasının TeknoSeyir sosyal verisyonu güzel olurdu 🙂
https://orbit.livasch.com

#twitter #SosyalMedya

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Çift monitör ve "genişletilmiş masaüstü" seçeneğini kullanırken ekran görüntüsü aldığımda iki monitörün masaüstü bir şekilde geliyor doğal olarak. Sadece belirli bir monitörün ekran görüntüsünü alabilmek için işletim sisteminin sunduğu bir kısayol, seçenek vs. var mı? Eğer yoksa bunu en pratik şekilde yapabileceğim bir program önerir misiniz?

#TeknoYardım #EkranGörüntüsü #çoklumonitör

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Daha önce monitör olarak Samsung kullanıyordum. Sonra ASUS monitör alıp çift monitöre geçtim ama SAMSUNG ismi kaldı öyle. Aygıtlar kısmının yanı sıra monitör ayarları ve hoparlör seçim menüsünde (çünkü ASUS monitörün iç hoparlörü var) SAMSUNG yazması kafa karıştırıyor. Sanırım bu aygıt bilgisi Microsoft'un kendi sunucunda tuttuğu bir bilgi. Ben bunu nereden ve nasıl değiştirebilirim?

#TeknoYardım #Monitör

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 11