Bilgisayarımı Windows 7'den Windows 10'a ücretsiz yükseltme yapmıştım. Böyle yapanların Windows 10 ürün anahtarı yerine dijital lisansı oluyormuş. Bu lisansa nereden, nasıl erişebilirim ve yeniden kurulum yapmam gerektiğinde bu lisansa mı ihtiyacım olacak yoksa Windows 7 ürün anahtarı ile mi kuracağım?

#akış #TeknoYardım #Windows10

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 15

Mevcut konfigürasyonu değiştirmeden önce kasayı ve güç kaynağını değiştirip stok soğutucudan sıvı soğutucuya geçtim ve hem kasanın hem de çalışma masasının atmosferi değişti (önceki hali son fotoda).

Kasa: Cooler Master MB520 RGB
Güç kaynağı: Corsair RM650
Sıvı soğutucu: Cooler Master ML240L V2

Sorulardan sonra bazı parçaların daha marka/modelini ekliyorum;

Masa: IKEA BEKANT 160x80cm
Klavye: Logitech G815 Tactile
Mouse: Logitech G5 USB Laser Gaming
Ana Monitör: Asus VG279Q1R 27" 1ms Full HD FreeSync IPS
Monitör kolu: Flexyarm 107 Pro

#akış #çalışmamasası #RGB #aydınlatma

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 25

Şu ana kadar kullandığım güç kaynağım Thermaltake Litepower 600W'dı. Teknik bilgilerinde yazdığında göre maksimum güç çekiminde %70'lik bir verimliliği varmış. Bugünse sistemime Corsair RM650 650W 80+ Gold sertifikalı güç kaynağını taktım. Ben genellikle çok düşükle orta arasında değişen bir yükte kullanıyorum ve güç kaynağının grafiğine göre %90 verimlilik arasında kalacağım. Şimdi sorum şu; bu kabaca %20 verimlilik farkı bana doğrudan (eski güç kaynağına göre) %20 elektrik tasarrufu olarak yansır mı?

#akış #TeknoYardım #Corsair #güçkaynağı #gold80plus #enerjiverimliliği

BeğenFavori PaylaşYorum yap

ASUS DSL-AC750 ile evin farklı odalarında 2.4Ghz/5Ghz çekim performansını test ettim. Hattın doğal hızı 74 Mbit.

#akış #asusmodem #vdslmodem #wifi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Ekran kartımın 2 çıkışı var. Bişri monitöre bağlı, diğeri TV'ye. Şimdi 2. monitör eklemek istiyorum ve çoklayıcı ile switch yaparak çözmeyi düşünüyorum.

Aşağıdaki görünen ürün, bir çıktı cihazına (monitör, TV) birden fazla girdi arasıdna seçim imkânı sağlıyor. Peki bu ürünü ters şekilde, yani yukarıda tarif ettiğim gibi iki ayrı çıktı arasında geçiş yapmak için kullanabilir miyim? Her iki kullanım şekline uygun mudur?

https://www.hepsiburada.com/alfais-4416-hdmi-coklayici-cogaltici-switch-5-port-kumandali-p-HBV00000KGDQH

#akış #TeknoYardım #Çoklayıcı #hdmi #switch #çoklumonitör

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 22

Aşağıda görünen ürünlerden bir ya da birkaçına ihtiyacınız varsa DM'den iletişime geçebilirsiniz.

https://twitter.com/umit2050/status/1431194842089066497

#akış #Hediye

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Monitör ihtiyacı olan arkadaşların dikkatine.

https://twitter.com/umit2050/status/1430810218124955654

#akış #Hediye #Monitör

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Daha önce bir başka mağazadaki klavye teşhir ürünlerindeki kayıp tuşları göstermiştim. Bunları çaldıkları kanısı vardı bende ama bazı arkadaşlar vandalizm olduğu konusuna vurgu yapıyordu. Bu son karşılaştığım manzara da bu durumu doğrular nitelikte.

https://twitter.com/umit2050/status/1428764486748549123

#akış #Klavye #mekanikklavye

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 8

Enerji tasarrufu ve verimlilik konusuna takık durumdayım. Yıllardır, başta enerji tasarruflu apuller olmak üzere her yeni cihazı daha düşük tüketimli şekilde seçiyorum. Tasarruflu ampulun bile daha tasarruflusu var. Bilgisayar bileşenlerini değiştirerken her yeni parçanın enerji tüketimi daha düşük oluyor. Bu şekilde ardı arkası kesilmeyen zamlara rağmen elektrik faturasını belli bir seviyede tutumayı başardım. Son iki yıllık durum, belli dalgalanmalar dışında aynı seviyeler arasında kaldı.

Biz evde 3 kişiyiz. Neredeyse tüm gün bir PC ve TV çalışıyor. Akşamları +1 notebook ve bir TV daha. Buzdolabının yanı sıra bir derin dondurucu var. Bu yaz klimayı hiç kullanmadım. Bulaşık makinesi 3 günde bir doluyor, çamaşır makinesi de makul aralıklarda çalışıyor. Bazen aynı gün arka arkaya çalıştırdığımız da oluyor. Belki de en çok elektrik elektrik süpürgesi ile tüketiliyor. su ısıtıcı ile de musluk suyunu kaynatıp çay, kahve vs için kullanıyoruz.

Ben sizlerin de elektrik tüketim ve fatura değerlerinizi merak ediyorum. Evde kaç kişisiniz, ne kadar cihaz çalışıyor, en çok ne elektrik tüketiyor. Özellikle enerji tasarrufu için yaptığınız bir şeyler var mı? Paylaşırsanız sevinirim. Bu veriler önemli olabilir.

#akış #ElektrikFaturası #enerjitasarrufu

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 18 / 62

Dikey şarjlı süpürgeler ilk çıktığında çok pahalılardı, az sayıda marka/model vardı ve pil süreleri kısıtlıydı. Artık çok sayıda markanın çok sayıda modeli var. Fiyatları geleneksel elektrikli süpürgelerle aynı seviyeye geldi. Pil kullanım süreleri ve cihazın genel teknolojisi de belli bir olgunluğa kavuştu. Bence yeni bir elektrikli süpürge düşünenlerin ilk tercihi dikey şarjlı süpürgeler olmalı.

Normal elektrikli süpürgelerle devamlı fiş tak çıkar, kabloya dolanlamamaya çalış, hortumu takılma, gövdeyi oradan oraya sürükle gibi şeyler olmadığı için çok daha az eforla ve çok daha hızlı temizlik yapabiliyorsunuz. Çekiş gücü normal elektrikli süpürgelerle aynı. Çalışma süreli tüm ev temizliğini 2-3 kez yapmaya yetecek kadar uzun (bu modelde normal mod 65dk, Turbo mod 21 dk). Hızlı temizlik aynı zamanda elektrik tasarrufu demek. Bunun ne kadar farkettireceğini de takip edeceğim.

Aletin bir başka artısı da sapını çıkarınca el süpürgesine dönüşmesi. Böylece yüksek yerlerin, rafların vs üzerini de kolayca temizlemek mümkün.

https://twitter.com/umit2050/status/1427361072030396416

#akış #dikeyşarjlısüpürge #şarjlısüpürge #Philips #ElektrikliSüpürge

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 10 / 34
 • Alim Bozkayalar @sqn

  400w emiş gücü olan dikey süpürge bulamadım ben. akakce'deki en popüler ürün olan xiaomi g10 150 w emiş gücüne sahip hatta, 2300 lira fiyatı var.

  2017'de carrefour'dan 250 liraya samsung vc15 almıştım, 400w emiş gücüne sahip, şimdi 800 olmuş, ibre benim için hala eski tarz süpürgeden yana.

  • Ümit Büyükyıldırım @umit2050

   Watt gücü bu konuda tek bir kriter olmayabilir. Motor teknolojisinin sunduğu verim, daha düşük wattla daha çekiş sunuyor. Zaten son yıllardaki düzenlemeler de firmaları bu verimliliğe zorluyor. Zira eskiden watt değerleri çok daha yüksekti.

  • Alim Bozkayalar @sqn

   @umit2050 ben de emiş gücünden bahsediyorum zaten, hortumun ucundan çekilebilen havanın watt cinsinden değeri. aynı emiş gücüne sahip motorlar aynı miktarda hava çekerler. sadece bazılarının ağzı o bölge için spesifik tasarlanmışsa bir tık daha verimli çalışabilir. motor gücüyle alakalı bir şey belirtmedim.

 • Ronnie Kray @ronnie-kray

  Elektrikli süpürgelerin motorları kadar güçlü çekiş gücü var mı ?
  Halılarda performansı nasıl ? Bu tarz süpürgeleri gavurlar daha cok kullanıyor cunku adamlarda halı kültürü yok 😀

  • Ümit Büyükyıldırım @umit2050

   Aslında yukarıda sorulmuştu ve yanıtlamıştım ama kısaca yeniden yanıtlayım. Çekiş gücü normal süpürgelerle aynı. 3 seviye çekiş modu var. Normal temizlikte 1. seviye yeterli. Başlığın teknolojisinden ötürü tek seferde oldukça etkili temizliyor. Turbo oldukça güçlü bir çekişe sahip. Halılar için 1. seviyede bile temizlik mümkün. Turbo ile adam akıllı temizlersiniz. Tabi bunlar marka/modele göre değişecek performanslar.

 • Tarık @xahve

  35 senelik arçelik kullanıyoruz, yenisini bile almadık, diki falan bize hiç gelmez 😀

 • Kaos @kaos

  Philips toz torbasiz almistim 1 sene once, oldukca guclu bir cihaz. Yani oyle gucluki gucunu minimuma getirmeden hali supurmek cok zor, agir spor yaptirir adama. Buna ragmen pretik degil, hantal. Dolaptan cikar, fise tak, arkanda surukle filan klasik ugraşlar. Boyle bir sarjli supurge muhtemelen daha pratik olabilirdi ama gecen sene bu kadar model yoktu bir de “aman canim temizlemez o cihaz” onyargisi hakimdi heralde.

  Evde robot supurge var, cogu zaman onu saliyoruz zaten ortaya. Birde boyle bir sarjli almis olsaydim sanirim en ideal kombinasyon olurmus.

  • Ümit Büyükyıldırım @umit2050

   Bazı şeyler zamanlama meselesi, doğru. Ama aslında geçen sene bile şans verilebilirmiş bunlara. Biz bir yıl önce niyetlenmiştik ama gecikmeli aldık. Epey bir araştırmıştım. Çekiş gücü konusunda çok sorun yaşayacağımı sanmıyordum. Tek takıldığım nokta sorunu en az olan, kullanımıma en uygun ürünü almaktı. Örneğin Philips'in gövdesi üstte. Bu sayede süpürge sapı koltuk altlarına indiğinde gövde engeli olmuyor. Ama bazı markalarda gövdeyi ortalamayı ya da alta almayı tercih etmişler. Bu, basit görünen önemli bir detay. Geleneksel süpürgenin zahmetli deneyimini aynı şekilde tarif ettiğimize göre sorunumuz ve olaya bakışımız aynıymış. Eğer bütçe el verirse en kısa zamanda güzel bir model edinmenizi öneririm. Artık rahatlık ve zaman da para. Eski elektrik süpürgemizi de atmadık mesela. Onu da daha ağır toz vs gibi işelerde kullanmak üzere kenarda tutuyoruz. Yani bunu alınca diğeri de heba olmaz.