Yeni aldığım masa lambasını açtığımda bazen bilgisayarımdan USB takma-çıkarma sesi geliyor. Lambanın fişi ile bilgisayarın fişi aynı çoklu prize bağlı. Lamba masanın hemen üzerinde çaprazda, PC de aşağıdaki kendi masa bölmesinde duruyor. Başka bir ortak noktaları yok. Peki böyle bir şey neden olabilir?

Masa lambası: https://www.avansas.com/pelsan-maya-masa-lambasi-beyaz-p-76345
Çoklu priz: https://www.hepsiburada.com/belkin-8-soket-akim-koruyucu-priz-f9m823yy2m-gry-pm-bs0298

#akış #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 7

Arkadaşlar merhaba,
USB 3.0 Portlu PCI Express kartlarla ilgili birkaç sorum var:

● Bu kart kendi başına USB 3.0 desteği olmayan bir anakarta tek başına USB 3.0 desteği sağlayabiliyor mu?
● PC'ye böyle bir kart takarsam diğer USB portlarımın verimi düşer mi?
● Bu portlar arkada kalacak, bunları uzatma kablosu ile kullanırsam performansları düşer mi?

Dark'ın aşağıda görünen ürününü düşünüyorum. Aklıma yatarasa alabilirim. Teorik ya da pratik öneri ve bilgilerinizi bekliyorum.

Fotoğraftaki ürün: Dark 4 x USB 3.0 Portlu PCI Express x1 Kart (DK-AC-U3P4)
https://www.hepsiburada.com/dark-4-x-usb-3-0-portlu-pci-express-x1-kart-dk-ac-u3p4-p-BD300282

#akış #TeknoYardım #USB3

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mrx @mrx

  Sağlayabiliyor.
  Düşmez.
  Düşebilir de, düşmeyebilir de kabloya ve mesafeye bağlı.

 • Orcun @orcun

  @umit2050

  1. Evet pcie slotundan kendi ekstra usb 3.1 veyaq eski 3.0 artık kartın çipseti neyse oradan dönüştürdüğü için anakartın dahili onboard usb slotları usb 1.1 olsa dahi bundan bağımsız oluyor. Yani evet sağlıyor.

  2. Eğer çipset kötüyse sonuçta belirli bir pcie lane sayısı var. Ekran akrtı ses kartı ondan sonra 5 tane usb + bu kart derken haliyle pc'nin anakartın çipsetin verimi lane hat sayısı belli. Çok abanırsanız elbette düşer. En basiti pcie x16 taktığınız kartı 8x'e düşürür. Gibi gibi.

  3. Eğer uzatma kablosu da usb 3.0 3.1 destekliyse tabi ki olabilir. Hatta bu kartların kasanın ön portuna 3.1'i verdiği harici portu da oluyor o porttan kasanın dahili onboard 3.0 veya 3.1 portlarına da içerden uzatıp kullanabilirsiniz.

  • Ümit Büyükyıldırım @umit2050

   Anakartımın kullanma kılavuzunda şöyle bir detay gördüm şimdi. 6 arkada var, iki de ön panelde. Bu durumda eklenebilir 2 USB portu kalıyor.

  • Orcun @orcun

   @umit2050 Bunlardan bağımsız. Sonuçta bunlarında haberleştiği çipset kısmı var. O da işlemciye gidiyor. Şöyle düşün bir binada yönetici var altında müdürü onun altında yardımcısı çalışanlar vs. vs. sen araya daha çok çalışan katıyorsun ama bu sefer şu oluyor müdür yetmiyor. İşte insan kaynakları yetemiyor çalışan çok maliyet yükseliyor bina ufak geliyor vs. vs. vs. bu da öyle birşey. Aktif olarak kaçtanesi kullanıyorsun ? bunlar önemli mesela, dersen ki ya ben 10 tane portu kullanıyorum anakartımda 6 tane sata var hemsinde hdd takılı, ondan sonra birde 2 ekran kartı var ses kartı var şu bu dersen haliyle sen bu harici kartı da takarsan bu sefer biryerden hız illa ki düşecek.

 • bekir @bekirb

  Version 3.x: 8 GT/s
  ×1: 985 MB/s

  USB 3.0 600 MB/s olduğu için tüm portlar aynı anda bu hızları veremez.

 • cgdincer @cgdincer

  Bunu kullanmak çok tehlikeli. Ters takmaya karşı koruması yok. Anakart veya güç kaynağına zarar verebilir. Taktığın anakart ve platforma göre hız farkı oluşabilir. Kaynaklar tabiki de kısıtlı.

Dikkat edin arkadaşlar Blog yazınızda vs karikatür var ise silin.
https://twitter.com/umit2050/status/1352582781369524227?s=20

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9

Bilimkurgu Evreni grubu olarak 2017'de düzenlediğimiz ve Levent Pekcan'ın da katılımıyla gerçekleşen "Bilimkurgu edebiyatında en iyiler" toplantısı.

https://youtu.be/QQlDU5Nenk8

#akış #BilimKurgu #Leventpekcan

BeğenFavori PaylaşYorum yap