Klozet yüzeyine spreyle dakikalar içinde uygulanarak sifon suyundan ciddi şekilde tasarruf sağlayabilecek yeni bir madde geliştirildi.

#akış #Bilim #BilimSeyir #bilimorg

Klozetlerdeki küçük bir değişiklik milyarlarca litre su tasarrufu sağlayabilir

Klozet yüzeyine spreyle dakikalar içinde uygulanarak sifon suyundan ciddi şekilde tasarruf sağlayabilecek yeni bir madde geliştirildi.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Özellikle grafik tasarımcılar, kullanıcı deneyimi tasarımcıları ve marka odaklı pazarlamacıların bu kitabı okumasını öneririm.

https://www.umityildirim.com/tam-benim-tipim-bir-font-kitabi-simon-garfield/

#akış #KİTAP #kitaptavsiyesi #Font

Tam Benim Tipim: Bir Font Kitabı (Simon Garfield) - Ümit Büyükyıldırım

Simon Garfield’ın Just My Type adıyla 2010 yılında yayınladığı font kitabı, Tam Benim Tipim adıyla 2012 yılında Domingo Yayınları ile dilimize çevrildi. Uzun bir süredir gördüğüm...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Gelir eşitsizliğinin giderek arttığı, otomasyonun yaratacağı işsizlik ve küresel iklim felaketinin yaşandığı bir gelecekte dünyayı neler bekliyor? Peter Frase, dört farklı gelecek senaryosu kurguluyor.

#akış #BLOG #Otomasyon

Dört Gelecek: Kapitalizmden Sonra Hayat (Peter Frase) kitap incelemesi - Ümit...

Dünyadaki gelir eşitsizliği giderek artarken, Şili’den Hong Kong’a, Lübnan’dan Irak’a kadar dünyanın çeşitli yerlerinde ekonomik temelli protesto ve ayaklanmalar baş gösterdi. Gelir...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İçinde bulunduğumuz küresel sermaye çağında yerli 'firma kavramı' anlamını yitirmeye başladı.

#akış #BLOG #yerli

Küresel sermaye çağında yerli firma kavramı - Ümit Büyükyıldırım

Ülkemizde son yıllarda ‘yerli firma’ kavramı sıklıkla dile getiriliyor ve adeta kutsallaştırılmış bir önem afediliyor. Ancak günümüz küresel sermaye çağı şartlarında bugün...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez @lterlemez

  Kesinlikle yanlış, örnek verilen firmaların hepsi bir yerlere gelmiş ve oldukça yüklü sermaye biriktirmiş firmalardır. Ayrıca, adı geçen küresel sermaya kavramı, hiç de iyi bir kavram değil. Bir kere tekel yaratıyor ve gereğinden fazla güçlenmesini sağlıyor. Özellikle finansal ve mali kuruluşların küresel sermaye ile idare edilmesi çok ama çok kötü bir şey.
  Bizim gibi gelişmekte(!!!!!) olan ülkelerin sermaye toplayabilmesi ve bu sermayeyi ülke içinde tutabilmesi için küresel sermayeden kesinlikle uzak durması gerekir. Uzak duramıyorsa da hisse ortaklığının çok küçük bir payını paylaşması gerekir.
  Küresel sermaye o kadar da iyi bir şey değil, benim düşünceme göre.

 • turker @turker

  kapitalist bir yaklaşım olmuş 🙂

 • Ümit Büyükyıldırım @umit2050

  @lterlemez @turker Her ikiniz de yazıyı yanlış anlamışsınız arkadaşlar. Ben bu yazıda bir taraf seçmiyorum. Sadece bu kavramın anlamını yitirdiğini ortaya koyuyorum. Sonuçta bu bir gerçeklik ve ben de bunun tespitini yapıyorum. Bu iyi bir şey midir, kötü müdür, bu başka bir konu.

  • turker @turker

   Ben de iyi yada kötü olarak yorumda bulunmadım zaten, bakış açısı kapitalist bir yaklaşımı yansıtıyor.

   "Bu yazıda, günümüz sermaye çağı koşullarında yerli firma kavramının ne kadar anlamlı olduğuna bakacağız"....
   "Özetle, içinde bulunduğumuz küresel sermaye çağında yerli ve yabancı firma ayrımı ortadan kalkmaya, anlamını yitirmeye başladı. Bu gerçeklerini kabul ederek, yerli firmalar konusundaki hassasiyetlerimizi yeniden gözden geçirmemizde fayda var."

  • Ümit Büyükyıldırım @umit2050

   @turker Kapitalist değil, gerçekçi bir yaklaşım. Biraz daha netleştirelim: Bugün yerli olarak gördüğünüz ve hassasiyet gösterdiğiniz bir firma, bir sabah kalktığınızda yabancı bir ülkeye ait şirkete satılmış olabiliyor. Siz de o ana kadar gösterdiğiniz destek ve hassasiyetle kalıyorsunuz. Bu çağda 'yerli firma' geçici bir kavram olmaya başladığı için insanların yerli firma algılarını yeniden gözden geçirmesi daha sağlıklı bir yaklaşım olur. Bazı şeylerin algısının ve tanımının yeniden değerlendirilmesi gerekiyor.

  • lterlemez @lterlemez

   @umit2050; Tek derdi kendi parası olduğu için bir sabah kalktığımızda el oğlunda oluyor o firmalar. Evet, satarken sermayesini korumuş oluyor ama sonrasında birikecek olan sermaye yabancıya (küresel) sermayeye birikiyor/gidiyor. Gitmemesi gerekir, o yüzden özelleştirme iyi bir şey değildir; özellikle de ülkenin tekeli konumunda ise (örneğin TTNet, örneğin Palet Fabrikası, örneğin SEKA).

  • turker @turker

   @umit2050 bir öğle molasında, elimizde çay/kahve ile bir kaç saat bunun üzerien konuşmak keyifli olurdu ama internet üzerinden uzun birşeyler yazma isteğimi kaybedeli epey oldu. bu girizgahı, yazınıza kıymet verdiğimi anlatabilmek adına yaptım yoksa yazmış olmak için bir cümle yazıp bırakmıyorum. 🙂

   Anladığımı basitçe izah edeyim, diyorsunuz ki A şirketi var %100 yerli sermaya ile bir değer yaratıyor, biz tüketicler de destekliyoruz yerli diye ve bir gün bu firma elin oluyor. Sen, ben boşa destek vermiş oluyoruz. Dolayısıyla bir ürünü/hizmeti değerlendirirken yerliymiş değilmiş pek de takılmaya gerek yok, öyle bir hassasiyetin varsa bile sonuç zaten değişmiyor. Sermaye sürekli yabancılaşıyor kaçınılmaz olarak. Çünkü günün şartları böyle.

   Anlatılmak istenen bu ise, ben bunun kapitalist bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum.

  • Ümit Büyükyıldırım @umit2050

   @turker Olayı tam olarak anlamışsın. Verdiğin örneği ben defalarca uygulamalı olarak da yaşadım. Fakat yazıda kapitalist bir yaklaşım olmadığı konusunu yinelemek istiyorum. Benim odaklandığım nokta, her dönemin kendine has şartlarını, gerçekliğini ve değişimi anlamak, başkalarının da dönemi ve kavramları bu gerçekliğin farkında olarak değerlendirmesi.

   "Sermaye sürekli yabancılaşıyor" kısmı da bizim finansal ölçeğimizle ilgili. Orada günün şartları olarak kastım, her ülkenin birbirine yatırım yapması, şirketlerini alması ve satması. Bizim sürekli satıyor olmamız "küçük balık" olmamızla ilgili.

   @lterlemez Bunlar ayrı bir yazının konusu.

 • Emmi @emmi

  hiç bir parçası yerli üretim olmayıp tamamen ithal parçalarla toplanıp hatta üstüne basılan etiketin kendisi mürekkebi bile ithal olupta üstüne %100 yerli yazılan ürünler var

Türkiye'den Google, Facebook, Apple ve Amazon gibi küresel girişimlerin çıkmamasının en önemli sebebi: Pazar büyüklüğü ve finansmandaki ölçek farkı.

https://www.umityildirim.com/turkiye-ve-girisimcilikte-onde-gelen-ulkeler-arasindaki-olcek-farki/

#akış #BLOG #eticaret #Girişimcilik

Türkiye ve girişimcilikte önde gelen ülkeler arasındaki ölçek farkı -...

Türkiye’nin en önemli girişimleri, girişimcilikte önde gelen ülkelerdeki rakamlardan çok daha düşük yatırımlar alıyor. Aynı şekilde, en önemli girişimlerimiz mutlaka yabancılar...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir dönem Batılı popüler kültür öğelerinde Japonya'nın sahip olduğu Asya kültürel hegemonyası, ekonomisi yüksek bir hızla büyüyen Çin'e geçti.

#akış #BLOG #Çin #Japonya #popülerkültür

Asya'daki kültürel hegemonya Japonya'dan Çin'e geçti - Ümit Büyükyıldırım

Ekonomik, siyasi veya askeri anlamda süper güç seviyesine ulaşmış ülkelerin gücü kültürel alanda da karşılık buluyor. Bu tür ülkeler Batılı ülkeler tarafından üretilen filmlerin,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

40 yıl önce yazılan ve bugünün dünyasını tam olarak öngören Üçüncü Dalga’yı başta iş dünyası, ekonomi, sosyoloji, siyaset ve tarihle ilgilenenler olmak üzere, okumayı, yeni şeyler öğrenmeyi ve hayatı keşfetmeyi ve anlamlandırmayı seven herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap olarak şiddetle öneriyorum.

https://www.umityildirim.com/ucuncu-dalga-alvin-toffler-kitap-incelemesi/

#akış #KİTAP #kitaptavsiyesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

E-ticaret şirketleri ve girişimlerin ölçeklerini pazar büyüklüklerine göre değerlendirme dönemi sona ereli epey oluyor. Artık bu şirketler kategori genişleterek büyüyorlar.

https://www.umityildirim.com/e-ticarette-ve-girisimlerde-kategori-genisletme/

#akış #eticaret #Girişimcilik #BLOG

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Kişisel veri depolaması için kullandığım yöntemler, programlar, cihazlar ve öneriler.

#akış #veriyedekleme #KişiselVeriler

Kişisel veri yedekleme - Ümit Büyükyıldırım

Kişisel veri yedeklemesi önemli bir konudur çünkü kişisel veriler eşsizdir ve kaybının telafi yoktur. Örneğin albümünüzdeki fotoğrafları kaybederseniz, bir daha asla yerine aynısını...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

"Hallederiz" isminde kendin yap temalı güzel bir kanal keşfettim. Son videosunda Iron Man kaskını yapıyor (adım adım tüm giysiyi yapacak). Benzelerini yurt dışı kaynaklı videolarda görebileceğimiz bir detay seviyesinde çalışıyor. Tavsiye ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=o9ESaMaa2P8

#akış #KendinYap #DIY #ironman #TakipEdilesiYoutubeKanalları

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 16