Hatalı kurgulanmış kariyer ilanları, doğru pozisyonla doğru adayın buluşmasını engelliyor. Bu yazıda daha iyi ilan kurgusu için bazı önerilerde bulundum.

https://www.umityildirim.com/kariyer-ilanlari-icin-oneriler/

#akış #kariyer #BLOG

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

Dijitalleşme, ölçeklenebilirlik avantajı ile çok önemli fırsatlar sunarken, kazananın her şeyi aldığı ve kaybedenin çok azıyla yetindiği ya da pastanın tümünden mahrum kaldığı daha eşitsiz bir dünyaya doğru götürüyor bizleri.

#akış #BLOG #dijitalleşme #ekonomi

Dijital dünyanın bir gerçeği: "kazanan her şeyi alır ekonomisi" - Ümit...

Amerikalı akademisyenler Erik Brynjolfsson ve Andrew McAfee, teknolojik ilerleme ile birlikte değişecek çalışma yaşamı ve insan refahını değerlendirdikleri The Second Machine Age isimli...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Mikro çevre, yani bir insanın yakın çevresinde kimlerin bulunduğu, sizi tanımlayan önemli bir faktördür. Mikro çevreler kader değildir, değiştirilebilir.

#akış #BLOG

Mikro çevre kader değildir, değiştirilebilir - Ümit Büyükyıldırım

Jim Rohn’un meşhur bir tespiti var: “İnsan, birlikte en çok zaman geçirdiği beş kişinin ortalamasıdır”. Bu, harika ve doğruluğu inkâr edilemez bir gerçek. Karakterimiz ve bişisel...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Olağanüstü şartların getirdiği odaklanma, yaratıcılığı ve inovasyonu tetikliyor.

#akış #blog #inovasyon

Olağanüstü şartların getirdiği odaklanma, yaratıcılığı ve inovasyonu...

İnsanların baskı altındayken, zaman ve mekân kısıtlaması yaşarken, ödül mekanizması devreye sokulunca veya belirli bir amaca odaklandıklarında daha yaratıcı düşünebiliyor, daha...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Günümüz dünyasının değişken, belirsiz ve kaotik koşullarında artık uzun dönemli planlar yapma ve hayaller kurma dönemi geride kaldı.

#akış #BLOG #kariyer #İşDünyası

Uzun dönemli planlar ve hayaller dönemi geride kaldı - Ümit Büyükyıldırım

Günümüz dünyasının mevcut koşullarında ürünlerin dayanım süresinden iş fırsatlarına, mesleklerden ilişkilere kadar hemen her şeyin geçerlilik ve kalıcılık süresi azalıyor. Bu,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yaşam gibi ölüm de hayatın bir gerçeği. Peki bir gün biz de bu dünyadan kopup gittiğimizde, ardımızda bıraktıklarımıza ne olacak ya da her şeyi bırakabilmemiz mümkün olacak mı?

Geçen hafta Levent Pekcan'ın koleksiyonlarla ilgili bahsettiklerinden yola çıkarak konuyu biraz daha geniş ele aldım.

#akış #BLOG

Bizden sonra bizden geriye kalanlara ne olacak? - Ümit Büyükyıldırım

Yaşam gibi ölüm de hayatın bir gerçeği. Peki bir gün biz de bu dünyadan kopup gittiğimizde, ardımızda bıraktıklarımıza ne olacak ya da her şeyi bırakabilmemiz mümkün olacak mı?...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Tahrip edilen doğal yaşam alanları koronavirüslerin ortaya çıkması için mükemmel koşullar oluşturuyor. COVID-19 küresel salgınlar döneminin sadece bir başlangıcı olabilir.

#akış #bilim #BilimSeyir #bilimorg #koronavirüs

Koronavirüsler: Vahşi Yaşamdan İnsanlığa

Vahşi doğanın artan tahribatı ve insan etkileşiminin artmasıyla yükselen salgın hastalıklar tehlikesine genel bir bakış.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Deprem kuşağı üzerinde olan Japonya, şiddetli depremlerle sarsılıyor ancak düşük bir hasar alıyor. Peki Japonlar bunu nasıl başarıyor?

#akış #deprem #Japonya #Bilim #BilimSeyir #bilimorg

Japonya ve depremler: Felakete nasıl hazırlanıyorlar?

Deprem kuşağı üzerinde olan Japonya, şiddetli depremlerle sarsılıyor ancak düşük bir hasar alıyor. Peki Japonlar bunu nasıl başarıyor?
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Akıllı teknolojiler çağında çalışma, ilerleme ve insan refahına dair değerlendirmeler...

#akış #teknoloji #KİTAP #kitaptavsiyesi #BLOG

The Second Machine Age (Erik Brynjolfsson, Andrew McAfee) - Ümit Büyükyıldırım

The Second Machine Age: Akıllı Teknolojiler Devrinde Çalışma, İlerleme ve Refah; teknolojik ilerleme ile birlikte değişecek çalışma yaşamı ve insan refahını değerlendiriyor. Kitap,...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bilgi yarışması Riziko'nun en başarılı iki insan yarışmacısını yenen IBM Watson'ın yapay zekâ algoritma geliştirme süreci.

#akış #YapayZeka #IBM #IBMWatson #BLOG

IBM Watson'ın yapay zekâ algoritma geliştirme süreci - Ümit Büyükyıldırım

Yapay zekânın bugüne kadar kendini en etkin şekilde gösterebildiği ve insanı alt ettiği iki önemli başarısı var. Birincisi, 1997’de IBM Deep Blue’nun satranç şampiyonu Garry...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • arandur @arandur

  Yazını okudum. Sanırım offline veri tabanından bilgileri çekiyor. Acaba internete de bağlansaydı daha başarılı olur muydu yoksa hatalı cevap oranını mı artırırdı?

  • Ümit Büyükyıldırım @umit2050

   Wikipedia'daki bilgileri indirmişler zaten. Ancak tüm İnternet'i bilgi kaynağı olarak kullanması şu an için iyi bir fikir değil. Bilgi kalitesi ortada.Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu ayırt edemezdi.

  • Orcun @orcun

   @umit2050 İşte hocam orada da yapay zeka artısını görmüş olacaktık. Hazır ve doğru bilgiler ile nokta atışı cevap verilebilir. İnsan ile karşılaştırılıyorsa bence doğruyu ve yanlışı ayırt eden bir yapay zeka olması gerekiyordu. İnsanın da çünkü kusurları var en başta unutmak gibi bir kusuru var. Mağdem karşısında sonu olmayan ve neredeyse hiçbir bilgiyi unutmayan bir cihaz var e buna da bir zorluk seviyesi gerekiyordu. Karar verme yetkisi onu hesap etme işlemi vs. vs. bunları da yapması lazımdı.

  • Ümit Büyükyıldırım @umit2050

   @orcun Bunlar zaman içerisinde olacak şeyler. Bu aşamaya da hemen gelinmedi. Bilgi işlem kapasitesi gelişecek, algoritmalar gelişecek ve o da olacaktır ama şimdi değil.

  • Orcun @orcun

   @umit2050 Tabi ki gelişecek ama daha o zaman emekleme aşamasında hatta onu da sen kontrol ediyorsun demektir. Hani mağdem yapay zeka herşeyi kendisi öğrenmesi gerekiyor. Sanal klavye bile yazım yanlışını ayırt edebiliyor, işte bunu mu ? yazmak istedin diye leb demeden leblebiyi çıkartıyor, öğreniyor yani çok basit ama yapabiliyor. Bunun da açıkçası bence pek farkı yok o zaman ? Elinde neredeyse sınırı olmayan bir güçte makine var, ve sen buna wikipedi'den arşivi atıyorsun, sonra soru soruyorsun o da sana o sorunun cevabını arşivinden çıkartıp veriyor. Bu kadar mı koca yapay zekanın yapabildiği ?

  • Ümit Büyükyıldırım @umit2050

   @orcun Yapay zekâ henüz insan kapasitesine ulaşmış durumda değil. Sadece belli odaklı görevlerde başarı sağlayabilecek seviyede. İnsan beynine eşdeğer bir bilgisayarın oluşturulması için en az 2030'lu yıllar hatta 2040'lar öngörülüyor. "bunu mu demek istedin" otomatik tamamlamamsı varolan veriye dayanır. Üstün bir zekâ göstergesi değildir. Mantığı son derece basittir. Yapay zekânın tanımını ve bilgi işlem kapasitesini doğru anlamak gerekiyor. Bu konuda Ray Kurzweil'ın insanlık 2.0 kitabını önerebilirim. Orada bilgi işlem kapasitesi için detaylı hesaplamalar yer alıyor. https://www.umityildirim.com/insanlik-2-0-ray-kurzweil/

  • Orcun @orcun

   @umit2050 Ben daha çok tabi pratiğe bakıyorum. Yapay zeka denildiğinde benim aklıma kendi düşünebilen kendi kararını kendi verebilen bir makine aklıma geliyor. Yazılım olabilir robot vs olabilir ama işte elde evet kas gücümüz var aletin sonuçta bir hesaplama yeteneği de var ama o hesabı hala ben yaptırıyorum. Önüne cevabı belli olan cevap anahtarından veriyi atıyorum ve cevap anahtarındaki soruları soruyorum ve bana o cevabı veriyor bu bence yapay zeka değil.

  • Ümit Büyükyıldırım @umit2050

   @orcun Cevap anahtarı atma gibi bir durum söz konusu değil. Bu bilgiler doğrudan soru-cevap ilişkisi oluşturmuyor çünkü yarışmanın formatı farklı. Kelime oyunları, kafiyeler, espriler... Bu şekilde sorunca cevabı çıkartmak zekâ gerektiriyor elbette. Örneğin Google'da arama yapıyorken bu format kullanılmaz, doğrudan net sorgu yapılır. Google tüm İnternet'in verisine sahip olmasına rağmen (ki Watson'ın belliğinin yüzbinlerce katı) dolaylı sorulara yanıt veremez.