Kablo düzenleme için yapışkanlı klips

Dün görenler hatırlayacaktır, kablo düzenlemesi ile ilgili bir yazı yazmıştım. Bu düzenleme sırasında kullandığım yapışkanlı klipsi biraz daha yakından anlatmanın faydalı olacağını düşündüm.

Ürün, 100'lük paket halinde 12TL'ye satılıyor. Ben bu ürünü Perpa'daki Güler Elektromarket'ten aldım (Perpa Ticaret Merkezi, A Blok Kat:8 No:851 Şişli). Ancak kablolama tarzı elektrik ürünler satan herhangi bir yerde de bulabilirsiniz. Ama buradaki kadar ucuz olur mu bilemem.

Ürünün özellikleri

Ürün, alt kısmında tek taraflı yapışkan, diğer kısmında kablo tutmayı sağlayan bir kancalı klipsten oluşuyor. Fotoğrafta paketin gördüğünüz ürünün kanca çapı, evde kullanılacak en kalın kabloya yetecek genişlikte. Daha ince kablolardan aynı anda birkaç tanesini de tutabiliyor.

Yapışkan kısmın kalitesi çok çok iyi düzeyde. Hiçbir şekilde yapışmayan, düşen bir klips olmadı. Hatta sadece masa kenarı gibi düz ve temiz yüzeyler değil, duvar gibi daha sorunlu yüzeylerde bile sorunsuz tutuş sağladı. Bu sayesde odanın kenarlarından geçen uzatma kablolarını yerden kaldırmış oldum. Kalorifer borularını tutan düz kelepçenin dar yüzeyinde bile sorunsuz tutuş sağladı.

Ürünün kanca kalitesinde de sorun yok. Yani kablo takmaya çalışırken kırılan veya kırılmaya yakın olan bir klips olmadı.

Evde kablo geçen her yerde uygulanabilecek, başarılı ve çok uygun fiyatlı bir ürün. Çivili kablo kelepçelerinin duvar deliği sorununu da ortadan kaldırıyor. Değişiklik gerektiğinde klipsi çıkarmanız yeterli.

Özetle, çok başarılı bir ürün. Evde kablolarla ilgili düzenleme yapmak isteyen herkesin oldukça işine yarayacaktır.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

TP Link TL-WA854RE - 300Mbps WiFi Menzil Genişletici

Evin en uzak köşesinde yer alan modem, araya giren duvarların etkisiyle tüm eve aynı güçde sinyal veremiyor. Biz de bu durumdan biraz şikayetçiydik ve sorunu çözmek için bir menzil genişletici almaya karar verdik.

Tasarım

Herşeyden önce TP Link menzil genişleticinin oldukça şık bir tasarımı olduğunu belirtmek lazım. Zira beyaz ve yumuşak hatlı tasarımıyla, evin görünen bir yerine taktığınızda estetik bir görünüm veriyor. Yani estetik kaygısı olanlar için ideal bir ürün.

Varyasyonlar

TL-WA854RE'nin TL-WA850RE isimli benzer görünümlü bir modeli daha bulunuyor. Aralarındaki tek fark, 850RE'nin alt kısmında bir ethernet çıkışının olması. Bu da iki modelin arasında yaklaşık 15TL kadar bir fiyat farkı yaratıyor.

Fiyat

Ben ürünü Hepsiburada.com üzerinden 54TL'ye aldım. Ethernet çıkış mdeli ise 69TL olarak görünüyor. Diğer menzil artırıcılar ile kıyaslandığında oldukça iyi bir fiyata sahip oldğunu söyleyebilirim.

http://www.hepsiburada.com/tp-link-tl-wa854re-300-mbps-n-kablosuz-wall-plug-kolay-kurulumlu-evrensel-menzil-genisletici-p-BD501264

Kurulum

Kurulum modem mantığıyla aynı aslında. Aleti prize takıyorsunuz, gelen Wi-Fi sinyalini bularak ona bağlanmaya çalışıyorsunuz. Kontrol paneli lokal değil, dışarıdan bir web sitesine bağlanarak yapıyorsunuz. Eğer kullanma kılavuzuna uyarsanız kurulum sorunsuz gerçekleşir. Bu açıdan ne çok kolay ne de zor bir kurulum süreci var.

Menzil artırıcının görevi, varolan Wi-Fi sinyalini tekrarlayarak başka bir noktadan dağıtmak. Bu anlamda kurulum esnasında Wi-Fi sinyal kimliğinizi modenizle aynı yapmanız lazım. Ancak bunu yaptığınızda kurulum ekranına geri dönemiyorsunuz. Eğer lokal bir sayfaya bağlanılmış olsaydı bu sorun olmazdı.

Bunu aşmak için farklı bir sinyal ismi seçmeniz gerekebiliyor. Örneğin, aşağıda gördüğünüz şekilde modem kimliğim uyildirim, menzil artırıcı kimliğim de uyildirimex. Bunu yapabilmek için de tekrar bağlanabilmek adına menzil artıcıyı iğne deliği kısmından fabrika ayarlarına geri döndürmek zorunda kaldım. Burada benim atlaıdğım veya kavrayamadığım bir nokta olabilir. Daha  sonra aynı isimde yapabilmek için yeniden deneyeceğim. Çünkü tek bir sinyal ismi olması çok daha verimli bir sonuç yaratıyor. Örneğin telefonunuz bazen modemi görmeyip, doğrudan uzaktaki menzil artıcının sinyaline bağlanabiliyor.

Güvenlik

Modeminizde olduğu gibi menzil artıcıda da şifreli güvenlik sağlayabiliyorsunuz. Yani komşularınızın sinyali gördüğünde bağlanabileceği bir cihaz değil. Bu standart bir özelliktir elbette ama ben kurulum esnasında bunu düşünüyordum. Bu tarz bir cihazı kullanmamış olanların da aklındaki sorulardan birisini gidermek adına bu notu da eklemiş oldum.

Kullanım ve Performans

4 Watt'lık güç tüketimini, interneti kullanmayacağınız geceleri çıkarmak isteyebilirsiniz. Prizden sürekli takıp çıkarmak sorun yaratmıyor gibi görünüyor. Prize taktıktan kısa bir süre sonra sinyal vermeye başlıyor.

Sinyal kalitesi olarak da mevcut modemle eşdeğer, hatta bir miktar daha güçlü sinyal verdiğini söyleyebilirim. Eskiden uzak odalarda 1-2 çubuğa düşen sinyal kalitesi artık evin tamamında 4-5 arasında değişiyor.

Genel Değerlendirme

Şık tasarımı, kolay kullanımı, sinyal performansı ve oldukça uygun fiyatıyla bence kesinlikle çok güzel bir ürün. Aynı sinyal ismi konusunu çözdüğümde memnuniyetim daha da artacaktır (tekrar deneyeceğim). Menzil artırıcı almayı düşünenler için mutlaka bakılması gereken seçeneklerden birisi olduğunu düşünüyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6
 • Sequoia @sequoia

  Dağıtabilir. Benim oda ve salon arasında 1 oda daha var. Salona taktığım tp lin extender ağından 2 diş çekiyor laptop. (3 diş normalde) Telefonda ise 4 te 2 çekiyor.

 • Filtre @kahve

  Bende bunun Wa750re modelini kullanıyorum. Aldığım günden beri hep sorunlu. Başka bi ad vererek İnternete çıkıyorum. Sık sık kopuyor. Static ip verdiğim de sarı ünlem çıkıyor. Şuan sorunsuz mesela. Ama hiç yokken reset atıyor. Yada bağlanmada sıkıntı var. Aynı wifi ismini girerekte denedim yani 2sini tek yaptım ama yine olmuyor. Benim amacım salonda ana modemden girmek. Arka oda da bu cihazdan girmek. Ama ne yaptıysam bi türlü adam gibi çalışmadı.

 • Sensiz_Adm @sensiz_adm

  Bu ürünü yeni aldım şuanda çok güzel işime yaradı daha önce dark 300 wnr vardı kendı kendıne bozuldu.Ayarlar kısmında tek sorun kendi şifremizi modem şifremızı olusturamıyor olmamız bu çok kötü bir özellık ag adını degısebılıyoruz şifre haric.

 • Kayrakli @kayrakli

  tek range extender ile sorun yok (modem -> wa854re) sıkıntısız kullanıyorum ama
  ikinci range extender taktığımda (modem -> wa854re -> wa854re) sapıtıyor sistem.
  bu şekilde sorunsuz çalıştırabilen var mı? IPyi modem dağıtsın istiyorum. #akış

Samsung Kablosuz Hızlı Şarj Ünitesi - İlk Bakış

Ürün yeni değil ancak siz de benim gibi en yeni telefonu hemen almak yerine fiyat/performans olarak makul düzeye geldiğinde almayı tercih edenlerdenseniz bu inceleme işinize yarayacaktır.

Samsung S6 için aldığım kablosuz hızlı şarj ünitesinde siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneği var. Benim telefonum siyah olduğu için siyah aldım. Ancak ürünle birlikte kablo gelmediği için, telefonla verilen beyaz kabloyu takmanız gerekiyor. Farklı bir şarj kablonuz varsa o da kullanılabilir, önemli olan cihaz. Ama yine de beraberinde kablo verilmesi anlamlı olurdu.

Bence kablosuz şarj ünitesinin en büyük avantajı, sunduğu rahatlık. Her seferinde kablo takıp çıkarmak gerçekten küçük ama can sıkıcı bir rutin. Bu ürün sizi bundan kurtarıyor. Masanızın üzerinde bırakacağınız bir alan sunarken şarjı da arkaplanda halletmiş oluyor.

Hızlı şarj performansına gelince. Şarj durumu %80 iken şarja takıp 20 dakika sonra baktığımda şarjı %90'a gelmişti. Yani kablonun sunduğu hızlı şarjı tam olarak sunuyor diyemem. Ancak standart şarjın sunduğu hızı da sunuyor. Ayrıca kablosuz şarjın getirdiği avantajla kıyaslayınca bu çok da önemli görünmüyor.

Ürün piyasada ana satıcılardan ziyade küçük satıcılarda bulunuyor. Ben hepsiburada.com üzerinden Kılıfshop mağazasından aldım. Sorunsuz bir gönderim oldu. Ürünün piyasada az olmasından ötürü her S6 sahibinin bunu kullandığını sanmıyorum. Ama bana göre bunu destekleyen bir telefon da böyle bir şarj ünitesi olmadan kullanılmamalı. Çünkü sağladığı rahatlık daha ilk andan kendini hissettiriyor.

Sorularınız da olursa yanıtlamaya çalışırım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11