Yeni yapmış olduğum MultiBoot sizlere tanıtmak istiyorum. UEFI sistemler de kendi otomatik olarak UEFI kurulumdan başlıyor. 64 GB USB bellek kullanıyorum. Şu andaki hali ile her işimi fazlası ile görüyor. Teknik Servislerin elinde bulundurması gereken tam olarak bir İsveç çakısı 🙂

Malum 29 Temmuz'a az kaldı elimde bulunan iki adet Windows 7 keyini bu MultiBoot ile format attım Windows 10'a güncelledim. Hiç bir sıkıntısı yok Maşallah çok iyi çalışıyor. İçerisinde Virus Programları , Haziran ayı itibariyle güncel Windows 7,8.1,10 iso ları mevcut. Hiren Boot CD , Live Windowslar kısacası her türlü malzeme var. 🙂 🙂 #akış #multiboot #Windows

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 19

Ventoy ile multiboot/multiISO bootable(önyüklenebilir) USB sürücü oluşturma

Merhabalar ben Oktay Mercan,

Bu yazımda ventoy isimli uygulamayı ele alıyorum. Popüler olan rufus programından gına geldikten sonra multiboot(çoklu iso önyüklenebilme) desteği olan, daha fazla ve iyi bir uygulama arayışına düştüm. Uzun arayış sonrası karşıma ventoy uygulaması denk geldi, ventoy ile çoklu önyüklenebilir(multiboot) bir USB sürücü hazırlaya bilmemin yanında bir sürü özelliği olduğunu gördükten sonra rufus ın yerini alan en favori uygulamam oldu. En iyi yanı ise her seferinde USB sürücünüzü formatlamanıza ve iso dosyanızı yazmak için uzun süre beklemenize gerek yok, ventoy u USB sürücünüze kurduktan sonra tek yapmanız gereken .iso dosyanızı USB sürücünüze normal şekilde kopyalamak bu kadar basit.

Özelliklerine kabaca göz attığımızda (kabaca diyorum çünkü eklemediğim başka destekleri/özellikleri var):

 • Ventoy ile, diski defalarca biçimlendirmeniz gerekmez, sadece ISO / WIM / IMG / VHD (x) / EFI dosyalarını USB sürücüsüne kopyalamanız yeterli, sonra bilgisayarını yeniden başlatıp önyükleme menüsünden seçebilirsiniz.
 • Bir seferde birçok dosyayı kopyalayabilirsiniz ve ventoy bunları seçmeniz için size bir önyükleme menüsü(Boot menu) verir.
 • USB sürücünüzün normal kullanımını etkilemez, normal şekilde USB sürücünüzü kullanabilirsiniz.
 • USB/Yerel Disk/SSD/NVMe/SD Card a kurulabilir/yüklenebilir.
 • Sürüm güncellemesi sırasında verilerinizi yok etmez.(Çünkü kendini ayrı bir bölüme kuruyor bu sayede attığınız dosyalarınız etkilenmiyor.)
 • Persistence destekliyor yani USB sürücünüze kalıcı kurulum yapabilirsiniz.
 • exFAT dosya sistemi sayesinde 4GB dan büyük (ISO) dosyalarını destekler.
 • Türkçe de dahil bir çok dili destekliyor.
 • Bir çok işletim sistemi desteği mevcut.
 • Plugin desteği mevcut. (Script yazıp otomatik yükleme yaptırabilir yada arayüzü özelleştirek gibi vb şeyler yapabilirsiniz)
 • Otomatik yükleme desteğine sahip.
 • Legacy & UEFI desteği mevcut.
 • MBR ve GPT partition desteği mevcut.
 • IA32/x86_64 UEFI Secure Boot destekliyor.
 • FAT32/exFAT/NTFS/UDF/XFS/Ext2(3)(4) ana partition olarak destekleniyor.
 • Ve daha eklemediğim diğer özelliklere ve özelleştirilebilir liğe sahip...

Hiç eksiyanı yok mu diyecek olursanız, tek eksi yönü olarak otomatik güncelleme ve kontrolü olmaması diyebilirim, güncellemeyi kendiniz elle kontrol edip indirmeniz ve yüklemeniz gerek ancak bence bu pek bir eksi sayılmaz.

Arayüzü ve kabaca nasıl kullanıldığı

Aşağıya uygulamanın ana ekranından bir kare bırakıyorum, türkçe desteği olduğu ve basit bir arayüze sahip olduğu için kendi gayet kolay anlatıyor, dolayısı ile anlatılacak pek birşey kalmıyor amma velakin ben bazı ufak birkaç şeye değineceğim.

UEFİ Kurulum

Standart olarak Legacy ve MBR seçilidir, UEFI kurulum yapmak için disk partisyonunuzu GPT olarak ayarlamak isterseniz aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi seçebilirsiniz.

 

Fark ettiğiniz gibi diğer seçeneklere ve ayarlarada bu menüde bulabilirsiniz; "Ventoyu USB diskten kaldırma", "Güvenli Önyükleme" (secureboot), Persistent yani kalıcı yükleme için "Partisyon Yapılandırması" ayarını ve "Tüm Cihazları Göster" seçeneklere bu menüden ulaşabilirsiniz. Ek olarak dil seçimi için Language sekmesine tıklayıp istediğiniz dili seçebilirsiniz.

Güncelleme ve yeni sürüme yükseltme

Ventoyun yeni sürümü çıktığı zaman, sürücünüzdeki eski ventoy versiyonunu güncellemek ister iseniz; yeni sürümü sitesinden indirip zip den çıkartın, ardından eski sürüm yüklü olan cihazınızı takın ve uygulamdan cihazınızı seçip güncelle butonuna basın ve güncelleyin.

Yandaki bağlantıdan resmi sitesine gidebilirsiniz => https://www.ventoy.net

 

Ek olarak aşağıdaki bağlantıdan test edilmiş imaj dosyalarına ve ayrıntılarına ulaşabilirsiniz:
https://www.ventoy.net/en/isolist.html

Son olarak, distrowatch.com daki linux distroların(yani linux dağıtımlarının) %90+ destekliyor ama nadir bazı desteklemediği distrolar olabilir nelerin desteklenip nelerin desteklenmediğini görmek için aşağıdaki bağlantıdan görebilirsiniz.
TOP 275 dağıtım için destek durumu

 

Evet umarım işinize yaramıştır, hatalarım oldu ise kusura bakmayın, bir başka yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Benim kasada toplam da 7 adet kasa fanı var. Bunların 3 tane önden hava girişi 3 tanesi üst hava çıkışı ve bir adette arkada hava çıkışı var. Bunu uzün süre bu şekilde kullandım geçen kafama takıldı önden giren hava olduğu gibi üst fanlardan dışarı atıldığını fark ettim. Bende üstten ön tarafa doğru olan iki adet fanı hava girişi olarak ayarlardım. Totalde önde 3 adet hava girişi üstte 2 adet hava girişi 1 adet hava çıkışı ve son olarak arka egzoz fanı var. Aida64 de yaptığım testlerde max sıcaklıklarda 2 derece ortalama sıcaklıkta ise 5 dereceye kadar fark oluştu.

İşlemci : i7 10700

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 14
 • reducto @protego

  Mantıken böyle olması gerekiyor hocam zaten, o üstte en arkada kalan fanın dışarıya doğru, öndekilerin içeri doğru üflemesi gerekir. Ama bu halde negatif basınç değil pozitif basınç oluşmuş olabilir. Üstte en önde kalan ve ortadaki fanları iptal etmeyi de bi denesene hocam, önce birini sonra ikisini de, farklı sonuçlar çıkabilir.

 • sawgent @sawgent

  Üstte yüksek devirli fan kullanmak mantıksız bence. İlla koyulacaksa çapı fazla bir tane düşük devirli koyulabilir.

 • Ümit Büyükyıldırım @umit2050

  Ben de kasanın önünde en alta denk gelen fanların ne işe yaradığını merak ediyorum. Oradan üflenen havanın bir kısmı alta gidiyor ama alttaki o kısım da boş değil. Kablolar, disk kızakları vs. oradan kurtulup güç kaynağının arka tarafına ne kaldıysa onu ulaştıracak.

  • Alpi Ironside @alpi350

   Normalde tam o kısımda HDD yuvası vardır. Eğer bir HDD varsa oradaki fan işe yarar.
   Aksi taktirde HDD yoksa oradaki fan boşa dönmekten başka pek bir işe yaramaz. PSU'ya gitmez o hava zaten. Alttan kendi fanı zaten hava alıyor.

 • cgdincer @cgdincer

  Günün sonunda bu sıcaklık düşmesi sana ne sağladı? Ama götürüleri olduğunu kesin.

  • Joker @jokerx2

   Hiç b bir şey götürmedi. Zaten mevcutta bulunan fan sayısı aynı kaldı sadece fanların yönü değişti. Bir de millette şu fazla fan = yüksek ses imajı kırılmadı gitti. Eskiden molex ile sabit hızlı fanlar ile karıştırılıyor. Bu fanların hepsi anakart üzerinden kontrol altında sıcaklık oranına göre benim ayarladığım şekilde dönüyor. Yani sistem boşta Chrome da vs gezerken fanlar 400 RPM gibi hızlarda dönüyor. Ses çıkmıyor. Oyunlarda ise zaten kulaklık ile oynuyoruz yine sesi duymuyoruz. Bir katkıda şu mesela kule suğutucu en çok ses yapan fandır. Max RPM hızına 70 derece de ulaşıyor.şimdi bu işlemci 65 derecelerde gezerken RPM daha az olacağından en çok ses yapan fanında az da olsa sesi kısılmış oluyor.

Sistemimde ne çok güncellenmesi gereken yazılım varmış böyle, windows 11'deki winget sayesinde hepsinin listesini tek komutla görüp tek komutla hepsini güncelleyebiliyorum, sonunda windows kullanım kolaylığı açısından linux'a 1 tık daha yaklaşmış artık her programın sitesine tek tek girip yeni sürüm çıktı mı setup'ını indirip kurayım derdi bitti. Esneklik açısından bir APT veya Pacman kadar olmasa da hiç yoktan iyidir.

#windows11 #LinuxMasterRace

BeğenFavori PaylaşYorum yap

AIDA64 kararlılık testinde GPU'yu işaretlediğimde aşağıdaki uyarı geldi. Programa "sen düzelt" diyerek devam edeyim mi? Bir de sanırım bunu yapınca bu test için geçici olarak ayarlanıyor ama genel ayarlar aynı kalıyor. Bunun yükseltmesi daha mı iyi olur, ne yapmak lazım? Aşağıdaki videoda bir çözüm önerisi var. Bu konunun benim donma sorunumla ilgisi olabilir mi? 👉 https://teknoseyir.com/durum/1596685

📄 Timeout detection and recovery (TDR) 👉 https://learn.microsoft.com/en-us/windows-hardware/drivers/display/timeout-detection-and-recovery
▶️ What is the Windows video driver Timeout Detection and Recovery delay (TdrDelay)? 👉 https://www.youtube.com/watch?v=k6YO2H-Jyy0

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yaklaşık bir haftadır bir sorun yaşıyorum. Bilgisayar tepki vermeyi bırakıyor, mouse hareket ediyor yani kısmi bir donma yaşanıyor. Görev Yöneticisi vs. hiçbir şeyi açmak mümkün olmuyor. Ancak resete basıp yeniden başlatmakla geçici olarak kurtulabiliyorum. Sorunun çözümü için çok araştırma yaptım ve şüphelendiğim sorun kaynaklarına yönelik denemelerim oldu ve Windows'a format atmadan sorunu çözebilmek için deneme yapmaya devam edeceğim. Bunu bir ara güncelleme olarak paylaşıyorum, sorunu çözebilirsem benzer bir sorunun çözümü için de referans olur. Bu sorun çıkmadan önce hatırladığım kadarıyla en son neleri yaptığımı ve sonrasında çözüm amacıyla yaptıklarımı aşağıda listeledim.

⬅️ Sorundan önce en son yapılanlar:

◾ AMD Core Performans Boost kapatıldı
◾ Armoury Crate üzerinde sürücü güncellemeleri (AMD Chipset, LAN, Bluetooth?)

↪️ Sorundan sonra çözüm amaçlı denemeler:

◾ CoreTemp kaldırıldı (hafıza şişirme şüphesinden dolayı)
◾ Monitör sürücüleri kaldırıldı (AOC'ninki çok eskiydi bir iki uyumsuzluk belirtisi vardı)
◾ nVidia son sürücü kaldırıldı (sürücü çakışma ihtimali)
◾ nVidia Dijital ses ayarı bölümünden AOC'nin sesi kapatıldı (eskiden sadece bütünleşik hoparlörü olan ASUS monitörüm için ses seçeneği çıktığını hatırlıyorum, AOC'nin kendi hoparlörü yok)
◾ SFC /scannow yapıldı (bozulmuş dosyalar buldu ve onardı)
◾ nVidia HD ses sürücüsü kaldırıldı (bir çakışma ihtimaline karşı)
◾ nvidia sürücüsü için temiz kurulum yapıldı (sürücü çakışması ihtimali)
◾ chckdsk c: yapıldı, sorun yok
◾ KB5020030 güncellemesi yüklendi
◾ Firefox yenilendi (Tarayıcıyla ilgili olma ihtimaline karşı)
◾ GeForce 527.56 sürücüsü yüklendi (yeni yayınlanan sürücü)
◾ Armoury Crate üzerinden anakart sürücü güncellemesi yapıldı

Bunlar yapılmasına rağmen sorun tekrar etti. Bir çözüm denemesinden sonra bazen 1,5 gün boyunca hiç sorun çıkmazken, bazı günler bir ya da iki kez olabiliyor.

Son olarak 💽 Armoury Crate'i de kendi Uninstaller aracını kullanarak kaldırdım (kalıntı kalmış mıdır bilmiyorum). Bu da olmazsa temel donanım sürücülerinin kendi sitelerindeki güncel ve sonra da WHQL sürücülerini yüklemeyi deneyeceğim. Bu tarz sorunların belirsiz zamanlarda ortaya çıkması sinir bozucu olduğu gibi sorunun kaynağının belirsiz olması da ayrıca can sıkıcı. Çünkü kaynağı belirleyemediğinizde çözüm olasığının sonu yok. 😕

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 27

USB üzerinden Windows kurmak için Rufus'un yaygın olarak kullanıldığını yeni farkediyorum. Ben yıllar önce Windows'un sitesinde "Windows için yükleme medyası oluşturma" sayfasındaki yönergeler ve kendi aracıyla oluşturmuştum. Yakın zamanda da güncel sürümü için yine oluşturup sorunsuz kullandım. Bunu neden tercih etmiyorsunuz ve Rufus bunun yapamadığı neyi yapıyor?

#Windows #Windows10 #rufus

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 21

Arada bir anlamsız şekilde CPU-Fan hatası çıkıyor başlangıçta. Recep Baltaş yıllar önce bu hata için bunun bir hata olmadığını, BIOS’ta CPU Fan LOW Limit ayarını 200 yapınca düzeleceğini yazmış. 👉 https://www.technopat.net/sosyal/konu/cpu-fan-error-hatasi.53174/ İlk ekran görüntüsünde göreceğiniz gibi bende bu ayar zaten 200. Buna rağmen hata geldiği için bir YouTube videosundaki öneriyi yaptım; yani Monitor > CPU Fan Speed > Ignore yaptım. Bunun bir sakıncası olur mu?

⚠️ Not: CPU fanı sorunsuz çalışıyor. Donanımsal bir sorun yok, yazılımsal da görünmüyor. CPU fan hızında da sorun yok. Bu hatanın kaynağı bunlar değil ama nedir onu da çözemedim.

#cpu #TeknoYardım

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 9

Ücretsiz, öğrenmesi kolay, pratik bir video düzenleme uygulaması. Daha önceden Windows Movie Maker'a aşinaysanız Clipchamp'in temellerini öğrenmeniz 5 dk falan sürüyor. Tavsiye ederim.

#videodüzenleme #Clipchamp

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dahili disklerde tamamen SSD'ye geçtiğim için kalan son hard diskimi (1TB Seagate BarraCuda) TS kullanıcılarından isteyene hediye edeceğim. Karşı ödemeli PTT Kargo ile yollayacağım. Disk sorunsuz ve iyi durumda.

Teknik özellikler ve durumu:
Model: Seagate BarraCuda 7200 1TB 7200 RPM SATA 6.0Gb/s / ST31000528AS
Çalışma süresi: 40.080 saat civarı
Durumu: Disk sağlığı iyi, bad sektörü yok

#Hediye #ücretsiz #seagate #hdd

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 26