Harici Disk'e yedekleme yaparken kullanabileceğim yazılımlar neler? Benim için en önemli özelliği karşılaştırma yapması olacak. Bilgisayardan sildiğim dosyalar harici diskte duruyor. Bunun harici de var bilgisayarda yok diye göstermesi gerekiyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Lenovo R25I-30 monitörün güç kablosunu tam takmamışım. En ufak harekette cızır cızır yapıyor monitör gidiyor felan bazen de görüntü gelmiyor. Biraz zorlayınca tam taktım sıkı oturdu. 2 aydır böyle kullanıyormuşum. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bir firmada teknik testi geçtim ve grup mülakatına davet edildim. Vaka çalışması yapılacakmış 2 saatlik mülakatta. Bu konuda deneyimi olan fikir verebilir mi? Vaka çalışması vs. nasıl olduğuna dair.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • huseyin/azuren @hegemen

  Neyin vakası neyin teknik testi.Cnc tamiratında teknik test yapıp vaka da bindirilmiş cnc nin neden bindiğinimi inceleyeceksiniz yoksa ,bir kayıp kaçak yada hırsızlıkta ne nasıl yakalanılır, yada teknik olarak nasıl bulunur mu ?

 • Metin Girin @babazula

  Birkaç sayfalık bir olay anlatılır. Bu olaydaki sorunları çözmek için 5-6 seçenek sunulur. Bu seçeneklerin de çeşitli zaman ve parasal maliyetleri vardır. Grup çalışması olduğu için kişi sayısı kadar iş dağılımı yapılacak alan vardır herkes bir görev üstlenir. Size verilen maliyet ve zaman parametreleriyle olayı kendinizi en iyi ifade edecek ve mantıklı bir zemine oturtacak şekilde grupça anlaşarak çözersiniz. Amaç doğruyu bulmak veya kendi fikrini kabul ettirmek değil, parametrelere uygun olana grupça strateji belirleyerek karar vermektir. 2 saat olacak demişsin. 2 ayrı vaka çalışması yaparlar muhtemelen. 10 dakika olayı okuyup anlama, 15 dakika tartışma, 15 dakika karar verme, 15 dakika herkes üstlendiği görevi anlatarak çözüm yolunuzu mülakatçılara anlatma kısmı olur. Burada senin öne çıkmanı sağlayacak bir tüyo vereyim. Size bilerek şu kadar dakikanız kaldı diye uyarı yapmazlar. Püf noktası eğer sen bu süreleri takip edip “arkadaşlar karar vermemiz için 5 dakika kaldı, maliyet sorununa odaklanıp halledelim” gibi şeyler söylersen hem lider kişiliğin öne çıkar hem de gruptakiler konuşan adama yakınlık duyar. İkincisi ise ilk konuşmayı yapan stratejisini belirten sen ol, cesaret et söz al, gerekirse son konuşmayı da yap. Burada dikkat etmen gereken şey: asla kendi fikrini diretme ve asla fazla sessiz kalma. Mantığın peşinden git ve grubu yönlendirebiliyorsan yönlendir.

 • Halil @hcaktuna

  Bir senaryo verecekler grupça bunu çözün diyecekler. O sıradaki hal ve hareketlerinizi inceleyecekler. Ben IKEA için girmiştim. Etiket üzerinde farklı kasada farklı fiyat yazıyor ne yaparsınız diye ortaya bir şey attılar. Ben de yapacak bir şey yok 6502 sayılı tüketici kanununa göre hangi fiyat düşükse müşteri onun üzerinden satın alır dedim. Dışarı davet ettiler sonra elendiğimi söylediler. Çıktım gittim.

  • huseyin/azuren @hegemen

   Türk ikea da olmuş desene.Sen doğru olanı yapmışsın bence.

  • formulaz @formulaz

   Bence de doğru olan senin yaptığın. Kanunen neyse o'dur. Acaba nasıl bir cevap bekliyorlardı?

  • Halil @hcaktuna

   @formulaz Bilmiyorum. Pek istediğim bir iş de değildi gerçi olmaması daha iyi bile oldu benim açımdan. Belki onu hissetmişlerdir. Çünkü baya bir sessiz kaldım. Salak saçma tartışma ortamı vardı. Yok müdüre söylerim, yok müşteriye yanlışlık olmuş derim, yok şu, yok bu falan gerçekten ne kadar saçma çözüm önerisi varsa onu söylüyorlardı. İK personeli de not alıyordu o sırada bizi izleyip. Ben konuşuyorsunuz ama kanunda bunun yeri var boş yere neyi tartışıyorsunuz gibisinden cevap verince hoşlarına gitmedi herhalde.

Github da adamlar 1 yılda 2k-3k commit yapıyor. Bunu acaba yaptıkları en ufak bir değişikliği bile commitledikleri için mi oluyor? Ben mesela sabahtan başladığım projeyi gün içinde bitirdiğim zaman 1 defa commitliyorum. Tabii dosya da yapılan her şey toplu gözüküyor. Giriş yap, kayıt ol sayfası eklendi gibi. Mesela bunlar ayrı sayfa. Fakat commit edince toplu ettiğimden tek tek de yazmıyorum. Hangisini yapsam iyi olur? Tek seferde mi? yoksa en ufak değişiklikte bile mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 6

Enparada ATM'den dolar çekmek istesem çok komisyon keser mi? Döviz bürosundan mı alayım? 20-25 dolar kadar çekmeyi planlıyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 15

Anker Q30 kulaklığın pad'i iç kısımdan kendi kendine patlamış. Durumu yaşayan burada vardı sanırım. Garantiden kulaklık pad'i isteyebilir miyim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bugün ilk hunt'ı gerçekleştirerek resimdeki modelleri aldım. Mağaza girer girmez charger direkt ön sıradaydı şaşırdım kimsenin almadığına. Baktım güzel, sevdiğim bi araç yapıştırdım direkt.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Var mı şöyle genç işi güzel parfüm önerisi? Ağır olmayan, freshlik olarak invictus gibi olmayan, turunçgil odaklı yaz parfümü olması lazım. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu konuda whisper kullanarak sorunumu çözdüm fakat şimdi de soru işareti ile bitenleri ayırıp altlarına nokta ile bitenleri yazdırmak istiyorum. Python ile denedim fakat boş dosya dönderiyor. Nasıl yapabilirim?

https://teknoseyir.com/durum/1710908#comment-6124862

Konuşmayı yazıya çeviren yazılım olarak ne

Konuşmayı yazıya çeviren yazılım olarak ne kullanabilirim?
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Konuşmayı yazıya çeviren yazılım olarak ne kullanabilirim?

BeğenFavori PaylaşYorum yap