Mustang 2053 model güneş gözlüğünü 2021 yılında satın aldım. Gözlük sıfır ürün yoktu teşhir ürününü satın aldım. Polarize özelliği olduğundan dolayı herhalde gözlüğü güneşte takınca görüş olmuyor. Gölgeden güneşli bir yere bakınca güneşi çok rahat görüş oluyor. Acaba bu polarize özelliği olduğundan dolayı mı yoksa camları mı kalitesiz anlamadım. Güneşte rahat bir görüşüm olmuyor hiç.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Geçen Enpara limiti için bu konuyu açmıştım. https://teknoseyir.com/durum/1625287
Bugün Vakıf Katılımdan aradılar 30 gün önce başvurdum kk'ye. Gelir belgesi yok freelance çalışıyorum dedim adama normalde öğrenciyim felan diyince limit kontrol sistemini baya aşmışsınız diyor. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 17

Şu tarz bir ürün alıp geceliğin masa lambası olarak ya da kitap üzerinde kullanmak kullanışlı olur mu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 12 / 20

Amazon Prime sürekli olarak kart denemesi yapıyor. Kapalı olanlardan çekememişti bugüne kadar. Ben de prime lazım diye alım yapmıştım. Şimdi ekstre'ye baktım 15 Mart tarihinde aldığım üyelik bir de 21 Mart tarihinde tekrardan çekilmiş olarak gözüküyor. Ya kartları patlatıyor birisi ya da ödeme bug'ı oluşuyor sistem üzerinde.
#Amazon #amazonprime

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Öğrenciliğim bitiyor diye herhalde #ENPARA muslukları açtı. 45K teklifi sundu ve kabul ettim onaylandı. Mevcut limitin 45 katı kadar verilmesi de acayip ilginç oldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 15

Arduino projesini bitirdim. 4 DC motorlu araba ve üzerindeki 4 eksenli servo motorlar çalışıyor. Tek yapılacak olan ultrasonik mesafe sensörünü aktif etmek kaldı. Proje ile ilgili oradan buradan aldığım kodların çoğu işe yaramadı. Kendi çalıştırdığım şekilde bu kodları ve app ınventor ile yaptığım uygulamasını paylaşacağım. Millet faydalansın. Nereye sorduysam doğru düzgün bir cevap bile alamadım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • formulaz @formulaz

  Birisi de bluetooth modülü aldırdı arızalı diye ilk arduino deneyimim olduğu için bilemiyorum. Sorun 18650 2 adet pil kullanılmadığı için yetersiz enerjideymiş. Kendi yaşadığım sorunları githubda paylaşayımda halka hizmet yapayım. Seti aldığım satıcı 4 adet 1.5v + 1 adet 9v pil başlığı koymuş. Bunların yetmiyor bile enerji olarak. Kendi deneyimlerimle sorunları çözdüm resmen.

  • Agab @agab

   Ee yazılımcı olmanın basamakları bunlar. En son adımda millete sorarsın onun haricinde saçın döküle döküle uğraşacaksın 😀

  • Birkan @birkan-akar

   4 dc motor için 4 AA pil yetersiz kalıyor, 2 DC motor için sınırda çalışıyor. Tabi arduino'ya 9V pil ile ayrıca beslediğinizi varsayıyorum. Bunun yanında kullanılan motor sürücüde fark ettiriyor. Genelde kullanılan L298n motor sürücüye pil yetiremezken, l9110 çok daha verimli çalışmıştı bende.

  • formulaz @formulaz

   @birkan-akar 4 AA + 9v yetmedi. Diğer 9v ile dışarıdan bluetooth besledim. Bir tane daha 9v ile arduino besledim yine yetmedi. Şimdi 2 adet 18650 3.7v 1300mah pil kullanıyorum. Ben şarjlı matkaptan söktüm bu pilleri. 😀 Pillerden direkt L298'e de elektrik veriyorum. Arduino 9v girişine göre kablo vardı elimde. Pilden bir kutup anahtara, anahtar dan diğer kutup 9v girişine gidiyor uygun port olduğu için kablom.Yine kablo içinden + ve - olan kablolar daha var onlarla direkt l298n'e elektrik verdim. Ben kablo konusunda biraz şanslıyım. Geçen de projeyi yaparken işime yarar diye almıştım bu kabloyu.

  • Alptekin @alptekinck

   @formulaz arduino aslında 9v ile çalışmıyor 9v girişi dememek lazım. girişte 7805 doğrusal voltaj regülatörü var 5 ila üst sınırı hatırlamıyorum 20 25 volta kadar beslenebilir. doğrusal olduğu için aradaki farkı üzerinde harcayarak voltajı düşüreceğinden 9volt üzerinde regülatör soğutucu isteyebilir. 🙂 basit led projeleri için gücü telefondan vererek hocaya gösteriyordum.

  • Birkan @birkan-akar

   @formulaz https://www.instructables.com/Simple-multi-mode-4wd-Rover-JR-001/ bu sayfadan çok yararlanmıştım ben, buna benzer pek çok proje örneği de var, tavsiye ederim.

  • formulaz @formulaz

   @alptekinck Beni en çok şaşırtan tarafı arduino ac güç girişinden güç vermeye gerek bile yokmuş. Mesela L298N'e bağladığım pilleri jumperlarla taşıyıp ya da bir ucu jumper olan ek kablo lehimleyip VIN girişine bağlayıp ana güç kaynağı olarak da kullanabilirmişim.

  • Alptekin @alptekinck

   @formulaz vin zaten voltaj girişi 😀 dc başlıktaki pin ile aynı tabii ki.

  • Alptekin @alptekinck

   istediğin voltajı ayarlamak istiyorsan mt3608 ve lm2596 gibi çeviriciler kullan. rahat edersin.

  • formulaz @formulaz

   @alptekinck Kartı tamamen çözünce proje bitti 😀 Gittim pin header lehimledim karta pinler yetmeyince. Shield v5 vardı sette de tam randımanlı çalışmadı bende. Bluetooth hiç komut iletmiyordu araca ve robot koluna.

  • formulaz @formulaz

   @birkan-akar Ben mesafe sensörünü mesela 40 cm den aşağı engel ile karşılaşırsa aracı durdursun. Bluetooth komutu verince araç tekrardan hareket etsin. Fakat bunu yapamıyorum. Böyle bir kod yazanda bulamadım. Yine oradan buradan bilgi edinip yazmak lazım.

 • Serkand Demiroglu @srkndmrgl

  Youtobe merakli maymun bak,lezettli robotlar,robo90

 • Alptekin @alptekinck

  ultrasonik sensör çok sapıtmalar yapıyormuş. ir kullanman daha iyi olabilir.

  • formulaz @formulaz

   Ultrasonik ses dalgası mantığıyla çalışıyor ya o yüzden olabilir. Seri ekrandan kontrol ediyorum sensörü eğer engel 1-2cm kadar yakın olursa ölçümlerde 2000cm kadar gösteriyor. Ya da sabit nesneyi 3-4cm sapmalarla farklı değerler ile ölçüyor.

Youtube monitör çözünürlüğünden daha yüksek çözünürlüğü destekliyorken prime video, netflix vb. sağlayıcılar monitör çözünürlüğünün üstüne çıkmıyor. Bunun bir sebebi var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

@mrx 4 eksenli servo motorları ya ben çalıştıramadım ya da başka sorun var. Yeni motorda geldi bluetooth üzerinden aynı pinleri yerleştiriyorum fakat verdiğim komutları hiç uygulamıyor. Prizden alıyor arduino gücünü şimdide yine tık yok yani. Baud Rate mi değiştirmek gerekiyor acaba?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • mrx @mrx

  Kodu görmeden bir şey söyleyemem hocam. bluetooth modüller 9600 baudda başlıyor default olarak. Oradan sıkıntı yaşıyor olabilirsiniz.

  • formulaz @formulaz

   Sheild v5'i çıkardım. Dışarıdan besleme yapacağım servolara sinyali direkt arduino'ya koyacağım. Bunun için nasıl pil kullanayım? Shield v5 de gnd,vcc yeri var fakat 9v yeter mi? Arduino da 9v den besleniyor. Bluetooth da ayrı 9v den besleniyor.

ChatGPT de kodları nasıl devam ettirebilirim? Premium da devam ettir diyince ediyordu. Ücretsize kalınca baştan alıyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ali @norego

  "Baştan yazmadan en son mesajında kaldığın yerden yazmaya devam et" işe yarıyordu. Bir dene istersen, işe yaramazsa da benzer minvalde bir şeyler denersin

 • Türker Sezer @dirigeant

  Ben bu sorunu yasamadim. Cok uzun yanitlarda devam et (continue) dedigimde kaldigi yerden devam ediyor. Sadece kod blogu vb. ozel alan icinde birsey yazarken durduysa devam ederken o bolumun geri kalanini duz metin olarak yazmaya devam ediyor, ozel alan icinde yazmasi gerektigini farketmiyor.

Google Drive satın alınan alanı doldurup ödeme alamayınca doldurulan kısım siliniyor mu?
Duruma göre aylık ya da yıllık seçeceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap