Sonunda be kardeşim. #whatsapp #darkmode
NOT: Whatsapp beta kullanıcısyım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Askerliği 18 gün yaptığım için çok hakim değilim. Nasıl oluyor bu?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 11 / 14

https://twitter.com/Kandilli_info/status/1215992260678094848?s=19
4.7 Marmara Denizi. Yürüyordum hissetmedim normal olarak.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şirketler grubu olduğumuz için bunun gibi 3 tane sistem odası var. Kvkk gereği bazı yasal değişimler yapmak zorundayız güvenlik açısından. Bu işe girmişken hesaplamalarımıza göre 100 120 bin dolara tüm sistem odalarını tek bir odaya toplayıp işi halledebiliyoruz. Bu oda soğutma vs masrafı ile birlikte ayda 6 bin TL elektrik harcıyor. Şirket genel merkez binasına zaten 11 bin TL elektrik faturası geliyormuş. 3 tane böyle oda ayda senede 120 bin TL elektrik faturası demek. Düşündüğümüz yenileme sonrası harcamayı 5 senede elektrikten amorti edeceğiz zaten. Destek verin de yarın sunumda patrona şaaak diye sunayım.😂

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 27
 • afmha @afmha

  Konuya pek hakim değilim o yüzden sormak istedim; odayı klima ile soğutmak verimsiz değil mi? Bütün odayı soğutmaktansa doğrudan sunucu kabinlerini soğutabilecek bir çözüm yok mudur?

  • TongYabguHan @tongyabguhan34

   Korkunç masraflı evet ama daha iyi bir alternatif yok şu an. 2 klima var. Biri yedek diğeri 24 saat 12 ay açık 18 derece de. Bir arıza olursa bize ve şirket güvenliğine otomatik arama geliyor sıcaklık yükseliyor diye. 2. klimayı devreye alıyoruz.

 • ARMv7 @armv7

  Yalnız şaka gibi ayda 6 bin lira ve 3 oda ayda toplam 18 bin lira elektrik eder. Yılda 3 ünün toplam elektrik maaliyeti 216 bin lira eder. 5 yılda 1 milyon 800 bin lira eder. 120 bin dolar'a yeni sistem kuruyorsanız o 700 bin lira ediyor. Bu durumda kendini 5 yılda amorti etmesi için yeni kurduğunuz ve hepsini topladığınız odanın aylık elektrik maaliyetinin 5 bin lira olması lazım ki kendini 5 yılda amorti etsin.

  • TongYabguHan @tongyabguhan34

   Evet hocam. Biraz da düz rakamlar verdim 5 olmaz 6 olur vs. Anlatmak istediğim tek yere alarak hemde daha güncel teknoloji kullanarak hem verimlilik artacak hemde aslında en başta büyük para gibi gözüken masraf aslında orta vade de kafa kafaya gelmiş olacak. Elektrik fiyatları da artıyor ve her yıl artacak malum. Bir de tüm aletleri buraya toplayınca bu 6 bin atıyorum 7-8 bin olacak.

 • SimplePastTense @enderg

  Nutanix veya simplivity üstüne esxi veya azure vm kullanın. Tüm makineleri cloud a al daha kolay yönetirsin. Mailleri 365 e al. Is yukun azalir one drive ile file server mis gibi olur. Sunucular eski jenerasyon g7 ve g8 hem yapıyida güncellemiş olursun elektrik ve barındırma maliyetini cloud a eklersin güncel olursun

 • Emre CESTEL @ecestel

  Bu tür odalara normalde hassas klima kurulması ve altan soğutulması gerekir. Bu tür çözümler odayı değil racki soğutur. ya da döşmee altından racke ulaşır.
  İlk yatırım maliyeti yüksek, işletme maliyeti düşüktür, ayrıca sürekli çalışması gereken sistemler için şart. Şuan çok büyük bir e ticaret sitesinin ofisini yapıyoruz ve bu sistemleri de yedekli kullanıyoruz. Ayrıca bu odalarda gazlı söndürme, ileri derece yangın ihbar sistemleri, su baskını ihbar sistemler ivs olmalı
  http://www.airedale.com/web/Server-Room-Air-Conditioning.htm

  • Emre CESTEL @ecestel

   Bizim kullandığımız marka Vertiv imiş, mekanik mühendisinden öğrendim. sistemin özeti aşağıdaki gibi. Dilerseniz bu işi çok iyi bilen bir proje firmasına yönlendirebilirim, ben mimar olduğum için bilgim bu kadar. İşin projelendirilmesi veriminizi çok arttıracaktır.

  • TongYabguHan @tongyabguhan34

   @ecestel Görüntüde ki düzen tarzında bir sistem kurmayı düşünüyoruz bizde hocam. 1-2 yer ile görüştük. Yarın ki toplantı sonrası biraz daha netleşecek tarihi filan. Yorumunuzu not aldım unutmamamk adına. İhtiyaç olursa bu yazı altından mail adresimi atarım,firma bilgilerini alırım. Çok teşekkür ederim.

https://twitter.com/trthaber/status/1214753592894197763?s=19
Haarp tartışmaları başlasın.☹️

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 17

Ankara'da 3.8 deprem olmuş. Hissettiniz mi?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Şirketten bir arkadaş getirdi. Çocuğunun tablette böyle bir şey çıkıyormuş. Hiç denk gelmedim ben. Araştırmadan önce sorayım dedim. Var mıdır bilen?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 15

Batı ve Güney bölgeler; bol yağmurlu ve fırtınalı iç bölgeler ise yer yer yoğun karlı bir sisteme giriş yapıyor. Deniz ulaşımında iptaller kesin olacak(Marmara) İstanbul için fırtınaya ve yağışa özellikle dikkat! Uyarıları takip etmekte fayda var. Toplam yağış ve kar haritaları. İyi pazarlar.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Bu Cumartesi bir takım adımlar atıldı.😂

BeğenFavori PaylaşYorum yap