Gump paylaştı.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 11

#akış #soyağacı hizmeti tekrar açılmış, denendi onaylandı. 🙂

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış #KonuDışı Psikolojim bozuldu, en az +30 olması lazım bu içeriğin. Özellikle 15:20’deki olay aşırı rahatsız edici, yaratığın facebook paylaşımına baktım ve halen duruyor.

BU BİR İSYAN VİDEOSUDUR!

Hazırlayan ve Sunan: Pelin Öztürk Seslendiren: Mengü Özkor, Işıl Ilgıt Şimşek Kanala abone oldun mu? Buradan ol: https://goo.gl/X2qoRu BU BİR İSYAN VİDEOSUDU...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • lterlemez @lterlemez

  İnsanoğlu zıvanadan çıkmış; adalet denen olgu işlemiyor. Yasa yapıcılar, siyasetin elinde oyuncak olmuş. Başka nasıl bir sonuç çıkacağını bekleyebiliriz ki?

 • ... @nezzperce

  Haysiyetsiz, insanlık dışı varlık. O kadın orada can çekişirken bile yardım etmediler, taş olasıcalar. Utandım insanlığımdan. Bicaklanirken bile yardim edin diyo, kimse yardim etmiyo. Allah belasini versin yardim etmeyenlerin ve o pisliğin. Üzüldüm..

  • lterlemez @lterlemez

   Haklısınız ama kolay bir şey de değil ki, başkasının canı için durduk yere kendi canından da olabilir. Kolay verilebilen bir karar değil. Cesaret işi, psikoloji işi,

  • ... @nezzperce

   @lterlemez gördüğü zulme dur demeyen ne Müslümandır ne de insan. Bu ikisi de değilse, zerre kadar değeri yok benim gözümde. Biraz insaniyeti olsa, biraz da haysiyet. YOK. Yazıklar olsun. Mazlumun ahı için kendi canını ortaya koyamayana, ölürken bile yardım feryatlarına yardıma koşmayanlara ve uzaklaşanların Allah belasını versin. Utanıyorum..

  • lterlemez @lterlemez

   @nezzperce; Haklısın da kolay iş mi Allah aşkına? En basitinden, haklıyken bile suçlu durumuna düşebildiğin bir ülkedeyiz. Yardım ederken, düşerseniz size kim yardım edecek? Diğer durumlarda, insanlar hiç çekinmeden yardım ediyor ama bu tür durumlarda, can havli ile kaç kişi yardım edebilecek psikolojideki?
   Kim olsa yardım etmek ister ama kolay bir iş değil.

  • ... @nezzperce

   @lterlemez kolay, kolay.. içinde gerçek anlamda inanç olan ve insaniyet taşıyan karakterli kisiler için çok kolay. Yardım etmek çeşit çeşittir. 3 kişiler ve ilk baştan beri karışmayarak hata ediyolar. 3 kisiler, mudahele edebilirlerdi kolayca. Sonradan da yabancı cisimle.uzaklastırabilirlerdi vs. Gerçekten utanıyorum bunları yazarken. İnsanlık ne hale gelmiş, yazıklar olsun ya

  • Gump @runforrest

   @nezzperce Tamam, durum karşısında verebileceğinizi düşündüğünüz tepki çok insani ve yardımsever fakat herkes yaradılış itibari ile aynı değil. Kaçma davranışı göstermelerinin esas nedenini bilemezsiniz. Kendimden örnek verecek olursam durum karşısında panik atak geçirip ezbere daladabilirdim, milletin kaçıştığını görünce sürü psikolojisi ile sorgulamadan bende kaçabilirdim. Bir anlık olaylar bunlar trafik kazası gibi hızlı düşünme ve karar verme yetisi ister. Sanmayın ki kaçan insanlar başım belaya girmesin aile işine karışmayayım kadın ölürse ölsün mantığıyla kaçıştı, gidin sorun kadının öldüğünü duyunca, keşke bir anda organize olup çullanabilseydik üstüne der hepsi. Tersine insanımız bu gibi durumlarda bölgeden bölgeye değişse dahi karışma eğilimi gösterir. Hassasiyetinizi anlıyorum ama lütfen panik durumunda yapılan davranışlar ile inanç sorgulamaya kalkmayın, bu hiç hoş değil.

  • ... @nezzperce

   @runforrest inancı olsun ya da olmasın, insaniyet namına bile yardım etmelilerdi dedim zaten. Neyse, bunun gibi insanlardan çok var, o yüzden dahabda uzatmaya gerek yok yani. Allah sonumuzu hayır eylesin.

#akış Yalnız helal olsun, devlet dairesinde bekletmeye alıştırdılar yadırgamıyoruz belki ama internet ortamında çizgilerini korumaları zor olsa gerek. 😀 Baya baya sıra verdi otur biz seni çağırırız diyor. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap

#akış İnşallah gerçek değildir. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 7

#akış Millet şaşırmış.. 😀

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 8

#akış Gündeme gelen apple telefonlarını yavaşlatıyor muhabbetinin muhtemelen özü. Tartışma çıkarmaya çalışmıyorum fakat bunun savunulacak bir yanı yoktu ve maalesef kendini komik duruma düşüren insanlar gördüm. Hiçbir markanın fanı değilim, apple dahil bir çok ürünü kullanan bilinçli bir tüketiciyim sadece. İnsanların akıllarıyla alay edilmesi hiç hoş değil. Üniversitede pazarlama dersi almış biri olarak söyleyebilirim ki bu tarz muhabbetler için üreticilerin yüzlerce yıl öncesine dayanan şeytani fikirleri ve kaynakları mevcut.

117 Yıldır Yanan Ampul

İster inanın ister inanmayın şu anda dünyanın bir yerinde yanan bir ampul var. Buna inanmak kolay. Peki ya bu ampullerden birinin 1901’den beri açık olduğunu...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 21 / 23
 • Ö. @ozgurg

  Son zamanlarda Apple’daki batarya mevzusu planlı eskitme olmayabilir belki ama Apple’ında bir şirket olduğunu ve tek amacının para kazanmak olduğunu unutmamak gerekiyor.

  • eamedic @eamedic

   Şirketlerin tek amacı para kazanmak değildir aslında marka değerlerini yükseltmek, piyasa değerlerini yükseltmek gibi amaçları da vardır ki işletmelerin en önemli amaçlarından bir tanesi de hayatta kalmaktır. Apple ın da tek amacının para kazanmak olduğunu düşünmüyorum, burdan apple ı savunduğum anlamı çıkmasın 😊 ama adamlar şu ana kadar doğru hamleler yapmışlar demek ki. Diğer birçok büyük şirket de para kazanmaktan çok daha önemli hamleler yaparak hala hayattalar. Sonunda parayı kazanıyorlar tabi ama bu onların para kazanmak için yapılacak her şeyi yaptıkları anlamına gelmiyor.

  • Ö. @ozgurg

   @eamedic Yaptıkları para kazanmaya hizmet ediyor.

  • Gump @runforrest

   @ozgurg Aynen öyle hayatta kalması, marka değeri ve daha sayılabilecek aklınıza gelen her şeyin özü paradır. Burada bahsi geçen firma geldiği noktadan ötürü kendini tekel haline getirdi bir nevi ve bunun kaymağını yiyor.

  • eamedic @eamedic

   @ozgurg tabi ki ama demek istediğim para kazanmak dışında başka amacı olmayan firmaların ayakta kalamayacağı. Eskitme hadisesinde şeffaf olunsaydı durum değişir miydi bilmiyorum. Wap zamanında da işler yürüyordu ama şimdi insanlar benim 4g’m daha yavaş diye hayıflanıyor 😀 Apple, samsung ya da başka bir üretici eskitmeseydi de insanlar yenisi çıktığı için değiştirecekti. Bugün 4k tv leri inceledim 8 bit panelli eski 4k lar bir kenarda boynu bükük duruyor 😊 herkes oledlerin peşinde. Firmalar bu zemini çok güzel kullanıyorlar. Şimdi de pil satıyor apple ürün ucuzlatarak karını arttıracak, meşhur pazarlamadaki küçülerek büyümeye gitme kavramı gibi 😊. Demek istediğim bunlar kapitalizmin kurallarını belirleyen adamlar gözü dönmüş gibi para kazanmak için hareket etmezler, binlerce olasılığı görmeden adım dahi atmazlar.

  • Ö. @ozgurg

   @eamedic Apple çok zengin bir firma. Küçük firmalara göre çok daha rahat hareket edebiliyor ama sonuçta 1 dolara satacağı üründe bile kar edecek. Hayır için yok hiçbir firma, o zaman zaten firma değil kurum derdik ismine.

   Elbette Apple’da çalışan amacı para olmayan insanlar vardır ama yatırımcı için tek önemli kısım ekranında gördüğü finansal değerler. Firma ne kadar kullanıcı odaklı gitmek istese de “para babaları” öyle düşünmeyecek.

   -%16 kar ettik bu sene.
   +Neden %20 değil?
   -Hızlı şarj cihazını kutulara koymaya başladık
   tarzında bir konuşma geçerse bahsettiğim “para babaları” beni ilgilendirmez diyecektir.

  • eamedic @eamedic

   @ozgurg bu firmalar bizim evde yaptığımız tasarruf zihniyetinin 1000 katı blr hassasiyet ile tasarruf ediyorlardır. Şu an insanların apple ı hızlı şarj cihazı için almadıklarını bildikleri için koymazlar ama insanların büyük ekran trendine ayak uydurup büyük ekranlı ip üretirler. Eğer ilerde insanların altın standartı kutudan çıkan şarj cihazı olursa apple şarj cihazını koyma yolunu seçecektir. Para babaları bence kullanıcı odaklılar ama tüketim alışkanlıklarına büyüteci tutarak. Belki x gibi çirkin bir telefonu üretmeselerdi ve 8 ile devam etselerdi şu an apple ın piyasadaki çerçevesizlere karşı geri kaldığını konuşuyor olurduk. Düşününce face id, tasarım fln derken ciddi arge maliyeti ama şimdi iyi satılıyor, iyi de gelir bırakıyor. Aynı para babaları piyasada karlılığı artarken itibarı düşen bir firma da istemezler 😊 sistemde mutlak bir denge isterler. Bunları tabi ki kendi çıkarı için isterler.

  • Yalçın Bahadır @ybahadir

   @eamedic Şirketlerin para kazanmaktan başka ikinci bir amacı yoktur. Para kazanma amacı olmayan “Şirket” olmaz. Onlara vakıf, dernek vs. denir. Şirketlerinde hedefledikleri tek şey kârlarını maksimize etmektir. Senin saydığın şeyler de buna hizmet eder zaten.

  • eamedic @eamedic

   @ybahadir şirketlerin para kazanmaktan başka ikinci bir amacı yoktur cümlesi sığ bir cümle. Ben zaten amaçları arasında birinci amacın kar etmek olduğunu belirtmişim, kar maksimize etme görüşünün firma değerini arttırma görüşüne dönüştüğü ve benimsendiğini belirtmek isterim. İşletmelerin hayatta kalma amacı en az kar etme amaçları kadar önemlidir, bunların hepsinin işletmenin para kazanmasına destek olduğunu da belirtmiştim. Kısaca bahsettiklerimin özeti salt kar etmenin firmanın hayatta kalması için yeterli olmadığı idi ki zaten bunlar uydurma bilgiler de değildir. Yine de yorumunuz için teşekkürler.

 • Orcun @orcun

  Ben yazdığımda zamanında ” apple yavaşlatıyor olabilir, kendince adam şirket para kazanıyor kendi çıkarı için yapabilir ” diye millet beni taşla kovaladı. Yok öyle şey olmaz yapmaz etmez şöyle böyle vs. vs. vs. yaparsa haklıdır dedim adamların tek derdi para kazanmak herşeyi yapabilir. Sen sadece tüketiyorsun musluğu sağlayan da bunlar başında oturan da bunlar, senin suyu sorgulamaya hakkın yok. Sadece içersin o kadar.

 • Ergin Bilgin @erginbilgin

  Anlaşılmayan şey şu ki planlı eskitme bu değil. Herkesin telefonu yavaşlamıyor. Pilin performansı düştüğü için sürekli şarjı olduğu halde kapanan bir telefon kimse istemez. Apple pil ömrü uzun olsun diye kısmıyor işlemci frekansını. İşlemci pilin sağlayamayacağı kadar voltaj çekip telefonun kapanmasına sebep olmasın diye kısıyor. Önüne geçilmeye çalışılan şey hepimizin aşina olduğu pilin %50 gösteriyorken aniden telefonun kapanması sorunundan başka bir şey değil yani. Ha sıkıntı şu oldu, olur olmadık şekilde kapanmaya başlasa pili öldüğü anlaşılıp servise gidecek telefonlar update ile yavaşlatıldığı zannedilerek yenileriyle değiştirildi belki de. Apple’da buradaki hatasını kabul etti zaten.

  Bir de Apple hiç bir zaman size donanım satmadı. Donanım detaylarını paylaşmadı bile. Apple her zaman kapalı kutu cihaz satar. Deneyimi pazarlar. Arka planda bu deneyimin nasıl sağlandığına kullanıcının karışmasını istemez. İdeal Apple kullanıcısı da zaten bunlar kafasını meşgul etmesin isteyen kullanıcıdır.

  Şimdi ben telefonumun donanımını bilmeliyim, benim kontrolümde olmalıcı bir grup insan türedi. Eskiden böyle bir şey yoktu yani. Var mı Nokia zamanında donanım peşinde koşulduğunu hatırlayan? Gerçekten çok çok kısıtlı bir kitle bunlar hakkında kafa yorardı.

  Ne zaman Android’ciler bende şu kadar RAM, iki kat çekirdek, şu kadar fazla saat hızı diye idrar yarışına girdi. O zaman iPhone’un da donanımı konuşulmaya başlandı.

  Android PC ise iPhone konsoldur bir nevi. Oyununu takıp oynarsın, ayar yapmak, overclock düşünmek, performansı kafana takmak istemezsin. Önemli olan oyunu sıkıntısız oynayabilmendir.

  Şimdi aynı şeyi konsollara pompalamaya çalışıyorlar. Şu kadar RAM, bilmem ne kadar çekirdek diye. Konsollara hala dışarıdan müdahale edilemediği için o kadar yediremediler ama yine de benimki daha 4K yarışları başladı bile.

  Apple’ın konsollara bir benzerliği de App Store’dur. Apple App Store’dan elde ettiği geliri telefon hanesine yazar.

  Android’çi kardeşlerimiz ise bu geliri Google’a kaptırdığından sürekli yeni telefon kakalamayı tek seçenek olarak görür.

  Planlı eskitme diye Apple’a suç atılıyor belki ama bu telefon manyaklığı daha çok Android’cilerin suçu. Benim ki daha 8 GB diye her sene yeni telefonu itelemek onların pazarlamasına daha çok uyuyor.

  • Gump @runforrest

   Ortada apple’cı android’ci diye bir şey yok benim için. Üretici ve tüketici var sadece. Sizin gibi düşünenler ve benim gibi düşünenleri farklı farklı kaynaklardan çok dinledim. Ne tesadüf ki hepsi bu olaya batarya teknolojisi ve apple kullanıcısı gibi taraflardan bakmayı tercih ediyor. Çoğu kullanıcı uzun süredir yavaşlamalardan müzdaripti ve suçu yeni güncellemelere buluyordu. Sebebinin kendi yürüttüğü yavaşlatma politikası olduğunun farkında olan firma, yazılımının kötülenmesi pahasına buna göz yumdu. Tek sebebi ise kullanıcının markadan vazgeçme eğilimi göstermesi yerine çareyi yeni ürünlerinde aramasıydı. Bu kozu eline geçiren her marka kullanır, ben şirkete ve markaya suç bulmuyorum. Benim sorunum daha çok ios android fark etmez, bu konuyu bir kenara bile bırakabiliriz, herhangi bir şeyi körü körüne savunan insanların kendilerini düşürdükleri komik durumla. Bu pil teknolojisi araçlarda bile kullanılıyor, iyi o zaman yarın tesla çıkıp araçlarınız yavaş yavaş hantallaşıyor çünkü sizi yolda kalma ihtimalinden ve pilin doğurabileceği risklerden koruyoruz der. Pil sarf malzemedir, bunun performans kaybedeceği açık seçik bellidir zaten. Önemli olan üreticinin bu noktada tüketiciye çözüm olarak ne sunduğudur. Dediğim gibi amacım tartışma ortamı oluşturmak değildi, sadece tüketici çoğunlukla bunların markadan önce şirket olduğunu unutuyor.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @runforrest Android’ci dediğim Android üreticisi. Kullanıcı tarafında ayrım olup olmadığıyla ilgilenmiyorum bile.

   Tesla’da da emin olmamakla birlikte böyle bir sistemin zaten olduğunu sanıyorum. Pil eskidikçe aracın performansı düşüyor.

   Edit: Evet öyleymiş.
   https://forums.tesla.com/forum/forums/model-s-acceleration-slower-battery-depletes

  • Gump @runforrest

   @erginbilgin Eli mahkum ilk performansı alamayacak kullanıcı. Peki o noktada yazılım ile aracın 100 km hız üzerine çıkmasını engellemek mi yoksa pil sağlık durumunuz iyi değil bu yüzden performans kayıpları yaşayabilrsiniz demek mi daha makul? Yedirebilse bence aracı yavaşlatırdı fakat bu daha açık seçik bir şey olduğu için cesaret edemezdi. Tabi gözle göremeyeceğimiz bir sürü teknoloji mevcut bir şekilde oralarda planlı eskitme uygulanacaktır. Tesla pil ile alakalı olduğu için akla gelen bir örnek sadece.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @runforrest Teknik olarak performansın düşmesinin sebebi limitlemeleri zaten.

   Apple’da sabit bir değere limitlemiyor ki. Pil ne kadar kaldırıyorsa oraya çekiyor frekansı. Tesla da aynısını yapıyor.

   Bu aşamada pilin performansı düşürdüğü kullanıcıya söylense iyi olurdu tabii ki. Apple’da bu hatasını kabul etti zaten.

  • Gump @runforrest

   @erginbilgin Batarya değiştirmek yerine yeni cihaz alan kullanıcı yanına kár kaldı ama. He özür mahiyetindeki batarya değişim ücretinin indirimli hale getirilmesine ben küfür gözüyle bakıyorum. 🙂 Bu bir hata değil bilinçli uygulanan bir politikaydı görüşüm. İçimde kalmasın söyleyeyim, bu olay bana sürekli kandırılan ve nedense cefasını vatandaşın çektiği birini hatırlattı. Ne tesadüf ki o da halen apple gibi savunuluyor. 🙂

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @runforrest Bir yandan da işlemci frekansı bilgisini zaten normalde vermeyen bir firmadan frekansın düştüğünü söylemesini bekliyorsunuz.

   Bence geleneksel Apple gömme şöleninden başka bir şey değil. Bunlara gelene kadar diğer markalar ne skandallara imza atıyor. Maksimum 2 gün konuşuluyor. Apple olunca adamlar özür dileyip telafi etmek adına bir şeyler dahi yapsalar aylarca gömülmeye devam ediyorlar.

   Edit: Sadece isteyenin para verip kullandığı bir ürün ile bir milletin zebellah gibi tepesine çöken kişiliklerin karşılaştırılmasını da komik buluyorum.

  • Gump @runforrest

   @erginbilgin Neden gömeyim? Gördüğümü algıladığımı bana geçeni söylüyorum sadece. Bu olaya sadece apple olarak bakmak büyük hata. Ben size daha komik ve açık seçik olan bir şey söyleyeyim, android tarafında çoğu üretici açık açık desteğini kesiyor ve tüketici cihazın donanımı yeterli olduğu halde güncel işletim sisteminden mahrum kalıyor. Note 7 vakası tarihe gömülebilecek bir şey değildi bence. İyi sen daha hızlı piyasaya çıkıp rekabeti arttırabilmek için kullanıcıyı tehlikeye at ve bu yanına kalsın. Dünkü firma değilsin ki kardeşim imkanın tecrüben yetersiz, fiyatın ucuz bir şeylerden kıstın diyebilelim. Ben tüketiciyim sadece salak yerine konulduğumda hissediyor ve rahatsız oluyorum o kadar.

  • Ergin Bilgin @erginbilgin

   @runforrest Açıkçası biraz kendi cevabınızı veriyorsunuz. Tüketici yılda bir yeni telefon almak istiyorsa yılda bir telefon yapılır. 6 ayda bir alacak olsa 6 ayda bir de yaparlardı.

   Koca koca insanlar çocuk gibi telefon peşinde koşmaktan vazgeçerlerse sektör de biraz değişebilir. Birazcık düşünürseniz 1 yılın telefon gibi bir şeyin yenisini tasarlamak için aslında ne kadar kısa bir süre olduğunu görürsünüz zaten. İşte Note 7 diyorsunuz. Cep bombası resmen unutuldu gitti.

   Bir de bu pil olayıyla ilgili eklemek istedim. 10.2.1 versiyonuyla gelen bir özellikti bu. iPhone 6 ve üzeri modellere geldi. iPhone 5s bu iOS güncellemesini almasına rağmen frekans düşürme özelliği gelmedi. Çünkü 5s’de işlemci bu kadar fazla güç çekip bu kadar kapanma sorununa yol açmıyordu.

   Amaç planlı eskitme olsa öncelikle en eski modelleri olan 5s’i yavaşlatırlardı.

   Ha keşke gelseydi. Çok soğuk yerde yaşadığım için 5s ile bir sürü sıkıntı çektim. Sokaklarda taksi çağıramadan kaldığım çok oldu.

  • Gump @runforrest

   @erginbilgin Benim için skandal ve rezalet markadan markaya yada şahıstan şahısa değişmez. Fakat çoğu insan için değiştiğini görmek üzücü ne diyeyim. Sağlıcakla kalın. 🙂