https://m.gsmarena.com/nokia_2630-1973.php
#ilktelefonum nokia 2630 idi. Babam ilk olarak ablama almıştı. Görünce çok şaşırmıştık. O zaman için gerçekten kibar bir cihazdı. 66 gram ağırlık ve yalnızca 9.9 mm kalınlık 2007 de çıkan bir cihaz için gerçekten iyiydi. Sonrasında bana, benden de dedeme geçti ve şu an hâlâ dedem kullanıyor. Şimdiki tuşlu nokialar hem daha kalın, hem de dayanıksız. Babaanneme aldık bir tane 400 lira mı ne verdik. Bir sene dolmadan bozuldu.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

https://youtu.be/ygRNoieAnzI öncelikle herkese iyi akşamlar. Şu TED konuşması biraz aklımı kurcaladı(önce videoyu izlemeniz daha iyi olacaktır). Şimdi abimiz doğuştan renk körü ve kafasındaki aletin yaydığı ses dalgalarına göre bir şeyin ne renk olduğunu anlayabiliyor. Başta bunu gerçekten muhteşem buldum. Fakat sonradan kendime şu soruyu sordum: Hayatında hiç mavi görmemiş bir adam bir tişörtün mavi olduğunu bilse onun için ne değişir ki? Cevap muhtemelen hiç bir şey. Kafasındaki cihaz tamamen gereksiz oluyor. Tamam ultraviyole ışık hakkında bilgi sahibi olabilmesi bir şey katıyor olaya. Ama işte neyin ne renk olduğunu öğrenmesi ne yazık ki ona hiç bir şey katmıyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Neil Harbisson: Renkleri dinliyorum

Sanatçı Neil Harbisson tamamen renk körü olarak doğdu, ancak bu günlerde başına bağlı bir alet renkleri duyulabilir frekanslara çeviriyor. Dünyayı gri tonlar...
BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • murat şentürk @senturkmurat1999

  @hkellecioglu sizin yorumunuzu da merak ediyorum.

 • alipektas @alipektas

  Mesele renkleri görmek değil ki, ayırt etmek. Renk körlüğü renkleri görememek değildir, onları ayırt edememektir çoğu zaman. Çok nadir kısmı tamamen siyah beyaz görür. Kırmızı-yeşili ayırt edemez mesela genelde hasta. Bu videodaki adamı bilmiyorum ama muhtemelen o da öyledir/o amaçla kullanıyordur.

 • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

  Hiç mavi görmemiş bir adamın maviyi duyabiliyor olması bence önemli. Zaten adam da kendisi için inanılmaz yeni algıların açıldığını belirtiyor. Hatta bir süre sonra görünür ışık kesmemiş normal insanların de ötesine geçen bir algı boyutuna vardırmış işi (kızılötesi vs).

  Bu hikayede ana mesela renk körlüğü falan değil adam zaten konuşmanın sonuna doğru değiniyor biraz. Bu tarz cihazlar arttıkça insanların git gide cyborg dediğimiz şeye dönüşecek olması. Makine ve insanın birleşmesi normal insan özelliklerinin güçlendirilmesi. Bu illa ki makinelerle olmak zorunda değil genetik sayesinde biyolojik olarak da bazı ilerlemeler mümkün. Bu adamın yaptığı bunun çok küçük bir başlangıcı ve hayatından çok memnun görünüyor. Zaman içerisinde pek çok kişi bu geliştirmeleri yaptıracak ve gün gelecek bu işler dövme yaptırmak gibi sıradan bir hal alacak. Tabi arada bir sürü etik tartışmalar, kavgalar kopacak.

  • murat şentürk @senturkmurat1999

   Hocam duyma yetisindeki kazandığı özellikler güzel. Başka noktalarda bu tip şeyler de faydalı olacaktır (konuşamayan kişilere ses kazandırılması, biyonik kol vs.) . Fakat bu adam hiç görmemiş ki renkleri. Başta da diyor çimlerin yeşil, gökyüzünün mavi olduğunu biliyor ama gerçekte siyah beyaz görüyordum diye. Bu adam renklerin nasıl olduğunu nasıl anlayabilir. Dediğim gibi morötesi gibi gözün göremediği ışık tipleri evet ekstra bir şey. Ben şimdi benim telefonumun rengi Hamdi desem siz ne düşünebilirsiniz ki? @at ın attığı videoyu henüz izleyemedim belki bu konuyu biraz aydınlatabilir.

  • Hamdi Kellecioğlu @hkellecioglu

   @senturkmurat1999 zaten senin benim gibi algılamıyor. Farklı bir deneyim yaşıyor ama hiç yoktan iyidir. Ayrıca senin ve benim mavi dediğimiz şeyler de ayı değil ki. Senin maviyi nasıl algıladığını benim bilmem mümkün değil.

Sosyal ağ filmi nasıl sizce?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Stranger things sezon 3 mü yoksa rick and morty mi izlemeli acaba? İkisini de izlemişliğim var ama karar veremedim. Stranger things 3. Sezon nasıl sizce?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 5

Salladı az önce. Yer: Ankara

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 4 / 8

https://youtu.be/OhnjMdzGusc 1900'lerin başlarında Baker tarafından üretilen elektrikli araç. 25 mil menzili varmış. Elektrikli araçların tekrar 100 yıl sonra ancak gündeme gelebilmesi ilginç.

Jay Leno's Baker Electric Car

Jay's takes us for spin in his Baker Electric. My Classic Car Season 10 Episode 14. Website - http://www.myclassiccar.com Facebook - http://www.facebook.com/...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnmiş.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 6

Asus zenfone max pro m1 ile bir sorun yaşıyorum. Whatsapp üzerinden görüntülü konuşurken aranınca (sim üzerinden) reddettikten sonra sesi hoparlörden ahizeye alıyor. Benzer bir sorun yaşayan var mı başka cihazlarda?

BeğenFavori PaylaşYorum yap