#GününEskiFilmi #4HitlikFilmdir

Yarının Sınırında (2014) ‧ Bilim Kurgu/Aksiyon ‧ 1 saat 53 dakika Filmi IMAX de 3 defa izledim. 🙂 Arkadaşlarımlada zaman zaman izlediğim film dir. Kesinlikle izlenmesi gereken kamera açıları görüntü, ses ve oyunculuğu efsane diyebilirim. Konusu da güzel. Gelişmiş bir dünyada geçen uzaylı istilasını püskürtme üzerine kurulu konu anlatımıyla mest eden bir film.

Filme 10 üzerinden 9 veriyorum.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 11

Bu Brita yı bir yerlerde gördükten sonra denemek için aldım. Yorumlar çok iyi falan filan. Ama ben yanında xiaomi tds metre alıp, önce musluk suyunu ölçtüm. İstanbul için 240 civarı çıktı. Britanın arıttığı su ise 178 çıktı. Eve aldığım damacana suyunki 50 çıkıyor. Önemli olan klor kokusu ise evet kokuyu gideriyor ama arada büyük bir fark yok. Musluk suyunu alıp bir kenarada bir süre bekletince de kokusu gidiyor. Arıtılan su çay suyu olarak kullanılabilir ama direk içmeyin. Yorumlara bakıp alacaklara bilgi olsun. Zira çoğu kargo çok iyiydi, paketleme çok güzeldi, çok güzel arıttı tarzı yorumlar. Tercih sizin. #brita #tds

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 18

gasilhaneyi atölyeye dönüştürmek

merhaba. geçen gün paylaştığım gönderi üzerine hak verdiğim inanmayan -inanmak istemeyen-veya merak eden arkadaşlar oldu. bende tam bitmemiş de olsa önden gidişatı anlatmak istedim.

öncelikle ne iş yaptığımdan bahsedeyim. ben kıdemli siber güvenlik ve adli bilişim uzmanıyım ama çocukluğumdan beri istediğim bu tarz bir işe girmekti. yurtdışında scrap art olarak geçen hurda metallerden dekorasyon ürünleri yapıyorum.

şimdi neden gasilhane tuttuğumdan bahsedeyim. bu işi yaparken kullanılan makinalar çok ses çıkarıyor. bu mahalle arası veya cadde üstü bir dükkanda yapılabilecek bir iş değil. yerin 10 metre altı bodrum veya sanayi bölgesi bir dükkan lazım. sokakları gezdim, interneti karış karış dolaştım ama böyle bir dükkan bulamadım. evime yakın bir sanayi bölgesi de olmadığı için evime 100 metre olan bir camiinin gasilhanesini tuttum.

dükkana ilk gün arkadaşımla baktık. sen kafayı yemişsin buradan dükkan olmaz diyince hak verdim ama çok restorasyon videosu izlediğimden yaparım ulen diyip yeri tutum.

ilk olarak yerde olan betonu bir hilti ödünç alarak kırdım.

ilk fotoğrafta görünen arkadaşımın durduğu kısımdaki havalandırmayı söküp attım. orayı sökünce cam kısmı boş kaldı. sac ve profil alıp orayı kapattım. dükkandan içeri girince depo olarak kullanılabilir bir koridor var. sağ taraf da atölye kısmına giriş. o girişin  kapısı olmadığı için oraya da bir kapı yaptım.

 

daha sonra temizliğe ve toparlamaya geçtim. burada da bir yanlış yaptım. normal şartlarda önce her şeyin yapılıp en son gün boya yapılması gerekir. ben o sırayı karıştırdım. bu yüzden sonradan boya atmak gerekti. boya kısmına kadar da dükkana usta sokmadım. her şeyi kendim yapmaya çalıştım. mahalleden boya ustası bir abim benim de bi izim olsun diyerek geldi. beraber boyadık.

(ilk fotoğraflarda olan boruları da kestim tabii)

normalde ışığın kalmasını planlıyordum ama detaylı bakınca çok da kullanasım gelmedi. onu söküp attım ve gözüme batan kısımlar da dahil tekrardan boyadım.

kapının kilit için kullanılan l kısmı sonradan geldi. boyayı zımparayla söküp onu kaynaklamam gerekti ama tekrar boyandı. şuan fotoğraftaki gibi pis durmuyor yani 🙂

şimdi atacağım fotoğrafları az önce çektim. az bir kaç iş kaldı. varillerden koltuk ve masa yaptım. onlar bitecek. geriye kalan raf, mini buzdolabı vs gibi şeyleri de zamanla oturtmayı planlıyorum. gereksiz elektrik kablolarını vesaire zaten söküp attım. fotoğraflarda görünen kabloların çoğu artık yok. ışıkları yeniledim. yüksek amperli iş yapıldığından dolayı odaya gelen ana kablo da değiştirildi.

belirtmek istediğim bir şey var. ben 18 yaşındayım. kaynak makinasını, avuç taşlamayı daha elime alalı 2-3 ay oldu. tek başıma, sadece kendi kazancımla bu kadar yapabildim.illa ki benden daha güzelini yapan olur ama benim kalemim bu 🙂

atölyenin adı zade workshop. instagramdan veya shopify'den bu isimle bulabilirsiniz.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 8 / 28

sürüsüne bereket ücretsiz kitap
https://goalkicker.com/

BeğenFavori PaylaşYorum yap

"Hangi programlama dili hangi dilden türemiştir?" grafiği. Uzun zamandır arşivimdeydi ama bir gönderi altında yorum olarak soru gelince bakma ihtiyacı duydum. Bakmışken de paylaşayım dedim.

#Programlama

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 25
 • Yalçın Bahadır @ybahadir

  Eğitim hayatım boyunca 3 yazılım dersine ait ders aldım;

  Ortaokul : 1989-1992 = Basic (Bizim okul pilot okuldu PC laboratuarı kurulan Türkiye'deki ilk okuldu, PC lerde Commodore veya Amiga değildi. Bildiğiniz PC idiler.)
  Lise : 1992-1995 = Turbo - Pascal
  Üniversite : Fortran 77

 • spades @spades46

  android ve kotlin neden yok acaba

  • Eren Hatırnaz @erenhatirnaz

   Android bir programlama dili değil, işletim sistemi. Android sistemler için uygulama geliştirebileceğiniz dillerden birisi Java’dır. Java grafikte mevcut fakat Kotlin yeni sayılabilecek bir programlama dili. Bu grafik yaklaşık 5-6 senedir benim bilgisayarımda (hatta grafikteki web sitesi bile artık ulaşılamaz olmuş) o yüzden o kadar güncel bir grafik değil.

 • Tegin @tegin

  Benim için programlama Foxpro ile başlayıp bitmişti. Bilgisayar kursunda aldığım kitap zaman zaman evde elime takılır. (DOS 6.2 ve Windows 3.1 kitaplarıyla birlikte).

 • Dr. Mahmut Sami Uçar @mahia-ucar

  Yazılıma LUA dilini görerek başladım. Daha önce başka bir yazılım diliyle karşılaşmamıştım. Yazılımı sevdim ve LUA'yı öğrendim. Lakin burada da olduğu gibi hiçbir yerde adı yok. Vakit elbet boşa gitmedi, insan diğer dilleri daha kolay öğrenme yetisine sahip oluyor ama bi C++ ile başlangıç yapmak isterdim..

Yeni bilgisayar aldıktan-format attıktan sonra yaptığınız, indirdiğiniz şeyler neler?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 22

Windows'un Telefon uygulaması ne kadar güzel çalışıyor ya. Telefonla Windows'un bağlantısını yapmak 1 dakikamı aldı sadece. Fotoğrafları basitçe masaüstüne sürükleyip bırakabiliyorsunuz. Aynı wifi ağında olmak da gerekmemesi çok iyi. Ekstra programlara hiç gerek kalmamış. Gelen bildirimleri ve kısa mesajları da görmeniz mümkün

BeğenFavori PaylaşYorum yap

İnternette makale okuyor musunuz? Türkçe ingilizce? Genel olarak bilinen siteler var mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 14 / 15