Merhaba sayın arkadaşlar, eve bir router almak istiyorum. TP-Linki bu router seçmekte karar verdim. Bu router hakkında sizlerinde bir görüşünü almak isterim. EkşiSözlük gibi yerlerde Tp-Linkin bu modemi hakkında ne düşünüyorsunuz ? Evi toplam 400 m2 ve her kat için poe sistemi yaptık, şu anlık poe girişli ürün alamadık sonra'dan alacağız (poe sistem deniliyor mu bilmiyorum da 😀 ), ek olarak poe girişli ürünler de önerebilirseniz çok sevinirim.
Amazon'da fiyatı 2400TL birde bunun bir alt modeli var AX72 olan modeli onunda fiyatı 1800TL.

Yanlış anlaşılma olması eve mesh sistem yapacağım. Alacağım access pointte poe giriş olması gerekiyor. Giriş katı için AX73 almayı planlıyorum. Üst ve Alt katlar içinde tp-link'in EAP serisinden ürün almayı düşünüyorum.

Ek olarak; uzun zamandır piyasalar hakkında yazı yayınlamıyordum. Banka vadeli piyasalar hakkında bir yazı yayınlayacağım ne olduğunu hep beraber anlayalım.

https://www.tp-link.com/tr/home-networking/wifi-router/archer-ax73/

#TPLINK

AX5400 Dual-Band Gigabit Wi-Fi 6 Router

Enjoy Wi-Fi 6 connectivity for every device with the Archer AX73 tri-band Wi-Fi 6 router.
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Finansal İstikrar?

📈KKM kur farklıyla beraberinde hazüneye yükü 95 milyar $
📈Döviz borçlanma maliyeti %12'lere çıktı
📈Dış borç stoğumuz 450 milyar $
📈Dış Ticaret Açığı 61 milyar $ yükselmiştir..

#HaftalıkBorsaDeğerlendirmesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 9 / 12

1998'den beri en yüksek seviyeye geldik... 🎉🎉🎉

CDS'lerde geriçekilmeye devam ediyor. Aslında eurobond faizleri takip edebilirsiniz. CDS'lerin kaç olduğunu göremiyorsanız. Eurobond faizleri düştüğünde cds'lerde geri çekilme oluyor.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yahu arkadaşlar bu twitter IQ'su düşük insan ne kadar çok, buradan anlaşılıyor. Size anlattığım akaryakıt fiyatlaması twitter'daki güruha anlattım kişi okuyup bu şekilde hesaplamaya gidiyor😂. Bu arada Dağıtım Marjı hala daha öğrenemedim. Pazartesi günü Tüpraş ile konuşacağım. Dağıtım Marjını + Benzinin yoğunluğu öğreneceğim.

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

  sosyal medya hesaplarımı sildim ve bu mankafalardan kurtuldum.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   Hocam anlatıyor anlatıyorum yok kafası almıyor. Hesaplama da hemen hemen yakın fiyat çıktı ya... Hemen akpli oldum. Muhalifim az çok biliyorsunuz. İnsanları tanımadan böyle direk sen bilmem necisin takıyorlar.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @oguzcavusoglu tamam da adam haklı, onlarda ki artışla bizdeki artış arasında korkunç bir fark var.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   Ahanda akaryakıt fiyatı bu şekilde çıkıyor. Epgis'in verilerine göre ve Ortalama dediğüm yerde, benim kendi bulduğum hesaplamadır. Fiyat farklılığını etkileyen faktör Benzinin yoğunluğudur.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @oguzcavusoglu hiç bir tüketici benzinin yoğunluğuna, ona buna bakmaz, depoyu doldurduktan sonra cebinden çıkana bakar. bu türkiye'de de böyle, dünyada da böyledir.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @ronniejamesdio hocam onu bulmak için Avrupa'nın vergi sistemine bakmamız lazım, ikisini karşılaştırmak için de usd fiyatına bakmak gerekiyor.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @oguzcavusoglu işin en başındaki yanlış avrupa ile türkiye'yi kıyaslamak. onların alım gücü ile bizim alım gücümüz arasında galaksiler var. bu hesaplamalarda piramitin en tepesinde alım gücü vardır.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @ronniejamesdio hocam ben bu konuyu araştırdım, ondan sonrasında bu sonuç çıktı. Eğer ki bir konuyu bilmeden etmeden de yorum yapılmaz. Herkesin elinde internet yok mu var. Araştır, hadi ben kolaylık olsun diye araştırdığım ettiğim konuları buraya paylaşıyorum ki insanlar da öğrensin diye, Kafamdan sallayarak benzin şu fiyat olmalı demiyorum.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @ronniejamesdio benzin ve doğalgaz gibi piyasalar'da alım gücüne göre değerlendirilmez. Küresel piyasa fiyatına bakılır. Ona göre değerlendirilir. Doğalgaz piyasalarını bilmiyorum, nasıl iç piyasa fiyatına etki ettiğini bilmiyorum. Doğalgaz'da devletler anlaşma yapar der ki ben 50 milyon m3 doğalgaz alacağım hangi fiyattan verirsin. O bir rakam söyler sonra senin döviz kurunun hesaba katılır vs. Alt kalemlerinde vergisi osu busu sonuç çıkar.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @oguzcavusoglu tam olarak anlayamadım, sen şimdi akaryakıt fiyatı normal mi diyorsun, yüksek mi diyorsun, düşük mü diyorsun?

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @ronniejamesdio şuan hesaplamalara göre normal Küresel piyasa fiyatına göre, bir sıkıntı yok. Alım gücüne göre değerlendirirseniz, pahalı gelir. Buda normal. Akaryakıt fiyatları da küresel piyasa fiyatına göre hesaplandığından dolayı bir sıkıntı yok. Devlet ne pahalı satıyor nede ucuza benzin veriyor.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @ronniejamesdio buradaki fiyatlama işlenmiş petrol fiyatı (benzin)... 96 krş indirim bekleniyormuş, gelirse şaşırma piyasa fiyatı aşağıya gelmiştir. Onu da biz göremiyoruz ben future piyasa fiyatına göre hesapladım çok fazla fark olmaz spot piyasa fiyatına bakmak içinde Platts üyeliği lazım. Oda ben de yok.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @oguzcavusoglu asgari ücretin 5500 olduğu ülkede ki daha yeni oldu, 1000 küsür liraya 45 litrelik depo dolmaz. aynı şekilde avrupa'da asgari ücrete ortalama 1500 eur diyelim, 45 litre depo 300 eur ya fullenirse o ülkeyi yıkarlar.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @ronniejamesdio ben alım gücüne göre değerlendirmiyorum. Küresel piyasa fiyatı neyse odur. Senin döviz kurun olmuş 17,40-50. Avrupa seneler sonra usd kuru ile eşit oldu. İki tanesi en büyük etken faktör var, Brent Petrolün fiyatı (işlenmiş petrol) fiyatı sonra da Döviz Kuru fiyatın

  • katan @katan

   @ronniejamesdio AB'nin asgari ücret ortalaması 1500€ değil gibi pek ama bilemedim.

   45 litrelik depo da en iyi ihtimalle 100€'ya doluyor.

  • katan @katan

   @oguzcavusoglu Doğru. Herkes çok kaptırdı bu "ama bizde asgari ücret bu kadar" muhabbetine. İçeride safi yerli iş gücüyle üretilen bir şey kalmadı ki. Her şeyin fiyatı global artık. Sırf yerli iş gücüyle üretilen bir şey olsa bile çok sıkı devlet baskısı olmazsa üreten dışarıya satar yine içeriye ucuz mal kalmaz. Hem sırf yerli iş gücü olarak düşündüğün ne bileyim saç tıraşını yapan adam bile günün sonunda arabasına benzin koyma, bilgisayar alma derdinde olduğu için yine fiyat globalden etkilenmek zorunda.

   Senin asgari ücretinin 1 euro mu 10.000 euro mu olduğu kimsenin umurunda değil. O senin derdin. Üreten/satan global pazardaki ederine bakar.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @katan 45 lt depo abd de 58 dolara doluyor.

  • katan @katan

   @ronniejamesdio Avrupa hesabı yapmışsınız o yüzden dedim. ABD farklı bir ekonomi. Çok farklı dinamikleri ve kendi petrolleri var. Ortalama 72 dolara dolacağını da şuradan görebilirsiniz. https://www.globalpetrolprices.com/USA/California/gasoline_prices/

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @katan kendi petrolünü harcamaz onlar. stokta tutarlar.

  • katan @katan

   @ronniejamesdio Neyi harcadığı önemli değil. Dışarıya bağımlı olmaması yetiyor ekonomisini istediği gibi şekillendirebilmesi için.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @katan hocam size bir örnek atayım. Herkes alım gücüne göre baktığından dolayı, devlet güya akaryakıttı fahiş fiyatta satıyor anlıyorlar.

  • katan @katan

   @oguzcavusoglu Ben bu arkadaş ne diyor anlamadım açıkçası.

   Baz fiyat %39, kur %100 artmış ama benzin %400 mü artmış?

   Pek öyle değil gibi geliyor bana. Hangi rakamlara istinaden konuşuyor?

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @katan beni anlayan oldu. Sonunda valla sevindim. @ronniejamesdio alım gücüne göre benzim pahalı gözüküyor tamam doğru, ama siz bunu ülkenizde üretim iç pazara satmıyorsunuz. Siz bunu dışarıdan alıyorsun. Dışarıdan aldığımız ürünler de USD döviz kurunu eklemek zorundayız değil mi çünkü bizim ana para birimimiz TL olduğundan dolayı, biz burada alım gücüne göre değerlendirmemiz tüm hesaplarda yanlış sonuç çıkartır. Katan'da size bunu net açıklamış. Avrupa'ya USD bazlı bakarsak Türkiye daha ucuz satıyor gözüküyor. Hesaplamaları yaptığımız zaman İç piyasa fiyatı normal bir şekilde fiyatlanıyor. Eğer ki küresel piyasa fiyatlarında daha ucuza verirler bu sefer cari açık verirsiniz. Mesela ihracatın yüksek ama ithaltın ihracıtı geçtiğinden dolayı, Türkiye dış ticaret açığı veriyor. Hatta 20 sene sonra Almanya bile dış ticaret açığı verdi.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @katan Brent petrole göre konuşuyor hatta bi saniye ben size https://twitter.com/oguzzcavusoglu/status/1548260452840271874?s=20&t=O9QB_cxj6cjsw6oAHUD7pQ buradan okuyunuz bir de ben akaryakıt hesaplamasını burada paylaşmıştım onu hesaplamıyor gidiyor. Brent petrol fiyatını hesaplıyor.

  • katan @katan

   @oguzcavusoglu Kuru hesaba katmış arkadaş ama %100 demiş. Kur %100 artmadı ki. 2.5 seviyelerinden 17.5'lara geldi.

   2014'de falandı sanırım. Dolar 2.2 falandı sanırım. Benzin de 4.5-5 lira civarıydı galiba.

  • katan @katan

   @oguzcavusoglu Şimdi anlaşıldı. 10 ay öncesinden bahsediyor. 10 ay öncesinde sübvansiyon vardı. Kur artmış ama akaryakıta yansımamıştı.

   Bugün de kur bir anda 36 liraya çıksa, benzin de 35 lira olsa bugün. Bir sene sonra benzin 70 liraya çıktığında gelip geçen sene kur 36 lirayken benzin 35 liraydı dese nasıl saçma olursa aynı şey.

  • katan @katan

   @oguzcavusoglu Yoo hatta onu bile yanlış hesaplamış.

   Petrol : 70,5 $ 98,3 $ %39
   Dolar : 8,43 ₺ 17,50 ₺ %108
   Benzin : 7,84 ₺ 23,76 ₺ %203
   Motorin: 7,35 ₺ 25,47 ₺ %247

   On ay öncesinde göre petrol 1.39 ile çarpılmış. Kur 2.08 ile çarpılmış.

   1.39 * 2.08 = 2.89, çarp benzinle (7.84). 22.65 ediyor. Kurun ve petrol fiyatının pompa fiyatlarına gecikmeli etki ettiğini, anlık değişmediğini hesaba katarsan neredeyse birebir olması gereken hesaba gelmiş.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @katan pandemi döneminde yapıyordu harbiden çok fazla yansıtma yapılmadı. Bunu yaparken de cari açık oluşturuyorsun. Belki hatırlarsınız, Lütfi Elvan bakan olduğu dönemde Doğalgaz'da sübvansiyon yapıyoruz dediğinde herkes karşı çıkmıştı. Doğru diyordu. Doğalgaz o dönemlerde 1 yıl önceye göre %400 artış yaşamıştı. Şimdi Türkiye'nin genel kesimi enerji piyasalarını bilmediğinden dolayı, herkes birşeyler yazıyorlar.

   Mesela geçenler de Uyandırma Servisi: https://twitter.com/uyanhadi_/status/1547489110251667457?s=20&t=O9QB_cxj6cjsw6oAHUD7pQ bunu paylaşıyor. Millet hesaplamadan etmeden üzerine yorum yapıyor. Bilmiyorsunuz konuyu bari yorum katmayın ama herkes uzman olmuş. Ama ben hesaplıyorum fark çıkmıyor hemen hemen aynı fiyatları buluyorum.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @katan yahu hocam onu anlatıyorum karşı tarafın nöron iletişimi kötü olduğundan dolayı adam algılayamıyor ki ne yapacaksın. https://teknoseyir.com/durum/1553360 Bu yazının özetini yazdım. Yok anlamıyor daha ne yapayım ben adam hala daha brent petrole bakıp yapıyor.

  • katan @katan

   @oguzcavusoglu Valla çok bile hesap yapmışsınız. Karıştırmaya gerek yok kafaları. En başta verilen tablodaki artışlara göre matematik tutuyor. 10 ay öncesine göre devlet zam yapmamış.

   Hatta şöyle bir 7-8 yıl öncesine göre karşılaştırırsanız benzinin ne kadar ucuzladığını görürsünüz Türkiye'de.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @oguzcavusoglu devletin iki seçeneği var, ülkende petrol yoksa şunu yapacaksın,

   ya insanların alım gücünü yükselteceksin
   ya da akaryakıt fiyatlarını alım gücüne göre sübvanse edeceksin.

  • katan @katan

   @ronniejamesdio Herkesin kullandığı bir şeyi kalıcı olarak sübvanse edemezsin. Devlet başkası değil ki, yine senin paranı kullanıyor sonuçta.

   Niş bir ihtiyaç olsa mesela ağır hastalıkların tedavisi gibi, sübvanse edersin, zaten sağlık sistemi böyle çalışıyor. Kanser hastaları mesela ödedikleri primlerden çok daha masraflı da olsa tedavileri karşılanıyor. Ama herkes kanser olsa yarın SGK primleri mecburen astronomik rakamlara ulaşır.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @katan sübvanse ediyormuş işte. dolar %30 yükseldi, benzin %400 yükseldi. demek ki düşük fiyattan satılabiliyormuş. akaryakıtın pahalı olmasının sebebi devletin buradan eşşek yükü ile vergi toplamasıdır. bütçe açığını yamama yöntemidir akaryakıt üzerindeki vergiler.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @katan ha bu arada yarın herkes kanser olacak zaten. kimse doğru düzgün beslenemiyor, herkes en ucuz ne bulursa onu yiyor. bunun da bir bedeli olacak toplumsal olarak.

  • katan @katan

   @ronniejamesdio Covid döneminde ve ilk kur şoklarında ettiler işte. Kısa süreli ama. Sonra yavaş yavaş fiyatı olması gereken yere getiriyorlar. Sonsuza kadar nasıl etsinler? Ağaçta dolar mı yetişiyor devlet bahçelerinde?

   3-4 yıldır bir sürü şeyi sübvanse edebilmek için bütün rezervleri bitirdiler işte. Kalmadı daha.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @katan devlet 1 sene önce sattığı akayakıt fiyatından zarar mı ediyor sanıyordun yoksa? bu ülke yaralı parmağa işemez.

  • katan @katan

   @ronniejamesdio Etti tabii ki bir sürü dolar bazlı anlaşmasına göre. Sadece devlet de değil, kuru anında fiyatlarına yansıtmayan her satıcı zarar etti. Sattığın ürünü aynı fiyattan yerine koyamazsan küçülürsün.

  • katan @katan

   @ronniejamesdio Çok afaki konuşuyorsunuz. Herkes kanser olmayacak. Belki herkes bir gün kanser olabilir ama herkes aynı anda kanser olsa devlet kanser tedavisini sübvanse etsin diye çok beklersiniz. Paşa paşa oturup ölmeyi beklersiniz hep beraber en fazla.

   100 kişilik bir ülkesiniz, kişi başı yıllık geliriniz 8000$ olsun. 800.000$ yıllık geliriniz var. Yıllık gideriniz de pek parlak bir ülke olmadığınız için 1.000.000$. Yani yılda %25 ya da 200.000$ cari açık veriyorsunuz. Hadi yine iyi kötü çalışıyorsunuz diye, bir itibarınız da olduğu için borçla harçla döndürmeye devam ediyorsunuz ülkenizi. Kanser oranı şimdi baktım Türkiye'de %0,3. Hadi biz hesabı kolaylaştırmak için %1 diyelim. Tedavi masrafı da 10.000$ olsun.

   1 kişinin kanser olmasını devletiniz sübvanse eder. Ya 100 kişi her biriniz ya bir şeylerden biraz kısarsınız fark bile etmezsiniz. Ya da cari açığınız 210.000$'a çıkar. Yine pek bir etkisi olmaz. Hepiniz kanser olsanız, 1.000.000$ eder ama. Neyinizi kısacaksınız? Cari açığınızı 200.000$'dan 1.200.000$'a mı çıkartacaksınız? Hadi çıkartmak istediniz, borcu verecek adamı nereden bulacaksınız? Üstelik hesaba eklemiyorum ama 100 kişi birden kanser olduğunuz için kanser tedavisi de 50.000$'a çıkacak belki, doktor ve ilaç arzı kısıtlı olduğu için.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @katan hocam ben direk ayrıntısına kadar araştırdım, o yüzden bu şekilde ama normal hesaplaması zaten bu şekilde ben de devletin sübvanse mi ettiğini kontrol etmek için araştırdım. 😀 baya bi ayrıntıya değindim 😀

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @katan afaki dediğin cebimdeki para nasıl eksiliyorsa ona göre konuşuyorum.

  • katan @katan

   @ronniejamesdio Ben de diyorum ki sizin cebinizde para yok diye birisi gelip size ederinden ucuza benzin vermez veremez vermeyecek. Çözümü başka yerde arayın.

   Asgari ücreti 400$-500$ bir sürü AB ülkesi var gördüğünüz gibi. Onlar da 2$'a alıyorlar. Onlara da kimse acımıyor.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @katan cebinde para olmayan insan sayısı yüzde kaç bu ülkede? benzin nedir ya, millet yiyecek bir şey bulmakta zorlanıyor.

  • katan @katan

   @ronniejamesdio Siz başka bir şeyin acısını başka bir şeyden çıkartmaya çalışıyorsunuz. Ben insanlar aç değil demiyorum. Ekonomik bir gerçekten bahsediyorum. Benzin fiyatı normal. İnsanların parasının olup olmamasının bununla hiç bir ilgisi de yok.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @ronniejamesdio Şu ayrımı yapmakta biraz zorlanıyoruz ülke'deki vatandaşlar olarak. Ekonomi siyasi bakış açısı olarak bakarsak her zaman yanlış sonuçlar çıkartırız. Ekonomiye bakarken bağımsız bakacağız. Şimdi devletin ekonomi biliminden uzaklaştığı kesin tamam burada birçok kişi katılır ama ithal bir ürünü sen gidipte alım gücüne göre ayarlayamazsın (Katanın) dediği gibi cari açık verirsin. Örnek sen ihracatın yüksek olsun şu dönem de ki ama ithalat tarafında açığın var. İthalatın İhracattan yüksek olursa bu sefer Sen Dış Ticaret Açığı verirsin. Bu açığı nasıl kapatırsın İthalat ettiğin ürünlerin sübvanse etmesini kesersin ve küresel piyasa fiyatına göre fiyatlama yaparak, burada açıklığı kapatamazsan bile minimuma indirmeye çalışılır. Mesela benim annem eczacı şuan ki ilaç fiyatları Euro Kuruna göre 6.45 üzerinden satılıyor piyasadaki tüm ilaçlar ama şu an ki euro kuru 17.50 diyelim. Millet ucuza ilaç alıyor ve şu unutulmamalıdır ki ilaçların bu sefer ham maddesi 3'ncü sınıf geliyor ya da Türkiye'ye ilaç göndermekten vazgeçiyor. Alım gücüne göre ayarlarsan tekrar'dan dengesizlikler başlar. O yüzden bir ülke de en önemli unsur üretimdir. Başka bir taraftan bakalım mesela Türkiye'de nükleer santral kurulmasına karşı çıkılıyor değil mi, Şunu hesaba katmıyoruz toplum olarak. Nükleer Enerji ile Türkiye'nin ithalattaki en büyük kalemlerinden birisi Enerjidir. Enerji ithalatını ciddi oranda düşürmüş olacaksın bu senin cari açığı ya da ileride cari fazla vermene sebep olacaktır.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @katan hocam toplum olarak bende bunu yazınca çok fazla tepki alıyorum hatta çok yakın arkadaşlarıma anlatırken bile zorluk çekiyorum. Herkes alım gücüne göre değerlendiriyor. Biz karşılaştırma yaparken bile yanlış yapıyoruz. Gelişmiş olan ülkelerle Gelişmekten olan ülkelerin karşılaştırmak kadar bir saçmalık yok. Almanyanın GSHY'si ile Türkiye'nin veyahut Güney Afrika'nın GSHY'si bir mi değil. O zaman biz ülke olarakta Gelişmekte olan ülkelere göre kendimiz kıyaslayacağız.

  • Ronnie James Dio @ronniejamesdio

   @katan benzin fiyatı avrupa'ya göre normal bize göre değil. biz avrupa değiliz, bu kadar basit.

  • katan @katan

   @ronniejamesdio Benzin fiyatı ülkesine göre değişen bir şey değil. Global bir şey. Dışarıdan alıyorsun zaten.

   Bir şeyin fiyatı yerine göre olacaksa mahallesine göre de su fiyatı değişsin madem. Etiler'de normal olan su fiyatı Esenyurt'da normal değil mi diyeceğiz? Esenyurt'taki adamın fakir olmasının, su ücreti ödemekte zorlanmasının su fiyatıyla ne ilgisi var?

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @ronniejamesdio hocam daha iyi anlamanız için anlatıyoruz, Be relax.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @katan hocam adam hala daha anlamıyor. Hesaplamayı yapıp koydum önüne benzini ucuza vermişler 2021 15 Eylül'de ama yine kafası basmıyor.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @katan daha da süper yorumlamalar geliyor adam böyle birisi bunun küçük biyoloji beyni de almıyor 😀 AP-Biology Teacher, Biologist, Food hygiene and technology MSc, microbiology PhD

  • katan @katan

   @oguzcavusoglu Hocam hala uğraşıyor musunuz? Bırakın yahu. Eylül'den beri dolar %110 artmış. Petrol %40 artmış. Bileşkesi %194 eder. 3. sınıf matematiği bilmeyen adamı da bırakın artık. Bir de bunu bilmeyen adama karışık rakamlarla anlatmaya çalışıyorsunuz. Anlamayacak işte. 🙂

   %400'ü de nereden buluyor onu da anlamadım. "Benzin: 7,84 ₺, 23,76 ₺ %203" yazıyor eşek kadar.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @katan engellemiş, biyoloji hocası nasıl oluyorsa matematikte doktora yaparmış 😀 daha bu hesaplamayı anlamayan kişi nereye yapıyor. Twitter'da belki görmüşsünüzdür ergun unutmaz diye bir ekononomist var. Adamla konuştuk bu konu üzerine konuyu hiç araştırmamıştı. Twitter'da da paylaştım yazımı.Onu direk attım okudu, konu üzerine konuşurken son dediği laf ben de bir yazı hazırlarım artık bu kadar notla dedi. 😀 Millete ekonomi anlatmak kadar zor birşey yok.

  • katan @katan

   @oguzcavusoglu Üç beş tane oranın bileşkesini hesaplayamayan adama ekonomi değil bakkal hesabı bile anlatamazsın boşver. Ülkedeki cahillik almış başını gitmiş. Doktorası falan varmış bir de. Yazık.

   Zaten fakirliğin sebebi de bu. Matematik bilse insanlar, ülke biraz para kazanırdı da bu hallere düşmezdi zaten.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @katan doktora yaparmış derken yazım hatası oldu ve yanlış anlaşıldım. Doktora bile yapırım demişti. Fark etmez tüm hesaplamaları yanlış sonuçta 😀 Ben millet öğrensin diye yazdım yazmayacaksın cahil kalsın. Yahu sen biyoloji okuyorsun ben finans, biyoloji okuyan ekonomiden ne anlar. Boş işte boşş... Çok iyi biliyorsan akaryakıt fiyatlaması yaz bi makaleyi bakalım onay alacak mı almyacak mı... Bilen birisi gülüyor işte..

  • katan @katan

   @oguzcavusoglu microbiology PhD yazmış. Ondan dedim.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @katan 😂😂😂 o zaman daha kötü, ülke de gelen geçen doktora sahibi oluyormuş.

 • xsoldier @coffee0

  Epdk'nin aylik akaryakit raporlarında direkt benzin ve motorin olarak ithal edilen yakıtlar gözüküyor. Bu konu hakkında bilginiz var mi? Bireysel kullanicilara satilan akaryakitlarin bizim rafinerilerden çıkmama olasılığı var mı?

 • Orcun @orcun

  Ben böyle görünce ciddiye alamıyorum, adamın nik mesela darwin asıl adı ne acaba ? hüsamettin mi ? öyle düşününce komedi geliyor. 😀 Düşünsene tanımadığın etmediğin hüsamettin adında birisi yaşı da 13 falan gelip sana yazıyor. 😀 Ama nickname'i darwin. 😀

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   Hocam Darwin ile akaryakıt fiyatı tartışıyoruz 😀 bundan ötesi yok. Hocam adam anlamıyor konuyu buraya yazdığım gibi detaylı yazdım oraya ve okuduğunu anlamıyor üzerine bir de yorum yapıyor. Bilmediği konu hakkında da uzman çıktı 😀 , Sinir olmamak elde değil ki düşün ya sen uzunca anlatmış olayı da özetlemişsin ben hala daha diretiyorum hayır sen yanılıyor bu böyle olacak diye... Yahu araştır bak o zaman onu da yapmıyor. Twitter herkes herşeyi bildiğinden dolayı fazla takmamaya çalışıyorum bazen olmuyor 😀

   Adama brent petrolün fiyatına bakmayacaksın işlenmiş petrol fiyatına bakacaksın diyorum yoookk arkadaş, adam hala akaryakıtı brent petrol üzerinden konuşuyor. Bir de infografik attım daha iyi anlasın diye Ham petrol'den ne kadar çok ürün çıktığına dair vs. Yine anlamıyor. Benzin ve Mazotu işliyorsun maliyeti vs de var ya, Heh işte onun küresel piyasa da fiyatı var ona göre akaryakıt fiyatları belirleniyor. Ham petrol fiyatı da etkiliyor zaten buna birşey dediğim yok, ama fiyat oluşumunda işlenmiş petrol fiyatına bakılıp hesaplıyoruz Adama hesaplayıp gönderdim ona inanmadı bana akplisin sen diyor 😀

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   Darwin bilgilerime dayanamayıp engelledi. Vay arkadaş Darwin'den de engeli yedik 😀

https://teknoseyir.com/durum/1553360

Bu yazıyı paylaşırken hem piyasa fiyatı hem de bayi marjı + dağıtım marjı ve benzinin yoğunluğu, Merkez Bankası döviz kuru farklıydı yeni bir düzenleme yaptım. Okumayanlar baştan sona doğru okusunlar okuyanlar ise Kurşunsuz 95 Oktan' Hesaplamasından sonrasını okumalıdır.

Akaryakıt Fiyatlamaları Nasıl Oluşur Bayram

Akaryakıt Fiyatlamaları Nasıl Oluşur Bayram Öncesi bi yazı patlatayım dedim ve dün ki araştırmalarım sonucunda akaryakıt fiyatlamasının nasıl hesaplandığını ve devletin gerçek...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

Fitch:
- Türkiye ekonomi politikası karışımı ülke kredi risklerini artırdı
- Türkiye'nin yeni ekonomik politika karışımı, kamu finansmanı ve kamu döviz pozisyonuna yönelik riskleri artırdı
- Türkiye'nin ekonomi politikaları artan şekilde müdahaleci ve öngörülemez
- Türkiye'nin ekonomi politika karışımının hala yüksek büyüme ve istihdamı sürdürmeye odaklandığı görüşündeyiz

Kaynak:
https://www.fitchratings.com/research/sovereigns/turkiyes-economic-policy-mix-has-added-to-sovereign-credit-risks-14-07-2022

#HaftalıkBorsaDeğerlendirmesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu 'B+'dan negatif olan 'B' ye düşürdü.

Ayrıntılar: https://www.fitchratings.com/research/sovereigns/fitch-downgrades-turkiye-to-b-outlook-negative-08-07-2022

#HaftalıkBorsaDeğerlendirmesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap