Bağışıklık için nüfusun %75'nin aşılanması gerekiyor. Düşük orta gelirliolan ülkelerin vatandaşlarının %75'nin aşılanması 2025'i bulması bekleniyor. Grafikte tüm detaylar mevcuttur.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Dünya'nın en değerli şirketlerin sıralaması;
Kaynak: Refinitiv, #HaftalıkBorsaDeğerlendirmesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 15 / 17

Turkey’s New Canal Across Istanbul Will Cost $15 Billion

Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s project to build a canal in Istanbul will cost around $15 billion, according to the nation’s transport minister.
BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 14

Merkez Bankası Nisan ayının son günü Haziran Vadeli'de dolar satışı yapmıştır. Şimdi rezerv nasıl eridi işte böyle... Aynı hataları yapmaya devam ediyoruz. Merkez Bankasının net rezervi -54.720Milyon Dolar #HaftalıkBorsaDeğerlendirmesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
 • Gardırop Fuat @gardirop-fuat

  Şu an yine mi sattılar bayram öncesi bastırmak için ? Alacağım,alacağım bekliyorum.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   hocam ne yaptıklarını bilmiyoruz ki size de cevabını verelim. Merkez Bankamız bir gün içerisinde %1400 swap faizlerini arttırıp ve aynı gün içerisinde tekrar'dan aşağıya çekiyorlar... Bayram için mi bastırıyorlar bilmiyorum. ama şunu söyleyebilirim, kumar oynamaya devam ediyorlar.

 • johan @johan28

  SİYASİ yeaaa bu diyenler gelmeden.

 • Tony Montana @tonymontana

  Kaç doları, kaçtan satmışlar? Ben tam anlayamadım görselden.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   77.957bin kontrat = 77,957,000.00$ nominal dolar satışı yapmıştır. TL bazlı sizin için görsel olarak ekledim. Çok basit merkez bankası yazan tarafta net miktar var bu yaptığı net işlem miktarıdır. Maliyet ise satış yaptığı fiyatı gösterir. 8.5120'den satış yapmıştır.

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   Başka örnek daha göstereyim size, Merkez Bankası başkanı bi anda değiştikten sonra merkez bankası 31 Mart 2021'de tekrar'dan dolar müdahele de bulundu... Buda 103,074 kontrattır. 8.6050 fiyatından satış yapmıştır. Rezervler bu şekil de erimiştir. 2020 6.99'dayken kur sabitlediklerinde merkez bankası forex ve vop'tan (vadeli piyasalardan) dolar satış yaptığını hatırlıyorum ama ne kadarlık yaptılar bilmiyorum. O verileri tekrar'dan ulaşmak lazım.

  • Tony Montana @tonymontana

   @oguzcavusoglu Cevabınız için çok teşekkür ederim. Rezerv bu seviyede eksi (-) iken nasıl oluyor da bunları yapıyorlar, bununla ilgili mantıklı bir açıklamanız var mı? Sanki ülke bir şeylere hazırlanıyor gibi geliyor bana. Bir de dolar 8.3 civarında gezerken daha yüksekten alıcı bulması faizlerin düşürüleceği (doların artacağı) anlamına gelebilir mi?

  • johan @johan28

   @tonymontana ya Allah 🇧🇭 a gidebilirler gibi mi geldi size de

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   @tonymontana merkez bankası faiz düşürmesi çok zor, hatta 250-300 baz puan faiz artırmalılar... Şahsi düşüncem eğer ki faiz düşürme gibi olaylara kalkışırsak çok büyük sıkıntılar çekeriz. Piyasaların beklenmediği bir olay yaşamış oluruz ve bunu etkiler ağır olur. Enflasyon etkisiyle dolar da artış var. Yabancı yatırımcı Türkiye'ye artık güvenmiyor. Yeniden güven sağlanması lazım. Merkez Bankası başkanı gazetecilerin, kurumların sorduğu soruları, kâğıttan okuyarak cevap vermiştir. Böyle bir rezillik olur mu dersiniz oluyor işte... M.B enflasyon raporunda yıl sonu 12.75% enflasyon beklentisi var. Türkiye'deki finans kurumların en düşük beklentisi %13. Yıl sonu için %15 beklenti var. Birçok sıkıntımız var hangi birinden bahsedelim ki 😀

   Dolar da 9.30 seviyelerini bu yaz görebiliriz, yada sene içi görebiliriz. Daha sonra da Merkez bankası müdahalede bulunur. Doların yukarı ya gitmesinin birçok sebebi var. Rezervlerimiz -60milyar dolar sıkıntı büyük...Ayrıca, Türkiye'de sürekli enflasyon yükseliyor, bu sıkıntı ne zaman biter bilmiyoruz. Alınacak kararlara bağlıdır. İşsizlik oranı artıyor.

   Şöyle düşünebilirsiniz, (enflasyon = kanser), (faiz = kemoterapidir). Faiz yükselirse enflasyon yükselmek zorunda değildir. Talep enflasyonu yükselirse siz faiz düşürürseniz enflasyonu artırmış olursunuz ama faizi yükseltirseniz enflasyonu düşürürsünüz. Maliyet enflasyonun da ise siz faiz artırırsanız enflasyon artar, maliyeti düşürmek için faiz düşürürsünüz ve enflasyon da düşer. Ama Türkiye'de bu şekilde değil. hem maliyet enflasyonu hem de talep enflasyonu var. Bu yüzden faiz sıkıntı ya sokuyor... Faiz yükseltip doğru yatırımlar, doğru politikalar alırsanız.. Faiz yükseltmek iyidir, bu söylediklerim kısa vadeli için geçerlidir.

https://www.youtube.com/watch?v=e5LLaZMLJhI&list=LL&index=19&t=14s - Allah tüm şehitlerimizin ailelerine sabır, ruhları şad, mekanları cennet olsun... Vatan Sağolsun. Siyasal amaçlı paylaşılmamıştır. Saygılarımı sunuyorum.

BÖRÜ Sinema Filmi | Atatürk Sahnesi ve Bayrak Koro

Bu bir buçuk dakikalık siyah beyaz sahne için neredeyse iki haftalık çekim bütçesi harcadık. Vefat ettiği odayı birebir aynı malzemelerden yeniden yaptık. Şe...
BeğenFavori PaylaşYorum yap

iyi akşamlar herkese, aklıma takılan bir soru var... Kira olduğum evde, bizim ev sahibi evin routerını 3.5 ila 4metre yükseliğe koydu, merdiven de olmayınca doğru düzgün ayar çekemedim. İnternetin dibindeyken 300mbps indirme ve yükleme alıyorum ama oda da çekmiyor.. Çekse de Ping'de düzensizlik oluyor örnek vereyim 5ms ping yolluyorsa bi anda 100-200 hatta 4000'e kadar yolu var. Şimdi ben de düşündüm ki odama kadar cat7 Ethernet kablosunu yeni bir router alayım kendime wifi çekeyim. Oda da bermuda şeytan üçgeni mi var bilmiyorum.. Sürekli sıkıntılar çıkıyor yatak bilemedin 30cm yer değiştireyim internet çekmiyor. Cam kenarı var orada çekiyor ve işin garibi Router daha uzak orası ama orada çekiyor. Asus RT53ac almış .ben kendime ax alırsam ax kalitesinde mi internet alacağım yoksa ac kalitesinde mi alacağım.

BeğenFavori PaylaşYorum yap

[Güncelleme] Bu tablo da neler yanlış? Yazılımcı arkadaşlar daha iyi bilir.

Kaynak: Teyit.org

https://teyit.org/analiz-whatsappin-degistirdigi-gizlilik-sozlesmesi-hakkinda-iddialar

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 5 / 18
 • Mr.Tekin @tekin224

  @kei izin vermezsen kullanamaz tabiki

 • Jpage @jpage

  Çoğu şey izin meselesi tabloda. Örneğin, telegramda rehber izni vermek zorunda değilsin. Fakat kişileri tek tek aratman lazım o halde.

 • Mr.Tekin @tekin224

  @megadeth @johan28 @kei @hcennet @agab
  Arkadaşlar şöyle açıklayayım. Buradaki tablo bu uygulamaların kullanıcı sözleşmelerine göre hazırlanmış. Sandığınız gibi uygulama izinleriyle alakalı değil. Uygulamanın topladığı ve kullandığı verilerle alakalıdır. Mesela bu uygulamaların hepsini telefonunuza kurduğunuz ve istediği tüm izinleri verdiğiniz takdirde bu tablodaki verileri toplayıp kullanıyormuş. Tabiki bu firmanın beyanı arka planda ne oluyor bilmiyoruz. Ayrıca altını çiziyorum gerekli izni verdiğiniz takdirde bu verileri toplayabilir. Konum izni whatsapp ve signal için sürekli açıksa wp ben bu veriyi kullanırım diyor signal ben kullanmam diyor. Bu kadar basit 🙂

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  Uygulama geliştiren biri olarak uygulamadaki herhangi bir fonksiyonu gösterilenin dışında kullanamam. Örneğin bir ses kaydı uygulaması geliştirip arka planda gizlice sesi kaydedersem bu suçtur. Benim aldığım mikrafona erişim izni aslında sadece son yıllarda gelen bir işletim sistemi özelliğidir. Nerede, nasıl ve ne şekilde kullanılacağına dair bir kabul içermez. Dolayısı ile bu şartları belirtmek için kullanıcı sözleşmesi var. Bu tabloda belirtilenlerde bu sözleşmelerle ilgili detaylar. Ne kadar doğru hazırlanmış bilmiyorum. Hukukçu arkadaşlara sormak lazım.

Borsa İstanbul Kariyer
Aranan Nitelikler;

- Java, C, C++, C#, .Net, PHP, Python - Spring, Dropwizard, Jpa, Hybernate, Maven, SOAP, Rest, JPA, SOA, JSF, JSP, Tomcat, IIS, Weblogic, Jetty
- Javascript Framework?leri: AngularJS, React, Ember JS, NodeJS - Typescript, Javascript/Coffeescript, HTML, CSS, UI/UX,
- Devops Ürünleri: Git, Jenkins, Teamcity, Artifactory, Container, Docker, Kubernetes
- Veri Tabanı: Oracle, PostgreSQL, MongoDB, SQL Server, Redis, plsql, tsql, toad
- İşletim Sistemleri: Linux, Windows, Bash batch scripting bilen,
- Data Structure, algoritma ve yazılım geliştirme prensiplerine, web ve mobil teknolojilere, nesne tabanlı ve çok katmanlı yazılım mimarileri ve yazılım güvenliği konularına hakim.

https://kariyer.borsaistanbul.com/job-detail/159

https://kariyer.borsaistanbul.com/jobs (aktif olan ilanlar)

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 7 / 19
 • lterlemez :) @lterlemez

  Tecrübeli kimse gitmez, giden de cv'de görünsün diye en fazla 1 sene durur; tabi ki sabrı taşmaz ise. Bu özellikler ile, neredeyse geçmiş sorgulamadan göçmen kabul ederler dışarıda...

 • Tarık Başoğlu @trbasoglu1996

  İyide bunların hepsini bilen adam aramazlar ki. Arıyorlarsa yönetici olabilir. En basiti veritabanında 8 teknoloji yazmışlar. 8 teknolojiden üçünü bilen diğerlerine de hızlıca uyum sağlar. Sadece aktif kullandıkları teknolojileri yazsalardı çok dar bir kitleye hitap edebilirlerdi. Para anlamında gayet yüksek maaş verdiklerini söylemişlerdi yanlış hatırlamıyorsam. Net hatırlamıyorum. Farklı şirket de olabilir aklımdaki.

 • Fırat Duran @firat_duran

  Her ilanda bukadar programlama dili vs yazıyor. Bunları görünce soğuyor insan. O yüzden bunları bilsem Türkiye'de ne işim var 😂
  Borsa istanbulu bir adama emanet edicekler galiba.
  Yurtdışında eminim hepsi için ayrı adam vardır. Bukadarını bilen de yoktur 😂
  İlan kesin böyle yapılmıştır;
  Google: programlama dilleri top 20
  Copy-paste

 • Arda Zeytin @ardazeytin

  Hepsini biliyorum deyip başvursam hepsini bilip bilmediğimi kontrol edebilecek böyle bir elemanları var mı acaba? 😀

  • Oguz Cavusoglu @oguzcavusoglu

   böyle değildir her halde bill gates bunlar hepsini anca biliyordur başka kim bilebilir ki, MIT'deki mühendisler bile belki 😀 , her programlama dili için ekip oluşturacaktır. Aslında birisi başvursada amaçlarının ne olduğunu öğrenmiş olurduk 😀

Merhaba TS ailesi, macbook pro 2013 late, Big Sur yükseltme yapsam mı yoksa Catalina'dan devam mı?

BeğenFavori PaylaşYorum yap

Yaptırım gelmiştir... #HaftalıkBorsaDeğerlendirmesi

BeğenFavori PaylaşYorum yap
Önceki yorumları gör 6 / 9